Kocaeli’ne yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Maşukiye, sadece Marmara Bölgesi’nin değil Türkiye’nin de en güzel doğa tatili cennetlerinden biri. Kartepe eteklerinde, Sapanca Gölü kenarında yer alan belde; dere kenarlarında sıralanan alabalık çiftlikleri, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, kaliteli doğa otelleri ve yemyeşil yaylalarıyla her doğa tutkununun mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden biri.

Bölgenin en önemli kış turizmi destinasyonlarından Kartepe Kayak Merkezi’ne sadece 7 kilometre uzaklıktaki Maşukiye’de Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi’nin tertemiz plajlarına, el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü tabiat parklarına, devasa kanyonlara kısa yolculuklarla kolayca ulaşabilir ve doğayla iç içe unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

İstanbul’a yakın olmasından dolayı çok ziyaret edilen, yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarının değişmeyen adreslerinden biri haline gelen Maşukiye’de mutlaka görmeniz gereken 50 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Oksijen seviyesi yüksek tertemiz havası, buz gibi dereleri, göl manzaralı balık restoranları ve tabiat harikası şelaleleriyle ilgi çeken Maşukiye, gelişmiş turizm olanaklarına rağmen doğal güzelliğini korumayı başarmış görülmeye değer bir tatil beldesi. Bahsettiğimiz eşsiz yerleri kolayca keşfedebilmeniz için yazımızda konum linklerine de yer verdik. 

1- Kartepe Kayak Merkezi

Maşukiye’ye sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alan Kartepe Kayak Merkezi, Marmara Bölgesi’nin en sevilen kış turizmi destinasyonlarından biri. Kocaeli, İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlere olan yakınlığından dolayı kış aylarında, yılbaşında ve bayramlarda tamamen dolan kayak merkezi, 1600 metre yükseklikte Kartepe Dağı eteklerinde büyüleyici kar manzaraları arasında hizmet veriyor.

Dünya standartlarındaki kayak pistleri, kaliteli otelleri, restoranları, kafeleri, eğitim merkezleri ve ekipmanlar kiralayabileceğiniz tesisleriyle turizm olanakları açısından son derece gelişmiş olan Kartepe Kayak Merkezi, aynı zamanda 42 kilometrelik pist alanıyla Türkiye’nin en uzun pistlerine de sahip. 3 tane telesiyej ve 2 tane teleskinin hizmet verdiği kayak merkezinde her yaş grubu için kayak eğitimleri alabilir, çarpıcı kış manzaralarının harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece kış aylarında değil, bahar ve yaz aylarında da doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Kartepe Kayak Merkezi’ne Maşukiye’de her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya otellerin servisleriyle 10-15 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

2- Derbent

Maşukiye'ye komşu olan ve Kartepe eteklerinde uzanan doğa tatili cenneti Derbent, hem doğa yürüyüşü parkurları hem de alabalık çiftlikleriyle bölgedeki en hareketli turistik beldelerden biri. Balık bolluğu bakımından zengin buz gibi sulara sahip dereler çevresinde kurulan balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanları ile hem hafta sonları hem de yaz aylarında keyifli bir doğa kaçamağı yapabileceğiniz Derbent, sakin ve huzurlu bir atmosferde tatil yapmak için de ideal bir yer. Donanımlı kamp ve karavan alanlarından çocuklarınızla eğlenceli bir tatil yapabileceğiniz bungalov otellere kadar pek çok alternatif konaklama tesisinin hizmet verdiği Derbent, dereler boyu ilerleyen yürüyüş parkurlarıyla doğa sporları yapmak için de tercih ediliyor.

Konum Linki

3- Akyazı

Maşukiye’ye komşu doğa tatili cenneti Akyazı, günübirlik geziler yapmak için de en çok tercih edilen yerler arasında. Deniz seviyesinden 1400 metre yükseklikte yer alan Akyazı, tertemiz havası ve iyi düzenlenmiş parkurlarıyla aynı zamanda çok sevilen bir trekking alanı.

Yılın her mevsimi rehberli doğa gezileri, dağ bisikleti turları ve fotoğraf safarileri gibi pek çok etkinliğin düzenlendiği Akyazı'da çam ormanları arasında doğaya uyumlu bir şekilde tasarlanmış bungalov oteller, doğa otelleri ve orman köşklerinde konaklayabilirsiniz. Dere kenarlarında kurulmuş alabalık çiftliklerinin de büyük şehirlerden gelen günübirlik tatilcileri misafir ettiği Akyazı’ya Maşukiye’de her saat bulabileceğiniz minibüslerde yaklaşık 45 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

4- Sapanca Gölü

Maşukiye, sadece Marmara Bölgesi'nin değil, Türkiye'nin de en büyüleyici doğa cennetlerinden biri olan Sapanca Gölü'nün hemen yanında yer alıyor. Göl çevresini saran plajlar, doğa parkları, mesire alanları ve yürüyüş parkurları, Maşukiye'de günübirlik bir gezi yapmak veya tertemiz göl sularında yüzerek güzel zaman geçirmek için mutlaka uğramanız gereken yerler.

Sapanca Plajı ve sessiz kumsallarda yaz aylarında gölün tertemiz suların tadını çıkarabilir, yılın her mevsimi düzenlenen kano ve tekne gezilerine katılarak ise gölün el değmemiş güzelliğini yakından görebilirsiniz. Balık bolluğu ve çeşitliliğinden dolayı bölgenin en popüler balık avlama merkezi haline gelen Sapanca Gölü'nün çevresi orman köşkleri, göl manzaralı butik oteller, bungalovlar ve donanımlı kamp alanları ile çevrili. 45 km2 gibi büyük bir alanı kapsayan Sapanca Gölü, aynı zamanda ev sahipliği yaptığı yüzlerce su kuşu ve göçmen kuş ile doğa fotoğrafları çekmek veya kuş gözlemciliği yapmak için de ülkemizin en özel noktalarından biri.

Konum Linki

5- Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Türkiye'nin en büyük ve popüler doğa parklarından biri olan 189 hektarlık Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Maşukiye’ye sadece 6 kilometre uzaklıkta. Hem doğa yürüyüşleriyle hem de bisiklet kiralayarak veya minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Ormanya, çocuklu ailelerin de keyifli bir gün geçirebileceği hayvanat bahçesinde sevimli ceylanlar, midilli atlar, karacalar gibi pek çok vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor, ayrıca parkın macera parkurları ve çocuk oyun alanları da çok ilgi görüyor.

Yürüyüş ve bisiklet yollarıyla keşke çıkabileceğiniz, kır bahçeleri ve restoranlarından organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılardan yöresel lezzetlere kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda çam ormanlarının tertemiz havasında şehrin gürültüsünden uzakta dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

6- Seka Park

İzmit Körfezi kenarında yer alan ve Türkiye'nin en büyük şehir parklarından biri olan Seka Park, Maşukiye’ye sadece 24 kilometre uzaklıkta. Her yarım saatte bir bulabileceğiniz İzmit minibüsleri ile kolayca ulaşabileceğiniz devasa park, 580 dönümlük büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

İçerisindeki körfez manzaralı yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, kır bahçeleri, kafeler ve restoranları ile çok popüler rekreasyon alanı olan Seka Park, yıl boyu pek çok kültürel etkinlik, sanat atölyeleri, sergiler ve konserlere de ev sahipliği yapıyor. Uçurtma tepelerinde çocuklarınızla rengarenk uçurtmalar uçurabileceğiniz ve seyir teraslarından İzmit Körfezi'nin panoramik manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Seka Park, Maşukiye’de kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

7- Sakarya Saklı Göl

Büyük şehirlere yakın olmasına rağmen el değmemiş doğal güzelliklerini korumuş gizli bir tabiat cenneti olan Saklı Göl, Maşukiye’den günübirlik bir geziler yapmak için tercih edebileceğiniz en özel yerler. Onlarca çeşit endemik bitki türüne ev sahipliği yapan, yeşil ve mavinin her tonunu bir arada görebileceğiniz Saklı Göl; ördek ve kazların yüzdüğü masmavi suları, göl manzaralı balık restoranları, mesire alanları ve çay bahçeleriyle güzel bir rekreasyon alanı. Balık avlayabileceğiniz, sandal ve kanolarla keşfe çıkabileceğiniz Saklı Göl’ün çevresindeki yürüyüş, bisiklet ve koşu yollarında da temiz havada spor yapabilirsiniz.

Konum Linki

8- Yuvacık Barajı Yürüyüş Parkuru

Maşukiye’den en kolay ulaşabileceğiniz popüler yürüyüş parkurlarından biri olan Yuvacık Barajı, aynı zamanda el değmemiş doğal güzellikleriyle yılın her mevsimi harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir tabiat cenneti. Yaklaşık 258 kilometrelik büyük bir yeşil alanı kapsayan Yuvacık Barajı, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarının yanı sıra dere kenarlarında hizmet veren alabalık tesisleriyle de çok ilgi görüyor.

Tüm dünyadan kampçıları kendine çeken donanımlı kamp alanları, paintball ve spor sahaları gibi olanaklar da bulabileceğiniz barajın çevresini bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. İstanbul gibi büyük şehirlere olan yakınlığından dolayı hem hafta sonları hem de yazın çok ziyaret edilen Yuvacık Barajı’nda balık avlayarak da güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

9- Maden Deresi

Maşukiye’ye yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Maden Deresi, bölgenin en popüler rekreasyon ve gezi alanlarından biri olarak görülmeye değer. İstanbul’a yakın olmasından dolayı hafta sonları doğada dinlenmek isteyen yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Maden Deresi; balık bolluğu bakımından zengin derenin kenarında kurulan balık çiftlikleri, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla da dinlenmek için ideal. Çok popüler bir trekking parkuruna sahip olan Maden Deresi’nin yaz sıcaklarında eriyen kar sularında yüzebilir veya asırlık çınar ağaçları altında olta balıkçılığı yaparak huzurlu atmosferde keyifli bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

10- Ballıkayalar Kanyonu

Maşukiye’den günübirlik bir gezi yaparak büyüleyici doğa manzaralarına şahit olmak için çok popüler bir gezi ve kamp bölgesi olan Ballıkayalar Kanyonu’na uğrayabilirsiniz. Beldeye yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta yer alan tabiat cenneti, 850 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor ve 1995 yılından beri milli park olarak korunuyor. Devasa kayalar arasında, buz gibi dereler içinde uzanan 1,5 kilometrelik yürüyüş parkuruyla Marmara’nın en sevilen yürüyüş rotalarından biri olan Ballıkayalar Kanyonu, her mevsim doğa fotoğrafçıları tarafından ziyaret ediliyor.

Kanyon boyunca sıralanan irili ufaklı şelaleler, akarsular, dereler ve göletlerinde sıcak yaz aylarında buz gibi sularda serinleyebileceğiniz, onlarca su kuşu ve göçmen kuşun fotoğraflarını çekebileceğiniz tabiat parkında dağ bisikleti, kaya tırmanma, dağcılık, profesyonel doğa yürüyüşleri ve ATV safarileri gibi onlarca etkinliğe katılabilir, bölgenin en güzel kamp alanlarında çadırınızı kurarak görkemli kanyon manzaraları eşliğinde birkaç gün dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

11- Aytepe Park

Maşukiye’den sadece 36 kilometre uzaklıkta yer alan Aytepe Park, bölgenin en sevilen gezi ve rekreasyon alanlarından biri. Kızak pisti, zipline, paintball sahaları, çocuk oyun alanları ve macera parkları ile yılın her mevsimi hem aileler hem de doğa severler tarafından ziyaret edilen park, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin en sevilen kamp alanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Yöresel yemekler tadabileceğiniz restoranları ve organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleriyle hafta sonu gezilerinin de sevilen adreslerinden biri haline gelen Aytepe Park; dağ eteklerindeki seyir terasları, trekking parkurları ve bisiklet yollarıyla tertemiz havada spor yapmak için de Maşukiye’de gidebileceğinizi en özel noktalardan biri. Yılın belirli dönemlerinde yoga ve meditasyon kamplarının da düzenlendiği Aytepe’ye her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 50-60 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

12- Serindere Kanyonu

Maşukiye’nin en popüler yürüyüş rotalarından biri ve görülmeye değer bir doğa harikası olan Serindere Kanyonu, hem panoramik doğa manzaraları izlemek hem de temiz havada yenilenmek için keşfe çıkmanızı önerdiğimiz yerlerden biri. Maşukiye merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve rehberli doğa gezilerinin yanı sıra dağ bisikleti turları ve ATV safariyle gezebileceğiniz Serindere Kanyonu, aynı zamanda doğa sporları yapmak için de Marmara Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.

Kaya tırmanma, kampçılık, fotoğraf safarileri ve dağcılık gibi onlarca etkinliğe ev sahipliği yapan, yüzlerce metrelik kayalarla çevrili kanyonda yürüyüşlerden sonra yorgunluk atmak için dere kenarında hizmet veren alabalık çiftliklerine de uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

13- Serdivan Gölpark

Maşukiye’ye sadece 25 kilometre uzaklıkta, çok sevilen başka bir rekreasyon alanı olan Serdivan Gölpark yer alıyor. Sapanca Gölü kenarında uzanan 8,5 kilometrelik yürüyüş parkuru ile ünlü Gölpark; panoramik manzaralar izleyebileceğiniz seyir terasları, çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri, mesire alanları, çocuk oyun alanları ve bisiklet yollarıyla özellikle yaz aylarında çok kalabalık.

Binlerce insanın katıldığı kültürel ve sanatsal etkinliklerin de düzenlendiği Serdivan Gölpark’ta hem büyüleyici Sapanca Gölü manzaralarının fotoğraflarını çekebilir hem de çocuklarınıza keyifli zaman geçirebilirsiniz. Minibüslerin yanı sıra ücretsiz servislerle de Gölpark’a Maşukiye’den 30 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

14- Akgöl

Bölgenin başka bir doğal güzelliği olan Akgöl, Maşukiye'ye sadece 44 kilometre uzaklıkta. Çevresindeki sazlıklarda onlarca çeşitli su kuşu ve göçmen kuşa ev sahipliği yapan göl, tatlı su levreği ve aynalı sazan gibi balık çeşitleriyle balık avlama turlarının da ana merkezlerinden biri. Yılın her mevsimi doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarına katılarak gezebileceğiniz, yeşilin her tonunu görebileceğiniz el değmemiş güzelliği ile ünlü Akgöl’de yaz aylarında sandallar ve kanolarla gezilere de çıkarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

15- İnönü Yaylası

Maşukiye ve çevresi, birbirinden güzel yaylalara ev sahipliği yapıyor ve bu yaylalar arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikteki dağ eteklerinde uzanan İnönü Yaylası. Donanımlı kamp alanları, orman köşkleri, bungalovlar ve ahşap yayla evleri ile konaklama olanaklarının geliştiği İnönü Yaylası; çam, köknar ve meşe ağaçlarıyla süslü doğal güzelliği, rengarenk yayla çiçekleri, çam ormanları içinde kilometrelerce uzanan yürüyüş parkurları ile her doğa severin keşfetmesi gereken cennetlerimizden biri.

Oksijen seviyesi yüksek dağ havasıyla ünlü İnönü Yaylası, bu özelliğiyle solunum rahatsızlığı çekenler tarafından da sağlık amacıyla sıkça ziyaret ediliyor. Yaz aylarında düzenlenen yayla şenliklerinde yöresel halk oyunları, yayla yemekleri tadımları ve çeşitli etkinliklerle güzel zaman geçirebileceğiniz İnönü Yaylası'nda yılın her mevsimi dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

16- İstanbuldere

Maşukiye’ye 24 dakika, İstanbul'a ise sadece 2 saat uzaklıkta olduğu için hafta sonu gezilerinin en sevilen adreslerinden biri haline gelen İstanbuldere; buz gibi suları, tertemiz havası ve huzurlu atmosferiyle keyifli bir gün sunuyor. Doğa tatilleri yapmak için de tercih edilen İstanbuldere, Maşukiye'de düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de sevilen mola noktalarından biri.

Çam ormanları arasında hizmet veren kır bahçeleri, bungalov otelleri, dere kenarında kurulmuş alabalık çiftlikleri ile turizm olanakları bakımından gelişmiş olmasına rağmen doğal atmosferini korumayı başarmış İstanbuldere’de yöresel mezeler eşliğinde taze balıklar tadabilir, dere kenarını süsleyen çam ormanları içinde yürüyüşlere çıkabilir, balık avlayarak veya vahşi yaşam zenginliğinin fotoğraflarını çekerek dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

17- Kumyalı Plajı

Yaz aylarında Maşukiye'de denizin ve güneşin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en temiz plajlardan biri olan Kumyalı Plajı’na minibüslerle yaklaşık 45 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 600 metre uzunluğunda, altın renkli kumlarla süslü sahili ve tertemiz deniziyle mavi bayrak ödülü adayı olan Kumyalı Plajı, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerden.

Turizm olanakları açısından çok gelişmiş olan plajın çevresinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesisler, plaj manzaralı oteller, restoranlar, kafeler ve su sporu merkezleri gibi pek çok tesis hizmet veriyor. Sığ bir denize sahip olan plajda acemi yüzücüler ve çocuklu aileler de güvenli bir deniz keyfi yaşayabilirler.

Konum Linki

18- Altındere

Maşukiye’ye komşu tatil beldesi Akyazı'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Altındere’ye minibüslerle yaklaşık bir saat içinde ulaşabilir ve keyifli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz. Keremali Dağı eteklerinde, yemyeşil doğal güzellikler arasında uzanan Altındere, dere kenarlarında kurulan alabalık çiftliklerinin yanı sıra yöresel mutfaktan lezzetler sunan restoranlarıyla da gastronomi meraklılarını kendine çekiyor. Büyük şehirlerden taze alabalıklar tatmak ve temiz havada yılın yorgunluğunu atmak için sıkça ziyaret edilen Altındere’de onlarca ağaç çeşidiyle süslü el değmemiş ormanlarda harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

19- Menekşe Yaylası

Maşukiye’ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Yuvacık ilçesi sınırlarında yer alan Menekşe Yaylası, Kocaeli'nin en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olarak dikkat çekiyor. Kayın, gürgen ve çam ormanlarıyla çevrili geniş bir yeşil alanı kaplayan Menekşe Yaylası, aynı zamanda kamp yapmayı seviyorsanız çadırımızı kurup doğanın içinde dinlendirici günler geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yaylalardan biri.

Dağ eteklerinde sıralanan yayla evleri, doğa otelleri ve orman köşklerinde konaklayabileceğiniz yaylada özellikle gençlerin eğlenceli zaman geçebileceğim macera parkları da çok ilgi görüyor. Menekşe Yaylası'nda sessiz ve huzurlu atmosferinde yılın bütün yorgunluğunu atarak yenilenebilir; çam ormanları arasında gizlenen kır lokantalarında mola verebilir veya yaylada yetiştirilen organik ürünleri satın alabilirsiniz.

Konum Linki

20- Sultanpınar Yaylası

Maşukiye’nin çevresi, çam ormanları arasında uzanan birbirinden güzel yaylalar ile çevrili. Özellikle yaz aylarında düzenlenen yayla turlarına katılarak keşfe çıkabileceğiniz başka bir güzel yayla da deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte yer alan Sultanpınar Yaylası. Çam ve köknar ormanlarının sardığı huzurlu bir doğa cenneti olan Sultanpınar Yaylası, 30 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

Yaylanın ortasında çarpıcı bir manzara sunan gölet, balık bolluğundan dolayı bölgede balık avlamak için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri. Ahşap yayla evlerinin yanı sıra donanımlı kamp alanları gibi konaklama alternatifleri de bulabileceğiniz Sultanpınar Yaylası, hafta sonları ve yaz aylarında temiz havada piknik yapmak isteyen ailelerle doluyor.

Konum Linki

21- Samanlı Dağları

Marmara Bölgesi’nin doğa sporları cennetlerinden biri olan Samanlı Dağları, İznik Gölü ile Gemlik Körfezi arasında büyüleyici manzaralar eşliğinde geziler yapmak için ziyaret edilmeye değer. Kayak merkeziyle her yıl binlerce insanı kendine çeken Kartepe’yi de kapsayan Samanlı Dağları’nda yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri, kampçılık, fotoğrafçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Naldöken Tepesi’nden en güzel panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz; gizli şelaleler, dereler ve mağaraları keşfe çıkacağınız Samanlı Dağları’na kış aylarında da benzersiz kar manzaraları izlemek için uğramanızı öneririz.

Konum Linki

22- Dikmen Yaylası

Deniz seviyesinden yaklaşık 1722 metre yükseklikte bulunan Dikmen Yaylası, hem sağlık turları hem de doğa ve yayla gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz başka bir sevilen yer. Oksijen seviyesi yüksek havası ile ünlü Dikmen Yaylası’nda yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve yöresel yemekler sunan kır bahçeleri de çok ilgi görüyor. Orman gülleri ve sarı yayla çiçekleriyle yaz aylarında büyüleyici manzaralar eşliğinde doğanın içinde yenilenebileceğiniz Dikmen Yaylası’nda Sakarya'nın en yüksek noktası olan Dikmen Tepesi’ne mutlaka uğramayı ve panoramik orman fotoğrafları çekmeyi unutmayın.

Konum Linki

23- Kuzuyaylası Tabiat Parkı

Maşukiye'ye sadece 30 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz, beldeye 16 kilometre uzaklıkta yer alan Kuzuyayla Tabiat Parkı, bakir doğal güzelliğinden dolayı 2011 yılından beri koruma altına alan Kuzu Yaylası'nda geniş bir yeşil alanı kapsıyor. Maşukiye’de doğa yürüyüşleri yapmak veya bisiklet turlarına çıkmak için en çok tercih edilen yerlerden olan tabiat parkı, doğa ile iç içe dinlendirici bir gün geçirmek istiyorsanız, Maşukiye’den en kolay ulaşabileceğiniz tabiat parklarından biri.

Dağ eteklerinde panoramik Sapanca Gölü manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapabileceğiniz Kuzuyaylası Tabiat Parkı; çam ormanları içine gizlenmiş mesire alanları, kır bahçeleri ve büyüleyici doğa fotoğrafları çekebileceğiniz seyir terasları ile yaz aylarının değişmez gezi adreslerinden biri. Donanımlı kamp alanlarının yanı sıra ahşap yayla evleri, bungalov oteller ve orman köşkleri gibi konaklama alternatifleri de bulabileceğiniz tabiat parkının oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24- Uzunkum Plajı

Sapanca Plajı olarak da bilinen Uzunkum Plajı, Maşukiye’ye sadece 20 dakikalık kısa bir mesafesinde keyifli bir gün sunuyor. Sapanca Gölü kenarında yer alan ince kumlu plaj, tertemiz sularda doyasıya yüzmek ve çocuklarınızla su sporları yaparak eğlenceli zaman geçirmek için uğramanız ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Bölgenin en sevilen plajı olan ve turizm olanakları bakımından çok gelişen Uzunkum Plajı’nda butik otellerden restoranlara, kafelerden eğlence merkezlerine kadar pek çok turistik tesis hizmet veriyor. Her yarım saatte bir bulabileceğiniz Sapanca minibüsleriyle veya bisiklet kiralayarak sahil yolundan keyifli bir yolculukla Uzunkum Plajı’na gidebilirsiniz.

Konum Linki

25- Ayrı Gezegen Cam Terası

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Türkiye’nin en güzel panoramik doğa manzaralarını sunan noktalarından biri olan Ayrı Gezegen Cam Terası’na mutlaka uğramalısınız. Maşukiye'ye sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan ve 20 dakikalık kısa bir yürüyüşle kolay ulaşabileceğiniz seyir terası, 2019 yılında açıldı ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

185 metre yüksekliğindeki Ayrı Gezegen Cam Terası, Kartepe'nin yemyeşil çam ormanlarından Sapanca Gölü ve Saman Dağları’na kadar uzanan panoramik manzaraları gözler önüne seriyor. Çevresinde alabalık çiftlikleri, kır bahçeleri, yürüyüş parkurları ve çocuk oyun alanlarına kadar pek çok olanak bulabileceğiniz seyir terası, bölgede düzenlenen rehberli fotoğraf safarileri ve doğa gezilerinin de değişmez mola noktalarından biri.

Konum Linki

26- Soğucak Yaylası

Sapanca'nın en güzel yaylalarından biri olarak gösterilen ve Maşukiye yayla turlarının değişmez adreslerinden olan Soğucak Yaylası, beldeye sadece 30 kilometre uzakta yer alan, her doğa tutkununun görmesi gereken yerlerden biri. Deniz seviyesinden yaklaşık 1110 metre yükseklikte uzanan ve en sıcak yaz aylarında bile serin kalan temiz havasıyla ünlü yayla, aynı zamanda her yaz düzenlenen ve yüzlerce kişiyi kendine çeken yayla şenlikleriyle de çok ilgi görüyor.

At yarışlarından folklor gösterilerine kadar pek çok etkinlikle eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Soğucak Yaylası, hem şenlikleri hem de gelişmiş turizm olanaklarıyla bölgenin en hareketli ve popüler yaylalarından biri. Doğa gezileri ve yayla turlarının yanı sıra her saat bulabileceğiniz minibüslerle de kolayca ulaşabileceğiniz yaylanın çam ormanlarıyla süslü kamp alanlarında ise çadırınızı kurarak modern dünyadan uzaklaşabilirsiniz.

Konum Linki

27- Nüzhetiye Şelalesi

Hem el değmemiş bir doğa cenneti hem de bölgenin en sevilen yürüyüş parkurlarından biri olan Nüzhetiye Şelalesi, Maşukiye’ye sadece 40 kilometre uzaklıkta. Her mevsim bulabileceğiniz rehberli doğa yürüyüşlerinin yanı sıra minibüslerle de rahatlıkla ulaşabileceğiniz şelale; onlarca metre yükseklikteki sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz suları, endemik bitki türleri ile süslü güzelliği, yaz aylarında buz gibi sularında serinleyebileceğiniz kaya göletleri ve şelalenin harika fotoğraflarını çekebileceğini seyir terasları ile görülmeye değer güzellikte.

Nüzhetiye Şelalesi manzaralı mesire alanlarında piknik yaparak keyifli bir gün geçirebilir veya bölgede hizmet veren kır bahçeleri ve alabalık çiftliklerinde organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarından taze balıklara kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. İstanbul ve Kocaeli gibi büyük şehirlere olan yakınlığından dolayı Nüzhetiye Şelalesi, hem hafta sonları hem de yaz aylarında yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

28- Kuzuluk Kaplıcaları

Maşukiye gezinizde hem rahatsızlıklarınız için şifa bulabileceğiniz hem de yorgunluk atabileceğimiz başka bir sevilen sağlık turizmi merkezi de Kuzuluk kaplıcaları. Beldeye yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kaplıcalara her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya otellerin servisleriyle kolayca ulaşabilirsiniz. Termal oteller, sağlık tesisleri, aile banyoları, masaj olanakları, açık ve kapalı termal havuzlar ile turizm açısından oldukça gelişmiş durumdaki Kuzuluk kaplıcalarının kükürtlü ve karbondioksit bakımından zengin kaynak sularının sindirim sorunlarında cilt ve dolaşım rahatsızlıklarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor.

Konum Linki

29- Değirmendere Sahili

Tertemiz İzmit Körfezi sularında doyasıya yüzmek ve keyifli bir deniz gün yaşamak için Maşukiye’den sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla Değirmendere sahiline uğrayabilirsiniz. İzmit Körfezi’nin incisi olarak adlandırılan sahil; ince kumlu geniş plajı, su sporu merkezleri, deniz manzaralı otelleri, restoranları ve kafeleri ile hem tatil hem de günübirlik geziler yapmak için ideal.

Yaz aylarında serin deniz havasında akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz veya balık restoranlarında büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz Değirmendere sahili; birbirinden güzel ahşap heykelleriyle süslü yürüyüş parkuru, çocuk oyun alanları ve spor sahalarıyla da hafta sonu sporları yapmak için en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Konum Linki

30- Kavaklı Sahili

Maşukiye gezinizde İzmit Körfezi'ne en temiz kumsallarından birinde denizin ve güneşin tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri de sadece 35 kilometre uzaklıktaki Kavaklı sahili. Minibüslerle kolaylıkla ulaşabileceğiniz sahil, Akdeniz ve Ege'yi aratmayan ince kumları ve masmavi denizinin yanı sıra 81 dönümlük alanı içerisinde sıralanan çocuk oyun alanları, mesire alanları, spor sahaları, konserlerin düzenlendiği etkinlik alanları ve sahil boyunca uzanan yürüyüş yollarıyla çok sevilen bir dinlenme alanı. Tüm gün denizin tadını çıkarabileceğiniz veya bisiklet kiralayarak bölgeye keşfe çıkabileceğiniz Kavaklı sahilinin çevresinde de her bütçeye uygun otel, körfez manzaralı restoranlar ve kafeler hizmet veriyor. 

Konum Linki

31- Çatalkaya Vadisi

Maşukiye merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan Çatalkaya Vadisi, sunduğu büyüleyici panoramik doğa manzaraları ve çam ormanları arasında gizlenmiş mesire alanlarıyla Maşukiye'nin en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri. Dere kenarlarında sıralanan alabalık çiftliklerinin yanı sıra irili ufaklı onlarca şelalesi ve deresiyle tam bir doğa cenneti olan Çatalkaya Vadisi, Türkiye'nin her yerinden doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri ve kamp yapmak için ziyaret ediliyor. Yaz aylarında buz gibi derelerinde serinleyebileceğiniz ve olta balıkçılığı yaparak sessiz ortamında dinlenebileceğiniz Çatalkaya Vadisi'nin endemik bitki türleri, meşe ve çam ormanları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

32- Çiğdem Yaylası

Maşukiye gezinizde ülkemizin en güzel yaylalarından biri seçilen Çiğdem Yaylası'nı da gezme şansı bulacaksınız. Beldeye yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta, deniz seviyesinden tam 1500 metre yükseklikte yer alan Çiğdem Yaylası, sık çam ormanları ve yüksek oksijenli havasıyla sadece Marmara Bölgesi'nin değil, Türkiye’nin de en özel doğa koruma alanlarından biri.

19 hektardan büyük bir yeşil alanı kapsayan ve kilometrelerce uzanan yürüyüş parkurları ile keşfe çıkabileceğiniz Çiğdem Yaylası'nda kır lokantaları, doğa otelleri, orman köşkleri ve yayla evleri gibi pek çok tesis bulabilir; rengarenk yayla çiçeklerinin süslediği mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yaparak şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

33- Maşukiye Alabalık Vadisi

Maşukiye, kar sularından beslenen buz gibi derelerin çevresinde kurulmuş alabalık çiftlikleri için yılın her mevsimi binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Endemik bitki türleri ve çam ormanları arasında büyüleyici manzaralar oluşturan Maşukiye Deresi ve Aygır Deresi çevresinde yoğunlaşan alabalık çiftliklerine uğrayarak, dere kenarlarında kurulmuş ahşap iskelelerde alabalıklar ve yöresel mezeler tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Balık bolluğuna sahip derelerde küçük sandallarla balık avlama turlarına katılabilir, dere kenarlarında olta balıkçılığı yaparak veya yürüyüşlere çıkarak alabalık vadisi olarak adlandırılan bölgenin el değmemiş güzellikleri arasında keyifli bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

34- Çamlıca Gölü

Sakarya'nın en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olan Keremali Yaylası'nın ortasında büyüleyici bir manzara oluşturan Çamlıca Gölü, Maşukiye gezinizde görmenizi önerdiğimiz başka bir tabiat harikası. Gölün çevresindeki dağ yamaçlarında sıralanan ahşap yayla evleri ile kartpostal güzelliğinde manzaralara şahit olabileceğiniz gezinizde balık bakımından zengin gölün çevresindeki platformlarda olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

Seyir teraslarından panoramik göl manzaralarının fotoğraflarını çekebileceğiniz ve yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabileceğiniz Çamlıca Gölü, donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da Sakarya'nın en sevilen doğaya kaçış noktalarından biri.

Konum Linki

35- Beşkayalar Tabiat Parkı

Her doğa severin keşfetmesi gereken çarpıcı güzelliklere ev sahipliği yapan Beşkayalar Tabiat Parkı, Maşukiye’ye sadece 35 kilometre uzaklıkta. Rehberli yürüyüşlerle keşfe çıkabileceğiniz devasa kanyon duvarları ile çevrili tabiat parkı; dağ eteklerinde sıralanan yaylaları ve irili ufaklı küçük şelaleleriyle hem kamp yapmak hem de yürüyüşlere çıkmak için bölgedeki en güzel yerler arasında.

Zengin vahşi yaşam ve kuş çeşitliliğinden dolayı yılın her mevsimi fotoğrafçılık gezilerinin düzenlendiği Beşkayalar Tabiat Parkı’nın seyir teraslarından büyüleyici kanyon manzaraları izleyebilir; parkta dağ bisikleti, kaya tırmanma ve dağcılık gibi pek çok aktivite yapabilirsiniz. Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nden hafta sonları rehberli turların düzenlendiği tabiat parkına Maşukiye’den yaklaşık 50 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

36- Başiskele Sahili

Maşukiye’den 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşarak masmavi suların tadını çıkarabileceğiniz başka bir popüler yer de Başiskele’nin büyüleyici sahili. Akdeniz’i andıran ince kumlu plajların yanı sıra sahil boyunca uzanan bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, çay bahçeleri ve restoranlarıyla şehrin en sevilen rekreasyon alanlarından biri haline gelen Başiskele sahilinde gün boyu denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Uçurtma sörfü, kano ve yelken gibi onlarca su sporu da yapabileceğiniz, akşamları özel olarak aydınlatılan sahilde keyifli yürüyüşlere çıkabilir, harika gün batımı fotoğrafları çekebilir veya deniz manzaralı bir kafede mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

37- Maşukiye Kirazlı Yaylası

Maşukiye'nin görülmeye değer yaylalarından biri de halk arasında Maşukiye Yaylası olarak da bilinen Kirazlı Yaylası. Özellikle bahar ve yaz hafta sonları çevre büyük şehirlerden yüzlerce kişinin doğada zaman geçirmek için ziyaret ettiği Kirazlı Yaylası, turizm olanakları bakımından da bölgedeki en gelişmiş yaylalardan biri. Doğa otellerden orman köşklerine, bungalov otellerden donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok imkan sağlanan Kirazlı Yaylası’nı hem yayla turları, doğa geziler ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabilir; bölgenin en güzel yaylalarından birinde çam ormanları arasında gizlenen mesire alanlarında huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

38- Yazlık Ilıcası

Maşukiye, doğa tatillerinin ve gezilerinin yanı sıra sağlık turizmi konusunda da çeşitli imkanlara sahip. Kuzuluk kaplıcaları ile birlikte bölgenin en çok ziyaret edilen kaplıcalarından olan Yazlık Ilıcası, Maşukiye’ye sadece 30 kilometre uzaklıkta. Doğu Roma döneminden günümüze kadar yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtan ılıca, Osmanlı dönemine de çok sevilen sağlık merkezlerinden biriydi.

İçme ve banyo suyu olarak kullanılan Yazlık Ilıcası’nın kaynak sularının özellikle sindirim sistemi sorunları ve cilt sorunlarına iyi geldiği biliniyor. Yılın her mevsimi hem şifa arayanlar hem de sıcak kaplıca sularında yorgunluk atmak isteyen binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ılıca; aynı zamanda çam ormanları içinde uzanan yürüyüş parkurları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile çok sevilen bir gezi alan. Yazlık Ilıcası’nda kaplıca havuzları, sağlık merkezleri ve termal oteller gibi olanaklar bulabilirsiniz.

Konum Linki

39- Gölbaşı Piknik Alanı

Sapanca Gölü manzaraları eşliğinde piknik yapmak için tercih edebileceğiniz başka bir sevilen yer de Maşukiye’ye sadece 18 kilometre uzaklıktaki Gölbaşı Piknik Alanı. Bisiklet kiralayarak da kolayca ulaşabileceğiniz Gölbaşı, Maşukiye ile Arifiye arasında uzanıyor, ayrıca bölgenin en popüler plajı olan Uzunkum Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Çam ağaçları arasında gizlenen mesire alanları, çocuk oyun alanları, temiz havada spor yapabileceğiniz iyi düzenlemiş yürüyüş ve bisiklet yolları ile kalabalıklardan uzaklaşarak, yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici bir atmosferde dinlenmek için Gölbaşı Piknik Alanı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

40- Kartepe Kovboy Park

2021 yılında kapılarını açan, bölgenin en yeni turistik merkezlerinden biri olan Kartepe Kovboy Park, özellikle western meraklıları ve çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Vahşi Batı kasabaları şeklinde tasarlanmış parkta bambaşka bir döneme keyifli bir yolculuğa çıkabilir ve kovboylar arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Restoranlar, rodeo alanı ve atış poligonunun yanı sıra kement, ok ve halka atma alanları da bulunan Kartepe Kovboy Park, Maşukiye’ye sadece 4 kilometre uzaklıkta ve haftanın her günü 09:00 ile 22:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

41- Kırkpınar Sahili

Maşukiye'ye 9 kilometre uzaklıkta yer alan Kırkpınar sahili, Sapanca Gölü'nün tertemiz sularında doyasıya yüzmek için gidebileceğiniz en popüler yerlerden. 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle veya minibüslerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz sahilde uçurtma sörfü, deniz bisikleti, yelken ve kano gibi su sporlarıyla güzel zaman geçirebilir; göl boyunca uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında bölgenin güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Sapanca Gölü manzaralı kır bahçeleri, piknik alanları ve çocuk oyun parkları gibi olanaklar bulabileceğiniz Kırkpınar sahili, aynı zamanda beldede yaşayan Çerkezlerin yöresel mutfağa kazandırdığı lezzetleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlarıyla da gastronomi meraklılarının mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor.

Konum Linki

42- Maşukiye Şelalesi

Maşukiye’nin simgelerinden ve en büyüleyici doğal güzelliklerinden biri olan Maşukiye Şelalesi, hem tertemiz havada trekking yapmak hem de harika fotoğraflar çekmek için ilk uğramanız gereken yerlerden. Belde merkezine sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesindeki Maşukiye Şelalesi, büyüleyici güzelliği ile kartpostalları süslüyor ve yılın her mevsimi etkileyici manzaraları size sunuyor.  

Endemik bitki türleriyle çevrili sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sularıyla ve buz gibi kaya göletleriyle yaz aylarında gidilebilecek en güzel noktalardan olan Maşukiye Şelalesi’nde temiz havada dinlenebileceğiniz kır bahçeleri, balık restoranları ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz seyir terasları da bulabilirsiniz. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan şelaleye hafta içi uğrarsanız, daha sessiz ve sakin bir ortamda el değmemiş güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

43- Hızır Reis Denizaltı Müzesi

Maşukiye gezinizde ülkemizin en ilginç müzelerinden birini de ziyaret edebilirsiniz. 25 dakikalık kısa bir minibüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz İzmit sahilinde yer alan Hızır Reis Denizaltı Müzesi, hem denizcilik meraklıları çocuklu aileler için eğlenceli bir gezi sunuyor. 2004 yılından açıldığı günden beri yüz binlerce ziyaret edilen, 95 metre uzunluğundaki 80 kişilik denizaltıda komuta odalarından cephaneliklere kadar pek çok ilginç bölümü gezebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri ve Türk Deniz Kuvvetleri'ne hizmet verdikten sonra müze haline getirilen denizaltıyı haftanın her günü 09:00 ile 13:00 saatleri arasında uğrayabilir ve unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

44- Sapanca Doğa Park

Maşukiye’den sadece 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Sapanca Doğa Park, sizin modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaştıracak huzurlu bir gezi alanı. Sapanca Gölü kenarında kurulan ve bahçelerinde onlarca çeşit vahşi hayvana ev sahipliği yapan doğa parkı, göl manzaralı mesire alanları ve yürüyüş parkurları da çok seviliyor. Yöresel ve organik ürünlerle hazırlanan kahvaltıları için hafta sonları sıkça ziyaret edilen Sapanca Doğa Park'ta hem Sapanca Gölü'nün tertemiz sularında yüzebilir hem de doğa ile baş başa yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

45- Kırca Yaylası

Maşukiye’ye sadece 30 kilometre uzaklıkta, İstanbuldere’nin hemen ilerisinde yer alan Kırca Yaylası, 8 kilometrelik yürüyüş parkuruyla bölgenin önemli doğa yürüyüşü rotalarıdan biri. Orta zorluk derecesine sahip Geyve, Melekşeoruç ve Kırca Yaylası rotasında yılın her mevsimi rehberli doğa yürüyüşlerine çıkabilir, dağ menekşeleri ve şimşir ağaçlar arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Deniz seviyesinden yaklaşık 855 metre yükseklikte yer alan Kırca Yaylası, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla sağlık amaçlı düzenlenen gezilerin de ana merkezlerinden biri. Her yıl yaz aylarında düzenlenen yayla şenliğinde doyasıya eğlenebileceğiniz yaylada dere kenarındaki ağaçlara yuva yapan onlarca ağaçkakanın da güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

46- Karakaya Piknik Alanı

Çam ormanları arasında temiz havada yürüyüş yapmak veya çocuklarınızla piknik yaparak yorgunluk atmak için çok ziyaret edilen piknik alanlarından biri olan Karakaya Piknik Alanı’na uğrayabilirsiniz. Maşukiye'ye sadece 28 kilometre uzaklıkta yer alan ve doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen piknik alanı, Yuvacık Barajı ile Beşkayalar Tabiat Parkı arasında uzanıyor.

Mangal yapabileceğiniz mesire alanlarının yanı sıra zipline, paintball, macera parkı, çocuk oyun alanları ve panoramik doğa fotoğrafları çekebileceğini seyir terasları gibi imkanlar da bulabileceğiniz Karakaya Piknik Alanı, 2019 yılında açıldığı günden beri bölgenin en sevilen rekreasyon alanlarından biri.

Konum Linki

47- Kartepe Altınoluk Yaylası

Maşukiye'ye en yakın yaylalardan biri olan Altınoluk Yaylası, gezinizde mutlaka uğramanızı önerdiğimiz doğa cennetlerinden biri. Kartepe yamaçlarında uzanan ve 5000 dönüm gibi büyük yeşil alanı kapsayan Altınoluk Yaylası, özellikle sıcak yaz günlerinde bile serin kalan temiz havasıyla insanları kendine çekiyor.

Şelaleler, dereler, çam ormanları ve dağ yamaçlarına yayılmış ahşap yayla evleri arasında dinlendirici yürüyüşler yapabileceğiniz yaylada yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları sunan kır bahçeleri ve restoranları da çok ilgi görüyor. Kış aylarında büyüleyici kar manzaraları altında kartpostal güzelliğinde manzaralara şahit olabileceğiniz Altınoluk Yaylası’nda orman köşklerinden kamp alanlarına kadar çeşitli konaklama alternatifleri de bulabilirsiniz.

Konum Linki

48- Seka Kamp Piknik Alanı

Maşukiye’de en sık ziyaret edilen yerlerden biri olan ve beldeye sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunan Seka Kamp Piknik Alanı, Sapanca Gölü'nün büyüleyici manzaraları eşliğinde kamp ve piknik yapmak için ideal bir yer. Yaz ayları ve hafta sonları büyük şehirlerden gelen ailelerle dolan piknik alanı, 40.000 m2 gibi büyük bir alanı kapsıyor.

2008 yılından beri hizmet veren piknik alanında Sapanca Gölü manzaralı yürüyüş parkurları, göl seyir terasları, mesire alanları, ahşap köprüler ve tertemiz göl sularının tadını çıkarabileceğiniz plajlar sıralanıyor. Çadırınızı kurarak donanımlı kamp alanlarında etkileyici doğa manzaraları arasında dinlenebileceğiniz Seka Kamp Piknik Alanı’nın voleybol, futbol ve basketbol sahalarında da temiz havada spor yapabilirsiniz.

Konum Linki

49- Çenedağ Şelalesi

El değmemiş doğal güzellikler bakımından adeta bir cennet olan Maşukiye ve çevresinde keşfe çıkabileceğiniz başka bir doğa harikası da Çenedağ Şelalesi. Derince ilçesi sınırlarında yer alan ve bölgede düzenlenen rehberli doğa yürüyüşlerinin önemli bir parçası haline gelen şelalenin çevresi ise dağ bisiklet parkurları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, kaya tırmanma ve kamp alanlarıyla popüler doğa sporu merkezlerinden biri. Yemyeşil doğal güzellikler içinden dökülen bembeyaz sularıyla doğa fotoğrafçılarının da en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan Çenedağ Şelalesi’nin buz gibi kaya göletlerinde serinleyebilir ve şelale çevredeki gizli mağaraları gezebilirsiniz.

Konum Linki

50- Arifiye Gölya Tabiat Parkı

Maşukiye'ye sadece 30 dakika uzaklıkta, Sakarya Nehri kıyısı boyunca uzanan Arifiye Gölü Tabiat Parkı, 350 dönümlük yeşil alanda sunulan olanaklarıyla hem dinlenmek hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için gidebileceğiniz popüler yerler arasında.

Sakarya Nehri'nin muhteşem manzaralarını izleyebileceğiniz seyir terasları ve yürüyüş parkurları ile ilgi çeken tabiat parkı; eğlenceli çocuk oyun alanları, macera parkları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla hem hafta sonları hem de yaz aylarında oldukça hareketli. Sadece Kocaeli ve Sakarya’dan değil, çevre büyük şehirlerden gelen ailelerin de doğada zaman geçirmek için ziyaret ettiği Arifiye Gölya Tabiat Parkı’na Maşukiye’den minibüslerle 30 dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

Konum Linki

Maşukiye'ye gitmişken Kocaeli'deki diğer gezilecek yerleri de görmek isterseniz Kocaeli'de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz. 


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar