Dünyadan görmeniz gereken 5 benzersiz pazar

muratekinay

Meyveden sebzeye, balık ve deniz ürünlerinden hediyelik eşyalara kadar aradığımız her şeyi pazarlarda bulabiliyoruz. Üstelik pazarlar sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında uygun fiyatlarla alışveriş yapmak isteyenleri çekiyor. Eğer sizin için de pazar denince akan sular duruyorsa, bu listeye mutlaka bir göz atın.

İçindekiler

1- Yüzen Pazar – Tayland

Eski tapınaklar, muhteşem kumsallar ve her an canlılığını koruyan bir sokak kültürü için Tayland'dan daha iyi bir yer bulmak son derece zor. Ülkenin bu konuda ününü arttıran yerlerden biri de Taling Chan adıyla da bilinen Yüzen Pazar. Bu adı almasının nedeni ise pazarın tamamının suyun üzerinde duran sandallar üzerine kurulması. Yani aslında pazar duruyor ancak siz sandala tezgahların yanından geçerek alışveriş yapıyorsunuz. Ülkenin başkenti Bangkok'ta kurulan pazarda bazılarını muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz tropikal meyveler, hediyelik eşyalar ve daha birçok şey sizi bekliyor olacak. Üstelik Tayland'a seyahat etmek için vize almanıza gerek yok! Hemen tıklayın ve en uygun Bangkok uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın.

Yüzen Pazar

Uçak Bileti

2- Marakeş Pazarı - Fas

Fas'ta tek bir yeri görme şansınız varsa, bunu Marakeş'ten yana kullanın. ''Kırmızı Şehir'' olarak da ünlenen şehirde görecekleriniz adeta tüm ülkenin özeti gibi. Marakeş'te görülecek yer o kadar fazla ki burada dolaşırken bir an kendinizi büyük bir açık hava müzesinde zannedebilirsiniz.Şehirde alışveriş yapmak ve Marakeş'in ruhunu daha da yakından yaşamak için rotanızı çevirmeniz gereken yer ise Marakeş Pazarı'ndan başkası değil. Pazarda geleneksel yöntemlerle yapılan eski halılar, kurutulmuş meyveler ve renkli kumaşlar arasında gezinirken Afrika'nın kalbine doğru yapılan bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi olacaksınız. Tüm bunların dışında Fas'a sadece sıcak güneşin altında biraz ısınmak için bile gelebilirsiniz. Ülkeye giriş için vizeye de gerek yok! En uygun seferlere göz atmak isteyenler, acele edin.

Marakes

3- Shilin Pazarı – Tayvan

Bizim için dünyanın bir ucu sayılabilecek kadar uzak olsa da Tayvan gezginlerin listesinde kesinlikle bulunması gereken destinasyonlardan biri. Neden mi? Ülkenin görülecek çok sayıda doğal ve tarihi güzelliğinin yanında burası yeryüzünün en renkli pazarlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Akşam saatlerinde kurulan Shilin Pazarı'nın tezgahlarında sıralanan lezzetli tavuklar, deniz ürünleri ve erişteler hem gözünüze hem de midenize iyi gelecek! Shilin Pazarı'nın tezgahlarından karnınızı doyurmak isterseniz Tayvan'a uçak bileti fırsatlarına bakmanın şimdi tam zamanı!

shilin pazarı

4- Portobello Yolu – Londra

Renkli pazarları gezmek ve alışveriş yapmak için daha yakın bir yer isterseniz İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Portobello Yolu bu konuda en iyi alternatif denebilir. Burası aslında pazardan çok antika eşyaların satıldığı bir yer. Bu yanıyla da sadece İngiltere'den değil, Avrupa'nın dört bir yandan antika meraklısı gezginleri çekiyor. Eğer şehre bahar ve yazlarında gelirseniz devasa büyüklüğü ile şaşırtan Hyde Park'ın çimlerinde yayılarak keyfinizi ikiyle çarpabilirsiniz. Eğer müzeleri gezmeyi seviyorsanız da Londra gelebileceğiniz en doğru yerlerden biri. Çünkü şehirde her alanda onlarca müze var. Üstelik birçoğuna giriş ücretsiz! Londra'da pazarları ve müzeleri gezmekten başka ne yapabilirim diyenler için şehirle ilgili bilmeniz gereken 10 madde burada!

portobello

5- Albert Cuypmarkt – Amsterdam

Hollanda'nın eğlenceli başkenti Amsterdam'a gelenleri sabaha kadar süren çılgın partiler ve gece kulüpleri bekliyor. Bununla birlikte eğer şehirde gündüz yapılacak bir şeyler arıyorsanız, Avrupa'nın en ünlü pazarlarından biri olan Albert Cuypmarkt'ta alışverişe çıkabilirsiniz. Dünyaca ünlü Hollanda peynirleri, küçük hediyelikler ve kıyafetler buradan satın alabileceklerinizden sadece bazıları. Pazara ulaşmak içinse birçok yerden toplu taşıma araçlarını kullanabilir veya yürüyebilirsiniz. Eğer ulaşım konusunu Amsterdam tarzı çözmek isterseniz de bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Burası dünyada insandan çok bisikletin olduğu birkaç yerden biri. Amsterdam'da dolaşırken karnınız acıktığında peynir dışında da yiyecek sayısız seçenek var! Bunların bazılarını Amsterdam'da ne yenir ne içilir galerimizde keşfedebilirsiniz. Şehirde gezerken yapılacak diğer şeyler de Amsterdam'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey yazımızda. Şehrin en ünlü pazarı, yapılacak şeyleri ve lezzetleri tamamsa şimdi bunların hepsini yerinde görme zamanı! Amsterdam'a uçak biletlerine göz atmak ve satın almak için tıklayın.

albert


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar