Schengen vizesinde yeni düzenlemeler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin almak zorunda kaldıkları Schengen vizesi için 2 Şubat tarihinden itibaren bir dizi değişikliğe gidildi. Yeni kurallarda vize ücreti artarken, temiz geçmişe sahip olanların ise daha uzun süreli vize alması öngörülüyor.

Vize ücreti arttı

2 Şubat’tan itibaren geçerli olan yeni değişiklikleri göre 60 Euro olan vize ücreti, 80 Euro’ya yükseldi. 6 yaşın altındaki çocuklardan vize ücreti alınmaması uygulaması sürüyor. 6-12 yaş arası çocuklardan ise 40 Euro vize ücreti alınacak.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Almanya

Avusturya

Belçika

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Fransa

Hollanda

İspanya

İsveç

İsviçre

İtalya

İzlanda

Letonya

Lihtenştayn

Litvanya

Lüksemburg

Macaristan

Malta

Norveç

Polonya

Portekiz

Slovakya

Slovenya

Yunanistan

 

İlk giriş yaptığın ülkeden vizeni al 

Yeni değişikliğe göre çoklu giriş ya da multiple olarak adlandırılan vize türü ve süresinin için kolaylık getirilecek. Buna göre birden fazla ülkeyi ziyaret etmek isteyenlere çok giriş çıkışlı vize verilmesi ve daha uzun süreli kolaylık getirilmesi gündemde. Birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etmek isteyenlerin vizeyi, en uzun süre kalacakları ülkeden almaları gerekiyor. Eğer ülkelerde eşit sürelerde kalınacaksa da ilk giriş yapılacak ülkeye vize başvurusunda bulunulması gerekir. Bazı ülkeler bu konuda çok hassas. Özellikle Almanya ilk girişin kendi ülkesinden yapılmasına çok dikkat ediyor.

Temiz sicile uzun süreli vize

Yeni düzenlemeler temiz bir geçmişe sahip olanların kademeli olarak vize sürelerinin de arttırılmasını da içeriyor. Buna göre geçmişte Schengen vizesi alanlar iyi bir sicile sahipse sonraki başvurularda daha uzun süreli vize alabilecek. Bu süre 1 ile 5 yıl arasında değişiyor. Süre artışında düzenli olarak aynı ülkeden vize almanın avantajı da büyük. Schengen vizesi almak için en az 15 gün önceden başvuru yapılması gerekiyor. Sağlık sigortası zorunluluğu ise sürüyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar