Adana - Lizbon Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
3.869 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
4 saat 50 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Lizbon) 28°C / 17°C

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Lizbon Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezinden sadece 7 km uzaklıkta bulunan bu havalimanından gideceğiniz yere ulaşmak için metro, otobüs, havalimanı servisleri, taksi ve araç kiralama gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Metro

Havalimanından şehir merkezine en hızlı ve en ucuza gitmenin yolu metro. Lizbon metrosunun kırmızı hattı havalimanına kadar geliyor ve her 6 ile 9 dakikada bir kalkıyor. Havalimanı durağı ile başlayan kırmızı hat sırasıyla “Encarnaçao”, “Moscavide”, “Oriente”, “Cabo Ruivo”, “Olivais, Chelas”, “Bela Vista”, “Olaias”, “Alameda” ve “Saldanha” duraklarına uğrayarak “S. Sebastiao” istasyonuna kadar geliyor. Bu durakların bir kısmı Lizbon metrosunun diğer hatları olan yeşil, sarı ve mavi hatlarla kesişme noktası. “Alameda” durağı yeşil hatla, “Saldanha” durağı sarı hatla, “S. Sebastiao” durağı ise mavi hat ortak durakları. Buralarda inip diğer metro hattına geçebilirsiniz. Örneğin havalimanından iner inmez otelinize uğramadan şehir merkezi olan Baixa-Chiado’ya gitmek isterseniz “Alameda” durağında inip yeşil hatta geçmeniz gerekiyor. Ayrıca Oriente durağından şehirdeki tren hattına geçip Portekiz’in başka yerlerine gidebilirsiniz. Şehre geldiğinizde metro haritası alarak ya da internetten inceleyerek metrodan nasıl faydalanacağınızı araştırabilirsiniz. Oldukça düzenli ve sizi şehirde birçok yere rahat ve hızlı bir şekilde ulaştırabilen bir sistem. Yolculuk süresi ineceğiniz durağa göre değişiyor. Finans merkezine 15 dakikada, şehir merkezine ise ortalama 25 dakikada ulabilyorsunuz. Lizbon metrosu 06.30 ile 01.00 arasında çalışıyor. Ön ödemeli 7 Colinas ya da Viva Viagem elektronik kartlardan almanız gerekiyor. Kalış sürenize göre günlük ya da 3 günlük sınırsız kullanımlık bilet alırsanız şehir içi ulaşımını daha da ucuza getirebiliyorsunuz. Bu kartları otobüslerde de kullanabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanının geliş terminallerinden geçen otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Yalnız bu otobüslere fazla bagaj ile binemiyorsunuz. Bagaj ölçüsü limiti var ve sadece 1 adet el bagajı hakkınız var. Yolculuk süresi, trafiğe ve gideceğiniz yere bağlı olarak 30-50 dakika arası sürebiliyor. Yine de kullanmak isterseniz haftanın her günü saat 05.35-20.40 arası çalışan 744 numaralı otobüs “Marques Pombal”- “Havalimanı” ve “Moscavide” arasında çalışıyor ve şehrin birçok önemli turistik durağından geçiyor. Hem bu otobüsle kısa bir şehir turu yapmış gibi de oluyorsunuz. Bu hattın dışında sadece iş günleri saat 06.40-20.10 arasında hizmet veren 705 numaralı ( Oriente –Havalimanı- Roma/Areeiro arasında çalışıyor) ve saat 06.55-20.15 arası çalışan 783 numaralı (Amoreiras-Havalimanı- Portela arasında çalışıyor) otobüsleri de kullanabilirsiniz. Bu otobüsler gece saatlerinde çalışmıyor. Gece yarısından sonra sabah 05.35’e kadar “Cais Sodre” – “Havalimanı” ve “Oriente” arasında çalışan 208 numaralı otobüslere binebilirsiniz. . Otobüslerden faydalanabilmek için ön ödemeli “7 Colinas” ya da “Viva Viagem” elektronik kartlardan almanız gerekiyor. Kalış sürenize göre günlük ya da 3 günlük sınırsız kullanımlık kartlardan alırsanız yolculuklarınızda daha az ödersiniz.

Havaalanı Servisleri

Bagajlarınız fazla ise haftanın her günü havalimanı şehir merkezi ya da finans merkezi arasında çalışan havaalanı servisleri AEROBUS’lara binebilirsiniz. AEROBUS’lar her iki terminal önünden de yolcu alıyor. AEROBUS 1. Hat “Havalimanı” ve “Cais do Sodre” durakları arasında çalışıyor. Her 20 dakikada bir kalkan bu otobüsler sırasıyla “Entrecampos”, “Compo Pequeno”, “Av. REpublica”, “Saldanha”, “Picoas”, “Fontes Pereira de Melo”, “Av. Da Liberdade”, “Restauradores”, “Rossio” ( Şehir Merkezi), “P. Comercio” duraklarına uğrayarak “Cais do Sodre” durağına ulaşıyor. Çalışma saatleri ise 07.00-23.20 arasında. AEROBUS 2. Hat ise her 40 dakikada bir kalkıyor ve havalimanından sonra sırasıyla “Entrecampos”, “Katolik Üniversitesi”, “Sete Rios”, “Praça de Espanha”, “Av. Jose Malhoa (Sul) ” ve Av. Jose Moalhoa durağına kadar gidiyor. Bu hattın çalışma saatleri ise 07.30-23.00 arasında. Saat 20.00’den sonra 40 dakikada bir değil saatte bir kalkıyor. AEROBUS’ların durakları aynı zamanda metro durakları. Bu duraklardan size uyan birinde inip metroya geçebilirsiniz. Birden fazla kişi yolculuk ediyorsanız taksi ücreti ile AEROBUS’a ödeyeceğiniz toplam ücret birbirine yakın olabilir. Bu nedenle taksi alternatifinizle karşılaştırma yapmanızı öneririz. AEROBUS’larda 4 kişilik grup olarak seyahat edenlere, çocuklara ve biletlerini gidiş-dönüş birlikte alanlara indirim yapılıyor. Biletleri otobüse bindiğinizde, online olarak ya da havalimanının geliş terminalinden satın alabilirsiniz.

Taksi

Havalimanın geliş terminalinden çıkar çıkmaz yolcuları bekleyen taksilerden birine binebilirsiniz. Yalnız yoğun saatlerde taksi bulma sıkıntısı ile karşılaşabiliyorsunuz. Böyle durumlarda asansörle gidiş terminaline çıkarak taksiye binebilirsiniz. Üstelik gidiş terminalinden binerseniz daha az ücret ödüyorsunuz. Taksilere özellikle gece saatlerinde metro ve AEROBUS’lar çalışmadığında ihtiyacınız olabilir. Geceleri toplu taşıma olarak gece otobüsleri alternatifiniz kalıyor ve onlarda da bagaj kısıtlaması var. Lizbon’da havalimanı taksileri bagaj başına ilave ücret alıyor. Ayrıca hafta sonları, resmi tatiller ve gece saatlerinde tarifeleri yüzde 20 zamlı işlem görüyor.

Araç Kiralama

Seyahatlerinizde daha esnek olmanızı sağlayan araç kiralama seçeneğinizi değerlendirecekseniz Lizbon Havalimanı’nda Avis, Europcar, Guerin, Hertz ve Goldcar araç kiralama firmalarının ofislerini bulabilirsiniz. Eğer Lizbon, zaten oldukça küçük bir ülke olan Portekiz geziniz için başlangıç noktası ise ve birkaç kişilik grup halinde seyahat ediyorsanız araç kiralamak daha da iyi bir seçenek olabilir. Şehirde birçok park alanının ücretli olduğunu da hatırlatalım.

21 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Lizbon uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Lizbon uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Lizbon uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Lizbon uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Lizbon uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Lisbon Portela Havalimanı kullanabilirsiniz.

Adana-Lizbon arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Lizbon arası uçuş mesafesi toplam 3868 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 4 saat 50 dakika sürüyor.

Adana-Lizbon uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Adana-Lizbon uçuşları için en uygun gün: Pazar.

Lizbon Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
17ºC
28ºC
Per
Cum
17ºC
27ºC
Cum
Cmt
16ºC
23ºC
Cmt
Paz
15ºC
23ºC
Paz
Pzt
16ºC
25ºC
Pzt
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Adana - Lizbon Alternatif Ulaşım
Para birimi