Avrupa’nın kalbini görmeye hazır mısınız? Kendinizi masal diyarlarında gibi hissedeceğiniz, bir sanat tablosundan fırlamışçasına kadar mükemmel manzaralara sahip olan Prag yılın her ayı ayrı bir güzelliğe sahip. Kimine göre bahar aylarının ilk rotası olması gerekirken kimine göre de karın en yakıştığı şehir Prag. Ama tüm insanların ortak buluştuğu nokta ise Prag’ın romantik bir şehir olması. 

Kafka Müzesi, Karl Köprüsü, John Lennon duvarı ve birbirinden muhteşem keşifleri yapabileceğiniz Prag’a gitmek için Prag uçak bileti linkinden bilet araştırmaya başlayabilirsiniz. 

Hazırsak Prag’da gezilecek yerler için yola çıkma vakti!

Önemli not: Prag seyahatine çıkmadan önce yanınıza euro almanızı öneriyoruz ancak harcamalarınızı ülkenin para birimi olan kron olarak da yapabilirsiniz. Bu yazının hazırlandığı tarihte 1 Çek Kronu (CZK) 1,20 TL ediyor.

1. Astronomik Saat Kulesi

prag

Prag ile bütünleşmiş şehirdeki en ikonik yapılardan biri olan Astronomik Saat Kulesi eski kent meydanının tam ortasında yer alıyor. 15. Yüzyılda yapıldığı bilinen saat kulesi dünyadaki en iyi korunmuş Ortaçağ mekanik saati olarak kabul ediliyor. Saatin ikonik olarak kabul edilmesindeki en büyük sebeplerden biri de 3 farklı saatin tek mekanizmayla elektrik ve pil gibi enerjilerin kullanılmadığı dönemde Çek bir saat ustasının tarafından yapılan saat, kısa süre içerisinde Avrupa’da nam salıyor. Saat kulesine çıkmak için yanındaki gişeden bilet alabilir asansörle yukarı çıkıp şehrin fotoğrafını çekebilirsiniz. İnsanların dakikalarca karşısında beklediği saat kulesindeki figürler her saat başı hareket ederek turistlere görsel bir şölen yaşatıyor.

Güncel fiyatlar

 • Yetişkin 390 TL

 • 65 Yaş üstü 280 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti daha önce online sitesinden e-bilet şeklinde almanızı öneriyoruz. Bileti çok önceden alırsanız daha uyguna gelebilir.

Saat kulesindeki gösterinin tamamen tadını çıkarmak için hemen karşısında bulunan kafelerde oturup kahve içerek saat başını bekleyebilirsiniz.

2. Charles Bridge (Karl Köprüsü)

prag-charles-koprusu

Şehrin en güzel manzarasını sunan Charles Köprüsü Prag’ın en ünlü yerlerinden biri. Gece ve gündüz ayakta olan ve asla uyumayan köprü gündüz ayrı gece ayrı bir güzellik sunuyor. Tarihi 14. Yüzyıla kadar dayanan köprünün özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonraki manzarası sizleri mest edecek güzellikte. Köprüye 17. Yüzyıldan sonra eklenen heykellerle mimari bakımdan çok daha dikkat çekici bir hal alırken 19. Yüzyıla kadar Charles adını almıyor. Köprü 19. Yüzyıldan sonra Charles Bridge adını alıyor ve günümüze kadar bozulmadan varlığını sürdürüyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprü öğlen 12 den sonra çok kalabalık oluyor. Tadını çıkarmak için erken gitmenizi öneriyoruz.

3. Lennon Duvarı

lennon-duvari

Lennon Duvarına giden yol boyunca çok fazla grafiti sanatçısının yaptığı duvar grafikleriyle karşılaşabileceğiniz duvar, şehirdeki en iyi sokak sanatına ev sahipliği yapan ‘’Mala Strana’’ bölgesinde yer alıyor. Duvar, uzun yıllar boyunca yetkililer tarafından sürekli boyansa da belli bir süre sonra yetkililer bu durumu kabul ediyor ve duvar günümüzdeki popülerliğine ulaşıyor. Gece olmadan duvarı ziyaret edip önünde fotoğraf çektirmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

4. Dans Eden Ev

dans-eden-ev

Prag fotoğrafları arasında Instagram’ın açık ara kazananı Dans Eden Ev olabilir. Binanın yanında verebileceğiniz birçok poz var. Binaya itebilir, tekme atabilir veya yaslanabilirsiniz. Prag’a giden herkesin gezi listesinde olan Dans Eden Evi mutlaka rotanıza eklemenizi öneriyoruz.

Konum linki

Yazar Notu: Binanın tepesine çıkıp bir şeyler içebilirsiniz. Ancak fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtmeliyiz. Tepenin keyfini çıkarıp fotoğraf çekmek isterseniz 1000 CZK ödemeniz gerekiyor ya da bir şeyler içip yemeniz gerekiyor. Tepeye çıkmak için önceden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

5. Eski Kent Meydanı (Old Town/Stare Mesto)

eski-kent-meydani-old-town-stare-mesto

Prag’da ilk görmeniz gereken yerlerden olan Eski kent meydanı Karl Köprüsü ve Vaclav Meydanı arasında bulunuyor. Meydanı önemli kılan içerisinde Astronomik Saat Kulesi ve Tyn Kilisesinin oluşu ve Prag’da nereye gidecek olursanız olun yolunuz bu meydandan geçiyor. Caddenin bu kadar popüler olmasının bir sebebi de günün her saati ayakta olması. İçinde dünyaca ünlü markaların olmasının yanı sıra sevdiklerinize hediye almak için birçok seçeneği içinde barındırıyor. Eski meydanda aynı zamanda Prag’a özel lezzetlerin bulunduğu restoranlarda yemek yiyebilir veya dünya mutfağına özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Prag euro kullanmadan gezilecek yerler arasında yer alıyor. Fakat yine de yanınızda euro bulundurmak ve buradayken euroyu krona çevirmek isteyebilirsiniz. Merkezi noktalarda euro çok düşükten alınıyor. Sizlere tavsiyemiz popüler yerlerde bunu yapmamanız. Bazı döviz bürolarının önünde ise sokak satıcıları bulunuyor ve yüksek fiyattan euro çevireceklerini söyleyerek sahte para verebiliyorlar.

6. Nove Mesto (New Town)

nove-mesto-new-town

Old Town’a ek olarak oluşan ve 14. yüzyılın sonlarına doğru gelişen bölgeye New Town deniliyor. Bölgede, Prag'ın tarihi eserlerinin yanı sıra alışveriş, eğlence ve kültürel etkinlikler içinde birçok alternatif bulunuyor. Aslında Old Town ile New Town hemen yanyana bulunuyor. New Town’da olduğunuzu anlamanın yolu ise Wenceslas Square’i görmeniz. Wenceslas Square’i gördüyseniz hoşgeldiniz, artık New Town’dasınız.

Konum Linki

Yazar Notu: Meydana yakın yerde bulunan IL PALAZZO İtalyan restoranında mutlaka yemeklerin tadına bakmanızı öneriyoruz. Yer bulmak için en az bir hafta önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

7. The Powder Tower

the-powder-tower

Barut kalesi olarak da bilinen kalenin geçmişi 1475 yıllarına kadar dayanıyor. Gotik tarzda inşa edilmiş olan kale eski dönemlerde taç giyme törenlerine de ev sahipliği yaptığı biliniyor. 65 metre yüksekliğe sahip olan kale şehirdeki en güzel panoramik manzarayı ziyaretçilerine sunuyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 170 TL

 • 65 Yaş Üstü 117 TL

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleyi dışarıdan görebilirsiniz. Ancak belli bir ücret ödeyerek kaleye çıkabilirsiniz.

8. Altın Yol (Golden Lane)

altin-yol-golden-lane

Sokak adını 17. yüzyılda o bölgede yaşayan kuyumculardan alıyor. Tarihi bir sokak olduğu için Prag’a gelen turistler tarafından çok fazla görülmeye gidiliyor. Kale bölgesinde bulunan bu sokağa Prag ziyaretiniz sırasında göz atmanızı öneriyoruz.

Konum Linki

9. Memorial to the Victims of Communism (Komünizm Müzesi)

memorial-to-the-victims-of-communism-komunizm-muzesi

1948-1989 yılları arasında Petrin Tepesine kurulmuş olan bu heykeller zamanında komünist dönem kurbanlarının anısına yapılıyor. Merdivenler üzerine konulmuş farklı büyüklük ve yapıdaki mahkumları temsil eden heykeller onların acılarını, cesaretini ve nasıl dayandıklarını sembolize ediyor. Prag seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bu anıtlar 2002 yılında kapılarını ziyaretçilerine açtığı biliniyor.

Konum Linki

10. Prag Metronomu

prag-metronomu

Sovyet lideri Stalin’in heykelini yıkmak yerine 1962 yılında heykel yerine Metronom inşa ediliyor. Doğayla buluşmak, gezinin yorgunluğunu atmanın yanında kayak yapmayı seven insanlar içinde en ideal rotalardan biri. Letna Tepesinde tasarlanmış olan bu yapı bize göre şehrin en güzel panoramik manzarasını misafirlerine sunuyor.

Konum Linki

11. Mucha Museum

mucha-museum

1860-1939 yılları arasında yaşamış olan ünlü Çek sanatçısı Alphonse Mucha’ya adanmış olan müze 16 Nisan 1997 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul ediyor. Sanata tüm yaşamını adayan Alphonse Mucha’nın eserleri bu müze sayesinde tüm dünya tarafından tanınır hale geliyor. En sade obje ve görselleri bile çok şık yapabilecek bir yeteneğe sahip olan sanatçı hayatı boyunca çok farklı sanat akımlarında tablolar yaptığı biliniyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 350 CZK

 • 65 Yaş Üstü 280 CZK

Konum Linki

12. Franz Kafka Müzesi

franz-kafka-muzesi

Charles Köprüsünün hemen bitiminde bulunan müze 20. Yüzyıl edebiyatının en önemli sanatçılarından biri olan Praglı yazar Franz Kafka’nın adını yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için yapılıyor.2005 yılından beri kapılarını ziyaretçilerine açan müzede Kafka’nın dünyasını tanıma, neler yaşadığını anlamızı ve hissetmemiz sağlıyor. Müzede aynı zaman da Fraz Kafka’nın kendi el yazısı ile yazdığı mektupları da görüyorsunuz. Müzeyi cazip kılan bir diğer nokta ise müzenin bahçesinde bulunan iki heykel. Müzeye girerken fark edeceğiniz bu heykeller rivayete göre biri doğuyu biride batıyı temsil ediyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 300 CZK

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00-18.00

Konum Linki

13. Vaclav Meydanı (Wenceslas Meydanı)

vaclav-meydani-wenceslas-meydani

Prag’daki en popüler meydanlardan biri olan Vaclav Meydanı geçmişte yaşanan tarihi olaylarda akla ilk gelen yerlerden biriyken şimdilerde ise Prag gece hayatının ve alışverişin kalbi olarak kabul ediliyor. Meydan adını Bohemyanın koruyucu azizi olarak kabul edilen ve meydanda da heykeli bulunan Wenceslas’tan alıyor. Günümüzde birçok kutlama ve gösteriye ev sahipliği yapan meydanın geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Meydanda sadece Prag’da tadabileceğiniz yemekler için birbirinden güzel birçok restoran ve cafe bulunuyor.

Konum Linki

14. Madame Tussauds Prague

madame-tussauds-prague

Madame Tussauds Müzesinde hem Çek hem de uluslararası platformlarda ünlü kişiliklerin balmumu heykelleri bulunuyor.Bu kişiler arasında aktörler, müzisyenler, politikacılar, sporcular, tarihe damga vurmuş kişiler ve daha birçok ünlü isim yer alıyor. Müze, ziyaretçilerine balmumu heykelleriyle fotoğraf çekme ve kişiler hakkında bilgi edinme fırsatı sunuyor. Müzenin, dünya genelinde ünlü balmumu heykellerini sergileyen Madame Tussauds müze zincirinin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak müzenin içindeki heykeller sürekli olarak güncellenir ve bu heykeller ülkeden ülkeye de farklılık gösterir.

Giriş ücreti

 • 343 CZK

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-19.15

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti önceden online alırsanız 290 CZK’ya alabilirsiniz.

14. Petrin Gözlem Kulesi

petrin-gozlem-kulesi

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300 metre yüksekte bulunan Petrin Tepesi herkes tarafından ziyaret edilebilen gözlem kulesi konumundadır. 1825 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan tepe Prag seyahatiniz sırasında temiz hava alabileceğiniz ve manzaranın tadına varabileceğiniz en güzel yerler arasında. Gözlem kulesinin bu kadar popüler olmasındaki en büyük sebep Eyfel Kulesine benzetiliyor olması. 60 metre yükseklikte olan kule Eyfel Kulesinin yaklaşık olarak 5’te1’i büyüklüğünde. Kuleye ulaşmak için 229 merdiven çıkmanız gerekiyor.

Giriş ücreti

 • Yetişkin 290 TL

 • 65 Yaş Üzeri 195 TL

Açık olduğu saatler

 • 10.00-20.00

Konum Linki

Yazar Notu: Çocuklu ailelerin ve yaşlıların kuleye yürümesi zor olabilir. Teleferik kullanmanızı öneriyoruz.

15. Mala Starana (Küçük Mahalle)

mala-starana-kucuk-mahalle

Ziyaretçiler için tam bir görsel şölen sunan küçük mahalle birbirinden güzel bahçelere eski katedrallere ve saraylara ev sahipliği yapıyor. 1257 yılında kurulmuş olan mahalle Prag’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Kendinizi Prag kültürünün içerisinde bulacağınız muhteşem bir şehir manzarasına sahip olan bu yerde restoranlar, publar ve cafeler bulunuyor. Prag gezinizi daha da keyifli hale getireceğine inandığımız yere Barok Meydanından başlayarak ara sokaklarda dahil olmak üzere girip tek tek keşfetmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

16. Museum of Senses (Duyular Müzesi)

museum-of-senses-duyular-muzesi

Mala Strana bölgesinde yer alan "Museum of Senses," ziyaretçilerine farklı duyusal deneyimler sunuyor.Duyular Müzesi, adından da anlaşıldığı gibi beş ana duyu organı üzerinde deneysel bir şekilde oynayan ve sizinle etkileşim içerisinde olan bir müze. Burada görsel, işitsel, dokunsal, kokusal ve tatmak üzerine çeşitli deneyimler yaşatarak ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Prag geziniz sırasında farklı deneyimler ve keyifli bir mola imkanı sunan Duyular Müzesine mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Giriş ücreti

 • 350 CZK

Açık olduğu saatler

 • 10.00-20.00

Konum Linki

Yazar Notu: Müzede fotoğraf çekmek serbest. Ancak bazı yerleri karelemek yasak ve uyarı alabilirsiniz. Bunun için fotoğraf çekmeden önce yetkililere sormanızı öneriyoruz.

17. Aziz Vitus Katedrali

aziz-vitus-katedrali

Prag Kalesindeki en önemli yapılardan biri de aziz Vitus katedralidir. Kral Charles döneminde inşasına başlanan kalenin yapımı yaklaşık olarak 450 yıldan fazla sürüyor. Fotoğraf objektiflerine sığmayan devasa girişi ile sizleri büyüleyecek olan katedral gotik bir yapıda inşa edilmiş durumda. 10. yüzyılda Çekleri Hıristiyanlığı kabul ettiren kral Vaslav bu bölgeye ilk kiliseyi yapıyor. Bu katedral yüzyıllar boyunca çek kralların taç giyme törenleri ve mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Giriş ücreti

 • 350 CZK

Açık olduğu saatler

 • 09.00-17.00

Konum Linki

18. Olsany Mezarlığı

olsany-mezarligi

1860 yılında oluşturulan mezarlık Prag’da meydana gelen veba salgınından sonra hayatını kaybedenleri defnetmek için yapılıyor. Daha sonra da şehir mezarlığı olarak kullanılmaya devam edilen mezarlık zaman içerisinde savaş hastalık veya doğal nedenlerle ölen insanlara gömmek için kullanılıyor. Mezarlıkta neredeyse 2 milyonu bulan kişinin gömülü olduğu düşünülüyor ve mezarlık çeşitli bölümlere ayrılıyor. Yahudi mezarlığı ve Hristiyan mezarlığı olarak iki bölüme ayrılan mezarlıkta Franz Kafka gibi birçok önemli kişinin de mezarının olduğu biliniyor.

Açık olduğu saatler

 • 08.00-19.00

Konum Linki

19. Sea World

sea-world

Prag’da bulunan bu Deniz Dünyası Çek Cumhuriyeti’nin en büyük akvaryumu olarak biliniyor. 100.000 litre büyüklüğünde olan bu akvaryumda her türlü deniz canlısını görme fırsatınız bulunuyor. Okyanus’un derinliklerini içine sığdıraan akvaryum 200 den fazla balık ve çok sayıda köpek balığını bünyesinde bulunduruyor. Özellikle çocuklu ailelerin Prag seyahatinde ziyaret etmelerini önerdiğimiz akvaryum özel ışıklarla süslenmiş olup çocukların ilgisini daha da çekiyor.

Açık Olduğu Saatler

 • 09.00-19.00

Giriş ücreti

 • 440 CZK

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti daha önceden kendi resmi sitesinden almanızı öneriyoruz.

20. Troja Şatosu

troja-satosu

1679-1685 yılları arasında inşa edilen saray Prag’ın ilk Barok tarzındaki sarayı olarak kabul ediliyor. Mathey tarafından inşa edilen sarayda tanrılar ve tanrıçalar gibi mitolojik öğelere yer verilirken günümüzde ise Şehir Galerisinin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Şatonun çarpıcı ve görenleri kendine hayran bırakacak güzellikte bir tavanı bulunuyor. Şatonun iç mimarisi kadar görenleri kendine hayran bırakacak bir bahçe düzenlemesinde bulunuyor. Gezmeye bahçede başlamanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günler kapalı

 • Cuma günleri 13.00-17.00

 • Diğer günler 10.00-17.00

Giriş ücreti

 • 150 CZK

Konum Linki

21. St. George’s Basilica

st-george-s-basilica

Basilica, 920 yılında Prens Vratislav tarafından kale bölgesinde yaptırılıyor. Aziz George ’ye adanan bazilika Prag Kalesine ait olup tüm Bohemya’daki en iyi korunmuş yapı olarak bilmiyor. Basilica Çek Cumhuriyetindeki en önemli Romanesk anıtlarından biri olarak kabul edilip ve içerisinde çeşitli mezarlar bulunuyor. Bu nedenle de birçok ziyaretçinin ilgi odağı halinde. 1142 yılında çıkan bir yangın sonrasında kilise yeniden inşa ediliyor. İnşa sırasında basillice günümüzdeki Romanesk şeklini alıyor. Aziz George Bazilikası , Ulusal Galerinin eski çek sanati eserlerine ev sahipliği yapıyor ve basilica içerisinde zaman zaman konserlerde düzenleniyor.

Giriş ücreti

 • 200 CZK

Konum Linki

Yazar Notu: Kapıda sıra beklememek için bileti online almanızı öneriyoruz.

22. Cafe Slavia

cafe-slavia

Prag seyahatiniz sırasında Nazım Hikmet'in de bir zamanlar şiirlerini yazdığı Slavia kafeye uğramanızı öneriyoruz. Tarihe yolculuk yapmanızı sağlayacak olan cafede kendinizi bir edebiyat müzesinde gibi hissedeceksiniz. Kafenin dekorasyonu klasik olup, tarihi dokulara önem vererek döşenmiş durumda. En önemli kısmı ise Nazım Hikmet’in 1956-1958 yılları arasında Prag’da yaşarken bu cafeye sık sık giderek şiirlerini burada yazıyor olması.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprüye bakan cam masalarda oturmak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

23. Vltava Nehri

vltava-nehri

Vltava Nehri Çekya’nın en uzun nehri olarak biliniyor. Nehirin şehir merkezinden geçmesinin yanı sıra Prag son 1000 yıldır bu nehir etrafında gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Nehir, Prag’ın önemli bir sembolü haline gelmiş olup birçok anıtın muhteşem manzarasını görmenizi sağlıyor. Asıl eşsiz deneyimi ise kuğularla yaşayacağınıza inanıyoruz. Her anı ölümsüzleştirmek isteyeceğiniz bu yere Prag seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Özellikle yurt dışı seyahatinin en önemli adımlarından biri de kalacak yeri seçmek. Doğru oteli seçmek için linke tıklayarak Prag otelleri araştırması yapabilirsiniz.

Konum Linki

24. Franz Kafka Heykeli

franz-kafka-heykeli

Şehirdeki modern sanatın en iyi örneklerinden biri olan Franz Kafka Heykeli Prag şehir merkezinde bulunuyor. Çelik malzemeden yapılmış olan heykel hareket ediyor dönüyor veya değişiyor. Heykel kırk iki katman ve yerleşik bir motordan oluşuyor Buda heykelin sürekli olarak dönmesini tekrar harekete başlamak için kısa bir süre durmasını sağlıyor. Şehre gelen turistler tarafından çok fazla ilgi gören bu heykeli mutlaka yakından görmemizi öneriyoruz.

Konum Linki

25. Dripstone Wall

dripstone-wall

İpuçlarını toplamaya hazır mısınız? Erken Barok tarzında yapılan yapı 1623-1630 yılları arasında inşa ediliyor. Yapının en çok dikkat çeken kısmı ise Damla Taş Duvarı. Yılanların, canavarların veya rastgele insan suretlerinin akustik unsurlu, ürpertici gösterisine ev sahipliği yapıyor. Damla Taş Duvarı bahçenin en güzel kısmı olup isminden de anlaşıldığı gibi adeta damlayan kafataslarından yapılmış gibi görünüyor. Sarkıt benzeri kayalardan yapılmış olan bu duvar yakından baktığınız zaman taştan insan veya hayvan yüzleriyle karşılaşıyorsunuz. Duvarın bu kadar popüler olmasındaki diğer sebep ise duvarın içinden eve gizli geçitlerin olabileceğine dair ipuçları içermesi. Bakalım siz bu ipuçlarını bulabilecek misiniz?

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.30-18.00

Konum Linki

26. Clementinum Milli Kütüphanesi

clementinum-milli-kutuphanesi

Avrupa’nın en büyük ve en eski binalarından biri olan yapı şehirde görmeniz gereken yapıların başında geliyor. Geçmiş zamanda Cizvit Kolejinin bir parçası olan bina aynı zamanda Cizvit kitap koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Daha sonra buraya Karolinum’daki kitaplarda getiriliyor ve yapı 1782 yılında halk kütüphanesi haline geliyor. Klementinum barok ve rokoko tarzında çok fazla binadan oluşuyor ve alan çoğunlukla Çek Ulusal Kütüphanesi tarafından kullanılıyor. Kütüphane içerisinde basılmış olarak 6 milyondan fazla kitap muhafaza ediliyor. Kütüphanenin içerisinde aynı zamanda dünyanın en eski Mozart anıtı da olmuyor

Açık olduğu saatler

 • Pazar günleri kapalı

 • Diğer günler 09.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu: Yapı içerisindeki bazı yerler şimdilik halkın ziyaretine kapalı. Ancak avluyu keşfedebilir veya rehber tur hizmeti ile binanın bazı yerlerini keşfe çıkabilirsiniz.

27. Zizkov Televizyon Kulesi

zizkov-televizyon-kulesi

Toplam yüksekliği 700 metre olan kule Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek binalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kulenin 95. metresinde bir seyir Terası ve 63. metresinde bir restoran bulunuyor. Kulenin yapımında 1985 yılında başlanıyor ve 1992 yılında kule kapılarını ziyaretçilerini açıyor. Şehri tam olarak görebileceğiniz panoramik manzaraya sahip olan bu kuleyi Prag seyahatimiz sırasında yemek veya kahve için uğramanızı öneriyoruz

Giriş ücreti

 • 300 CZK

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-23.30

Konum Linki

Yazar Notu: Kredi kartı bazen kabul edilmiyor. Yanınızda nakit götürmenizi tavsiye ederiz. Restoran bölümü için önceden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

28. Butterfly House

butterfly-house

Tropikal iklim ve bitkilere sahip bir yapıda yüzlerce kelebeğin özgürce uçtuğu kelebek ev, özellikle çocuklu ailelerin uğramasını önerdiğiniz yerler arasında yer alıyor. Papilonia Kelebek Evi tropik bitkilerle dolu geniş bir odaya sahipken kelebekleri bitkilerde, yerde veya küçük göldeki taşlarda görebilirsiniz. Dilediğiniz kadar fotoğraf çektirebileceğiniz kelebek evinde Brezilya, Afrika ve Güneydoğu Asya gibi sıcak tropik ülkelerden birçok kelebek geliyor. Kelebeklerin anavatanındaki ekosistem yaratılarak onlara bir yaşam alanı yaratılıyor. Prag kelebek evinde 26 derecelik bir sıcaklık olup nemin her zaman yüksek olduğunu belirtmeliyiz. Kelebek evinin arka kısmında kelebeklerin pupadan nasıl çıktığını ve birkaç saniye sonra nasıl uçtuğunu izleyebilirsiniz

Giriş ücreti

 • 170 CZK

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 10.00-22.00

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti online satın alırsanız 153 CZK ödeyebilirsiniz.

29. Jan Palach Anıtı

jan-palach-aniti

16 Ocak 1969 tarihinde Sovyetler Birliği’nin Prag Bahar’ı kutlaması esnasında hükümetin reformlarını protesto etmek için siyasi bir protesto sırasında kendini yakarak intihar eden öğrenci Jan Palach’ı anmak için anıt yapılıyor. Palach’ın geride bıraktığı bir mektupta diğer öğrencilerinde bu eyleme katılacakları ancak son anda vazgeçtikleri anlaşılıyor. Plach’ın başka bir arkadaşı olan Jan Zajic, Planch’ı yalnız bırakmayıp o da kendini yakıyor.

Konum Linki

30. Sigmund Freud Heykeli

1996 yılında inşa edilen bu heykel Prag’ın eski kent bölgesi olan Stare Mestro bölgesinde yer alıyor. Dünyaca ünlü psikanalist Sigmund Freud’un 2 metre yüksekliğinde bir kirişe asılı olduğunu görecek ve çok şaşıracaksınız. Sıra dışı olan bu sanat eseri o kadar çok ilgi gördü ki Chicago, Londra Ve Berlin dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde sergileniyor. Çek Cumhuriyeti doğumlu olan Sigmund Freud ülkenin en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul ediliyor. Çok az yerde Karşılaşabileceğiniz bu sanat eserine Prag seyahatiniz sırasında mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Konum Linki

31. Ulusal Galeri

ulusal-galeri

Avrupa’daki en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Ulusal Galeri 1925 yılında inşa edilmiş olan ve kısmen yeni olarak kabul edilen Veletrzni Sarayı içerisinde yer alıyor. Özellikle Çek sanatçılarına ait eserleri görmek o kültürü tanımak isteyenler için Prag seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Bunun yanı sıra galeride Monet ve Picasso gibi ünlü sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 10.00-18.00

Giriş ücretleri

 • 295 CZK

Konum Linki

32. İspanyol Sinagogu

ispanyol-sinagogu

Prag’da bulunan Yahudi Mahallesindeki İspanyol Sinagogu en son inşa edilen sinagog olarak biliniyor ve bu sinagog aynı zamanda Yahudi Müzesinin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. Sinagogda Bohemya topraklarındaki Yahudilerin tarihine ait olan gümüş eserler ve bazı kalıcı eserler de sinagogda sergileniyor

Açık olduğu günler

 • Cumartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 09.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Sinagoga giriş ücretli. Ancak Yahudi Mahallesini de gezmeyi düşünüyorsanız iki bileti aynı anda almanızı öneriyoruz. Size daha uyguna gelecektir.

33. Çelik Figürler Galerisi (Gallery Of Steel Figures)

celik-figurler-galerisi-gallery-of-steel-figures

Prag’ta görmeniz gereken yerlerden biri olan Çelik Figürler Galerisi içerisinde çelikten yapılmış 600 büyük boyutlu heykel sergileniyor. Atık metal parçalardan yapılmış eserler bu konuda büyük bir farkındalık yaratmış durumda. Mariusz Jose Olejnik tarafından başlatılan bu proje Avrupa’da dört galeriye yayılan bir sanat akımına dönüşüyor. Prag’da bulunan bu sergide ünlü filmler, çizgi romanlar, çizgi filmler ve kitaplara ait karakterler, tarihi kişilikler, efsanevi otomobiller gibi birçok çalışmayı aynı anda görebilirsiniz. Galeriyi özel kılan ise her bir çalışmanın benzerinin olmaması ve makine kullanmadan el emeğiyle aylarca uğraşılarak yapılması.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-21.00

Giriş Ücretleri

 • 270 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti web sitesinden satın alırsanız %10 indirimli alabilirsiniz.

34. Rudolfinum

rudolfinum

19. yüzyıldan kalma önemli bir konser salonu olan yapı Neo-Rönesans dönemi yapısına bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bina günümüzde çeşitli sergilere ev sahipliği yaptığı gibi binanın içerisinde, Avrupa sanatı ile dolu bir galeride bulunuyor. Prag seyahatini sırasında ücretsiz bir şekilde giriş yapacağınız yere uğramanızı öneriyoruz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-21.00

Giriş Ücretleri

 • 240 TL

35. Tyn Kilisesi

tyn-kilisesi

80 metre uzunluğundaki ikiz kuleleri ile ilgi odağı olan kilise Prag’ın kalbi olan Eski Kent meydanında yer alıyor. Tyn Kilisesi günümüzdeki görünümüne 1385 yılında ulaşıyor. Ancak kilise o dönemde inşa edilmiş olsa da kilisenin kökenleri çok da eskiye dayanıyor. Ağırlıklı olarak Gotik mimarisi ile dikkat çeken kilisenin dış mimarisi Gotik tarzı iken iç mekânın Barok tarzı olması da farklılık yaratıyor. Kilise de böyle yapı farklılığın olmasının sebebi ise kurulduğu günden günümüze kadar birçok kez restore edilmiş olması. Kilisede hala ibadet yapılırken kilise aynı zaman da konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 10.00-13.00 15.00-17.00

Konum Linki

36. Ulusal Teknik Müze (National Technical Museum)

ulusal-teknik-muze-national-technical-museum

1908 yılında kurulan müze Letna parkının hemen yanında bulunuyor. Müze bölgedeki teknoloji, endüstri ve doğa bilimlerinin gelişimini ve ilerleyişini kapsamlı bir şekilde ele almakta ve belgelerle anlatmaktadır. 14 kalıcı sergi ile ziyaretçilerine ağırlayan müzede ilgi duyduğunuz konu hakkında müzenin kütüphanesinden de faydalanabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 280 CZK

Konum Linki

37. Kampa Müzesi

kampa-muzesi

Kampa Adası’nın önemli ziyaret noktalarından biri olan ve Prag’ın en iyi müzelerinden biri olarak kabul eden edilen Kampa Müzesi özel bir modern sanat galerisi olarak adını duyuruyor. Müzede Çek, Polonya ve Slovak sanatçılarına ait eserleri görmenin yanı sıra 20. Yüzyıla ait Avrupalı sanatçıların eserlerini de görme fırsatı buluyorsunuz. Müzenin amacı komünist rejimin baskılarına rağmen sanatsal ifadeyi sergilemek ve topluma aktarmak. Müze orta büyüklükte olup eski bir değirmenden dönüştürülüyor. 2003 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müzeye önemli sanat eserlerini görmek ve Çek topraklarında sanata ne kadar değer verildiğini anlamak için uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-18.00

Giriş ücreti

 • 360 CZK

Konum Linki

38. Simyacılar ve Büyücüler Müzesi

simyacilar-ve-buyuculer-muzesi

Bir dönemin en popüler aktivitelerinden biri olan simya ve büyü ile uğraşmak Prag tarihinin kara lekelerinden biri olarak biliniyor. Prag seyahatiniz sırasında sizlere değişik bir deneyim yaşatacak olan müze, simyacıların laboratuvarlarından, büyü kitaplarına kadar oluşan inanılmaz bir yolculuğu içeriyor. 16. yüzyıl Avrupa’sındaki inançları keşfetme fırsatı yakalayabileceğiniz müzede Prag’ın geçmişine doğru bir yolculuk yapabilirsiniz

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-20.00

Giriş ücreti

 • 220 CZK

Konum Linki

Yazar Notu: Müzede bulunan içeceklerin tadına bakmanızı öneriyoruz. Bize göre çok eğlenceli olan müze çocuklar için çok uygun olmayabilir.

39. St. Nicholas Kilisesi

st-nicholas-kilisesi

Roma Katolik Kilisesi olan Nicholas Kilisesi Prag Kalesinin ilk iki avlusunu geçtiğiniz zaman karşınıza çıkıyor. Cizvitler tarafından 18. yüzyılda inşa edilen St. Nicholas Kilisesi eski şehir bölgesinde küçük bir mahallede yer alıyor. Görkemli dış cephesinin yanında kilise iç mekân süslemeleriyle de ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Kilisenin içerisinde bulunan 19. yüzyıldan kalan avize ve büyük kubbeyi süsleyen ünlü Çek sanatçı Karel Skreta’nın Barok tabloları kilisenin en önemli parçalarından biri olarak biliniyor. Panoramik şehir manzarasını izleyebileceğiniz kilisenin çan kulesine çıkmayı unutmamanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.45

Giriş ücreti

 • 130 CZK

Konum Linki

40. The Idiom Installation (Belediye Kütüphanesi)

the-idiom-installation-belediye-kutuphanesi

1998 yılında Mataj Kren adlı Slovak bir sokak sanatçısı tarafından 8000 adet kitabın biriktirmesiyle oluşturulan devasa bir kitap kulesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu galeriyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik kitabın ya bağışlanmış olması ya da çöpe atılmaktan son anda kurtarılmış olması. Galeri içerisinde birçok ayna ile karşılaşacaksınız. Bu aynalar kulenin sonsuz olduğu izlenimini ziyaretçilerine gösteriyor. Bu sonsuzluk görüntüsünü kulede görmek için kulenin bir tarafındaki gözyaşı şeklindeki açıklıktan bakmanız gerekiyor. Prag’ın en etkileyici yerlerinden biri olan kule 2011 yılında Science dergisinin kapağında yer alıyor.

Açık olduğu saatler

 • Pazar günleri kapalı

 • Cumartesi, pazartesi 13.00-20.00

 • Diğer günler 09.00-20.00

Giriş ücreti

 • 300 CZK

Konum Linki

Yazar Notu: Sıra beklememek için erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz.

41. IMAGE Black light Theatre

black-light-theatre

Son yıllarda oldukça popüler olan Black Light Tiyatroları, 1950 yılından itibaren Prag’da ilgi çeken bir yer olarak karşımıza çıkar. Bu performanslarda salon tamamen karanlık olup, ultraviyole ışık altında yalnızca sahnedeki sanatçıların kıyafetleri gösteriler. Prag’daki blacklight tiyatroları arasında pandomim, dans ve müzik bir araya gelerek seyircilere unutulmaz dakikalar yaşatılıyor.

Konum Linki

42. KGB Müzesi

kgb-muzesi

2011 yılında Vlaska Caddesi üzerinde kurulan müze bir KGB’nin tek bir kişi tarafından toplanan silahları, eserleri ve üniformaları sergileniyor. Müze sahibi topladığı her bir eşya hakkında yönlendirici ve açıklayıcı bilgiler sunuyor. Müze içerisinde zamanında kullanılan silahlar, birbirinden ilginç Sovyet üniformaları, casusluk için kullanılan kameralar yer alıyor. Müzede en dikkat çekici olan ise Vladimir Lenin’in ölüm maskesi. Müzenin ayrı bir bölümünde “Bir KGB Memurunun Gözünden Prag 1968” adlı fotoğraf sergisi de bulunuyor. Müzede ziyaretçiler aynı zamanda KGB laboratuvarlarındaki casus kameraları, silahları, elektrikli soru aletlerini ve diğer ekipmanları uygulamaları hakkında fikir sahibi olabilirler.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-17.00

Konum Linki

43. Minyatür Müzesi

minyatur-muzesi

Müzede bulunan eserler yoğun beceri, sabır ve emek neticesinde ortaya çıkarılan mükemmel objeler olarak karşımıza çıkıyor. Prag’da ki bu müzede Anatolij Kenenko’nun da minyatür eserleri yer alıyor. Kenenko dünyaca ünlü mikro minyatürcülerden biri. Sanatın bambaşka bir boyutu olan mikro minyatür objelerle karşılaştığınızda şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Ufak bir hatanın bile eseri yok edeceğini bilmek objeleri hem ziyaretçiler hem de sanatçılar tarafından daha değerli kılıyor.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

Konum Linki

 

67. Prag Botanik Bahçesi

prag-botanik-bahcesi

1969 yılında bilimsel amaçla kurulmuş olan park şimdilerde Prag Botanik Bahçesi olarak hizmet veriyor. 50 hektarlık bir alanı kaplayan bahçenin içerisinde üzüm bağları, Japon bahçeleri, birbirinden farklı bitkileri içeren seralar ve açık hava sergisi de bulunuyor. Farklı sıcaklık ve nem oranlarına sahip üç ayrı bahçesi bulunan Prag Botanik Bahçesi yılın herhangi bir zamanında sizlere tropikal doğa içerisinde bir yolculuk sunuyor. Aralarında en ünlü olan Fata Morgana tropikal serası, kayalık bir araziye gömülü olup, S şeklinde bir yerleşim planına sahip. Birçok değişik bitki türü ile karşılaşacağınız botanik bahçesine Prag seyahatiniz sırasında uğramanızı öneriyoruz.

Giriş ücreti

 • 180 CZK

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti önceden resmi sitesinden alırsanız 150 CZK ödeyebilirsiniz.

Açık olduğu saatleri resmi sitesinden alsak da gitmeden önce sormanızı öneriyoruz.

45. Prag’ın En Dar Sokağı (Prague's narrowest alley)

prag-in-en-dar-sokagi-prague-s-narrowest-alley

Her yıl binlerce turistin akın ettiği dünyanın en dar caddelerinden biri olarak bilinen sokağın tam olarak bir ismi bulunmuyor. 70 cm genişliğinde olan bu caddeden aynı anda iki kişinin geçmesi neredeyse imkânsız. Caddeyi ilginç kılan yönlerden biri de caddede yürümeniz için trafik ışıklarına uymamız gerekiyor. Böylece caddeyi kullanmadan önce karşıdan biri geliyorsa onun geçmesini beklemeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Konum Linki

46. Zofin Adası

zofin-adasi

1835 senesinde inşa edilmiş olan Zofin Sarayı ile ünlü olan ada, Slav Adası olarak da biliniyor. Saray günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmakta olup konser, balo gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Zofin Adasında yürüyüş yapabilir manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

47. Deer Moat National Park

deer-moat

Park, Brusnice Nehrinin oluşturmuş olduğu doğal bir vadi olup geçmişte kral için özel bir avlanma alanı olarak kullanılıyor ve kalenin bir parçası olarak içerisinde kraliyet ait geyik sürüleri bulunduruluyordu. Günümüzde Prag kalesine yakın bir konumda olan park 2002 yılında inşa edilmiş bir yürüyüş tüneline de sahip. Tünel yeni inşa edilse de Romanesk, Gotik ve Rönesans dönemlerinin izlerini taşıyor. Doğal bir şekilde oluşmuş Deer Moat National Parka Prag seyahatiniz sırasında uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Bebek arabası olan çocuklu ailelerin ve yaşlıların buraya gitmesinin zor olduğunu düşünüyoruz.

48. Vysehrad

vysehrad

Prag’da ki ilk yerleşim yerini görmeye hazır mısınız? Prag şehir merkezindeki kalabalıktan uzaklaşmak ve yorgunluğunuzu atmak için gidebileceğiniz bir yer olan Vysehrad bölgesi muhteşem bir manzaraya sahip olup bir katedralin etrafında dizilmiş olan mezarlık, kafe ve galerilerle bezenmiş mükemmel bir gün geçirmeniz için sizleri bekliyor. Ulusal Kültür Anıtı olarak kabul edilen bölge Vlatava Nehri kıyısında bir tepe üzerinde bulunuyor.

Konum Linki

49. Rozhledna Doubravka

rozhledna-doubravka

Profesör Ing tarafından 2018 yılında inşa edilen bu üç ayaklı sıradışı kule Prag’ın soyut bir gözetleme kulesi olarak karşımıza çıkıyor. Zirveye ulaşmak için 98 basamak çıkmanız gereken kule akasya ağacından 23,5 metre yüksekliğinde yapılıyor. Kulenin zirvesinden neredeyse tüm Prag’ı görebilirsiniz.

Konum Linki

50. Dox Center for Contemporary Art

dox-center-for-contemporary-art-

Eski bir fabrikanın modernize edilmesi ile oluşturulmuş olan merkezde, sanatsal sergi ve projeler yer alıyor. Gündemde bulunan sosyal konuları ele alan ve insanlara farklı bakış açısı sunan Çağdaş Sanat Merkezinde sergiler ve sanatsal projelere yer veriliyor. En iyi 1000 mimari arasında gösterilen sanat merkezi birçok dalda ödül almış olup Çağdaş mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir alanda bulunan merkez sergiler ve projelere ev sahipliği yapmanın yanı sıra merkezin içerisinde bir kitapçı ve kafe bulunuyor. Sanata ve olaylara farklı yaklaşımlar sunan ve farklı bakış açıları ile bakmanızı sağlayan merkeze Prag seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi, Salı kapalı

 • Diğer günler 12.00-18.00

Giriş ücreti

 • 280 CZK

Konum Linki

51. The Estates Theatre

the-estates-theatre

1920 yılından beri içinde birçok performans izlenilen The Estates Theatre, Avrupa’nın en güzel tiyatro binalarından biri olarak kabul ediliyor. Tarihi atmosferin içerisinde canlı bir performans izlemeden Prag seyahatinizden dönmemenizi öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu: Opera bileti bulmak için web sitelerini kontrol etmelisiniz. Ancak Prag Operasında ayakta bölümü bulunuyor. Bu biletleri almanızı tavsiye etmiyoruz.

52. Ulusal Tiyatro

ulusal-tiyatro

1881 yılında Çek Ulusal dilinin sembolü ve Çek dilini ve kültürünü tanıtmak amacıyla açılmış olan tiyatro kültürel ve tarihi açıdan önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Önemli bale, opera ve drama gibi sanatsal gösterilere ev sahipliği yapan binada birden fazla yangın çıktığı biliniyor. Yapı günümüzdeki haline gelene kadar birçok defa tadilat görüyor. Neo-Rönesans binası günümüzde Prag’ın öenmli kültür yapılarından biri olarak biliniyor.

Giriş ücreti

 • 300 CZK

Konum Linki

53. Stromovka

stromovka

19. yüzyılda parka dönüştürülmüş olan 35 hektarlık büyük bir alana yayılmış olan yer büyük bir gölet alanı iken parka dönüştürülüyor ve yeni merkezlerin inşasıyla beraber popüler piknik noktalarından biri olarak biliniyor. Koruma altında bulunan Stromovka Parkı, bölgeni en güzel peyzajlı bahçelerinden biri olarak adını duyuruyor. İngiliz bahçeleri örnek alınarak yapılan bu bahçe içerisinde; köprü, iskele, piknik alanı ve yürüyüş alanı bulunuyor. Bu muhteşem parkı Prag ziyaretiniz sırasında görmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

54. Folimanka Parkı

folimanka-parki

Geçmişte üzüm bağı olarak kullanılan bu çiftlik ev belli bir süre sonra terk ediliyor. Adını ilk sahibi olan Foliman’dan alan park, Prag’ın muhteşem tarihi şehir suları ile çevriliyor. Çok büyük bir park olmamasına rağmen büyüleyici alanlarıyla gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakan Folimanka Parkını Prag seyahatiniz sırasında görmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

55. Vrtba Bahçesi

vrtba-bahcesi

Gizli kalmış bir mücevher olarak bilinen bahçe tarihi ve kültürel önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası listesine ekleniyor. Fransız tarzda inşa edilmiş olan bahçe üç teraslı asimetrik seviyeden oluşuyor. Bahçede bir çok defa gerçekleştirilen güçlendirme çalışmalarının ardından 1990 ile 1998 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılıyor. Petrin Tepesinin yamacında yer alan Barok tarzı olan Vrtba Bahçesi yenilenmiş haliyle 3 Haziran 1998 senesinde misafirlerine kapılarını açıyor.

Giriş ücreti

 • 120 CZK

Konum Linki

56. Letna Parkı

letna-parki

Letna Tepesi üzerinde bulunan park büyüleyici güzelliğiyle ve devasa büyüklüğü ile şehrin kalabalığından kaçış noktası olarak karşımıza çıkıyor. Prag seyahatiniz sırasında nefes almak, dinlenmek, yürüyüş yapmak veya ufak bir piknik için mükemmel bir yer olabilir. Bize göre bahar aylarında en güzel halini görebileceğiniz parkı Prag seyahatiniz sırasında ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu:Parka kadar gelmişken park içerisinde bulunan Prag Metronomuna uğramanızı öneriyoruz.

57. Vojanovy Sady

vojanovy-sady

Geçmişi 1248 yılına kadar uzanan park, Prag’ın en eski parklarından biri olarak kabul ediliyor. O dönemde bir meyve bahçesi olan parkta günümüzde de birçok meyve ağacı ile karşılaşabilirsiniz. Parkta ağaçların arasına yerleştirilmiş çeşitli arı kovanları bulunurken, parkın her yerinde dolaşan tavus kuşları ile selamlaşabilirsiniz. Farkın içerisinde 17. yüzyılda sarkıt mağara olarak inşa edilmiş “Aziz Elias Şapeli “nede göz atmanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-19.00

Konum Linki

58. Wallenstein Sarayı Bahçeleri

wallenstein-sarayi-bahceleri

Mala Strana bölgesinde yer alan saray 17. yüzyılda barok tarzında inşa ediliyor.1629 yılında Wallenstein tarafından yaptırılan saray ilk olarak Prag Kalesiyle rekabet etmesi için yapılıyor. Ancak günümüzde bahçe Çek Cumhuriyeti Senatosuna hizmet ediyor. Özenle yapılmış bahçenin içerisinde klasik tarzda bronz heykeller, çeşme, kuşhane ve bir mağara bulunuyor. Bahçede yaz aylarında senatonun sponsor olduğu kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Bahçedeki güzel beyaz tavus kuşuyla her an karşılaşabilirsiniz, dikkatli olun.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.00-19.00

Konum Linki

59. Divoka Sarka

divoka-sarka

Büyük ölçüde el değmemiş, ulusal bir doğa koruma alanı olarak kabul edilen bölgede, Bohemian efsanelerinden biri olan Sarka’nın buradan kendini attığı efsanesine inanılması sebebiyle bölgeye bu isim veriliyor. Bölgeyi asıl önemli kılan ise doğayla iç içe halka açık bir yüzme havuzu bulunması. Temiz ve tatlı su ile dolu olan havuzu ziyaret ederek sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

60. Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

strahov-manastiri-ve-kutuphanesi

Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan manastır Prag’daki en eski ikinci manastır olarak kabul ediliyor. Görkemli Yapısı ve kiliseleri her ne kadar dikkat çekici olsa da manastırın önemli kılan barok tarzında yapılmış iki kütüphanesi. Felsefe ve İlahiyat kütüphaneleri, muhteşem Barok odası , ayrıntılı sıva işçiliği ve muhteşem tavan fresklerine sahip olan yapı sizleri geçmişe götürüyor.. Kütüphanede 9. Yüzyıl Strahov İncili, birçok nadir eski cilt kitaplar , el yazmaları , eski matbaalar bulunuyor. Tarihi, belgelerle aydınlatan bu kütüphane/manastırı Prag seyahatiniz sırasında uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-12.00- 12.30-17.00

Konum Linki

Yazar Notu: Açık olduğu saatleri resmi siteden almış olsak da, manastırı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız açık olup olmadığını mutlaka sormanızı öneriyoruz.

61. Children’s Island Prague (Destky Island)

children-s-island-prague-destky-island

Destky Island adıyla da bilinen park Prag ile kara bağlantısı bir köprü yardımıyla oluyor. Parkta 2 yaştan 15 yaşa kadar her yaş grubu için ayrılmış çocuk oyun alanları bulunuyor. Güvenliğin hat safhada olduğu parkın tek girişi bulunuyor .Prag seyahatinizde çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakitler geçireceğinize inandığımız bu ada parka mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu: Adayı ziyarete giderseniz Vitava Nehrinde ahşap sandallarla gezi yapmanızı öneriyoruz. Ancak sanadala binmeden ufakta olsa bir indirim isteyebilirsiniz.

62. Mirror Maze in Petrin Park

mirror-maze-in-petrin-park

1891 yılında Çek Gezginler Derneği için inşa edilen yapıda aynalardan yapılan labirentler bulunuyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin güzel vakit geçirdiği müzede aynalı labirentlerin sırrını çözmeye çalışırken eğleneceğinize inanıyoruz.

Giriş ücreti

 • 120 CZK

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 10.00-18.00

Konum Linki

63. Park Pruhonice

park-pruhonice

Avrupa peyzaj mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen park Çek Cumhuriyetinin en eski parklarından biri olarak biliniyor. Park aynı zamanda 1600’ den fazla yerli ve yabancı olmak üzere egzotik ağaca ve bitkiye ev sahipliği yaparak adını tüm dünyaya duyuruyor .Botanik merakınız bulunuyorsa parka mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.00-20.00

Konum Linki

64. Prag Hayvanat Bahçesi

prag-hayvanat-bahcesi

1931 senesinde ziyaretçilerine kapılarını açan Prag Hayvanat Bahçesi dünyanın en düzenli ve en güzel zooloji parklarından biri olarak kabul ediliyor. 140 dönümlük bir alanda kurulmuş olan parkın içerisinde 10 kilometrelik bir yürüyüş parkuru da bulunuyor. Parkta yaklaşık olarak 4500 hayvan yaşamını sürdürürken, parkın içerisinde nesli tükenmekte olan 650 tür hayvan bulunuyor. Park aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanların kurtarılması noktasında önemli adımlar atıyor. Özellikle çocuklu ailelerin çok keyifli zaman geçireceğine inandığımız parkta midilli ile gezebilir ellerinizle hayvanları besleyebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-18.00

Giriş ücreti

 • 330 CZK

Konum Linki

Yazar Notu: Bileti önceden web sitesinden alırsanız 30 CZK daha uygun alabilirsiniz.

65. Fransiscan Gardens

fransiscan-gardens

Bahçenin geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanırken özellikle çocuklu aileler için hem eğlenceli hem de huzurlu bahçelerden biri olarak biliniyor. Bahçe içerisinde banklar, çeşit çeşit çiçekler bulunurken parkı önemli yapan kısım ise çocuk oyun alanının bulunması. Çocuk oyun parkının içerisinde kum havuzu, halat piramidi, kaydırak, tırmanma köprüleri gibi çocuğunuzun eğlenceli zamanlar geçirebileceği birçok parkur bulunuyor. Parkta aynı zamanda yöresel lezzetlerini tadına bakabileceğiniz ufak ufak restoran ve kafeler de mevcut.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-19.00

Konum Linki

66. Naplavka Farmers Market

naplavka-farmers-market

Bize göre bir ülkenin kültürünü, yemeklerini, dinamizmini ve kültürel dokusunu anlamanın en güzel yolu oranın pazarına gitmek. Naplavka Farmers Market sadece cumartesi günleri kurulan, içerisinde yiyecek, içecek, yöresel lezzetler ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz gerçek Prag satıcısı ile sohbet edebileceğiniz bir yer.

Açık olduğu saatler

 • Cumartesi günleri 08.00-14.00

Konum Linki

Yazar Notu: Pazarda özellikle turistler tarafından çok tercih ediliyor. Bu yüzden kişisel eşyalarınıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

67. Yahudi Müzesi

Yahudiler için yapılmış dünyadaki en eski ve en kapsamlı olarak bilinen müze Yahudi nüfusunun geçmişini, tarihini ve geleneklerini anlatıyor. 6 kısımdan oluşan müze; Maisel Sinagogu, Pinkas Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Klaus Sinagogu, Tören Salonu ve Eski Yahudi Mezarlığından meydana geliyor.

68. Belediye Binası

1912 yılında inşa edilen yapı Prag şehir merkezinde bulunan Astronomik Saat Kulesinin bulunduğu yapı olarak karşımıza çıkıyor. Prag mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan yapı Art Nouveau tarzını bizlere gösteriyor. Yakın zamanda restorasyon gören bina tamamen orjinal haline kavuşuyor. Mimarisi ve tarihi ile dikkat çekmesinin yanında ülkenin en büyük konser salonu olan Smetana Salonu’na ev sahipliği de yaptığı için ayrıca önem taşıyor. 13. yüzyıldan günümüze gelen bina içerisinde bulunan mağaza ve restoranları ziyaret etmeden turunuzu tamamlamamınızı öneriyoruz.

69.Bohnicky Hrbitov Mezarlığı

Eskiden bir akıl hastanesine ait olan mezarlık 1963 yılına kadar akıl hastanesinde vefat eden hastaları gömmek için kullanılıyordu. O tarihten itibaren terk edilen mezarlık sadece akıl hastaları için değil birinci Dünya Savaşı’nda ölen askerler, inançsız insanlar ve intihar eden bireyler gömmek içinde kullanıldı. Kendinizi korku filmi sahnesinde gibi hissedeceğiniz ve Prag’ın karanlık geçmişini götüren mezarlığa seyahatiniz sırasında ilginç anlar yaşamak için uğramanızı öneriyoruz.

Konum Linki

Yazar Notu: Çocuklar için çok uygun bir yer olmadığını düşünüyoruz.

70. Karel Zaman Müzesi

1989 yılında hayatını kaybeden Çek yönetmen Karel Zeman aksiyon ile animasyonu birleştirerek ortaya çıkardığı fantastik filmlerle sinema dünyasında adından çokça söz ettiriyor. 2003 senesinde Charles köprüsü yakınlarında kapılarını açan müze, ziyaretçilerine ilk olarak 1949 yapımı bir filmi izlettiriyor. Müzenin her odası ayrı ayrı dekore edilmiş olup setleri taklit edecek şekilde tasarlanarak ziyaretçilerin kendilerini filmlerin içindeymiş gibi hissetmesine sağlıyor.

Giriş ücreti

 • 250 CZK

Konum Linki

71. Nükleer Sığınak Müzesi

Soğuk savaş döneminde sivillerin kullandığı bu sığınak korkunun ne derece büyük olduğunu bizlere gösteriyor. Sığınaklar dünyanın birçok yerinde bulunurken bazı ülkelerde sığınak sayılarının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Sığınaklar insanların uzun süre orada yaşamalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlanıyor. Ancak uzun süre sığınakta kalan bir kişinin intihara, panik atağa veya psikolojik birçok soruna neden olduğu biliniyor Nükleer Sığınak Müzesini tur eşliğinde gezmenizi öneriyoruz. Tur sizi Eski Kentteki komünist noktalara götürecek ve sığınakta turu sona erdirecektir. Sığınaklar da eski dönemlerden kalma gaz maskeleri, o döneme ait kitaplar, fotoğraflar ve gazeteler bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzenin çocuklar için çok uygun olmadığını düşünüyoruz.

72. Strelecky Adası

Prag’da tarih gezisinin yanında ruhunuzu da dinlendirmeniz gerektiğine inanıyoruz. Zofin Adasının hemen yanında bulunan ada yerli halk kadar turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Ada genellikle şehirdeki açık hava etkinlikleri için ilk tercih edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Yaz aylarında canlı müzik etkinlikleri, film gösterimleri, dans partilerine ev sahipliği yapıyor. Yerel halk tarafından da çok fazla sevilen adada ruhunuzun huzur bulacağına inanıyoruz. Adaya Lejyon Köprüsünün ortasında bulunan merdivenlerden ulaşılıyor. Ada aynı zamanda ziyaretçilerine harika bir şehir manzarası sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu:Küçük çocuklu aileler ve yaşlılar merdivenleri çıkarken zorlanabilir.

Sizlere bir sonraki rota önerimiz ise Viyana. Viyana’da gezilecek yerler yazısına tıklayarak keşfetmen gereken yerleri öğrenebilirsin.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN