THY Porto seferlerine başlıyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

THY, 30 Nisan 2015 tarihinden itibaren Portekiz’in Porto şehrine seferlere başlıyor. Uçuşlar ilk olarak haftada 3 frekans olarak yapılacak. Buna göre seferler Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri İstanbul’dan Porto’ya, aynı günler yine Porto’dan İstanbul’a karşılıklı olarak gerçekleşecek. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan seferler saat 11:30’da, Porto’nun Francisco Sa Carneiro Havalimanı’ndan ise 15:20’de yapılacak. THY, 30 Nisan’da başlayacak seferlerin biletlerini satışa çıkardı.

Porto’da nerelere gidilir?

Porto, Portekiz’in Lizbon’dan sonra ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda endüstri ve ticaretin kalbinin attığı yerdir. Eski şehrinin UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındığı Porto’nun yaklaşık 2.000 yıllık bir geçmişi vardır. Rio Douro Nehri’nin kenarına kurulmuş kentin kendine özgü köprüleri de vardır. Porto’da Praca da Batalha (Şehir Meydanı), Ponte D. Luis Köprüsü, Igreja de Francisco Kilisesi, Opera Binası, Torre dos Clerigos (Gözlem Kulesi), Palacio de Bolsa gibi yerler gezilebilir.

Porto’nun nesi meşhur?

Porto’nun şarapları meşhurdur. Şehirde önemli şarap mahzenleri vardır ve şarap turlarına katılmakta kente özgü aktivitelerin başında gelir. Deniz ve güneşlenmek için Foz bölgesi tercih edilir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yazın sıcaklık ortalaması 30 derece olsa da bazen 40 derecelere dayanabilir. Kışın ise 15 derece civarında sıcaklık görülür. Şehri gezmek için en uygun zamanların bahar ve yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Porto’da gece hayatı renkli ve eğlencelidir. Yemek içme konusunda da seçenek çoktur. Ancak deniz ürünleri ve şarap kente özgü yiyecek içecek türleridir. 1,5 milyonu aşkın nüfusuyla Avrupa kıtasının en batı ucundaki şehirlerinden biri olan Porto’ya gitmek artık direk uçak seferleriyle daha kolay olacak.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar