Her köşesini süsleyen tarihi ve doğal güzelliklerle Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri olan Bingöl, çevresini saran karlı dağlarla doğa sporları için pek çok olanak sunan keşfedilmeye değer şehirlerimizden biri. Tarihi M.Ö. 5000 yıllarına uzanan ve Urartulardan Hititlere kadar birçok medeniyetin hakimiyetinde kalan Bingöl’ü gezerken hem şehir merkezinde hem de ilçelerde çarpıcı tarihi hazinelerle karşılaşmanız mümkün.

Kurucadağ eteklerindeki Yolçatı Kayak Merkezi ve Hesarek Kayak Merkezi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin sevilen kış tatili merkezlerinden biri haline gelen Bingöl’de Sülbüs Dağı, Şeytan Dağı ve Şerafettin Dağları’nın tertemiz havasında trekking turlarına katılarak da yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Yüzen Adalar Tabiat Anıtı gibi dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz doğa manzaralarına şahit olacağınız Bingöl gezinizde Peri Suyu Çayı, Çır Şelalesi ve Çevrimpınar Çayı’nın huzurlu atmosferinde piknik yaparak da güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Sadece tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, şifalı kaynak sularıyla da binlerce insanı kendine çeken Bingöl’de Horhor kaplıcası ve Kos kaplıcasına uğrayarak rahatsızlıklarınız için ek tedaviler alarak sıcak sularda rahatlayabilirsiniz.

Bingöl’de mutlaka görmeniz gereken 45 yeri yazarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Yılın her mevsimi farklı bir güzelliğiyle sizi etkileyecek olan Bingöl’ü keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz.Eklediğimiz konum linklerinden yararlanarak planınızı daha detaylı bir şekilde yapabilir Bingöl uçak bileti alarak bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz. 

Uçak Bileti

1- Solhan

Solhan

Bingöl merkezine sadece 1 saat uzaklıkta yer alan ve uzun tarihinde Hititler, Urartular, Asurlar, Medler, Persler, Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Solhan ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle keyifli bir günübirlik gezi fırsatı sunuyor. Çevresi karlı dağlarla çevrili çevrelenen ilçede Yüzen Adalar Tabiat Anıtı ve Zağ Mağarası gibi Bingöl’ün ünlü doğa harikalarını yakından görme şansı bulacaksınız.

Yaz aylarında düzenlenen doğa gezileri ve tarih turlarının önemli adreslerinden biri haline gelen Solhan’ın dağ eteklerinde uzanan yemyeşil yaylalarında da sıcak yaz günlerinde keyifli geziler yapabilirsiniz. 1916 yılında Rus Harbi döneminde şehit düşen askerlerimiz için dikilen Şeref Meydanı Şehitliği’ni ziyaret edebileceğiniz ilçede Murat Nehri kenarındaki Kaleköy’de sıralanan Hititlerden Osmanlılara kadar uzanan binlerce yıllık tarihi hazineleri de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

2- Karlıova

Karlıova

Bingöl'ün çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olan Karlıova’ya her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 1 saat içinde ulaşarak güzel bir gezi yapabilirsiniz. Bingöl Dağı, Şerafettin Dağları, Şeytan Dağı ve Kartal Dağı gibi görkemli dağlarla çevrili olan Karlıova, Bingöl’ün popüler doğa sporları merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Engebeli yapısından dolayı yıl boyu düzenlenen trekking, dağ bisikleti, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktivitelere de ev sahipliği yapan Karlıova’da bahar aylarında yeşilin her tonunu kış aylarında ise tablo güzelliğinde kar manzaralarına şahit olacaksınız.

Dağ eteklerinde sıralanan Kandil Yaylası, Hirhal Yaylası, Tavla Yaylası ve Mirgemir Yaylası ile yayla turizmi açısından gelişen ilçede sıcak yaz günlerinde rehberli yayla turlarıyla bu yemyeşil yaylaların tertemiz havasında yenilenebilirsiniz. Zuhurtepe Kalesi ve Geloşkan Kalesi gibi tarihi hazineleri keşfe çıkabileceğiniz Karlıova’da binlerce yıllık Kübik Mağarası’nda da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.Bingöl'e kara yolu ile gitmek isterseniz tek ihtiyacınız bir Karlıova otobüs bileti

Konum Linki

3- Yayladere

Yayladere

Bingöl'ün doğal güzellikleri ile ünlü başka bir ilçesi olan Yayladere, özellikle hemen yanı başındaki Sülbüs Dağı eteklerinde düzenlenen geleneksel Sülbüs Festivali’yle binlerce insanı kendine çekiyor. Sarp dağlarla çevrili olan ve binlerce yıllık uzun bir tarihiyle de ilgi gören Yayladere’de el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Sülbüs Dağı’nın eteklerinde rehberli doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve bu volkanik dağın büyüleyici manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kalkanlı Mağarası’nı da rehberli gezilerle yakından görebileceğiniz Yayladere, aynı zamanda romatizma ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelen kaplıca suları için de şifa arayan insanlar tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Konum linki

4- Adaklı

Dağlık ve engebeli arazisiyle trekking, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktiviteler için sıkça ziyaret edilen Adaklı ilçesi, Bingöl merkezine sadece 1 saat uzaklık yer alıyor. Uzun tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar dayanan Adaklı’nın her köşesinde çarpıcı bir tarihi hazineyle karşılaşmanız mümkün.

Çam, meşe ve çınar ağaçları arasında gizlenen taş mimarili tarihi evler arasında keyifli geziler yaparak güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ilçede Akkoyunlular döneminde inşa ederek günümüze kadar sağlam kalmayı başaran ve üzeri taş oyması koyun kabartmalarıyla süslü Adaklı Çeşmesi’ni de yakından görebilirsiniz. En sıcak yaz aylarında bile serin kalan yaylaları ve mesire alanları için de çok ziyaret edilen Adaklı’da geleneksel Doğu Anadolu lezzetleri tadarak da yorgunluğunuzu atmanız mümkün.

Konum linki

5- Kiğı

Kiğı

Bingöl'ün en ünlü ve günübirlik gezilerle en çok ziyaret edilen ilçelerinden olan Kiğı, binlerce yıllık tarihi yapıları ve doğa güzellikleriyle her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Çevresindeki Peri Suyu Çayı ve Özlüce Barajı Gölü gibi popüler gezi alanlarıyla çok ilgi gören Kiğı’da dağ eteklerinde uzanan Meydan Yaylası, Kız Yaylası ve Dar Köprü Yaylası’nda da sıcak yaz günlerde tertemiz dağ havasında yenilenebilirsiniz.

Yıl boyu düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri ve tarih turlarına katılarak güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz ilçede Çiçektepe Köyü Mağarası gibi tabiat harikalarının yanı sıra Kiğı Kalesi, Akkoyunlular tarafından inşa edilen Kiğı Camii, 2. Abdülhamit döneminden günümüze kalan Selenk Köprüsü ve Mürsel Paşa Abidesi gibi etkileyici yapıları da yakından görme şansı bulacaksınız. Her yıl düzenlenen Kiğı Doğa, Kültür ve Bal Festivali'ne katılarak hem yöresel lezzetler tadabileceğiniz hem de ilçenin ünlü ballarını satın alabileceğiniz ilçeye Bingöl’de her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Bingöl otelleri arasından seçiminizi yaparak Kiğı'yı keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

6- Horhor Kaplıcası

Bingöl, her köşesini saran doğa harikaları ve tarihi hazinelerin yanı sıra binlerce yıldır insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla da çok ilgi gören bir şehir. Bingöl’ün en çok ziyaret edilen kaplıcalarından biri olan ve Kiğı ilçesi sınırlarında bulunan Horhor kaplıcasına sadece 2 saatlik bir yolculukla ulaşarak sıcak sularda gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Mineraller bakımından çok zengin olan kaplıca sularıyla hem romatizma ve eklem sorunları gibi onlarca rahatsızlığınız için tedavi olabilir hem de oksijen seviyesi yüksek havada yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

7- Kanireş Barajı

Bingöl’ün turistik ilçesi Karlıova sınırlarında yer alan ve çarpıcı güzelliğiyle çok sevilen bir rekreasyon alanı haline gelen Kanireş Barajı, sıcak yaz günlerinde keyifli zaman geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Şehir merkezinden 1 saatlik bir minibüs yolculuğuyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkarak harika doğa fotoğrafları çekebileceğiniz Kanireş Barajı Gölü’nün yemyeşil mesire alanlarında da çocuklarınızla piknik yaparak dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Balık bolluğu bakımından zengin olan baraj gölü sularında yaz aylarında sandallarla veya olta balıkçılığı yaparak da huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

8- Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi

Bingöl’ün en çok ziyaret edilen popüler turistik merkezlerinden biri de deniz seviyesinden yaklaşık 1800 metre yükseklikte hizmet veren Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi. Kış aylarında her saat bulabileceğiniz minibüslerle yarım saat içinde kolayca ulaşabileceğiniz kayak merkezi, aralık ayından mart ayına kadar süren kış sezonunda binlerce kişiyi misafir ediyor.

Kurucadağ eteklerinde yer alan ve 1988 yılından beri hizmet vererek Türkiye'nin en eski kayak merkezlerinden olan Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi’nde 950 metre uzunluğundaki teleferik ile panoramik kar manzaralarının fotoğraflarını çekme fırsatı da bulacaksınız. Hem günübirlik geziler hem de kış tatilleri için ideal olan merkezde kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz tesislerden restoranlara ve kafelere kadar pek çok olanak bulabilir; zorluk derecesine göre düzenlenmiş pistlerde çocuklarınızla kayak veya snowboard yaparak eğlenceli bir kış günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi ülkemizin en popüler kayak merkezleri arasında yer almıyor. En popüler kayak merkezlerini Türkiye'deki popüler kayak merkezleri içeriğimizi okuyarak keşfedebilirsin. 

9- Murat Nehri

Murat Nehri

Doğu Anadolu Bölgesi'nin büyüleyici doğa güzelliklerinden ve Fırat Nehri’nin iki kolundan biri olan Murat Nehri, 722 kilometre boyunca ilerleyerek her köşesinde büyüleyici manzaralar sunuyor. Bingöl’de yaz aylarında düzenlenen rafting etkinliklerinin ana merkezi olan ve yıl boyu el değmemiş güzellikleri arasında trekking turları, bisiklet gezileri, fotoğraf safarileri ve kampçılık gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği Murat Nehri, 40.000 kilometrekarelik havza alanıyla bölgedeki en büyük su kaynaklarından da biri konumunda.

Çevresinde Asur ve Hitit dönemlerinden kalan kaleleri keşfe çıkabileceğiniz, nehir kenarındaki mesire alanlarında piknik yaparak güzel bir mola verebileceğiniz Murat Nehri’nde yaz günlerinde kanolar ve sandallarla düzenlenen gezilere katılarak da huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

10- Yüzen Adalar Tabiat Anıtı

Yüzen Adalar Tabiat Anıtı

Bingöl'ün en bilinen ve çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri olan Yüzen Adalar, 300 metrekarelik küçük gölün içerisinde dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz çarpıcı bir manzara sunuyor. Gölün çevresini saran endemik bitki türleri ve yemyeşil güzellikler arasında yılın her mevsimi kartpostal güzelliğinde fotoğrafla çekme fırsatı bulabileceğiniz Yüzen Adalar, büyülü güzelliğiyle tabiat anıtı olarak koruma altına alınmış durumda.

Bingöl’ü gezen her doğa ve fotoğrafçılık meraklısının ilk uğraması gereken yerlerden olan Yüzen Adalar Tabiat Anıtı’nın çevresindeki sessiz atmosferde piknik yapabileceğiniz mesire alanları, iyi düzenlenmiş parkurları ve adaların en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz seyir terasları da çok ilgi görüyor. Bingöl merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Yüzen Adalar Tabiat Anıtı, yıl boyu düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin de vazgeçilmez mola noktaları arasında.

Konum Linki

11- Kalium AVM

Bingöl'de alışveriş yapmak için şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Kalium AVM’ye uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda Bingöl’ün ilk alışveriş merkezi olmasıyla da ünlü olan Kalium AVM; ulusal ve uluslararası markanın ürünlerinin satıldığı onlarca mağazası, kafeleri, restoranları ve çocuk oyun parklarıyla günün her saati insanları kendine çekiyor. Yıl boyu ve özel günlerde pek çok eğlenceli etkinliğin düzenlendiği Kalium AVM’de hem güzel bir tatil alışverişi yapabilir hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bingöl merkezinden kısa biri yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kalium AVM, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

12- Hesarek Kayak Merkezi

Hesarek Kayak Merkezi

Çevresi görkemli karlı dağlarla çevrili olan Bingöl'de kış aylarında unutulmaz zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler turistik merkez de şehir merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Hesarek Kayak Merkezi. Deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yükseklikte yer alan kayak merkezinin iyi düzenlenmiş kayak pistlerinde gün boyu çocuklarınızla kayak ve snowboard yaparak eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz. Teleferik ile dağ zirvelerine çıkabileceğiniz ve muhteşem kar manzaralarına şahit olabileceğiniz Hesarek Kayak Merkezi’nde rehberlerle birlikte kar yürüyüşlerine çıkarak da kartpostal güzelliğinde kış fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Merkeze ulaşım konusunda yolda mahsur kalma vakaları çok sık yaşanıyor o nedenle aracınla gideceksen kış lastiği ve zincirle önlem almanda fayda var. Telefon şebekeleri zaman zaman çekmiyor ve tabii post makineleri de. O nedenle yanında mutlaka nakit bulunsun.
 

13- Bingöl Dağları

Bingöl Dağları

Bingöl ile Muş arasında uzanan Bingöl Dağları; yükseklikleri 3193 metreyi bulan zirveleri, dağ eteklerinde gizlenen büyüleyici gölleri, vahşi yaşam zenginliği ve çarpıcı doğal güzelliği ile her doğa tutkununun keşfetmesi gereken özel yerler arasında. Yıl boyu kampçılık, dağcılık, kaya tırmanma ve trekking gibi doğa sporları meraklılarını da kendine çeken Bingöl Dağları’nın küçük derelerinin kenarlarında oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada piknik yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Rehberli fotoğrafçılık gezileriyle de keşfe çıkabileceğiniz Bingöl Dağları’nın binlerce metre yükseklikteki zirvelerinden panoramik karlı tepeler, yemyeşil ormanlar ve çayır manzaralarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

14- Peri Suyu Çayı

Bingöl gezilerinde kesinlikle uğramanız gereken ve çok sevilen doğa güzelliklerinden biri olan Peri Suyu Çayı, Erzurum ile Bingöl arasında ilerleyerek tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor. Murat Nehri'nin bir kolu olan ve çevresini saran gür ormanlar arasında çarpıcı güzelliklere şahit olabileceğiniz Peri Suyu Çayı, yıl boyu düzenlenen trekking turlarının da değişmez adreslerinden biri.

Bingöl merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve her saat minibüslerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz Peri Suyu Çayı’nın çevresindeki mesire alanlarında dinlendirici bir piknik yapabilir, seyir teraslarından ve çay üzerine kurulmuş ahşap köprülerden muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Balık avlamak ve kamp yapmak için de sıkça ziyaret edilen Peri Suyu Çayı’nda yeşilin her tonunu görerek unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Buraya ulaşım sağlarken bolca doğa yürüyüşü yapacağın için rahat sağlam ve su geçirmez özelliği olan bir spor ayakkabı tercih etmeni öneririm.
 

15- Kalkanlı Mağarası

Dağlık ve volkanik yapısından dolayı pek çok etkileyici mağaraya ev sahipliği yapan Bingöl'de Türkiye'nin pek çok şehrinden düzenlenen mağaracılık turları ve rehberli doğa gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz en etkileyici mağaralardan biri de Kalkanlı Mağarası. Bingöl'ün sessiz ve huzurlu köylerinden Kalkanlı Köyü’ne yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan mağara, özellikle iç bölümlerinde Bizans döneminde yapılmış benzersiz taş oymalarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

El değmemiş güzellikler arasında dağ eteklerinde gizlenen Kalkanlı Mağarası, serin havasıyla aynı zamanda piknik ve kamp yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor. Volkanik yumuşak kayalar üzerine oyulmuş etkileyici figürlerin arasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz ve mağaranın hemen yanındaki küçük şelalenin çevresinde yaz aylarında piknik yapabileceğiniz Kalkanlı Mağarası'nda yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

16- Çır Şelalesi

Bingöl'ün en bilinen doğa güzelliklerinden biri olan Çır Şelalesi, sadece Bingöl’ün değil Türkiye'nin de görülmeye değer doğa harikalarından biri. Binlerce yılda sular ve rüzgârlarla şekillenmiş devasa kaya oluşumları arasından 50 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularıyla muhteşem bir manzaraya sahip olan şelale, sularının aşındırdığı merdivenli yapısıyla da harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Bingöl merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan ve özellikle hafta sonları piknik yapmak için yöre halkı tarafından sıkça ziyaret edilen Çır Şelalesi; harika fotoğrafları çekebileceğini seyir terasları, sıcak yaz aylarında buz gibi şelale sularında serinleyebileceğin geniş kaya göleti ve oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla Bingöl gezinizde görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Şelaleye uzanan yol boyunca zemin pek güvenilir değil, taş kayması ve heyelan riski bulunuyor. Rahat giysi ve outdoor ayakkabı ile önlem alıp temkinli yürümekte fayda var.
 

17- Darköprü Köyü

Bingöl'ün tarihi ilçesi Kiğı’ya bağlı olan ve Özlüce Barajı Gölü'nün hemen yanı başında uzanan Darköprü Köyü’nü hem her saat bulabileceğiniz minibüslerle hem de rehberli doğa yürüyüşleriyle gezerek çarpıcı doğa güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Göl kenarında sıralanan mesire alanlarıyla da sıcak günlerde insanları kendine çeken Darköprü Köyü’nde tarihi köy evleri arasında yürüyüşler yaparak güzel fotoğraflar çekebilir, sessiz köy kahvelerinde çayınızı yudumlayabilir ve geleneksel Doğu Anadolu lezzetleri tadarak gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

18- 33 Şehit Anıtı

33 Şehit Anıtı

1993 yılında usta birliklerine giderken şehit edilen 33 askerin anısına yapılan etkileyici 33 Şehit Anıtı, Bingöl’ü gezerken mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerde arasında. Şehir merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta yer alan ve Anıttepe ismi verilen bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerine 2012 yılında eklenen 33 Şehit Anıtı, Anıtkabir'den getirilen 33 metre uzunluğundaki devasa bayrak direğinde dalgalanan Türk bayrağıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor. 33 Şehit Anıtı’na toplu taşıma araçlarıyla kısa bir yolculukla giderek şehitlerimizi anabilirsiniz.

Konum Linki

19- Sülbüs Dağı

Bingöl'de her doğa tutkununun mutlaka keşfetmesi gereken güzelliklerden biri de şehir merkezine yaklaşık olarak 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve Yayladere ilçesinin simgelerinden biri haline gelen görkemli Sülbüs Dağı. Huni biçimindeki şekli ve karlı zirveleriyle doğa fotoğrafçıların da en sevdiği gezi alanlarından biri olan Sülbüs Dağı, pek çok etkileyici hikaye ve efsaneye konu olmuş.

Bahar ve yaz aylarında düzenlenen rehberli trekking turları, doğa gezileri, dağcılık, kampçılık ve kaya tırmanma gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sülbüs Dağı, her yıl temmuz ayında karların erimesinden sonra düzenlenen ve 3 gün boyunca süren festivaliyle de binlerce insanı kendine çekiyor. El değmemiş doğal güzellikler arasında modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzakta dinlenebileceğiniz, tertemiz oksijen seviyesi yüksek dağ havasında yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Sülbüs Dağı’nın 2284 metreye kadar ulaşan zirvelerden de gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Dağcılık merakın varsa ve dağa tırmanmak istersen patika taş ve topraklı tipik bir dağ yolu. Donanımlı bir dağcılık ayakkabısı almalı korunaklı giyinmleisin. Ayrıca inip çıkman 3 saati bulabilir. Efor sarf edeceğin için yanına yiyecek ve bol su almanı öneririm.
 

20- Hazarşah Köyü

Hazarşah Köyü

Hem yayla turları ve doğa gezileri hem de minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz, ismini Hazar Türklerinden alan Hazarşah Köyü’nde de dinlendirici bir gün geçirerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Huzurlu ve sessiz atmosferini yıl boyu korumayı başaran küçük köy, yemyeşil doğal güzellikleri ve çevresini saran devasa karlı dağlarla tablo güzelliğindeki manzaraları için de çok ziyaret ediliyor.

Asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvelerinde çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz, küçük restoranlarında köyün verimli tarım arazilerinde yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan lezzetli Doğu Anadolu yemekleri tadabileceğiniz Hazarşah Köyü’ne büyük şehirlerin kalabalığından uzakta keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

21- Şerafettin Dağları

Şerafettin Dağları

Doğa sporları meraklıları için adeta bir cennet olan Bingöl'de şehir merkezine sadece 1 saat uzaklıktaki büyüleyici Şerafettin Dağları’nı da keşfe çıkabilirsiniz. Deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliğe kadar ulaşan ve tepelerindeki pistlerde son yıllarda düzenlenen yamaç paraşütü etkinlikleriyle her yıl yüzlerce insanı kendine çeken Şerafettin Dağları'nı iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında bahar ve yaz aylarında düzenlenen trekking turlarıyla da gezebilirsiniz.

Endemik bitki türleri, bakir doğa güzellikler arasından akan buz dereleri, irili ufaklı şelaleleri ile büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Şerafettin Dağları’nda dere kenarlarında uzanan mesire alanlarında piknik yapabilir veya olta balıkçılığı yaparak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Gezinizde siz de Şerafettin Dağları eteklerinde yamaç paraşütü yaparak panoramik doğa manzaralarını kuş bakışı izleyip muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Kampçılık, kaya tırmanma, dağcılık ve dağ bisikleti etkinlikler de ana merkezlerinden biri haline gelen Şerafettin Dağları’nın gizlediği küçük gölleri de mutlaka yakından görmenizi öneririz.

Konum Linki

22- Kale Tepesi (Gün Doğumu Manzarası)

Kale Tepesi (Gün Doğumu Manzarası)

Bingöl gezinizin en güzel fotoğraflarını çekmek için Bingöl Dağları’nın en çok ziyaret edilen yeri olan Kale Tepesi’ne kesinlikle uğramalısınız. Deniz seviyesinden yaklaşık 3250 metre yükseklikte bulunan tepe, güneşin doğuşunu izlemek için Türkiye’deki en özel noktalardan biri olarak gösteriliyor. Belli bir yere kadar araçlarla sonra da yürüyüşle ulaşabileceğiniz Kale Tepesi, bahar ile yaz aylarında düzenlenen trekking turları ve fotoğrafçılık gezilerinin de en sevilen adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Oksijen seviyesi yüksek havada yenilenebileceğiniz ve büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Kale Tepesi’nde muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

23- Özlüce Barajı

Bingöl'ün en sevilen rekreasyon alanlarından biri de Bingöl ile Elazığ arasında yer alan ve şehir merkezine sadece 80 kilometre uzaklıkta bulunan Özlüce Barajı. 1992 ile 2000 yılları arasında inşa edilen barajın gölünün ve barajı besleyen Peri Suyu Çayı’nın çevresi, yemyeşil doğal güzellikler içinde uzanan mesire alanlarıyla yaz aylarında değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Yürüyüş parkurlarında keyifli gezilere çıkabileceğiniz, doğal seyir alanlarından muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Özlüce Barajı ve Peri Suyu Çayı’nın balık bolluğuna sahip sularında olta balıkçılığı yaparak da huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Bingöl ve Elazığ’dan özellikle sıcak yaz aylarında doğada zaman geçirmek isteyen binlerce kişiyi kendine çeken Özlüce Barajı’na her saat hareket eden minibüslerle rahatça ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

24- Bingöl Ovası

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kar sularının erimesiyle görülmeye değer muhteşem manzaralar sunan Bingöl Ovası, kırmızı laleleri ve sarı yayla çiçekleriyle kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Yıl boyu doğa gezileri ve fotoğraf safarilerinin düzenlendiği ovayı gezerken Çır Şelalesi gibi Bingöl’ün ünlü tabiat harikalarını da yakından görme şansı bulabilirsiniz. İlkbahar aylarında fotoğraf yarışmalarına ev sahipliği yapan Bingöl Ovası’nın el değmemiş doğal güzellikler arasında yürüyüşlere çıkabilir, sarp kayalar arasından dökülen şelale ve derelerin buz gibi sularında yüzerek veya çocuklarınızla piknik yaparak güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

25- Bingöl Ulu Camii

Bingöl Ulu Camii

İsfahan Bey Camii olarak da bilinen ve şehir merkezindeki en eski tarihi yapı olan Bingöl Ulu Camii, tarih ve kültür gezilerinin değişmez adresleri arasında. 1292 yılında inşa edilen ve 2003 yılında yaşanan 6,4 büyüklüğündeki depremde bazı bölümleri zarar gördükten sonra aslına uygun olarak yenilenen Bingöl Ulu Camii, şehrin en büyük camisi olarak dini bayramlarda 5000 kişiyle doluyor.

39 kubbeye sahip etkileyici tasarımıyla mimari meraklılarını da büyüleyen etkileyici yapı, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Çevresini saran asırlık çınar ve yemyeşil çam ağaçlarıyla tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebileceğiniz Bingöl Ulu Camii’nin iç mekanlarını süsleyen çarpıcı hat sanatı örnekleri, taş ve ahşap oymaları da yakından incelemenizi öneririz.

Konum Linki

26- Buban Bacaları

Çevresini saran volkanik dağlardan dolayı Kapadokya'da görmeye alıştığınız etkileyici kaya oluşumlarına da ev sahipliği yapan Bingöl’de Buban bacalarına da kesinlikle uğramalısınız. Şehir merkezine sadece 35 kilometre uzaklıktaki Oğuldere Köyü sınırlarında yer alan milyonlarca yıllık kaya oluşumları, irili ufaklı ilginç şekilleriyle dağ eteklerinde görülmeye değer bir manzara sunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekmek için sıkça uğradığı Buban bacalarına hem kendi başınıza hem de rehberli doğa gezileriyle kolayca ulaşabilir; özellikle gün batımında bu çarpıcı kaya oluşumlarının en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Virajlı bir yolu olduğu için ulaşımda zorlanabilirsin. Üstüne bir de yaz sıcağında daha da zorlanabilir. Yol boyunca tüketebileceğin su ve atıştırmalıklar işini kolaylaştırabilir.
 

27- Çevrimpınar Çayı

Bingöl'de sıcak yaz günlerinde serin havada doğa yürüyüşlerine çıkmak veya kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden olan Çevrimpınar Çayı, şehir merkezine sadece 20 kilometre uzaklıkta güzel bir konumda yer alıyor.  Endemik bitki türleri ve onlarca ağaç çeşidi arasında modern dünyadan uzakta dinlenebileceğiniz Çevrimpınar Çayı’nın çevresinde hiçbir yapılaşma ve tesis de bulunmuyor.

Yıl boyu kampçılık, trekking ve piknik yapmak isteyen yüzlerce insan kendine çeken Çevrimpınar Çayı’na gelirken yiyecek ve içeceklerinizi hazır bulundurmanızı öneririz. Serin sularında yaz aylarında doyasıya yüzebileceğiniz veya balık bolluğuna sahip sularda olta balıkçılığı yaparak huzur bulabileceğiniz Çevrimpınar Çayı’nda özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğanın her tonunu görerek büyülü manzaralara şahit olacaksınız.

Konum Linki

28- Ağaçyolu Yayla

Yaz aylarında Bingöl’de gidebileceğiniz en sevilen yerlerden biri de şehir merkezine sadece 19 kilometre uzaklıkta yer alan Ağaçyolu Yayla. Her yaz düzenlenen eğlenceli şenliğiyle çevre şehirlerden de yüzlerce insanı kendine çeken yemyeşil yaylada dağ eteklerinde sıralanan ahşap yayla evleri ve sarı çiçekler arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. En sıcak günlerde bile serin kalan oksijen seviyesi yüksek havasıyla hem yayla turları hem de doğa gezilerinin önemli mola noktalarından biri olan Ağaçyolu Yayla’da bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan geleneksel lezzetleri de deneme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

29- Kral Kızı Kalesi (Dano-Hini)

Bingöl'ün Genç ilçesine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer alan gizli tarihi hazinelerimizden biri de antik kaynaklarda ünlü Pers Kralı Dano’nun kızı için M.Ö. 7. yüzyılda yaptırdığı söylenen etkileyici Kız Kral Kalesi. İsmini kral ve kızından alan kale, uzun tarihinde pek çok efsaneye konu olmuş. Hem günümüze kadar sağlam kalmış bölümleri hem de çevresini saran el değmemiş doğal güzelliklerle günümüzde sevilen biri gezi alanı haline gelen Kral Kızı Kalesi, Pers döneminden günümüze kalan önemli yapılardan biri olarak tarih meraklılarının da ilgisini çekiyor.

Dört tarafı buz gibi suların aktığı çaylarla çevrili olduğu için yaz aylarının çok ziyaret edilen rekreasyon ve mesire alanlarından biri de olan Kral Kızı Kalesi’nin moloz taş yığınlarıyla inşa edilmiş bölümlerini gezdikten sonra tertemiz havada piknik yaparak gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

30- Kos Deresi

Her köşesinden birbirinden güzel dereler ve akarsuların aktığı Bingöl'de güzel bir doğaya kaçış noktası olan ve şehre sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan Kos Deresi’ne de uğrayabilirsiniz. Çevresinde hizmet veren Koz kaplıcalarında dolayı sağlık amaçlı da her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kos Deresi’nin mesire alanlarında şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Bingöl gezinizde el değmemiş doğal güzellikler içinde keyifli bir mola verebileceğiniz, onlarca ağaç türüyle sarılı dere kenarında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Kos Deresi’nin kenarında kurulmuş alabalık çiftlikleri, kır bahçeleri ve çay bahçelerinde de tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Kos Deresi’nin güzelliklerini keşfettikten sonra Kos kaplıcalarına uğrayarak şifalı kaynak sularında yenilenmeyi de unutmayın.

Konum Linki

31- Şeytan Dağı

Şeytan Dağı

İsmini karanlık atmosferi ve ürkütücü kaya oluşumlarından alan Şeytan Dağı, Bingöl merkezine sadece 55 kilometre uzaklıkta çok sevilen bir doğa sporları merkezi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen doğa tutkunları ve dağcıları kendine çeken dağ, deniz seviyesinden 2900 metre yüksekliğe ulaşan zirveleriyle görülmeye değer manzaralara sahip. 155.000 hektardan daha büyük bir alanı kapsatan ve Kiğı ile Yedisu ilçeleri arasında uzanan Şeytan Dağı’nın doğal seyir teraslarından küçük dağ gölleri, karla kaplı tepeler, Peri Suyu Çayı ve Peri Suyu Vadisi'nin panoramik manzaralarının fotoğraflarını çekebilir; tertemiz dağ havasında ve bozkırlarda yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

32- Bingöl Kent Ormanı

Bingöl Kent Ormanı

Bingöl'ün tarihi hazinelerini ve doğal güzelliklerini keşfettikten sonra tertemiz havada yorgunluk atmak için şehir merkezine en yakın yeşil alan olan 3 kilometre uzaklıktaki Bingöl Kent Ormanı'na da gidebilirsiniz. Hafta sonu gezilerinin sevilen adreslerinden biri olan ve son yıllarda yenilen kent ormanında çam ormanları arasında uzanan mesire alanlarında mangal yapabilir; yürüyüp parkurları ve bisiklet yollarında temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

50 dönümlük bir alanı TEMA Vakfı tarafından dikilen 5000’e yakın fidanla süslü olan Bingöl Kent Ormanı, çocuk oyun alanları ve harika doğa fotoğrafları çekebileceğiniz seyir teraslarıyla da ilgi görüyor. Toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık 15-20 dakikalık kısa bir yolculukla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Bingöl Kent Ormanı, spor yapmak için de gidebileceğiniz yeşil alanlar arasında.

Konum Linki

33- Sebeterias Kalesi

Bingöl'ün en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri olan ve Murat Nehri kenarında bölgeye hakim bir konumda yükselen Sebeterias Kalesi’ni hem doğa gezileri hem de tarih ve kültür turlarıyla keşfetmeniz mümkün. Urartular döneminde yapılan ve belli bölümleri günümüze kadar sağlam kalmayı başaran kale, bölgede hüküm süren pek çok medeniyet tarafından da aktif olarak kullanılmış.

Şehir merkezine sadece 18 kilometre uzaklıkta yer aldığı için yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Sebeterias Kalesi, Urartu kralının yemyeşil Bingöl yaylalarını gözetlemek amacıyla inşa ettirdiği en güzel kalelerden biri. Kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiş surlarını keşfe çıkabileceğiniz, iç kale bölümlerinde günümüze kalan ulaşan kırmızı seramik eserleri inceleyebileceğiniz Sebeterias Kalesi’nin bulunduğu konumdan Bingöl'ün bahar aylarında rengarenk çiçeklerle süslenen yaylalarının da en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Adı seni yanıltmasın, tam anlamıyla bir kale ile karşılaşmayacaksın. Kalenin kalıntıları günümüze kadar ulaşmış. Ama ben kale istiyordum buraya kadar boşuna mı geldim dememen adına kale yolunun sonunda nefis bir dere var. Orada serinleyip piknik yapabilirsin.
 

34- Zağ Mağarası

Özellikle yaz aylarında düzenlenen mağaracılık turları ve doğa yürüyüşleriyle Kalkanlı Mağarası’yla birlikte keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli gezi alanı olan Zağ Mağarası, Nevşehir ile Kapadokya’da da görebileceğiniz insan yapımı etkileyici mağaralardan biri. Yumuşak volkanik kayaların içine oyulmuş etkileyici bölümlere sahip olan ve 3 katlı olarak tasarlanan Zağ Mağarası, 26 odadan oluşan mimarisiyle görülmeye değer bir manzara sunuyor.

M.S. 5. yüzyılda Bizans döneminde inşa edildiği tahmin edilen, uzun yıllar boyunca yerleşim ve savunma amacıyla kullanıldığı düşünülen Zağ Mağarası’nın içinde gizli tüneller, yaşam odaları ve mabetler arasındaki unutulmaz bir gezi yaparak hem bu ilginç mağara yerleşimiyle ilgili bilgiler alabilir hem de muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

35- Kiğı Kalesi

Bingöl'de düzenlenen tarih ve kültür gezilerinin en sevilen adreslerinden biri olan Kiğı ilçesini gezerken yakından görebileceğiniz etkileyici bir yapı da Görgüç Tepe’de ilçeye hakim yüksek bir noktada inşa edilmiş olan Kiğı Kalesi. Bingöl merkezinden yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan ve bölgenin simgesel yapılarından biri haline gelen ilginç kale, çevresini saran ilginç kaya olumlarıyla ve harabe haline gelmiş evleriyle görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Zorlu bir tırmanışla ulaşılabileceğiniz ve günümüze kadar bir bölümü sağlam kalmış surları arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz Kiğı Kalesi, uzun tarihinde pek çok büyük savaşa sahne olmuş, işgale uğramış ve yıkılıp tekrar yapılmış. Çaldıran Muharebesi sonrası Osmanlı topraklarına katılan ve uzun dönem Osmanlılar tarafından da kullanılan Kiğı Kalesi’nden çarpıcı panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Tepelik alanda bulunan kaleye özel aracınla gideceksen yollar biraz taşlık ve dik. Mutlaka önlem alınmalı.
 

36- Kos Kaplıcaları

Bingöl'ün şifalı kaynak sularında huzur bulmak için bölgenin en sevilen sağlık merkezlerinden biri olan Kos kaplıcalarına da uğrayabilirsiniz. Kos Deresi’nin hemen yanı başında, el değmemiş doğal güzellikler arasında hizmet veren Bingöl Üniversitesi Termal Kaplıca Tesisleri’nde mineraller bakımından çok zengin termal sularla rahatlayabilir; romatizmal rahatsızlıklardan kas ve eklem sorunlarına kadar pek çok hastalığınız için ek tedaviler alabilirsiniz.

Sağlık merkezlerinde uzman terapistlerden ortopedik masaj hizmetleri de alabileceğiniz Kos kaplıcalarında sıcak sularda yorgunluk attıktan sonra çok sevilen bir gezi alanı olan Kos Deresi’nin bakir güzellikleri arasında tertemiz havada yürüyüşlere çıkarak da yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

Şifa bulmak için kaplıcaları keşfetmek istersen Türkiye'nin EN iyi kaplıcaları ve faydaları içeriğimizi de okumalısın. 

37- Çiçektepe Köyü Mağarası

Pek çok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kiğı ilçesinde rehberle turlarla veya kendi başınıza keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici yer de Sivri Dağı eteklerinde gizlenen Çiçektepe Köyü Mağarası. Yumuşak tüf volkanik kayaların içi oyularak oluşturulmuş odalarıyla bir dönem yaşam alanı olarak kullanılan mağara, çevresini saran doğal güzellikler arasındaki çarpıcı manzarasıyla harika fotoğraflar çekmeye fırsatı sunuyor.

Bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici gün batımı manzaralarından dolayı da insanlara kendine çeken Çiçektepe Köyü Mağarası’nı gezdikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Çiçektepe Köyü’ne uğrayarak çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabilir ve yöresel organik ürünlerle hazırlanan köy yemekleri tadarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

38- Selenk Köprüsü

Bingöl'ün görülmeye değer tarihi yapılarından biri olan ve II. Abdülhamit Han döneminde bölgenin ünlü Rum ustaları tarafından yapılan Selenk Köprüsü, bir bölümü baraj suları altında kalmış olmasına rağmen sunduğu çarpıcı manzarasıyla hala insanları kendine çekiyor. Peri Suyu Çayı üzerinde yer alan ve 48 metre uzunluğa sahip olan tarihi köprü, düz kesme taşlarla 3 kemerli olarak tasarlanmış. Osmanlı döneminin en güzel köprü örneklerinden biri olarak dikkat çeken tarihi Selenk Köprüsü’nü yakından inceledikten sonra Kiğı Kalesi gibi bölgedeki diğer ünlü tarihi hazineleri de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

39- Bingöl Kültür Park

Şehri gezerken yemyeşil doğal güzellikler içinde keyifli bir mola vermek veya çocuklarınızla güzel zaman geçirmek için Bingöl'ün en büyük şehir parkı olan Kültür Park’a da uğrayabilirsiniz. Beyazıt Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Bingöl Kültür Park; çiçek bahçeleri, onlarca çeşit ağaç arasında uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun parkları, dinlenme alanları ve kır bahçeleriyle özellikle hafta sonları çok hareketli. Spor yapmak veya şehrin kalabalığından uzakta zaman geçirmek isteyen insanları kendine çeken Bingöl Kültür Park, süs havuzları ve serin havasıyla da çok sevilen bir yaz akşamı yürüyüş rotası.

Konum Linki

40- Sarıcan Yaylası

Sarıcan Yaylası

Yayla turizmi konusunda gelişmiş şehirlerimizden biri olan Bingöl'de sıcak yaz aylarında güzel bir doğa gezisi yapmak için Sarıcan Yaylası’na da gidebilirsiniz. Her yıl düzenlenen yayla şenlikleriyle çevre şehirlerden gelen yüzlerce insanı misafir eden yemyeşil yayla; dağ eteklerinde sıralanan evleri, buz gibi akan dereleri ve vahşi yaşam zenginliğiyle harika doğa fotoğrafları çekme fırsatı sunuyor. Bingöl merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta yer alan Sarıcan Yaylası; yaz günlerinde kamp yapmak, bisiklet turlarına çıkmak ve fotoğraf çekmek için de en çok ziyaret edilen Bingöl yaylalarından biri.

Konum Linki

41- Kübik Mağarası

Karlıova ilçesine bağlı Kübik Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Kübik Mağarası, Cilalı Taş Devri ile Tunç Devri’nden günümüze kalan süslemeleriyle mağaracılık ve trekking turlarıyla yakından görebileceğiniz etkileyici yerler arasında. Sarp kayalar arasında gizlenen konumuyla çarpıcı bir manzara sunan mağara, iç bölümlerini süsleyen taş devrinde yapılmış büyüleyici taş oymaları ve işlemeleriyle arkeoloji meraklılarının da görmesini önerdiğimiz en ilginç Bingöl mağaralarından biri.

Konum Linki

42- Büyüksülüklü Gölü

Büyüksülüklü Gölü

Bingöl merkezine en yakın doğa harikalarından olan Büyüksülüklü Gölü’ne 15-20 dakikalık kısa bir minibüs yolculuğuyla kolayca ulaşmanız mümkün. Yaz aylarında düzenlenen doğa gezileriyle de keşfe çıkabileceğiniz göl, yemyeşil ormanları arasındaki masmavi manzarasıyla görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Tertemiz havada dinlendirici piknikler yapabileceğiniz, seyir alanlarında harika fotoğraflar çekebileceğiniz Büyüksülüklü Gölü, zengin balık bolluğundan dolayı sandallarla düzenlenen balık avlama turları ve olta balıkçılığı etkinlikleri için de insanları kendine çekiyor. Yılın her mevsimi farklı bir doğa güzelliğine şahit olabileceğiniz Büyüksülüklü Gölü’nde trekking, fotoğraf safarileri ve bisiklet gezileri gibi etkinliklere katılarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Konum Linki

43- Ginç Kalesi

Bingöl'ün tarihi ilçesi Genç’e ismini veren Ginç Kalesi, halk arasında Kaleköy Kalesi olarak da biliniyor. Devasa kayalardan destek alarak Murat Nehri kıyısında inşa edilen tarihi kale, çarpıcı manzarasıyla dikkat çekiyor. Bölgeye hakim yüksek konumundan sunduğu nehir manzaraları için de sıkça ziyaret edilen Ginç Kalesi’nin bir bölümü yığma moloz taşlar ve Horasan harcı kullanılarak tasarlanan sağlam mimarisiyle gümümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Orta Çağ mimari tarzını yansıtan etkileyici kalenin içinde su sarnıçları, zindanlar, yaşam alanları ve gözlem kuleleri arasında keyifli gezebilir; yüzlerce yıllık yazıtlar, geometrik motifler ve seramiklerle süslü iç kale bölümlerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

44- Binmax AVM

Şehri gezerken alışveriş yapabileceğiniz veya çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler yer de Bingöl merkezinde Hastane Caddesi üzerindeki hizmet veren Bingöl AVM. Ulusal ve uluslararası markalardan ürünler bulabileceğiniz onlarca mağazası, çocuk oyun alanları, kahvenizi yudumlayarak küçük bir mola verebileceğiniz kafeleri ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlarıyla ilgi gören Binmax AVM’de özel günler ve bayramlarda düzenlenen çeşitli etkinliklere katılarak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık olan alışveriş merkezine toplu taşıma araçlarıyla şehrin her yerinden kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

45- Bingöl Kümbet

Genç Kümbeti olarak da bilinen Bingöl Kümbeti, tarih ve arkeoloji meraklılarının keyifle ziyaret edebileceği şehrin saklı hazinelerden biri. Bölgede uzun süre hüküm süren Akkoyunlular döneminde yapıldığı tahmin edilen ve Bingöl ile Çaytepe yolu arasında bir tarla içinde yer alan etkileyici kümbet, kare planlı klasik tasarımı ve devasa kesme taş bloklarla inşa edilmiş tasarımıyla dikkat çekiyor. Sağlam mimarisiyle günümüze kadar bozulmadan ulaşmayı başaran Bingöl Kümbet, Beylikler dönemi kümbet mimarisini yakından görebileceğiniz en güzel örneklerden biri.

Konum Linki

Bingöl gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Dilerseniz Diyarbakır gezilecek yerler içeriğimizi de okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
184 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN