İstanbul'un alınışına kadar 88 yıl boyunca Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne, her köşesinde başka bir tarihi hazine gizleyen görülmeye değer şehirlerimizden biri. Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır komşusu olan Edirne; Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, günümüzde Edirne Sağlık Müzesi olarak hizmet veren Sultan 2. Beyazıt Külliyesi, bir zamanlar Topkapı Sarayı’yla birlikte Osmanlı döneminin en büyük sarayı olan Edirne Sarayı’ndan kalan Adalet Kasrı, büyüleyici Üç Şerefeli Camii ve Rüstem Paşa Kervansarayı gibi pek çok simgesel yapıya ev sahipliği yapıyor.

Köprüler şehri olarak bilinen Edirne, Meriç Nehri ve Tunca Nehri üzerinde inşa edilmiş yüzlerce yıllık mimarlık şaheseri köprüleriyle de çarpıcı manzaralar sunuyor. Dünyanın kendini temizleyebilen üç körfezinden biri olan Saros Körfezi’nin berrak sularının tadını çıkarabileceğiniz plajları ve koyları, el değmemiş doğal güzellikler içinde yorgunluk atabileceğiniz Gökçetepe Tabiat Parkı ve Danışment Tabiat Parkı gibi koruma alanlarıyla yılın her mevsimi doğa severleri misafir eden şehir; tarih, kültür, doğa gezileri ve unutulmaz bir yaz tatili yapmanız için her türlü olanağa sahip.

Edirne’de mutlaka görmeniz gereken 75 yeri belirlerken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. Hem paha biçilmez tarihi hazineleri hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin en özel şehirlerinden biri olan Edirne’yi yazımızı okuyarak keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.Tüm lokasyonları kolayca keşfetmeniz için konum linklerini de ekledik. 

1- Keşan

Saros Körfezi kıyısında uzanan Keşan ilçesi, Edirne'ye 25 kilometre uzaklıkta ve günübirlik gezilerin en sevilen noktalarından biri. Tertemiz sahillerinde deniz paraşütü, uçurtma sörfü ve rüzgâr sörfü gibi pek çok aktivite yapmak için yaz aylarında en çok ziyaret edilen yerlerden olan Keşan’da özellikle çarpıcı gün batımı manzaraları sunan ünlü Erikli Plajı’na mutlaka uğramalısınız.

Doğa severler için adeta bir cennet olan Keşan'da Gökçetepe Tabiat Parkı, Danışment Tabiat Parkı, bölgenin en önemli dalış merkezlerinden olan İbrice Limanı ve İbrece Koyu gibi güzellikleri keşfe çıkarak büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Keşan’ın başka bir sevilen plajı Mecidiye Plajı’nda tüm gün güneşlenebilir veya balık bolluğuyla ünlü Erikli Tuzla Gölü'nde balık avlama etkinliklerine katılarak yorgunluk atabilirsiniz. Turizm imkanları açısından oldukça gelişmiş olan Keşan’da her bütçeye uygun oteller, deniz manzaralı balık restoranları ve eğlence merkezleri gibi pek çok olanak da bulabilirsiniz.

Konum Linki

2- Erikli

Edirne'nin sık ziyaret edilen turistik beldelerinden biri olan Erikli, hem günübirlik geziler hem de hafta sonu veya yaz tatilleri için en çok tercih edilen yerlerden biri. Saros Körfezi kıyısında uzanan ve yeşil ile mavinin birleştiği büyüleyici manzaralar sunan Erikli, güzelliğiyle Trakya'nın Bodrum'a olarak biliniyor.

Kilometrelerce uzanan ince kumlu Erikli sahilinde akıntılarla sürekli kendini temizleyen Saros Körfezi'nin berrak sularının tadını çıkarabilir; kano, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi onlarca etkinlikle güzel zaman geçirebilirsiniz. Turizm olanakları bakımından da oldukça gelişmiş olan beldede her bütçeye uygun otellerden balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezlerine kadar pek çok tesis hizmet veriyor.

Sevimli flamingoları ile ünlü Erikli Tuzla Gölü, bölgenin en önemli dalış noktalarından biri olan İbrice limanı ve İbrice Koyu da beldede en çok gezilen yerler arasında. Tekne gezileriyle birbirinden güzel koylarını keşfe çıkabileceğiniz Erikli, turizm ve kültür festivalleriyle de her yıl binlerce insanı kendine çekiyor.

Konum Linki

3- Enez

Marmara Denizi kıyısında uzanan tatil cenneti Enez, kilometrelerce uzanan ince kumlu sahiliyle ünlü. Günübirlik geziler yapmak ve Saros Körfezi’nin kendini temizleyen masmavi sularında denizin tadını çıkarmak için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz Enez; butik otelleri, apart otelleri, balık restoranları ve eğlence merkezleri ile turizm olanakları bakımından da çok gelişmiş durumda.

Sahilinde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz veya bisiklet kiralayarak bölgeyi keşfedebileceğiniz ilçede devasa Enez Kalesi, Has Yunus Türbesi, Ainos Antik Kenti ve bölgenin önemli dalış noktalarından olan Altınkum Koyu gibi pek çok büyüleyici yeri de gezebilirsiniz. Edirne'ye yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta yer alan Enez’e her saat bulabileceğiniz minibüslerle ve doğa gezileriyle kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

4- İpsala

Yunanistan sınır kapısı olduğu için yılın hemen her dönemi hareketli olan İpsala ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle de Edirne’nin en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri. Şehre yaklaşık 115 kilometre uzaklıktaki ilçe, uzun tarihi boyunca pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalmış ve her köşesi birbirinden güzel tarihi yapılarla çevrili.

Özellikle Osmanlı döneminin yığma taş işçiliğini yakından görebileceğiniz büyüleyici su kemerleriyle tarih gezilerin değişmez adreslerinden biri haline gelen İpsala’da Kosova Savaşı’nda şehit olan Sultan I. Murad adına inşa ettirilmiş Sultan I. Murad Camii ve ünlü Osmanlı akıncısı Alaca Mustafa Paşa’dan adını alan Alaca Mustafa Paşa Camii de mutlaka görmeniz gereken eserler arasında. Alışveriş ve konaklama olanakları açısından da oldukça gelişmiş olan İpsala’ya her saat Edirne Otogarı’ndan minibüs bulmanız mümkün.

Konum Linki

5- Selimiye Camii ve Külliyesi

Sadece Edirne'nin değil Türkiye'nin de en önemli simgesel yapılarından biri olan Selimiye Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan'ın ustalık eseri ve şehri gezerken ilk görmeniz gereken tarihi hazinelerimizden biri. 1575 yılında inşa edilen ve pek çok efsaneye konu olan tarihi yapının kıyametin geleceği zamanı gösterdiği söyleniyor. Göz kamaştıran mimarisiyle yerli ve yabancı turistleri büyüleyen Selimiye Camii, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi, 2011 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Klasik Osmanlı ve İslam mimari özelliklerini bir arada görebileceğiniz Selimiye Camii’nin iç mekanlarını saran sedef, çini ve ahşap süslemeleri sanat severlerin mutlaka görmesini öneririz. Yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam eden ve Mimar Sinan Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek görkemli Selimiye Camii’ne kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilir ve ülkemizin en güzel camilerinden birini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

6- Saros Körfezi

Ege Denizi’nin en kuzeyinde uzanan ve dünyanın kendini temizleme özelliğine sahip 3 körfezinden biri olması ile ünlü Saros Körfezi; Akdeniz’i andıran ince kumlu sahilleri, el değmemiş büyüleyici koyları ve dalış noktalarıyla Edirne'nin en sevilen gezi alanlarından biri. İstanbul ve Çanakkale gibi büyük şehirlere yakınlığından dolayı yaz aylarının sevilen tatil cennetlerinden biri haline gelen Saros Körfezi, aynı zamanda ülkemizin en önemli yat ve tekne destinasyonlarından da biri.

150’den fazla balık türüyle bölgede düzenlenen balık avlama turlarının merkezi haline gelen büyüleyici körfez, meşe ve kızılçam ağaçlarıyla sarılı bakir güzelliğiyle yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri için de ziyaret ediliyor. Erikli, Enez, Yayla, Gökçetepe, Sultaniçe, Sazlıdere ve Vakıf gibi Saros Körfezi boyunca sıralanan huzurlu tatil beldelerinde her bütçeye uygun otel bulabilir, günübirlikte tekne gezileriyle körfezi keşfe çıkabilir veya büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde kendinizi kristal berraklığındaki sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

7- Mecidiye Sahili

Erikli Sahili'nin hemen yanı başında, Saros Körfezi kıyısında uzanan Mecidiye; beyaz kumlarla süslü uzun sahili, masmavi denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla Edirne’nin görülmeye değer yerlerinden biri. Edirne Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 2 saat içinde ulaşabileceğiniz Mecidiye sahili, Saros Körfezi'nin kendi kendini temizleyen denizinden dolayı yılın her mevsimi kristal berraklığındaki sularıyla tatilcileri büyülüyor.

Sahil boyunca uzanan yollarda büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde bisiklet gezileri ve yürüyüşler yapabilir, balık restoranlarında ise mola vererek mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadabilirsiniz. Mecidiye sahili, İstanbul ve Çanakkale’ye oldukça yakın olduğu için özellikle yaz aylarında ve hafta sonları oldukça kalabalık.

Konum Linki

8- Meriç Nehri

Bulgaristan'dan başlayarak Edirne'de geçen ve Ege Denizi'ne dökülen Meriç Nehri, 490 kilometre boyunca uzanıyor ve büyüleyici doğa manzaralarıyla bölgenin en sevilen gezi alanlarından. Türkiye'nin en büyük 10. nehri olan Meriç Nehri; tarihi köprüleri, çevresini saran doğal güzellikleri ve balık bolluğuyla mutlaka keşfetmeniz gereken tabiat güzelliklerimizden biri.

Edirne’nin simgelerinden Meriç Köprüsü, Timurtaş Camii, Dalyan Gölü gibi tarihi ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan nehirde yaz aylarında sandal ve kanolarla gezilere katılabilir, kıyı boyunca sıralanan balık çiftlikleri ve kır bahçelerinde yorgunluk atabilirsiniz. Seyir teraslarında panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz Meriç Nehri’nin kıyılarında tertemiz havada rehberli doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

9- Meriç Köprüsü

Edirne'nin görülmeye değer simgesel yapılarından biri de Mecidiye Köprüsü olarak da bilinen Meriç Köprüsü. Padişah Abdülmecit tarafından 1842 yılından inşa ettirilen köprü, Meriç Nehri üzerinde, Edirne ile Karaağaç güzergahında uzanıyor. 263 metre uzunlukta ve 7 metre genişlikteki Meriç Köprüsü, 12 sivri kemeri ile Osmanlı döneminin en güzel köprü örneklerinden biri olarak yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Köprünün taş ayaklarına işlenmiş 12 hayvanlı takvimi, Selçuklu dönemini yansıtan süslemeleri ve sekiz köşeli yıldızları da gezinizde incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

10- Edirne Saraçlar Caddesi

Edirne’de sosyal hayatın kalbinin attığı popüler gezi alanlarından biri olan ve 2008 yılından beri araç trafiğine kapatılarak bir yaya caddesi haline getirilen Saraçlar Caddesi, şehri keşfetmeye başlamak için en ideal yer. Her iki tarafını saran mağazalar, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar ile günün her saati hareketli olan Saraçlar Caddesi, yılın her döneminde kültürel ve sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapıyor. Hem keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de alışveriş yaparak şehrin kendine özgü atmosferini hissetmek için Saraçlar Caddesi'ne kesinlikle uğramalısınız.

Konum Linki

11- Gökçetepe Tabiat Parkı

Panoramik Saros Körfezi manzaraları eşliğinde, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Gökçetepe Tabiat Parkı, Edirne'ye yaklaşık 141 kilometre uzaklıkta. Şehirde düzenlenen doğa gezileri, bisiklet turları, ATV safarileri ve kampçılık gibi etkinliklerin değişmez adreslerinden biri haline gelen tabiat parkı, el değmemiş büyüleyici güzelliğini korumayı başarmış bir doğa cenneti.

Çam ormanlarıyla sarılı 3,5 kilometrelik sahilinde kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz Gökçetepe Tabiat Parkı’nda balta girmemiş ormanlarda rehberli doğa yürüyüşlerine çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Edirne’nin oksijen depolarından biri olan tabiat parkının dağ yamaçları ise son yıllarda yamaç paraşütü etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

12- İtalyan Koyu (Kale Koyu)

Edirne gezinizde turist kalabalıklarından uzakta denize girmek ve el değmemiş ıssız bir koyun büyüleyici güzelliğinde kamp yapmak istiyorsanız İtalyan Koyu olarak da bilinen Kale Koyu’na uğrayabilirsiniz. Antik bir kalenin kalıntılarından ismini alan koy, ince kumlu sahilinin çevresinin saran çam ormanlarıyla yeşil ve mavinin buluştuğu cennet köşelerden biri.

Kristal berraklığındaki sularından dolayı tekne geziler ve dalış turlarının önemli adreslerinden biri haline gelen İtalyan Koyu’nda siz de şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak su altındaki tarihi yapıların veya balık sürülerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Erikli ve Mecidiye sahili arasında uzanan İtalyan Koyu’nu her mevsim rehberli doğa gezileriyle de keşfe çıkabilir, dağ eteklerinde sıralanan kale kalıntıları arasından manzarayı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

13- Yayla Sahili

Edirne'de yaz aylarında tertemiz denizin ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz başka bir yer de Keşan ilçesine bağlı Yayla beldesinin büyüleyici sahili. Saros Körfezi'nin su altı akıntılarıyla kendini temizleyen denizinde doyasıya yüzebileceğiniz sahil, kristal berraklığında sularıyla şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için de ideal.

Sığ ve sakin sularıyla çocuklu aileler veya acemi yüzücülerin de güvenle yüzebileceği Yayla sahilinin çevresinde ise mevsimlik balıklar tadabileceğiniz balık restoranları, kaliteli butik oteller ve donanımlı kamp alanları gibi olanaklar bulabilirsiniz. Edirne Otogarı’ndan her saat hareket eden Keşan minibüsleri ile Yayla sahiline yaklaşık 2 saat içinde ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

14- İbrice Limanı

İbrice Koyu’nun hemen yanında uzanan ve Saros Körfezi’nin en popüler dalış noktalarından biri olan İbrice Limanı, aynı zamanda dalgasız deniziyle çocuk ailelerin de keyifle zaman geçirebileceği yerler arasında. Sert rüzgâr ve dalgalardan korunan doğal bir liman olduğu için antik dönemlerden beri teknelerin mola noktası olan İbrice Limanı, binlerce yıllık su altı kalıntıları ve batıklarıyla tüm dünyadan profesyonel dalgıçları da kendine çekiyor. Dalış turlarının yanı sıra günübirlik tekne gezileriyle de keşfe çıkabileceğiniz limanın berrak sularına kendinizi bırakarak balık sürüleriyle birlikte yüzebilirsiniz.

Konum Linki

15- Lozan Anıtı ve Müzesi

Edirne gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan ve şehir merkezine sadece 4 kilometre uzaklıktaki Karaağaç Mahallesi’nde İstasyon Caddesi üzerinde yer alan Lozan Anıtı ve Müzesi, tarih meraklılarının yanı sıra yabancı turistlerin de çok ilgisini çeken yerlerden biri. 1998 yılında ziyarete açılan anıt, Lozan Anlaşması ve dünya barışını simgeliyor. 36, 31 ve 17 metre yükseklikteki 3 sütunun çevrelediği, elinde barış ve demokrasiyi temsil eden bir güvercinin bulunduğu kız heykeli ile görülmeye değer güzellikteki Lozan Anıtı’nın hemen yanındaki müzede ise döneme ait belgeler, fotoğraflar ve tarihi objelerle süslü geniş koleksiyonları inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

16- IV. Mehmet Av Köşkü

Avcı Mehmet olarak bilinen Padişah IV. Mehmet tarafından 1671 yılında inşa ettirilen IV. Mehmet Av Köşkü, Edirne'nin önemli tarihi yapılarından biri olarak ilgi görüyor. Asırlık çam ve çınar ağaçları arasında gizlenen, klasik Osmanlı taş mimarisi ile tasarlanmış av köşkü, 2002 yılında aslına uygun olarak restore edildi.

Edirne’nin çok popüler yeşil alanlarından biri olan Sarayiçi Tavuk Ormanı içinde yer alan ve çevresi kır bahçeleri, mesire alanları, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanlarıyla çevrili IV. Mehmet Av Köşkü, hem etkileyici köşkü görmek hem de tertemiz havada yorgunluk atmak isteyen Edirne halkı ve turistlerle her zaman hareketli.

Konum Linki

17- Tunca Nehri

Bulgaristan sınırında doğan ve 390 kilometre boyunca ilerleyerek Edirne'den geçen Tunca Nehri, çevresini saran doğal güzellikleri ve üzerinde inşa edilen tarihi köprüleriyle sevilen gezi alanları arasında. Edirne sınırında 12 kilometrelik bir güzergahta ilerleyen nehir, Meriç Nehri'nin ana kollarından biri.

Tarih ve doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan, 1608 ile 1615 yılları arasında inşa edilen Tunca Köprüsü’nde özellikle kış aylarında kartpostal güzelliğinde kar manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. 1488 yılı yapımı Sultan II. Bayezid Köprüsü ve Yalnızgöz (Tekgöz) Köprüsü’nü de yakından görebileceğiniz gezinizde yaz aylarında Tunca Nehri’nin temiz sularında sandallar ve kanolarla gezilere çıkabilir, seyir teraslarında su kuşlarını izleyebilir ve olta balıkçılığı yaparak sessiz atmosferde yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

18- Üç Şerefeli Camii

Edirne’de gezebileceğiniz en etkileyici ve ünlü camilerimizden biri de Beyazıt'ın oğlu Musa Çelebi tarafından 1410 yılında yaptırılan Üç Şerefeli Camii. Büyüleyici yapı, ünlü usta Mimar Sinan’ın hocası olan Müslihiddin Ağa’nın en önemli yapıtları arasında. Geniş bir avluyla süslü, 4 minareli ve 13 şerefeli olarak tasarlanan Üç Şerefeli Camii, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Şehrin en eski camilerinden biri olarak özellikle kutsal günler ve bayramlarda tamamen dolan Üç Şerefeli Camii’ni ziyaret ederek Osmanlı döneminin en güzel camilerinden birini yakından görme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

19- Bulgar Kilisesi (Sv. Georgi kilisesi)

Edirne’yi gezen yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği tarihi yapılardan biri olan Bulgar Kilisesi veya Sv. Georgi Kilisesi, 1880 yılında Kıyık Mahallesi'nde inşa edilmiş görülmeye değer bir yapılardan biri. Restore edildikten sonra ibadete tekrar açılan kilise; etkileyici taş mimarisi, renkli vitray pencereleri ve dini motiflerle süslü iç bölümleri ile keyifli bir gezi sunuyor. Edirne’de o dönemlerde yaşayan Bulgar nüfusun ibadet etmesi için Sultan Abdülhamit'in izniyle inşa edilen ve bölgedeki günümüze kadar kalmayı başarmış ender kiliselerden biri olarak dikkat çeken Bulgar Kilisesi’ne şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

20- Edirne Eski Camii

Şehrin en eski camilerinden biri olan ve Edirne Ulu Camii olarak da bilinen Eski Camii, Yıldırım Beyazıt'ın oğlu Süleyman döneminde başlanmış ve 1414 yılında Çelebi Mehmet döneminde 10 yıllık bir sürede bitirilmiş etkileyici bir mimari eser. Kare planlı olarak inşa edilen ve 2000 m2 gibi büyük bir iç alana sahip olan Edirne Eski Camii, dokuz kubbesiyle en güzel çok kubbeli Osmanlı camilerinden biri olarak gösteriliyor.

Rumi ve geometrik desenlerle süslenmiş mihrabını mutlaka incelemenizi önerdiğiniz tarihi yapı, aynı zamanda III. Mustafa ve II. Ahmet’in kılıç kuşandığı yer olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Hacı Bayram Veli'nin Edirne'ye ziyaret ettiğinde vaaz verdiği Eski Camii; tarih, kültür ve mimarlık meraklarının görmesi gereken Edirne'ye şaheserlerinden biri.

Konum Linki

21- Sazlıdere Sahili

Erikli ile Kavaklı Köyü arasında uzanan Sazlıdere sahili, özellikle kıyı boyunca sıralanan salaş balık restoranları ve benzersiz Saros Körfezi manzaraları izleyebileceğiniz seyir alanlarıyla Edirne’de günübirlik geziler için tercih edilen adreslerinden biri. Keşan ilçesinin sık ziyaret edilen yerlerinden biri olan Sazlıdere, İstanbul'a oldukça yakın olduğu için yaz aylarında da oldukça kalabalık.

Sahil çevresinde sıralanan her bütçeye uygun oteller, yöresel ürünler alabileceğiniz küçük çarşılar, deniz manzaralı kahvaltı salonları ve balık restoranları çok ilgi görüyor. Akşamları deniz havası eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Sazlıdere sahilinde bisiklet kiralayarak da bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

22- Edirne Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Edirne merkezinde Cami Sokak üzerinde ziyaret edebileceğiniz tarihi Darülhadis Medresesi'nin taş mimarili odalarında hizmet veren Türk ve İslam Eserleri Müzesi, kültür meraklılarının şehri gezerken mutlaka uğraması gereken müzelerden biri.

Tunca Nehri kıyısında yer alan medresenin güzel manzarası eşliğinde gezebileceğiniz müzenin 14 taş mimarili odasında yüzlerce yıldır yapılan el yapımı Kur'an-ı Kerim, Kırkpınar güreşlerinin fotoğrafları, çarpıcı hat sanatı örnekleri, saray çini süslemeleri, Osmanlı döneminde kullanılan çakmaklı tüfekler, zırhlar, miğferler ve süvari kılıçları gibi pek çok objeyi yakından görebilirsiniz. Size Osmanlı döneminin kültür ve sanat dünyasını inceleme fırsatı sunacak müzenin geniş avlusunda ise devasa taş eserler arasında çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

23- Muradiye Camii

Tarihi camiler bakımından çok zengin olan Edirne'de ziyaret edebileceğiniz başka bir etkileyici Osmanlı dönemi camisi de Sarayiçi’nin manzarasına hakim bir tepede yükselen Muradiye Camii ve Mevlevihanesi. 1583 ile 1592 yılları arasında III. Murad tarafından külliye olarak inşa edilen ve içerisinde cami, medrese, imarethane, çeşitli dükkan bölümlerinin bulunduğu Muradiye Camii’nin proje çizimi ise Mimar Sinan'a ait.

Osmanlı medrese tarzının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Muradiye Camii; kesme taşlarla tasarlanmış dış mimarisi ve ahşap el işi motiflerle süslü iç bölümleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Günümüzde Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet veren medrese odalarını da gezebileceğiniz Muradiye Camii; bitki motifleri ile dekore edilmiş mihrabı, çinilerle süslü duvar ve tavanlarıyla Edirne’nin en güzel yapılarından biri.

Konum Linki

24- Enez Kalesi

Edirne, tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşleriyle de yakından görebileceğiniz Enez Kalesi, Saros Körfezi'ne hakim yüksek bir tepede konumlanıyor. Antik çağlarda bölgeye yapılan barbar akınlarına karşı korunma amaçlı olarak inşa edildiği düşünülen ve Doğu Roma İmparatorluğu döneminde genişletilen Enez Kalesi; günümüze kadar ayakta kalmış devasa surları, Meriç Nehri’ne kadar uzanan panoramik manzaraları, sütunlu kapıları ve içerisindeki mozaiklerle döşeli antik kilisesiyle keyifli bir tarih gezisi sunuyor.

Giriş kapısı üzerinde tasvir edilen Trakya süvarilerini de mutlaka incelemenizi önerdiğimiz Enez Kalesi’nden bölgenin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Rehberli turların yanı sıra Edirne Otogarı’nda her saat hareket eden Keşan minibüsleriyle de kaleye rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

25- Adalet Kasrı

Bir zamanlar Topkapı Sarayı ile birlikte Osmanlı'nın en önemli ve büyük sarayı olan Edirne Sarayı'ndan günümüze hayatta kalan en etkileyici bölüm olan Adalet Kasrı, Edirne'nin tarihi Sarayiçi semtinde kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan ve padişahın ünlü kanunlarının yazıldığı yer olmasıyla tarihi bir öneme sahip olan Adalet Kasrı, 1561 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun hem ünlü mimarlarından Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir şaheser.

Tunca Nehri kenarında dört katlı olarak tasarlanan ve en üst katındaki süs havuzu, sivri kubbesi, çarpıcı kesme taş mimarisiyle şehrin görülmeye değer yapılarından biri olan Adalet Kasrı, Edirne’yi gezerken kesinlikle uğramanız gereken tarihi anıtlarımızdan biri.

Konum Linki

26- Gala Gölü

6000 hektardan daha büyük bir alanı kapsayan Gala Gölü, Türkiye'de her doğa tutkununun görmesi gereken tabiat harikalarımızdan biri. 2005 yılında el değmemiş güzelliklerinin korunması için milli park ilan edilen Gala Gölü, Edirne'de düzenlenen doğa yürüyüşleri, kampçılık, kuş gözlem turları, dağ bisikleti gezileri ve fotoğraf safarilerinin en sevilen adreslerinden.

100'den fazla göçmen kuş türü dahil 200'den farklı türde su kuşunu yakından görme şansı bulabileceğiniz gölün sazlıklarında tepeli papağanlardan karabataklara kadar pek çok ender görülen kuşun harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Özellikle kuşların göç döneminde, ilkbahar ve yaz aylarında gökyüzünü kaplayan binlerce kuşla inanılmaz manzaralara şahit olabileceğiniz Gala Gölü’nün iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, buz gibi dereleri, sessiz sazlıkları, seyir ve kuş gözlem teraslarında dinlendirici bir gezi yapabilirsiniz. Donanımlı kamp alanlarıyla bölgede kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden olan Gala Gölü, Edirne'ye 144 kilometre uzaklıktaki Enez ilçesi sınırlarında yer alıyor ve hem minibüslerle hem de yılın her mevsimi bulabileceğiniz doğa gezileriyle gölü kolaylıkla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

27- Ali Paşa Çarşısı

Edirne’de alışveriş yapmak ve tarihi atmosferde gezmek için ziyaret edebileceğiniz başka bir özel yer de 1560 ile 1565 yılları arasında inşa edilen Ali Paşa Çarşısı. Şehir merkezinde Osmaniye Caddesi'nde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz tarihi çarşı, yüzlerce yıldır Edirne’nin sevilen ticaret merkezlerinden biri konumunda. 100’den fazla dükkanın hizmet verdiği çarşıda yöresel giysiler, baharatlar, el yapımı ahşap ve bakır ürünler gibi binlerce ürünü bir arada bulabilirsiniz. Merkezi bir konumda yer alan Ali Paşa Çarşısı, halk arasında Edirne Kapalı Çarşı olarak da biliniyor.

Konum Linki

28- Dalyan Gölü

Doğa severler için adeta bir cennet olan Edirne'de keşfe çıkabileceğiniz başka bir büyüleyici tabiat harikası da Meriç Nehri'nin Ege Denizi'ne döküldüğü eşsiz bir konumda oluşan Dalyan Gölü. Saros Körfezi’nin yanı başında uzanan göl, zengin balık çeşitliliğiyle ünlü ve bölgenin en sevilen balık avlama alanlarından biri. Sarıdan kızıla doğanın her tonunu görebileceğiniz bitki çeşitliğiyle keyifli bir doğa gezisi deneyimi sunan Dalyan Gölü, yüzlerce su kuşu ve göçmen kuşa da ev sahipliği yapıyor.

El değmemiş güzelliği için koruma altına alınan ve sevimli pelikanları ile ünlü olan Dalyan Gölü, yılın her mevsimi doğa gezileri, kampçılık, dağ bisikleti turları gibi etkinliklerin ana merkezi olarak ziyaret edilebilir. Gölü gezdikten sonra ıssız koylarda Saros Körfezi’nin tertemiz sularında yüzerek yorgunluk da atabilirsiniz.

Konum Linki

29- Fatih Köprüsü

Köprüler şehri Edirne'de mutlaka görmeniz gereken etkileyici köprülerden bir diğeri de Edirne Sarayı'nı şehre bağlamak için Tunca Nehri üzerine inşa edilmiş olan Fatih Köprüsü. Tarihi kaynaklarda Bönce Köprüsü olarak da geçen etkileyici yapı, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet'in emriyle inşa edilmiş. Tunca Nehri boyunca sıralanan 9 köprüden biri olan ve yarım ay tekniği kullanılarak tasarlanan Fatih Köprüsü, hemen arkasındaki başka bir simgesel yapı olan Adalet Kasrı ile birlikte özellikle gün doğumu ve gün batımlarında büyüleyici bir manzara oluşturuyor.

Konum Linki

30- Karaağaç Mahallesi

Edirne’de unutulmaz bir tarih gezisi yapabileceğiniz en sevilen yerlerden biri de Meriç Nehri’nde 2 kilometre, Yunanistan sınırına da sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan tarihi Karaağaç Mahallesi. Lozan Anıtı ile ünlü mahalle; asırlık çınar ağaçlarıyla süslü sokakları, yüzlerce yıllık tarihi konakları, aslına uygun olarak restore edilmiş büyüleyici tren garı ve Lozan Müzesi ile harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Tarihi atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış Karaağaç Mahallesi, kendine özgü huzurlu atmosferi ve sessiz Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Edirne’de düzenlenen fotoğrafçılık gezilerinin de değişmez adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

31- Erikli Tuzla Gölü

Edirne'de denize girilebilecek en güzel noktalardan biri olan Erikli sahilinin hemen arkasında uzanan Erikli Tuzla Gölü, ev sahipliği yaptığı yüzlerce su kuşu ve bakir güzelliğiyle bölgenin en özel gezi alanlarından. Gölün çevresini yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir, seyir teraslarında ise büyüleyici gün batımı manzaraların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Balık bolluğundan dolayı balık avlama turları ve kuş gözlem gezilerinin en popüler adreslerinden biri haline gelen Erikli Tuzla Gölü’nü gezdikten sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Erikli Plajı’nda da kısa bir mola vererek masmavi suların tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

32- Edirne Erasta AVM

Edirne merkezinde Talatpaşa Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Edirne Erasta AVM, şehrin en büyük ve hareketli alışveriş merkezlerinden biri konumunda. İçerisinde ulusal ve uluslararası yüzlerce marka bulabileceğiniz mağazaların hizmet verdiği alışveriş merkezi, yılın her dönemi düzenlenen dans yarışmaları ve kültürel etkinlikleriyle de ilgi görüyor. Sinema salonları, restoranlar, kafeler ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra çocuklara yönelik organizasyonlarla da güzel zaman geçirebileceğiniz Edirne Erasta AVM’de hem tatil alışverişi yapabilir hem de çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

33- Edirne Söğütlük Kent Ormanı

İzzet Arseven Kent Ormanı olarak da bilinen Edirne Söğütlük Kent Ormanı, Edirne merkezinde Kozan Caddesi'nde yer alıyor ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz popüler yeşil alanlardan biri. Bahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz zengin bitki çeşitliliği, koşu yolları, mesire alanları, kır bahçeleri ve çocuk oyun alanlarıyla ilgi gören kent ormanı, özellikle hafta sonları spor veya piknik yapmak için sıkça ziyaret ediliyor. Meriç Nehri kıyısındaki seyir teraslarından harika fotoğraflar da çekebileceğiniz Edirne Söğütlük Kent Ormanı’nı bisiklet kiralayarak da keşfe çıkabilir, şehrin gürültüsünden uzakta sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

34- Edirne Sarayı

Bir zamanlar Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük sarayı olan Edirne Sarayı, günümüze kadar çok az bir bölüm hayatta kalmayı başarmış önemli tarihi yapılarımızdan biri. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettikten sonra yaptırdığı ve onlarca padişah tarafından aktif olarak kullanılan devasa saray, 1829 yılında Ruslar tarafından da bir süre kullanılmış ve Rus Harbi sırasında yıkılmış.

Az bir bölümü ayakta kalan ve koruma altına alınan Edirne Sarayı, 1562 yılında Mimar Sinan tarafından 7 katlı olarak inşa edilmiş. Devasa kapılarının yanı sıra büyüleyici taş ve ahşap işçiliklerini hala yakından görebileceğiniz Edirne Sarayı’nın 355.000 m2 gibi geniş bir alana yayılan harabelerini hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

35- Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi

Çocuklu ailelerin Edirne’de mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de Türkiye'nin en büyük ve etkileşimli bölümlere sahip çocuk müzesi olmasıyla ünlü Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi. Şehir merkezinde Bahriye Üçok Caddesi üzerinde, toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan müze; devasa dinozor ve mamut maketleri, bilim atölyeleri, nostaljik oyuncaklarla çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, aynı zamanda yılın her dönemi düzenlenen müzik ve tiyatro eğitimleriyle de ilgi görüyor. Hem ilginç koleksiyonlarını gezebileceğiniz hem de etkinlik takvimini inceleyerek kültürel etkinliklere katılabileceğiniz müze, haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

36- Selimiye Arastası

1590 yılında Selimiye Camii'ne gelir sağlamak için hizmete açılan ve Edirne’nin en önemli ticaret noktalarından biri haline gelen Selimiye Arastası, etkileyici kesme taş mimarisi ve içindeki yöresel ürünler satan yüzlerce dükkanıyla günümüzde de alışveriş yapmak isteyen turistlerin ilk uğradığı yerler arasında.

450 yıldan uzun zamandır olduğu gibi bugün de kira gelirleriyle Selimiye Camii'nin giderlerini karşılayan tarihi arasta, 256 metre uzunluğu ve 73 kemerle süslü taş mimarisiyle görülmeye değer bir Osmanlı dönemi mimari şaheseri. Evliya Çelebi'nin kitaplarında da güzelliğinden bahsettiği Selimiye Arastası’nda hem çarpıcı mimariyi inceleyebilir hem de keyifli bir tatil alışveriş yapabilirsiniz.

Konum Linki

37- Rüstem Paşa Kervansarayı

Mimar Sinan'ın Edirne'de bıraktığı başka bir büyüleyici şaheser de 16. yüzyıl dönem mimarisini yansıtan görkemli Rüstem Paşa Kervansarayı. Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve sadrazamı Rüstem Paşa'nın emri ile 1554 yılında Mimar Sinan'ın inşa ettiği, büyük han ve küçük han olarak iki bölümden oluşan Rüstem Paşa Kervansaray, döneminin en güzel kervansaray örneklerinden biri olarak tarih severlerin çok ilgisini çekiyor.

İçerisinde 100'e yakın dükkanın hizmet verdiği kervansaray, 1972 yılında restore edildi ve restorasyonuyla pek çok önemi mimarlık ödülü kazandı. El yapımı taş işçilikleriyle dikkat çeken ve günümüzde bazı bölümleri otel olarak kullanılan kervansaraylarda hem keyifli bir tarih gezisi yapabilir hem de otel bölümünde konaklayarak mistik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

38- Edirne Büyük Sinagogu

Şehri gezen yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği simgesel yapılarından biri olan Edirne Büyük Sinagogu, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise 3. büyük sinagogu olmasıyla ünlü. 1492 yılında inşa edilen ve 1905 yanında tamamen yıkıldıktan sonra II. Abdülhamit'in emriyle aslına uygun olarak tekrar yapılan Büyük Sinagog, 1983 yılına kadar Yahudiler tarafından kullanmaya devam ediyordu ama şehirde o tarihten sonra Yahudi nüfusu kalmadı için günümüzde turistik bir mekan olarak hizmet veriyor.

Etkileyici Neo Morris mimarisi ile Edirne’nin Osmanlı mimarili yapıları arasında farklı bir manzara sunan Edirne Büyük Sinagogu; dini motiflerle süslü duvarları, renkli vitray pençeleri ve sade dekorasyonuyla görülmeye değer güzellikte. Maarif Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan Büyük Sinagog, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

39- Edirne Sağlık Müzesi

Edirne'nin önemli tarihi yapılarından ve müzelerinden biri olarak her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Edirne Sağlık Müzesi, 1484 yılında inşa edilen Sultan 2. Beyazıt Külliyesi içerisinde etkileyici koleksiyonuyla ilgi çekiyor. Uzun yıllar boyunca şifahane olarak kullanılan yapı, 1997 yılında aslına uygun olarak restore edilerek Trakya Üniversitesi tarafından müze haline getirildi.

Pek çok uluslararası ödül kazanan müzenin koleksiyonlarında Osmanlı döneminde yaygın olarak kullanılan su, müzik, renk ve kokularla tedavi gibi bölümlerin yanı sıra tarihi hastane odaları, şifa merkezleri, tıp medresesi, Osmanlı döneminde kullanılan cerrahi aletlerin sergileri, cami, imaret ve hamam gibi bölümleri de gezme şansı bulabilirsiniz. Büyüleyici kesme taş mimarisiyle sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak olan Edirne Sağlık Müzesi, tıp ve bilim meraklılarının Edirne’de kesinlikle uğraması gereken yerlerden.

Konum Linki

40- Kırkpınar Er Meydanı

Yüzlerce yıldır düzenlenen Kırkpınar yağlı güreşlerinin değişmez adresi olan ve Sarayiçi semtinde yer alan Kırkpınar Er Meydanı, şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. II. Murad'ın Edirne'yi fethetmesinden sonra gelenek haline gelen ve günümüzde de her yıl düzenlenen yağlı güreşlerin yanı sıra yıl boyu pek çok ulusal ve uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan meydan, hem merkezi konumu hem de tarihi yerlere olan yakınlığıyla turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Kırkpınar Er Meydanı’nın hemen yanında sıralanan etkileyici pehlivan heykellerini de mutlaka görmenizi önerdiğimiz gezinizde haziran ayı sonu ile temmuz ayı başını kapsayan dönemde düzenlenen yağlı güreş müsabakalarını da keyifle izleyebilirsiniz.

Konum Linki

41- Vakıf Sahili

Huzurlu tatil arayanların en sevdiği yerlerden Enez’e bağlı tatil beldesi Vakıf’ın büyüleyici sahili, turist kalabalıklarından uzakta Saros Körfezi'nin berrak denizinin tadını çıkarmak isteyenler için doğru adreslerden biri. Donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla dünyanın her yerinden kampçıları da misafir eden Vakıf sahilinde güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler, su sporu merkezleri, balık restoranları ve kafeler gibi imkanlar bulabilirsiniz. İnce kumlu sığ deniziyle çocuklu ailelerin de güzel bir gün geçirebileceği sahile Enez veya Vakıf minibüslerinin yanı sıra tekne gezileriyle de gitme şansınız var.

Konum Linki

42- Edirne Kent Müzesi

Modern müzecilik anlayışıyla hizmet veren Edirne Kent Müzesi, antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar pek çok medeniyetten izler taşıyan Edirne'nin tarihi hazinelerinin yanı sıra ekonomik, sosyolojik ve kültürel özelliklerini görmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Birbirinden güzel tarihi Edirne fotoğraflarından şehrin ünlü simgesel yapılarının maketlerine kadar binlerce objeyle süslü müzenin etnografya koleksiyonlarında ise yüzlerce yıllık yöresel el sanatı ürünlerini inceleyebilir; Edirne’nin mutfağı, sanatı, dili ve edebiyatıyla ilgili birçok önemli bilgi alabilirsiniz. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 18:00 aralığı saatler arasında gezebileceğiniz Edirne Kent Müzesi, 8000 yıllık Edirne tarihini gözlerinizin önüne serecek.

Konum Linki

43- Tarihi Edirne Evleri

Osmanlı İmparatorluğu'nun hem 2. başkenti hem de en önemli şehirlerinden olan Edirne'nin her köşesi yüzlerce yıllık büyüleyici konaklarla çevrili. Osmanlı döneminin en güzel sivil mimari örnekleri arasında kabul edilen Edirne köşkleri, konakları ve ahşap evlerini fotoğraf safarileri ve rehberli tarih turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz.

Kaleiçi ve Sarayiçi’nin dar sokaklarında en güzel örneklerini görebileceğiniz rengarenk ahşap konaklar; etkileyici el yapımı ahşap süslemeleri, asırlık çınarlarla süslü bahçeleri ve cumbalı pencereleriyle görülmeye değer güzellikte. Bazıları müze, konuk evi, sanat evi ve butik otel olarak hizmet veren konakların iç bölümlerini de gezebilir, Osmanlı dönemi konak yaşamını inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

44- Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Atatürk'ün isteği ile kurulan ve en güzel Osmanlı sivil mimari örneklerinden kabul edilen taş bir konakta hizmet veren Edirne Müzesi, binlerce yıllık tarihe sahip şehrin paha biçilmez hazinelerini görmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Darülhadis Medresesi’ni de kapsayan müze, Topkapı Sarayı'ndan getirilen eserlerin yanı sıra Osmanlı Devleti’nin 2. başkenti olan Edirne ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen binlerce esere de ev sahipliği yapıyor. Etnografya bölümlerinde Edirne’nin kültürel ve geleneksel yapısını yansıtan binlerce eseri de yakından görebileceğiniz Edirne Müzesi’nin haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

45- Erikli Plajı

Edirne'nin çok sevilen plajlarından biri olan ve Enez ile Yayla sahilleri arasında uzanan Erikli Plajı, Ege ve Akdeniz’i aratmayan altın renkli kumları ve masmavi deniziyle Saros Körfezi'nin gizli cennetlerinden biri. Balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki denizinden dolayı Akvaryum Koyu olarak adlandırılan Erikli Plajı, tekne gezileri ve balık avlama turlarının da ana merkezlerinden biri.

Donanımlı kamp alanları, her bütçeye uygun oteller, yöresel lezzetler ve taze balıklar tadabileceğiniz restoranların hizmet verdiği plaj, turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda. Saros Körfezi'nin kendi kendini temizleyen su akıntılarıyla her zaman tertemiz kalan deniziyle keyifli bir gün geçirebileceğiniz Erikli Plajı’na Edirne’den minibüslerle 2 saat içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

46- Darülhadis Camii

Edirne'nin en eski camilerinden biri olan ve 1435 yılında II. Murad tarafından Tunca Nehri’ne hakim bir konumda inşa ettirilen Darülhadis Camii, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi yapılarımızdan biri. Asırlık çam ve çınar ağaçları arasında sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzarasıyla ünlü camiyi II. Murat, Hz. Muhammed'i rüyasında gördükten sonra inşa ettirmeye karar vermiş ve Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye çeşitli eklemeler yapılmış.

İlk dönem klasik Osmanlı mimari özelliklerini yansıtan Darülhadis Camii, çevresini saran doğal güzellikleri ve büyüleyici Tunca Nehri manzaraları eşliğinde güzel bir tarih gezisi sunuyor. Caminin iç mekanını gezebilir ve etkileyici el sanatı örneklerinin yanı sıra rengarenk vitray pencereleri de yakından görebilirsiniz. Edirne merkezinde ismini verdiği Darülhadis Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Darülhadis Camii; tarih, kültür ve mimari meraklıların kesinlikle uğraması gereken Edirne şaheserleri arasında.

Konum Linki

47- Süloğlu Barajı

Edirne'ye sadece 40 kilometre uzaklıkta yer alan ve minibüslerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz Süloğlu Barajı, taşkınlara karşı önlem amacıyla 1981 yılları arasında inşa edildi. Günümüzde sevilen bir gezi alanı haline gelen ve yaz aylarında baraj göletinde balık avlama turları ve kano gezileri gibi onlarca etkinliğin gerçekleştirildiği Süloğlu Barajı, şehre en yakın doğaya kaçış alanlarından biri.

Seyir terasları, asırlık çınar ağaçları ile sarılı yürüyüş parkurları, olta balıkçılığı platformları ve göl manzaralı mesire alanları bulabileceğiniz Süloğlu Barajı’na Edirne’den 40-45 dakika içinde ulaşabilir ve dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

48- Danışment Tabiat Parkı

Edirne'nin yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici noktalarından biri de Keşan ilçesi sınırlarında yer alan Danişment Tabiat Parkı. 13 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan ve Saros Körfezi kıyıları boyunca uzanan tabiat parkı; akasya ve iğde ağaçlarıyla süslü güzelliği, 300'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan sazlıkları, buz gibi akarsuları ve huzurlu koylarıyla sadece Edirne'den değil, İstanbul ve Çanakkale gibi komşu şehirlerden de doğal severleri kendine çekiyor.

İyi düzenlenmiş yürüyüş ve bisiklet parkurlarında yılın her mevsimi rehberli gezilere çıkabileceğiniz tabiat parkının panoramik deniz manzaralı mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yaparak keyifli zaman geçirebilir, donanımlı kamp ve karavan alanlarında ise birkaç gün konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

49- Koru Dağları

Gelibolu Yarımadası’ndan başlayarak Ergene Havzası’nda kadar uzanan ve Trakya Bölgesi’nin en yüksek dağlarından biri olan Koru Dağları; yılın her mevsimi dağcılık, kaya tırmanma, kampçılık, doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, dağ bisikleti turları ve ATV gezileri gibi pek çok sevilen etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Kızılçam, karaçam ve meşe ağaçlarıyla süslü Koru Dağı'nın etekleri, aynı zamanda yemyeşil yayalarıyla da yaz sıcaklarında en sevilen doğaya kaçış noktaları arasında. Kış aylarında rehberli turlara katılarak büyüleyici kar manzaralarına şahit olabileceğiniz Koru Dağları’nda yaz ve bahar aylarında ise oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada yenilenebilirsiniz. Edirne’ye 148 kilometre uzaklıktaki Koru Dağları, büyüleyici vahşi yaşam zenginliğiyle doğa fotoğrafçılarının da sıkça uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

50- Telli Çeşme

Osmanlı döneminin en güzel çeşme örneklerinden birisi olarak ilgi çeken ve 1800 yıllarda yapıldığı tahmin edilen Telli Çeşme, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde, alışveriş yapmak için uğrayabileceğiniz tarihi Uzunköprü Çarşısı'nın tam ortasında hemen dikkatinizi çekecek. İlçe halkının çok sevdiği buluşma noktalarından biri olan ve günümüzde kaynak sularıyla hala hizmet vermeye devam eden tarihi çeşmenin sularını içtikten sonra çarşının yüzlerce çeşit yöresel ürünle süslü dükkanlarını da keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

51- Edirne Saray Hamamı

Tarihi yapılar bakımından adeta bir cennet olan Edirne'de hem çarpıcı mimarisini inceleyebileceğiniz hem de otantik atmosferinde yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Saray Hamamı’na da uğrayabilirsiniz. Edirne merkezinde Meydan Mahallesi’nde güzel bir konumda bulunan tarihi hamam, ilk yapıldığı dönemlerde sadece Edirne Sarayı çalışanları tarafından kullanılıyordu ve ismini de buradan alıyor.

Selimiye Camii ile aynı dönemde yapıldığı tahmin edilen ve günümüzde restore edilerek hala kullanılmaya devam eden hamam; kadın, erkek, ılıklık, sıcaklık ve soğukluk bölümleriyle gezinizden sonra yorgunluk atmak için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Tarihi Saray Hamamı, haftanın her günü 08:00 ile 24:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

52- Ainos Antik Kenti

Edirne'nin tarih ve arkeoloji gezilerinin önemli adreslerinden biri olan ve Saros Körfezi’nin batısında bölgeye hakim bir konumda inşa edilen Ainos Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Kral Kızı Bazilikası’nın büyüleyici kalıntılarıyla da tüm dünyadan arkeoloji severleri kendine çeken antik kenti gezerken Helenistik, Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinin mimari özelliklerini bir arada görebilirsiniz.

Günümüze kadar sağlam kalmış devasa surları, binlerce kişilik tiyatrosu, etkileyici tapınakları, Roma sütunları, hamamlarıyla dikkat çeken ve Trakya Bölgesi’nin en büyük antik yerleşim yerlerinden biri olan Ainos Antik Kenti’ni rehberli turlarla gezerek ilginç bilgiler de alabilirsiniz.

Konum Linki

53- Karaağaç Tren Garı

Hem etkileyici mimarisi hem de tarihi önemi ile ilgi çeken Karaağaç Tren Garı, Edirne gezilerinde ziyaret edebileceğiniz başka bir etkileyici yapı. 1873 yılında hizmete başlayan Karaağaç Tren Garı, TCDD’nin eski tren istasyonu olması ile ünlü ve aslına uygun olarak restore edildikten sonra günümüzde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak hizmet veriyor. Büyüleyici dış mimarisinin ve önündeki tarihi lokomotiflerin fotoğraflarını çekebileceğiniz tren garının iç mekanlarını da gezebilirsiniz.

Konum Linki

54- Selimiye Vakfı Müzesi

Yüzlerce yıllık binası ve zengin koleksiyonlarıyla Edirne'yi gezerken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz müzelerden biri de Selimiye Vakfı Müzesi. Şehrin en etkileyici yapılarından biri olan ve 1575 yılında inşa edilen Sultan II. Selim Külliyesi içerisinde hizmet veren müze, benzersiz koleksiyonları için sıkça ziyaret ediliyor.

2006 yılında aslına uygun olarak restore edilen külliye bölümünü de gezme şansı bulabileceğiniz müzenin koleksiyonlarında ise Osmanlı döneminden çiniler, hat sanatı eserleri, antikalar, halılar, kilimler ve seccadeler gibi binlerce obje sergileniyor. Edirne merkezinde pek çok tarihi yapının bulunduğu Taş Odalar Sokak üzerinde güzel bir konumda yer alan Selimiye Vakfı Müzesi’ne kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşarak gezebilir, külliyenin çiçeklerle süslü geniş avlusunda mola vererek ise tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

55- Edirne Aquapark (Aquadrian)

Yaz aylarında çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz en popüler yerlerden olan Edirne Aquapark, sıcak günlerde hem aileler hem de yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Yetişkinler ve çocuklar için farklı büyüklüklerde su kaydırakları, eğlence ve dinlenme havuzları bulabileceğiniz su parkında kafeterya, güneşlenme terası, restoran gibi olanaklar da sağlanıyor. Gün boyu animasyonlar ve yarışmalarla güzel zaman geçirebileceğiniz, bölgenin en büyük su parklarından biri olan Edirne Aquapark’a hem servisler hem de toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

56- Saatli Medrese

Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir eğitim şehri olan Edirne'de gezebileceğiniz en etkileyici medreselerden biri de II. Murat'ın emriyle 1437 ile 1447 yılları arasında inşa edilen Saatli Medrese. Kesme taşlarla, tek katlı ve kubbeli olarak tasarlanan tarihi medrese, Üç Şerefeli Camii’nin hemen yanı başında olduğu için iki eseri birlikte gezebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet'in eğitim aldığı bilinen, Osmanlı döneminden en önemli medreselerinden biri olarak tarih gezilerinin değişmez adreslerinden olan Saatli Medrese’nin günümüzde Fatih Sultan Mehmet Müzesi olarak hizmet verilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Konum Linki

57- Sarayiçi Tavuk Ormanı

Edirne merkezinde toplu taşıma araçları veya yürüyüşle kısa sürede ulaşabileceğiniz başka bir sevilen yeşil alan da IV. Mehmet Av Köşkü’ne de ev sahipliği yapan Sarayiçi Tavuk Ormanı. 58 hektardan büyük yeşil alanı kapsayan orman; meşe ve çam ağaçları arasında sıralanan kır bahçeleri, mesire alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ile hafta sonları ve yaz aylarının değişmez gezi adreslerinden biri.

Sarayiçi Tavuk Ormanı’nda hem çam ormanları arasındaki hamaklar, salıncaklar ve minderlerde dinlendirici bir gün geçirebilir hem de en güzel 17. yüzyıl mimari örneklerinden biri olan IV. Mehmet Av Köşkü’nün harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları için de hafta sonları sıkça ziyaret edilen Sarayiçi Tavuk Ormanı’nda bisiklet kiralayarak da gezilere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

58- Ergene Köprüsü

Ergene Nehri üzerinde 1426 ile 1443 yılları arasında inşa edilen Ergene Köprüsü, Trakya Bölgesi’nde pek çok tarihi eser inşa ettiren II. Murat’ın emri ile yapılan mimari hazinelerimizden biri. Dünyanın en uzun taş köprüsü olmasıyla ünlü Ergene Köprüsü, büyüleyici güzelliği ve benzersiz mimarisiyle tüm dünyadan mimari meraklılarının ilgisini çekiyor.

Uzun Köprü olarak da bilinen, 92 metre uzunluğunda ve 6,80 metre genişliğindeki Ergene Köprüsü, Anadolu ile Balkanları birbirine bağlaması için tasarlanmış. 174 tane kemeriyle dikkat çeken tarihi köprü, özellikle gün doğumu ve gün batımında sunduğu çarpıcı manzarasıyla turistler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Çeşitli hayvan figürlerinin işlendiği taş ayaklarını incelemenizi önerdiğimiz Ergene Köprüsü’nü rehberli doğa yürüyüşleri sırasında da yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

59- Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Edirne'nin sevilen turistik ilçesi Keşan'a gezerken ziyaret edebileceğiniz önemli bir tarihi yapı da 15. yüzyıl Osmanlı dönemi mimari özelliklerini görebileceğiniz Hersekzade Ahmet Paşa Camii. Yüzlerce yıldır sağlam mimarisini korumayı başarmış tarihi yapı, ismini Osmanlı İmparatorluğu’nda sadrazam ve kaptan-ı derya olan görev alan Ahmet Paşa’dan alıyor. Sade tasarımı, etkileyici fayanslarla kaplanmış mihrabı, sivri kemerli taş oymaları ve 150 metre çapındaki kurşun kaplı kubbesi ile görülmeye değer güzellikteki camiye Keşan merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

60- Edirne Makedon Kulesi

Şehrin en eski ve simgesel yapılarından biri olan Edirne Makedonya Kulesi, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış antik anıtlardan biri. Onlarca medeniyet tarafından kullanılan ve Edirne'yi çevreleyen devasa surların bir parçası olan Makedonya Kulesi’nin aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırma çalışmaları hala devam ediyor.

Kesme taşlarla tasarlanan ve bir zamanlar dört tarafındaki saatlerden dolayı Millet Saati olarak da bilinen Edirne Makedon Kulesi, kentsel arkeolojik park alanı olarak koruma altına alınmış durumda. 8000 yıldan fazla zamandır şehri süsleyen benzersiz kule, kış aylarında kar altındaki büyüleyici manzarasıyla da kartpostalları süslüyor.

Konum Linki

61- Gazi Mihal Köprüsü

Hamidiye Köprüsü olarak da bilinen ve Bulgaristan güzergahında Tunca Nehri üzerine inşa edilen Gazi Mihal Köprüsü, Edirne’nin görülmeye değer başka bir etkileyici köprüsü. 1402 yılında Osmanlı döneminin önemli komutanlarından Gazi Mihal Bey tarafından onarılan ve ismini de buradan alan köprünün tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor. Kesme taşlarla kemerli olarak inşa edilen ve 1900'lü yıllarda yenilenen Gazi Mihal Köprüsü, her iki tarafını saran doğal güzellikleri ve Tunca Nehri’yle birlikte sunduğu büyüleyici gün batımı manzaralarıyla fotoğrafçıların da sık uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

62- Hıdırlık Tabyası

Edirne’de gezebileceğiniz başka bir büyüleyici tarihi gezi alanı da 1829 işgali döneminde savunma duvarı olarak inşa edilmeye başlayan ve 1. Balkan Savaşları döneminde aktif olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası. 2 kilometreyi aşkın büyük bir alanı kapsayan, klasik Osmanlı tabya mimarisiyle tasarlanmış Hıdırlık Tabyası, aynı zamanda Edirne'nin en büyük tabyası olmasıyla da ilgi çekiyor.

İçerisinde nizamiye binası, koğuş binası, topçu odaları, devasa topçu bataryaları, top mevkileri, hendekler ve avluları gezebileceğiniz etkileyici yapı, restore edilerek turizme kazandırıldı. Bölgeye hakim konumuyla harika fotoğraflar çekebileceğiniz tabyayı gezerken 1. Balkan Savaşları dönemi atmosferini hissedebilirsiniz. Günümüzde Hıdırlık Tabyası’nın Trakya ve Balkanlar'ın en büyük interaktif müzesi olması için çalışmalar devam ediyor.

Konum Linki

63- Balkan Savaşları Müzesi

Edirne'nin en etkileyici müzelerinden biri olan Balkan Savaşları Müzesi, Balkan Savaşları döneminde verilen şehitlere adanmış anıtları ve koleksiyonlarıyla görülmeye değer. Savaş dönemini detaylı olarak anlatan tablolar, cephaneler ve silahların yanı sıra müze, Balkan Savaşları sırasında Trakya halkının mücadelesini yansıtan yöresel giysili balmumu heykeller, kağnılar ve tarihi köy evleri ile unutulmaz bir tarih gezisi yaşatıyor. Şehir merkezindeki güzel konumundan dolayı kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşarak gezebileceğiniz Balkan Savaşları Müzesi, haftanın her günü 09:00 ile 19:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

64- Evliya Kasım Paşa Camii

Edirne'nin 15. yüzyıl mimari yapıtlarından biri olan Evliya Kasımpaşa Camii, Fatih Sultan Mehmet ile II. Beyazıt'ın vezir ve sadrazamlığını yapan Evliya Kasım Paşa tarafından 1479 yılında inşa edildi. Günümüzde terk edilmiş bir durumda olan ve dış cephesini saran çiçeklerle ilginç bir manzara sunan Evliya Kasım Paşa Camii, tarih ve kültür gezileriyle sıkça ziyaret ediliyor. Tunca Nehri kıyısında güzel bir konumda yer alan cami, aynı zamanda nehir kenarında düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de önemli mola noktaları arasında.

Konum Linki

65- Sokullu Hamamı

Edirne merkezinde yer alan önemli yapılardan biri de tarih ve kültür meraklılarının keyifle ziyaret edebileceği Sokullu Hamamı. Osmanlı İmparatorluğu'nun ünlü sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa'nın emriyle Mimar Sinan tarafından inşa edilen tarihi hamam, en güzel klasik Osmanlı hamamlarından biri olarak görülmeye değer.

Kesme taş ve tuğlalarla inşa edilen, tarihi kayıtlarda Sokullu Mehmet Paşa Hamamı olarak da geçen yapı, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş bölümlerine sahip. 16. yüzyıl hamam mimarisini yakından görebileceğiniz Sokullu Hamamı, benzersiz taş işçiliğiyle de dikkat çekiyor. Tarihi hamama şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilir ve anıtsal yapıyı yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

66- İbrice Koyu

Saros Körfezi’nin başka bir saklı hazinesi olan ve Erikli sahiline oldukça yakın bir konumda bulunan İbrice Koyu, keşfetmeniz gereken doğal güzelliklerden biri. Mavinin her tonunu görebileceğiniz büyüleyici denizi, sahilin çevresini saran çam ormanları ve denizin içindeki tarihi hazineleriyle adeta cennetten bir köşe olan İbrice Koyu, Edirne’nin önemli yat ve tekne destinasyonlarından da biri.

Uzmanlarla birlikte yapacağınız dalışlarla su altındaki batıkları ve antik yapıları yakında görebileceğiniz koyda çam ormanları arasında çadırınızı kurarak birkaç gün modern dünyanın kalabalığı ve gürültüsünden uzakta yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

67- Mercan Göleti

Edirne’nin Keşan ilçesi sınırlarında yer alan ve bölgeye su sağlanması amacı ile inşa edilen Mercan Göleti, günümüzde göletin çevresini saran iyi düzenlenmiş ve işaretlenmiş yürüyüş parkurlarıyla doğa gezilerinin en sevilen noktaları arasında. 18 kilometreyi aşan uzun bir yürüyüş parkuruna sahip Mercan Göleti, aynı zamanda zengin balık çeşitliliğinden dolayı balıkçılık yapmak veya yaz aylarında sandallar ve kayıklarla gezilere çıkmak için de sıkça ziyaret ediliyor. Belirli dönemlerde kano yarışmalarına ev sahipliği yapan Mercan Göleti’ne Edirne Otogarı’na her saat bulabileceğiniz Keşan minibüsleri ile kolayca ulaşabilir, sessiz ve huzurlu atmosferde yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

68- Hafızağa Konağı

Edirne, pek çok büyüleyici konağa ev sahipliği yapıyor ve bunların arasında mutlaka görmenizi önerdiğimiz benzersiz yapılardan biri de Hafızağa Konağı. Pek çok önemli tarihi olaya ev sahipliği yapan ve şehrin simgelerinden biri olan Hafızağa Konağı, işgal döneminde İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gizli toplantıları için de kullanılmış.

Sekiz odası da çarpıcı dönem mobilyalarıyla süslü konak, 2000 yılından sonra aslına uygun olarak restore edilerek ziyarete açıldı. Günümüzde bir bölümü UNESCO ofisi, bir bölümü ise Edirne Kent Müzesi olarak kullanılan Hafızağa Konağı, son dönem Osmanlı sivil mimari örneklerinden biri olarak tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra mimarların da ilgisini çekiyor. Edirne merkezinde Hacı Hasan Sokak üzerinde yer alan tarihi konağı haftanın her gün 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

69- Fatih Sultan Mehmet ve Şahi Topu Heykeli

Edirne'nin en çok fotoğraflanan anıtsal yapılarından biri de Mimar Sinan Caddesi üzerinde, Selimiye Camii'nin hemen karşısında bulunan Fatih Sultan Mehmet ve Şahi Topu Heykeli. Fatih Sultan Mehmet’in elinde kılıçla at üstünde tasvir edildiği heykelin yanındaki çiçekli bahçede padişahın İstanbul'u fethederken kullandığı devasa topların örneklerini de yakından görebilirsiniz. Görkemli Selimiye Camii ile birlikte harika fotoğraflarını çekebileceğiniz heykel, yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

70- Timurtaş Camii (Demirtaş Camii)

Yüzlerce yıllık onlarca tarihi camiye ev sahipliği yapan Edirne'de ziyaret edebileceğiniz başka bir etkileyici yapı da Edirne'nin tarihi gezi alanı Karaağaç Mahallesi'nde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Timurtaş Camii. Meriç Nehri'ni hakim bir konumda inşa edilen ve yontu moloz taşlarla klasik Osmanlı mimarisini yansıtacak şekilde kare planlı olarak tasarlanan Timurtaş Camii, sivri kemerleri ve çarpıcı iç dekorasyonlarıyla da ilgi çekiyor. 2008 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden Timurtaş Camii, kentsel sit alanı içerisinde koruma altına alınmış durumda.

Konum Linki

71- II. Bayezid Köprüsü

Tunca Nehri üzerinde Osmanlı Padişahı II. Bayezid tarafından 1488 yılında inşa ettirilen çarpıcı II. Beyazıt Köprüsü, 100 metre uzunluk ve 6 metre genişliğiyle şehrin en büyük köprülerinden biri. Kesme taşlarla inşa edilmiş altı kemerli köprü, Osmanlı köprü mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak mimari meraklılarının da görmesi gereken yapılar arasında Aslına uygun olarak restore edildikten sonra turizme kazandırılan II. Bayezid Köprüsü’nü tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşleri veya fotoğraf safarileriyle de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

72- Gökçetepe Kalesi

Hem Saros Körfezi hem de Keşan doğa yürüyüşleri ve tarih gezilerinin sevilen noktalarından biri olan Gökçetepe Kalesi, tarihi kayıtlarda Gökçetepe Ceneviz Kalesi olarak da geçiyor. Cenevizlilerin bölgede yaşadığı dönemde inşa ettiği kale, Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde de aktif olarak kullanılmış ama kaleden günümüzde çok az bölüm ayakta kalmayı başarmış. Körfeze hakim yüksek bir tepede, antik limanı korumak için yapıldığı düşünülen Gökçetepe Kalesi’ne gün batımı zamanında giderseniz büyüleyici Saros Körfezi manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

73- Kum Kasrı Hamamı

Osmanlı döneminin en büyük saraylarından biri olan ve savaş döneminde yıkılan Edirne Sarayı'ndan Adalet Kasrı ile birlikte günümüze kalan önemli yapılarından biri de en güzel 15. yüzyıl dönemi hamamlarından olan Kum Kasrı Hamamı. Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen hamamında soğukluk, ılıklık ve sıcaklık gibi farklı bölümleri gezebilirsiniz. 2012 yılında aslına uygun olarak restore edilen Kum Kasrı Hamamı’nda çarpıcı el işi duvar süslemelerini de incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

74- Balkan Savaşı Şehitliği

Edirne'nin Sarayiçi semtinde yer alan ve 1913 yılında Balkan Savaşları’nda düşman işgali sırasında verilen 300.000 şehidin anısına tasarlanan Balkan Savaşı Şehitliği, aynı zamanda 1913 yılında anıtın inşa edildiği bölgede açlık ve susuzlukla ölüme terk edilen 20.000 şehidi de anıyor. 1994 yılında inşa edilen etkileyici şehitlik, Türkiye'nin dört bir yanından gelen şehitlerin isimlerinin yazıldığı kitabeleri ile çok etkileyici. Döneme ait pek çok önemli belgenin sergilendiği Balkan Savaşları Müzesi’yle birlikte gezmenizi önerdiğiniz şehitlikte duygu dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

75- Çataltepe Tümülüsü

Enez ilçesi sınırlarında bulunan ve Roma döneminde inşa edilen etkileyici bir anıt mezar olan Çataltepe Tümülüsü, Edirne’de düzenlenen tarih gezileri ve doğa yürüyüşleriyle ziyaret edebileceğiniz Trakya’nın antik hazinelerinden biri. Yığma tepeler şeklinde oluşturulmuş anıt mezar tipleri olan tümülüsler, hem Trakya hem de Anadolu’nun pek çok bölgesinde yaygın olarak görülüyor. M.Ö. 6. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Kral Kızı Bazilikası ve Ainos Antik Kenti’ne kısa bir yürüyüş mesafesindeki Çataltepe Tümülüsü’nü bu tarihi hazinelerle birlikte keşfe çıkabilir, gezinizden sonra ise kendinizi Dalyan Gölü’nün tertemiz sularına bırakarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

Edirne gezisinden sonra size önerimiz Çanakkale'yi de gezmeniz olacak. Dilerseniz Çanakkale'de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar