Orhangazi Otobüs Bileti Ara

Orhangazi Hakkında

Marmara Denizi’nin güneyinde kurulan tarihi yerleşimlerden Orhangazi, günümüzde Bursa’ya bağlı hayli popüler bir ilçe. Karamürsel, Yenişehir, Samanlı Dağları ve Yalova ile komşu olan ilçe, önceleri ‘’Pazarköy’’ ismiyle anılıyordu. Bağlı bulunduğu Bursa’nın merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye toplu taşıma araçlarına binerek merkezden ve çevresindeki diğer yerleşimlerden ulaşım sağlamak mümkün. Zaman içinde gitgide etrafına doğru genişleyerek büyüyen Orhangazi’nin şimdilerde toplam nüfusu ise 80 bine yakın. 

Geçmişte Bitinyalılar, Bizanslılar, Romalılar ve Selçuklular tarafından yönetilen ilçe, son olarak Osmanlı hakimiyetine girdi. Hürriyet, Bayırköy, Topselvi, Yeniköy, Dutluca, Gemiç ve Fındıklı gibi mahallelerden meydana gelen Orhangazi’de mozaik sanatı son derece gelişmiş durumda. Bu sayede özellikle yüzyıllardır süregelen bu geleneğe merak duyanlar tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Üstelik İstanbul ve Yalova’ya son derece yakın olan ilçeye Osmangazi Köprüsü’nün açılması ile birlikte ulaşım daha kolay hale geldi. 

İznik Gölü’nün çevresini saran iki ilçeden biri olan Orhangazi’yi ziyaret ettiğinizde gölün etrafında yürüyerek huzuru derinlemesine hissedebilirsiniz. Üstelik bölgede piknik yapmaktan keyif alanları bekleyen pek çok muazzam adres mevcut. İlçe merkezi yakınlarında bulunan Keramet Köyü ise sağlık ve güzellik vaat eden kaplıcalarıyla biliniyor. Özellikle sabahın erken saatlerinde buraya gelerek tüm günü şifalı sulardan yararlanarak geçirebilirsiniz. Macera dolu aktivitelerden hoşlananlar ise ilçede yamaç paraşütü yapabilir veya Orhangazi’nin etrafında bulunan muazzam manzaralı tepelere tırmanabilirler. İlçede Osmanlı tarihinden izleri barındıran köyleri gezmek ise özellikle Bursa ve yakınlarında yaşayanlar için vazgeçilmez aktivitelerden. Eski kerpiç evleriyle adeta zamana meydan okuyan Orhangazi köylerinde ayrıca birbirinden enfes yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Olağanüstü göl manzarasına karşı huzur veren bir kahvaltı yapmak için adresiniz kesinlikle Gölyaka olmalı. Karsak Köyü’nde inşa edilen eski köprü ise bölgede fotoğraf çekmekten keyif alanları bekleyen eşsiz noktalardan. Enfes köftesi ve alabalığı ile meşhur Orhangazi’nin hem merkezinde hem de çevresindeki köylerde tadı damağınızda kalacak yemekleri deneyimleyebilirsiniz. Özellikle kiremitte pişirilen deniz ürünleri, lezzetli olduğu kadar sağlıklı salatalar ve ızgarada sucuk ilçede lezzet avcılarının favorilerinden. 

Şehir Merkezinden Orhangazi Terminali’ne Ulaşım

Orhangazi merkezine çok yakın olan otobüs terminaline ister yürüyerek ister ise yolculara sunulan çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak kolayca gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Maarif Caddesi ve Mektep Caddesi gibi pek çok yerde bulabileceğiniz belediye otobüsü duraklarından her yarım saatte bir terminale belediye otobüsü kalkıyor.

Minibüsler

İlçenin her mahallesinden ve Bursa’nın diğer ilçelerinden ulaşım için kullanılan minibüslerle de terminale akşam saat 21:30’a kadar ulaşabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Yolculuk yapacağınız firmanın ücretsiz yolcu servisi varsa ilçe merkezindeki bilet satış ofisi önünden kalkan yolcu servisiyle de kısa bir sürede otobüs terminalinde olabilirsiniz.

Taksi

(0535) 550 16 92 numarasından ulaşabileceğiniz Orhangazi Hürriyet Taksi ve Cumhuriyet Meydanı’nda 24 saat açık olan (0224) 573 12 34 numaralı Çınar Taksi’den istediğiniz saatte taksi çağırabilir ve otobüs terminaline gidebilirsiniz.

Orhangazi Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Bursa’nın büyük bir ilçesi olan Orhangazi’nin merkezinde bulunan otobüs terminali, Bursa Yalova Yolu üzerinde yer alıyor. İlçenin semtlerinin yanı sıra Bursa’nın diğer ilçelerine ve köylerine terminalden ulaşım için ücretli ve ücretsiz pek çok araç bulunuyor.

Belediye Otobüsleri

Terminal arkasındaki İstiklal Caddesi’nde ve terminal yanında bulunan Ali Tekin Caddesi üzerinde durakları olan belediye otobüsleri her saat ilçenin her mahallesine ulaşım sağlıyor.

Minibüsler

Terminal içerinde peronları da bulunan Orhangazi minibüsleri ile Yeniköy, Gedelek ve Gemlik gibi komşu ilçe ve köylere gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Terminalde hizmet veren otobüs firmaların sunduğu ücretsiz yolcu servisleri ile Fevzi Çakmak Efendi Caddesi, Santral Yolu Caddesi ve Hamzalı Yolu Caddesi gibi ilçenin pek çok merkezi noktasına gidebilirsiniz.

Taksi

7 gün 24 saat açık olan Terminal Taksi durağına (0224) 573 30 62 numaralı telefondan da istediğiniz zaman ulaşarak taksi çağırabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Orhangazi Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Orhangazi
65 TL92 sa 30 dk
roomİzmir - Orhangazi
85 TL225 sa 30 dk
roomAnkara - Orhangazi
105 TL15 sa 30 dk
roomAdana - Orhangazi
140 TL215 sa
roomBursa - Orhangazi
20 TL1 30 dk
roomAntalya - Orhangazi
130 TL18 sa 45 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  5 saat schedule
 • İzmir
  5 saat schedule
 • Ankara
  6 saat schedule
 • Adana
  15 saat schedule
 • Bursa
  1 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule
expand_less