UNESCO tarafından dünyanın en yaratıcı şehirler ağına, Türkiye’den 2 kentimiz daha eklendi. Kırşehir müzik, Afyonkarahisar da gastronomi alanındaki zenginlikleriyle bu unvanı almaya hak kazandı. Ülkemizden hangi şehirler bu listede merak ediyorsan, bu yazı tam sana göre. Bakalım dünyanın en yaratıcı şehirler listesine hangi kentlerimiz hangi özellikleriyle girmiş.

İçindekiler

İstanbul - Tasarım

Binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginliğiyle İstanbul çok özel bir kent. Ancak İstanbul ne tarihi, ne de kültürel özellikleriyle değil, tasarım alanında farklılıklarıyla dünyanın en yaratıcı şehirleri listesine girdi. Medeniyetler beşiği İstanbul’un her köşesinde usta ve zanaatkarların elinden çıkmış ürünler görmek mümkün. Kapalıçarşı’daki altın ve mücevherciler, gümüşçüler, Şişhane’deki avizeciler, şahane kıyafetler üreten modacılar, deri kıyafetleri tasarlayanlar, ayakkabı ve çanta üreticileri ve daha neler neler... İstanbul dizayn şehri unvanını Berlin, Detroit ve Torino ile paylaşıyor. İstanbul’a bu unvan 2017 yılında verildi.

kapalicarsiii

Uçak Bileti

Hatay - Gastronomi

Lezzet düşkünlerinin ilk tercih ettiği şehirlerden biri olan Hatay’ın bu haklı unvanı UNESCO tarafından da tescilli. Gastronomi alanında en yaratıcı şehirlerden biri seçilen Hatay, hiç şüphesiz bu özelliğini farklı din ve ırklara sahip kültürel mozaiğine bağlı. Öyle ki peynir ile tatlının birleştiği künefe, enfes kebap ve et yemekleri, kireçte bekletilen kabak tatlısı gibi farklı lezzetlerin harmanlandığı bu kente bir gurme turu yapmaya ne dersin? Hatay uçak biletlerine göz atmak ister misin?

Hatay Künefe

Kütahya - Zanaat ve Halk sanatları

UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına giren bir başka ilimiz de Kütahya. Yüzlerce yıldır çinilere inanılmaz desenler ve renkler katan bu kentimiz yaratıcı el sanatları alanında böyle bir unvanı almış. Çininin başkenti Kütahya’ya gittiğinde el emeği çinileri hayranlıkla seyretmemek mümkün mü?

kutahyacini

Gaziantep - Gastronomi 

Gastronomi alanında Türkiye’nin en tanınan şehri Gaziantep, kime sorsan yemek için gittiği ya da gitmeyi planladığı bir kent. Kebap, lahmacun, et yemekleri, katmer, baklava, fıstık yöreye ait o kadar lezzet var ki. Yemek için en iyi şehirler yazısında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin. 

gaziantep11

Kırşehir - Müzik

Türkiye’den UNESCO yaratıcı şehirler listesine müzik alanında giren ilk kentimiz Kırşehir oldu. Neşet Ertaş’ın memleketi Kırşehir, kentin müzikle tarihsel yolculuğu sebebiyle bu unvana layık görüldü. Anadolu kültüründeki abdallık ve bozlak geleneğinin hala sürdüğü bu şehrimiz Neşet Ertaş’ın yanı sıra Muharrem Ertaş, Çekiş Ali, Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla da ünlü. Kırşehir otobüs biletlerine ulaşmak çok kolay.

nesetertas

Afyonkarahisar - Gastronomi 

Yol üstü lezzet duraklarının önemli şehirlerden biri de Afyonkarahisar. Özellikle sucuk, pastırma, lokum ve kaymak gibi lezzetleri Afyon’dan geçenlerin kayıtsız kalamadıkları tatlar. Ülkemizde son olarak da Afyonkarahisar kendine has lezzetleri ile gastronomi alanında yaratıcı şehirler listesine girmeyi başardı.

kutahya222


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN