Pazar Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Pazar Hakkında

Türkiye’nin Rize iline bağlı Pazar, şehir merkezinin yaklaşık 40 kilometre dışında kalan bir ilçe. Antik çağlarda ‘’Athenae’’ ismiyle bilinen bölgenin adı o zamanlar kullanılan dilde ‘’çekicilik’’ ve ‘’akıllılık’’ gibi anlamlara geliyor. Karadeniz’in dik yamaçlarında kurulan ilçede genellikle iklim tüm sene boyunca oldukça ılıman. Bu da Pazar ve civarında bulunan yerleşimleri ve yetiştirilen tarım ürünlerini büyük oranda etkiliyor. Yağışlar ilçeye genel olarak ilkbaharda düşüyor ve yaz aylarında sıcaklıklar 20’li derecelerde seyrediyor. İlçede etkili olan bol yağışlı iklim sayesinde Pazar son derece yeşil atmosferiyle biliniyor. Bu yanıyla da ilçe özellikle büyük şehirlerin bunaltan sıcağından kaçmak isteyenler için adeta biçilmiş kaftan. 

İlçenin Pazar Nehri tarafından sulanan tarım arazilerinde genellikle çay yetiştiriliyor. Ayrıca elma, patates ve mısır gibi ürünler de ilçe tarımında hayli söz sahibi. Buna karşılık çayın ekili arazilerin büyük kısmını kapladığını söylemek mümkün. Üstelik gelişmiş çay üretimi sayesinde bölgedeki fabrikaların çoğu da bu alanda faaliyet gösteriyor. Ekonomik koşullar ve yeni iş bulma gibi nedenlerle Pazar, Türkiye’nin diğer büyük şehirlerine ve yurt dışına önemli oranda göç veriyor. Bu da ilçede yaşamını sürdüren nüfusun azalmasının başlıca etkenlerinden. 

Pazar ziyaretiniz sırasında muhakkak tadına varmanız gereken eğlencelerden biri ise kuşkusuz yaylaya çıkmak. Özellikle Elevit, Kito, Kızılhaç, Palovit ve Ambarlı gibi isimlerle bilinen yaylalarda doğanın içinde huzur dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. Bölgede çok uzun zamandır devam eden yayla geleneği halen son derece canlı bir şekilde yaşatılıyor. Yaz aylarında yaylaya çıkan yerlilerin arasına katılarak ayrıca gözlerinize inanamayacağınız denli güzel manzaralar görebileceğinizi anımsatalım. Üstelik yaylalarda bulunan otantik tesislere rezervasyon yaptırarak buralarda daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Karadeniz Bölgesi’ne kadar gelip de karalahanalı, fındıklı ve hamsili enfes lezzetleri tatmadan gitmek olmaz elbette. Hem Pazar ilçe merkezinde hem de çevredeki yaylalarda yörenin ağız sulandıran geleneksel yemeklerinden tadabilir ve bu anlamda gezinizin hakkını sonuna kadar verebilirsiniz. Meşhur turşu kavurma, fasulye çorbası, hamsili pilav, muhlama ve sütlaç ilçede muhakkak tadına bakılacaklar listenizde olsun. Pazar ilçe merkezine pek çok şehirden direkt otobüs seferi düzenleniyor. Uçakla yolculuk yapmak isteyenler ise Trabzon Havalimanı’na indikten sonra otobüs veya araç kiralama alternatiflerinden biri ile ulaşımı tercih edebilirler.

Pazar Otogarı Hakkında

Rize merkezinden 37 kilometre uzaklıktaki 31.000 nüfuslu Pazar ilçesinin otogarı, Hemşim-Pazar Yolu üzerinde küçük ilçe merkezinde pek çok noktaya yürüyerek kolayca ulaşılabileceğiniz bir konumda. Pazar Otogarı’ndan 5-10 dakikalık yürüyüşlerle Pazar Gençlik Merkezi, Pazar Müftülüğü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi gibi noktalara ulaşabilirsiniz. Otogara daha uzak yerlere gitmek için ise belediye otobüsleri, otogar içinde hizmet veren minibüsler ve taksilerden faydalanabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Pazar Otogarı içindeki ve Hemşim-Pazar Yolu üzerindeki duraklarından her 15 dakikade bir hareket eden belediye otobüsleriyle Pazar Belediyesi, Pazar Limanı, Pazar Kız Kalesi, ilçenin plajları ve otellerine Pazar Otogarı’ndan rahatlıkla gidebilirsiniz. Pazar Mahallesi, Kirazlık Mahallesi, Soğuksu Mahallesi ve Güzelyalı Mahallesi gibi ilçenin 12 mahallesine de belediye otobüsleriyle ulaşmanız mümkün.

Minibüs

Pazar Otogarı içerisinde her yarım saatte bir hareket eden Pazar kooperatif minibüsleriyle de hem ilçenin Dikmen Caddesi, 10 Mart Caddesi, Aktepe Caddesi ve Hudisa Yolu gibi büyük caddelerine hem de Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere gibi Rize’nin bütün ilçelerine ve köylerine her saat Pazar Otogarı’ndan gidebilirsiniz.

Taksi

Eski Rize Hopa Yolu üzerinde durağı bulunan Terminal Taksi durağına 0464 612 57 11 numaralı telefonla ulaşabilir ve otogardan hem Pazar ilçe merkezine ve sahiline hem de Rize ve ilçelerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pazar Otogarı Hakkında

Rize’nin ilçesi Pazar’da bulunan ve birçok şehirlerarası taşımacılık firmasının uğrak noktası olan Pazar Otogarı, her gün birçok yolcuya hizmet veriyor. Pazar Otogarı’na ulaşım için dolmuş ve taksi seçeneklerinin yanı sıra Pazar ile Rize arasında sefer yapan minibüsler de kullanılabilir.

Dolmuş

Pazar Otogarı’na gitmek isteyen yolcular ilçede hizmet veren S.S. 24 Nolu Pazar Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne ait araçları kullanabilirler. Bu araçlar ile ilçenin hemen her noktasından Pazar Otogarı’na rahat ve hızlı bir şekilde varabilirler. Dolmuşlar Hemşin-Pazar yolu üzerinde bulunan otogarın yakınına kadar yolcularını getiriyorlar.

Minibüs

Rize ile Pazar ilçesi arasında sefer düzenleyen minibüsler ile de otogara ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçe merkezinden kalkan ve otogardan da yolcu alan minibüsler sayesinde kısa sürede Pazar Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Pazar Otogarı’na taksi ile hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız taksi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. İlçe genelinde 7 taksi durağı bulunuyor. Pazar Otogarı içerisinde yer alan Terminal Taksi’ye 0464 612 57 11 numaralı telefon aracılığıyla ulaşabilirsiniz.  Bunun yanı sıra ilçe merkezinde yer alan Meydan Taksi’ye 0464 612 22 22, Hemşin Taksi’ye  0464 612 35 66, Hizmet Taksi’ye 0464 612 24 13, Birlik Taksi Durağı’na 0464 623 53 00, Yeniköy Taksi’ye 0464 212 11 50 ve Ulus Taksi’ye 0464 612 47 74 numaralı telefon ile ulaşarak, araç çağrısında bulunabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Pazar Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Pazar otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Pazar otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Pazar otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Pazar yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Pazar 19 saat 30 dakika , İzmir - Pazar 21 saat 30 dakika , Ankara - Pazar 14 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Pazar seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Lüks Artvin Seyahat, Sakarya Vib Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Pazar seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  19 saat schedule
 • İzmir
  21 saat schedule
 • Ankara
  13 saat schedule
 • Adana
  18 saat schedule
 • Bursa
  18 saat schedule
 • Antalya
  20 saat schedule
 • Trabzon
  1 saat schedule
map placeholder
expand_less