Patnos Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Patnos Hakkında

Türkiye’nin en doğusunda konumlanan illerden Ağrı’ya bağlı Patnos, şehrin 7 farklı ilçesinden biri. Patnos ile Ağrı arasında uzanan 85 kilometrelik mesafe üzerinde düzenli olarak çalışan minibüslerle ilçeye yolculuk mümkün. Üstelik yakınlarda bulunan şehirlerden direkt Patnos’a gerçekleşen otobüs seferlerini de tercih edebilirsiniz. Asur, Selçuklu, Urartu, Bizans, Roma ve Osmanlı başta olmak üzere bölgede etkisini gösteren uygarlıkların izlerini barındıran ilçede iklim genel olarak karasal özellikler taşıyor. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar bulunan Patnos’ta mevsimlere göre de önemli ısı değişimleri yaşanıyor. İlçe özellikle kış aylarında dondurucu soğukların etkisine girebiliyor. Bu nedenle hava sıcaklığı Patnos gezisi öncesinde göz önünde bulundurulması gereken önemli kriterler arasında sayılabilir.  

Süphan Dağı’nın eteklerinde kurulan Patnos’un yaklaşık 2 kilometre dışında, sarp bir yamacın üzerinde inşa edilen Patnos Kalesi, ilçeye Urartu egemenliğinden kalan önemli bir eser. Kalenin çevresinde düzenlenen kazı çalışmalarından çıkarılan eserler ise Van ve Erzurum’da yer alan müzelerde ziyaretçileri bekliyor. İlçenin yakınlarında Urartulardan kalan farklı yapılar da mevcut. Ancak aradan geçen yüzyılların etkisiyle bunların büyük kısmının günümüze dek ulaşamadığı tahmin ediliyor. Özellikle 1960’lı yıllarda Patnos ve yakın çevresinde gerçekleştirilen kazılarda bulunan bilezik, kemer, küpe ve yüzük gibi çeşitli süs eşyaları bölgenin geçmiş çağlarda da önemli bir uygarlık merkezi olduğunu kanıtlar nitelikte. 

Ağrı’nın tarihi ilçesi Patnos, ziyaretçilerine eski Anadolu medeniyetlerinden kalan eserlerden çok daha fazlasını sunuyor. Özellikle aradan geçen yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin etkisiyle şekillenerek günümüze dek gelen yöresel yemekler mutlaka gezi planınızda yerini almalı. Buğday unundan elde edilen hamurla yapılan yöresel bir çeşit mantı olan hengel, Doğu Anadolu’da genellikle kahvaltılarda tüketilen murtuğa, buğday ve nane ile hazırlanan ayran aşı çorbası ve yalancı köfte gibi tatlar ise kuşkusuz bu alanda en meşhur seçeneklerden.

Patnos Terminali'nden Şehir Merkezine Ulaşım

Patnos merkezinde İpek Yolu Caddesi üzerinde bulunan otobüs terminalinde çoğunlukla yerel otobüs firmalarının bilet satış ofisleri bulunuyor ve terminalden ilçe merkezine ulaşım için çeşitli ulaşım araçları sunuluyor.

Dolmuşlar

Hem otobüs terminali içerisinde hem de İpek Yolu Caddesi ve terminal arkasındaki Atatürk Caddesi üzerinde duraklarını bulabileceğiniz dolmuşlarla ilçe merkezinin yanı sıra Doğansu Bucağı, Uzunca ve Çavuşköy gibi Patnos'un pek çok ilçesine ve köyüne de her saat gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Bazı firmalar yolcularına ücretsiz yolcu servisi de sunuyor. Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Şakir Taşdemir ve Yunus Emre Caddesi gibi ilçenin merkezi noktalardan geçen yolcu servislerini de terminalden ilçe merkezine gitmek için kullanabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Terminal çıkış kapısı önündeki duraklarından belirli aralıklarla hareket eden belediye otobüsleri de yolcuların ilçenin pek çok noktasına ulaşabilmeleri için hizmet veriyor.

Taksi

(0542) 819 76 04 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Patnos Otogar Taksi ile hem ilçe merkezine hem de çevre ilçelere kolayca gidebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Patnos Terminali'ne Ulaşım

Ağrı’nın Patnos ilçesi merkezinde bulunan otobüs terminaline ilçenin hemen her yerinden ulaşım imkanı var. Yolculara belediye otobüsleri, minibüsler ve yolcu servisleri ulaşım hizmeti veriyor. 24 saat boyunca terminale ulaşım için ise taksi kullanmanız gerekiyor.

Yolcu Servisleri

Menderes Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı ve Kanuni Caddesi gibi yoğun yerlerde bilet satış ofisleri bulunan otobüs firmaları, kendi yolcuları için ücretsiz yolcu servisleri sağlıyor. Ofis önündeki alanlar, servisler için durak olarak kullanılıyor. Otobüsünüzün kalkış saatinden 30 dakika önce servisinize binebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Selimiye Camii, Van Bulvarı ve Yunus Emre Caddesi gibi merkezi noktaların yanı sıra her mahallede ve semtte de duraklarını bulabileceğiniz belediye otobüsleri ile de kısa sürede terminalde olmanız mümkün.

Dolmuşlar

Yerel firmaların işlettiği dolmuşlarla da hem Patnos ilçe merkezinden hem de Ağrı, Erciş, Malazgirt ve Ahlat gibi komşu illerden ve ilçelerden belirli saatlerde otobüs terminale gidebilirsiniz. 

Taksi

Alparslan Caddesi’nde durağını göreceğiniz, 7/24 hizmet veren ve (0535) 554 20 31 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Saray Taksi, Nisan Caddesi üzerinde hizmet veren (0544) 544 25 07 numaralı Şehir Taksi ve Şeyh Edebali Caddesi’nde durağı bulunan (0554) 152 00 00 numaralı Patnos Taksi duraklarından bulunduğunuz yere taksi çağırarak da terminale kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Patnos Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Patnos otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Patnos otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Patnos otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Patnos yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Patnos 22 saat 30 dakika , İzmir - Patnos 1 gün 1 saat , Ankara - Patnos 17 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Patnos seferleri bulunuyor?
expand_more
Vangölü Turizm, Van Kalesi Turizm, Lider Muş Tur Türkiye’nin birçok şehrinden Patnos seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  22 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  17 saat schedule
 • Adana
  15 saat schedule
 • Bursa
  22 saat schedule
 • Antalya
  22 saat schedule
 • Trabzon
  9 saat schedule
map placeholder
expand_less