Çankırı Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Çankırı Hakkında

Zengin kaya tuzu rezervleriyle dikkat çeken Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’ne dahil şehirlerden. Tarih boyunca ‘’Gangra’’ adı verilen eski bir kentin kalıntıları üzerine kurulan Çankırı’da geçmişte bir süre Bizanslılar ve Anadolu Selçukluları hakimiyetlerini kurdular. Daha sonra Osmanlı sınırlarına katılan şehir, özellikle bu dönemde mimari açıdan hayli hızlı bir gelişime sahne oldu. Neolitik Çağ’dan bu yana yerleşimin devam ettiği şehirlerden olan Çankırı’da başta cami ve türbeler olmak üzere turistik önem arz eden pek çok mimari yapı ile parklar, mağaralar ve çarşılar yer alıyor. Şehirde gezerken Selçukluların Çankırı’ya mirası olan önemli eserlerden Taş Mescit’i görebilirsiniz. 1200’lü yıllarda, I. Alâeddin Keykubat döneminde inşa edilen mescit özellikle birbirine geçmiş şekilde tasvir edilen yılan motifleriyle hayli dikkat çekici. Eğer Çankırı’nın bakir doğasını deneyimlemek isterseniz tilki, sincap ve geyik gibi pek çok hayvanın doğal yaşam alanı olan Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın yolunu tutabilirsiniz. 1976 yılından bu yana ziyaret edilebilen park kış aylarında kayak sporuna merak duyanları ağırlıyor. Üstelik milli park ve civarında rahatlıkla birkaç gece geçirebileceğiniz konaklama tesisleri de yer alıyor.

Çankırı’nın diğer bir ilgiye değer özelliği ise yüzlerce yıllık ağaçlara ev sahipliği yapması. ‘Tabiat anıtı’ olarak adlandırılan ağaçların bazıları 200 hatta 300 yıldan daha uzun süredir yaşıyor. Kastamonu, Ankara, Karabük, Çorum ve Kırıkkale gibi şehirlerle komşu olan Çankırı’ya seyahat etmek için havaların henüz aşırı derecede ısınmadığı bahar aylarını seçebilirsiniz. Şehirde İç Anadolu’ya özgü iklimin tipik özelliklerine rastlanıyor. Kış geldiğinde etkili olan kar yağışının da etkisiyle hava eksili değerlere kadar inebiliyor.

Çankırı’ya özellikle Ankara ve İstanbul’dan otobüs seferleriyle rahatlıkla seyahat etmek mümkün. Türkiye’nin diğer şehirlerinden veya ülke dışından gelecek yolcular ise Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı’na düzenlenen uçuşları tercih edebilir, başkentten otobüse binerek Çankırı’nın yolunu tutabilirler. Kültürel anlamda hayli renkli bir yer olan Çankırı’da her yıl Temmuz ayında Keşkek Şöleni düzenleniyor. Yine Temmuz veya Ağustos aylarında şehri ziyaret edenler Kaya Tuzu Festivali ve Kurşunlu Baş Şöleni gibi organizasyonlar sayesinde keyifli anlara şahitlik edebilirler. Çankırı’dan alınabilecek ideal hediyelerin başında ise ‘’tuz lambası’’ geliyor. Ortamdaki havayı iyileştirme özelliğiyle bilinen lambanın dışında bakırdan yapılan kaplar da popüler alternatiflerden. 

Çankırı Otogarı Hakkında

Çankırı şehir merkezine sadece 1 kilometre uzaklıkta, yürüyerek kolay ulaşılabilecek bir konumda Ankara Caddesi üzerinde yer alan Çankırı Otogarı, 2011 yılında yenilenerek genişletildi. Ulusoy, Kamil Koç, Metro ve Pamukkale Turizm gibi onlarca ulusal otobüs firmasının bilet satış ofislerinin bulunduğu otogarda ayrı bir peronları olan birlik ve kooperatif minibüsleri de Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Şabanözü, Yapraklı ilçeleri ve bütün köylere her saat yolcuların ulaşımını sağlıyor.

Ankara, Samsun ve Sinop şehirleri arasında bir geçiş noktasında bulunan Çankırı Otogarı, bu şehirlere yolculuk yapan otobüslerin de önemli mola noktaları arasında. İçerisinde yöresel yemekler de tadabileceğiniz restoranlar, köylerden getirilen organik ürünler satın alabileceğiniz dükkanlar, mescitler, tuvaletler, çay ve kahve içebileceğiniz kafeler bulunan otogara şehir içi ulaşım ise 07:30 ile 23:00 arası her 15 dakikada bir hizmet veren özel halk otobüsleri ve minibüsler ile sağlanıyor.

Çankırı Otogarı Hakkında

Şehir merkezine sadece 1 kilometre uzaklıkta yer alan Çankırı Otogarı, 2011 yılında yenilendi. Bayramlar Sokak üzerinde bulunan otogara Refik Saydam Stadyumu, Çankırı Belediyesi ve alışveriş merkezleri gibi pek çok merkezi noktadan kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Daha uzak yerlerden otogara gitmek için ise özel halk otobüsleri, yolcu servisleri, minibüsler ve taksileri kullanabilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri    

Geniş güzergâhlarından ve kolay bulunmalarından dolayı yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım aracı olan özel halk otobüsleri ile şehrin pek çok yerinden 10 dakika içinde otogarda olabilirsiniz. Otobüs saatleri ve güzergâhları ise şu şekilde:

2 numaralı hat (07:30 ile 17:30 arası her yarım saatte bir): Tekçam-Çankırı Otogarı-Eski Hastane-Aksu

3 numaralı hat (06:40 ile 23:00 arası her 10 dakikada bir): Kenbağ-Çankırı Otogarı-Yenice Köy-Yeni Hastane 

4 numaralı hat (06:40 ile 23:00 arası her yarım saatte bir): Kenbağ-Çankırı Otogarı-Yenice Köy-Yeni Hastane

5 numaralı hat (07:30 ile 23:00 arası her 15 dakikada bir): Uluyazı-Çankırı Otogarı-Taşmescit-Garnizon

6 numaralı hat (07:00 ile 22:30 arası her yarım saatte bir): TOKİ-Çankırı Otogarı

Minibüsler

Otogar çevresindeki Ankara Caddesi, Refik Saydan Caddesi ve Bayramlar Sokak üzerinde durakları bulunan şehir içi minibüsleriyle otogardan her yarım saatte bir şehir merkezinde büyük caddelere ve mahallere gidebilirsiniz. Çankırı’nın 11 ilçesi ve köylerine gitmek için ise otogar içinde bulabileceğiniz, her saat hareket eden kooperatif minibüslerinden faydalanabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Pek çok ulusal ve yerel otobüs firmasının ofisinin bulunduğu Çankırı Otogarı’nda hızlı ve ekonomik bir ulaşım için ücretsiz yolcu servislerini de kullanabilirsiniz. Atatürk Bulvarı, İstiklal Caddesi, Esentepe Caddesi ve Yapraklı Bulvarı gibi merkezi noktalardan geçen yolcu servisleri, varış peronu önünden son otobüs seferine kadar hareket ediyor.

Taksi

Daha hızlı ve rahat bir yolculukla otogardan istediğiniz yere gitmek istiyorsanız, taksi hizmetinden de tercih edebilirsiniz. Terminal Caddesi üzerinde yer alan ve 24 saat yolculara hizmet veren Terminal Taksi’ye (0376) 213 21 21 numaralı telefonla ulaşabilirsiniz. Taksi ile Niğde Kalesi gibi turistik noktalara da hızlı bir şekilde ulaşma şansınız var.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Çankırı Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Çankırı
270 TL38 sa
roomAnkara - Çankırı
80 TL71 sa 52 dk
roomAntalya - Çankırı
400 TL110 sa
roomTrabzon - Çankırı
170 TL111 sa

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Çankırı otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Çankırı otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Çankırı otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Çankırı yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Çankırı 8 saat , İzmir - Çankırı 11 saat 30 dakika , Ankara - Çankırı 2 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Çankırı seferleri bulunuyor?
expand_more
Çankırı Güven Turizm, Tosya Seyahat, Türkay Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Çankırı seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  7 saat schedule
 • İzmir
  11 saat schedule
 • Ankara
  1 saat schedule
 • Adana
  7 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  11 saat schedule
map placeholder
expand_less