Kapadokya Türkiye'nin en turistik lokasyonlarından bii ve her mevsim milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Bölgenin ikonu olan ve yaklaşık 60 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşan peribacaları ve kaya oluşumları, 1985'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.

Kapadokya tarih ve kültür meraklılarının gözdesi. Instagram etiketlerine göre sıralanan 100 önemli yeri keşfetmek için yazımızı okuyun ve konum linklerinden yararlanarak seyahat planınızı yapmaya başlayın derim.

1- Göreme

Göreme

Nevşehir, Ürgüp ve Avanos arasında bulunan Göreme 1985'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi. Göreme Açık Hava Müzesi'nde peribacaları ve pek çok tarihi kilise yer alıyor. Aynı zamanda eski yerleşimlerden biri olarak arkeoloji tutkunlarına hitap ediyor.

Göreme'de volkanik tüf kayalara oyulmuş mabetler ve yaşam alanları mevcut. Bölgede mağara evler, taş konaklar, teras restoranlar ve şaraphaneler yer alıyor.

Tarih ve fotoğraf gezileri yanında balayı tatilleri için de tercih edilen Göreme'de Aşıklar Tepesi'nden gün batımı manzaraları eşliğinde romantik fotoğraflar çekebilir, sıcak hava balon turları, yürüyüşler ve at safarilerine katılarak Kapadokya'yı keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

2- Ürgüp

Ürgüp

Kapadokya'nın merkezi ve popüler yerlerinden Ürgüp keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Osmanlı döneminde Burgut Kalesi olarak bilinen kale ve rahipler tarafından inşa edilmiş tarihi kaya kiliseleriyle adından söz ettiriyor.

Güllüdere Vadisi ve Kızılçukur Vadisi gibi popüler yürüyüş rotalarında peribacaları ve kaya oluşumları arasında gezebilirsiniz. Ürgüp'teki Temenni Tepesi'nden tarihi konaklarla süslü manzaraları izleyebilirsiniz.

Ürgüp Müzesi ve Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi'ni ziyaret edebilir, taş mimarili butik otellerde konaklayabilir ve teras restoranlarında Anadolu lezzetleri ve yöresel şaraplar eşliğinde romantik bir gece geçirebilirsiniz.

Konum Linki

3- Avanos

Avanos

Avanos, Kapadokya'nın el sanatları merkezi olup Kızılırmak Nehri manzaralarıyla ünlü. 5000 yıllık çömlek ve seramik geleneğinden ötürü tarihi sokaklarda el sanatı atölyeleri bulunur. Güray Müze ve Avanos Saç Müzesi gibi ilginç müzelerle çömlek atölyeleri gezilebilir. Kızılırmak'ta yaz aylarında gondol gezintisi yapıp, teras restoranlarda romantik yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

4- Uçhisar

Uçhisar

Kapadokya’nın en büyük peribacalarından birinin içine oyulmuş etkileyici Uçhisar Kalesi’yle ünlü olan Uçhisar; yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış taş evleri, ilginç kaya oluşumları ve antik kiliseleriyle Kapadokya yürüyüşlerinin ana merkezlerinden biri. Bölgenin en popüler yürüyüş rotalarından olan Güvercinlik Vadisi için çok ziyaret edilen ilçe, doğal yapısı bozulmadan kalmış konakların içinde hizmet veren butik otelleriyle de çok seviliyor.

İlçeye hakim yüksek bir konumda inşa edilen devasa Uçhisar Kalesi'nin tünelleri, mabetleri ve yaşam alanlarında unutulmaz bir gezi yapabilir; kalenin bulunduğu tepeyi saran taş evlerin özellikle gün doğumu, gün batımı ve kış aylarında kar yağdığında muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

5- Peribacaları

Ürgüp, Kapadokya yakınlarındaki peri Bacaları, Türkiye

Kapadokya'nın büyüleyici peribacaları Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri şehirlerinde bulunur ve her sene milyonlarca ziyaretçiyi kendine çeker. Volkanik patlamalarla oluşan bu doğa harikaları turizm dergilerinde ve kartpostallarda sıklıkla rastladığımız ikonlardan.

Peribacalarının en güzel örnekleri Ürgüp, Göreme, Üçhisar, Ortahisar ve Ihlara Vadisi gibi bölgelerde görebilirsiniz. Sıcak hava balonu uçuşları, doğa gezileri, at safarileri ve fotoğrafçılık turlarıyla peribacalarını keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

6- Hacıbektaş

Hacıbektaş

Kapadokya’nın kültür merkezi konumundaki Nevşehir'e bağlı Hacıbektaş ilçesi, Anadolu’ya Müslümanlık ve Bektaşilik öğretisinin ilk yayıldığı yerlerden biri olmasıyla özel bir öneme sahip. Hacı Bektaş Veli Türbesi ve Balım Sultan Türbesi için her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği ilçe, tarihi dokuları bozulmadan kalmış taş ve ahşap mimarili konaklarıyla da sizi başka bir döneme yolculuğa çıkaracak güzellikte.

Kadıncık Ana Evi, Ozanlar Yolu, Deliklitaş, Zemzem Çeşmesi ve Çilehane gibi pek çok gezilecek yere ev sahipliği yapan Hacıbektaş’ta Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Hacı Bektaşi Veli Müzesi’ne de uğrayabilir ve Bektaşilik öğretisiyle ilgili birçok ilginç bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

7- Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Kapadokya, birbirinden etkileyici vadileri ile ünlü ve bu vadiler arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de en güzel peribacası oluşumlarının yanı sıra yüzlerce yıllık tarihi yapılara da ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi. Güzelyurt ilçesi sınırlarında yer alan ve Melendiz Nehri’nin süslediği vadi, 18 kilometrelik yürüyüş parkuruyla tüm dünyadan tarih ve kültür meraklılarını kendine çekiyor.

Sarp kayalar arasında gizlenmiş mağara kiliseleri, kayalar içine oyulmuş şapeller, sığınaklar ve tüneller arasında unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Ihlara Vadisi’nde birbirinden ilginç yüzlerce peribacasının da harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yılın her dönemi rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz Ihlara Vadisi’ni sıcak hava balon uçuşlarıyla da izleyebilir, özellikle gün batımlarında bu büyüleyici vadinin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

8- Gülşehir

Gülşehir

5000 yıllık uzun geçmişi ve tarihi hazineleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Gülşehir, Nevşehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta. İlçede 10. ve 11. yüzyıllarda bölgeye gelen Hristiyan rahipler tarafında inşa edilen kaya oyması kiliselerin yanı sıra Asur, Hitit, Roma, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı döneminden günümüze kalan pek çok tarihi yapıyı da yakından görebilirsiniz.

İlginç şekliyle bölgenin en çok fotoğraflanan peribacalarından biri olan Mantar Kaya, Kaba Taş Devri’nden beri yerleşim yeri olarak kullanılmış gizemli mağaralar ve 1779 yılından günümüze kalan bir mimari şaheser olan Karavezir Külliyesi’ni de görebileceğiniz Gülşehir’de Kızılırmak Nehri manzaraları sunan kaliteli butik oteller ve geleneksel Anadolu lezzetleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlar da hizmet veriyor.

Konum Linki

9- Asmalı Konak

Asmalı Konak

Yüzlerce yıllık onlarca taş ve ahşap mimarili konağa ev sahipliği yapan Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen konağı ise Ürgüp merkezinde Hacı Hafız Sokak üzerinde yer alan ünlü Asmalı Konak. Kesme taşlarla ve ahşap malzemelerle inşa edilmiş cumbalı konak, bölgenin en büyük ve otantik atmosferini korumayı başarmış konaklarından biri olmasıyla çok ilgi görüyor.

Fotoğraf çekmekten hoşlananların Ürgüp’te ilk uğradığı yerlerden olan Asmalı Konak, aynı zamanda pek çok popüler dizi ve filmin çekiminde kullanılmasıyla da dikkat çekiyor. Dönem mobilyaları ve antikalarla süslü odalarını gezebileceğiniz Asmalı Konak’ın geniş bir alanı kapsayan avlusunda da harika fotoğraflar çekebilir, kahvenizi yudumlayarak tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

10- Üç Güzeller

Üç Güzeller

Kapadokya gezinizde mutlaka görmenizi ve fotoğraflarını çekmenizi önerdiğimiz simgesel peribacalarından biri de pek çok antik efsaneye konu olan Üç Güzeller. Ürgüp merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan ve her yıl 2 milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilen Üç Güzeller, iki büyük peribacasının ortasındaki küçük peribacasıyla anne, baba ve çocuktan oluşan küçük bir aileyi andırıyor.

Şapkalı peribacalarının en güzel örneği olan, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında hemen arkasındaki görkemli Erciyes Dağı’yla birlikte kartpostal güzelliğinden manzaralar sunan Üç Güzeller’in çevresinde oniks taşıyla yapılmış takılardan el yapımı kilimlere kadar pek çok ürün satılan tezgahlar da bulabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi'nin değişmez mola noktalarından biri haline gelen Üç Güzeller’i yakından görmeden Kapadokya’dan ayrılmamalısınız.

Konum Linki

11- Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, Kapadokya'nın popüler vadilerinden biri olup doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri ve tarih turlarına ev sahipliği yapar. Vadi, güvercin yuvaları ve tüf kayalara oyulmuş kiliselerle ünlü.

Özellikle kış aylarında harika kar manzaralarının keyfini çıkarabilir, üzüm bağları ve şaraplarıyla tanınan vadide güvercin temalı süs eşyaları ve yöresel şaraplar satın alabilirsiniz.

Konum Linki

12- Aşk Vadisi (Bağlıdere Vadisi)

Aşk vadisi

Vadisi olarak bilinen Bağlıdere Vadisi, romantik peribacaları manzarasıyla turistlerin ilgi odağı. Göreme'de bulunan bu büyüleyici vadi gün doğumu ve gün batımında eşsiz manzaralar yakalayabileceğiniz yerlerden.

Özellikle bahar ve yaz aylarında hareketli olan Aşk Vadisi düğünler, evlilik teklifleri ve balayı fotoğrafları için popüler bir yer. Rehberli turlarla veya kendi başınıza ulaşabileceğiniz bu vadi üzüm bağları ve peribacaları arasında at safarileriyle de unutulmaz anılar yaşatır.

Konum Linki

13- Acıgöl

Acıgöl

Nevşehir ile Aksaray arasında yer alan ve dünyanın en büyük krater göllerinden biri olan Acıgöl’e ev sahipliği yapan Acıgöl ilçesi, sadece benzersiz doğal güzelliği ile değil çevresindeki devasa yer altı şehirleriyle de Kapadokya’nın en özel noktaları arasında. 1. derece sit alanı olarak koruma altına alınan Acıgöl için çok ziyaret edilen ilçe, gölün çevreni saran birbirinden ilginç şekilli volkanik kayalar ve kireç taşlarıyla masallardan çıkmış gibi görünen manzarasıyla yürüyüşlerin sevilen adresleri arasında.

M.Ö. 3. yüzyılda Hristiyan rahiplerin ilk yerleştiği yerlerden biri olan ve uzun tarihinde Asur, Hitit, Frigya, Lidya, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetinin hakimiyetinde kalan Acıgöl’den kayaların içine oyulmuş tarihi kiliselerin yanı sıra yerin onlarca metre altına oyularak inşa edilmiş devasa tünelleri, mabetleri ve yaşam alanlarıyla ünlü Tatlarin Yeraltı Şehri’ne kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

14- Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü Kapadokya'nın eski yerleşimlerinden olup, tarihi hazinelerle dolu bir saklı cennet. Rahipler Vadisi'nde inzivaya çekilen keşişlerin kaya kiliseleri ve Çavuşin Kilisesi gibi önemli yapıları barındırıyor.

Kapadokya'nın ünlü kiliselerini ziyaret edebileceğiniz Çavuşin'de volkanik kayaların içine oyulmuş yaşam alanlarını keşfedebilirsiniz. Çömlekçilikle ünlü köyde taş konakları gezerken, çömlek ve seramik atölyelerini ziyaret edip alışveriş yapabilirsiniz.

Konum Linki

15- Hasan Dağı

Hasan Dağı

Hasan Dağı Kapadokya'da yer alan volkanik bir dağ olup, etkileyici manzaralara şahit olabileceğiniz bir yer. İç Anadolu'nun ikinci en büyük dağı ve tarih meraklıları için Nora Antik Kenti'ne ev sahipliği yapar.

Hasan Dağı peribacaları ve kaya oluşumlarına neden olan volkanik patlamalarla ünlü. 1700 metreye kadar meşe ormanları arasında yürüyüş parkurları ve kraterleri keşfedebilirsiniz. Hasan Dağı kampçılık, kaya tırmanma, doğa yürüyüşleri ve ATV safari için ideal.

Konum Linki

16- Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi Kapadokya'nın en ünlü yapılarından biri olup, devasa bir peribacasında konumlanır. Tarihin ilk gökdeleni olarak bilinen yapı Erciyes Dağı'na kadar uzanan büyüleyici manzaralar sunar.

M.Ö. 4. ile 1. yüzyıllar arasında yapılan kale, sığınak ve gözetleme amaçlı kullanılıyordu. Dini motifler, mabetler, yaşam odaları ve tünellerle süslü. Gün batımında muhteşem manzaralar sunar.

Konum Linki

17- Ürgüp Kadı Kalesi

kadıkalesi

Uçhisar Kalesi ile birlikte bölgenin başka bir önemli simgesel yapısı olan Ürgüp Kadı Kalesi, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Ürgüp ilçesinde ilk uğramanız gereken yerlerden. Selçuklu döneminde inşa edildiği tahmin edilen kale, savaş veya saldırı dönemlerinde kadınların ve çocukların saklandığı yer olmasından dolayı Kadınlar Kalesi olarak tarihi kayıtlara geçmiş. Ürgüp Kadı Kalesi, ilçenin başka bir sevilen gezi ve fotoğrafçılık noktası olan Temelli Tepesi’ne de sadece 500 metre uzaklıkta olduğu için de çok ziyaret ediliyor. Kapadokya gezinizde bölgenin devasa peribacalarından birinin oyulması ile tasarlanan Kadı Kalesi’nden manzarayı izlemeyi ve Damsa Çayı’na kadar uzandığı düşünülen devasa tünelleri keşfetmeyi unutmayın.

Konum Linki

18- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık hava müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya'nın en popüler ve çok ziyaret edilen yeri olup, 1985'te UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edildi. Bu müze peribacaları ve kaya oluşumlarıyla bezeli bir alanı kapsar ve onlarca kaya kilisesi, manastır, şapel ve binlerce yıllık yerleşim yerlerine ev sahipliği yapar.

M.S. 4. yüzyılın önemli dini eğitim merkezi olan Göreme Açık Hava Müzesi, Rahipler Manastırı, Aziz Vasil Şapeli, Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi, Azize Katerina Şapeli ve Tokalı Kilisesi gibi ünlü kiliseleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca seyir teraslarından sıcak hava balonlarıyla çekilecek harika fotoğrafların keyfini çıkarabilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Müze haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açık ve Kapadokya'nın ruhunu, kültürünü ve tarihini anlamak için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Konum Linki

19- Kızılçukur Vadisi (Kızıl Vadi)

Kızılçukur Vadisi

Kapadokya'nın en popüler trekking parkurlarından biri olan ve yaklaşık 4 saatte tamamlanan Kızılçukur Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi ile Çavuşin Köyü arasında uzanıyor. Milyonlarca yılda volkanik patlamalarla oluşan ve doğal yollarla şekillenen kızıl renkli kaya oluşumları ve peribacalarından ismini alan etkileyici vadi; mistik atmosferi, benzersiz manzarası ve panoramik fotoğraflar çekebileceğini seyir teraslarıyla bölgenin en özel noktaları arasında.

Kırmızı renkli peribacaları arasında gizlenen Üzümlü Kilise ve Haçlı Kilise gibi Hz. İsa'nın hayatından sahnelerin resmedildiği iç mekanları ile ünlü kutsal mabetleri gezme şansı bulabileceğiniz Kızılçukur Vadisi, özellikle gün doğumu ve gün batımlarındaki büyüleyici manzarasıyla fotoğrafçıların da en sevdiği Kapadokya vadilerinden biri. Hem kendi başınıza hem de rehberli yürüyüşler, sıcak hava balon turları, fotoğraf safarileri, at ve ATV safarileriyle keşfe çıkabileceğiniz Kızılçukur Vadisi’nin kızıl manzaraları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

20- Mustafapaşa

Mustafapaşa

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı olan ve Dünya Turizm Örgütü tarafından en iyi turizm köyü seçilen Mustafapaşa, pek çok tarihi ve doğal güzelliği gizliyor. Sinasos Köyü olarak da bilinen Mustafapaşa, Ürgüp'e sadece 6 kilometre uzaklıkta ve günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden biri konumunda. Nüfus mübadelesine kadar çoğunlukla Rumların yaşadığı Mustafapaşa, Rum ustalarının inşa ettiği 700'den fazla taş mimarili konağıyla çarpıcı bir manzaraya sahip. Peribacaları ve devasa volkanik kaya oluşumları arasında sıralanan bu konakların bazılarının iç bölümlerini de gezebilirsiniz.

1900 yılında inşa edilen ve Kapadokya'daki en güzel Osmanlı dönemi eserlerinden biri olarak gösterilen Mehmet Şakir Paşa Medresesi için de sıkça ziyaret edilen Mustafapaşa'da Aziz Nikolas Kilisesi, Konstantin Helena Kilisesi, Aziz Basil Şapeli ve Saklı Vadi’nin devasa kayalarının birinin içine oyulmuş Aziz Grigorios Kilisesi gibi pek çok tarihi yapıyı da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

21- Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya'nın dünyaca ünlü tarihi hazinelerinden. Yerin onlarca metre altına inşa edilmiş büyüleyici bir antik yerleşim yeri. Bu devasa 8 katlı şehir, Roma dönemi baskısından kaçan ilk Hristiyan rahipler tarafından hem yaşamak hem de saklanmak amacıyla inşa edilmiş. Şehrin aynı anda 50.000 kişiye ev sahipliği yapabileceği tahmin ediliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri dünyanın en büyük yeraltı şehirlerinden biri olarak her yıl yüz binlerce tarih, kültür ve arkeoloji meraklısını kendine çekiyor. Şehrin metrelerce uzanan tünelleri, gizli geçitleri, haç şeklinde inşa edilmiş kiliseleri, antik mezarları ve keşiş yaşam alanlarında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca, şehrin yer altı bölümlerine sürekli temiz hava girmesini sağlayan yüzlerce havalandırma tünelini de inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

22- Belisırma

Belisırma köyü

Kapadokya'nın önemli şehirlerinden biri olan Aksaray'ın tarihi hazinelerle ünlü Güzelyurt ilçesine bağlı çok sevilen bir gezi alanı olan Belisırma Köyü, Melendiz Çayı kenarında kurulan turistik tesisleri ile Kapadokya'da doğanın içinde zaman geçirmek için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri.

Dağ eteklerinde sıralanan tarihi taş evleriyle fotoğrafçıları da kendine çeken köyün tarihinin antik dönemlere kadar uzandığı tahmin ediliyor. Melendiz Çayı kenarında hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla gezilerden sonra yorgunluk atmak isteyenlerin sıkça uğradığı Belisırma’da Direkli Kilisesi, Aziz Georgios Kilisesi, Kırkdamaltı Kilisesi, Batkın Kilisesi, Ala Kilise, Bezirhane Kilisesi ve Saint Ermolaos Kilisesi gibi antik dönemlerden günümüze kalmış pek çok kutsal mekanı da gezebilirsiniz.

Konum Linki

23- Devrent Vadisi (Hayal Vadisi)

Devrent Vadisi

Kapadokya gezinizde masalsı manzaralar sunan Derbent Vadisi'ni ziyaret etmelisiniz. Sıcak hava balonları, yürüyüşler ve fotoğraf safarileri için popüler olan Devrent Vadisi eşsiz manzarasıyla bilinir. Doğal süreçlerle şekillenen kaya oluşumları ve gün batımında parlayan peribacaları büyüleyici bir manzara sunar. İyi düzenlenmiş parkurlarda yürüyerek kaya kiliseleri, gizli mabetler ve tünelleri keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

24- Ortahisar Kalesi

Ortahisar

Kapadokya’da mutlaka görmenizi önerdiğimiz başka bir etkileyici yapıda bölgedeki en büyük peribacalarından birinin içi oyularak inşa edilen görkemli Ortahisar Kalesi. Yüzlerce yıllık taş mimarili evlerin çevresini sardığı ve etkileyici manzarayı tamamladığı kalenin tarihinin M.Ö. 1500’lü yıllara Etiler dönemine kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Uzun yıllar boyunca pek çok medeniyet tarafından sığınak ve gözetleme ve amacıyla kullanılan, 1200 metre yükseklik ve 86 metre genişliğe sahip Ortahisar Kalesi’ni gizli tünellerle keşfe çıkabilir; kalenin zirvesinden ise Ortahisar’ın ve taş evler üzerinde yükselen rengarenk sıcak hava balonlarının büyüleyici manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

25- Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya'nın sizi bambaşka bir dönemi yolculuğa çıkaracak devasa bir yerleşimi olan Kaymaklı Yeraltı Şehri8 kat olarak inşa edilmiş bir mimari şaheser. M.Ö. 3000 Hititler Dönemi'ne kadar uzanan bir tarihi olduğu ve aynı anda 5000 kişinin bir arada yaşadığı düşünülen yer altı yerleşiminin 4 katı düzenlenerek turizme kazandırıldı.

Bölgenin diğer bir büyük yer altı yerleşimi olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne 10 kilometrelik bir tünelle bağlandığı düşünülen Kaymaklı Yeraltı Şehri’nde günümüze kadar mistik atmosferlerini korumayı başarmış kaya oyması mabetler, sunaklar, keşiş odalar, yaşam alanları, şaraphaneler ve eğitim odaları arasında gezme şansı bulacaksınız.

Açık olduğu saatler: İç bölümlere her zaman temiz hava girmesini sağlayan benzersiz havalandırma sistemiyle de mimari meraklılarının ilgisini çeken Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

26- Forum Kapadokya

Alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Forum Kapadokya, Nevşehir merkezinde Mustafa Parmaksız Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Ulusal ve uluslararası onlarca markanın mağazasının bulunduğu alışveriş merkezi, aynı zamanda yöresel mutfaktan lezzetler sunan restoranları, kafeleri ve çocuk oyun alanlarıyla da ilgi görüyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapan Forum Kapadokya'da satranç turnuvalarından çocuklar için özel organizasyonlara kadar pek çok etkinliğe katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Haftanın her günü saat 10:00 ile 22:00 arasında hizmet veren Forum Kapadokya’ya Nevşehir merkezinden hem toplu taşıma araçları hem de kısa bir yürüyüşle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

27- Selime Katedrali

Selime Katedrali

Ihlara Vadisi'nde bulunan Selime Katedrali, Kapadokya gezilerinde görülmesi önerilen etkileyici yapılarından. İki katlı ve devasa bir volkanik kaya içine inşa edilen katedral, 8. yüzyıla dayanır. Hz. İsa ve Hz. Meryem tasvirleriyle süslenen duvar resimleri sanatseverler için ilgi çekici. Katedral, piramit şeklinde yapılan bölümleri ve Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait dini süslemeleriyle önemli bir tarihi yapı sıfatı kazanır.

Konum Linki

28- Temenni Tepesi

Temenni Tepesi

Kapadokya bölgesinin en popüler turistik merkezi olan Ürgüp'ün panoramik manzaralarını izlemek için Temenni Tepesi’ne kesinlikle uğramalısınız. Günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli olan tepeye yumuşak volkanik kayalar içine oyulmuş 100 metrelik tünellerle ulaşılabiliyor.

Ürgüp'ün tarihi taş konaklar, mağara yerleşimleri, kiliseler, peribacaları ve kaya oluşumlarının harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Temenni Tepesi, Göreme Açık Hava Müzesi'nden Erciyes Dağı'na kadar uzanan panoramik manzaraları gözlerinizin önüne serecek. Ürgüp üstünde yükselen sıcak hava balonlarını da keyifle izleyebileceğiniz tepede Kılıçaslan Gazi Türbesi’ni ziyaret edebilir veya nazar boncuklarının süslediği dilek ağaçlarında siz de bir dilek tutabilirsiniz.

Konum Linki

29- Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve açık hava müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi ile keşfedilmesini kesinlikle önerdiğimiz bir başka popüler yer olan Zelve Açık Hava Müzesi, Nevşehir'e sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Avanos ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan açık hava müzesi, turistlerle her zaman dolu olması nedeniyle onlarca kaya kilisesi, büyüleyici peribacaları, mabetler, şapeller ve güvercin evleri arasında keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz bir rota vadediyor.

Zelve Vadisi'nde yer alan ve Kapadokya'nın en sevilen yürüyüş parkurlarından biri olan bu açık hava müzesi, aynı zamanda sivri uçlu ve geniş gövdeli peribacalarının en yoğun olduğu yer olarak da ilgi çekiyor. Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Geyikli Kilise, Kutsal Haç Kilisesi ve Direkli Kilise gibi yüzlerce yıllık çarpıcı yapıların iç bölümlerini süsleyen kök boyalarıyla yapılmış duvar resimlerini de mutlaka görmenizi önerdiğimiz Zelve Açık Hava Müzesi'ni, sıcak hava balonu uçuşlarına katılarak gökyüzünden de izleyebilirsiniz.

Konum Linki

30- Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı

Kapadokya şehirlerinden biri olan Niğde'nin Gümüşler kasabasında yer alan ve 1500 metrelik bir volkanik kaya içine oyulan Gümüşler Manastırı, bölgenin en büyük manastırlarından biri olarak keyifli bir tarih gezisi sunuyor. İçerisinde bulunan Yunan haçı şekilde tasarlanmış antik kilisenin iç mekanlarını süsleyen birbirinden ilginç dini motiflerle de çok ilgi gören manastır, Bizans döneminde Kapadokya’da inşa edilen en etkileyici yapılarından biri olarak gösteriliyor.

Kare planlı devasa bir avluyu çevreleyen taş odalarıyla sizi antik çağlara unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak olan Gümüşler Manastırı, Osmanlı döneminde de gayrimüslim halk tarafından ibadet amacıyla kullanılmış. Nüfus mübadelesinden sonra kaderine terk edilen ve 1962 yılında tekrar keşfedilerek 1973 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilen Gümüşler Manastırı'nın çarpıcı iç mekanlarını hem kendi başınıza hem de rehberli tarih ve kültür turlarıyla keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

31- Güray Müze

Güray Müzesi

Güray Müze Kapadokya bölgesinde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında çünkü dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olduğu gibi yüzlerce yıldır yapılan el sanatı ürünlerini sergiliyor. Müzede Kızılırmak Nehri’nin kendine özgü kızıl kumlarıyla yapılan 5000 yıllık antik çömlekler ve seramiklerin yanı sıra, birçok el yapımı sanat ürünü de görülebilir.

Güray Müze, büyüleyici taş süslemelere sahip yer altı odalarında otantik bir atmosfer vadediyor. Ayrıca Kapadokya fotoğraf ve resim sergileri, canlı müzik dinlenebilecek bir kafe ve yöresel el sanatı ürünlerinin satıldığı mağazalar gibi olanaklar da mevcut.

Açık olduğu saatler: Güray Müze, Kapadokya'nın el sanatı merkezi Avanos'da Dereyamanlı Caddesi'nde yer alıyor ve haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

32- Çilehane

Hem Aleviler hem de Bektaşiler tarafından kutsal kabul edilen Çilehane, Hacı Bektaş Veli Dergahı’na sadece 3 kilometre uzaklıktaki yüksek bir tepede yer alıyor. Kapadokya inanç turlarının en önemli adreslerinden biri olan Çilehane, Hacıbektaş ilçesine hakim Arafat Dağı olarak da bilinen tepede 1. derece sit alanı olarak korunuyor. Aynı zamanda Çilehane, ilçede Hacı Bektaşi Veli Türbesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yer konumunda.

Kutsal olduğuna inanılan zemzem suyunu da tadabileceğiniz Çilehane, 2 metreye 3 metre ölçülerinde basık tonoz kubbeli küçük bir oda olarak tasarlanmış ve günümüzde her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Halk arasında Deliklitaş olarak bilinen devasa bir kaya parçasının da bulunduğu tepede Erciyes Dağı’ndan Hasan Dağı'na kadar büyüleyici manzaraları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

33- Hacı Bektaş Veli Türbesi ve Müzesi

Hacı Bektaş Veli Türbesi ve Müzesi

Kapadokya, doğa harikaları arasında yer alan büyüleyici kaya kiliseleri ve peribacaları gibi antik yapılarının yanı sıra Müslümanlığın ve Bektaşilik öğretisinin Anadolu'ya ilk yayıldığı yer olarak da önemli bir tarihi geçmişe sahip. Hacı Bektaş-ı Veli'nin türbesi de Kapadokya'nın en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından.

Türbe, tarihi Hacıbektaş ilçesinin merkezinde, Nevşehir merkeze sadece 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca 1964 yılından bu yana Kapadokya'nın kültürel ve geleneksel yapısını yansıtan el sanatı ürünlerinin sergilendiği bir etnografya müzesi olarak da hizmet veriyor. Müzenin koleksiyonları arasında Bektaşilik öğretisinin temelleri, Bektaşi dervişlerinin kişisel eşyaları, kitaplar ve el yapımı sanat eserleri bulunuyor. Hacı Bektaş Veli Türbesi'ni ziyaret ettikten sonra Kapadokya'nın kültürel yapısını daha iyi anlamak için müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Konum Linki

34- Avanos Chez Galip Saç Müzesi

Avanos Chez Galip Saç Müzesi

Nevşehir'in Avanos ilçesi, yüzlerce çeşit yöresel ürün bulabileceğiniz çarşıları ve çömlek atölyelerinin yanı sıra birbirinden ilginç müzeleriyle de ilgi görüyor. İlçede gezebileceğiniz en ilginç müze ise Çanakçı ustası Chez Galip’in 1979 yılından beri oluşturduğu 16.000’den fazla kadın saçının sergilendiği Avanos Chez Galip Saç Müzesi. 500 metrekarelik bir mağara içinde etkileyici bir atmosferde koleksiyonlarını gezebileceğiniz müze, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmeyi başardı.

Açık olduğu saatler: Hem mistik atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz hem de kadın saçlarının yanı sıra yüzlerce yıllık çömlekler ve seramikleri de inceleyebileceğiniz Avanos Saç Müzesi’ni haftanın her günü 09:00 ile 18.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

35- Soğanlı Vadisi

Soğanlı Vadisi

Kayseri'nin yaklaşık 180 kilometre uzağındaki Yeşilhisar ilçesi sınırları içinde yer alan Soğanlı Vadisi, Kapadokya'nın en popüler yürüyüş parkurlarından. Vadi, yumuşak kayalara ve peribacalarına inşa edilmiş onlarca kilise ve manastır ile Hristiyan rahiplerin özellikle 4. yüzyılda yerleşim amacıyla kullandığı bir lokasyon.

Soğanlı Vadisi'nde Aziz Barbara Kilisesi, Karabaş Kilisesi, Kubbeli Kilise ve Yılanlı Kilise gibi kiliseleri gezebilir ve Hz. İsa'nın hayatı ve İncil'den sahnelerin tasvir edildiği duvar resimlerini görebilirsiniz. Ayrıca, bölgede yüzlerce yıldır yapılan Soğanlı bebeklerini hediyelik bir anı olarak alabilirsiniz.

Konum Linki

36- Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

Kapadokya bölgesinin kalbi konumundaki Nevşehir’in en eski yapılarından ve simgelerinden biri olan Nevşehir Kalesi, şehre hakim yüksek bir tepe üzerinde görülmeye değer bir manzaraya sahip. Bölgede yaygın olarak görülen, volkanik patlamalarla oluşmuş kaya ve tüfler kullanılarak tasarlandığı için ülkemizin diğer kalelerinden oldukça farklı bir tasarıma sahip kale, 1100 yılında devasa bir yer altı şehrinin üzerine inşa edilmiş.

Silindir şekilli burçları, sağlam surları, kaya oyması odaları ve yaşam alanlarını gezebileceğiniz Nevşehir Kalesi’nde altındaki yer altı şehrinin gizli tünelleri ve mabetlerini de keşfe çıkabilirsiniz. Zirvesinden sunduğu panoramik manzaralarından dolayı yerli ve yabancı turistlerin şehirde ilk uğradığı yer olan Nevşehir Kalesi, günümüzde arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda.

Konum Linki

37- Kızıl Kilise

Kızıl Kilise

Kapadokya'nın 1500 yıllık gizli hazinesi olarak gösterilen Kızıl Kilise, M.S. 5. veya 6. yüzyıllarda Ortodoks mezhebinin kurucularından biri olan Aziz Gregorius adına inşa edilmiş etkileyici bir tarihi yapı. Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine bağlı Sivrihisar köyünde yer alan ve hem tarih hem de inanç turlarının sevilen mola noktalarından biri haline gelen Kızıl Kilise, 2008 yılında Dünya Anıtlar Fonu tarafından dünyanın tehlike altında bulunan 100 tarihi eseri listesine de dahil edildi.

2011 yılında aslına uygun olarak restore edilmeye başlayan ve Kapadokya bölgesinde en eski kiliselerinden biri olarak ilgi çeken Kızıl Kilise’yi yakın bir konumda bulunan Selime Katedrali ile birlikte gezebilirsiniz.

Konum Linki

38- Sultansazlığı Milli Parkı

Sultansazlığı Gölü

Kayseri'deki Sultan Sazlığı Milli Parkı Kapadokya bölgesinin etkileyici tarihi yapılarını ve kaya oluşumlarını gezdikten sonra doğal bir dinlenme alanı arayanların ilk uğraması gereken adreslerden. 24.000 hektardan daha büyük bir alana sahip olan milli park, 2006 yılında koruma altına alınmış.

Bölgede onlarca endemik bitki türü ve zengin vahşi yaşam arasında keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir ve minik derelerin çevresinde kurulan kır bahçeleri ve mesire alanlarında dinlenebilirsiniz. Nesli tehlike altında olan birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ve uluslararası öneme sahip A sınıfı sulak alan olarak korunan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Türkiye'nin her yerinden binlerce insanı kamp yapmak ve muhteşem doğa fotoğrafları çekmek için yılın her mevsiminde kendine çekiyor.

Konum Linki

39- Kılıçlar Vadisi

Kılıçlar Vadisi

Göreme Açık Hava Müzesi ile Zemi Vadisi arasında yer alan ve Göreme’nin ikinci bölümü olarak kabul edilen Kılıçlar Vadisi, 2,7 kilometrelik yürüyüş parkurunu süsleyen devasa peribacaları, kaya oyması kiliseler, çarpıcı kaya oluşumları, mabetler ve sunaklarıyla çok sevilen bir gezi alanı.

Sadece yürüyüşlerle değil at ve ATV safarileriyle de keşfe çıkabileceğiniz Kılıçlar Vadisi'nde yükseklikleri 300 metreyi bulan devasa peribacaları içine oyulmuş tüneller arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle tamamlanan Kılıçlar Vadisi’nde Kılıçlar Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi gibi iç bölümleri çarpıcı dini sahnelerle süslü 9. ve 10. yüzyıl Hıristiyan kiliseleri de gezme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

40- Kozaklı Kaplıcaları

Kaplıca

Kapadokya, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla da çok ilgi görüyor. Nevşehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Kozaklı kaplıcaları, 80 derecede çıkarak soğutulan termal sularıyla pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılıyor.

Turizm olanakları bakımından gelişen Kozaklı’da termal otellerden kaplıca havuzları ve aile banyolarına kadar pek çok olanak bulabilir; hem hastalıklarınız için tedavi olabilir hem de Kapadokya gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sodyum, klorür, kalsiyum, mineraller bakımından çok zengin olan Kozaklı kaplıcalarının suları, içme suyu ve banyo kürü olarak kullanılabiliyor.

Konum Linki

41- Zemi Vadisi

Zemi vadisi

Kapadokya’nın büyüleyici güzelliklerini görebileceğiniz başka bir popüler yürüyüş rotası da 5600 metre uzunluğundaki Zemi Vadisi. Sarp kayalar oyularak inşa edilen Görkündere Kilisesi, Saklı Kilise, Sarnıç Kilisesi ve El Nazar Kilisesi gibi iç süslemeleriyle dikkat çeken kiliselerin sıralandığı vadi, kolay bir yürüyüş sunduğu için her yaş grubu tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Turizm olanakları bakımından gelişen Zemi Vadisi’nde el yapımı rengarenk yöresel ürünler satın alabileceğiniz tezgahlar, büyüleyici kaya oluşumları ve peri bacaları karşısında çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri de bulabilirsiniz. Hem rehberli turlarla hem de kendi başınıza yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla tamamlayacağınız Zemi Vadisi, aynı zamanda Kapadokya’nın en yeşil vadilerinden biri.

Konum Linki

42- Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise

Kapadokya’nın en hareketli noktalarından Göreme’yi gezerken mutlaka görmenizi önerdiğimiz Yılanlı Kilise, bölgeye kaçan rahipler tarafından 11. yüzyılda inşa edilmiş çarpıcı bir kutsal mabet.

Tarihi kayıtlarda Aziz Onuphrius Kilisesi olarak da geçen kilise, iç bölümlerini süsleyen Hz. İsa'nın hayatından ve İncil’den sahnelerin tasvir edildiği çarpıcı duvar resimleriyle Göreme Açık Hava Müzesi gezilerinin değişmez adresi haline gelmiş durumda. Yılanlı Kilise’nin duvarlarına kök boyalarıyla yapılmış bir ejderle savaşan Aziz George ve Aziz Theodore çizimleri de görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

43- Narlıgöl Krater Gölü

Narlıgöl

Ihlara Vadisi'nin hemen devamında deniz seviyesinden 1371 metre yükseklikte yer alan Narlıgöl Krater Gölü, Kapadokya'nın görülmeye değer tabiat harikalarından biri. Derinliği 80 metreyi bulan ve çevresi yüksek dağlarla çevrili olan göl, kış aylarında bile sıcak kaynak sularından dolayı buz tutmamasıyla dikkat çekiyor.

Hem doğa fotoğrafçıları hem de kampçıların bölgede sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri olan Narlıgöl Krater Gölü, özellikle yaz aylarında düzenlenen bisiklet festivaliyle çok ilgi görüyor. Gölün çevresinde birbirinden ilginç şekilli peribacalarının fotoğraflarını çekebilir, küçük yer altı şehirlerini gezebilir ve M.S. 10. ve 12. yüzyıllar arasında Geç Bizans Dönemi’nde inşa edilen kiliseleri inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

44- St. Jean Kilisesi (Karşı Kilise)

St. Jean Kilisesi

Gülşehir ilçesinde gezebileceğiniz başka bir önemli tarihi yapı da Hristiyanlığın ünlü azizlerinden Aziz Yahya için inşa edildiği düşünülen St. Jean Kilisesi (Karşı Kilise). Bizans dönemlerinde yoğun yerleşimin bulunduğu bir bölgede yer alan ve devasa bir peribacasının içine 2 katlı olarak oyularak tasarlanan kilise tek apsisli, haç planlı ve beşik tonozlu olarak inşa edilmiş.

İç bölümlerinin süsleyen kırmızı aşı boyaları kullanılarak yapılmış dini motifler ve geometrik haç sembolleriyle de görülmeye değer güzellikteki St. Jean Kilisesi’nin katlarına oyma merdivenlerle ulaşarak gezebilir ve her katında birbirinden ilginç dini süslemelerle karşılaşabilirsiniz.

Konum Linki

45- Güllüdere Vadisi (Gül Vadisi)

Güllüdere Vadisi

Kapadokya’nın en popüler yürüyüş parkurlarından biri olan Güllüdere Vadisi; 4 kilometre boyunca sıralanan ilginç peribacaları, volkanik kaya oluşumları, kutsal kiliselerinin yanı sıra badem ve kayısı ağaçlarıyla süslü doğal güzelliğiyle de çok ilgi çekiyor. 11. yüzyıla tarihlenen Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise, Aziz Agathangelus Kilisesi ve Sütunlu Kilise isimli 5 tane etkileyici kiliseyi de gezebileceğiniz Güllüdere Vadisi yürüyüşünüzde seyir teraslarından özellikle gün batımlarında hem peribacalarının ve kaya oyması kiliselerin muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Roma döneminden kalan antik mezarları da yakından görme şansı bulabileceğiniz Güllüdere Vadisi, turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda.

Konum Linki

46- Aşıklı Höyük

Orta Anadolu'nun en eski köyü olduğu ve ilk yerleşimin M.Ö. 9000 yıllarda başladığı düşünülen Aşıklı Höyük, dünyanın her yerinden tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor. Aksaray şehrine bağlı Gülağaç ilçesi sınırlarında yer alan ve 10.500 yıllık yerleşim alanlarını görme şansı bulabileceğiniz höyükte yaklaşık 25 yıldır arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

Günümüze kadar pek çok farklı döneme ait paha biçilmez eserlerin bulunduğu Aşıklı Höyük’ün başka bir özelliği çocuklara yönelik sanat atölyelerinin düzenleniyor olması. Avcı toplayıcı yaşam tarzından yerleşik yaşama geçirilen ilk yerlerden biri olarak mutlaka görmemizi önerdiğimiz Aşıklı Höyük’ü rehberli turlarla keşfe çıkabilir ve binlerce yıllık tarihi yapılar arasında, deniz seviyesinden yaklaşık 1119 metre yükseklikte yer alan bu etkileyici antik yerleşimi keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

47- Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi içerisindeki kilise komplesinin en ilgi çeken yapılarından biri olan Karanlık Kilise, ismini güneş ışığının iç mekanlara çok az girmesine neden olan küçük pencereleri ve mistik atmosferinden alıyor. 11. veya 12. yüzyılda inşa edilen, az ışık aldığı için günümüze kadar sağlam kalmış canlı freskleri, duvar ve tavan resimleriyle bölgenin en önemli kiliselerinden biri olarak gösterilen Karanlık Kilise’nin iç bölümleri Lazarus'un diriltilmesi, Kudüs'e giriş, son akşam yemeği ve Hz. İsa çarmıhta gibi pek çok çarpıcı dini sahneyle süslü. Hem sanat hem de tarih ve arkeoloji meraklılarının çok ilgisini çeken Karanlık Kilise, Kapadokya inanç turlarının da ana merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

48- Gomeda Vadisi

Gomeda

Benzersiz manzarasıyla pek çok antik efsaneye konu olan ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin Kapadokya’da çok ziyaret ettiği Gomeda Vadisi, kesinlikle gezmenizi önerdiğimiz en özel köşelerden biri. Korku filmlerini andıran ürkütücü kaya oluşumları, birbirinden ilginç peribacaları, karanlık tünelleri ve gizli geçitleriyle görülmeye değer benzersiz manzaralara sahip vadi, binlerce yıllık Gomeda Harabeleri ile de ziyaretçilerini büyülüyor.

Gizemli atmosferiyle Şeytan Deresi olarak bilinen Gomeda Vadisi’nde özellikle kızıl gün batımlarında inanılmaz manzaralara şahit olabilir ve kendinizi bir fantastik filmin içinde hissedebilirsiniz. Kök boyalarıyla yapılan çarpıcı iç süslemeleriyle ünlü Alakara Kilisesi, Aziz Basilios Kilisesi ve gizemli bir yer altı şehrini de gezebileceğiniz vadinin panoramik manzaralarını sıcak hava balon uçuşlarıyla gökyüzünden de izleyebilirsiniz.

Konum Linki

49- Balon Seyir Tepesi

Balon Seyir Terası

Peribacaları ve taş mimarili yüzlerce yıllık konaklar üzerinde yükselen rengarenk sıcak hava balonlarıyla kartpostalları süsleyen Kapadokya’da bu muhteşem manzarayı görmek için ilk uğramanız gereken yer ise Balon Seyir Tepesi. Bölgenin kalbi konumundaki Ürgüp’ten 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz seyir tepesinde büyüleyici manzarayı izleyerek çayınızı yudumlayabileceğiniz kafeler ve yöresel yemekler tadabileceğiniz restoranlar da bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel peribacası oluşumları, kayalar içine oyulmuş yaşam alanları ve gökyüzünü kaplayan sıcak hava balonlarının en güzel manzaralarına şahit olabileceğiniz Balon Seyir Tepesi, özellikle gün batımı saatlerinde yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Konum Linki

50- Mantar Kaya Peribacası

Mantar kaya

Binlerce birbirinden ilginç peribacalarıyla ünlü Kapadokya'nın Üç Güzeller ile birlikte en ünlü peribacası olan Mantar Kaya, mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir doğa harikası. Gülşehir ilçesi sınırlarında bulunan Mantar Kaya, devasa bir peribacasının alt bölümlerinin rüzgârlardan dolayı aşınmasıyla devasa bir mantarı andırmasından ismini alıyor.

Özellikle gün doğumu ve gün batımında sunduğu benzersiz manzarasıyla ünlü olan Mantar Kaya, Kapadokya'nın en çok fotoğraflanan peribacalarından biri konumunda. Dünyanın çok az yerinde benzerlerini görebileceğiniz binlerce yıllık bir doğa oluşumu olan Mantar Kaya’yı doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, at ve ATV safarileriyle yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

51- Fırkatan Kilisesi (Aynalı Kilise)

Fırkatan Kilisesi

Ürgüp'te gezebileceğiniz etkileyici bir kilisede Adalet Sarayı'na yakın bir konumda inşa edilen Fırkatan Kilisesi. Aynalı Kilise olarak da bilinen ve iç bölümlerini süsleyen birbirinden ilginç dini sahnelerle daha çok rahiplerin veya yargıçların kullandığı düşünülen Fırkatan Kilisesi, aynı zamanda içinde keşfe çıkabileceğiniz etkileyici gizli geçitleri ve tünelleriyle ünlü.

Günümüze kadar sağlam kalmış mimarisi, dini motiflerle süslü tavan ve duvar resimleriyle dikkat çeken kilise, sanat meraklılarının da en sevdiği Kapadokya kiliselerden biri.

Konum Linki

52- Tatlarin Yeraltı Şehri

1975 yılında keşfedilen ve iç bölümleri düzenlenerek 1991 yılında ziyarete açılan Tatlarin Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine sadece 10 kilometre uzaklıkta unutulmaz bir tarih gezisi sunuyor. Kale olarak adlandırılan devasa bir tepenin oyulmasıyla inşa edilen ve içerisindeki ünlü Tatlarin Kilisesi içinde sıkça ziyaret edilen yeraltı şehri, Kapadokya’nın diğer yer altı yerleşimleri gibi 8 katlı olarak tasarlanmış ama günümüzde sadece 2 bölümünün gezilmesine izin veriliyor.

Tatlarin Yeraltı Şehri’nin ilgi çeken başka bir önemli özelliği de yer altında sıralanan onlarca kilisesi ile Kapadokya’nın en büyük manastırlar kompleksine ev sahipliği yapması. Tarihi hazineleriyle inanç turlarının değişmez adreslerinden biri olan, iç mekanlarını sarı ve kızılkök boyaları ile yapılmış çarpıcı dini sahnelerin süslediği Tatlarin Yeraltı Şehri’nde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

53- Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya'nın en ilgi çekici vadilerinden olan Paşabağ Rahipler Vadisi; Ürgüp, Ortahisar ve Avanos arasında güzel bir konumda yer aldığı için yılın her dönemi binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. İlk Hristiyanlık dönemlerden vadide 15’ten fazla kaya kilisesi inşa ederek inzivaya çekilen rahipler ve keşişlerden ismini alan Rahipler Vadisi, tarihi yapılarının yanı sıra en güzel şapkalı peribacaları örnekleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Haftanın her günü 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan vadide bazıları devasa peribacalarının içine inşa edilmiş mabetler, kiliseler ve yaşam alanları arasında unutulmaz bir gezi yapabilir; Hz. İsa'nın hayatı, İncil'den önemli sahneler ve bölgenin ünlü azizlerinin tasvir edildiği duvar resimlerini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

54- Damsa Gölü

Damsa Baraj Gölü

Nevşehir’in ve ilçelerinin içme suyunun bir bölümünü sağlayan Damsa Gölü, Kapadokya'nın tarihi atmosferinden biraz uzaklaşıp doğanın içinde zaman geçirmek için tercih edilen çok sevilen gezi alanlarından biri. Yemyeşil doğal güzelliklerin çevrelediği gölün yürüyüş parkurları, seyir terasları ve mesire alanlarında yorgunluk atabilirsiniz.

Balık çeşitliliği bakımından çok zengin olan baraj gölünde yaz aylarında sandallarla balık avlama turlarına da katılarak huzurlu atmosferde gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz. Hem Kapadokya doğa yürüyüşleri hem de minibüslerle rahatça gidebileceğiniz Damsa Gölü’nün çevresinde yöresel yemekler tadabileceğiniz kır lokantalarından hamaklar ve minderlerde dinlenebileceğiniz bahçelere kadar çeşitli işletmelerde hizmet veriyor.

Konum Linki

55- Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak yeraltı şehri

3000 kişinin ibadet edebildiği devasa Zeus Mabedi ile ünlü Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya'nın en ilgi gören büyüleyici yeraltı yerleşimlerinden biri. M.Ö. 400’lü yıllarda 4 katlı olarak yapıldığı tahmin edilen Özkonak Yeraltı Şehri, Roma zulmünden kaçan rahiplerin İliş Dağı'nın kuzey yamacında yumuşak tüp kayaları oymasıyla tasarlanmış. Günümüzde Özkonak; devasa tapınakları, yaşam alanları, sunakları, mabetleriyle tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor.

1972 yılında turizme kazandırılan ve haftanın her günü 08:00 ile 16:15 saatleri arasında gezebileceğiniz yeraltı şehrinde Helenistik dönemde Kapadokya’da inşa edilen en etkileyici mabet olmasıyla ayrı bir öneme sahip Zeus Mabedi’nin yanı sıra dev sürgü kapılar, gizli geçitler ve içeriye sürekli temiz hava girmesini sağlayan havalandırma sistemlerini de incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

56- Üzümlü Kilise

Üzümlü Kilise

Derinkuyu Yeraltı Şehri ile birlikte gezebileceğiz başka bir tarihi hazine olan Üzümlü Kilise, bölgede yaygın olarak bulunan kaya kiliselerinden oldukça farklı manzarayı size sunacak. Aziz Theodoros Trion Kilisesi olarak da bilinen ve 19. yüzyılda Tanzimat Fermanı’ndan sonra Rumlar tarafından inşa edilmiş.

Sağlam kesme taşlarla inşa edilen ve kalın dış duvarlarına oyulmuş devasa haçlar ile ünlü Üzümlü Kilise, Kapadokya'nın en ilginç ve yeni kiliselerinden biri olarak çok ilgi görüyor. Yapıldığı döneminde kutsal kabul edilen ve dini ayinlerin düzenlendiği Üzümlü Kilise’de günümüzde de her yıl mayıs ayında bahar ayinleri gerçekleştiriliyor.

Konum Linki

57- Beydere Vadisi

Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa beldesinin en popüler gezi alanı olan Beydere Vadisi’ne hem Ürgüp hem de Mustafapaşa’dan yürüyerek ulaşabilir ve bu etkileyici vadiyi gezebilirsiniz. Onlarca metre yükseklikteki volkanik kayaların içine oyulmuş evleri, Hz. İsa'nın siluetini andıran ilginç kaya oluşumları ve Aziz Vasilios Kilisesi'nin büyüleyici dini süslemeleriyle Ihlara Vadisi'ne rakip olarak gösterilen Beydere Vadisi’nde antik dönemlerden günümüze kalan kral mezarlarından yüzlerce güvercin yuvasına kadar harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çok sevilen bir yürüyüş parkuru olan ve günümüzde her bölgesinin turizmi kazandırılması için çalışmaların devam ettiği Beydere Vadisi'nde Kapadokya’nın pek çok tarihi ve doğal güzelliğini bir arada göreceksiniz.

Konum Linki

58- Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi

Kapadokya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin Köyü’nde yer alan ve 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Çavuşin Kilisesi, bölgenin en eski kiliselerinden biri olarak her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Göreme'ye sadece 2,5 kilometre uzaklıkta bulunduğu için yürüyüşlerin ve inanç turlarının önemli adreslerinden biri haline gelen etkileyici kilisenin 964 ile 965 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor.

Tek nefli olarak devasa bir volkanik kaya kütlesi oyularak inşa edilen Çavuşin Kilisesi’nin iç bölümlerini süsleyen kızılkök boyalarıyla yapılmış Hz. İsa'nın hayatından sahnelerin ve azizlerin tasvir edildiği duvar resimleri görülmeye değer güzellikte. Çevresinde yöresel el sanatları ürünleri alabileceğiniz pek çok küçük dükkan da bulabileceğiniz Çavuşin Kilisesi, tarih ve kültür turlarının yanı sıra inanç turlarıyla da Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen kutsal yapılarından biri konumunda.

Konum Linki

59- Meskendir Vadisi

Meskendir Vadisi

4400 metre uzunluğunda bir yürüyüş parkuruna sahip olan Meskendir Vadisi, bol iniş çıkışlı ve zorlu yollarıyla profesyonel yürüyüşlerin en çok tercih ettiği Kapadokya vadileri arasında. Binlerce yılda sert yağmurlarla şekillenmiş dehlizler ve kanallarıyla diğer vadilerden çok daha farklı bir manzarayla karşılaşacağınız vadi, zengin bitki çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor.

Engebeli yapısından dolayı at ve ATV safarilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Meskendir Vadisi’nin bu çarpıcı manzaralarını kuşbakışı izlemek için sıcak hava balon turlarına da katılabilirsiniz.

Konum Linki

60- Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi

Binlerce yıllık büyüleyici bir tarihe ve kültüre sahip olan Kapadokya'yı anlamak için Avanos’un en güzel konaklardan biri olan Hacı Nuri Bey Konağı'nın restore edilmesiyle 2019 yılında hizmete başlayan Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’ne gidebilirsiniz. Konağın dönem mobilyaları, tarihi eşyalar ve antikalarla süslü odalarında yöresel giysili balmumu heykeller, bölgede binlerce yıldır yapılan çömlekler, seramikler ve el sanat ürünleri gibi pek çok ilgi çekici obje sergileniyor.

Yıl boyunca halı ve kilim dokumadan hat ve ebru sanatına kadar pek çok kursun düzenlendiği müzede masal dinletileri, meddah gösterileri, gölge oyunları, tiyatro ve folklor gösterileri gibi pek çok etkinliğe de katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatlerinde açık olan Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’nin etkinlik takvimini gezinizden önce incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

61- Ozanlar Yolu

Hacıbektaş ilçesinin en sevilen gezi alanlarından biri olan Ozanlar Yolu, Alevi ve Bektaşi anlayışında yedi ulu ozan olarak Seyit Nesimi, Pir Sultan Abdal, Fuzuli, Şah İsmail (Hatayi), Kul Himmet, Virani, Yemini’nin büstlerinin yanı sıra Aşık Veysel, Davut Sulari, Aşık İbrahim, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar, Hacı Bektaş Veli’nin etkileyici heykelleriyle de çok ilgi görüyor.

Deliklitaş, Minder Kaya ve Zemzem Pınarı gibi kutsal kabul edilen noktaları da gezme şansı bulabileceğiniz Ozanlar Yolu’nda Karanlıktan Aydınlığa İnsanlık Anıtı’nı da yakından görmenizi öneririz. Hacıbektaş merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Ozanlar Yolu’nu ünlü Çilehane ile birlikte de ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

62- Tokalı Kilisesi

Tokalı Kilisesi

10. yüzyılın başlarında 4 farklı bölümle inşa edilen Tokalı Kilisesi, Kapadokya'nın en büyük kaya kilisesi olması ile ünlü. Tek nefli ve beşik tonozlu olarak tasarlanan kilise­, Hz. İsa'nın yaşamından sahnelerin canlandırıldığı tavan ve duvar resimleriyle yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği tarihi yapılardan.

Göreme Açık Hava Müzesi sınırlarında içinde yer aldığı ve kolayca ulaşılabilir bir konumda olduğu için de her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Tokalı Kilisesi’nde Tek Nefli Eski Kilise, Yer Altı kilisesi, Yeni Kilise ve Yan Şapel bölümlerini gezebilir; dönemin en çarpıcı dini süslemelerin burada inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

63- Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi (Bebek Müzesi)

Zengin koleksiyonlarını keyifle inceleyebileceğiniz etkileyici bir müzede Türkiye'nin ilk el yapımı bebek müzesi olmasıyla her yıl binlerce insanın kendine çeken Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi. Ev sahipliği yaptığı 3000’den fazla el yapımı bebekle çocuklu ailelerin de en sevdiği Kapadokya müzelerinden biri olan Bebek Müzesi’nde Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Osmanlı padişahları, Nasrettin Hoca ve Dede Korkut gibi pek çok ünlü ismin bebeklerinin yanı sıra 80 farklı ülkeden yöresel bebekler de sergileniyor.

Kapadokya bölgesinde yüzlerce yıldır kullanılan ev eşyaları, antikalar ve el sanatı ürünlerini de yakından görme şansı bulabileceğiniz müzenin içinde hizmet verdiği, taş ve ahşap mimarili 150 yıllık Büyük Sinasos Konağı da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

64- Balım Sultan Türbesi

Balım Sultan Türbesi

Kapadokya kültür ve inanç gezilerinin değişmez adresi olan Hacıbektaş ilçesinin Hacı Bektaş Veli Türbesi ile birlikte en çok ziyaret edilen başka bir kutsal mekan da Balım Sultan Türbesi. Hacı Bektaş Veli Dergahı içinde yer alan ve Bektaşilik inanışının 2. piri olan Balım Sultan'a adına tasarlanan türbe, Yavuz Sultan Selim döneminde 1519 yılında inşa edilmiş.

Klasik Osmanlı mimarisi yansıtacak kesme taşlarla kare planlı olarak yapılan türbe, sekizgen taş bir külahla süsleniyor. Külahının üstündeki gökyüzüne uçan güvercin işlemeleri, türbenin içindeki kanatlı ejderler ve buket taşıyan güvercin heykellerini de inceleyebileceğiniz Balım Sultan Türbesi’nin çevresindeki 40’tan fazla Bektaşi babasının mezarını da ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

65- Güvercin Kayası

Anadolu'da ilk inşa edilen kale kentlerden biri olmasıyla tüm dünyadan tarihçilerin dikkatini çeken Güvercin Kayası, Melendiz Çayı kıyısında 7000 yıllık büyüleyici bir manzaraya sahip. İlk yerleşimlerin M.Ö. 5200 ile 4750 yılları arasında başladığı düşünülen ve devasa bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen Güvercin Kayası’nda yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok farklı döneme ait tarihi eserler bulundu. Aksaray'ın sevilen tarihi gezi alanlarından biri olan ve bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Melendiz Çayı manzaralarıyla da ilgi çeken Güvercin Kayası’na uğrayarak binlerce yıllık taş mimarili yerleşim yerleri arasında ilginç bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

66- Karavezir Camii ve Külliyesi

Nevşehir'e bağlı Gülşehir ilçesinin Mantar Kaya Peribacası ile birlikte simgelerinden biri olan Karavezir Camii ve Külliyesi, bölgenin görülmeye değer tarihi hazinelerinden biri. 1780 yılında inşa edildiği tahmin edilen küllüye cami, medrese, mektep ve türbe gibi pek çok farklı bölüme sahip.

Karavezir Külliyesi, günümüze kadar sağlam kalmış mimarisi ve otantik atmosferiyle size Osmanlı döneminde yolculuğa çıkaracak güzellikte. 8 tane taş mimarili çeşmesiyle de çarpıcı bir manzara sunan ve Silahtar Seyyit Mehmet Paşa’nın yaptırdığı düşünülen külliye, ilçe merkezinde Kızılırmak Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

67- Elmalı Kilise

Elmalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise ve Aziz Basil Şapeli’yle birlikte gezebileceğiniz Elmalı Kilise’nin M.Ö. 11. veya 12. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Çevresindeki diğer kiliselerde olduğu gibi kırmızı kök boyalarıyla süslenmiş tavan ve duvar resimleriyle dikkat çeken kilise 4 kubbeli, 4 sütunlu ve Yunan haçı planlı olarak tasarlanmış.

Uzun bir tünelle iç bölümlerine ulaşım sağlanabilen Elmalı Kilise’nin içinde Hz. İsa çarmıhta, Hz. İsa'nın göğe çıkışı, Kudüs'e giriş ve son akşam yemeği gibi pek çok önemli dini sahnenin süslediği resimleri inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

68- Çanlı Kilise

Kapadokya bölgesinde Nevşehir’le birlikte pek çok tarihi hazineye ev sahipliği yapan Aksaray şehrinde gezebileceğiniz başka bir etkileyici tarihi hazinemiz de şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta Akhisar Köyü sınırlarında yer alan Çamlı Kilise. Bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerine Hasan Dağı’nın karşısına inşa edilen etkileyici kilisenin tarihini M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanıyor.

Hz. İsa, havariler ve azizlerin freskleri ile süslü iç bölümlerini gezebileceğiniz Çanlı Kilise’de yapılan kazılarda mumyalar, cam bilezikler ve madeni küpeler gibi onlarca tarihi eser bulundu. Dağ eteklerinden sunduğu çarpıc manzarayla fotoğrafçıların da sıkça ziyaret ettiği Çanlı Kilise’nin en güzel fotoğraflarını ise gün batımlarında karşısındaki Hasan Dağı’yla birlikte çekebilirsiniz.

Konum Linki

69- Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi

Kapadokya'nın en güzel manzaraların bazılarına ev sahipliği yapan Üzengi Vadisi; iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, devasa kayalar için oyulmuş etkileyici kiliseleri ve peribacaları arasında uzanıyor. Yumuşak tüf kayaların oyulmasıyla tasarlanmış yüzlerce güvercin yuvasıyla da büyüleyici bir manzara sunan Üzengi Vadisi, aynı zamanda Üzengi Deresi çevresinde sıralanan kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla çok sevilen bir rekreasyon alanı. Sıcak yaz aylarında bile serin kalmayı başaran vadi, pek çok noktadan fışkıran ve böbrek hastalıklarına iyi gelen şifalı maden sularıyla tarih, kültür ve inanç turlarının yanı sıra sağlık amacıyla da sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

70- El Nazar Kilisesi

El nazar kilisesi

10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve Göreme Açık Hava Müzesi’nin en çok ziyaret edilen kiliselerinden biri olan El Nazar Kilisesi, devasa bir peri bacası içine koyulmuş görülmeye değer bir şaheser. Hem tavan ve duvarlarını süsleyen kök boyalarıyla yapılmış dini motifleri hem de peribacasının içine oyulmuş tüneller, gizli geçitler ve taş basamakları görme şansı bulabileceğiniz kilisenin çevresinde ise pek çok farklı dönemlerden kalan kaya mezarlarını inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

71- Belha Manastırı

Avanos merkezli düzenlenen tarih kültür ve inanç turlarının sevilen bir adresi olan Belha Manastırı, Özkonak Yeraltı Şehri’ni gezdikten sonra da ziyaret edebileceğiniz etkileyici bir tarihi yapı. 1997 yılında aslına uygun olarak restore edildikten sonra ziyarete açılan manastır, ilk Hristiyanlık dönemlerinde dini eğitimlerin verilmesi amacıyla kullanılmış ve devasa bir kaya kütlesinin içi oyularak inşa edilmiş. Keşiş odaları, eğitim alanları, dini süslemeleri ve etkileyici kapıları ile görülmeye değer bir manzaraya sahip olan Belha Manastırı’nın gözetleme kulelerinden ise bölgenin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

72- Saklı Kilise

Saklı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde, El Nazar Kilisesi'nden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Saklı Kilise, giriş yolunun kapanmasından dolayı 1957 yılında bulunabilmiş bölgenin en yeni keşiflerinden biri. İki sütunlu olarak tasarlanan, tavan ile duvarlarını süsleyen geometrik desenler ve aziz resimleriyle dikkat çeken Saklı Kilise’nin 11. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Göreme ile Zemi Vadisi arasında yer alan ve tasarımıyla Mezopotamya'nın klasik kiliselerine benzetilen etkileyici kiliseyi hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla gezmeniz mümkün.

Konum Linki

73- Pancarlık Vadisi ve Kilisesi

Pancarlık Vadisi

İsmini aldığı görkemli Pancarlı Kilisesi’nden dolayı binlerce insanı kendine çeken Pancarlık Vadisi, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu büyüleyici doğa manzaralarıyla hem yürüyüş yapmak hem de kamp yapmak için bölgede en çok tercih edilen yerlerden biri.

11. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği tahmin edilen ve günümüze kadar sağlam kalmış dini freksleri ile dikkat çeken Pancarlı Kilisesi’nin yanı sıra her köşesini süsleyen ilginç peribacalarıyla da çok ilgi gören Pancarlık Vadisi’ni iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

74- Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Saratlı

Kapadokya'nın en özel tarihi hazinelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Aksaray ilçesinde gezebileceğiniz başka bir etkileyici yer de Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri. Aksaray’a sadece 22 kilometre uzaklıkta yer alan ve 2001 yılında üç bölümü düzenlenerek turizme kazandırılan yer altı yerleşiminin en önemli özelliği ise Kapadokya’nın diğer yer altı şehirlerinden farklı bir havalandırma sistemine sahip olması.

Roma dönemlerinden itibaren uzun süre yerleşim yeri olarak kullanılan ve tehlike durumlarında aylarca yerin altında yaşamaya uygun olarak tasarlanan Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri’nin dev emniyet kapıları da görülmeye değer güzellikte. Şehre her zaman temiz hava girmesini sağlayan havalandırma sistemleri, onlarca metrelik gizli tüneller, ilginç mabetler ve yaşam odaları arasında keyifle gezebileceğiniz yer altı yerleşimi, İpek Yolu rotası üzerinde bulunmasıyla da dikkat çekiyor.

Konum Linki

75- Balkan Deresi Vadisi

Balkan Deresi Vadisi

Kapadokya’nın en eski ve ilgi çeken yürüyüş parkurlarından biri olan Balkan Deresi Vadisi, 3,5 kilometrelik uzun yürüyüş parkuru ile çok popüler bir gezi alanı. Vadi, Balkan Deresi'nin her iki tarafındaki sarp kayalara inşa edilmiş yaşam alanları, kiliseler ve manastırlarıyla çarpıcı bir güzelliğe sahip.

Dere üzerine inşa edilmiş taş köprülerin yanı sıra metrelerce uzunluğundaki gizli tünelleri de keşfe çıkabileceğiniz Balkan Deresi Vadisi, aynı zamanda ilginç şekilli peribacaları ve kaya oluşumlarıyla da fotoğrafçıların en sevdiği yerler arasında. Ortahisar Kalesi’nden Pancarlık Vadisi’ne kadar uzanan vadiyi doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık turlarının yanı sıra at ve ATV safarileriyle de keşfe çıkabilir, vadinin üstünde sıcak hava balon uçuşlarıyla keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

76- Tarihi Avanos Evleri

Avanos Evleri

Kapadokya’nın sanat merkezi konumundaki Avanos, aynı zamanda her biri sanat eserini andıran taş ve ahşap mimarili konaklarıyla da turistleri büyülüyor. İlçenin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında sıralanan bu konakların en güzel örneklerini Alaaddin Mahallesi, Bayır Mahalle, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle'de görebilirsiniz. Yılın her mevsimi fotoğraf safarilerinin düzenlendiği Avanos’un tarih kokan sokaklarını süsleyen tarih evlerin bazıları günümüzde müze ve sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Dönem mobilyaları ve antikalarla süslü odalarını da gezmek şansı bulabileceğiniz Avanos evlerinin hem iç bölümlerinin hem de çarpıcı dış mimarilerinin harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yaz aylarında Kızılırmak Nehri üzerinde düzenlenen gondol gezileriyle de nehir kenarında sıralanan birbirinden güzel konakları izleyebilir veya bir yol üstü kafesinde mola vererek büyülü atmosferin tadını çıkararak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

77- Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri’ne gizli tünellerle bağlandığı düşünülen Aziz Mercurius Yeraltı Şehri, Aksaray’ın başka bir ilgi çeken tarihi hazinesi. Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde bölgeye kaçan rahipler tarafından M.S. 250’lü yıllarda 7 katlı olarak inşa edilen yer altı yerleşiminin 3 katının gezilmesine izin veriliyor.

İç bölümlerinde sıralanan gizli tünellerle birbirine bağlanan kiliseler, mabetler, sunaklar ve antik mezarlarıyla dünyada çok az yerde görebileceğiz etkileyici bir manzaraya şahit olacağınız Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nin devasa erzak depolarını da mutlaka görmenizi öneririz.

Konum Linki

78- Vaftizci Yahya Kilisesi

Vaftizci Yahya Kilisesi

Kapadokya’nın en eski ve ilgi çekici kiliselerinden biri de964 ile 965 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Vaftizci Yahya Kilisesi. Kırmızı renkli frekslerin yanı sıra melek ve azizlerin tasvir edildiği duvar resimleriyle sanat meraklılarının da çok ilgisini çeken kilise, aynı zamanda Bizans döneminde kutsal emanetleri sakladığı yer olmasından dolayı özel bir tarihi öneme sahip. Kapadokya bölgesinde inşa edilen ilk kiliselerden olduğu için tarihi kayıtlarda Merkez Kilise olarak da geçen Vaftizci Yahya Kilisesi’ne Çavuşin Köyü’nü gezerken mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

79- Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri, Kapadokya'nın en yeni gezi alanlarından biri olup 1995 yılında keşfedilmiş. Ürgüp'e 18 kilometre, Kaymaklı Yeraltı Şehri'ne ise sadece 25 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde. Mazı Köyü'nde yer alan yer altı yerleşimi, bölgeye gelen Hristiyan rahipler ve keşişler tarafından genişletilerek kullanılmış ve 2000 yıl önce erken Roma döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Mazı Yeraltı Şehri, 8 katlı olarak tasarlanmış ve 4 tane tünelinden de giriş yapılabilir. Şehirde aynı anda 6000 kişinin yaşadığı düşünülüyor. Dev sürgü taşlarıyla yapılan kapıları, onlarca metrelik havalandırma kanalları, dini motiflerle süslü mabetleri, sunakları ve keşiş odaları ile sizi bambaşka bir döneme yolculuğa çıkarıyor. Kaymaklı Yeraltı Şehri ile rehberli turlarla gezerek Mazı Yeraltı Şehri'ni keşfedebilir ve Kapadokya'nın bu en yeni hazinesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Konum Linki

80- Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Kapadokya’nın tarihi ve kültürel merkezi konumundaki Nevşehir'de mutlaka görmenizi önerdiğimiz etkileyici bir yapıda 1727 yılında inşa edilen görkemli Damat İbrahim Paşa Külliyesi. Kurşunlu Camii olarak da bilinen ve bölgedeki Osmanlı döneminden kalan en etkileyici mimari yapı olan külliye; kervansaray, medrese, sıbyan mektebi, imaret, hamam, cami bölümleri ile en güzel geleneksel Osmanlı külliyelerinden biri olarak ilgi görüyor.

Osmanlı sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından ettirilen külliyenin özellikle camisi; iç mekanlarını süsleyen çiniler, dini motifler ve süslemelerle görülmeye değer güzellikte. Aslına uygun olarak restore edilen Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nin her bölümünü gezerek yüzlerce yıllık kaya kiliselerinden farklı bir mimari yapıyı inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

81- Manastırlar Vadisi

Manastırlar Vadisi

Ihlara Vadisi'ne sadece 22 kilometre uzaklıkta yer aldığı için bölgede düzenlenen gezilerin değişmez adreslerinden biri haline gelen Manastırlar Vadisi, Kapadokya'nın simgesi haline gelen birbirinden güzel kaya kiliseleriyle dolu. Vadinin ortasından akan Manastır Deresi çevresindeki volkanik kayaların içine oyulmuş 28 tane kaya oyması kilise ve manastırın süslediği 5 kilometrelik yürüyüş parkuruna sahip olan Manastırlar Vadisi’ni gezerken Sivişli Kilise, Büyük Kilise, Kalburlu Kilise ve Kömürlü Kilise gibi birçok ünlü kiliseyi yakından görebilirsiniz. Gizli tüneller ve geçitlerle ulaşılabilen küçük yeraltı şehirlerini de keşfedileceğiniz vadi, ilk Hristiyanlık dönemlerinde Kapadokya bölgesinin en yoğun yerleşimlerinden biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

82- Saruhan Kervansarayı

Saruhan Kervansarayı

Saruhan Kervansarayı, İstanbul ile Bağdat yolu üzerinde Avanos ilçesi sınırlarında inşa edilmiş bir kültür ve kongre merkezi. Selçuklu mimarisinin simgesi olan çarpıcı taç kapısı ve Türk ve İslam süsleme sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz odaları ile Kapadokya’nın en etkileyici mimari yapılarından biri.

1249 yılında inşa edilen Saruhan Kervansarayı pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapar ve tarihi atmosferiyle harika fotoğraflar çekmek için ideal bir mekan diyebilirim.

Konum Linki

83- Mehmet Şakir Paşa Medresesi

Mehmet Şakir Paşa Medresesi

Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa beldesinde yakından görebileceğiniz etkileyici bir Osmanlı dönemi mimari şaheseri olan Mehmet Şakir Paşa Medresesi, hem tarih hem de mimari meraklılarının severek gezebileceği etkileyici bir yapı. 1900'lü yılların başlarında inşa edilen ve devasa taç kapısını süsleyen el oyması taş süslemelerle dikkat çeken medresede uzun yıllar dini eğitimler verilmiş.

Klasik kesme taş mimarisi ve sütunlarıyla görülmeye değer bir mimari yapı olan Mehmet Şakir Paşa Medresesi, Kapadokya bölgesindeki önemli Osmanlı dönemi yapılarından biri olarak insanları kendine çekiyor.

Konum Linki

84- Nevşehir Müzesi

İlk olarak şehrin önemli simgesel yapılarından Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nde 1960 yılında açılan Nevşehir Müzesi, milyonlarca yıllık doğa özelliklerinin yanı sıra etkileyici kültürel ve tarihi zenginliğiyle ünlü Nevşehir'i anlamak için ilk uğramanız gereken bir yerlerden.

1987 yılında günümüzdeki binasına taşınan Nevşehir Müzesi’nde 2854 arkeolojik eser, 3210 etnografik eser, 6414 sikke, 93 mühür ve 87 el yazması kitap sergileniyor. Antik dönemlerden Osmanlı dönemine kadar uzanan binlerce paha biçilmez eseri bir arada görmek fırsatı bulabileceğiniz müzede aynı zamanda Nevşehir'in kültürel ve geleneksel yapısını yansıtan binlerce yıllık el sanatı ürünlerini de inceleyebilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Kısa bir yürüyüşle ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Nevşehir Müzesi'ni haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

85- Sobesos Antik Kenti

Sobesos Antik Kenti

Kapadokya bölgesinde gezebileceğiniz ilginç yer altı yerleşimlerinden biri olan Sobesos Antik Kenti, Ürgüp merkezine yaklaşık 23 kilometre uzaklıktaki Şahinefendi Köyü’nde yer alıyor. 2002 yılında şans eseri bulunan ve Kapadokya Krallığı’nın başkenti olduğu düşünülen etkileyici antik kent, uzun tarihinde farklı medeniyetler tarafından savunma ve yerleşim yeri olarak kullanılmış.

2002 yılından beri arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı ver renkli taşlarla döşenmiş mozaiklerden haç motiflerine kadar pek çok tarihi eserin bulunduğu Sobesos Antik Kenti; 400 metrelik mozaikli toplantı salonu, mezar odası ve 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen etkileyici şapeli ile ziyaretçilerini büyülüyor. Gizemi günümüzde bile çözülemeyen antik kente Ürgüp’ü gezerken kolayca uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

86- Aziz Basil Şapeli

Aziz Basil Şapeli

Göreme Açık Hava Müzesi'nin hemen girişinde karşınıza çıkacak olan 11. yüzyıldan günümüze kalan Aziz Basil Şapeli; mistik atmosferi, iç bölümlerini süsleyen Hz. Meryem ve Hz. İsa tasvirleri ile özellikle yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bir tarihi yapı. At üzerinde ejderha ile savaşan Aziz George gibi ünlü azizlerin tasvir edildiği kök boyalarıyla yapılmış duvar resimlerini de görebileceğiniz şapel, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin başlangıç noktasında bulunan ve yılın her mevsimi kültür turlarıyla ziyaret edilen Aziz Basil Şapeli’ni yakınındaki Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Çarklı Kilise ve Karanlık Kilise ile birlikte de gezebilirsiniz.

Konum Linki

87- Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi

1965 yılında temelleri atılan ve 1971 yılında günümüzdeki binasına taşınarak hizmete başlayan Ürgüp Müzesi, tarih öncesi dönemlerden Osmanlı dönemine kadar uzanan Kapadokya bölgesinin zengin kültürel ve tarihi mirasını en güzel görebileceğiniz yerlerden biri. Ürgüp merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan müze, arkeolojik ve etnografik eserlerinin sergilendiği iki farklı bölümden oluşuyor.

Arkeoloji bölümünde tarih öncesi çağlardan başlayarak Helenistik, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan binlerce paha biçilmez eseri görebileceğiniz Ürgüp Müzesi’nde tarih öncesi dönemlerden kalan mamut dişleri de arkeoloji meraklılarını büyülüyor. Etnografya sergilerinde ise Kapadokya'nın 5000 yıllık seramikleri, çömlekleri, el yazması eserleri ve mağara kiliselerinde kullanılan eşyaları görme şansı bulabilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

88- Sarıca Kilisesi

Sarıca Kilisesi

Ürgüp'e bağlı Mustafapaşa beldesinde Ala Kilisesi'nin hemen yanı başında yer alan Sarıca Kilisesi, Kepez Vadisi’nin diğer kaya oyması kiliselerine bakan yüksek bir konuma inşa edilmiş görülmeye değer bir eser. Bölgedeki Bizans kilise tarzının en güzel örneklerinden biri olan ve 9. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Sarıca Kilisesi, Yunan haçı şeklinde ve üç yapraklı yonca planlı olarak tasarlanmış mimari yapısıyla da dikkat çekiyor. İç bölümlerini dini sahnelerin tasvir edildiği duvar resimlerinin süslediği Sarıca Kilisesi’ni Kepez Vadisi'nin diğer ilginç kiliseleri ile birlikte keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

89- Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi

Tarihi ve otantik atmosferini günümüze kadar bozulmadan korumayı başarmış Hacıbektaş ilçesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Sivas Kongresi'nden sonra Ankara'ya dönerken Hacıbektaş'a gelen Mustafa Kemal Atatürk'ün bir gece kaldığı konakta hizmet veren 2001 yılında ziyarete açılan Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi.

19. yüzyıl başlarında inşa edilen kerpiç, ahşap ve taş mimarili çarpıcı konağın dönem mobilyaları ile süslü odalarında Atatürk’ün kişisel eşyalarından antikalara, el sanatı ürünlerinden onlarca çeşit etnografik eserlere kadar pek çok objeyi yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

90- Hallaç Manastırı

Kapadokya'nın antik şifa merkezi olan ve 11. yüzyılda inşa edilen Hallaç Manastırı, sağlam yapısıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Yüzlerce yıl boyunca rahip ve keşişlerin hastaları tedavi ettiği manastır, bu özelliğiyle Hastane Manastırı olarak da biliniyor.

Devasa bir kaya kütlesinin içine inşa edilmiş bölümleri ve tedavi odalarıyla çok ilgi gören Hallaç Manastırı’nı hemen yanındaki Hallaç Deresi çevresindeki kaya oluşumları ile birlikte gezebilir ve harika fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

91- Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi

Kapadokya Kültür Müzesi

Nevşehir'in Uçhisar ilçesi merkezinde yer alan ve kar amacı gütmeden bölgeyi tanıtmayı amaçlayan Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi, 2002 yılından beri yüz binlerce kişiyi tarafından ziyaret edildi. Nevşehir ve Kapadokya’nın geleneksel yaşam tarzını anlayabileceğiniz köy odaları, günlük eşyalar, el yapımı sanat eserleri ile süslü kültür merkezi, yılın her dönemi sergiler, söyleşiler, müzik ve şiir dinletileri gibi onlarca etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Devasa bir peribacasının içinde hizmet vermesiyle de dikkat çeken merkez, kalıcı ve geçici sergileriyle her zaman hareketli. Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nin takvimini gezinizden önce inceleyerek ilginizi çeken etkinliklere katılabilir; binlerce kitaplık kütüphanede ise Kapadokya'nın uzun tarihi ilgili pek çok belgeye ve kitaba ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

92- İshak Kalesi

Devasa bir peribacasının oyulması ile inşa edilen ve Kapadokya'nın simgesel yapılarından biri haline gelen Ortahisar Kalesi’nin hemen karşısında II. Beyazıt döneminde inşa edilen İshak Kalesi yükseliyor. İsmini ünlü Osmanlı sadrazamı İshak Paşa'dan alan ve Ortahisar ilçesinin korunması amacıyla edildiği tahmin edilen İshak Kalesi, onlarca metrelik tünellerle karşındaki Ortahisar Kalesi’ne bağlanıyor.

Klasik bir Osmanlı dönemi kalesinden çok devasa bir volkanik kaya kütlesinin içinde tasarlanmış bir gözetleme kulesini andıran İshak Kalesi’nin zirvesine gizli tünellerle ulaşabilir ve hem Ortahisar Kalesi'nin hem de dağ eteklerinde sıralanan büyüleyici taş mimarili evlerinin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

93- Taşkın Paşa Camii ve Külliyesi

Ürgüp gezilerinde tarih ve kültür meraklılarının sıkça uğradığı bir tarihi yapı da Taşkın Paşa Külliyesi. Karamanoğulları Beyliği döneminde 1342 ile 1355 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve bölgenin en eski camilerinden biri olan Taşkın Paşa Camii’ne de ev sahipliği yapan külliyede Selçuklu döneminden de önemli izler görmek mümkün.

Dikdörtgen biçimli avlusu, kubbeli türbeleri ve etkileyici taş oymalarıyla ilgi gören külliyeyi gezerken Kapadokya'nın kaya kiliselerinden farklı bir döneme yolculuk yapacaksınız. Aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırılan ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış külliyeyi Kapadokya gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

Konum Linki

94- Gaziemir Yeraltı Şehri

Gaziemir Yeraltı Şehri

Kapadokya'nın kaya kiliseleri ve manastırlarla dolu bölgelerine uzak bir konumda yer aldığı için ancak 2006 yılında keşfedilerek turizme kazandırılan Gaziemir Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın diğer yeraltı yerleşimlerinden farklı olarak saklanmak ve ibadet amacıyla değil, ticaret yolları üzerinde seyyahların ve tüccarların konaklaması için bir kervansaray olarak inşa edilmiş.

Dünyanın ilk yer altı kervansarayı olarak kısa sürede üne kavuşan Gaziemir Yeraltı Şehri, yumuşak volkanik kayalar için oyulmuş onlarca odası, mabetleri ve havalandırma sistemleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Yerin onlarca metre altınsa tüneller aracılığıyla birbirine bağlanan kervansaray odalarını gezebileceğiniz Gaziemir Yeraltı Şehri’ni hem rehberlerle hem de kendi başınıza keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

95- Ürgüp Hıdırellez Kilisesi

Tarihi kayıtlarda Aziz Georgios Kilisesi olarak geçen ama Türklerin Hıdırellez Kilisesi ismini verdiği tarihi kilise, Ürgüp merkezinde İstiklal Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüş ulaşabileceği güzel bir konumda yer alıyor. Hz. İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya’nın tasvir edildiği duvar resimleriyle dikkat çeken kilisenin günümüze kadar az bir bölümü ayakta kalmayı başarmış.

Dev bir kaya kütlesinin olmasıyla bölgedeki diğer kiliselere benzer bir şekilde inşa edilen Ürgüp Hıdırellez Kilisesi, nüfus mübadelesinden sonra kaderine terk edilmiş ve günümüze restorasyon çalışmaları hala devam ediyor.

Konum Linki

96- Karanlıkkale Kilisesi

Karanlıkkale Kilisesi

Ihlara Vadisi'nin bir parçası olan Selime beldesinde yer alan ve Selime Katedrali ile birlikte gezebileceğiniz başka bir etkileyici yapı da kayalar içine manastır şeklinde inşa edilen Karanlıkkale Kilisesi. Sağlam yapısıyla devasa bir kaleyi andıran ve M.S. 9. ile 11. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen kilise, haç motifleri ile süslenmiş ve çarpıcı taş kabartmalarıyla dikkat çekiyor.

Küçük kubbeleri ve dini motiflerle süslü fresklerini de inceleyebileceğiniz Karanlıkkale Kilisesi’ni Ihlara Vadisi’nde düzenlenen turlar ve yürüyüşlerle yakından görebilir; özellikle kış aylarında karla kaplanan kilisenin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

97- Ala Kilisesi

Aksaray'ın çok ziyaret edilen hazinelerinden Ala Kilise, birçok tarihi yapının sıralandığı Belisırma Köyü’nde yer alıyor. Bölgede sıkça görülen kapalı Yunan haçı tarzında inşa edilmiş kiliselerden biri olan Ala Kilise’nin 10. yüzyılın sonu ve 11. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülüyor.

Etkileyici dini motiflerle süslü freksleri ve duvar resimleri ile inanç turlarının da sıkça ziyaret ettiği kilisenin baskıların azaldığı ve Hristiyanlığın bölgede yaygın hale geldiği dönemlerde inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüze kadar canlı kalmayı başarmış kök boyalı süslemeleriyle sanat meraklılarının da keyifle gezebileceğiniz Ala Kilisesi’ni Belisırma Köyü’nün diğer tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

98- Tavşanlı Kilise

Ürgüp’te düzenlenen tarih, kültür ve inanç gezilerinin sevilen adreslerinden biri olan Tavşanlı Kilise, kaya kiliselerinin yoğun olarak göründüğü bölgelerden uzak bir noktada, İbrahimpaşa Köyü’ne sadece 3 kilometre mesafede yer alıyor.

İç mekanlarını süsleyen duvar resimlerinden bazılarının tavşana benzetilmesinden ismini alan ve M.Ö. 10. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Tavşanlı Kilise, hem mistik atmosferi hem de diğer kiliselerden farklı, birbirinden ilginç dini süslemeleriyle dikkat çeken kutsal mekanlardan biri.

Konum Linki

99- Göreme Roma Kalesi

Göreme’yi gezerken hemen dikkatinizi çekecek olan Göreme Roma Kalesi, aslında antik bir kaleden çok devasa bir peribacasını andırıyor. Yumuşak tüf kayaların oyulmasıyla inşa edilen ve iç bölümlerini gizli tünellerle gezebileceğiniz kale, İpek Yolu rotası üzerinde inşa edilmiş.

Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış kalenin ticaret yollarını gözetlemek ve savunmak amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Çevresinde sıralanan Roma dönemi anıt mezarları için de sıkça ziyaret edilen Göreme Roma Kalesi’ne belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

100- Aziz Vasilios Kilisesi

Aziz Vasilios Kilisesi

Ürgüp'e bağlı Mustafapaşa beldesine sadece 10 dakika yürüyüş mesafesinde yer alan ve Gomeda Vadisi yürüyüşlerinin önemli duraklarından biri haline gelen Aziz Vasilios Kilisesi, çevresini saran peribacaları ve kaya mezarlarıyla da çok ilgi görüyor. 50 metre yükseklikteki sarp bir kayanın içine inşa edilen kilise, 19. yüzyılda inşa edilen ve bölgede son yapılan kaya kiliselerinden biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Etkileyici ve renkli dini motiflerin yanı sıra Hz. İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci Yahya duvar resimleriyle de yabancı turistlerin çok ilgisin çeken Aziz Vasilios Kilisesi’ni Gomeda Vadisi’nin ürkütücü kaya oluşumlarını yakından gördükten sonra ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Kapadokya gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Sıra Kayseri'de gezilecek yerler içeriğimizi keşfetmenizde. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
133 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar