Adilcevaz Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Adilcevaz Hakkında

Van Gölü’nün muazzam güzellikteki kıyılarında kurulan Adilcevaz, Bitlis’e bağlı bir ilçe. İsmini eski bir Arap beyliğinden alan ilçenin önceleri ‘’Zatülcevz’’ olarak anıldığı biliniyor. Günümüzden binlerce yıl geçmişte dahi eski uygarlıkların yerleşim alanı olan Adilcevaz’da yaşayan en eski medeniyetlerden biri Urartular. Daha sonra ise Persler, Asur Devleti ve Makedonyalılar burada egemenliklerini kurarak uygarlıklarını yaydılar. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı’nın ardından Türk egemenliğine giren ilçe, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devleti sınırlarına dahil oldu. Kent merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunan Adilcevaz, daha öncesinde Van’a bağlı iken sonradan alınan bir kararla Bitlis’in ilçesi haline geldi. Günümüzde ise daha çok Van Gölü’nün olağanüstü manzaralarını gözler önüne seren kıyıları ve çevresinde bulunan muhteşem tarihi varlıklarıyla isminden söz ettiriyor.  

Bölgedeki Urartu hakimiyeti sırasında inşa edilen Kef Kalesi, Adilcevaz ve civarında muhakkak görülmesi gereken tarihi yapılar arasında hayli önemli bir yer tutuyor. Aradan geçen uzun yüzyıllar süresince genellikle stratejik ve askeri amaçlarla kullanılan kaleden geriye kalanları bölgenin tarihine hakim bir rehberle beraber dolaşarak daha fazla enteresan detaya şahitlik edebilirsiniz. Ermenilerin bölgeye egemen oldukları zamanlarda ‘’Artske’’ ismiyle bilinen Adilcevaz, oldukça sarp ve engebeli bir arazi ile çevrili. Bu nedenle bölgedeki diğer yerleşimlere ulaşım kısmen zor olabiliyor. Ayrıca Van Gölü üzerinden karşı kıyıda bulunan Van’a gitmek isteyen yolcular için de tekne seferleri düzenleniyor. Bölgeye hakim karasal iklim şartlarına bağlı olarak Adilcevaz’da genellikle sert kışlar ve oldukça sıcak geçen yaz ayları yaşanıyor. Kuşkusuz kısmen ılıman sayılan mevsim geçişleri ise ilçeye seyahat için son derece elverişli. 

Adilcevaz’a yolculuk için Türkiye’nin neredeyse her kentinden direkt olarak hareket eden ve Bitlis yönüne gelen otobüslerden yararlanabilirsiniz. Bitlis’te indikten sonra dolmuş, araç kiralama veya taksi ile tarihi ilçeye ulaşmak hayli pratik sayılabilir. İdari olarak 8 farklı mahalleye ayrılan Adilcevaz’da günümüzde nüfus 30 binden fazla. Ayrıca binlerce ceviz ağacına ev sahipliği yapan ilçeye Ekim ayında seyahat ederseniz, her yıl gerçekleşen Adilcevaz Ceviz Festivali’ne katılma şansı bulabilirsiniz. Üstelik kendine has özellikleriyle bilinen nefis cevizlerden ilçeden ayrılmadan dilerseniz satın alabilir ve yanınızda getirebilirsiniz. 

Adilcevaz Otogarı Hakkında

Bitlis'in Van Gölü kenarındaki ilçelerinden biri olan ve şehre 56 kilometre uzaklıktaki Adilcevaz’ın otogarı, ilçe merkezinde pek çok önemli noktaya kısa bir yürüyüş mesafesinde, Çayır Mahallesi’nde Ağrı-Bitlis Yolu üzerinde yolculara hizmet veriyor. Adilcevaz Otogarı’ndan ilçe merkezine ulaşım için ilçe içi dolmuşlar ve taksilerden de faydalanabilirsiniz.

Dolmuşlar

Adilcevaz ilçe içi dolmuşlar, yolcuların en çok kullandığı ulaşım araçları arasında. Adilcevaz Otogarı’ndan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Alacaatlı Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cevizli Mahallesi, Kaleboyu Mahallesi, Evren Paşa Mahallesi ve Sapantaşı rotasında ilçe merkezinde istediğiniz her noktaya gidebilirsiniz.

Adilcevaz Otogarı içerisinden hareket eden ilçeler arası minibüslerle ise başta Bitlis merkezi olmak üzere Tatvan, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki gibi Bitlis'in bütün ilçelerine veya köylerine her saat otogardan gitme şansımız var. Minibüslerle Adilcevaz sahili, Bozkırlar Plajı, Kef Kalesi, Aygır Gölü ve Sodalı Göl gibi turistik noktalara da Adilcevaz Otogarı’ndan ulaşabilirsiniz.

Taksi

Adilcevaz Otogarı çıkış kapısı önünde son otobüs saatine kadar taksi bulmanız mümkün. Otogar Taksi’ye 0530 346 57 70 numaralı telefonla, otogar oldukça yakın olan Merkez Taksi durağına ise 0434 311 42 47 numaralı telefonla ulaşarak hem Adilcevaz merkezine hem de turistik noktalara kısa sürede gidebilirsiniz.

Adilcevaz Otogarı Hakkında

Bitlis'in 30.000 nüfuslu küçük bir ilçesi olan Adilcevaz'ın otogarı, ilçe merkezine yürüyüş mesafesinde Ağrı-Bitlis Yolu üzerinde yer alıyor. Birçok merkezi noktadan Yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz Adilcevaz Otogarı’na dolmuşlar ve taksilerle de gidebilirsiniz. İlçeler arası minibüslerle ise Bitlis merkezi, diğer ilçeleri ve köylerinden otogara gitmeniz mümkün.

Dolmuşlar

Adilcevaz dolmuşlarının geniş bir güzergâhı var, bu nedenle yolcular tarafından ulaşım için sıkça tercih ediliyorlar. Cumhuriyet Caddesi, Sevgi Parkı, Adilcevaz Öğretmenevi, Adilcevaz Meslek Yüksek Okulu, Adilcevaz Devlet Hastanesi ve Hastane Caddesi gibi merkezi noktalardaki duraklarında yarım saatte bir bulabileceğiniz dolmuşlarla 10 dakikalık bir yolculukla otogara ulaşabilirsiniz. Dolmuşların ayrıca Selçuklu Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Cevizli Mahallesi, Alacaatlı Mahallesi gibi büyük mahallelerde de durakları bulunuyor.

Bitlis merkezinin yanı sıra Güroymak, Ahlat, Tatvan, Mutki, Hizan ilçelerinden ve çevre köylerden Adilcevaz Otogarı’na gitmek istiyorsanız, her saat hizmet veren ilçeler arası minibüslerden de faydalanabilirsiniz.

Taksi

Adilcevaz Otogarı’na taksiyle de rahat bir yolculukla ulaşma şansınız var. Adilcevaz Taksi’ye 0535 589 56 47 numaralı telefonla ulaşarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilir ve otogara kısa sürede gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Adilcevaz Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adilcevaz otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Adilcevaz otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Adilcevaz otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Adilcevaz yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Adilcevaz 23 saat , İzmir - Adilcevaz 1 gün 1 saat , Ankara - Adilcevaz 17 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Adilcevaz seferleri bulunuyor?
expand_more
Öz Erciş Seyahat, Yeni Diyarbakır Seyahat, Has Diyarbakır Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Adilcevaz seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  22 saat schedule
 • İzmir
  0 saat schedule
 • Ankara
  17 saat schedule
 • Adana
  13 saat schedule
 • Antalya
  22 saat schedule
map placeholder
expand_less