Tarihi yerleri görmek, dinlenmek, denize girmek, kültür turu yapmak için seyahate çıkanlar olduğu kadar, farklı lezzetleri yerinde tatmak için de yolculuk yapanlar var. Hatta bu kişiler gurme turu adı verilen lezzete dayalı seyahat programları bile yapıyorlar. Midesine düşkünlerin ülkemizde yemek yemek için gezebileceği en güzel şehirleri seçtik.

İçindekiler

Gaziantep

Son yıllarda sadece yemek için bile Gaziantep’e gidenler var. Kebabın, baklavanın en lezzetlisini yiyebileceğin bir şehir. Geleneksel Antep lezzetleri için eski şehir merkezine ve Bakırcılar Çarşısı’na uğraman şart. İmam Çağdaş en meşhur lokantalardan biri. Başka küçük yöresel lokantalar da var. Antep'i gezerken mutlaka Mozaik Müzesi’ni de görmelisin. Hatta fırsatın olursa Halfeti’ye de gitmelisin. Gaziantep uçak bileti fiyatlarına göz atmak için bu linki tıklayabilirsin.

Baklava Gaziantep

Uçak Bileti

Adana

Kebabı, şalgamı, şırdanı, ciğeriyle ünlü Adana, gurmeler için özel bir şehir. Kentte çok sayıda kebapçı var ve bir çoğu günün neredeyse 24 saati açık. Sabahın çok erken saatlerinde bile Adana’da kebap ve ciğer yedim. Eski Saat Kulesi’nin çevresinde sabahları ciğer yiyerek kahvaltı yapmak, eski bir gelenek. Adana'da kebap, şalgam, humus vazgeçilmez lezzet. Kebap fiyatları da İstanbul’a göre oldukça uygun ve lezzetli. Adana’da konaklama seçenekleri için Adana otelleri sayfamıza bakabilirsin. Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için de Adana uçak bileti sayfasını tıklayabilirsin. Adana’da her yıl Ekim ayında Kebap ve Şalgam, Nisan ayında da Portakal Çiçeği Festivali yapıldığını hatırlatayım.

Adana Kebap

Edirne

Tarihi dokusu ve lezzetleriyle ünlü bir başka şehrimiz de Edirne. Edirne’nin dillere destan tava ciğerini yemek için en iyi adresler, Ali Paşa Çarşısı’nın hemen dışındaki ciğerciler. Zaten burada sırayla birkaç tane ciğer lokantası bulabilirsin. Burada meşhur Edirne şekercisi Keçecizade’ye ait lokum ya da kurabiyelerden de satın alabilirsin. Mutlaka Selimiye, Eski Cami, Üç Şerifeli camilerini gezmeyi unutma. Avrupa’nın en büyük 2. sinagogu olan Büyük Edirne Sinagogu'na çok yakın bir köprüden geçerek, Karaağaç’taki çay bahçelerine gidebilirsin. Tunca Nehri kenarında bir şeyler içmek de çok keyifli. Edirne otobüs biletlerine göz atmak ister misin?

Arnavut Ciğeri

İzmir

Zeytinyağlı yemeklerine düşkünsen, balığı seviyorsan, İzmir tam sana göre. Her yıl Alaçatı’da Nisan ayında ot festivali düzenleniyor. Alaçatı, Urla ya da Sağacak’taki lokantalarda lezzetli mezeler yiyebilirsin. Balık için de kesinlikle adresin Foça olmalı. Foça’da sırayla çok güzel balık lokantaları var. Taze tutulan balıklar ve yanında leziz Ege mezeleriyle, miden bayram edebilir. Foça’daki balık lokantalarının Alaçatı ve Çeşme’ye göre daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Geleneksel İzmir lezzetlerinden kumru yemeden de dönme. Alaçatı otel fiyatları çok pahalı değil ve her keseye hitap ediyor. İzmir'e çok uygun fiyatlı uçak biletleri var, satın almak ya da göz atmak için tıklayabilirsin...

Fırında alabalık

Ordu

Karadeniz lezzetlerine meraklılar için Ordu ve Trabzon şehirleri arasında gidip geldim. Lezzetler birbirine benzer, pide ve balık her iki şehir için de vazgeçilmez. Ordu'da İskele Restaurant, Vonalı Celal, Yosun Pide, Hünkar, Gardenya ve Dolunay Restaurant yemek yemek için en ünlü yerler. Ordu'ya uçak bileti satın almak istersen burayı tıklayabilirsin.

Pide

Hatay

Gurmelerin ya da yemek için gezmeyi sevenlerin ilk tercih ettiği şehirlerin başında gelir Hatay. Medeniyetlerin birbiriyle iç içe geçtiği, her sokağı tarih kokan bu kentte çok özel ve lezzetli yemekler yiyebilirsin. Künefe, kireçte kabak tatlısı, cici bici, tuzda tavuk, fellah köfte, Hatay kebabı, humus, maklube ve daha bir çok lezzeti tadabileceğin lokantalar da çok. Üstelik fiyatlar büyük kentlerimize göre çok daha ekonomik. Antakya’nın mesire alanı Harbiye’de tuzda pişirilmiş tavuk yemeden dönme derim.

Tuzda Tavuk

Amasra

Balık ve salata düşkünleri için son adresimiz Amasra. İstanbul ve Ankara’ya yakın bu şirin Karadeniz ilçesinde birbirinde lezzetli balık ve salata yapan lokantalar var. Geleneksel Amasra salatasında yok yok. Bütün sebzeler katılıyor onlara şekiller veriliyor ve bu salatanın sosunda genelde sirke kullanılıyor. Balık ve mezeler konusunda da Mustafa Abi’nin yerini önerebilirim. Amasra otobüs bileti satın almak istersen tıklayabilirsin.

balık salata


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1350 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN