Adana - Prag Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.212 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
2 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Prag) 18°C / 6°C

En Ucuz Adana Prag Uçak Biletleri

Türk Hava Yolları Türk Hava Yolları
31 Eki 2022
4278TL'den

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Prag Şehir Merkezine Ulaşım

Puslu havası ile orta çağdan kalan mistik şehir Prag, Çek Cumhuriyeti’ne başkentlik yapıyor. Eski zamanlardan kalan şatoları, köprüsü ve mimarisi ile havasının büyüsünü ziyaretçilerine yansıtan Prag, öte yandan da çağdaşlığı içinde barındıran muhteşem bir yer. Bu görülesi şehri ziyaret etmek için bir uçağa atlayıp gelmeniz yeterli.

Prag, ulaşım anlamında oldukça gelişmiş bir şehir. Tam ortasından Vltava Nehri ile ikiye bölünüyor. Şehrin merkezi bölümü beş ana bölgeye ayrılmış durumda. Kuzeybatı bölümünde bulunan Prag Şatosu, aynı zamanda şehrin ilk bölümünü oluşturuyor. Buradan aşağı devam ettiğinizde Lesser Town bölümüne geliyorsunuz. Ardından, çok da aşağıya devam etmeden, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Charles Köprüsü’nden geçerek şehrin diğer kısmına erişebiliyorsunuz. Old Town olarak geçen şehrin bu bölümü, aynı zamanda Prag 1 olarak da bilinen, şehrin merkezini oluşturuyor.

Old Town, aynı adı gibi, tamamen eski binalardan oluşuyor ve şehrin tüm tarihini gözler önüne seriyor. Buradan yukarı devam ederseniz şehrin Josefov bölümüne, yani Yahudi mahallesine varacağınız gibi, aşağı yöne doğru devam ederseniz New Town ile karşılaşıyorsunuz. Burası da, adına benzer nitelikte şehrin sonradan gelişen ve yeni binalarını içeren bölümünü oluşturuyor. Bu merkezi bölgeyi Prag Şatosu’ndan New Town’a kadar elinizde bir haritayla yürümeniz ortalama yirmi beş dakika yarım saatinizi alacaktır. Şehirde otobüs, metro ve tramvay seferleriyle hızlı ulaşım sağlamanıza uygun seçenekler bulunuyor.

Hatta, Lesser Town ile Petrin Hill arasında ilerleyen füniküler bir hat ve Vltava Nehri boyunca ilerleyen bot seferleri bulabiliyorsunuz. Bu ulaşım araçları çoğunlukla şehrin merkezi bölümünde toplanıyor ve bu alandan şehrin istediğiniz bölümlerine kolaylıkla seyahat edebiliyorsunuz. Prag, tam olarak yirmi iki bölgeye ayrılıyor. Bu bölgeler, nereye gideceğinizi anlamanız konusunda size büyük bir kolaylık sağlayacak. Uçağınız indikten sonra kendinizi Prag Václav Havel Havalimanı’nda bulacaksınız. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak konusunda toplu taşıma anlamında çok fazla alternatif bulunmuyor. Tabii ki özel araçlarla veya düzenlenen özel servislerle erişim sağlamak istiyorsanız, seçenekleriniz artıyor.

Servis

Çek Demiryolları’nın sağladığı, yaklaşık on beş dakika yarım saatte bir aralıklarda kalkan, Havalimanı Ekspres Otobüsü’ne binerek Hlavní Nádraží, Masarykovo Nádraží, ve Náměstí Republiky istasyonlarında inebilirsiniz. Biletinizi servis şoföründen veya online almanız mümkün. Online alırsanız bilet daha uygun fiyata geliyor.

Yine bir servis seçeneği olarak AAA Taksi şirketi tarafından düzenlenen Minibus Cedaz isimli özel minibüs servisleri kullanmanız da bir seçenek. Bu servis yarım saatte bir kalkarak Náměstí Republiky istasyonuna yolcularını taşıyor. Bu minibüs servisi, Çek Demiryolları’nın düzenlediği servise göre biraz daha pahalı.

Bunların yanı sıra, kapıdan kapıya hizmet sağlayan toplu taşıma servisleri de bulunabiliyor. Bunların ücretleri diğer servislere oranla daha yüksek. Eğer kapıdan kapıya özel servis düşünüyorsanız, haliyle fiyat daha da yükseliyor. Bu hizmeti sağlayan çeşitli firmaları havalimanında bulabiliyorsunuz. Özel servisler için önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Otobüs

Toplu taşıma otobüsleri, çeşitli metro istasyonlarına erişim hizmeti sunuyor. Bu otobüslerle havalimanından şehir merkezine yaklaşık kırk beş dakikada ulaşım sağlamanız mümkün. Toplu taşıma araçları için biletleri, havalimanında gelen yolcu salonundaki Toplu Taşıma büfelerinden alabiliyorsunuz.

Eğer aktarma yapmanız gerekiyorsa, otobüse binerken şoförden doksan dakikalık bilet satın almanız da bir alternatif. Bu bileti bir kez satın aldıktan sonra tramvay, metro ve otobüsler arası aktarmalarda doksan dakikalık süreyle ekstra ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Otobüse binince biletinizi sarı makinelere okutmayı unutmayın.

Havalimanından şehir merkezine yolculuk eden otobüs hatları arasında 100, 119 ve 191 numaralı otobüsler vardır. Eğer havalimanına gece vardıysanız, 510 numaralı gece otobüsünü de kullanabiliyorsunuz. 100 numaralı otobüs, on iki ila otuz dakika arasında sefer yapan B Metro Hattı’ndaki Zličín istasyonuna on sekiz dakikada varıyor.

119 numaralı otobüs, C Metro Hattı’ndaki beş ila yirmi dakika aralıklarla Nádraží Veleslavín istasyonuna, on yedi dakika içerisinde varıyor. 191 numaralı otobüsün A Metro Hattı’ndaki Petřiny istasyonuna ulaşması yirmi dört dakika, B Hattı’ndaki Anděl isyasyonuna varması kırk sekiz dakika sürüyor. 510 numaralı gece otobüsü ise, yarım saatte bir sefer yapan Arbesovo náměstí istasyonuna otuz altı dakikada, I. P. Pavlova istasyonuna kırk iki dakikada varıyor.

Metro

Havalimanından kalkan otobüs seferleri, sizi metro istasyonlarının başlangıç duraklarına ulaştırıyor. Buradan şehir merkezine ulaşmanız oldukça kolay. Şehir merkezine ulaşmak için en kolay yol 191 numaralı otobüsten Petřiny metro istasyonuna aktarma yapmak. Diğer seferlerle şehir merkezine gitmeniz daha uzun sürecektir. Prag’ta metro, A, B ve C olmak üzere üç ana hattan oluşuyor. Yeşil hat olarak da geçen A hattı, Prague Şatosu’ndan Lesser Town’u, Old Town Meydanı’nı, New Town’daki Wensceslas Meydanı’nı geçerek Depo Hostivař istasyonuna kadar gidiyor.

Sarı hat olarak bilinen B hattı, Lesser Town’un güneyindeki Zličín istasyonundan, Můstek istasyonunda A hattıyla kesişerek Old Town’un doğusundaki Černý Most Meydanı’na kadar ulaşıyor. Kırmızı renkli C hattı ise, Letňany istasyonundan kalkarak Florenc istasyonunda B hattı ile, Muzeum istasyonunda ise A hattı ile kesişerek Háje istasyonuna varıyor.

Tramvay

Havalimanından gideceğiniz yere ulaşım için otobüsten indiğinizde aktarma yapabileceğiniz diğer bir seçenek de tramvay. Havalimanı otobüslerinin geçtiği duraklara yakın mesafelerden geçen hatlar arasında 1, 2, 7, 9, 10, 18, 20, 22, 25, 36 numaralar bulunuyor. Bunun dışında tramvay, metronun ulaşmadığı yerlerle destek sağlayan bir diğer raylı sistem. Metro hatlarının çeşitli yerlerinden kalkan tramvay seferleriyle şehir içi ulaşımda çok büyük kolaylık sağlanıyor. Gündüz vaktinde, dört ila on dakikada bir kalkan tramvaylar, gece on ikiden sonra yarım saatlik aralıklarla tüm gece boyunca ulaşım hizmeti veriyor.

Tren

Tren, şehir içi ulaşımdan ziyade, şehirler ve ülkeler arası ulaşım için kullanılan bir alternatif. Hızlı tren ile Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerine çok kısa sürede ulaşım sağlamak mümkün. Tren ile birçok komşu ülkenin çeşitli şehirlerine seyahat edilebiliyor. Trenlerin çoğu şehir merkezindeki Praha Hlavni Nadrazi Tren İstasyonu’ndan kalkarken, bazı seferler ise metronun C hattından ulaşılabilen Nadrazi Holešovice İstasyonu’ndan gerçekleşiyor. Havalimanından indikten sonra otobüsle aktarma yaptığınız metro hatlarıyla iki istasyona da kolaylıkla seyahat etmek mümkün.

Taksi

Havalimanından taksi ile ulaşım sağlamak mümkün olsa da, bu çok pahalı bir yöntem. Toplu taşımayı kullanmanızı, servislerden faydalanmanızı veya araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Araç Kiralama

Havalimanından erişebileceğiniz rent a car firmalarından araç kiralayabilir, varacağınız yere daha konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Araçlarınızı internetten booking yöntemiyle de kirayalayabilirsiniz

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Prag uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Prag uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Prag uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Prag uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Prag uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Vaclav Havel Prague Havalimanı, Praha hlavní nádraží Havalimanı, Praha-Holešovice Havalimanı, Vodochody Havalimanı kullanabilirsiniz.

Adana-Prag arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Prag arası uçuş mesafesi toplam 2212 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 2 saat 40 dakika sürüyor.

Adana-Prag uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Adana-Prag uçuşları için en uygun gün: Pazar.

Prag Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
6ºC
18ºC
Cum
Cmt
11ºC
16ºC
Cmt
Paz
10ºC
17ºC
Paz
Pzt
9ºC
16ºC
Pzt
Sal
3ºC
17ºC
Sal
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Adana - Prag Alternatif Ulaşım
Para birimi