Güneşin aylarca kendini göstermediği Kuzey Kutbu’na yakın bölgeler, geceleri görsel bir şölene ev sahipliği yapıyor. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen parçacıkların etkileşimiyle ortaya çıkan bu muhteşem görüntüyü yerinde görüp kuzeyin doğasıyla farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenler, Kuzey Işıkları’nı görebilecekleri yerlere gitmeye başladı. Ekim ayının sonundan Mart ayının ortasına kadar süren bu şahane ışık şölenini en iyi görebileceğin yerleri senin için listeledik.

İçindekiler

Lapland (Finlandiya) 

Kuzey Işıkları’nın görüldüğü en popüler yerlerin başında Laponya’nın başkenti Rovaniemi geliyor. Bu bölge; buzdan yapılan oteller ya da cam tavanlı iglo adı verilen eskimo evlerinde konaklama seçeneği sunması, ren geyiği ve husky köpekleriyle iç içe bir atmosfer sağlaması nedeniyle oldukça ünlü. İlgi artınca Türk Hava Yolları da İstanbul’dan Rovaniemi’ye direkt uçuşlara başladı. Sen de bir Rovaniemi uçak bileti satın alarak bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsin. Ayrıca Finlandiya’da Kakslautten, Luosto, Nellim, Saariselka, Nuorgam gibi yerleri de görmeni öneririm. 

lapland5

Uçak Bileti

Svalbard (Norveç)

Kuzeyde yerleşimin en uç noktası. Kışın tamamen karanlıkta yaşama fikrine alışarak gitmelisin. Svalbard’da Norveç halkının yanı sıra İsveçliler ve Ruslar da yaşıyor. Uçsuz bucaksız bembeyaz düzlüklerin etrafını karlı dağlar süslüyor. Burası Norveç’e bağlı ancak bölgenin statüsü gereği, Norveç vatandaşı olmayanlar da sınırsız vize ve çalışma hakkına sahip. Kuzey Işıkları’nı görmek ve dünyanın bu en uç noktasını gezip farklı seyahat deneyimi yaşamak isteyenler nedeniyle son yıllarda turistlerin ilgisi oldukça artmış. Kuzey Işıkları'nı mutlu ülke Norveç'ten görmek istersen bir Oslo uçak bileti alman yeterli olacak. 

lapland5

Reykjavik (İzlanda)

Kuzey Işıkları’nı en iyi görebileceğin bir başka nokta da İzlanda’nın Reykjavik kenti. Şehrin 15 dakika dışındaki Grotta Deniz Feneri, gece yarısından sabahın 4’üne kadar muhteşem renk cümbüşünü hayranlıkla izleyebileceğin bir yer. Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın başkent olan Reykjavik'te gündüzleri şehri gezecek aktiviteler yapabilirsin. Hatta sıcak sularıyla ünlü Gulf Stream bölgesinde eşsiz deneyimler yaşayabilirsin.reyjkavic

Abisko (İsveç)

İsveç’in en kuzey ucu ve genelde kuru olan havası nedeniyle Kuzey Işıkları’nı görmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Hatta gökyüzüne biraz daha yaklaşmak isteyenler Nuolja Dağı’na da çıkabilir. Teleferikle çıkma imkanı bulunuyor. Bölgede kamp ekipmanları temin edebileceğin dükkanlar var. Dağın tepesindeki Aurora Sky Station’da gözlem istasyonu da bulunuyor. Burada rehberli profesyonel turlar düzenleniyor, dilersen onlara da katılabilirsin. İsveç’te Kuzey Işıkları’nın diğer göründüğü diğer yerler de Björkliden, Jukkasjarvi, Kiruna, Lulea, Tornedalen.

abiskokuzeyışık

Calgary (Kanada)

Kuzey Işıkları’nı görmenin yanı sıra kış sporları yapmak istiyorsan bir taşla iki kuş vurabileceğin bir yer Calgary. Kanada’nın Kış Olimpiyatları’yla ünlü şehri Calgary'de gündüzleri kayıp, geceleri ışıkların büyülü dansına tanıklık edebilirsin. Calgary şehrine yakın önemli kayak merkezleri bulunuyor.

lapland

Sibirya (Rusya)

Soğukları ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla ünlü Sibirya'da Kuzey Işıkları'nı görebileceğin en ekonomik yerlerden biri Murmans şehri. Sibirya’nın bu en popüler kentinde son yıllarda kamp yapma modası var. Kuzey Işıkları’nı görmek ya da doğa yürüyüşleri yapmak isteyen Ruslar burayı tercih ediyor. Bu liman şehrinde dünyanın en kuzeydeki tren istasyonu da yer alıyor.

sibiryakuzey


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN