Türkiye’nin EN iyi kaplıcaları ve faydaları

nihanbayram
Nihan Bayram
18 Mart 2022
I
9 dk
I
1163
I
Güncellenme: 18 Mart 2022
İçindekiler

Turizm açısından birçok farklı seçenek sunan Türkiye, yaz turizmiyle olduğu kadar termal turizmle de ön plana çıkıyor. Ülkemizin dört bir yanında şifa dağıtan termal sulara sahip kaplıcalar bulunuyor. Romatizma, kalp ve damar rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, mide ve bağırsak problemleri, cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık için şifa sunan suları olan kaplıcalar her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor. Sadece hastalıklara tedavi olması açısından değil ruhsal dinlenme ve stresten arınma konusunda da fayda sağlayan kaplıcalar arasından hangisini tercih etmen gerektiğini merak ediyorsan doğru yerdesin. İşte senin için Türkiye’nin EN iyi kaplıca merkezleri.

1- Armutlu Kaplıcası – Yalova

Ülkemizde kaplıcalar denilince ilk akla gelen şehir Yalova oluyor. Yalova genelinde termal sular oldukça şifalı ama şehirdeki en popüler kaplıcalar arasında ilk sırayı Armutlu Kaplıcası alıyor. Armutlu ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan kaplıca, ülkemizde ilk kaplıca tesislerinin kurulduğu yerlerden birisi. Atatürk’ün de ziyaret ettiği bölgede ilk banyonun Bizans döneminde kurulduğu düşünülüyor. Bölge, sit alanı olarak korunuyor ve İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere yakınlığıyla sık sık tercih ediliyor.

Armutlu Kaplıcası’nın suyu, hipetermal ve hipotonik özellikte bir maden suyu. Radyoaktivitesi oldukça yüksek olan kaplıca suyu, banyo yapmak ve içmek için uygun. Suyun sıcaklığı 57 derece ile 73 derece arasında değişiyor. Romatizma başta olmak üzere kas rahatsızlıklarının tedavisi için şifalı olan sular, kadın hastalıkları için de oldukça yararlı. Yaraların kolayca iyileşmesi, karaciğerin düzenlenmesi, safra kesesi ve böbrekte oluşan taşlar, mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi birçok faydası da bulunuyor. Ancak kanser, verem ve kalp hastalıkları için bu sular pek yararlı olmayabiliyor. Armutlu’da konaklamak için hizmet kalitesi yüksek termal oteller bulunuyor.

2- Termal Kaplıcaları – Yalova

Yalova şifalı sularla dolu bir yer olduğu için burada Termal adında bir de ilçe bulunuyor. Yalova’nın merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan ilçe, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Bursa Yenişehir Havalimanı’na çok yakın olduğu için ülkemizin her yerinden ulaşım oldukça kolay. Bölgenin geçmişi Roma ve Bizans dönemlerine kadar uzandığı için burası çok popüler. Bu nedenle de Yalova termal oteller çok sayıda seçenek sunuyor.

Termal Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum, sülfat ve florür bakımından zengin. Banyo kürü ve içme kürü için kullanılabilen suların sıcaklığı 62 dereceye kadar ulaşıyor. Bu sular romatizma sorununa iyi geldiği gibi kireçlenme sorununa da tedavi olarak sunuluyor. Termal Kaplıcaları’ndan çıkan suların ağrı eşiğini yükseltmek konusunda da faydası olduğu gözlemleniyor. Mide ve bağırsak rahatsızlığı ve safra kesesi sıkıntılarında içme kürü olarak kullanılması öneriliyor. Termal Kaplıcaları’nda Kurşunlu Banyo, Sultan Banyo, ve Valide Banyo adında tarihi banyolar mevcut.

3- Sandıklı Kaplıcası – Afyon

Türkiye’de kaplıcalar konusunda en önemli şehirlerimizden bir diğeri de Afyon. Yalova ile birlikte Türkiye’nin kaplıca turizmi konusunda önde gelen şehirlerinden olan Afyon’un en ünlü kaplıcası ise Sandıklı Kaplıcası. Bu kaplıca sadece yerli turistler tarafından değil tüm dünyadan binlerce yabancı turist tarafından da ziyaret ediliyor. Afyonkarahisar ile Antalya arasındaki yolun 65. kilometresinde konumlanan Sandıklı Kaplıcaları, tarih boyunca birçok insana şifa olmuş.

Sandıklı Kaplıcası yüksek kükürt oranına sahip olduğu için gençlik ve güzellik iksiri olarak tanımlanıyor. Ayrıca ülkemizdeki kaplıcalar arasındaki en şifalı kaplıca olduğu düşünülüyor. 42 ile 53 derece arasında değişen sıcaklıklarıyla Sandıklı Kaplıcası; felç geçirmiş kişilerin tedavisi, faranjit rahatsızlığına çözüm ve deri rahatsızlıkları yaşayanlar için şifa oluyor. Böbrek taşı dökülmesi, kireçlenmenin önlenmesi, solunum yolu problemleri ve kadın hastalıkları için de tedavi yöntemi olarak öneriliyor. Bu kaplıcanın ülkemizdeki diğer kaplıcalardan farkı ise çamur banyoları. Dünya çapında meşhur olan bu çamur banyoları, ortopedik sıkıntılar yaşayanlar için tavsiye ediliyor.

4- Oylat Kaplıcası – Bursa

Ülkemizin meşhur kaplıcaları arasında yer alan Oylat Kaplıcası, Bursa’nın İnegöl ilçesinde konumlanıyor. İlçenin merkezine 27 kilometre uzakta olan Oylat Kaplıcası, yemyeşil bir doğanın kalbinde bulunmasıyla da ziyaretçileri büyüleyen bir yer. Bölgede bulunan Bursa termal oteller arasından seçim yaparsan kaplıcanın sularında şifa bulduktan sonra orman içinde yürüyüş yapabilirsin. Ayrıca Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarası’nı da buraya kadar gelmişken görmelisin.

Oylat Kaplıcası’nın suyu ülkemizde ve dünyada nadir görülen özelliklere sahip olduğu için çok sık tercih ediliyor. Halk arasında bu suların ölüm döşeğindeki birini bile iyileştirebileceğine dair bir inanç var. Bu inanış Bizans İmparatorluğu döneminde çaresi bulunmayan bir hastalıkla boğuşan kızın bu kaplıcada her gün yıkanarak ölümden döndüğünü anlatan hikayeye dayanıyor. 40 derece sıcaklığa sahip olan termal suların sinir hastalıklarının tedavisi için önemli olduğu düşünülüyor. Oylat Kaplıcası’nın suları kireçlenme ve romatizmaya bağlı ağrılar ve kadın hastalıkları için de fayda sağlıyor.

5- Kükürtlü Kaplıcaları – Bursa

Bursa’daki en eski kaplıcalardan biri olan Kükürtlü Kaplıcaları, iki bölümden oluşuyor. Bu iki bölümden biri erkeklerin kullanımı için açılan erkekler hamamı diğeri de kadınların kullanımına özel olan kadınlar hamamı. Kaplıcaların erkekler hamamı Sultan I. Murad Hüdavendigar döneminde, kadınlar hamamı ise Sultan II. Bayezid döneminde yaptırılmış. Yani anlayacağın bu kaplıcalara gittiğinde aslında tarihi bir yolculuğa da çıkmış oluyorsun.

Kükürt açısından zengin ve radyoaktif özellikte suya sahip olan Kükürtlü Kaplıcaları, yedi farklı kaynaktan besleniyor. Hem banyo yapmak için kullanılabilen hem de içilen bu suların sıcaklığı 54 derece ile 84 derece arasında değişiklik gösterebiliyor. Kükürt içeriği sayesinde damar tıkanıklığı gibi damar kaynaklı sorunların ve kronik iltihaplı rahatsızlıkların tedavisi için öneriliyor.

6- Kızılcahamam Kaplıcaları – Ankara

Yalova, Afyon ve Bursa ile birlikte ülkemizin termal turizm açısından önemli şehirlerinden olan Ankara’da kaplıca denilince akla Kızılcahamam geliyor. Ankara şehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Kızılcahamam Kaplıcaları’nın tarihi Roma ve Selçuklular dönemlerine kadar uzanıyor. Büyük Kaplıca ve Küçük Kaplıca olarak ikiye ayrılan Kızılcahamam Kaplıcaları, çok sayıda turist ağırlıyor. Bu nedenle de Kızılcahamam otelleri hizmet kalitesi olarak ön plana çıkıyorlar.

Kızılcahamam Kaplıcaları’nın suyu 36 derece ile 50 derece arasında sıcaklıklarda oluyor. Bu sıcak suların romatizma, karaciğer problemleri, kalp rahatsızlıkları ve kadın hastalıkları gibi birçok sağlık sıkıntısına şifa olduğu biliniyor. Mide ve bağırsaklarda yaşanan sorunlarda rahatlatıcı olma ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardım etme gibi özelliklere de sahip olan sular cilt rahatsızlıklarının tedavisi için de öneriliyor. Kızılcahamam aynı zamanda maden suyuyla da meşhur. Doğal içilen maden suları, Kızılcahamam ziyaretinde mutlaka deneyebilirsin.

7- Pamukkale Travertenleri – Denizli

Ülkemizin en turistik yerlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri aynı zamanda ülkemizin en ünlü termal kaynağı. Bu nedenle de çevrede bulunan Pamukkale otelleri oldukça gelişmiş hizmet kalitesine sahipler. Denizli merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta olan travertenler, karstik alanlardan çıkan termal sular sayesinde oluşuyor. Termal suyun içinde fazla oranda kalsiyum hidrokarbonat bulunduğu için su havayla temas ettiği an kalsiyum hidrokarbonat çökeliyor ve travertenlerin pamuğa benzeten görüntüsü ortaya çıkıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale Travertenleri’nden çıkan suyun sıcaklığı yaklaşık 33 derece ile 36 derece dolaylarında seyrediyor. Kaplıcanın suyu antik çağlardan beri birçok hastalığa şifa için kullanılıyor. Kalp ve damar rahatsızlıklar, cilt problemleri ve romatizmaya bağlı hastalıkların tedavisi için öneriliyor. Ayrıca astım problemi yaşayanlar için de şifa olduğu düşünülüyor.

8- Karahayıt Kaplıcası – Denizli

Pamukkale Travertenleri’nin bir parçası olan Karahayıt Kaplıcası görünüm olarak travertenlerden oldukça farklı. Karahayıt Kaplıcası’ndan çıkan su kırmızı renge sahip olduğu için burada kırmızı renkte travertenler oluşmuş. Ayrıca bölgenin toprağının rengi de kırmızı olunca burası diğer kaplıcalardan farklı olarak kırmızı çamur havuzlarına sahip.

Üç farklı kaynaktan beslenen Karahayıt Kaplıcası’nın suyu kırmızı rengini demir oranı yüksek kayalardan alıyor. Kaplıcanın suları bikarbonat, kalsiyum, sülfat ve karbondioksit açısından da çok zengin. Öne çıkan şifası ise ameliyat geçirmiş kişilerin hızla iyileşmesine yardımcı olması. Bunun dışında romatizma, siyatik, fıtık gibi rahatsızlıklar ve uyuz, kaşıntı, sivilce sıkıntıları gibi cilt hastalıklarına şifa oluyor.

9- Karacasu Kaplıcaları – Bolu

Karadeniz bölgesinin en güzel noktalarından biri olan Bolu, termal turizm açısından da önemli bir şehrimiz. Şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Karacasu Kaplıcaları, yemyeşil doğanın içinde termal sularda şifa bulmak isteyenleri ağırlıyor. Karacasu Kaplıcaları’nda Sağlık Bakanlığı’na ait Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi de bulunduğu için buraya tedavi almaya gelenler de oldukça fazla.

Karacasu Kaplıcaları’nın suları, 42 ile 44 derece arasında sıcaklıkta. Termomineral içermesi nedeniyle içme kürü olarak da hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Lezzetli bir su olduğu için bölge şişelenmiş hali de satılıyor. Şişelendiğinde tadı uzun süre bozulmadığı için buradan dönerken evine de götürebilirsin. Bu kaplıcaların suyu beyin ve sinirlerle alakalı hastalıklar sonrasında oluşan hareketsizliği tedavi etmek konusunda öneriliyor. Karacasu Kaplıcaları; romatizma, kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları, stres bozukluğu, idrar yolları ve böbrek hastalıkları ve beslenme bozuklukları için de şifa oluyor.

10- Tuzla Kaplıcaları – İstanbul

Yalova, Bursa gibi termal şehirlerimiz İstanbul’a yakın olsa da daha hızlı bir şekilde İstanbul’da kaplıcalara ulaşmak isteyenler için Tuzla Kaplıcaları devreye giriyor. Burası sadece günü birlik kaplıca seyahati yapmak isteyen İstanbulluların değil, yabancı turistlerin de sıklıkla tercih ettiği bir nokta.

Tuzla Kaplıcaları’nın suyu sodyum açısından yüksek olduğu için astım ve nefes darlığı sorunu yaşayanlar için şifa kaynağı olarak gösteriliyor. Bunun yanında metabolizmanın korunması ve cilt rahatsızlıklarının iyileşmesi gibi etkileri de bulunuyor.

11- Gönen Kaplıcası – Balıkesir

Balıkesir’in Gönen adlı ilçesinde konumlanan Gönen Kaplıcası, 600 metrekarelik bir alana yayılıyor. Gönen Kaplıcası’nın suları 3000 yılı aşkın süredir şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Gönen Belediyesi de 2012 yılında bu kaplıcanın tescilini aldı.

İçerdiği minerallerle dünyanın en kaliteli suyu olarak tescillenen kaplıcada sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat yoğunluğu çok yüksek. Buradaki suyun sıcaklığı 60 ile 94 derece arasında değişiklik gösteriyor. Su sıcaklığı oldukça fazla olduğu için kaplıcadaki sular soğutuluyor. İçildiğinde mide rahatsızlıkları, hazımsızlık ve bağırsak problemlerine iyi geliyor. Banyo yapıldığında ise romatizma sorunları, ortopedik rahatsızlıklar, kas kasılmaları, idrar yolu hastalıkları, sinir sıkışması gibi problemlere şifa oluyor.

12- Diyadin Kaplıcaları – Ağrı

Ağrı’nın Diyadin adlı ilçesine 5 kilometre uzaklıkta konumlanan kaplıcalar, Doğu Anadolu’nun termal turizm açısından öne çıkan noktalarından. Ağrı’da görülen düşük hava sıcaklıkları nedeniyle yerli halk Diyadin Kaplıcaları’nda şifa bulmayı çok sık tercih ediyor.

Bikarbonat, klorür, sülfat ve kalsiyum açısından zengin olan termal sularıyla kemik ve kireçlenme problemleri için tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bunun yanında cilt problemleri, kadın hastalıkları ve metabolizma bozukluğuna da şifa oluyor. Suyun sıcaklığı 72 ile 78 derece arasında değişiklik gösteriyor. Bu kaplıcadan çıkan suların maden suyu özelliği de bulunuyor.

13- Hamamboğazı Kaplıcaları – Uşak

Uşak’ın Banaz ilçesinde bulunan Hamamboğazı Kaplıcaları, çevresi çam ormanlarıyla çevrili olduğu için aynı zamanda bir trekking noktası. Bu nedenle de buraya kaplıcalarda şifa bulmaya gelenler doğayla da iç içe olup huzur dolu bir tatil yapmış oluyorlar.

Hamamboğazı Kaplıcaları’nda Gazoz, Sarı Kız ve Kara Kız olarak adlandırılan 3 farklı su çeşidi bulunuyor. Gazoz olarak adlandırılan suların kükürt ve demir oranı yüksek. Sarı Kız adlı sular kükürtlü ve ılıkken Kara Kız adlı sular daha sıcak oluyor. Mide, karaciğer ve bağırsak problemlerinin tedavisi için önerilen sular romatizmaya da iyi geliyor.

14- Çermik Kaplıcaları – Diyarbakır

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde konumlanan Çermik Kaplıcaları, bu bölgenin şifa kaynağı olarak görülüyor. Bu kaplıcalardaki suyun diğer kaplıcalardaki sulardan farkı iyodür ve bromür açısından zengin olması. Radyoaktif özelliğe sahip olan Çermik Kaplıcaları’nın suyu iltihaplı romatizma, çocuk felci, cilt rahatsızlıkları ve kadın hastalıkları için şifa dağıtıyor. Ayrıca burada bulunan Belkıs Hamamı ile ilgili bir inanış bulunuyor. İnanışa göre, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu hamamın suyunda yıkanırsa çocuk sahibi oluyorlar. Bu nedenle de hamama birçok kadın ziyaretçi akın ediyor.

15- Ilıca Kaplıcaları – Çeşme

Ülkemizin en popüler yaz tatili beldelerinden biri olan Çeşme, termal turizme katkı sağlayan bir ilçe. İlçe merkezine 5 kilometre uzakta konumlanan Ilıca Kaplıcaları deniz kıyısında konumlanıyor. Bu nedenle de Ilıca Kaplıcaları’nı tercih ettiğinde hem termal sularda şifa buluyorsun hem de Ege’nin masmavi sularının tadını çıkarabiliyorsun. Klorür, sodyum ve florür açısından zengin olan termal suların sıcaklığı en düşük 42 derece olurken en yüksek 55 dereceye çıkıyor. Ilıca Kaplıcaları’nın suları metabolizmayı güçlendiriyor, sindirim sistemini düzenliyor ve romatizma ağrılarına iyi geliyor. Bölgede bulunan Çeşme otelleri de termal sulardan faydalanmak isteyen misafirleri için gerekli tüm hizmeti sunuyorlar.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar