Muğla’nın turizm olanakları gelişmiş sevilen tatil cennetlerinden biri olan Dalaman, hem çevresini saran birbirinden güzel koylar hem de büyüleyici doğa harikalarıyla herkes için farklı bir güzellik sunuyor.

Akdeniz ve Ege Denizi’nin birleştiği çok özel bir konumda yer alan Dalaman’da her bütçeye uygun otellerde keyifli bir yaz tatili yapabilir veya günübirlik gezilere çıkarak unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. 

Dalaman’da mutlaka görmeniz gereken 50 yeri yazarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık.

İçeriğimize eklediğimiz konum linkleri sayesinde planınızı kolayca yapabilir, Dalaman Havalimanı'na ulaşım için Dalaman uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek ilçeye hem konforlu hem de hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

Uçak Bileti

1- Yuvarlakçay

Yuvarlakçay

Serin havası ve bakir doğal güzellikleriyle yaz aylarının değişmez adreslerinde biri haline gelen Yuvarlakçay’a uğrayarak hem huzurlu atmosferde ruhunuzu dinlendirebilir hem de eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz. Şifalı kaynak sularının karışığı balık çeşitliliği bakımından zengin suları, irili ufaklı şelaleleri, dere kenarında hizmet veren alabalık çiftlikleri ve kır bahçeleriyle çok ilgi gören Yuvarlakçay’da yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bölgenin ünlü doğal güzelliklerinden Köyceğiz Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer aldığı için doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Yuvarlakçay’ın buz gibi dere suları üstüne kurulmuş salıncaklarında keyifli zaman geçirebilir; yemyeşil doğal güzellikler arasında gizlenen kır bahçeleri ve mesire alanlarında çocuklarınızla güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

2- İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Dalaman gezinizde kesinlikle uğramanız ve cam berraklığındaki denizinin tadını çıkarmanızı önerdiğimiz yerlerden biri de ilçeye sadece 20 kilometre uzaklıktaki ünlü İztuzu Plajı. Türkiye’nin en önemli deniz kaplumbağa yumurtlama alanlarından biri olduğu için koruma altına alınan plaj, 4,5 kilometreyi aşan uzunluğuyla ülkemizin en uzun plajlarından da biri. İztuzu Plajı'na en hızlı ulaşım alternatifi ise Dalaman merkezden araç kiralama seçeneğini değerlendirmek. Böylece plaja hızlı olduğu kadar konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Deniz kaplumbağalarını korumak amacıyla 20:00 ile 08:00 saatleri arasında kapatılan, deniz suyu ile tatlı suyun birbirine karıştığı dünyada az sayıdaki plajdan biri olmasıyla ünlü İztuzu Plajı’nda tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebilir ve muhteşem su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı seçilen İztuzu Plajı, çarpıcı güzellikleriyle tekne ve yat gezilerinin de değişmez mola noktalarından biri.

Konum Linki

3- Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü

Bölgenin en çok ziyaret edilen tabiat cennetlerinden biri olan ve Dalaman merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan Köyceğiz Gölü, hem fotoğrafçılık hem de doğa tutkunlarının mutlaka keşfetmesi gereken çok özel yerler arasında. M.Ö. 3500'lü yıllara dayanan antik hazinelerin çevrili büyüleyici göl, el değmemiş bakir güzelliğiyle Dalaman’ın en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri.

Tertemiz sularında yaz aylarında kano ve sandal gezilerine katılabileceğiniz, gölün kenarında hizmet veren balık çiftliklerinde keyifli bir gün geçirebileceğiniz Köyceğiz Gölü’nde yılın her mevsimi balık avlama turlarına katılarak da huzurlu atmosferde dinlenebilirsiniz. Mesire alanları, yürüyüş parkurları ve donanımlı kamp alanları gibi zengin olanaklar da bulabileceğiniz Köyceğiz Gölü’nün seyir teraslarından onlarca su kuşunun harika fotoğraflarını çekebilir ve kalabalıklardan uzakta doğanın içinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Konum Linki

4- Sarsala Koyu

Sarsala Koyu

Arkası gür çam ormanlarıyla önü ise Akdeniz’in masmavi sularıyla çevrili olan Sarsala Koyu, yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz büyüleyici koylarımızdan biri. Sıcak su kaynaklarının karıştığı ılık deniziyle çocuklu ailelerin de en sevdiği Dalaman koylarından biri olan Sarsala Koyu, aynı zamanda sert rüzgârlardan korunan konumuyla tekne ve yat gezilerinin de vazgeçilmez mola noktaları arasında.

Tekne ve sandalların yanı sıra doğa yürüyüşleriyle de çam ormanlarının masmavi denizle birleştiği tabiat güzelliklerini keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Sarsala Koyu’nda uzmanlarla dalışlar yapabilir, 11 kilometrelik trekking parkurunun bir parçası olan yemyeşil koyda her mevsim başka bir çarpıcı manzarayla karşılaşabilirsiniz.

Konum Linki

5- Ekincik Koyu

Ekincik Koyu

Dalaman’ın en sevilen yat ve tekne destinasyonlarından biri de ilçeye yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Ekincik Koyu. Çevresini saran el değmemiş çam ormanlarıyla tekne gezilerini yanı sıra doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelen koy, gelişmiş turizm olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Sert rüzgârlardan korunan doğal bir liman olduğu için antik dönemlerden beri teknelerin mola verdiği koyun ince kumlu sahilinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz küçük tesislerden taze deniz ürünleri sunan restoranlara kadar birçok imkan bulabilirsiniz.

Yaz aylarında 25 ile 35 derece arasında deniz suyu sıcaklığına sahip olan ve dalgasız durgun deniziyle şnorkelli dalışlar yapmak için tercih edilen Ekincik Koyu’nun çam ağaçlarıyla sarılı sahilinde tüm gün güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. Koya kısa bir yürüyüş mesafesindeki bir yörük köyü olan Ekincik Köyü’ne de gezinizden sonra uğrayabilir, organik ürünlerle hazırlanan geleneksel lezzetleri tadarak köyün ünlü ballarından satın alabilirsiniz.

Konum Linki

6- Kaunos Kral Mezarları (Dalyan Kral Mezarları)

Dalyan Kral Mezaları

Dalaman gezilerinde en sık ziyaret edilen yerlerden biri de denize hakim devasa bir kayanın içine M.Ö. 4. yüzyılda oyulmuş olan 6 tane kral mezarı. Kaunos Kral Mezarları olarak da bilinen ve benzersiz tasarımlarıyla turizm dergilerinin kapaklarını süsleyen etkileyici mezarların en güzel fotoğraflarını gün batımlarında ve geceleri aydınlatıldığında çekebilirsiniz. Arkeoloji, tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra fotoğraf çekmeyi sevenlerin de mutlaka görmesini önerdiğimiz Dalyan Kral Mezarları, bölgede Karia ve Lidya döneminden kalan pek çok kaya mezarı içinde en etkileyici olanları arasında gösteriliyor.

Konum Linki

7- Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu

Dalaman'ın yeşil ve mavinin birleştiği büyüleyici koylarından biri de ilçe merkezine sadece 14 kilometre uzaklıkta yer alan yemyeşil Bedri Rahmi Koyu. Gerçek ismi Taşyaka Koyu olan ama ünlü yazar ve ressamımız Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun 1974 yılında dünyaya tanıttığı doğa cenneti koyda ressamın dağ yamacındaki bir kaya üzerine çizdiği balık resmini de yakından görme şansı bulacaksınız. El değmemiş bakir doğal güzelliği ve berrak denizinin yanı sıra dağ eteklerinde gizlenmiş kaya mezarlarıyla tarih turlarının da değişmez adreslerinden biri haline gelen Bedri Rahmi Koyu’nu her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla da gezebilir, cam berraklığındaki sulara kendinizi bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

8- Gökbel Köyü

Dalaman’a 16 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan Gökbel Köyü; tatil villaları, doğa otelleri ve pansiyonlarıyla kalabalıklardan uzakta tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği adreslerden biri. Ülkemizin en ünlü plajlarından biri olan İztuzu Plajı’na ve her mevsim harika fotoğraflar çekebileceğiniz Sülüngür Gölü’ne kısa bir yürüyüş mesafesindeki Gökbel’de hem masmavi plajların hem de yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğa koruma alanlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranları, asırlık çınar ağaçlar arasında hizmet veren kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla da keyifli bir günübirlik gezi sunan Gökbel Köyü’ne Dalaman’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle 20 dakika içinde rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

9- Yassıca Adaları (Yassıcalar)

Yassıca Adaları

Halk arasında Jessica Adaları olarak da bilinen, Ege ve Akdeniz’de düzenlenen tekne gezilerinin en sevilen mola noktalarından biri olan Yassıca Adaları, çam ile zeytin ağaçlarıyla süslü küçük adalarıyla görülmeye değer manzaralar sunuyor. Gözlerden uzakta küçük adaların gizli koylarında denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz, yılın her mevsimi düzenlenen tüplü ve tüpsüz dalış turlarıyla benzersiz su altı manzaralarına şahit olabileceğiniz Yassıca Adaları’nda unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Hiçbir yapılaşma ve tesisin bulunmadığı küçük adacıkları tek tek keşfedebileceğiniz Yassıca Adaları’nda gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde romantik fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

10- Aşı Koyu

Hem tekne gezileri ve mavi yolculuklar hem de doğa gezileriyle yakından görebileceğiniz huzurlu koylardan biri olan Aşı Koyu, Dalaman’a sadece 17 kilometre uzaklıkta. Arkası gür çam ormanları önü ise masmavi denizle çevrili koy, Ortaca ve Dalyan’a yakın olduğu için de sık ziyaret ediliyor. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz küçük işletmelerin hizmet verdiği Aşı Koyu’nun hemen arkasında uzanan çam ormanlarında da çocuklarınızla piknik yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. Berrak suları ve ballık bolluğundan dolayı yıl boyu dalış turlarının düzenlendiği Aşı Koyu’nda modern dünyadan uzakta hem günübirlik bir gezi hem de keyifli bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

11- Göcek Adası

Göcek Adası

Dalaman gezilerinin değişmez adreslerinden biri de çam ormanlarının sardığı yemyeşil koylarıyla ünlü Göcek Adası. Hem Dalaman hem de çevre turistik beldelerde düzenlenen tekne gezilerinin en popüler mola noktalarından biri olan adanın sert rüzgârlardan korunan İncirli Koy ve Büyük Koy gibi doğa cennetlerinde, balık sürülerini bile görebileceğiniz masmavi sularında unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Hiçbir yerleşim ve tesis olmayan irili ufaklı adalarla çevrili olan Göcek Adası, 15 metre derinliğe ve sahip balık çeşitliliği bakımından çok zengin sularıyla dünyanın her yerinden dalış tutkunlarını da kendine çekiyor. Yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz, turist kalabalığından uzakta yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Göcek Adası’nda gün batımlarında da büyüleyici manzaralar eşliğinde romantik fotoğraflar çekebilirsiniz. Göcek otelleri her zevke uygun bir konaklama alternatifine sahip. Siz de seyahat öncesi bütçe ve zevkinize en uygun otel için rezervasyonunuzu yaptırmayı ihmal etmeyin. 

Konum Linki

12- Hamam Koyu

Hamam Koyu

Antik efsanelere konu olan Kleopatra Hamamı’na da ev sahipliği yapan ve ismini de buradan alan Hamam Koyu’nda binlerce yıllık antik hazinelerle süslü kristal berraklığındaki sulara kendinizi bırakabilirsiniz. Şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için bölgedeki en çok tercih edilen koylardan biri olan Hamam Koyu, zeytin ve çam ağaçlarıyla sarılı el değmemiş güzelliğiyle antik dönemlerden beri çok ilgi görüyor. Tekne ve yat turlarının yanı sıra rehberli doğa yürüyüşleri veya fotoğraf safarileriyle de çarpıcı güzelliklerini yakından görebileceğiniz Hamam Koyu’nda mavi ile yeşilin birleştiği denizinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

13- Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Devasa kayalar üstüne oyulmuş antik mezarları ile ünlü olan Kaunos Antik Kenti, Dalaman’da yılın her mevsimi düzenlenen doğa ve tarih gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz önemli tarihi hazinelerimiz arasında. Antik dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan ve tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan etkileyici antik kent, Sülüngür Gölü’ne oldukça yakın olduğu için de sıkça ziyaret ediliyor.

Binlerce yıllık tiyatrosu, tapınakları, akropolü ve hamamlarıyla Helenistik dönemden Roma dönemine kadar uzanan pek çok tarihi hazineyi yakından görme şansı bulabileceğiniz Kaunos Antik Kenti’nde keyifli bir tarih gezisi yapabilirsiniz. Özellikle gün batımlarında benzersiz manzaralar sunan Kaunos Kaya Mezarları’nın kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebileceğiniz antik kenti, hem rehberli turlar hem de kendi başınıza gezerek tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

14- Küçükdalyan Gölü

Dalaman’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 30 dakika içinde gidebileceğiniz Dalyan, Küçükdalyan Gölü gibi büyüleyici doğal güzellikleriyle günübirlik geziler yapmak için en popüler adreslerden biri. Kocagöl gibi bir kıyı set gölü olan ve el değmemiş güzellikler arasında unutulmaz bir gezi sunan Küçükdalyan Gölü, hem piknik yapmak ve balık tutmak hem de sandallarla gezilere çıkmak veya serin sularda keyifle yüzmek için ideal bir adres.

Bölgenin gizli doğa cennetlerinden olan Sülüngür Gölü ve kayalar arasından fışkıran şifalı sularıyla ünlü Yuvarlak Çay ile birlikte keşfe çıkabileceğiniz Küçükdalyan Gölü’nün güzellilerini yakından gördükten sonra Ekincik Koyu ve Kargacık Koyu’nun berrak sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Konum Linki

15- Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu

Dalaman’ın en büyüleyici koylarından biri olan Günlüklü Koyu; arkası çam, zeytin ve palmiye ağaçları önü ise masmavi deniz ile çevrili bir doğa cenneti. Dalaman gezilerinde mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden biri olan ve yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, bisiklet gezilerinin yanı sıra tekne turlarıyla da güzelliklerini yakından görebileceğiniz yemyeşil koy, ilçe merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta.

Çevresini saran sarp kayalarla sert rüzgârlardan korunduğu için bölgenin en sevilen tekne ve yat destinasyonlarından biri haline gelen Günlüklü Koyu’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz küçük tesislerden kaliteli restoran ve kafelere kadar zengin olanaklar bulmanız mümkün. Çam ormanları arasında çadırınızı kurabileceğiniz ve piknik yaparak yılın yorgunluğunu atabileceğiniz koyun masmavi sularında ise şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak büyülü su altı dünyasını izleyerek unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

16- Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Lidya uygarlığından günümüze kalan en önemli yerleşim alanlarından biri olan Tlos Antik Kenti, Dalaman'da düzenlenen doğa yürüyüşleri ve tarih turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri. Antik dönemlerde bölgenin en büyük yerleşim yerinden biri olan ve pek çok efsanede geçen antik kenti çevreleyen kayalar içine oyulmuş yaşam alanları, mabetler ve tiyatrolar arasında unutulmaz bir tarih gezisi yapabilirsiniz. Uzun tarihinde pek çok önemli savaşa sahne olan ve tüm dünyadan arkeoloji meraklılarını kendine çeken Tlos Antik Kenti’nin bulunduğu konumdan büyüleyici doğa manzaraları da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

17- Göbün Koyu

Göbün Koyu

Göcek Körfezi’nin sert rüzgârlardan en çok korunan koyu olmasıyla ünlü Göbün Koyu, her deniz ve doğa tutkununun yakından görmesi gereken tabiat cennetlerimizden biri. Tropik bir adayı andıran el değmemiş güzelliğiyle popüler bir yat ve tekne mola noktası haline gelen yemyeşil koyda Bizans döneminden kalan terk edilmiş birkaç Rum evi dışında hiçbir yerleşim ve yapılaşma bulunmuyor. Çam ve zeytin ağaçları arasında dinlendirici yürüyüşler yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Göbün Koyu’nun berrak sularında ise balık sürüleriyle birlikte yüzebilir; uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak muhteşem su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. Oldukça küçük ve dar olan Göbün Koyu’nun havuzu andıran sularında yüzmeden Dalaman’dan ayrılmayın.

Konum Linki

18- Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Bölgenin en önemli doğa sporu merkezlerinden biri haline gelen Dalaman Çayı, bakir doğal güzellikleri ve sarp kayalar arasında akan buz gibi sularıyla 229 kilometre boyunca çarpıcı manzaralar sunarak ilerliyor. 26 kilometre boyunca ve zorluk derecelerine göre düzenlenmiş rafting parkurlarıyla çok ilgi gören ve yaz aylarında hırçın sularda rafting yapmak isteyen yüzlerce macera tutkununu kendine çeken Dalaman Çayı’nda kano veya sandallarla da gezilere çıkarak unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Sarp uçurumlardan büyüleyici panoramik manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz, çam ormanları ve mesire alanlarında yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Dalaman Çayı’nın çevresinde hizmet veren organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri ve balık çiftliklerinde de dinlendirici bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

19- Sülüngür Gölü

Dalyan Sülüngür Gölü

Dalaman'a sadece 19 kilometre uzaklıkta deniz kıyısında gizlenen büyüleyici Sülüngür Gölü, her doğa ve fotoğrafçılık meraklısının keşfetmesi gereken tabiat cennetlerimizden biri. Antik dönemden kalan tarihi hazinelere ev sahipliği yapan ve Türkiye'nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen İztuzu Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Sülüngür Gölü, yüzlerce yıl boyunca bölgede biriken alüvyonlarla deniz yolu kapanarak bir göl haline gelmiş.

Çevresini saran tepelik alanlardan büyüleyici doğa manzaraları izleyebileceğiniz Sülüngür Gölü’nün çevresindeki piknik alanlarında sessiz ve huzurlu atmosferde yılın bütün yorgunluğunu atabilir, gölün çevresinde gezerek onlarca su kuşunun harika fotoğraflarını çekebilir; rehberli yürüyüşler veya bisiklet gezileriyle gölün benzersiz güzelliğini her mevsim keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

20- İnlice Plajı

İnlice Plajı

Hem tertemiz denizi hem de gelişmiş turizm olanaklarıyla bölgenin en sevilen plajlarından biri olan İnlice Plajı’na Dalaman’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Çevresinde her bütçeye uygun butik oteller ve pansiyonların hizmet verdiği plaj, Göcek’e de oldukça yakın olduğu için yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Geniş sahilinde güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik işletmelerin yanı sıra cankurtaran, duş, tuvalet ve kafe gibi olanaklar da sunulan İnlice Plajı’nda yelkenden uçurtma sörfüne kadar onlarca su sporu yapabilirsiniz. Bazı bölümleri çabuk derinleştiği için çocuklu ailelerin ve acemi yüzücülerin dikkatli olmasını önerdiğimiz İnlice Plajı’nın çevresinde sıralanan mesire alanlarında serin deniz esintileri eşliğinde piknik yapabilir, akşamları ise çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde dinlendirici yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

21- Kayacık Sahili

Dalaman merkezinden sadece 10 kilometre uzaklıktaki büyüleyici Kayacık sahili, hem bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Kayacık Plajı hem de çarpıcı gün batımı manzaralarıyla gizli cennetlerden biri. Kocagöl ile masmavi deniz arasında uzanan ince kumlu sahil, en kalabalık yaz aylarında bile oldukça sakin.

Sığ ve tertemiz deniziyle çocuklu aileler için de ideal olan, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesislerden kafelere ve su sporlarına kadar pek çok olanak bulabileceğiniz Kayacık sahilinin çevresindeki restoranlarda da taze deniz ürünleri eşliğinde romantik akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Çevresini yemyeşil dağların çevrelediği Kayacık sahili, dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkmak için de Dalaman’da gidebileceğiniz en güzel yerlerden.

Konum Linki

22- Martı Koyu

Dalaman merkezine sadece 16 kilometre uzaklıktaki Hamam Koyu’nun yanı başında yer alan Martı Koyu, 1. derece sit alanı olarak korunan görülmeye değer cennetlerimizden biri. Sakız ve çam ağaçları arasında unutulmaz bir doğa gezisi yapabileceğiniz, sakin denizinde gözlerden uzakta doyasıya yüzebileceğiniz koy, rüzgârlardan korunan konumuyla tekne ve yatların da en sevdiği mola noktalarından biri. Sarsala Koyu ve Hamam Koyu trekking turlarının bir parçası olan Martı Koyu’nun çam ormanları arasında çadırınızı kurarak dinlendirici bir tatil yapabilir, yürüyüşlere çıkarak sessiz atmosferde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Konum Linki

23- Kocagöl

Dalaman Kocagöl

Dalaman’ın çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri olan ve halk arasında Alagöl olarak da bilinen Kocagöl, şifalı olduğu bilinen kükürtlü sularıyla özellikle bahar ve yaz aylarında binlerce kişiyi misafir ediyor. Tertemiz sularında yüzerek hem onlarca rahatsızlık için şifa bulabileceğiniz hem de yeşil ile mavinin birbirine karıştığı büyüleyici manzaralar eşliğinde keyifle yüzebileceğiniz küçük lagün gölü, çevresindeki kamp alanlarıyla da her yıl yüzlerce tatilciyi kendine çekiyor.

Her doğa tutkununun görmesi gereken ve Türkiye'nin de en güzel göllerinden biri olarak gösterilen Kocagöl’ün benzersiz güzelliklerini iyi düzenlenmiş trekking parkurlarında yürüyüşler yaparak keşfe çıkabilir; dağ bisikleti ve fotoğrafçılık gezilerine katılarak modern dünyadan uzakta unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

24- Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları

Dalaman gezinizde hem rahatsızlıklarınız için şifa bulmak hem de yorgunluk atmak için 57 kilometre uzaklıktaki Sultaniye kaplıcalarına uğrayabilirsiniz. Bölgenin en önemli sağlık merkezi olan ve yılın her mevsimi binlerce insanı misafir eden kaplıcanın kalsiyum, klorür, sülfat, sülfür, bromür bakımından zengin, radyoaktif özelliklere sahip 39 derecelik suları başta romatizma ve kas sorunları olmak üzere cilt, metabolizma ve dolaşım sistemi sorunlarına kadar onlarca hastalığın tedavisi için kullanılıyor.

Ülkemizin radon değeri en yüksek kaplıcası olmasıyla da çok ilgi gören Sultaniye kaplıcalarına Dalaman’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle 1 saat içinde ulaşabilir, açık ve kapalı termal havuzlarda şifalı suların tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Köyceğiz Gölü’ne uğrayarak büyüleyici güzellikler arasında temiz havada yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

25- Tersane Adası

Tersane Adası

Tekne gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz en özel noktalardan biri de Göcek Körfezi'ndeki en büyük ada olan Tersane Adası. Osmanlı dönemlerinde adada bulunan tersaneden ismini alan ve pek çok terk edilmiş asırlık yapıya ev sahipliği yapan Tersane Adası’nda Kış Limanı ve Yaz Limanı isimli iki ayrı bölüm bulunuyor.

Yemyeşil doğal güzelliklerle sarılı bir kanaldan geçerek ulaşılabilen ve sert rüzgârlardan korunduğu için antik dönemlerden beri teknelerin demirleme noktalarından biri olan Tersane Adası’nın masmavi sularına kendinizi bırakarak doyasıya yüzebilir, ballık bolluğu bakımından zengin sularda dalışlar yaparak çarpıcı su altı manzaraları görebilirsiniz. 1922 mübadelesi sonrasında terk edilen ve bakir doğal güzelliklerini günümüze kadar koruyan Tersane Adası, kalabalıklardan uzakta denizin ve doğanın tadını çıkarmak için ideal adreslerden biri.

Konum Linki

26- Kille Koyu

Karadan ulaşımı oldukça zor olduğu için tekne turlarıyla ziyaret edilen Kille Koyu, çam ormanlarının sardığı masmavi denizi ile görülmeye değer cennet köşelerimizden biri. Akdeniz ve Ege’nin sevilen yat ve tekne destinasyonlarından biri olan, kristal berraklığındaki sularında tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak harika su altı fotoğrafları çekebileceğini Kille Koyu’nu çevreleyen çam ormanları arasında ise yürüyüşlere çıkarak temiz havada yenilenebilirsiniz.

El değmemiş güzelliğiyle piknik ve kamp yapmak için de bölgedeki en çok tercih edilen koylardan biri olan Kille Koyu, hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmadığı için büyüleyici güzelliğini günümüze kadar korumayı başarmış keşfedilmeye değer yerlerden biri.

Konum Linki

27- Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Sıcak yaz aylarında serin sularının tadını çıkarmak için gidebileceğinizi en güzel plajlardan biri de 7 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en büyük kumsallarından birine sahip olan Sarıgerme Plajı. Dalaman merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta yer alan ve minibüslerin yanı sıra doğa yürüyüşleri veya tekne gezileriyle de güzelliğini yakından görebileceğiniz plaj, altın kumlarla süslü sahili ve masmavi deniziyle mavi bayraklı ödülü de kazandı.

Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden balık restoranları ve sahil bahçelerine kadar zengin olanaklar sağlanan Sarıgerme Plajı’nda yelkenden kanoya onlarca su sporu yaparak da eğlenceli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan plajın çevresini saran büyüleyici güzellikleri arasında yürüyüşler ve piknik yapabilir, tepelik alanlarda ise muhteşem gün batımında fotoğrafları çekebilirsiniz. Sarıgerme Plajı, sığ ve dalgasız deniziyle çocuklu ailelerin de güvenle denizin tadını çıkarabileceği bölgedeki en güzel plajlardan biri.

Konum Linki

28- Sıralıbük Koyu

Sıralıbük Koyu

Dalaman’ın güneyindeki Martın Burnu’nun kuzey tarafında uzanan Sıralıbük Koyu, çam ormanlarıyla sarılı masmavi deniziyle mutlaka keşfetmenizi önerdiğimiz çok özel yerlerden biri. Huni şeklindeki yapısı ve çevresini saran tepelerle sert rüzgârlardan korunan Sıralıbük; ince kumlu küçük plajı, zeytin ağaçları altında uzanan piknik alanları ve sabahları havuzu andıran cam berraklığındaki deniziyle görülmeye değer bir tabiat cenneti.

Yat ve tekne gezilerinin yanı sıra trekking turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz Sıralıbük Koyu, Dalaman’a sadece 15 kilometre uzaklıkta yer aldığı ve kolayca ulaşılabildiği için de yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Hemen yanı başındaki Sarsala Koyu ile birlikte gezebileceğiniz Sıralıbük Koyu’nun önündeki Tersane Adası ve Domuz Adası, hemen arkasındaki Kocagöl’ü de gezinizde keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

29- Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı

Dalaman’da düzenlenen tekne ve yat gezilerinin en sevilen mola noktalarından biri olan Kleopatra Hamamı, pek çok antik efsaneye konu olmuş görülmeye değer doğa cennetlerimizden biri. Turkuaz renkli suların içinde gizlenen antik hazineleri ve çevresini saran el değmemiş doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen antik hamamda Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın mola verdiği ve turkuaz sularda yüzdüğü rivayet ediliyor. Yaz aylarında hem doğa gezileri hem de tekne turlarıyla uğrayabileceğiniz, şnorkelli dalışlar yaparak antik hazineleri yakından görebileceğiniz Kleopatra Hamamı’nda gün batımlarında ise romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

30- Gemile Koyu

Gemile Koyu

Bölgenin en sevilen tekne destinasyonlarından ve kamp alanlarından biri olan Gemile Koyu, dünyanın her yerinden gelen deniz ve doğa tutkunlarını kendine çeken cennet köşelerden biri. Yöre halkının da piknik yapmak ve denize girmek için en çok tercih ettiği koylardan olan Gemile Koyu; çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili sahili, antik dönemlerden günümüze kalan liman kalıntıları, zengin balık çeşitliliği ve doğa seyir terasları için de sıkça ziyaret ediliyor.

Tekne gezilerinin yanı sıra Dalaman’dan 1 saatlik bir minibüs yolculuğuyla da kolayca ulaşabileceğiniz Gemile Koyu’nun binlerce yıldır teknelere ev sahipliği yapan sakin sularına kendiniz bırakarak unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilir, tertemiz havada yürüyüşler yapabilir ve dalışlar yaparak rengarenk balıklarla birlikte yüzebilirsiniz.

Konum Linki

31- Binlik Koyu

Dalaman’ın hemen güneyinde Hamam Koyu ile Martı Koyu arasında gizlenen küçük Binlik Koyu, günümüze kadar korunmuş doğal güzellikleriyle çok sevilen tekne mola noktalarından biri. Sert rüzgârlar ve dalgalardan korunan koy, akvaryumu andıran sakin sularıyla hem doyasıya yüzmek hem de tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için ideal bir adres. Çevresi birbirinden güzel koylar ve binlerce yıllık antik kent kalıntılarıyla çevrili olduğu için doğa yürüyüşlerinin de bir parçası haline gelen Binlik Koyu’nu bahar ve yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

32- Kalynda Antik Kenti

Türkiye’nin en önemli antik yürüyüş yollarından biri olan Karia Yolu’nun bir parçası olan Kalynda Antik Kenti, 200 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde panoramik deniz manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Karia uygarlığının en önemli kentlerinden biri olan ve tarihi kayıtlarda pek çok efsanevi savaşta ismi geçen Kalynda Antik Kenti’nin harabelerini gezerken agora, antik tiyatro, sütunlu caddeler, mabetler ve yaşam alanları arasında harika fotoğraflar çekerek rehberlerden bu gizemli kentle ilgili bilgiler alabilirsiniz. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Zeus ve kartal temalı sikkelerin bulunduğu Kalynda Antik Kenti’ni Karia Yolu’nun diğer antik hazineleriyle birlikte de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

33- Delikli Ada

Her köşesi görülmeye değer doğa harikalarıyla çevrili olan Dalaman’da mutlaka uğramanızı önerdiğimiz başka bir güzellik de dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın hemen karşısında uzanan küçük Delikli Ada. Hem tekne gezileri hem de sandal ve kanolarla ulaşabileceğiniz ada, üzerindeki küçük deniz feneri ve milyonlarca yılda sert dalgalarla oyulmuş ilginç kaya oluşumuyla muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Yaz aylarında masmavi suları yatlar ve teknelerle olan Delikli Ada’nın zeytin ağaçlarıyla süslü huzurlu ortamında keyifli bir yürüyüş yapabilir, balık sürüleri ve deniz kaplumbağalarını görebileceğiniz berrak sularda ise tülü ve tüpsüz dalışlar yaparak muhteşem su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

34- Lydai Antik Kenti

Kapıkargın sınırlarında, yemyeşil Sarsala Koyu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Lydai Antik Kenti, Dalaman’da yılın her mevsimi düzenlenen tarih gezileri ve doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden biri. Karia uygarlığının bölgede inşa ettiği önemli yerleşim alanlarından olan ve Sarsala Koyu doğa yürüyüşlerinin bir parçası haline gelen Lydai Antik Kenti’nde günümüze kadar bir bölümü ayakta kalmayı başarmış antik tiyatro ve etkileyici tapınaklar arasında gezebilir; kentin bulunduğu konumdan panoramik doğa manzaraları izleyebilirsiniz. Sarsala Koyu’nun masmavi berrak denizinin tadını çıkardıktan sonra da Lydai Antik Kenti’ne uğrayarak ormanlar arasında gizlenen binlerce yıllık hazineleri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

35- Boynuzbükü Koyu

Her köşesi birbirinden güzel yemyeşil koylarla çevrili olan Dalaman'ın en güzel koylarından biri olan Boynuzbükü Koyu’nu da tekne turları veya doğa gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz. Çam ormanlarının sardığı turkuaz deniziyle ünlü olan yemyeşil koy; her yıl yüzlerce tatilciyi ağırlayan donanımlı kamp alanları, etkileyici tarihi hazineleri ve cam berraklığındaki deniziyle ülkemizin görülmeye değer doğa güzellikleri arasında.

Ege ve Akdeniz arasında kalan, el değmemiş bakir doğal güzellikleriyle trekking turlarının en sevilen mola noktalarından olan Boynuzbükü Koyu’nun ince kumlu küçük sahilinde güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, berrak sularda ise şnorkelli dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte keyifle yüzebilirsiniz. Yılın her mevsimi uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar da yapabileceğiniz Boynuzbükü Koyu’nda antik dönemlerden kalan tarihi hazineleri de keşfetmeyi unutmayın.

Konum Linki

36- Sarçed Plajı

Sarçed Plajı

Dalaman merkezinden sadece 15 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Sarçed Plajı, 200 metre uzunluğa sahip küçük bir plaj olmasına rağmen kristal berraklığındaki masmavi denizi ve ince kumlu sahiliyle çok ilgi görüyor. 7 kilometrelik Sarıgerme sahilinde yer alan ve büyülü güzelliğiyle mavi bayrak ödülü alan Sarçed Plajı’nın yumuşacık kumlarına havlunuzu sererek tüm gün güneşlenebilir, şnorkelli dalışlar yaparak denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yelken, kano, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi su sporları yaparak da keyifli zaman geçirebileceğiniz plajda engelliler için özel hizmetler de sunuluyor. Çevresindeki donanımlı kamp alanlarıyla da yaz aylarında çok ilgi gören Sarçed Plajı’nda güneş şemsiyesi, şezlong, duş, soyunma kabini, tuvalet, kafe ve restoran gibi olanaklar da sağlanıyor.

Konum Linki

37- Merdivenli Koyu

Göcek Körfezi’nin en güzel köşelerinden biri olan ve çevresini saran zeytin ağaçlarıyla kartpostalları andıran bir manzara sunan Merdivenli Koyu, Göbün Koyu'nun hemen batısında iki tepe arasında gizleniyor. 30 metre derinliği bulan sularıyla çok sevilen bir tekne ve yat destinasyonu olan yemyeşil koyun çevresindeki yüksek tepelerde özellikle gün batımı zamanında Dalaman gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Martı Koyu, Binlik Koyu, Göbün Koyu ve Hamam Koyu rotalı trekking parkurlarıyla da el değmemiş doğal güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Merdivenli Koyu, unutulmaz bir günübirlik gezi yapmak ve gözlerden uzak serin suların tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en özel noktalar arasında.

Konum Linki

38- Lissai Antik Kenti

Dalaman’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Kapıkargın’ın sakladığı başka bir tarihi hazinemiz de Lissai Antik Kenti. Türkiye’nin en sevilen yürüyüş parkurlarından biri olan Karia Yolu’nun bir parçası olarak yılın her mevsimi düzenlenen trekking turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz Lissai Antik Kenti; Badırnaz Gölü, Kargın Gölü, Kükürtlü Göl ve Kocagöl arasında kurulmuş antik yerleşimlerden biri. Uzun tarihinin M. Ö. 3. yüzyılda başladığı tahmin edilen ve Roma dönemine kadar aktif olarak kullanılan Lissai Antik Kenti’nin çam ormanları arasında gizlenmiş kalıntıları arasında gezebilir, mabetler ve yaşam alanlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

39- Telmessos Antik Kenti

Telmessos Antik Kenti

M.Ö. 3000’li yıllara uzanan tarihiyle ülkemizin en bilinen antik yerleşim yerlerinden biri olan ve her yıl binlerce tarih meraklısı tarafından ziyaret edilen Telmessos Antik Kenti, Dalaman’a sadece 49 kilometre uzaklıkta. Hem trekking turları hem de tarih gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz Telmessos, Karia uygarlığının önemli kıyı ve ticaret şehirlerinden biriydi.

Devasa Telmessos Antik Tiyatrosu ile ziyaretçilerini büyüleyen, her köşesi birbirinden güzel mabetler, sarp kayalara oyulmuş anıtsal mezarlar ve yaşam alanlarıyla çevrili olan Telmessos Antik Kenti, sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzaralarla muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Onlarca yıldır yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen paha biçilmez hazinelerini ülkemizin önemli müzelerinde inceleyebileceğiniz Telmessos Antik Kenti, çevresini saran doğal güzelliklerden dolayı trekking turlarının da sevilen bir parçası haline gelmiş durumda.

Konum Linki

40- Kapıkargın Kükürt Havuzları

Hem rahatsızlıkları için şifa bulmak hem de yorgunluk atmak isteyen binlerce kişiyi kendine çeken Kapıkargın Kükürt Havuzları, Dalaman gezinizde dinlendirici zaman geçirebileceğiniz en popüler yerler arasında. İlçe merkezine sadece 10 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan kükürt havuzlarını dolduran ve hem kükürt hem de mineraller bakımından çok zengin olan kaynak sularının başta cilt hastalıkları olmak üzere kas ve eklem rahatsızlıklarına kadar onlarca soruna iyi geldiği biliniyor. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz kükürt havuzlarının çevresinde hizmet veren restoranlar ve kır bahçelerinde yöresel lezzetler tadarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

41- Dalaman Tren Garı

Dalaman Tren Garı

Günümüze kadar hiçbir trenin uğramadığı istasyon olmasıyla üne kavuşan Dalaman Tren Garı, 1893 yılında yapılan ve sağlam bir şekilde kalan çarpıcı mimarisiyle hem tarih hem de fotoğrafçılık tutkunlarının ilgisini çekiyor. En yakın tren istasyonuna 200 kilometre uzaklıkta inşa edilen ve rayları olmayan ilginç yapı, 1984 yılından beri TİGEM’e bağlı bir tarım müdürlüğü olarak hizmet veriyor. Görülmeye değer taş mimarisiyle harika fotoğraflar çekebileceğiniz Dalaman Tren Garı’na ilçe merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

42- Pisilis Antik Kenti

Karia Yolu yürüyüşlerinin sevilen mola noktalarından biri olan Pisilis Antik Kenti, M.S. 4. ve 6. yüzyıllar arasında bölgedeki en önemli yerleşim yerlerinden biriydi. Bölgeye hakim kayalık bir alan üzerine kurulan antik kent, yüksekliği 10 metre, kalınlığı ise 3 metreyi bulan Roma dönemi yapımı surlarıyla görülmeye değer bir manzaraya sahip.

M.S. 1. ile 3. Yüzyıllar arasında inşa edilmiş anıt mezarları yakından görme şansı bulabileceğiniz gezinizde pek çok farklı dönemden kalan yerleşim alanları ve mabetleri de inceleyebilirsiniz. Ülkemizin en uzun plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Pisilis Antik Kenti’ni gezdikten sonra plaja uğrayabilir, kendinizi masmavi sulara bırakarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

43- Dalaman Pazarı

Bölgedeki en hareketli üretici pazarlarından biri olan Dalaman pazarına hem onlarca çeşit organik ürün hem de birbirinden güzel süs eşyaları almak için uğrayabilirsiniz. Bölgede yetiştirilen organik zeytinler ve zeytinyağı ürünlerinden ev yapımı reçellere ve şifalı otlara kadar yüzlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz Dalaman pazarında yöresel giysiler ve el yapımı takılar gibi birçok süs eşyası da satın alabilirsiniz. İlçe merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz pazar, hem hareketli atmosferi hem de çevresindeki kafeler ve geleneksel lezzetler tadabileceğiniz restoranlarıyla çok ilgi görüyor.

Konum Linki

44- Hippokome Antik Kenti

Ülkemizin en sevilen yürüyüş parkurlarından Karia Yolu’nun bir parçası olan Hippokome Antik Kenti, Dalaman’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta Çöğmen Köyü sınırlarında bölgeye hakim yüksek bir tepeye inşa edilmiş keşfedilmeye değer bir yer. At şehri anlamına gelen Hippokome’nin ilginç tarihi Karya ve Likya dönemlerine kadar uzanıyor. Pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalan antik kentte yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzanan sikkeler bulundu.

Hem bulunduğu konumdan sunduğu panoramik doğa manzaraları hem de etkileyici kaya mezarları ve mabetleriyle tarih gezilerinin sevilen adreslerinden biri haline gelen Hippokome Antik Kenti’ni Karia Yolu’nda yılın her mevsimi düzenlenen yürüyüşlerle de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

45- Dalaman Plajı

Dalaman Plajı

İlçe merkezinden sadece 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebileceğiniz Dalaman Plajı, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için ideal yerlerden biri. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan, çevresi kaliteli otellerle çevrili Dalaman Plajı’nın ılık ve berrak sularında keyifle yüzebilirsiniz. Sığ ve dalgasız bir denize sahip olduğu için çocuklu ailelerin de tercih ettiği plajda şezlong, güneş şemsiyesi, duş, tuvalet, kafe ve restoran gibi olanaklar da sağlanıyor. Dalaman'a ister hava yolu ister kara yolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer çevre il ya da ilçelerden geliyorsanız Dalaman otobüs bileti alarak ilçe merkezine direkt ulaşmak en kolay anlternatiflerden biri. 

Konum Linki

46- Oktapolis Antik Kenti

Sabunlu ve Kızılkaya köyleri arasında yer alan Oktapolis Antik Kenti, Dalaman çevresindeki gizli tarihi hazinelerden biri olarak keşfedilmeye değer. Likya döneminde inşa edilerek Roma ve Bizans dönemlerine kadar aktif olarak kullanılan antik kent; sarp kayalar üzerine oyulmuş mezarları, yazıtları ve mabetleriyle dikkat çekiyor.

Aynı bölgede kurulan yedi büyük antik kentten biri olan ve çam ormanları arasında güzel bir konumda yer aldığı için tarih gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşlerinin de bir parçası haline gelen Oktapolis Antik Kenti’nde hem tarihi hazineleri inceleyebilir hem de sessiz ve huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

47- İn Ardı Koyu

Aşı Koyu’nun hemen yanında çam ormanları arasında gizlenen İn Ardı Koyu da günübirlik geziler yaparak denizin ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz çok özel noktalardan biri. Çevresini saran el değmemiş güzellikler ve büyüleyici koylarla doğa yürüyüşlerinin en popüler rotalarından biri haline gelen İn Ardı Koyu’nu yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne gezileriyle de keşfe çıkabilirsiniz. Ormanlar arasında uzanan kamp alanları için sıkça ziyaret edilen koyun tepelik alanlarından panoramik deniz manzaraları izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilir ve tertemiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

48- Baldımaz Gölü

Dalaman merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan Baldımaz Gölü, doğa tutkunları ve fotoğrafçılık meraklılarının keşfedebileceği gizli tabiat cennetlerinden biri. Çevresi endemik bitki türleri ve sazlıklarla çevrili olan küçük göl, ev sahipliği yaptığı kuşlar ve vahşi yaşam zenginliğiyle dikkat çekiyor. Çam ormanlarının sardığı doğal seyir teraslarından tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebileceğiniz Baldımaz Gölü, en kalabalık yaz günlerinde bile sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başarıyor.

Kocagöl, Sarsala Koyu, Sıralıbük Koyu gibi Dalaman’ın en sık ziyaret edilen doğa güzelliklerine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve doğa gezilerinin yanı sıra fotoğraf safarileriyle de uğrayabileceğiniz Baldımaz Gölü’nde huzurlu ortamda olta balıkçılığı yapabilir veya göl çevresinde çadırınızı kurarak sessiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

49- Dalaman Demirciler Çarşısı

Dalaman'da alışveriş yapmak veya yürüyüşlerine çıkmak isteyen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan tarihi Demirciler Çarşısı, 13. yüzyıldan beri ilçede ticaretin kalbinin attığı yerler arasında. Rumlar tarafından yapılan küçük atölyelerin Arnavut kaldırımlı dar sokaklar boyunca sıralandığı çarşı, çarpıcı güzelliğinden dolayı günün her saati oldukça hareketli. El yapımı yüzlerce çeşit demir, bakır ve gümüş atölyesinin gezerek ustaları iş başında izleme şansı bulabileceğiniz Dalaman Demirciler Çarşısı’nın otantik atmosferinde keyifli bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebilir, el yapımı ürünler alarak ise güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

50- Çal Dağı

Dalaman Çayı’nın bir konu olan Çal Derisi’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde keyifli bir doğa gezisi yapabileceğiniz Çal Dağı, yılın her mevsimi düzenlenen rehberli doğa gezileri, bisiklet turları ve fotoğraf safarilerinin en sevilen rotalarından biri. Yemyeşil ormanlar arasında tertemiz havada yenilenebileceğiniz ve dik yamaçlar üzerinde büyüleyici panoramik manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Çal Dağı gezinizde Çal Deresi kenarında sıralanan mesire alanlarında da çocuklarınızla piknik yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

Dalaman'da gezilecek yerler listemiz sona erdi. Dalaman gezinizden sonra Muğla'da gezilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN