Aksaray Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın

Aksaray Hakkında

Selçuklu ve Osmanlılar döneminde hayli önemli bir yerleşim olarak dikkat çeken Aksaray, günümüzde Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan şehirlerden. Bölgenin merkezine yerleşen Aksaray’da pek çok antik kent ile eski yüzyıllardan kalan camiler ve yeraltı şehirleri bulunuyor. Ankara, Konya ve Niğde gibi illerle komşu olan Aksaray'ın şimdilerde nüfusu 400 bine yakın. 9. yüzyıldan sonra bölgedeki rahip ve keşişler tarafından kullanılan kiliselere ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi, Aksaray’da mutlaka ziyaret edilmeli. Uzunluğu 14 kilometreye yaklaşan vadide gezerken Hristiyanlık için önemli sahnelerin sergilendiği ibadethaneleri görmenin yanı sıra bölgenin doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. 

Aksaray'ın merkezinde gezerken Selçuklular döneminde inşa edilen ve 800 yıldan fazla zamandır kentin sembollerinden olan Eğri Minare mutlaka görülmeli. İtalya'daki ünlü Pisa Kulesi’ne benzetilen minare o dönemlerden bu yana şehre miras kalan başlıca mimari eserler arasında. Acemhöyük adıyla bilinen bölgeye geldiğinizde ise binlerce yıl öncesinde yerleşim için kullanılan alanları gezebilirsiniz. Fildişinden yapılan eşyalar ile çeşitli çömlekler ve çanaklar bulunan höyükte çalışmalar günümüzde halen devam ediyor. Rumlardan kalan eski evleri barındıran Güzelyurt, günümüzde Aksaray'ın başlıca turistik çekim noktalarından. Üstelik bölgede dilerseniz birbiri ardına açılan butik otellerde konaklayarak çok daha farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aksaray'ın merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki  yerleşimde taştan yapılan kemerli binalar hayli ilgi çekici.

Şehrin görkemli geçmişine dair pek çok parçayı barındıran Aksaray Müzesi, Karamanoğulları yönetimi sırasında inşa edilen eski bir medresede hizmet veriyor. Toplamda üç kattan meydana gelen müzede Helenistik çağdan Roma ve Bizans’a kadar farklı dönemlere ait binlerce eser yer alıyor. Aksaray’da gezerken özellikle etle yapılan enfes yemekleri deneme şansı bulabilirsiniz. Sac tava, dolma mantısı ve katıklı aş burada muhakkak tadılmalı. Ayrıca asıl ününü Konya yöresine borçlu olan etli ekmeğin son derece leziz örneklerini yine Aksaray’da tadabilirsiniz. Yemeğin sonrasında tatlı olarak verilen künefe ve baklavalar ise hayli enfes. Aksaray’a gelmek için karayolu üzerinden pek çok alternatifiniz var. Özellikle Ankara, Adana, Kayseri ve Niğde gibi yakınlardaki şehirlerden Aksaray'a neredeyse her saat başında hareket eden otobüs seferleri mevcut.

Şehir Merkezinden Aksaray Terminali’ne Ulaşım

Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Aksaray Terminali’ne yürüyerek, taksiyle, minibüslerle veya firmaların yolcu servisleriyle kolayca ulaşabilir ve yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Aksaray Terminali’nde 40’dan fazla otobüs firması hizmet veriyor ve çoğu ücretsiz olarak yolcu servisi sağlıyor. Yolcu servisleriyle hem şehir merkezinden hem de Ortaköy, Güzelyurt, Ağaçören, Sultanhanı ve Sarıyahşi gibi merkez ilçelerinden terminale ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Hem şehir merkezinden hem de Aksaray’ın ilçelerinden terminale ulaşabileceğiniz pek çok minibüs hattı bulabilirsiniz.

Taksi

Merkezi konumundan dolayı terminale taksi ile kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Şehir merkezindeki her taksi durağından terminale ulaşım bulunuyor.

Aksaray Terminali Şehir Merkezine Ulaşım

Aksaray Terminali, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda. Yürüyerek veya bavullarınız varsa çeşitli ücretli ve ücretsiz ulaşım araçlarını kullanarak şehir merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Terminal içerisinde onlarca otobüs firması hizmet veriyor ve yolculuk yaptığınız firmanızın ücretsiz yolcu servisiyle şehir merkezine gidebilirsiniz. Bazı yolcu servisleriyle Aksaray’ın ilçelerine de gitmeniz mümkün.

Minibüs

Minibüs durağı terminalin hemen yanında bulunuyor ve şehir merkezine kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak pek çok minibüs hatta hizmet veriyor.

Taksi

Terminal taksi durağı 7 gün 24 saat açık ve hızlı bir şekilde şehir merkezinde istediğiniz yere ulaşabilmenizi sağlıyor.

En Çok Tercih Edilen Aksaray Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Aksaray
130 TL510 sa 10 dk
roomİzmir - Aksaray
70 TL1810 sa 45 dk
roomAnkara - Aksaray
40 TL692 sa 59 dk
roomAdana - Aksaray
60 TL283 sa 28 dk
roomBursa - Aksaray
100 TL209 sa 15 dk
roomAntalya - Aksaray
95 TL107 sa 43 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Aksaray otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

expand_more
Enuygun, Aksaray otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Aksaray otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.

Aksaray yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?

expand_more
İstanbul-Avrupa - Aksaray 10 saat , İzmir - Aksaray 11 saat , Ankara - Aksaray 3 saat sürüyor.

Hangi otobüs firmalarının Aksaray seferleri bulunuyor?

expand_more
Villa Seyahat, Has Turizm A.Ş., Metro Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Aksaray seferleri düzenliyor.

Aksaray otobüs bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

expand_more
Evet, Aksaray otobüs bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  10 saat schedule
 • İzmir
  10 saat schedule
 • Ankara
  3 saat schedule
 • Adana
  3 saat schedule
 • Bursa
  9 saat schedule
 • Antalya
  8 saat schedule
 • Trabzon
  14 saat schedule
expand_less