Aliağa Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Aliağa Hakkında

Aliağa Hakkında

İzmir’in bir ilçesi olan Aliağa, çok gelişmiş bir sanayiye sahip olmasının dışında tarihi ve kültürel güzellikleriyle de ilgi çekiyor. 3000 yıldan uzun bir tarihe sahip olan Aliağa’da görülecek pek çok güzel yer var. Çevresi antik kentlerle çevrili olan Aliağa, tarih sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Aliağa’da ilk uğramanız gereken antik kent olan Kyme Antik Kenti, M.Ö. 1120’de kurulmuş efsanevi bir kent. Burada yapılan kazılarda pek çok önemli tarihi eser bulundu ve bu eserler ülkemizin önemli müzelerinde sergileniyor. Kyme Antik Kenti’ni gezerken antik hamamlar, evler ve su altına kalmış bir limanın fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bölgedeki başka bir önemli kent olan Myrina Antik Kenti ise Helenistik dönemde Ege kıyılarına kurulan 12 Ailois kentinden biri. Bu kentle ilgili efsaneler arasında ise kenti Amazon kraliçesi olan Myrina’nın kurduğu yer alıyor. Myrina Antik Kenti’nde yapılan kazılarda bulunan bazı eserler günümüzde Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Beton bloklar üzerindeki teraslarla etkileyici manzaralar sunan ve gezerken antik bir stadyum ve tiyatro görebileceğiniz Aigai Antik Kenti; Aliağa’ya 10 dakika uzaklıkta bulunan ve deniz kenarındaki sütunlarıyla ilgi çeken Gryneion Antik Kenti de bölgede keyifle gezeceğiniz diğer antik kentler arasında.

Aliağa’da tarihi yerlerin dışında Ege’nin muhteşem doğal güzelliklerinin de tadını çıkarabilirsiniz. Su Uçuran Şelalesi, yemyeşil ortamı ve patikalardan görülen muhteşem manzarasıyla hem harika fotoğraflar çekeceğiniz hem de şelale kenarındaki kafelerde çayınızı yudumlayabileceğiniz çok popüler bir yer.

Aliağa Otogarı Hakkında

İzmir merkezine 62 kilometre uzaklıktaki Aliağa ilçesinin otogarı, Hürriyet Caddesi üzerinde ilçe merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Yürüyerek veya belediye otobüsleri, ESHOT otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile hem ilçe merkezinden hem de İzmir ve çevre ilçelerden Aliağa Otogarı’na kolaylıkla gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Otogar önündeki Hürriyet Caddesi, otogar yanındaki Güzelhisar Caddesi ve arkasındaki Abdi İpekçi Caddesi’nde duraklarını bulabileceğiniz belediye otobüsleri ile 15 dakikada bir Ege Üniversitesi Aliağa Meslek Yüksekokulu, Aliağa Limanı, Fevzipaşa Caddesi, Atatürk Caddesi, Aliağa Devlet Hastanesi, Cengiz Topel Caddesi, Giritlioğlu Caddesi ve Necmettin Giritlioğlu Caddesi gibi pek çok merkezi noktaya otogardan ulaşabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 834 Yenimahalle-Aliağa Aktarma Merkezi, 835 Bergama-Aliağa Aktarma Merkezi ve 837 Dikili- Aliağa Aktarma Merkezi güzergâhlarında ulaşım sağlayan ESHOT otobüsleri ile de sabah saat 06:00'dan akşam saat 20:00’a kadar her yarım saatte bir Aliağa Otogarı’ndan çevre ilçelere gidebilirsiniz.

Minibüsler

Otogar çevresinde durakları olan ilçe içi minibüslerle Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, Aliağa Limanı ve ana caddelerinin yanı sıra Yeni Mahalle, Siteler Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Kültür Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Kazım Birlik Mahallesi gibi binlerce nüfus mahalleye 15 dakikalık yolculuklarla ulaşabilirsiniz.

Taksi

Aliağa Otogarı içerisinde 7 gün 24 saat hizmet veren taksiler bulunuyor. İsterseniz otogara yakın bir konumda Fatih Caddesi üzerinde durağı olan Doğan Taksi’ye 0232 616 30 59, Merkez Taksi’ye 0232 616 1903 ve Park Taksi’ye 0232 616 89 88 numara telefonla ulaşarak da otogardan istediğiniz noktaya kısa sürede gitme şansınız var.

Aliağa Otogarı Hakkında

İzmir’in ilçelerinden biri olan Aliağa’ya birçok kentten şehirlerarası otobüslerle yolculuk ederek gelebilirsiniz. İzmir merkeze 60 kilometre uzaklıkta bulunan Aliağa Otogarı, ilçe merkezine ise aşağı yukarı 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Atatürk Mahallesi’nde yer alan Aliağa Otogarı’na ulaşmak ise oldukça kolay. Otogara; halk otobüsü, dolmuş, minibüs, banliyö tren (İZBAN), taksi, ücretsiz yolcu servisleri veya özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren (İZBAN)

Şehir merkezine oldukça uzak konumda olan Aliağa’ya ulaşım, en kolay banliyö tren hattıyla (İZBAN) yapılıyor. Şehirde Selçuk- Aliağa arasındaki banliyö hattında hizmet veren İZBAN ile merkezden Aliağa’ya kadar gidebilirsiniz. Şehir merkezine yakın olan Hilal istasyonundan Aliağa yönüne giden raylı sisteme binebilirsiniz. Trenle Hilal istasyonundan Aliağa İstasyonuna varış 1 saat 12 dakika sürüyor. Aliağa’ya vardıktan sonra dilerseniz toplu ulaşım araçları kullanarak otogara gidebilirsiniz. Sabah 05.30’da sefere başlayan İZBAN, gece 01.00’e kadar yolcu taşıyor.

Halk Otobüsü

İzmir şehir merkezinden Aliağa Otogarı’na gelebilmek için öncelikle kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN’ı kullanmak gerekiyor. Aliağa’ya kadar geldikten sonra ise istasyon yakınından hareket eden 834 numaralı Yeni Mahalle - Aliağa Aktarma Merkezi ESHOT hattıyla Aliağa Otogarı’na gidebilirsiniz.  

Dolmuş

Kent merkezinden Aliağa Otogarı’na ulaşmak için öncelikle ilçe merkezine kadar banliyö tren hattı İZBAN ile yolculuk yapmanız gerekiyor. İZBAN’ın son istasyonu olan Aliağa’da inerek otogara giden dolmuşlara binip aktarma yapabilirsiniz. İlçe merkezinden hareket eden dolmuşlar aracılığıyla Aliağa Otogarı’na 15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşım sağlayabilirsiniz.

Minibüs

Aliağa’ya direkt minibüs ile gitmek içinse İzmir Otogarı’ndan hareket eden araçlara binebilirsiniz. Sabah saat 06.00’da hareket eden minibüsler gün boyu aktif bir şekilde yolcu taşıyor. Son seferini gece 23.10’da gerçekleştiren minibüsler 20 dakika aralıklar ile Aliağa eski garaja kadar gidiyor.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Otobüs firmalarının ücretsiz yolcu servisleri ile Aliağa Otogarı’na rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Belirli noktalardan belirli saatlerde yolcu alan ücretsiz servis araçları ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi tercih ettiğiniz otobüs firmasının yetkilisinden almanızı öneririz.

Ticari Taksi

Şehir merkezinden Aliağa Otogarı’na bulunduğunuz konuma en yakın duraktan ticari taksi çağırarak ya da yoldan geçen bir taksiyi çevirerek gidebilirsiniz. Şehir merkezinden Aliağa’ya olan uzaklık 60 kilometreyi bulduğundan bütçenizi buna göre hesaplamanızı ve taksimetre ücretiyle ilgili bilgi almanızı öneririz. Hem konforlu hem de hızlı bir şekilde ulaşım sağlama imkanı veren ticari taksilere 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Özel veya Kiralık Araç

Kiralık veya özel araç ile İzmir şehir merkezinden Aliağa Otogarı’na ulaşım sağlamak için O-30 otoyolunu kullanabilirsiniz. Merkezden Aliağa’ya ulaşım araçla ortalama 1 saat sürüyor.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Aliağa Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Aliağa otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Aliağa otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Aliağa otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Aliağa yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Aliağa 9 saat 30 dakika , İzmir - Aliağa 1 saat , Ankara - Aliağa 9 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Aliağa seferleri bulunuyor?
expand_more
Pamukkale Turizm, Metro Turizm, Varan Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Aliağa seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  9 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  8 saat schedule
 • Adana
  18 saat schedule
 • Bursa
  6 saat schedule
 • Antalya
  8 saat schedule
map placeholder
expand_less