Amasra Otobüs Bileti Ara

Amasra Hakkında

Batı Karadeniz’de yer alan tarihi yerleşimlerden Amasra, Bartın’ın adı genellikle balıkçılıkla anılan bir sahil ilçesi. Dillere destan güzelliği ile geçmişte Fatih Sultan Mehmet’i dahi hayran bırakan ve ‘’dünyanın gözü’’ olarak adlandırılan ilçe, günümüzde daha çok turistlerin uğrak noktası haline gelen bir yer. Binlerce yıllık muazzam tarihi birikimi barındıran Amasra, eski çağlarda ‘’Amastris’’ ve ‘’Sesamos’’ gibi isimlerle anılıyordu. Romalılar zamanında büyük gelişme kaydeden bölgede bu dönemde büyük bir saray ile etkileyici tapınaklar ve surlar inşa edilmişti. Ancak çok küçük bir alan üzerinde kurulmasının da etkisiyle daha sonra gelen uygarlıklar öncekileri yıkarak Amasra’da kendi mimari anlayışlarını uyguladılar.

Günümüzde nüfusu 15 bine ulaşan tarihi bir ilçe olarak dikkat çeken Amasra, daha çok kısa süreli geziler ve hafta sonu tatilleri için tercih ediliyor. Bölgenin öne çıkan güzelliklerini görmek adına 2 veya 3 gün ayırmanız yeterli. Üstelik Amasra ve civarına seyahatiniz sırasında eski günlerin görkemini sonuna kadar hissedeceğiniz otellerde konaklayabilirsiniz. Bizanslılar döneminde inşa edilen Amasra Kalesi, özellikle antik çağları yansıtan figürleri ve etkileyici armaları ile görülmeye değer. Hem arkeolojik hem de etnografik eserleri barındıran Amasra Müzesi ise galerilerinde sergilenen heykelleri, yöresel giysileri ve aksesuarlarıyla buraya gelenleri eski zamanlara doğru yolculuğa çıkarıyor.

Eğer Amasra seyahatiniz hava sıcaklıklarının elverişli olduğu bir döneme denk geliyorsa, ilçe sınırlarında bulunan muazzam plajlardan denize girebilirsiniz. Özellikle merkezde yer alan Büyük Liman Plajı, bu anlamda hayli popüler adreslerden. Ayrıca dilerseniz çevrede bulunan Direkli Kaya gibi daha sakin alternatifleri de tercih edebilirsiniz. Üstelik yüksekten denize atlamak isteyenler için ideal alanları sayesinde Direkli Kaya maceradan hoşlananlara hayli uygun bir atmosfer sunuyor. Amasra’da balık ve salata ikilisi yıllardır yeme içme konusunda şüphesiz ilk akla gelen seçenek. Eğer daha hızlı bir şeyler isterseniz, özellikle yaz aylarında midye dolma gibi atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Bartın şehir merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Amasra’ya İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’deki pek çok şehirden otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz. Bölgede konaklamak istediğinizde ise uygun fiyatlı küçük aile pansiyonlarını veya daha lüks ve konforlu otelleri tercih edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Amasra Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Amasra
145 TL86 sa 46 dk
roomAnkara - Amasra
99 TL24 sa 45 dk
roomBursa - Amasra
145 TL111 sa
roomAntalya - Amasra
230 TL111 sa 31 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  9 saat schedule
 • İzmir
  13 saat schedule
 • Ankara
  4 saat schedule
 • Bursa
  8 saat schedule
expand_less