Yaza girdik pek çok kişi tatilini şimdiden programladı ya da karar vermeye çalışıyor. Bu yaz tatili için hala nereye gideceğine karar veremediyseniz bu yazı tam size göre. İşte Türkiye’nin en popüler tatil yörelerinin artıları ve eksileriyle değerlendirmesi...

İçindekiler

Bodrum

Yaz aylarının en popüler adreslerinin başında gelir Bodrum. Deniz, güneş, eğlence ne ararsanız var. Peki ya Bodrum’u cazip kılan etkenler...

Artıları: Nem yok, sıcaklık rahatsız etmiyor. Doğal klima varmış gibi rüzgarlı bir havası var. Denizi muhteşem. Koyları şahane, Eğlence seçeneği çok Semtler arasında neredeyse 24 saat dolmuş taşımacılığı var. 

Eksileri: Bir yerden bir yere gitmek zaman alabilir, yazın trafiği de çok oluyor. Fiyatlar pahalı gelebilir. Temmuz ve Ağustos aylarında otel ve uçak bileti fiyatları artabilir. 

Bodrum

Uçak Bileti

Çeşme

Özellikle Alaçatı ile Çeşme de son yılların en çok tercih edilen tatil yörelerinden. İnsanlar en azından Alaçatı’yı mutlaka görmek istiyor.

Artıları: Alaçatı ve Çeşme plajları çok popüler. Rüzgar estiği için sıcaklık çok rahatsız etmiyor. Sakin ve sığ deniz sevenler için Ilıca iyi bir tercih. Eğlenmek için seçenek çok.

Eksileri: Temmuz Ağustos aylarında otel bulmakta zorlanabilirsiniz. Alaçatı’da otel fiyatları yüksek. Beach fiyatları özellikle yeme içme pahalı gelebilir.

Çeşme

Antalya

Antalya en fazla turistik tesisin olduğu şehirlerimizin başında geliyor. Her keseye ve zevke göre otel bulmak mümkün. Üstelik çok lüks ve görkemli oteller de var. Otel konaklama konusunda Antalya’da seçenek çok. Ancak Antalya’nın da artı ve eksileri var.

Artıları: Otel seçeneği çok. Uygun fiyatlı konforlu oteller bulmak mümkün. Şehir içi yeme içme plaj ücretleri daha makul.

Eksileri: Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak ve nemli. Daha çok yabancı turistler tercih ediyor. Eğlence imkanları daha kısıtlı. Denizi biraz daha bulanık ve dalgalı olabiliyor.

Antalya konyaaltı

Datça

Datça ve koyları da son yılların popüler turistik yerlerinden. Sadece Datça değil Marmaris’ten başlayarak Datça’ya doğru giden koylarda tatil yapmak özellikle orta yaşlı insanların tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Peki Datça’nın artıları ve eksileri neler?

Artıları: Esinti olduğu için sıcaklığı çok rahatsız etmiyor. Daha doğal tatil yapabileceğiniz koyları var. Daha sakin.

Eksileri: Eğlence hayatı kısıtlı. Otel ve konaklama konusunda çok fazla seçenek yok.

Datça-Marmaris

Marmaris

Yeşil ve mavinin müthiş bir uyumla sergilediğim Marmaris tatilcilerin her zaman gözde yeri olmuştur. Marmaris ve çevresinde otel tatil köyü çoktur. Ancak yabancı turistler için gözde yerlerden birisidir.

Artıları: Oldukça yeşil bir yer. Denizli güzel, her bütçeye göre otel bulmak mümkün. Maramaris merkezde çok sayıda apart otelde bulunuyor. Toplu ulaşım var.

Eksileri: Temmuz-Ağustos aylarında çok kalabalık olabilir. Hava sıcak ve nemli gelebilir.

marmaris

Fethiye

Dünyaca ünlü Ölüdeniz gibi doğal güzelliklerin ana vatanı Fethiye, yazın Ekim hatta Kasım ayında kadar sürdüğü bir yer. Fethiye ve çevresinde küçük büyük otel seçenekleri çok. Şehir merkezi daha hareketli dışındaki oteller ise biraz sakin gelebilir.

Artıları: Çok güzel uygun fiyatlı tekne turları yapabilirsiniz. Ölüdeniz, Saklıkent gibi gezebileceğiniz yerler var. Alternatif spor isteyenler için yamaç paraşütü gibi seçenekler var.

Eksileri: Eğlence hayatı için çok fazla alternatif arayanlara yeterli gelmeyebilir. Özellikle Ağustos ayında hava sıcak ve nemli gelebilir.

Fethiye

Ayvalık-Akçay

Çanakkale’den başlayarak Ayvalık’a kadar uzanan bölge yazın çok hareketli oluyor. Küçükkuyu, Güre, Altınoluk, Akçay, Ören, Ayvalık ve Cunda pek çok yazlık evin aynı zamanda otellerin de yer aldığı bir bölge. İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlere yakın oluşu da bu bölgeyi cazip kılıyor. 

Artıları: Özellikle Altınoluk ve çevresinin havası çok temiz. Kaz dağlarının oksijeni buraya gidenlere iyi geliyor. Fiyatlar makul, Otel, pansiyon konaklamasının yanı sıra ev de kiralanabilir. Yakın yerler gezilebilir.

Eksileri: Yazın çok kalabalık oluyor. Konaklama için önceden rezervasyon yapmak lazım.

Fethiye


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN