Aksaray Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Aksaray Hakkında

Selçuklu ve Osmanlılar döneminde hayli önemli bir yerleşim olarak dikkat çeken Aksaray, günümüzde Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan şehirlerden. Bölgenin merkezine yerleşen Aksaray’da pek çok antik kent ile eski yüzyıllardan kalan camiler ve yeraltı şehirleri bulunuyor. Ankara, Konya ve Niğde gibi illerle komşu olan Aksaray'ın şimdilerde nüfusu 400 bine yakın. 9. yüzyıldan sonra bölgedeki rahip ve keşişler tarafından kullanılan kiliselere ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi, Aksaray’da mutlaka ziyaret edilmeli. Uzunluğu 14 kilometreye yaklaşan vadide gezerken Hristiyanlık için önemli sahnelerin sergilendiği ibadethaneleri görmenin yanı sıra bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. 

Aksaray'ın merkezinde gezerken Selçuklular döneminde inşa edilen ve 800 yıldan fazla zamandır kentin sembollerinden olan Eğri Minare mutlaka görülmeli. İtalya'daki ünlü Pisa Kulesi’ne benzetilen minare o dönemlerden bu yana şehre miras kalan başlıca mimari eserler arasında. Acemhöyük adıyla bilinen bölgeye geldiğinizde ise binlerce yıl öncesinde yerleşim için kullanılan alanları gezebilirsiniz. Fildişinden yapılan eşyalar ile çeşitli çömlekler ve çanaklar bulunan höyükte çalışmalar günümüzde halen devam ediyor. Rumlardan kalan eski evleri barındıran Güzelyurt, günümüzde Aksaray'ın başlıca turistik çekim noktalarından. Üstelik bölgede dilerseniz birbiri ardına açılan butik otellerde konaklayarak çok daha farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aksaray'ın merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki  yerleşimde taştan yapılan kemerli binalar hayli ilgi çekici.

Şehrin görkemli geçmişine dair pek çok parçayı barındıran Aksaray Müzesi, Karamanoğulları yönetimi sırasında inşa edilen eski bir medresede hizmet veriyor. Toplamda üç kattan meydana gelen müzede Helenistik çağdan Roma ve Bizans’a kadar farklı dönemlere ait binlerce eser yer alıyor. Aksaray’da gezerken özellikle etle yapılan enfes yemekleri deneme şansı bulabilirsiniz. Sac tava, dolma mantısı ve katıklı aş burada muhakkak tadılmalı. Ayrıca asıl ününü Konya yöresine borçlu olan etli ekmeğin son derece leziz örneklerini yine Aksaray’da tadabilirsiniz. Yemeğin sonrasında tatlı olarak verilen künefe ve baklavalar ise hayli enfes. Aksaray’a gelmek için karayolu üzerinden pek çok alternatifiniz var. Özellikle Ankara, Adana, Kayseri ve Niğde gibi yakınlardaki şehirlerden Aksaray'a neredeyse her saat başında hareket eden otobüs seferleri mevcut.

Aksaray Otogarı Hakkında

Kapadokya'nın turistik yerleriyle çevrili olan Aksaray Otogarı’na hem şehir merkezi hem de çevre ilçe ve köylerden gidebilmek için özel halk otobüsleri, minibüsler, yolcu servisleri ve taksileri kullanabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Otobüs firmalarının kendi yolcuları için sağladığı ücretsiz yolcu servisleri, şehir merkezindeki firma ofislerin önünden, otobüslerin kalkış saatlerinden 30 dakika önce hareket ediyor. Rahat ve direkt bir yolculukla otogara gitmek için yolcu servislerini tercih edebilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Sabah 08:00'de seferlerine başlayan özel halk otobüsleri ile Aksaray'ın hemen her mahallesi ve caddesinden kolayca Aksaray Otogarı’na ulaşmanız mümkün. Aksaray Belediyesi, Aksaray Devlet Hastanesi ve Aksaray Meydanı gibi pek çok bir önemli noktada da özel halk otobüsü durakları bulunuyor.

Minibüsler

Aksaray merkezi ve köylerinin yanı sıra Kapadokya’nın turistik noktalarından da her saat otogara ulaşabilmek için ilçeler arası seferler düzenleyen minibüsleri kullanabilirsiniz.

Taksiler

Aksaray'da 7 gün 24 saat hizmet veren pek çok taksi durağı bulunuyor. PTT Caddesi üzerinde durağa bulunan Aksaray Taksi’ye 0382 213 11 63, Ankara Caddesi'nde hizmet aran Meydan Taksi durağına ise 0382 213 53 86 numaralı telefonlarla ulaşarak hizmet alabilirsiniz.

Aksaray Terminali Şehir Merkezine Ulaşım

Aksaray Terminali, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda. Yürüyerek veya bavullarınız varsa çeşitli ücretli ve ücretsiz ulaşım araçlarını kullanarak şehir merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Terminal içerisinde onlarca otobüs firması hizmet veriyor ve yolculuk yaptığınız firmanızın ücretsiz yolcu servisiyle şehir merkezine gidebilirsiniz. Bazı yolcu servisleriyle Aksaray’ın ilçelerine de gitmeniz mümkün.

Minibüs

Minibüs durağı terminalin hemen yanında bulunuyor ve şehir merkezine kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak pek çok minibüs hatta hizmet veriyor.

Taksi

Terminal taksi durağı 7 gün 24 saat açık ve hızlı bir şekilde şehir merkezinde istediğiniz yere ulaşabilmenizi sağlıyor.

Aksaray Otogarı Hakkında

Kapadokya bölgesinin turistik ve hareketli şehirlerinden biri olan Aksaray’ın merkezinde, güzel bir konumda bulunan Aksaray Otogarı’ndan yolcuların ilçe merkezinin yanı sıra Kapadokya’nın turistik noktaları, otelleri ve vadilerine de rahatça gidebilmesi için farklı ulaşım araçları hizmet veriyor.

Özel Halk Otobüsleri

Aksaray Otogarı önündeki duraklarından hafta içi 08:00, hafta sonları ise 08:30’da başlayan seferleri ile yolculara ulaşım hizmeti sağlayan Aksaray Belediyesi’ne bağlı özel halk otobüsleri ile Aksaray Meydanı, Aksaray Seyir Terası, Somuncu Dede Türbesi ve Aksaray Kültür Merkezi gibi pek çok önemli yere gidebilirsiniz.  

Minibüsler

Aksaray Otogarı içerisinde ayrı peronları bulunan minibüslerle de hem ilçenin merkezine ve ana caddelerine hem de Güzelyurt, Nevşehir, Göreme, Ürgüp ve Avanos gibi pek çok turistik noktaya kısa sürede ulaşmanız mümkün.

Yolcu Servisleri

Bazı otobüs firmalarının kendi yolcuları için sağladığı ücretsiz yolcu servisleriyle de Aksaray'ın büyük caddeleri ve merkezi noktalarına direkt bir yolculukla otogardan geçebilirsiniz. Yolcu servisleri, varış peronu önündeki duraklarından otobüs geliş saatlerine göre hareket ediyor.

Taksi

Aksaray Otogarı’nda 7 gün 24 saat hizmet falan Otogar Taksi durağına 0382 215 73 83 numaralı telefonla ulaşarak Aksaray merkezi ile Kapadokya’nın turistik noktalarına rahat ve kısa yolculuklarla kolayca gitmeniz mümkün.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Aksaray Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Aksaray otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Aksaray otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Aksaray otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Aksaray yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Aksaray 10 saat , İzmir - Aksaray 10 saat 30 dakika , Ankara - Aksaray 3 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Aksaray seferleri bulunuyor?
expand_more
Villa Seyahat, Metro Turizm, Yeni Aksaray Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Aksaray seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  10 saat schedule
 • İzmir
  10 saat schedule
 • Ankara
  3 saat schedule
 • Adana
  3 saat schedule
 • Bursa
  9 saat schedule
 • Antalya
  8 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule
map placeholder
expand_less