Mavi bayraklı plajları, otelleri ve tarihi hazineleriyle Akdeniz’in en sevilen tatil cennetlerinden biri olan Alanya, yaz tatili denildiğinde akla ilk gelen yerlerden. Altın renkli kumlarla süslü büyüleyici plajlarının yanı sıra Akdeniz ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranları, zengin alışveriş olanakları ve eğlence mekanlarıyla da dünyanın her yerinden yüz binlerce turisti misafir eden Alanya, görülmeye değer pek çok güzelliğe sahip.

Hazırsanız yaz tatili ile olduğu kadar kültür keşifleriyle de unutulmaz anlar yaşayacağınız Alanya'yı birlikte keşfedelim. 

1- Alanya Kalesi

alanya kalesi

Alanya ve Akdeniz’e hakim bir konumda, deniz seviyesinden 250 yükseklikteki yarımadanın zirvesinde inşa edilen Alanya Kalesi, ilçede yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yapı. 13. yüzyılda Alanya ve çevresinde pek çok etkileyici yapı inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan görkemli kale, 10 hektardan daha büyük bir alanı kapsıyor. Denizden gelecek saldırılara karşı savunma ve gözetleme amacıyla tasarlanan, toplamda 6,5 kilometre boyunca uzanan surlarıyla ilçenin her yerinden harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Alanya Kalesi, Osmanlı döneminde de yoğun olarak kullanılmış.

Dik bir yoldan yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşabileceğiniz Alanya Kalesi’nin içerisinde devasa sarnıçlar, iç kale, saray bölümü, tophane ve Alanya’nın en eski camilerinden biri olan Süleymaniye Camii’ni gezebilirsiniz. Hem kale yolu hem de kalenin çevresi ise oteller, restoranlar, kafeler, gözleme çadırları ve hediyelik eşya tezgahlarıyla dolu. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Alanya Kalesi’nden kıyı boyunca uzanan altın renkli Alanya plajlarının ve panoramik gün batımı manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kişi başı 60 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleye ister yürüyerek ister araç ile çıkabilirsiniz. Ama bizim önerimiz farklı bir deneyim olması için teleferikle çıkmanız yönünde olacak.

2- Dim Çayı

dim çayı

Yaz aylarındaki Alanya'nın turist kalabalığından uzaklaşmak ve doğanın içinde keyifli bir gün geçirmek için bölgenin en sevilen gezi noktalarından biri olan Dim Çayı’na uğrayabilirsiniz. Toros Dağları’ndan doğarak 60 kilometre boyunca ilerleyen Dim Çayı; balık restoranları, su parkları, temiz havada piknik yapabileceğiniz mesire alanları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, donanımlı kamp alanları ve su kenarındaki iskelelerde çayınızı yudumlayabileceğiniz turistik tesisleri ile çok popüler.

Dim Çayı’nın üzerinde kurulan barajı ve baraj gölünü de gezebileceğiniz bölgede turizm olanakları oldukça gelişmiş durumda. Zengin balık çeşitliliğine sahip sularda olta balıkçılığı yapabilir, 5,5 kilometre boyunca uzanan parkurda uzmanlarla birlikte rafting yapabilir veya Dim Çayı’nda sandal ve kanolarla gezerek yorgunluk atabilirsiniz. Dim Çayı, aynı zamanda milyonlarca yıllık Dim Mağarası'ndan dolayı da yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adresleri arasında. Yaz tatili haricinde doğa tatili de yapabileceğiniz Alanya otelleri sizi bekliyor.

Konum Linki

3- Manavgat Şelalesi

manavgat şelalesi

Sadece Alanya’nın değil, Antalya ve çevre ilçelerin de en popüler gezi alanlarından biri olan Manavgat Şelalesi, rafting yapmak isteyen binlerce insan tarafından da ziyaret ediliyor. Alanya merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıktaki şelaleye her saat bulabileceğiz minibüslerle, doğa gezileriyle veya rafting turlarıyla kolayca ulaşabilir; yemyeşil çam ormanları arasında akan şelalenin güzel manzarasını izleyebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’nin çevresinde temiz havada piknik yapabileceğiniz mesire alanları, fotoğraflar çekebileceğiniz seyir terasları ve yürüyüş yolları sıralanıyor. Gezinizden sonra bir mola vererek su kenarında ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranlarında taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Uzmanlarla birlikte yaz aylarında rafting yapabileceğiniz kolay bir parkura sahip şelalede kano ve bot gezilerine katılarak da bölgenin doğal güzelliğini keşfe çıkabilirsiniz. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri olan Manavgat Şelalesi’ne Alanya gezinizde kesinlikle uğramanızı öneririz. Manavgat'ı daha yakından keşfetmek isterseniz Manavgat'ta gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Konum Linki

4- Köprülü Kanyon

köprülü kanyon

Alanya’da hem rafting, kaya tırmanma, dağcılık hem de doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden biri de Köprülü Kanyon. Alanya’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki etkileyici kanyon, çarpıcı manzaralarıyla yılın her dönemi doğa severler ve fotoğrafçılar tarafından ziyaret ediliyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki en popüler yürüyüş rotalarından biri olan ve 36 hektarlık bir yeşil alanı kapsayan Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde uzanan kanyon; sarp kaya duvarları arasında inşa edilmiş Roma döneminde kalan köprüler, kemerler­, kayalar üstüne inşa edilmiş kaleler ve antik kent kalıntıları ile tarih meraklılarının da çok ilgisini çeken gezi alanlarından biri.

Ülkemizin en bilinen ve sevilen rafting parkurlarından olan Köprülü Kanyon’da kısa bir eğitimden sonra hırçın dalgalar, 100 metrelik devasa kayalar ve çarpıcı antik köprüler arasında rafting yaparak heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz. 14 kilometre uzunluğuyla hem Türkiye hem de Avrupa’nın en büyük kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon’u rafting yapmak veya tarihi hazineler arasında doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirmek için ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Konum Linki

5- Kızıl Kule

kızıl kule

Alanya gezilerinde hemen dikkatinizi çekecek başka bir büyüleyici simgesel yapı da ünlü Kızıl Kule. 1226 yılında I. Alaeddin Keykubad tarafından inşa ettirilen ve Selçuklulardan kalan en etkileyici yapılardan biri olarak gösterilen Kızıl Kule, 33 metre yükseklikte ve 12,5 metrelik surlarla çevrelenmiş. Kızıl taşlarla yapılmasından ismini alan ve savunma amacıyla tasarlanan kulenin zirvesine ise 85 taş basamaklı bir merdivenle ulaşılıyor.

Toplamda 5 katlı olarak tasarlanan Kızıl Kule’nin zirvesindeki seyir alanında hem Akdeniz hem de Alanya’nın büyüleyici manzaralarını izleyebilir; kulenin giriş katı ve 1. katında hizmet veren Alanya Etnografya Müzesi’ni ziyaret ederek ise Alanya’nın geleneksel yaşam tarzı ve kültürünü yansıtan, Selçuklulardan Osmanlılara kadar uzanan el sanatı ürünlerini inceleyebilirsiniz. Anıtsal bir yapı olarak mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz Kızıl Kule, sağlam yapısı ve ilginç tasarımıyla mimarlık meraklılarının da kesinlikle görmesi gereken tarihi hazinelerimizden biri. Bu doğa harikası yere gitmek için linke tıklayarak Alanya uçak bileti araştırmasına başlayabilirsiniz

Konum Linki

Uçak Bileti

6- Kleopatra Plajı

kleopatra plajı

Sadece Alanya’nın değil, Akdeniz’in de en güzel ve ünlü plajlarından biri olan Kleopatra Plajı, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için Alanya’da ilk uğramanız gereken yerler arasında. İlçe merkezine sadece 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan ve toplu taşıma araçlarıyla da kolayca ulaşabileceğiniz plaj, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Efsanelerde ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın plajda yüzdüğü ve burayı çok sevdiği söyleniyor, plaj ismini de bu antik efsanelerden alıyor. Altın renkli kumlarla süslü 2,5 kilometrelik uzun bir sahile sahip Kleopatra Plajı, sığ ve dalgasız deniziyle çocuklu ailelerin de güvenle yüzebileceği Alanya plajlarından biri. Tertemiz sularından dolayı mavi bayrak ödülü alan plajın çevresinde ise her bütçeye uygun deniz manzaralı oteller, balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezleri hizmet veriyor. Kleopatra Plajı’nda gün boyu masmavi sularda rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, deniz paraşütü, yelken ve kano gibi onlarca su sporu yaparak eğlendikten sonra akşamları da kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde sahil yolunda keyifli yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Kleopatra plajı haricinde Antalya'da denize girilecek yerler için farklı rotalar arıyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Konum Linki

7- Sapadere Kanyonu

sapadere kanyonu

Alanya’ya yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta yer alan ve bölgenin en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biri olan Sapadere Kanyonu, hem spor yapmak hem de doğa gezisine çıkmak için ideal bir yer. 750 metre uzunluk ve 400 metre yükseklikteki sarp duvarlarıyla yılın her dönemi harika fotoğraflar çekebileceğiniz kanyonda mesire alanları, kır bahçeleri, donanımlı kamp alanları ve yürüyüş yolları da bulabilirsiniz.

Olta balıkçılığı yapabileceğiniz veya sıcak yaz aylarında buz gibi sularında serinleyebileceğiniz güzel dereleriyle de çok ilgi gören Sapadere Kanyonu; kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi aktiviteler yapmak için de Alanya’da en çok tercih edilen yerler arasında. Kireçtaşı bloklarından oluşan büyüleyici manzarası, endemik bitki türleri ve metrelerce yükseklikten dökülen şelaleler arasında huzurlu bir gün geçirebileceğiniz Sapadere Kanyonu’nu haftanın her günü saat 08:30 ile 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 0-8 yaş ücretsiz
 • Tam bilet 30 TL

Konum Linki

8- Damlataş Mağarası

damlataş mağarası

Alanya’nın en bilinen doğa harikası olan Damlataş Mağarası, 1948 yılında kazara keşfedildi ve günümüzde her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Alanya Kalesi'nin alt bölümünde, ilçenin en ilgi gören plajlarından Damlataş Plajı’nın arkasında yer alan Damlataş Mağarası; 50 metreyi bulan geçitleri, milyonlarca yıllık sarkıtları, dev dikitleri, çarpıcı damlataş havuzları ve iyi düzelenmiş gezi yoluyla sadece Alanya’nın değil, ülkemizin de görülmeye değer güzelliklerinden biri.

Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası olmasıyla ayrı bir öneme sahip Damlataş Mağarası’nın havasının da özellikle astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor ve mağara bu nedenle de şifa arayan binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. 21 gün süren solunum tedavilerinin uygulandığı mağaraya ilçe merkezinden minibüslerle kolayca ulaşabilir veya rehberli turlara katılarak mağaranın içini keşfe çıkabilirsiniz. Damlataş Mağarası gezinizden sonra mavi bayraklı Damlataş Plajı’nın masmavi sularına kendinizi bırakarak yorgunluk atmayı da unutmayın.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 09.00-21.00

Giriş ücreti

 • Kişi başı 15 TL

Konum Linki

9- Aspendos Antik Tiyatrosu

aspendos antik tiyatrosu

Alanya merkezine 94 kilometre uzaklıkta Antalya ile Alanya yolu üzerinde bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu, bölgenin en çok ziyaret edilen anıtsal yapılarından biri. Özellikle yaz aylarında pek çok uluslararası kültür ve sanat etkinliğinin gerçekleştirildiği devasa tiyatro, M.Ö. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş ve dünyanın en iyi korunan antik tiyatrolarından biri olmasıyla tüm dünyadan insanları kendine çekiyor.

Klasik Roma mimari özelliklerini yansıtan ve yapıldığı dönemde ayinler, tiyatro gösterileri, özel kutlamalar için kullanılan Aspendos Antik Tiyatrosu, 20.000 kişi kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük ve günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış antik tiyatrolarından biri. Taş basamaklar, etkileyici kulisler, kemerli köprüler ve kesme taşlarla inşa edilmiş sahnesinin harika fotoğraflar çekebileceğiniz antik tiyatroda düzenlenen klasik müzik konserlerine katılarak da muhteşem akustiğin ve büyüleyici atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Giriş 340 TL

Ziyaret Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-17.00

Konum Linki

10- Alanya Marina

alanya marina

İlçe merkezinde İzzet Azakoğlu Caddesi üzerinde yer alan Alanya Marina, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı çok popüler bir gezi alanı. Günübirlik ve saatlik tekne turlarının hareket ettiği, onlarca çeşit yat ve tekneyle süslü Alanya Marina; kaliteli restoranları, kafeleri ve eğlence mekanları ile günün her saati oldukça hareketli.

Marina boyunca uzanan yürüyüş yolunda keyifli akşam yürüyüşlere çıkabilir ve hediyelik eşya dükkanlarında Alanya’ya özgü yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Alanya’nın simgesel yapılarından Kızıl Kule’nin hemen yanında yer alan Alanya Marina’nın içerisinde tenis kortları, spor sahaları, spa ve spor merkezi gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Marinaya şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla 5-10 dakikalık bir yolculukta ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

11- Dim Mağarası

dim mağarası

Büyüleyici manzaralarıyla tüm dünyadan mağaracıları kendine çeken Dim Mağarası, Alanya’nın en bilinen doğal güzelliklerinden biri. İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem turlar hem de minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz mağara, denizin seviyesinden 232 metre yükseklikteki bir yamaçta çarpıcı bir manzaraya sahip. İçerisindeki binlerce yılda oluşmuş devasa dikitler, sarkıtlar ve sütunlar ile 60 metre boyunca ilerleyen Dim Mağarası’nı iyi aydınlatılmış yürüyüş yolunda keşfe çıkabilirsiniz.

15 metre genişlikteki 4 farklı galeriye sahip mağaranın dibindeki ortalama 200 m2 büyüklüğündeki kaya göletinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hem bulunduğu alandan sunduğu panoramik doğa manzaraları hem de içindeki çarpıcı oluşumlar için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Dim Mağarası, Alanya doğa gezilerinin de değişmez adreslerinden biri.

Giriş ücreti

 • Giriş 100 TL

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

Konum Linki

12- Alanya Teleferik

alanya teleferik

İlçeyi gezen turistlerin hem Alanya'nın hem de Akdeniz'in panoramik manzaralarını izlemek ve harika fotoğraflar çekmek için mutlaka uğradığı Alanya Teleferik, ünlü Damlataş Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Yer istasyonundan Alanya Kalesi’ne hareket eden teleferik; Damlataş Plajı, Kleopatra Plajı, Alanya Yat Limanı ve Kızıl Kule’ye kadar uzanan büyüleyici manzaraları size sunuyor.

Yılın her mevsimi çalışan, 1130 kişi taşıyabilen ve 900 metre hat uzunluğuna sahip Alanya Teleferik’in 14 kabiniyle yılda 1 milyondan fazla kişiyi taşıması amaçlanıyor. Alanya Kalesi'ne ulaşmanın en güzel yolu olan teleferiğin Alanya Kalesi istasyonunda çayınızı yudumlayarak Akdeniz’in kuş bakışı manzarasının tadını çıkarabilir veya Alanya Kalesi'nin tarihi surlarını keşfe çıkabilirsiniz. Güzelyalı Caddesi üzerinde yer alan ve kısa bir yürüyüşle veya toplu taşımayla ulaşabileceğiniz Alanya Teleferik, haftanın her günü saat 09:30 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

13- İncekum Plajı

incekum plajı alanya

Alanya merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Avsallar Beldesi'nde bulunan, 1 kilometre uzunluğundaki mavi bayraklı İncekum Plajı, Akdeniz’de denize girebileceğiniz en güzel plajlardan biri. İnce kumlu uzun sahili ve sığ deniziyle her yıl binlerce kişinin uğradığı plaj, balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki denizi ve altın renkli ince kumlarıyla ünlü.

Turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş olan plajda rüzgâr sörfünden yelken ve kanoya kadar onlara su sporu yapabilir veya plaj voleybolu oynayarak eğlenebilirsiniz. Çevresinde eğlence mekanları, kafeler, kaliteli restoranlar ve otellerin sıralandığı İncekum Plajı, dalgasız denizinden dolayı acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için de çok uygun.

Konum Linki

14- Alara Han

alara han

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Alanya'da bıraktığı en önemli tarihi yapılardan biri olan Alara Han, 1231 ile 1232 yılları arası inşa edilmiş bir şaheser. Antalya ile Alanya arasında yer alan ve bölgenin başka bir önemli Selçuklu dönemi yapısı olan Alara Kalesi’ne sadece 800 metre uzaklıkta inşa edilen Alara Han, ticaret yollar üzerine konumlanıyor ve bölgedeki en büyük kervansaray.

2000 m2 gibi büyük bir alan üzerine kesme taşlarla tasarlanan ve günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış Alara Han’ın içerisindeki mescit, çeşme, hamam, dükkanlar ve konaklama odalarını gezebilirsiniz. Etkileyici kitabesini de mutlaka görmenizi Alara Han’ın benzersiz kaya oyması duvar süslemeleri, devasa koridorları ve avluları arasında tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Alanya tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Alara Han’a minibüslerle de kolayca ulaşarak kendi başınıza gezebilirsiniz.

Konum Linki

15- Damlataş Plajı

damlataş plajı

Hem masmavi denizi ve mağarası hem de büyüleyici Alanya Kalesi manzarası ile ünlü Damlataş Plajı, sadece Alanya'nın değil Akdeniz Bölgesi'nin de en güzel plajlarından biri. Alanya Kalesi'nin inşa edildiği dağ yamacının altında milyonlarca yıllık Damlataş Mağarası'nın hemen önünde yer alan plaj, incecik kumlarla süslü 250 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde bir sahile sahip.

Temizliğinden dolayı mavi bayrak ödülü alan, balıkları bile görebileceğiniz berrak denizinde doyasıya yüzebileceğiniz Damlataş Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra uçurtma sörfü, yelken ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz su sporu merkezler, plaj voleybolu sahaları, kafeler ve restoranlar da bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz ve tüm gün güneşin tadını çıkarabileceğiniz Damlataş Plajı’nda şnorkelli dalışlar yaparak su altı zenginliğini yakında görebilir veya akşam yürüyüşlerine çıkarak muhteşem gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

16- Side Antik Kenti

side antik kenti

Alanya'ya komşu turistik belde Side’de her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Side Antik Kenti, Alanya gezilerinin de sevilen adreslerinden biri. İlçeye sadece 65 kilometre uzaklıkta yer alan ve M.Ö. 8. yüzyılda inşa edilen Side Antik Kenti, Lidya Krallığı'nın ve Pamfilya bölgesinin büyük ve önemli kenti. 400 metre genişliğindeki bir yarımada üzerine, denize hakim bir noktaya inşa edilen antik kent, sunduğu büyüleyici manzaraları ve tarihi hazineleriyle tüm dünyadan turistleri kendine çekiyor.

Hem ticaret hem de liman kenti olan Side Antik Kenti’nde binlerce kişilik devasa antik tiyatro ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış etkileyici Apollon Tapınağı, özellikle gün doğumu ve gün batımı manzaralarıyla turizm dergilerinin kapaklarını süslüyor. Kenti gezerken Apollon Tapınağı’nın yanı sıra Athena Tapınağı, Side Antik Limanı, Vespasianus Çeşmesi, Zafer Takı ve Piskoposluk Sarayı gibi birçok farklı bölümü inceleyebilirsiniz.

Çevresinde kafeler ve restoranların hizmet verdiği antik kenti gezdikten sonra küçük bir mola vererek kahvenizi yudumlarken etkileyici manzarayı izleyebilir, hediyelik eşya dükkanlarında ise antik kentin fotoğraflarının süslediği hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. Alanya'da tarih turlarıyla da gezebileceğiniz Side Antik Kenti’ne Alanya Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Side minibüslerle 1 saat içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

17- Gedevet Yaylası

Alanya, Akdeniz Bölgesi'nin genelinde olduğu gibi yayla kültürünün yaygın olduğu yerlerden biri ve deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte doğal güzellikler arasında uzanan Gedevet Yaylası, ilçenin en sevilen yaylaları arasında. Turizm olanaklarının çok geliştiği yaylada villa oteller, bungalov oteller ve yayla evleri gibi pek çok konaklama olanağı bulabilir; bahar ve yaz aylarında kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Doğa ile baş başa günübirlik gezilere çıkmak veya tertemiz havada doğa yürüyüşleri yapmak için de sıkça ziyaret edilen Gedevet Yaylası; elma, üzüm, kiraz ve incir yetiştirilen meyve bahçeleri ile organik tarım konusunda da oldukça gelişmiş. Çam ormanları, sarı yayla çiçekleri ve kaynak sularının aktığı tarihi çeşmeler arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz yaylada çam ormanları arasında gizlenmiş mesire alanları, donanımlı kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları da bulabilirsiniz. Gedevet Yaylası, tertemiz ve serin havasıyla Alanya’da yaz aylarının en sevilen dinlenme alanlarından biri olarak görülmeye değer.

18- Alara Çayı

Halk arasında Ulugüney Çayı olarak da bilinen ve Orta Toroslar'dan 82 kilometre boyunca ilerleyerek Akdeniz'e dökülen Alara Çayı, hem gezi hem de doğa sporları yapmak için Alanya'da gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Çevresinde iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, seyir terasları, kır bahçeleri ve balık restoranlarının sıralandığı Alara Çayı, uzmanlarla birlikte rafting yaparak heyecanlı bir gün geçirmek için de sıkça ziyaret ediliyor.

Yaz aylarında serin sularında serinleyebileceğiniz çay, balık bolluğundan dolayı olta balıkçılığı yapmak veya endemik bitki türleri arasında doğa yürüyüşlerine çıkarak fotoğraflar çekmek için de ideal. Temiz havada köy kahvaltıları yapabileceğiniz veya taze mevsim balıkları ve yöresel mezeler tadarak yorgunluk atabileceğiniz Alara Çayı, Alanya'ya sadece 38 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve her saat minibüslerle bölgeye ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

19- Cüceler Mağarası

cüceler mağarası

Alanya’da gezebileceğiniz başka bir ilginç mağara da Sapadere Kanyonu’nun bir parçası olan ve sarp bir yamaçta yer alan Cüceler Mağarası. İlçe merkezinden 35-40 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz mağara, 2012 yılında iç bölümleri düzenlenerek ziyarete açıldı. Akdeniz Bölgesi’nde yaygın olarak görülen karstik oluşumların en çarpıcı örneklerinden biri olarak gösterilen Cüceler Mağarası, 6 farklı galerisiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

İyi aydınlatılmış yürüyüş yollarıyla iç bölümlerini gezebileceğiniz, 170 metre uzunluğundaki Cüceler Mağarası’nın binlerce yıllık ilginç şekilli dikitleri ve sarkıtları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Yürüyüş yollarıyla mağaranın en dibine kadar ulaşmak ve damlataş havuzlarını görmek de mümkün.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-18.30

Giriş ücreti

 • Yetişkin 30 TL
 • Çocuk 15 TL

Konum Linki

20- Gökbel Yaylası

Alanya'nın başka bir popüler ve çok sevilen yaylası da dağ eteklerinde sıralanan ahşap yayla evleri ve sarı çiçekleri ile ünlü Gökbel Yaylası. İlçe merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıkta Akdağ eteklerinde, deniz seviyesinden 2050 metre yükseklikte uzanan Gökbel Yaylası, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla solunum rahatsızlıkları yaşayanların da yaz aylarında kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerler arasında.

Elektrik, içme suyu ve konaklama gibi olanaklar bulabileceğiniz Gökbel Yaylası’nın kır restoranlarında ise yöresel et ve sebze yemekleri tadabileceğiniz. Her yıl düzenlenen yayla şenlikleriyle binlerce insanı kendine çeken yaylada üretilen organik meyve ve sebzeleri satın alabilir, özellikle yaz aylarında serin yayla havasında doğa yürüyüşleri ve dağ bisikleti gezileri gibi pek çok etkinliğe katılabilirsiniz.

Konum Linki

21- Fosforlu Mağara

Alanya Yat Limanı’nda her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Fosforlu Mağara, sadece Alanya’nın değil, ülkemizin de en kendine özgü doğa harikalarından biri. Akdeniz’e sıfır bir dağ yamacında yer alan bir deniz mağarası olan Fosforlu Mağara, milyonlarca yılda dalgaların kayaları oymasıyla olmuş ve su altı dehlizleri arasından sızan ışıklarla fosforlu renk alan deniziyle ünlü.

Özellikle hava karardığında en güzel manzaralarına şahit olabileceğiniz Fosforlu Mağara’nın sularda uzman dalgıçlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilir veya kendinizi rengarenk sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz. Romantik manzaralarından dolayı mehtap ve balayı turlarının düzenlendiği mağara, zengin balık çeşitliği ile fosforlu ışıklar altında büyüleyici su altı fotoğrafları çekmek için de fotoğrafçıların en sık uğradığı yerler arasında.

22- Alanya Seyir Terası

alanya seyir terası

Alanya ve Akdeniz'in büyüleyici manzaralarını kuş bakışı izlemek için Bektaş Caddesi üzerinde yer alan Alanya Seyir Terası’na mutlaka uğramanızı öneririz. Deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte bir tepede inşa edilen seyir terasında, çayınızı yudumlarken büyüleyici manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kır bahçeleri, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve piknik yapabileceğiniz mesire alanları sıralanıyor. Özellikle yaz aylarından ve akşamları çok hareketli olan Alanya Seyir Terası’ndan Kızıl Kule ve Alanya Kalesi başta olmak üzere kilometrelerce uzanan altın kumlu Alanya plajlarının da en güzel fotoğraflarını çekebilir, akşam saatlerinde terasa uğrarsanız ise muhteşem gün batımı manzaralara şahit olabilirsiniz.

23- Side Müzesi

side müzesi

Alanya merkezine 65 kilometre uzaklıktaki Side’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Side Müzesi, dünyaca ünlü Side Antik Kenti’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde. 1960 yılından beri hizmet veren müzeye binlerce yıllık paha biçilmez tarihi hazineleri görmek için uğramanızı öneririz.

Roma döneminde yapılan ve aslına uygun olarak restore edilen antik bir hamam içinde yer alan müzenin zengin koleksiyonları; Geç Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine uzanan heykeller, Roma lahitleri, mozaikler, Selçuklu döneminden kalan el yazmaları, altın ve gümüş sikkeler, silahlar, giysiler ve madalyalar ile süslü. M.S. 2. yüzyıla ait Üç güzeller Heykeli için de her yıl binlerce tarih ve arkeoloji meraklısının ziyaret ettiği Side Müzesini ziyaret ediyor.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-19.45

Konum Linki

24- Alabalık Vadisi

Alanya gezilerinizde doğayla iç içe bir gün geçirmek ve tertemiz havada yenilenmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Alanya’ya 1 saat, Manavgat’a ise sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan Alabalık Vadisi. Manavgat Nehri kıyısında sıralanan alabalık çiftliklerinden dolayı her mevsim yerli ve yabancı turistleri kendine çeken vadide taze balıklar ve Akdeniz mezelerini tadarak dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Nehir kenarını saran yürüyüş parkurları ve mesire alanları da bulabileceğiniz Alabalık Vadisi, onlarca çeşit bitki arasında doğa yürüyüşlerine çıkmak için de tercih ediliyor. Balık bolluğundan dolayı sandallarla balık avlama turlarının düzenlendiği nehrin kenarında olta balıkçığı yaparak da huzurlu atmosferde yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Alabalık Vadisi’ne Alanya ve Manavgat’ta her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolayca ulaşmanız mümkün.

25- Side Apollon Tapınağı

side apollon tapınağı

Ulusal ve uluslararası turizm dergilerinin kapakların süsleyen büyüleyici manzarası ile ünlü Side Apollon Tapınağı, Alanya gezilerinin değişmez adreslerinden biri. İlçeye 65 kilometre uzaklıkta, Side merkezinde Cumhuriyet Bulvarı üzerinde yer alan anıtsal yapı, Akdeniz’ hakim bir konumda M.S. 150 yılında inşa edilmiş.

Uyum ve ışık tanrısı Apollon’a adanan tapınak, günümüze kadar ayakta kalmış devasa sütunları ve sütunların üst bölümlerini süsleyen büyüleyici korint başlıklarıyla mutlaka görmeniz gereken mimari şaheserler arasında. Gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu etkileyici manzarasından dolayı tüm dünyadan fotoğrafçıları kendine çeken, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Side Apollon Tapınağı’nı Side Antik Kenti ile birlikte gezebilir ve en güzel fotoğraflarınızı burada çekebilirsiniz.

Konum Linki

26- Megamall AVM

Alışveriş yapmak veya eğlenceli zaman geçirmek için ziyaret edebileceğiniz, Alanya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Megamall AVM, Alanya'ya 10 dakika mesafedeki Kozaklı beldesinde hizmet veriyor. Onlarca ulusal ve uluslararası markanın mağazasının yanı sıra sinema salonları, çocuk oyun parkları, dinlenme alanları, kafeleri, restoranları, açık ve kapalı otoparkları ile ilgi gören alışveriş merkezinde yıl boyu düzenlenen birçok eğlenceli konser ve etkinliğe de katılabilirsiniz. Megamall AVM’de hem alışveriş yapabilir hem de çocuklarınızla keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

27- Delik Deniz Kral Koyu

delik deniz

Alanya tekne ve yat gezlerinin değişmez adreslerinden biri olan, benzersiz manzarasıyla görenleri büyüleyen Delik Deniz Kral Koyu, gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikası. Alanya merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer alan koy, milyonlarca yılda devasa kayaların rüzgârlar ve dalgalarla oyulmasıyla oluşan delik ve turkuaz renkli sularıyla da ünlü.

Kalabalıklardan uzakta denize girebileceğiniz ve devasa kaya oluşumları arasında keyifle yüzebileceğiniz koyda kaya deliğinin içinden sandallar ve botlarla geçebilir veya kayaların çevresinde uzman dalgıçlarla birlikte dalışlar yapabilirsiniz. Delik Deniz Kral Koyu’nu rehberli doğa yürüyüşleri ile de keşfe çıkabilir ve yılın her mevsimi bu benzersiz manzaranın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

28- Türbelinas Yaylası

Muhtarbaşı Yaylası olarak da bilinen ve Alanya'ya 30 kilometre uzaklıktaki Dere Köyü sınırında yer alan Türbelinas Yaylası; şelaleleri, küçük dereleri, rengarenk yayla çiçekleri ve dağ yamaçlarına yayılmış ahşap yayla evleri ile hem keyifli doğa gezileri yapmak hem de fotoğraf safarilerine çıkmak için en çok tercih edilen Alanya yaylalarından biri.

Yaz aylarının sıcak ve neminden uzaklaşıp serin havanın tadını çıkarabileceğiniz Türbelinas Yaylası, dere kenarlarına kurulmuş alabalık çiftliklerinden dolayı yerli ve yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Üzüm ve incir pekmezlerinin yanı sıra pestilleriyle de ünlü olan yaylada kurulan pazarlarda onlara çeşit organik ürün satın alabilirsiniz. İsterseniz yayla evleri ve orman köşklerinde doğayla iç içe birkaç gün de konaklayabilirsiniz. Donanımlı kamp alanları için bahar ve yaz aylarında sıkça ziyaret edilen Türbelinas Yaylası’na Alanya merkezinden minibüsle 30 dakikalık kısa bir yolculuklar kolayca ulaşabilir veya yayla turlarıyla bölgeyi gezebilirsiniz.

Konum Linki

29- Water Planet Aquapark

Water Planet Aquapark

Sadece Alanya'nın değil, Akdeniz Bölgesi'nin en büyük su parklarından biri olan Water Planet Aquapark, çocuklarınızla doyasıya eğlenmek için uğrayabileceğiniz popüler yerlerden biri. Çevrili otellerle çevrili olan ve turların düzenlendiği su parkı, Alanya merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta.

İçerisinde her yaş grubuna uygun 24 su kaydırağı, çocuklar için özel yüzme havuzları, dalga havuzları, oyun havuzları, yetişkin havuzları gibi olanakların yanı sıra spa merkezi, spor salonu, kafe ve restoranlarıyla da hizmet veren Water Planet Aquapark, gün boyu animasyon şovları ve yarışmalara sahne oluyor. Sonsuzluk havuzu ve dinlenme havuzlarında da yılın yorgunluk atabileceğiniz su parkı, Okurcalar mevkiinde yer alıyor ve her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

30- Alanya Tersanesi

alanya tersanesi

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın Alanya’da yaptırdığı başka bir şaheser olan ve Kızıl Kule’nin yanında 1228 yılında inşa edilen Alanya Tersanesi, ilçenin görülmeye değer bir tarihi hazinesi. Deniz kenarındaki eşsiz manzarası ile tekne gezilerinin de sevilen mola noktalarından biri haline gelen, 56 metre surları ve 44 metre derinliği ile dikkat çeken Alanya Tersanesi, aynı zamanda Selçukluların Akdeniz Bölgesi'nde inşa ettiği ilk tersane olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Teknelerden harika fotoğraflarını gezebileceğiniz tarihi tersanenin ç bölümlerini gezebilir ve tersane içerisinde hizmet veren Denizcilik ve Gemi Müzesi’nde antik çağ sandallarından Akdeniz’de kullanılan tekne ve gemilerin modellerine kadar pek çok eseri yakından görme şansı bulabilirsiniz. İskele Caddesi üzerinde ilçe merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Alanya Tersanesi, gezinizde mutlaka uğramanız gereken anıtsal yapılardan biri.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.00-19.00

Konum Linki

31- Alanya Tophane

alanya tophane2

Alanya Tersanesi’nin hemen üst bölümünde yer alan ve tersanenin iki taraftan korunması için inşa edilen Tophane, günümüzde Alanya merkezindeki en sevilen gezi alanlarından biri. 19 metre yükseklikte ve 2 katlı olarak inşa edilen Tophane, küçük pencereleri ve karanlık ortamından dolayı halk arasında şeytan deliği olarak biliniyor. İki katını da gezebileceğiniz Tophane’den Alanya Tersanesi’nin yanı sıra Kızıl Kule ve Alanya Yat Limanı’nın panoramik mağazalarının fotoğraflarını çekebilir, tarihi yapının çevresindeki yüzlerce yıllık tarihi konakları inceleyebilir ve çay bahçelerinde mola vererek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

32- Yalan Dünya Mağarası

yalan dünya mağarası

Türkiye'nin en uzun ve yaşlı mağaralarından biri olan Yalan Dünya Mağarası’nı da Alanya gezinizde ziyaret edebilir ve benzersiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Yaklaşık 5 milyon yaşında olduğu tahmin edilen mağara, 4 kilometre uzunluğuyla tüm dünyadan mağaracıların ve doğa severlerin ilgisini çekiyor. İçerisinde milyonlarca yılda oluşmuş devasa sarkıtlar, dikitler, damlataş havuzları ve kaya göletleriyle büyüleyici manzaralara sahip mağara, aynı zamanda tertemiz havasıyla da ünlü.

En sıcak yaz günlerinde bile 28 derece kalan mağara, temiz havasının pek çok solunum hastalığına iyi gelmesinden dolayı da sıkça ziyaret ediliyor. Rehberli mağaracılık turlarının değişmez adreslerinden biri olan Yalan Dünya Mağarası’na Gazipaşa minibüsleriyle 1 saat içinde gidebilir veya özellikle yaz aylarında her gün bulabileceğiniz turlara katılarak gezebilir, rehberlerden milyonlarca yıllık mağara hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-19.30

Konum Linki

33- Alara Kalesi

alara kalesi

Alanya’da Selçuklu döneminde inşa edilen başka bir etkileyici yapı olan Alara Kalesi, ilçe merkezine sadece 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tarih ve kültür turlarının yanı sıra doğa gezileriyle de yakından görebileceğiniz etkileyici kale, Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılından inşa ettirilmiş.

Ticaret yollarını gören, bölgeye hakim yüksek bir tepede konumlanan ve devasa gözetleme kuleleriyle dikkat çeken Alara Kalesi’nin çevresinde Bizans döneminden kalan daha eski bir kalenin kalıntılarını da gezebilirsiniz. İç kale, sarnıçlar, su kuyuları ve yaşam odaları arasında tarihte bir yolculuğa çıkacağınız Alara Kalesi’nin surlarında ise harika panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

34- İotape Antik Kenti

Iotape Antik Kentİ

Alanya merkezine 33 kilometre uzaklıkta, Akdeniz kıyısında inşa edilmiş Kilikya dönemi yerleşimi İotape Antik Kenti, çevresini saran çam ormanları ve etkileyici manzaralarıyla Alanya doğa yürüyüşü ve tarih gezilerinin sevilen adreslerinden biri. M.S. 38 ile 72 yılları arasında inşa edilen antik kent, kralın karısından ismini alıyor. Roma İmparatorluğu döneminde de kullanılmaya devam eden ve denize hakim konumuyla savunma amacıyla tasarlanan İotape Antik Kenti; günümüze kadar ayakta kalan surları, iç bölümleri, kilise ve antik limanıyla güzel bir tarih gezisi sunuyor. Kayalar arasında uzanan ıssız koylarında kalabalıklardan uzakta denizin de tadını çıkarabileceğiniz İotape Antik Kenti’nin özellikle gün batımlarında benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

35- Aşıklar Mağarası

Alanya’nın pek çok antik efsaneye konu olan başka bir tabiat harikası da tekne gezilerinin popüler mola noktalarından biri olan Aşıklar Mağarası. Antik çağlarda bölgede yaşayan deniz korsanlarının esir kızları sakladığı mağara, ismini de buradan alıyor. Deniz kıyısındaki sarp bir kayada yer alan ve kara ulaşımı olmadığı için sadece teknelerle gidebileceğiniz etkileyici mağara, 75 metre uzunluğunda ve 15 metre yükseklikte.

İç bölümlerine de kayalara tırmanarak ulaşabileceğiniz mağaranın serin sularında hem dalışlar yapabilir hem de sıcak yaz günlerinde doyasıya yüzerek serinleyebilirsiniz. Alanya Yat Limanı’nda her zaman bulabileceğiniz tekne turlarının rotaları arasında yer alan mağaranın çevresinde tüplü ve tüpsüz dalış turlarına da katılabilirsiniz.

Konum Linki

36- İncekum Tabiat Parkı

incekum tabiat parkı

Alanya'nın turistik tatil beldesi Avsallar sınırında yer alan ve Alanya merkezine sadece 24 kilometre uzaklıkta Akdeniz kıyısında uzanan İncekum Tabiat Parkı, hem kamp yapmak hem doğa yürüyüşlerine çıkmak için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. El değmemiş güzelliklerinin korunması amacıyla 2006 yılında milli park ilan edilen ve 2000 dekardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkında palmiye, defne, sandal, meşe ve çam ağaçlarıyla sarılı yürüyüş parkurlarında büyüleyici Akdeniz manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Zengin kuş ve vahşi yaşam çeşitliliği ile doğa fotoğrafları çekmek için ideal bir yer olan İncekum Tabiat Parkı’nın içerisinde mesire alanları, gizli koylar ve donanımlı kamp alanları da bulabilirsiniz. Günübirlik gezebileceğiniz veya orman kampında birkaç gün konaklayabileceğiniz tabiat parkında her mevsim rehberli doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezilerine de katılabilirsiniz.

Konum Linki

37- Alanya Sealanya Dolphinpark

sealanya

Alanya'da tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çocuklu ailelerin de mutlaka uğradığı turistik noktalardan biri de Sealanya Dolphinpark. 2008 yılında hizmete başlayan tema parkının devasa akvaryumları, yüzlerce çeşit deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Yunuslar ve dev manta balıklarıyla birlikte yüzme fırsatı bulabileceğiniz Sealanya’da yunus havuzu, manta havuzu ve mercan resifi havuzu gibi pek çok farklı bölümü gezebilirsiniz.

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen parkta yunus terapilerine katılabilir veya eğlenceli yunus gösterileri de izleyebilirsiniz. Sealanya Dolphinpark içerisindeki güvenlikli çocuk havuzları, tatlı su gölü ve dinlenme havuzlarında ise çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. 

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

Giriş ücreti

 • Çocuk 600 TL
 • Yetişkin 800 TL

Konum Linki

38- Oba Çayı

oba çayı

Serin havada yemyeşil güzellikler arasında keyifli bir gün geçirmek için Alanya'da gidebileceğiniz başka bir sevilen nokta da Toroslardan Akdeniz'e uzanan ve Dim Çayı’nın bir parçası olan Oba Çayı. Dere kenarında ahşap iskeleler üzerinde hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla hem yaz ayları hem de hafta sonları çok hareketli olan Oba Çayı’nın karların erimesiyle buz gibi olan sularında da yüzebilirsiniz.

Onlarca balık türüne ev sahipliği yapan Oba Çayı’nın huzurlu atmosferinde olta balıkçılığı yaparak da dinlenebilirsiniz. Taze balıkların yanı sıra organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve yöresel yemekleri için de çok ziyaret edilen Oba Çayı’na kalabalık ve gürültüden uzaklaşarak temiz havada yılın bütün yorgunluğunu atmak için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

39- Alanya Arkeoloji Müzesi

alanya arkeoloji müzesi

Alanya’nın binlerce yıllık tarihinden kalan paha biçilmez eserleri incelemek için ilçe merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz İsmet Hilmi Balcı Caddesi üzerindeki Alanya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müze, Alanya çevresindeki antik kentlerde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen, Tunç Çağı’ndan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan zengin koleksiyonlarıyla yabancı turistlerin de çok ilgisini çekiyor.

İyi düzenlenmiş koleksiyonlarda Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden yazıtlar, el yapımı sanat eserleri, silahlar, taş eserler, heykeller ve kişisel eşyaları yakından inceleyebilirsiniz. Fenike dönemine ait taş yazıtları ile de arkeoloji meraklılarını büyüleyen müzede Alanya’nın geleneksel kültürünü yansıtan el dokuması yörük halı ve kilimleri gibi binlerce eşya da sergileniyor. 

Giriş ücreti

 • Giriş 75 TL
 • Müze Kart

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 08.30-20.00

Konum Linki

40- Korsanlar Mağarası

korsanlar mağarası

Alanya Kalesi'nin inşa edildiği yarımadanın altında yer alan bir doğa harikası olan Korsanlar Mağarası, antik dönemlerde korsanlar tarafından saklanma amacıyla kullanılmış ve günümüzde tekne gezilerinin en sevilen adreslerinden biri. 10 metre derinlik ve 6 metre yükseklikteki girişinden sandallar ve botlarla iç bölümlerini keşfe çıkabileceğiniz mağara, uzun süre korsanlar tarafından kaçırılan esir kızların ve hazinelerin saklanması için kullanılmış. Gizli tünellerle üst bölümdeki Alanya Kalesi'ne kadar ulaştığı söylenen Korsanlar Mağarası’nda iç bölümleri gezdikten sonra dalışlar yaparak da büyüleyici su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz. Mağaraya Alanya Marina’da her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla rahatlıkla gitme şansınız var.

Konum Linki

41- Alanya Aquapark

alanya aquapark

Yaz aylarında çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için Alanya’da gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri de ilçenin en güzel plajlarından olan Kleopatra Plajı’na sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde hizmet veren Alanya Aquapark. 300 metrelik yapay rafting parkuruyla çok ilgi çeken su parkında dalga havuzları, güvenlik çocuk havuzları, her yaş grubu için onlarca su kaydırağı, animasyon şovlarının düzenlendiği etkinlik alanları, hatta bungee jumping bölümü bile bulabilirsiniz. Su parkında misafirlere kafele, restoran ve güneşlenme terası gibi olanaklar da sağlanıyor. 

Giriş ücreti

 • Yetişkin 600 TL
 • Çocuk 500 TL

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 10.00-17.00

Konum Linki

42- Tokar Yaylası

20 yıla yakın zamandır düzenlenen Tokar Yayla Şenlikleri ile ünlü ve Alanya merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alan Tokar Yaylası, sıcak yaz günlerinde doğa yürüyüşü, dağ bisikleti turları, yayla gezileri ve kamp yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Doğa severlerin mutlaka görmesini önerdiğimiz, dağ eteklerinde tertemiz havasıyla yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Tokar Yaylası, meyve ağaçları ve çam ormanları ile süslü yürüyüş parkurlarıyla kolayca keşfedilebilir. Doğa fotoğrafçılarının da ilkbahar ve sonbahar aylarında sıkça ziyaret ettiği yaylada mangal ve piknik yapabileceğiniz mesire alanları da çok ilgi görüyor. Haziran sonu veya temmuz başında düzenlenen yayla şenliklerine katılarak ise yöresel halk oyunları, yayla yemeği tadımları ve eğlenceli yarışmalarla güzel zaman geçirebilirsiniz.

43- Ulaş Plajı

ulaş plajı

Masmavi Akdeniz sularının tadını çıkarabileceğiniz başka bir sevilen Alanya plajı da ince kumlu sahili ve geniş mesire alanıyla çok ilgi gören Ulaş Plajı. Alanya merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan ve iki tarafı sarp kayalıklarla çevrili plajda kayalar üstünde güneşlenme terasları ve atlama alanları da bulunuyor. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerinin yanı sıra deniz manzarasına karşı piknik yapabileceğiniz mesire alanları için de her yıl yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Ulaş Plajı, Alanya Kalesi'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde doyasıya yüzmek ve berrak sularda balıklarla birlikte şnorkeli dalışlar yapmak için de gidebileceğiniz en güzel plajlardan biri.

Konum Linki

44- Alanya Lunapark

Alanya merkezinde çocuklarınızla güzel zaman geçirebileceğiniz en eski eğlence merkezilerinden olan Alanya Lunapark, 1989 yılından beri hizmet veriyor. İçerisinde balerin, gondol, dönme dolap, atlı karınca, çarpışan arabalar gibi pek çok farklı bölümün bulunduğu lunapark, özellikle yaz aylarında Alanya halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerle de doluyor. Kafeleri ve eğlenceli etkinlik alanları bulabileceğiniz Alanya Lunapark, Alaeddin Keykubat Parkı’nın hemen karşısında güzel bir konumda yer alıyor.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 13.00-00.00

Konum Linki

45- Keykubat Plajı

İlçenin doğusunda yer aldığı için halk arasında Doğu Plajı olarak da bilinen Keykubat Plajı’nın ince kumlu uzun sahili Alanya’dan Gazipaşa ilçesine kadar uzanıyor. Çevresinde pek çok önemli tarihi eser bulunan ve Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın ismini verdiği plaj, su sporu merkezleri ve gelişmiş turizm olanakları ile Alanya’nın en popüler plajlarından biri.

Mavi bayraklı plajın 3 kilometrelik sahili boyunca yürüyüş yolları, kaliteli oteller, kafeler ve restoranlar sıralanıyor. Sığ denizinden dolayı çocuklu ailelerin Alanya'da en sevdiği plajlardan biri olan ve büyüleyici Alanya Kalesi, Alanya Tersanesi, Kızıl Kule manzaraları eşliğinde yüzebileceğiniz Keykubat Plajı’nda gün batımında da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Arka tarafı rengarenk çiçeklerle sarılı olduğu için Begonvil Plajı olarak da bilinen Keykubat Plajı’na hem kısa bir yürüyüşle hem de toplu taşıma araçları ile 5-10 dakika içinde rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

46- Syedra Antik Kenti

syedra antik kenti

Alanya merkezine 20 kilometre uzaklıkta Gazipaşa yolu üzerinde yer alan ve Seki Köyü ilçesi sınırlarında kalan Syedra Antik Kenti Antik Kenti, Kilikya bölgesinin önemli sınır şehirlerinden biri. Tarihi kayıtlara M.S. 14. yüzyılda Roma İmparatoru Tiberius döneminde geçen antik kent, özellikle bölgeye su sağlaması için tasarlanmış sarnıç mağaraları ve ilk Hristiyanlık dönemlerinde inşa edilen tapınakların duvar süslemeleri ile görülmeye değer güzellikte.

Syedra Antik Kenti gezinizde devasa tiyatro, bazilika, tarihi evler ve sütunlu caddeler arasındaki keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Tapınak zeminlerindeki çarpıcı mozaikleri de mutlaka incelemenizi önerdiğimiz antik kenti rehberli turlarla gezerek bilgiler alabilir; bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerine inşa edilen surlardan panoramik Akdeniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

47- Alanya Bedesten

alanya bedesten

Alanya'nın en eski camilerinden Süleymaniye Camii’nin yanında, dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Alanya Bedesten, 14. veya 15. yüzyılda Karamanoğulları döneminde inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak hizmet veren bedesten, günümüzde restore edilerek restoran ve kafesiyle hizmete açıldı. Tarihi yapıyı gezerek hem beylik dönemi mimarisini inceleyebilir hem de Akdeniz’e özgü yöresel lezzetler tadabilirsiniz. Alanya Kalesi ve Süleymaniye Camii’nin gezerken de uğrayabileceğiniz Alanya Bedesten, güzel konumuyla Alanya'nın kuş bakışı manzaralarını izleme imkanı da sağlıyor.

Konum Linki

48- Alanya Feneri

alanya feneri

Alanya'nın simgesel yapılarından bir diğeri de Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde 1880 yılında Fransızlar tarafından inşa edilen etkileyici deniz feneri. Alanya Kalesi surları üzerinde, deniz seviyesinden 209 metre yükseklikte inşa edilen 6 metrelik Alanya Feneri, bembeyaz tasarımı ile özellikle gün doğumu ve gün batımlarında görülmeye değer manzaralar sunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekmek için sıkça uğradığı deniz fenerini Alanya Kalesi'ni gezerken de ziyaret edebilir ve 20 deniz mili uzaklıktan bile görülebilen tarihi feneri inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

49- Cebeli Reis Dağı

Alanya'da doğa sporları yapmak için ziyaret edebileceğiniz, tüm dünyadan dağcılar ve kampçıları kendine çeken Cebeli Reis Dağı, el değmemiş doğal güzelliğinden dolayı Alanya fotoğraf safarileri ve doğa gezilerinin de en sevilen adreslerinden biri. Deniz seviyesinden 1650 metre yüksekliğe ulaşan ve Alanya'ya 24 kilometre uzaklıkta yer alan görkemli dağ, 1500 metre yüksekliğindeki Ladin Tepesi’nin seyir teraslarından en güzel fotoğraflarını size sunacak.

Çevresi Roma ve Bizans dönemlerinde inşa edilen tarihi yapılarla dolu olan Cebeli Reis Dağı’nı gezerken Sezar Tapınağı, askeri kuleler, sütunlu caddeler, tapınaklar ve mabetleri de yakından görebilirsiniz. Yılın her mevsimi kaya tırmanma, dağcılık, kampçılık ve doğa yürüyüş yapabileceğiniz dağ, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla kolayca keşfedilebilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde yamaçlarında serinlemek ve büyüleyici Akdeniz manzaraları izlemek için de Cebeli Reis Dağı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

50- Selinus Antik Kenti

Alanya merkezine 47 kilometre uzaklıkta, Akdeniz kıyısında kurulmuş başka bir önemli yerleşim de Selinus Antik Kenti. Roma'nın önemli imparatorlarından Trijan’ın burada ölmesinden dolayı tarihte önemli bir yeri bulunan antik kent, günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış kalesi, Roma döneminde inşa edilmiş çeşitli büyüklüklerdeki hamamları, anıtsal mezarları ve evleri ile görülmeye değer güzellikte. Antik kenti gezerken aynı zamanda Selçuklu döneminde inşa edilen su kemerleri ve köşkleri de inceleme şansı bulacaksınız.

Uzun yıllardır arkeolojik kazı çalışmalarının gerçekleştirildiği ve pek çok paha biçilmez tarihi eserin bulunduğu Selinus Antik Kenti’nin hazinelerini Alanya Arkeoloji Müzesi'nde yakından görebilirsiniz. Tarih ve kültür turlarının yanı sıra rehberli doğa yürüyüşleriyle de gezebileceğiniz antik kente her saat bulabileceğiniz Gazipaşa minibüsleri ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

51- Alanya Süleymaniye Camii

alanya süleymaniye camii

Alanya ve çevresinde uzun yıllar hüküm sürmüş Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1231 yılında ettirilen Alanya Süleymaniye Camii, mutlaka görmeniz gereken en eski ve önemli tarihi hazinelerden biri. Alanya Kalesi’nin iç bölümünde bulunan ve 13. yüzyıl Selçuklu mimarisini yansıtan kubbesi, kemerli yapısı, büyüleyici taş ve tahta işçiliği ile görülmeye değer bir şaheser olan cami, kale gezilerinin değişmez duraklarından biri. Alanya Kalesi surları arasında harika bir manzara sunan Alanya Süleymaniye Camii’nin bitki motifleri ile süslü iç mekanlarını da inceleyebilir ve caminin bulunduğu alandan Alanya'yı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

52- Kargıcak Plajı

kargıcak plajı alanya

Alanya, masmavi denizi ve çam ormanlarının sardığı plajları ile çok güzel bir ilçe ve burada denize girebileceğiniz başka bir sevilen plaj da ilçe merkezine sadece 15 kilometre uzaklıktaki Mahmutlar beldesinde yer alan Kargacık Plajı. Yaz aylarındaki turist kalabalığından uzaklaşıp sessiz bir ortamda, çam ormanları arasında denize girmek için tercih edebileceğiniz plaj, küçük çakıl taşlarıyla süslü 1,5 kilometrelik bir sahile sahip.

Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler bulabileceğiniz plajda yelkenden uçurtma sörfüne kadar onlarca su sporu yapabilir ve plaj manzaralı otellerde konaklayabilirsiniz. Çocuk oyun parkları ve mesire alanları da olan, Kargıcak Plajı’nda tüm gün denizin tadını çıkardıktan sonra büyüleyici gün batımlarında sahil restoranlarında mola vererek mevsim balıkları ve yöresel mezeler tadabilirsiniz.

Konum Linki

53- Şarapsa Han

şarapsa han

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Alanya'da inşa ettirdiği en etkileyici tarihi yapılardan biri olan Şarapsa Han, Alanya'ya 15 kilometre uzaklıkta Aksu Deresi kıyısında uzanıyor. 13. yüzyılda 1236 ile 1246 yılları arasında I. Alaeddin Keykubad’ın oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından İpek Yolu rotası üzerine inşa ettirilen devasa kervansaray, döneminin en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Klasik Selçuklu mimarisiyle tasarlanan, kesme taşlarla ve devasa surlarla inşa edilen Şarapsa Han’ın geniş avlusunu, dükkanlarını ve konaklama odalarını gezme şansı bulabilirsiniz. Günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış çarpıcı yapı, sadece tarih ve kültür meraklılarının değil, Alanya’yı gezen yabancı turistlerin de çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

54- Alanya Bahçeleri

Onlarca çeşit bitki türüyle süslü bahçeler, göletler ve süs havuzları arasında keyifli bir gün geçirmek için Alanya Bahçeleri’ne uğrayabilirsiniz. Mahmutseydi Mahallesi'nde sahil ile Alanya çarşısı arasında uzanan bahçeler; endemik bitki türleri, rengarenk çiçekleri, yürüyüş yolları, çocuk oyun parkları, kafeleri ve dinlenme alanlarıyla kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir gün geçirmek için ideal. Çocuk oyun havuzlarının da bulunduğu Alanya Bahçeleri’ne hem harika fotoğraflar çekmek hem de çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için gidebilirsiniz. İlçe merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz bahçelere toplu taşıma araçlarıyla da gitmeniz mümkün.

55- Portakal Plajı

portakal plajı

1 kilometre boyunca uzanan altın renkli kullarıyla ve tertemiz deniziyle mavi bayrak ödülü kazanan Portakal Plajı, Alanya'da denizin tadını çıkarmak için uğrayabileceğiniz en güzel plajlar arasında. Toros Dağları ve meyve bahçeleri manzaraları eşliğinde masmavi Akdeniz’de keyifle yüzebileceğiniz plaj, aynı zamanda Dim Çayı’nı denize döküldüğü noktada yer aldığı için büyüleyici bir manzaraya sahip.

Sığ ve dalgasız deniziyle çocuk ailelerin güvenli zaman geçirebileceği plajda şezlong, güneş şemsiyesi ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz turistik tesisler de hizmet veriyor. Rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü eğitimleri alarak su sporları yapabileceğiniz Portakal Plajı’nın başka bir özelliği de Alanya’daki en güzel gün batımı manzarasını sunması. Alanya merkezine sadece 2,5 kilometre uzaklıktaki bu sevilen plaja yürüyerek ve toplu taşıma araçları ile 10 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

56- Kadıini Mağarası

Alanya’nın Oba beldesinde Kadıpınarı mevkiinde yer alan Kadıini Mağarası, Kaba Taş Devri ve Eski Tunç Çağı'nda yerleşim yeri olarak kullanılan bir tabiat harikası. 20.000 yıllık iskeletler ve fosillerin bulunmasıyla tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kadıini Mağarası’nın Alanya bölgesindeki ilk yerleşim yeri olduğu düşünülüyor. Rehberli turlarla veya doğa gezileriyle de uğrayabileceğiniz Kadıini Mağarası içerisinde milyonlarca yıllık devasa sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzları arasında unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Akdeniz Bölgesi'ndeki de en eski mağaralardan biri olan Kadıini Mağarası, Alanya merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Konum Linki

57- Colybrassus Antik Kenti

Rehberli gezilerle keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici antik kent de Alanya’ya sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan Colybrassus Antik Kenti. Büyük bir vadi içerisinde gizlenen ve Kilikya bölgesinin batı sınırının koruması için inşa edilen antik kentte özellikle Helenistik döneminden kalan tarihi yapılar dikkat çekiyor. Sarp kayalar için oyulmuş devasa tapınakları, antik lahitleri ve kaya mezarları ile çam ormanları arasında saklanan tarihi bir hazine olan Colybrassus Antik Kenti, medusa başı ve kartal motifi süslemeleriyle de ilgi görüyor. Taş merdivenlerle ulaşarak iç bölümlerini gezebileceğiniz antik tapınaklar ve mezarların harika fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

58- Sinek Kalesi

sinek kalesi

Hamaxia Kalesi olarak da bilinen ve Alanya’ya sadece 6 kilometre uzaklıkta yüksek bir yamaçta inşa edilen Sinek Kalesi, başka bir görülmeye değer tarihi yapı. Konaklı beldesi sınırlarında yer alan kale; Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerinde hem yerleşim hem de savunma amaçlı kullanılmış. Dağ yamaçlarında uzanan devasa suları günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış Sinek Kalesi, sunduğu panoramik Akdeniz manzaraları ile fotoğrafçıların da sıkça ziyaret ettiği yerler arasında. Antik efsanelerde ünlü Romalı General Antonius'un evlilik hediyesi olarak Kleopatra'ya armağan ettiği söylenen Sinek Kalesi’nin iç bölümlerini de gezebilirsiniz.

Konum Linki

59- Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi

Alanya, pek çok tarihi konağa ev sahipliği yapıyor ve bu konaklar içinde en güzellerinden biri de Hisariçi’nde yer alan Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi. Geleneksel Alanya evlerinin en güzel örneklerinden biri olan ve restore edilerek ziyarete açılan konak, hem taş ve ahşap mimarisi hem de içindeki antikalarla görülmeye değer.

Dönem mobilyaları ve antika eserlerle süslü konak odalarında tarihe bir yolculuğa çıkabilir, Alanya’nın geleneksel el sanatı ürünleri ve yaşam tarzı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Kültür ve tarih meraklıların kesinlikle ziyaret etmesini önerdiğimiz Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:30 ile 18:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

60- Alaeddin Keykubad Sarayı

Alaeddin Keykubad Sarayı

İçkale Sarayı olarak da bilinen ve 13. Yüzyılda inşa ettirilen Alaeddin Keykubat Sarayı, Alanya Kalesi içinde yer alıyor ve güzelliğiyle çok ilgi görüyor. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kışlık saray olarak kullandığı ve 13. yüzyıl dönem mimarisini yansıtacak şekilde tasarlanan sarayın iç mekanlarında tarihi çinilerin yanı sıra Selçuklu döneminde yapılan en güzel ahşap oyması örneklerini de yakından görme şansı bulacaksınız. Resmi törenlerin yapıldığı geniş avlusunun da harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Alaeddin Keykubad Sarayı’nı Alanya Kalesi'yle birlikte gezebilirsiniz.

61- Kestel Sahili

kestel sahil

Alanya’ya sadece 5 kilometre uzaklıktaki turistik Kestel beldesinin 2 kilometre boyunca uzanan ince kumlu sahili, yaz aylarında Akdeniz’in tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Arkasında butik oteller, apart oteller, pansiyonların yanı sıra restoranlar, kafeler ve eğlence merkezlerinin de hizmet verdiği sahil, turizm olanakları açısından çok gelişmiş durumda.

Şezlong ve güneş şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra su sporu merkezlerinin de yer aldığı sahilde yürüyüş parkurları, koşu yolları, çocuk oyun alanları ve sahil bahçeleri de bulabilirsiniz. Ilık ve sığ denizinden dolayı hem acemi yüzücüler hem de çocukları için güvenli sahil, balık sürülerini bile görebileceğiniz berrak deniziyle şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için de uygun. 24 saat boyunca ücretsiz faydalanabileceğiniz Kestel sahiline Alanya'dan minibüslerle 10-15 dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

Konum Linki

62- Dim Çayı Milli Parkı

dim çayı milli parkı

Alanya'ya 6 kilometre uzaklıktaki çok sevilen gezi alanı Dim Çayı’nın çevresi, doğal güzelliklerinin bozulmaması amacıyla milli park ilan edilerek koruma altına alındı. Onlarca endemik bitki türü ve çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, mesire ve kamp alanlarıyla güzel bir doğaya kaçış noktası olan Dim Çayı Milli Parkı’nı gezerken minik şelaleler ve dereler arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kır bahçelerinin de hizmet verdiği milli park, 2004 yılında yapılan Dim Barajı Gölü'nün çevresindeki piknik alanlarıyla da hem hafta sonları hem de yaz ayları doğanın içinde dinlenmek isteyen insanları kendine çekiyor. Alanya’dan minibüslerle 10-15 dakikada ulaşabileceğiniz Dim Çayı Milli Parkı’nı yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarıyla da keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

63- Alanya Çarşısı

alanya çarşısı

Hem hediyelik eşyalar alabileceğiniz hem de keyifli akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Alanya çarşısı, ilçeyi gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında. Trafiğe kapalı olan ve her iki tarafı onlarca el yapımı hediyelik eşya, giysi, yöresel süslemeler, takılar bulabileceğiniz dükkanla çevrili çarşı, yol üstü kafeleri ve restoranlarıyla da ilgi görüyor. Alanya merkezindeki butik ve apart otellere oldukça yakın bir konumda yer alan ve Alanya Yat Limanı’na kadar uzanan Alanya çarşısına tüm gün mavi bayraklı plajların tadını çıkardıktan sonra keyifli bir akşam yürüyüşü yapmak veya yol üstü kafelerinde küçük bir mola vermek için gidebilirsiniz.

Konum Linki

64- Gemili Mescit

Alanya Kalesi içinde gezebileceğiniz başka bir etkileyici yapı da 13. yüzyıl Anadolu Selçuklu dönemi mimari özelliklerini yansıtmasından dolayı ilgi gören Gemili Mescit. Kesme taş ve tuğlalar kullanılarak, kubbeli bir şekilde tasarlanan kare planlı mescidin en ilgi çeken özelliği ise 170 tane geminin sıralandığı taş oyması çizimleri. Alanya ve Selçuklu dönemi denizcilik tarihine ışık tutan çizimleri yakından inceleyebileceğiniz Gemili Mescit, güzel konumundan dolayı doğa gezilerinin de sevilen mola noktalarından biri.

Konum Linki

65- Fuğla Plajı

Alanya'ya 22 kilometre uzaklıktaki Fuğla beldesinde yer alan ve bölgenin en sakin plajlarından biri olan Fuğla Plajı, huzurlu bir atmosferde yüzmek isteyenlerin tercih edebileceği Alanya plajlarından biri. Çevresinde balık restoranlar ve kafelerin hizmet verdiği plaj, tertemiz sularından dolayı tekne gezilerinin de değişmez mola noktalarından biri haline gelmiş durumda.

5 yıldızlı otellerde butik ve apart otellere kadar her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulabileceğiniz Fuğla Plajı’nda tüm gün yüzdükten sonra akşamları da romantik gün batımı manzaraları eşliğinde zengin deniz ürünleri tadabilirsiniz. Alanya Otogarı’ndan her saat hareket eden Avsallar ve Fulya minibüsleri ile plaja 25-30 dakikalık kısa bir yolculukta ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

66- Ice Park Alanya

Yılın büyük bölümü güneşli havasıyla ünlü Alanya'da buz pateni yapabileceğiniz bir tesis de hizmet veriyor. İlçe merkezinde Keykubat Bulvarı üzerinde yer alan Ice Park Alanya, onlarca yıldır kar yağmayan Alanya'da hem kar manzaralarının tadını çıkarmak hem de buz pateni yaparak çocuklarınıza eğlenceli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz çok ilgi gören bir yer. Çocuklar için ayrı bir buz pateni pistinin de olduğu ve buz pateni eğitimleri de alabileceğiniz Ice Park Alanya’ya sıcak Akdeniz sularının tadını çıkardıktan sonra buz pateni yapmak için uğramanızı öneririz. Buz pateni pisti, haftanın her günü 09:00 ile 21:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

67- Laertes Antik Kenti

Alanya tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşlerinin de önemli bir mola noktası olan Laertes Antik Kenti, ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Toros Dağları yamaçlarında Dim Vadisi’nin hemen girişinde inşa edilen anti kent, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte bölgeye hakim bir konumda. Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerinden yapıların sıralandığı Laertes Antik Kenti’nde M.Ö. 6. yüzyıla ait Fenike taş yazıtları da tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının ilgisini çekiyor.

Cebeli Reis Dağı doğa yürüyüşlerinin bir parçası olan antik kenti gezerken Helenistik dönem tapınaklar, Roma antik tiyatrosu, hamamlar, agora ve çarpıcı sütunlar arasında güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Antik kentte yapılan kazılarda bulunan tarihi eserleri ise Alanya Arkeoloji Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

68- Alanya Atatürk Evi Müzesi

1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Alanya ziyaretinde kaldığı konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek 1984 yılında ziyarete açıldı. İlçenin en etkileyici konaklarında biri olan ve dönem mobilyalarıyla süslenmiş odalarında 300'e yakın esere ev sahipliği yapan müzede Atatürk'ün kişisel eşyalarından tarihi belgelere, döneme ait madeni para ve pullardan fotoğraflara kadar pek çok sergiyi inceleyebilirsiniz. Etnografya bölümü de olan müzede Alanya halkının yüzlerce yıllık geleneksel yaşam tarzı ve oda süsleme örnekleri de yakından görebilirsiniz. Alanya Atatürk Evi ve Müzesi’ne Alanya merkezinde Anzaklar Sokak üzerinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

 • Haftanın her günü 10.00-00.00

Konum Linki

69- Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Klasik bir iki katlı Alanya konağının sahipleri tarafından müze haline getirilmesiyle ziyaret açılan Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi, ilçenin uzun tarihini yansıtan eserleri ile gezilmeye değer müzelerden biri. Alanya’nın geleneksel ve kültürel yapısını ziyaretçilerine etkileyici sergilerle anlatan müzede yüzlerce yıllık yörük kültürünün yanı sıra halkın yaşam tarzı, kişisel eşyaları, yöresel giysileri ve günlük ev eşyalarını da yakından görme şansı bulacaksınız. Hem etkileyici konağı hem de zengin koleksiyonuyla ilgi gören Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi, ilçe merkezinde Gazi Abdurrahman Doğuş Sokak üzerinde yer alıyor.

Konum Linki

70- Mahmutlar Plajı

alanya mahmutlar plaji

Alanya'nın turistik Mahmutlar' beldesinde bulunan Mahmutlar Plajı, ince kumlu sahili ve yılın büyük bölümünde denize girilebileceğiniz ılık sularıyla ünlü. Plaj kulüpleri, su sporu merkezleri, kafeler ve restoranların hizmet verdiği plajın çevresi de kaliteli otellerle turizm açısından oldukça gelişmiş durumda. İnce kumlarda havlunuzu sererek tüm gün güneşlenebileceğiniz plajda deniz paraşütü, yelken, su kayağı, rüzgâr ve uçurtma sörfü gibi onlarca su sporu aktivitesi ile eğlenebilirsiniz. Alanya merkezdeki plajları göre yaz aylarında daha sakin olan Mahmutlar Plajı’na her saat hareket eden Mahmutlar minibüsleri ile 15 dakikalık yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Alanya'da gezilecek yerleri tamamladıysanız size en yakın Antalya'da gezilecek yerler yazımız önerimizdir.


busraguzeller
Büşra Güzeller
166 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar