Yazın gidilebilecek 8 harika rota

muratekinay
İçindekiler

Dünyada gezip görülecek binlerce farklı şehir, milyonlarca güzellik var. Bu yaz gerçekten unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsanız, bu liste tam size göre. Bakın bakalım görmeniz gereken yerler nereler?

Afrika’nın en renklisi Fas

Arapça isminin karşılığı ‘’en batıdaki yer’’ olan Fas, Afrika’nın batı ucundaki konumuyla tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış çok renkli bir ülke. Fas’ta gezerken yapmanız gerekense sadece sokağa çıkmak ve yerel halkın bulunduğu pazarlar, dar sokaklar ve köylerde bu eski medeniyetlerin izini sürmek. Kazablanka, Marakeş gibi büyük şehirlere giderseniz, daha farklı ve kısmen Batılı bir kültürle de karşılaşabilirsiniz. Ancak gerçek Fas’ı yaşamak için özellikle şehirlerin çevresinde sıralanan köy ve kasabalarını mutlaka görmelisiniz.

Afrika’da bir Avrupalı Cape Town

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en hareketli şehirlerinden biri olan Cape Town’ın Afrika’nın en güney ucunda olmasına bakmayın. Burası Londra ve Paris kadar olmasa da onları aratmayacak kadar Avrupalı ve göz alıcı bir şehir. Güney Yarımküre’de bulunan Cape Town, bizim gibi Kuzey Yarımküre’de bulunan ülke ve şehirlerin aksine Aralık – Şubat döneminde yazı yaşıyor. Şehre gittiğinizde, sadece ülke ve kıta değil, aynı zamanda mevsimler arası bir yolculuk yapacağınızı da unutmayın.

Kuzeyin hazineleri için Moskova

Moskova denince aklınıza birçoğu Kızıl Meydan’a çıkan geniş bulvarlar, neredeyse her mevsim üşüten soğuk hava ve dünyanın en pahalı şehirlerinden biri gelebilir. Bütün bunlar kısmen doğru olsa da burayı tanımlamak için kesinlikle yeterli değil. Halen Rusya devlet başkanlarının yönetim merkezi ve konut olarak kullandığı görkemli Kremlin Sarayı, büyük, göz alıcı alışveriş merkezleri ve özellikle yaz aylarında rahatça gezebileceğiniz ılıman iklimiyle Moskova’yı bu sene planlarınıza mutlaka ekleyin. Moskova'yı daha yakından keşfetmek isterseniz, şehir hakkında hemen her şeyi bulabileceğiniz şehir rehberimize göz atabilirsiniz. 

Uzakların mistik şehri Katmandu

Aynı zamanda Nepal’in başkenti olan Katmandu, tapınakları, geleneksel evleri ve kendine has kültürel yapısıyla bu yaz görülmesi gereken rotalar arasında. Katmandu aynı zamanda bir tapınaklar şehri. Burada bulunan ve her biri görülmeye değer tapınaklara yeterince vakit ayırabilmek için şehre en az bir haftanızı ayırmayı unutmayın.

Çölde yükselen bir vaha Dubai

Kısa sürede sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nin değil, dünyanın en popüler destinasyonlarından biri haline gelen Dubai’yi kelimelerle tanımlamak çok güç. Şehirle ilgili bilmeniz gereken ilk şeyse, buranın yaklaşık 20 yıl önce neredeyse bir kasaba büyüklüğünde olduğu ve özellikle son yıllarda akıl almaz bir hızla yaşadığı dönüşüm. Ülkede bulunan zengin petrol yataklarının keşfedilmesi belki Dubai’nin bugünlere gelmesinde ilk ve en önemli faktördü. Ancak bugün gelinen noktada bu sadece bir başlangıç olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda dünyanın en yüksek 7 gökdeleni arasında gösterilen Burj Khalifa’nin de bulunduğu şehir özellikle ticaret ve turizmde hızla yükselerek dünyanın çekim merkezlerinden biri haline geldi. Dubai’ye giderseniz, Arap dünyasının Avrupa ile kaynaşmasını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren yüksek binalarını, geniş caddeler üzerine inşa edilen alışveriş merkezlerini ve açıldığı günden bugüne dünyanın en lüks otelleri arasında yer alan 7 yıldızlı Burj Al Arab’ı görmeden dönmeyin.

En hareketli Akdenizli Barselona

İspanya’nın Akdeniz sahillerini renklendiren şehri her biri mimari dehanın ürünü yapıları, hareketli şehir yaşamı ve uzayıp giden kumsallarıyla hem şehrin tam içinde hem de karmaşadan ve kentin tüm olumsuzluklarından bir o kadar uzak. Şehre adım attığınız andan itibaren sizi karşılayan sıcak Akdeniz güneşi, hava kararırken yavaş yavaş yükselen İspanyol müziği ve lezzetli İspanyol mezeleri tapaslar bir şehirden beklediğinizden çok daha fazlasını sunuyor. Barselona’yı bu kadar özel kılan ve dünyanın en iyi şehirlerinden biri yapan nedir derseniz, doğru yanıt bütün bunların akıl almaz bir ahenk ve uyum içinde birbirini izlemesi ve bir an bile aksamaması doğru cevap olacaktır. Aynı zamanda dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine de sahip olan Barselona'da ''ne yeriz ne içeriz'' diyenler için galerimiz burada

Zamansız şehir New York

Kurulduğu günden bu yana dünyanın en popüler şehirlerinden biri olmayı başaran New York için belirli bir neden olmasına gerek yok. Burası her dönemde görülmesi gereken yerler arasında mutlaka adı geçen bir kent. Başta Manhattan Adası olmak üzere şehrin neredeyse her yeri tarihi ve görülmeye değer yapılarla çevrili. Şehirde az zamanınız varsa, önerimiz Central Park’tan başlayarak Çin Mahallesi, Uptown, Times Meydanı ve Ada’nın güneyinde bulunan Özgürlük Anıtı’nı kapsayan bir Manhattan turuyla başlamanız. Kısa süre sonra şehrin neden bu yılın en iyi destinasyonlarından biri olduğunu anlayacak ve daha fazlasını keşfetmek isteyeceksiniz. New York'a en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın

İki yaka iki dünya İstanbul

Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası İstanbul sadece ülkemizin en gözde şehirlerinden biri değil, aynı zamanda bu yılın mutlaka görülmesi gereken rotaları arasında. İstanbul’u kelimelerle tanımlamak en az Roma, Barselona ve New York’u anlatmak kadar zor olsa da şehrin keyfini çıkarmak için Boğaz hattından başlamanız, Ortaköy’de kumpir, Kanlıca’da yoğurt, Sarıyer’de börek gibi semtlerin kendine has lezzetlerini keşfe çıkmanız, biraz daha zamanınız varsa faytonlar ve köşklerle çevrili, insanı başka bir yerde hissettiren Adalar'ı turlamanız şehri ziyaret eden hemen herkesin ortak görüşü. Büyükada, Burgaz, Heybeli... Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun keyifli bir gün geçirmek için Adalar harika bir seçim. İstanbul'da gezmek için daha fazla alternatif isterseniz, galerimize mutlaka göz atın. 

muratekinay
Murat Ekinay
503 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar