Kapadokya bölgesinin en sevilen turistik ilçesi olan Ürgüp, Nevşehir’e sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Yaklaşık 60 milyon yıl yaşanan volkanik patlamalarla oluşan ve milyonlarca yılda şekillenen en güzel peribacalarına ev sahipliği yapan Ürgüp; Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Aşıklar Vadisi, Kızılçukur Vadisi ve Devrent Vadisi gibi kayalar içine oyulmuş onlarca kiliseyle süslü popüler gezi alanlarına yakın konumuyla çok ilgi görüyor.

Kapadokya’nın en güzel noktalarına kısa yürüyüşlerle ulaşabileceğiniz merkezi konumundan dolayı konaklama için de en çok edilen yer olan Ürgüp’te mağara otellerden taş mimarili konaklara kadar pek çok alternatif bulabilir; teras restoranlarında sıcak hava balonlarını ve büyüleyici gün batımı manzaralarını izleyerek romantik anlar yaşayabilirsiniz.

1- Peribacaları

Peri bacaları

Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin belirli alanlarını kapsayan Kapadokya bölgesi, birbirinden ilginç şekilleriyle mistik vadileri süsleyen peribacalarıyla ünlü. Yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Güllüdağ ve Hasan Dağı’nın volkanik patlamalarıyla püsküren lavların ve küllerin milyonlarca yılda şekillendirdiği peribacalarının en güzel örneklerini Ürgüp’ün yanı sıra Ortahisar, Göreme, Uçhisar gibi yakın ilçelerde de yakından görebilirsiniz. Ülkemizin turistik simgelerinden biri haline gelen peribacaları, özellikle gün doğumu ve gün batımlarımda sundukları büyüleyici manzaralarıyla uluslararası turizm dergilerinin kapaklarını süslüyor.

Hem rehberli tarih ve doğa gezileri hem de bisiklet turlar, at ve ATV safarileriyle keşfe çıkabileceğiniz, oldukça geniş bir alana yayılan peribacaları ve etkileyici kaya oluşumlarını isterseniz her sabah düzenlenen sıcak hava balon uçuşlarına katılarak da kuş bakışı izleyebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.Birbirinden farklı güzelliklere sahip olan Ürgüp’ü keşfedebilmek için uçak bileti linkine tıklayarak bavulunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Konum Linki

2- Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Ürgüp’ün çevresi ve Kapadokya bölgesi, birbirinden güzel vadilerle çevrili. Bu vadiler arasında en çok ziyaret edilen ise Ürgüp’e yaklaşık 95 kilometre uzaklıktaki Ihlara Vadisi. Rehberli doğa yürüyüşlerinin değişmez adreslerinden biri olan devasa vadi, ortasından akan ve bölgeye hayat veren Melendiz Nehri'nin çevresine yüzlerce yıl önce inşa edilmiş kaya oyması kiliseler, manastırlar, sunaklar ve anıt mezarlarla tüm dünyadan insanları kendine çekiyor. 18 kilometrelik iyi işaretlenmiş ürüyüş parkuruyla keşfe çıkabileceğiniz Ihlara Vadisi, bölgenin en güzel peribacalarına ve ilginç şekilli kaya oluşumlarına ev sahipliği yapıyor.

Duvarları ve tavanları Hz. İsa’nın yaşamından kareler, İncil’den sahneler, dini motiflerle süslü Eğritaş Kilisesi, Yılanlı Kilise, Kokar Kilise, Sümbüllü Kilise, Pürenli Seki Kilisesi ve Ağaçaltı Kilisesi gibi önemli kiliseleri gezme şansı bulabileceğiniz Ihlara Vadisi, kış aylarında kar yağdığında şahit olacağınız muhteşem manzaralarıyla yılın her mevsimi keşfe çıkmaya değer bir yer.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.00-17.00

Konum Linki

Yazar Notu: Vadide araç park yeri bulmak için erken gitmenizi öneriyoruz. Vadi içerisinde birçok kilse bulunuyor. Ücretsiz olarak girmek için yanınıza müzekart almanızı öneriyoruz.

3- Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu

Ürgüp’e 40 kilometre uzaklıkta Nevşehir ve Niğde sınırları arasında yer alan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen tarihi yerleşim yerlerinden biri. Roma İmparatorluğu'nun baskılarından kaçan rahip ve keşişlerin yumuşak kayalar içine oyarak inşa ettiği katlı şehirde aynı anda 50.000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Tüneller ve geçitleriyle birbirine bağlanan kiliseler, mabetler, sunaklar, şaraphaneler, oturma ve yaşam alanlarını gezebileceğiniz Derinkuyu Yeraltı Şehri, temiz havanın içeri girmesine olanak sağlayan 6 metrelik devasa havalandırma tünelleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Günümüze kadar sağlam kalmayı başaran ve iç bölümleri düzenlenerek turizme kazandırılan Derinkuyu’nun bölgenin başka bir büyük yerleşimi olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne de 10 kilometrelik bir tünelle bağlandığı düşünülüyor. Hem rehberli turlarla hem de kendi başınıza gezebileceğiniz Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde modern dünyadan uzaklaşarak ilk Hristiyanlık dönemlerine unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-18.15

Giriş ücreti

 • 300 TL
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

4- Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve açık hava müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi’nin hemen kuzeyinde, Ürgüp'e sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya'yı gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında. Ürgüp’ten yürüyerek kolayca ulaşabileceğimiz açık hava müzesi, antik kiliselerle süslü üç tane vadinin birleşiminden oluşuyor. Kayalara özenle oyularak inşa edilen Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Geyikli Kilise, Kutsal Haç Kilisesi ve Direkli Kilise gibi pek çok kutsal mekana ev sahipliği yapan Zelve Açık Hava Müzesi, aynı zamanda bölgede en fazla peribacasının da bulunduğu yer.

Yılın her mevsimi fotoğrafçıların ziyaret ettiği açık hava müzesinde gezerken sivri uçlu ve geniş gövdeli peribacalarının en güzel örneklerini yakından görme şansı bulacaksınız. Hem tarihi yapıları hem de etkileyici kaya oluşumları ve yüzlerce peribacasıyla Ürgüp gezilerinde ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Zelve Açık Hava Müzesi'ni mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.30

Giriş ücreti

 • 65 TL

Konum Linki

5- Asmalı Konak

Asmalı Konak

Onlarca tarihi konağa ev sahipliği yapan Ürgüp’ten sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Asmalı Konak, en güzel ve çok ziyaret edilen konak olarak görülmeye değer. Pek çok popüler dizi ve filme ev sahipliği yapmasıyla ünlü 1887 yılında inşa edilen Asmalı Konak, Kapadokya’ya özgü taşlarla tasarlamış dış mimarisinin yanı sıra yöresel dekorasyonlar, el yapımı halılar ve antikalarla süslenmiş odalarıyla sizi zamanda bir yolculuğa çıkaracak. Haftanın her günü 08:00 ile 19:00 saatleri arasında iç bölümlerini gezebileceğiniz, günümüze kadar mimarisini korumayı başarmış Asmalı Konak'ta birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

6- Üç Güzeller

Üç Güzeller

Kapadokya’nın her köşesini süsleyen binlerce peribacası içinde en ünlüsü ve ziyaret edileni olan Üç Güzeller, Ürgüp merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta. İki devasa peribacasının ortasında duran küçük peribacasından ismini alan Üç Güzeller, bir aileyi andıran manzarasından dolayı bölgenin en çok fotoğraflanan kaya oluşumlarından biri. Kapadokya yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden Kızılçukur Vadisi'nde bulunan Üç Güzeller’i ziyaret etmek için en ideal zamanlar ise kızıl gün doğumları ve gün batımları.

Konum Linki

Yazar Notu: Yazın bile serin olan Üç Güzellere gelmeyi düşünüyorsanız yanınıza hırka almanızı öneriyoruz. Seyahatiniz kışa denk geldiyse kesinlikle kalın giyinmelisiniz.

7- Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne 10 kilometrelik bir tünelle bağlandığı düşünülen devasa Kaymaklı Yeraltı Şehri, Ürgüp’e sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan ve ilk olarak Hititler Dönemi'nde yapıldığı tahmin edilen Derinkuyu Yeraltı Şehri, bölgeye göç eden ilk dönem Hristiyan rahipler tarafından da geliştirilerek yaşam ve sığınma amaçlı kullanılmış.

Aynı anda 5000 kişinin bir arada yaşadığı ve Kapadokya’nın en büyük antik yerleşimlerinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, içindeki tarihi hazineler için her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. 8 katlı şehrin halka açık 4 katında metrelerce derinlikte inşa edilen kiliseler, sunaklar, mabetler, yaşam alanları ve şarap mahzenlerini keşfe çıkabilirsiniz. Kapadokya ruhunu tam anlamıyla yansıtan yerlerden biri olarak mutlaka gezmenizi önerdiğimiz Kaymaklı Yeraltı Şehri’nde Kapadokya’ya özgü havalandırma sistemlerinin en güzel örneklerini de yakından görebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-19.00

Giriş ücreti

 • 300 TL

Konum Linki

8- Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Ürgüp’e sadece 12 kilometrelik uzaklığıyla en yakın ve çok ziyaret edilen vadilerden biri olan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın en güzel manzaralarını size sunacak. İlk Hristiyanlık dönemlerinde kaliteli üzüm bağlarıyla önemli bir şarapçılık merkezi olan vadi, ismini de üzüm bağlarında kullanılan kuş gübreleri için yetiştirilen binlerce güvercinden alıyor.

Kaya oyması kiliseleri ve yaşam alanlarının yanında yumuşak kayalar oyularak inşa edilmiş yüzlerce güvercin yuvasıyla ünlü Güvercinlik Vadisi, dağ yamaçlarındaki nazar boncuklarıyla süslü dilek ağaçlarıyla da fotoğrafçıların en sevdiği yerler arasında. Günümüzde de şarapçılık yapılan vadiyi gezdikten ve seyir teraslarından en güzel fotoğraflarını çektikten sonra vadide üretilen kaliteli şarapları da hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

Konum Linki

9- Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Hem sabah ve akşamları sıcak hava balon uçuşlarını izlemek hem de peribacaları, kaya oluşumları ve tarihi konaklarla süslü büyüleyici manzaralara şahit olmak için Uçhisar kasabasında bulunan Aşıklar Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Ürgüp merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan ve Göreme Açık Hava Müzesi’nden romantik manzaralarıyla ünlü Aşıklar Vadisi’ne kadar uzanan panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz Aşıklar Tepesi’nde organik ürünlerle kahvaltılar ve yöresel Nevşehir lezzetleri sunan işletmeler de hizmet veriyor.

Konum Linki

10- Aşk Vadisi (Bağlıdere Vadisi)

Aşk vadisi

Ürgüp’e en yakın turistik belde olan Göreme’de bulunan Aşk Vadisi, büyüleyici kaya oluşumları ve peribacalarının süslediği 3 kilometrelik yürüyüş parkuruyla kesinlikle keşfe çıkmanızı önerdiğimiz yerlerden biri. Bölgede az görülen pembe ve kırmızı renkli peribacalarının özellikle gün batımlarında sunduğu romantik manzaradan dolayı Aşk Vadisi ismini alan Bağlıdere Vadisi, balayı çiftlerinin de fotoğraf çekmek için en çok uğradığı yerler arasında. 

Bölgeye hakim seyir teraslarında evlilik teklifleri ve düğünlerin de düzenlendiği Aşk Vadisi, Kapadokya’nın en romantik manzaralarını izlemek için ilk uğramanız gereken yer. Aşk Vadisi’nin büyüleyici güzelliğini sıcak hava balon uçuşlarıyla da gökyüzünden izleyebilir ve dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz çarpıcı manzaraların panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

 • Haftanın her günü 05.00-20.00

Konum Linki

11- Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

Ürgüp’e yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta yer alan ve volkanik patlamalarla milyonlarca yıl önce oluşmuş dev bir peribacası içine oyulan Uçhisar Kalesi, benzersiz güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. M.Ö. 4. ile 1. yüzyıllar arasında peribacasının yumuşak tüf kayası oyularak tasarlanan kale, dar tünellerle ulaşılan iç bölümlerini saran kiliseler, mabetler, depolar ve yaşam odalarıyla çok etkileyici.

Kapadokya’nın en yüksek notalarından olan ve zirvesinden bölgenin muhteşem panoramik manzaralarını izleme şansı bulacağınız Uçhisar Kalesi, ilk Hristiyanlık dönemlerinde gözetleme ve sığınak olarak kullanılıyordu. Kalenin eteklerindeki dar sokakları saran yüzlerce yıllık taş konaklar ve mağara evleri de kalenin benzersiz manzarasını tamamlıyor. Uçhisar Kalesi’ni izleyerek yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve çayınızı yudumlayarak dinlenebileceğiniz otantik dekorasyonlu kafelerin hizmet verdiği Uçhisar merkezinde peribacası bibloları, el dokuması halımlar ve kilimler gibi yüzlerce ürün arasında güzel bir alışveriş de yapabilirsiniz.Ürgüp’ü bir baştan bir başa gezebilmek için araca ihtiyacınız olabilir. Araç kiralama linkine tıklayarak eşsiz güzelliğe sahip bölgeyi gezmeye başlayabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 80 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.00-20.00

Konum Linki

Yazar Notu: Kaleye ulaşmak için çok sayıda merdiven çıkmanız gerekiyor. Çocuklu aileler ve yaşlılar için zorlayıcı olabilir.

12- Acıgöl Maarı

Acıgöl maarı

Ürgüp merkezine 42 kilometre uzaklıkta yer alan ve volkanik bir göl olan Acıgöl, günümüzde su seviyesi 1 metrenin altında düşerek bir çukur haline gelse de çevresindeki doğal güzellikler ve tarihi hazinelerden dolayı hala çok ziyaret ediliyor. Kamp yapmak için de bölgenin en çok tercih edilen yerlerinden olan Acıgöl’ün çevresindeki kayalara oyularak inşa edilen manastırlar ve kiliseler arasında keyifli yürüyüşler yapabilir; Kapadokya bölgesindeki en büyük yerleşimlerden biri olan Tatlarin Yeraltı Şehri’nin onlarca metre uzunluğundaki tünellerinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

13- Ürgüp Kadı Kalesi 

kadıkalesi

Ürgüp’ün en ünlü simgesel yapılarından biri olan Kadı Kalesi, ilçeye hakim bir noktada yükseliyor ve Kapadokya’nın en büyük yapılarından biri olmasından dolayı her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Selçuklu döneminde inşa edilen ve nispeten bölgenin yeni yapılarından biri olan etkileyici kale, savaş dönemlerinde kadınlar ve çocukların sığınağı olduğu için Kadınlar Kalesi olarak da biliniyor.

Bulunduğu konumdan panoramik Ürgüp manzaraları izleyebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekeceğiniz Kadı Kalesi’nin başka bir ilgi çeken özelliği de içinde kilometrelerce uzanan ve savaş dönemlerinde kaçış yolu olarak kullanıldığı düşünülen gizli geçitler. Ürgüp merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz ve gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Kadı Kalesi’ni rehberli turlarla gezerek bu etkileyici kale hakkında ilginç bilgiler alabilir, gizli geçitlerde keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

14- Kızılçukur Vadisi (Kızıl Vadi)

Kızılçukur Vadisi

Ürgüp’ten sadece 7 kilometrelik bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Kızılçukur Vadisi (Kızıl Vadi), özellikle gün doğumu ve gün batımında benzersiz kızıl manzaralar oluşturan peribacaları ve birbirinden ilginç şekilli kayalarıyla mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden. Volkanik patlamalar sonucu oluşan ve binlerce yılda doğa tarafından şekillen kırmızı tüf kayalardan ismini alan vadi, halk arasında renginden dolayı Kızıl Vadi olarak da biliniyor.

Ürgüp doğa gezilerinin yanı sıra fotoğraf, at ve ATV safarilerinin de önemli rotalarından biri olan Kızılçukur Vadisi’nin çarpıcı manzaralarını izledikten sonra vadi boyunca sıralanan Üzümlü Kilise, Direkli Kilise ve Haçlı Kilise gibi çarpıcı iç süslemelere sahip kutsal mekanları da inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 30 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Vadiyi tam olarak gezebilmek için yarım gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

15- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açıkhava Müzesi

1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Göreme Açık Hava Müzesi, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Kapadokya’nın simgesi haline gelen devasa peribacaları ve yumuşak kayalar içine oyulmuş büyüleyici kiliselerle dolu olan açık ava müzesinde hem rehberlerle hem de kendi başınıza unutulmaz bir tarih gezisi yapabilirsiniz.

Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçarak bölgeye gelen Hristiyan rahipler ve keşişler tarafından inşa edilen Aziz Vasil Şapeli, Elmalı Kilisesi, Azize Katerina Şapeli, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Malta Haçlı Kilise, Karanlık Kilise, Tokalı Kilisesi gibi onlarca kiliseye, manastıra ve şapele ev sahipliği yapan Göreme Açık Hava Müzesi’nin geniş bir alana yayılan güzelliklerini sıcak hava balon turlarıyla da kuş bakışı izleyebilirsiniz. 

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-19.00

Giriş ücreti

 • 480 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Girişte sesli rehberlik sistemi edinerek müze hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

16- Mustafapaşa

Mustafapaşa

Kapadokya’nın Rum köyü olarak bilinen Mustafapaşa, Ürgüp’e bağlı ve ilçe merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta. Günübirlik geziler için ideal bir adres olan Mustafapaşa, bölgenin günümüze kadar bozulmadan kalmayı başarmış en doğal yerleşim alanlarından biri. Kayalar üzerine inşa edilmiş yüzlerce yıllık Rum evleri, dar sokakları süsleyen hediyelik eşya dükkanları ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz küçük restoranlarıyla çok sevilen bir gezi alanı olan Mustafapaşa, Kapadokya ruhunu yaşayabileceğiniz ender yerlerden.

Görülmeye değer güzellikteki Osmanlı dönemi eseri Mehmet Şakir Paşa Medresesi, inanç turlarıyla sıkça ziyaret edilen Aziz Nikolaos Manastırı, 1729 yılı yapımı Konstantin Helena Kilisesi, renkli duvar süslemeleriyle ünlü Aziz Basil Şapeli, kayalara oyulmuş Aziz Grigorios Kilisesi ve zengin koleksiyonlarıyla ilgi gören Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Mustafapaşa’da gezebileceğiniz ilgi çeken yerler arasında.

Konum Linki

17- Temenni Tepesi

Temenni Tepesi

Ürgüp gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Temenni Tepesi, ilçe merkezinde hemen dikkatinizi çekecek 80 metre yükseklikteki çok sevilen bir seyir alanı. Göreme Açık Hava Müzesi’nden Erciyes Dağı'na kadar uzanan panoramik manzaralar sunan Temenni Tepesi, günün her saati fotoğraf çekmek isteyen yerli ve yabancı turistlerle çok hareketli.

100 metre uzunluğundaki kayaların içine oyulan tünellerle zirvesine ulaşabileceğiniz Temenni Tepesi’nde gün doğumu ve gün batımlarında Ürgüp üzerinde yükselen sıcak hava balonlarını da keyifle izleyebilir veya kış aylarında bembeyaz karlar altında kalan tarihi kiliseler ve konakların kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

18- Zemi Vadisi

Zemi vadisi

Ürgüp'ten 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Zemi Vadisi, sadece Ürgüp'ün değil Kapadokya'nın da en ilgi gören yürüyüş parkurlarından biri. Vadinin ortasından akarak bölgeye hayat veren Zemi Vadisi’nin doğal güzelliklerinin yanı sıra sarp kayalar içine oyulmuş Görkündere Kilisesi, Saklı Kilise, Sarnıç Kilisesi, El Nazar Kilisesi gibi antik yapıları da keşfe çıkabileceğiniz gezinizde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

5,5 kilometre boyunca uzanan ve bölgenin en kolay yürüyüş parkurlarından birine sahip olan Zemi Vadisi’nde yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve el yapımı hediyelik eşyalar alabileceğiniz turistik işletmeler de hizmet veriyor. Ürgüp’ten en kolay ulaşabileceğiniz Kapadokya vadilerinden olan Zemi Vadisi’ni yaklaşık 4 saat içinde tamamen gezebilirsiniz.

Konum Linki

19- Devrent Vadisi (Hayal Vadisi)

Devrent Vadisi

Ürgüp’e 5 kilometre uzaklıkta, Göreme Milli Parkı ve Zelve Açık Hava Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde uzanan Devrent Vadisi, Kapadokya’da gezebileceğiniz en ilginç yerlerden biri. Milyonlarca yılda doğal yollarla şekillenen ve deve, tavşan, kuş gibi pek çok hayvanı andıran peribacalarıyla ünlü vadi, büyülü atmosferinden dolayı Hayal Vadisi olarak da biliniyor. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Devrent Vadisi, Ürgüp gezinizde ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Meryem Ana’yı andırtan peribacası için yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği Devrent Vadisi’nde yürüyüşler, bisiklet turları, at ve ATV safarilerine çıkarak gün batımlarında kırmızı renkler alarak sizi fantastik bir filmin içinde gibi hissettirecek birbirinden güzel peribacaları arasında unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 07.30-22.00

Konum Linki

20- Ortahisar Kalesi

Ortahisar

Ürgüp gezilerinde en çok ziyaret edilen etkileyici tarih yapılarından biri de Kapadokya'nın en büyük peribacasının içine oyumuş olan 86 metre yükseklikteki Ortahisar Kalesi. İçini saran devasa tüneller, mabetler, yaşam odaları ile çok etkileyici görünen kale, yerli ve yabancı turistlerin bölgede uğradığı yerlerden biri. İlk Hristiyanlık dönemlerinde hem korunma hem de gözletme amacıyla, yumuşak peribacası oyularak tasarlanan Ortahisar Kalesi, hem zirvesinden sunduğu panoramik Ortahisar manzarası hem de eteklerinde sıralanan yüzlerce yıllık taş mimarili konağıyla görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Turizm olanakları bakımından çok gelişmiş olan beldede Ortahisar Kalesi manzaralı mağara oteller, yöresel yemekler tadabileceğiniz restoranlar ve yüzlerce çeşit el sanatı ürünü bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları hizmet veriyor. Tarihi kalenin metrelerce uzanan tünellerini keşfettikten sonra Kapadokya'nın binlerce yıllık kültürel yapısını incelemek için bölgenin ilk ve tek etnografya müzesi olan Ortahisar Etnografya Müzesi'ni de gezmenizi öneririz.

Açık olduğu saatler

 •  Haftanın her günü 10.00-18.00

Giriş ücreti

 • 30 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Ortahisar Kalesini görmek için tepeye çıkmanız gerekiyor. Çocuklu aileler ve yaşlılar için zorlayıcı olabilir.

21- Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak yeraltı şehri

Ürgüp'te 30 kilometre uzaklıkta Avanos sınırlarında yer alan Özkonak Yeraltı Şehri, binlerce kişinin birlikte yaşadığı devasa bir yerleşim olarak ilgi çekiyor. İdiş Dağı'nın yamacındaki volkanik kayalar oyularak tasarlanan şehrin ilk olarak M.Ö. 400 yıllarında inşa edildiği ve sonradan bölgeye gelen rahipler tarafından genişletildiği düşünülüyor.

3000 kişinin aynı anda ibadet ettiği devasa Zeus Mabedi ile tüm dünyadan insanların ilgisini çeken Özkonak Yeraltı Şehri’nin yerin metrelerce altına oyulmuş yaşam odaları, tapınakları, depoları, tünelleri ve şehre her zaman temiz hava girmesini sağlayan benzersiz havalandırma sistemlerini görülmeye değer güzellikte. Dört katı 1972 yılında turizme açılan şehir, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü
 • 08.00-16.15

Giriş ücreti

 • 130 TL

Konum Linki

22- Güray Müze

Güray Müzesi

Kızılırmak Nehri'nin kırmızı kumlarından yapılan Kapadokya'nın ünlü çömlek ve seramiklerinin yanı sıra 5000 yıllık el sanat eserlerini de görmek için Güray Müze’yi ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin el sanatları açısından en gelişmiş ilçesi olan Kızılırmak Nehri kenarındaki Avanos’un merkezinde, Ürgüp'e sadece 12 kilometre uzaklıkta yer alan Güray Müze, sanat severlerin de ilk uğraması gereken yerlerden biri.

Taş ve kilden yapılmış etkileyici heykellerin yanı sıra büyüleyici Kapadokya ve Kızılırmak Nehri fotoğraflarını da inceleyebileceğiniz müzenin mağazasında ise Avanos’un ünlü seramik ve çömleklerini satın alabilirsiniz. Türkiye'nin ilk seramik müzesi olan Güray Müzesini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-18.30

Giriş ücreti

 • 100 TL

Konum Linki

23- Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi

Hacı Bektaş Veli Külliyesi

Ürgüp’e yaklaşık bir saat uzaklıktaki Hacıbektaş ilçesi, Nevşehir ve Kapadokya'nın kültürel merkezi konumunda. Her köşesinde tarihi kiliseler, camiler, medreseler, türbeler bulunan ilçede özellikle 13. yüzyıl İslam düşünürü ve Bektaşi öğretisinin kurucusu Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Hem Bektaşiliğin hem de İslamiyet'i Kapadokya bölgesine yayıldığı yer olmasından dolayı büyük öneme sahip Hacıbektaş’ın merkezinde, Dikilitaş Sokak üzerinde yer alan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, 1964 yılında müze haline getirildi. Klasik Osmanlı ve Selçuklu mimari tarzıyla inşa edilmiş tarihi bir konakta hizmet veren müze, Bektaşi kitapları ve günlük yaşamda kullandıkları eşyalar gibi binlerce eserden dolayı sıkça ziyaret ediliyor.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00

Konum Linki

24- Kurşunlu Camii (Damat İbrahim Paşa Külliyesi)

kurşunlu cami

Ürgüp’e sadece 25 kilometre uzaklıktaki Nevşehir'de Osmanlı döneminden kalan en etkileyici yapılardan birini yakından görebilirsiniz. 1726 ile 1727 yıl arasında inşa edilen ve Kurşunlu Camii olarak da bilinen Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Lale Devri'nden günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış büyüleyici bir mimari şaheser.

Klasik Osmanlı külliyesi mimarisiyle ve kesme taşlarla inşa edilen devasa yapının içerisinde cami, medrese, şadırvan, sıbyan mektebi, kervansaray, kütüphanenin yanı sıra dini eğitimlerin verildiği medrese odaları da sıralanıyor. Tarih, kültür ve inanç turlarının önemli bir parçası olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, size bölgede yaygın olarak görülen kaya oyması kiliselerden çok daha farklı bir mimari manzara sunacak.

Konum Linki

25- Üzengi Vadisi

Üzengi Vadisi

Ürgüp, sadece büyüleyici kaya oluşumları ve devasa peribacaları ile değil, Üzengi Vadisi ortasından akan Üzengi Çayı’nın şifalı olduğuna inanılan suları için de çok ziyaret ediliyor. Ürgüp'e sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan vadi, kaliteli üzüm bağları ve kayalara oyulmuş güvercin yuvalarıyla süslü bir sağlık merkezi konumunda.

Üzengi Çayı’nın her iki tarafından fışkıran ve başta böbrek hastalıkları olmak üzere onlarca rahatsızlığın tedavisi için kullanılan kaynak sularını siz de tadabilir veya çay kenarındaki mesire alanlarında temiz havada piknik yaparak yorgunluk atabilirsiniz. Kapadokya’nın gizli cenneti olan Üzengi Vadisi’nin büyüleyici manzaralarını sıcak hava balon uçuşlarıyla kuş bakışı da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

26- Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi

Gül Vadisi olarak da bilinen ve Göreme Açık Hava Müzesi’nin hemen kuzeyinde, Aşıklar Vadisi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Güllüdere Vadisi, Ürgüp'ten sadece 10-15 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz en güzel vadilerden biri. 4 kilometre uzunluğundaki vadi, etkileyici kaya oluşumları ve peribacaları arasında sıralanan Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise, Aziz Agathangelus Kilisesi ve Sütunlu Kilise gibi birçok 11. yüzyıl tarihli kutsal mekana ev sahipliği yapıyor. 11. ve 13. yüzyıl arasında Kapadokya’nın dini merkezi olduğu düşünülen Güllüdere Vadisi’nin kiliseleri, duvarlarını ve tavanlarını süsleyen dini sahnelerle sanat severleri de kendine çekiyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Gün batımını ve balonların kalkışını izlemek için Güllüdere Vadisine mutlaka uğramalısınız.

27- Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi

Ürgüp'ün bağlı olduğu Nevşehir, ilçeye sadece yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta ve tarih kokan sokakları, birbirinden güzel konakları, mimari şaheserleriyle günübirlik geziler yapmak için en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Şehre hakim yüksek bir tepede antik bir yerleşimin üzerine inşa edilen görkemli Nevşehir Kalesi ise kesinlikle görmeniz gereken simgesel bir yapılardan biri.

Altında dünyanın en büyük yer altı şehrinin olduğu düşünülen kale, M.S. 1100 yılında inşa edilmiş ve Osmanlı döneminde de genişletilerek aktif olarak kullanılmış. Günümüzde arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Nevşehir Kalesi’nin içinde gezerken antik şehrinden kalan derin tüneller ve kaya oyması manastırları da yakından görme şansı bulabilirsiniz. Surlarından sunduğu panoramik Nevşehir manzaralardan dolayı yerli ve yabancı turistik mutlaka ziyaret ettiği Nevşehir Kalesi’ne Ürgüp’te her saat hareket eden minibüslerle rahatça gidebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-00.00

Konum Linki

28- Gomeda Vadisi

Gomeda

Ürgüp geldiğinizde mutlaka görmeniz önerdiğimiz etkileyici bir vadi de ilçeye bağlı Mustafapaşa beldesi sınırlarında yer alan ve 20 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Gomeda Vadisi. Kapadokya'nın en özel noktalarından biri olan ve ürkütücü manzaralarından dolayı halk arasında Şeytan Deresi olarak da bilinen Gomeda Vadisi; birbirinden ilginç kaya oluşumları, gün doğumu ve gün batımlarını oluşan ilginç gölgeler, tuhaf şekilli peribacaları, gizli tünellerle birbirine bağlanan mağaralar ve karanlık kiliseleri ile size harika fotoğraflar çekmeye fırsatı sunacak.

Mistik atmosferi ve fantastik filmleri aratmayan manzaralarıyla antik dönemlerden beri pek çok efsaneye konu olan Gomeda Vadisi’nde ilginç duvar ve tavan resimleriyle süslü Alakalar Kilisesi ve Aziz Vasilios Kilisesi'nde gezebilir; vadinin ortasında bulunan Üzengiçay İçmesi’nin birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilenen şifalı sulardan tadabilirsiniz.

Konum Linki

29- Meskendir Vadisi

Meskendir Vadisi

Ürgüp ile Ortahisar arasında uzanan 3 kilometrelik Meskendir Vadisi; doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gezileri, at ve ATV safarilerinin ana merkezlerinden biri. Bölgenin en yeşil vadisi olan Meskendir, üzüm bağları ve sedir ağaçlarının çevrelediği devasa peribacaları ile muhteşem manzaralar sunuyor.

Yaklaşık 3 saatte tamamlanan kolay bir yürüyüş parkuruna sahip olduğu için yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Meskendir Vadisi’nde vadiye ismini veren büyüleyici Meskendir Kilisesi’nin günümüze kadar sağlam kalmış duvar resimlerini de inceleyebilirsiniz. Kızılçukur Vadisi ve Güllüdere Vadisi turlarının bir parçası olan Meskendir Vadisi, güzelliğinden dolayı sıcak hava balon turlarının da değişmez adreslerinden biri.

Konum Linki

30- Pancarlık Vadisi

Pancarlık Vadisi

Ürgüp'e sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan Pancarlık Vadisi, Kapadokya'nın en rahat yürüyüş parkurlarından birine sahip olduğu için sıkça ziyaret ediliyor. Yüzlerce yıllık Pancarlı Kilisesi ve Sarıca Kilisesi ile süslü vadinin seyir terasları da büyüleyici gün batımı manzaraları sunduğu için turistlerin en sevdiği yerler arasında. Fotoğrafçılık safarileri, yürüyüşler, at ve ATV turlarıyla keşfe çıkacağınız Pancarlık Vadisi’nin devasa volkanik kaya oluşumları ve üzüm bağları arasında güzel bir gün geçirerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

31- Kozaklı Kaplıcaları

Yalova Kaplıca

Kapadokya’nın benzersiz tarihi ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra yorgunluk atmak için Kozaklı kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Ürgüp’e yaklaşık 77 kilometre uzaklıktaki Kozaklı ilçesinin kaplıcaları, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Sodyum, klorür, kalsiyum ve mineraller bakımından çok zengin olan kaynak sularının romatizma, kas ve cilt sorunları, kireçlenme ve böbrek rahatsızlıkları gibi pek çok soruna iyi geldiği biliniyor.

Termal turizm olanakları bakımından çok gelişmiş olan Kozaklı’da her bütçeye uygun otellerden profesyonel masörlerden ortopedik masajlar alabileceğiniz sağlık tesislerine, aile banyolarından açık ve kapalı kaplıca havuzlarına kadar pek çok imkan bulabilirsiniz. Ürgüp’te her saat bulabileceğini minibüslerle veya otellerin servisleriyle Kozaklı kaplıcalarına 1 saatlik bir yolculukla kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

32- Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise

Kapadokya, birbirinden ilginç yüzlerce kiliseye ev sahipliği yapıyor ve Ürgüp'e sadece 15 dakikalık yürüyüş mesafesindeki Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişinde yer alan Yılanlı Kilise, görmenizi önerdiğimiz ünlü kiliselerden biri. 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülen küçük kilise, kızıl kök boyalarıyla duvarlara ve tavanlara çizilen Hz. İsa, Aziz George, Aziz Theodore, Aziz Onuphrius Aziz Theodore, Aziz Thomas ve Aziz Basil resimleriyle yabancı turistlerin de çok çok ziyaret ettiği kutsal mekanlardan biri. Çevresini saran antik mezarlar, mistik atmosferi ve Kapadokya’nın ünlü azizlerinin resimleriyle görülmeye değer güzellikteki Yılanlı Kilise’yi Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte gezebilir, günümüze kadar sağlam kalmış duvar resimlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: İçeride görüntü almak yasak.

33- Taşkın Paşa Camii ve Külliyesi

Ürgüp'e 19 kilometre uzaklıktaki Taşkınpaşa Köyü’nde 1342 ile 1355 yılları arasında inşa edilen etkileyici Taşkın Paşa Camii ve Külliyesi, mimari meraklılarının görmesi gereken etkileyici yapıtlardan biri. Hem içindeki medrese odaları hem de ev sahipliği yaptığı etkileyici Taşkın Paşa Camii için sıkça ziyaret edilen yapı, ilk dönem Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak ilgi görüyor. Hemen yanındaki Hızırbey Türbesi’ni de ziyaret edebileceğiniz Taşkın Paşa Camii ve Külliyesi, ilk Hristiyanlık dönemine ait kaya kiliseleriyle dolu olan Kapadokya’da farklı bir dönemden kalan çarpıcı bir mimari eser olarak görülmeye değer.

Konum Linki

34- Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Ürgüp merkezinden 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz başka bir önemli kilise de 11. yüzyılda yumuşak kayalar içine oyularak inşa edilen ve ismini küçük pencerelerinden sızan az ışıktan alan Karanlık Kilise. Birbirinden ilginç duvar resimleriyle süslü kilisede Hz. İsa'nın doğumu, son akşam yemeği ve Hz. İsa'nın göğe yükselişi gibi pek çok dini sahne resmediliyor. Etkileyici freskleriyle sanat severlerin de en çok ziyaret ettiği Kapadokya kiliselerinden biri olan Karanlık Kilise’yi hem kendi başınıza hem de rehberli kültür turlarıyla gezebilirsiniz.

Konum Linki

35- Tatlarin Yeraltı Şehri

1975 yılında keşfedilen Kapadokya’nın en yeni gezi alanlarından biri olan Tatlarin Yeraltı Şehri, 1991 yılından beri her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kale olarak adlandırıla 3 katlı yerleşimin uzun süre askeri garnizon olarak kullanıldığı düşünülüyor. Oldukça geniş bir alana yayılan ve sadece 2 katının gezilmesine izin verilen Tatlarin Yeraltı Şehri’nde derin tünellerle birbirine bağlanan yaşam odalarının yanı sıra mor ve kırmızı renkli duvar resimleriyle ilgi çeken etkileyici Tatlarin Kilisesi’ni de yakından görebilirsiniz. Çevresindeki Roma dönemine ait antik mezarları da gezebileceğiniz Tatlarin Yeraltı Şehri, bölgedeki ilginç yerleşimlerden biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

36- Paşabağları Müze ve Örenyeri

Paşabağları

Ürgüp merkezine sadece 11 kilometre uzaklıkta, Zelve Açık Hava Müzesi’nin hemen yanı başında uzanan ve ilk Hristiyanlık dönemlerindeki rahiplerin inzivaya çekildiği yer olmasından dolayı Rahipler Vadisi olarak da bilinen Paşabağları Vadisi, günümüzde bir açık hava müzesi olarak binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tarih ve kültür meraklılarının mutlaka keşfe çıkmasını önerdiğimiz Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise, Geyikli Kilise gibi 15’ten fazla kaya kilisesinin süslediği vadi, aynı zamanda 15 metreyi bulan devasa peribacalarıyla da harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Rahip ve keşişlerin inzivaya çekildiği kayalar içine oyulmuş yaşam alanlarını da inceleyebileceğiniz Paşabağları Müze ve Örenyeri’ni Zelve Açık Hava Müzesi ve Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte kolayca gezebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00

Giriş ücreti

 • 280 TL
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

Yazar Notu: Tuvalet için yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

37- Damsa Barajı ve Gölü

Damsa Baraj Gölü

Ürgüp'te kaya kiliseleri, tarihi konaklar ve peribacalarını gezdikten sonra doğanın içinde yorgunluk atmak için Damsa Baraj Gölü'ne uğrayabilirsiniz. Bölgenin en çok sık ziyaret edilen yeşil alanlarından biri olan Damsa Barajı; kenarında hizmet veren kır bahçeleri, mesire alanları, yürüyüş yolları ile dinlendirici bir mola vermek için en ideal noktalardan biri. Baraj gölü, balık bolluğu açısından çok zengin bu nedenle sessiz ve huzurlu atmosferde olta balıkçılığı yaparak veya balık çiftliklerinde taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak da gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Araç girişi 30 TL

Konum Linki

38- Mantar Kaya Peribacası

Mantar kaya peribacası

Ürgüp gezinizde Üç Güzeller ile birlikte yakından görebileceğiniz bir başka çok sevilen peribacası da Mantar Kaya Peribacası. Bölgede üretilen mantarları andıran 3 metre yüksekliğindeki kaya oluşumu, milyonlarca yılda rüzgârlar ve yağmurlarla şekillenmiş. İlginç görüntüsüyle turistleri kendine çeken ve Kapadokya'nın simgesellerinden biri haline gelerek en çok fotoğraflanan peribacalarından biri olan Mantar Kaya Peribacası, Ürgüp’e yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta. Doğa gezilerini yanı sıra fotoğrafçılık turları, at ve ATV safarileriyle de bu benzersiz peribacasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

39- Üzümlü Kilise

Üzümlü Kilise

Yüzlerce kaya oyması kiliseye ev sahipliği yapan Kapadokya’nın görülmeye değer yapılardan biri de Ürgüp'e sadece 6 kilometre uzaklıktaki Üzümlü Kilise. Resmi ismi Aziz Theodoros Trion Kilisesi olan ve bölgede inşa edilen son kiliselerinden biri olmasıyla ünlü Üzümlü Kilise, Islahat Fermanı’nı yayınlandıktan sonra 1856 yılında Rum ustalar tarafından inşa edilmiş.

Kapadokya’nın en güzel Rum Ortodoks kiliselerinden bir olan ve günümüzde bile her yıl mayıs ayında dini ayinlerin düzenlendiği tarihi yapı; haç kabartmaları ile süslü dış cephesi, haç şeklinde tasarlanmış pencereleri ve kesme taşlarla inşa edilmiş güzel mimarisi ile bölgedeki diğer kaya kiliselerinden ayrılıyor. Kızılçukur Vadisi ve Göreme Açık Hava Müzesi'ne oldukça yakın bir konumda bulunan Üzümlü Kilise’yi bu turistik noktalarla birlikte görebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

40- Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi

Ürgüp'e en yakın gezi alanlarından ve bölgenin en eski yerleşimlerinden olan Çavuşin Köyü'nün simgesi haline gelen Çavuşin Kilisesi, Kapadokya’nın en güzel kiliselerinden biri olarak görülmeye değer. M.S. 946 ile 965 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne 1985 yılında dahil edilen Çavuşin Kilisesi, bölgenin diğer kiliseleri gibi yumuşak kayalar içine oyularak tasarlanmış.

İmparator Nicephorus Phocas adına inşa edilen etkileyici kilise, Hz. İsa'nın hayatından ve İncil’den sahnelerin tasvir edildiği duvar resimleriyle birlikte günümüze kadar doğal yapısını korumayı başarmış. Kapadokya en eski kiliselerinden biri olmasından dolayı tarih ve arkeoloji meraklılarının çok ilgisini çeken Çavuşin Kilisesi’ne Ürgüp’ten 5-10 dakikalık küçük bir minibüs yolculuğuyla, Kapadokya yürüyüşleriyle veya bisiklet kiralayarak kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

41- Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi

Ürgüp Otogarı’nda her saat minibüs bulabileceğiniz ve 15 dakikalık yolculukta ulaşabileceğiniz Avanos merkezinde hizmet veren Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi, Nevşehir’in tarihi, kültürü, gelenekleri ve yaşam tarzını anlamak için mutlaka uğramanız gereken müzelerden biri. Bölgenin en güzel konaklarından biri olan Hacı Nuri Bey Konağı’nın odalarında yer alan zengin koleksiyonlarında yöresel kıyafetli balmumu heykellerden Nevşehir ve Kapadokya'ya özgü el sanatı ürünleri, antikalar, el dokuması halı ve kilimlere kadar binlerce objeyi inceleyebilirsiniz.

Yaşayan müze anlayışıyla çalışan ve yılın her dönemi onlarca etkinliğin düzenlendiği Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi’nde geleneksel Anadolu mutfağı kurslarından, çömlek yapımı, halı ve kilim dokumacılığına kadar birçok eğitim veriliyor. Hacı Karagöz ile Hacivat oyunları, Dede Korkut hikayeleri ve müzik dinletileri gibi onlarca kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapan müzenin etkinlik takvimini Ürgüp gezinizden önce incelemenizi öneririz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Kiliseye giden yolda yönlendirmeler eksik. Ayağınıza kaydırmayan ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz.

42- Tokalı Kilisesi

Tokalı Kilisesi

Kapadokya’nın eski kiliselerinden biri olan ve 10. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen Tokalı Kilisesi, günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış devasa iç mekanları, birbirinden güzel duvar resimleri, çarpıcı yaş oymaları ve salonları ile Ürgüp gezilerinin görülmeye değer kiliselerinden biri.

Hz. İsa'nın hayatının birçok döneminden sahneler, dini motifler, ünlü Kapadokya azizlerinin resimleri ve İncil'den önemli sahnelerin tasvir edildiği duvar resimleriyle sadece tarih meraklılarının değil sanat severlerin de keyifle gezebileceği Tokalı Kilisesi, Ürgüp’e yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta Yeşilhisar yolu üzerinde yer alıyor. Derinkuyu Antik Kenti'ne oldukça yakın olan kaya oyması kiliseyi Derinkuyu ile birlikte de gezebilirsiniz.

Konum Linki

43- Kapadokya Sanat ve Tarihi Müzesi (Bebek Müzesi)

Ürgüp’e sadece 10 kilometre uzaklıktaki Mustafapaşa beldesi merkezinde yer alan ve Büyük Sinopsos Konağı olarak bilinen etkileyici bir tarihi yapı içinde hizmet veren Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, ziyaret edebileceğiniz ilginç müzelerden biri. Koleksiyonlarında 3000’den fazla el yapımı bebeğin sergilendiği müze, ülkemizin ilk ve tek bebek müzesi olma özelliğine de sahip.

Sergilerinde Kapadokya'yı özgü el sanatı ürünleri, yöresel giysiler, konaklarda kullanılan eşyalar ve antikaları da inceleyebileceğiniz müzede Osmanlı padişahlarından Nasrettin Hoca’ya kadar pek çok ünlü ismin el yapımı bebeklerini inceleyebilir ve müze mağazasından birbirinden güzel el yapımı bebekler satın alabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

44- Elmalı Kilisesi

Elmalı Kilise

Ürgüp’ten kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Göreme Açık Hava Müzesi’nin en çok ziyaret edilen kiliselerinden biri olan Elmalı Kilisesi, devasa bir kaya kütlesi içine oyularak inşa edilmiş büyüleyici bir tarihi hazine. M.S. 1050 yılında keşişler tarafından kayalara oyulan 9 kubbesi, 4 sütunu ve gizli tünelleri ile unutulmaz bir manzara sunan Elmalı Kilisesi’nin başka bir özelliği de bölgenin en güzel dini resimleriyle süslü olması.

Kudüs'e giriş, son akşam yemeği ve Hz. İsa çarmıhta gibi pek çok dini sahnenin süslediği duvar ve tavanlarından dolayı yabancı turistlerin de en sık ziyaret ettiği Kapadokya kiliselerinden biri olan Elmalı Kilisesi, inanç rehberlik inanç turları ile sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

45- Balkan Deresi Vadisi

Balkan Deresi Vadisi

Ürgüp'ün yanı başında yer alan ve 15 dakikalık kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz Balkan Deresi Vadisi; 3,5 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, derenin çevresini saran doğal güzellikler ve tarihi yapılarla harika fotoğraflar çekmek için ideal bir gezi alanı. Dere kenarındaki devasa volkanik kayalara oyulan kiliseler, mabetler, sunaklar ve yaşam alanlarıyla süslü vadi, aynı zamanda üzüm bağları çevresindeki yüzlerce güvercin yuvasıyla da harika bir manzaraya sahip.

Ortahisar ve Pancarlık Vadisi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Balkan Deresi Vadisi’nin dere manzaralı mesire alanlarında sıcak yaz aylarında piknik yapabilir veya balık bolluğu bakımından zengin sularda olta balıkçılığı yaparak Ürgüp gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

46- Tarihi Avanos Evleri

Avanos Evleri

Kızılırmak Nehri kıyısında uzanan Avanos ilçesi, tarih kokan sokaklarını süsleyen birbirinden güzel evler ve konaklarla fotoğraf severlerin mutlaka gezmesi gereken yerler arasında. En güzel örneklerini Alaaddin Mahallesi, Bayır Mahalle, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle'de görebileceğiniz taş mimarili konakların bazıları günümüzde butik otel, kafe, restoran, sanat galerisi ve müze olarak hizmet veriyor.

Avanos konaklarının özellikle gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebilir, müze olarak gezebileceğiniz konaklarda ise dönem mobilyaları, antikalar ve Kapadokya’nın kültürel yapısını gösteren etnografik eserler arasında güzel bir gün geçirebilirsiniz. Yaz aylarında Kızılırmak Nehri üzerinde düzenlenen gondol ve tekne gezilerine katılarak da nehir kıyısında sıralanan tarihi Avanos evlerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.Büyüleyici güzelliğe sahip olan Ürgüp’te dilediğinizce gezebilmek için Ürgüp otelleri linkine tıklayarak kendinize en uygun oteli bulabilirsiniz.

Konum Linki

47- Saruhan Kervansarayı (Saruhan Kültür ve Kongre Merkezi)

Saruhan Kervansarayı

1249 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykâvus tarafından İpek Yolu rotası üzerine inşa edilen Saruhan Kervansarayı, 2000 m2 devasa alanıyla sadece Kapadokya'nın değil, Türkiye'nin de en büyük kervansaraylarından biri. Anadolu Selçukluların son inşa ettiği yapılardan biri olmasından dolayı özel bir tarihi öneme sahip Saruhan Kervansarayı, bölgeye özgü yumuşak tüf kayaları kullanılarak tasarlanmasıyla da dikkat çekiyor.

Hem mistik atmosferi hem de günümüze kadar sağlam kalmış mimarisiyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kervansaray, günümüzde Saruhan Kültür ve Kongre Merkezi olarak da hizmet veriyor. Yıl boyu pek çok kültürel etkinlik, söyleşiler, atölyeler, kongreler ve konferanslara ev sahipliği yapan Saruhan Kervansarayı’nın taş odalarında ilginizi çeken etkinliklere katılabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.30-17.30

Konum Linki

48- Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri

Ürgüp'te her zaman bulabileceğiniz rehberli tarih ve kültür turlarına katılarak Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri ile birlikte aynı bölgede inşa edilen etkileyici Mazı Yeraltı Şehri’ni de keşfe çıkabilirsiniz. 1995 yılında kazara keşfedilen ve Kapadokya’nın son bulunan antik yerleşimi olan 8 katlı Mazı Yeraltı Şehri, Roma döneminde baskı gören Hristiyan rahipler tarafından yumuşak kayalar içine oyulmuş.

Yerin metrelerce altında inşa edilen etkileyici kiliseleri, sunakları, yaşam alanları ve depolarıyla 6000 kişinin bir arada yaşaması için tasarlanan Mazı Yeraltı Şehri’nde 20 metrelik tüneller ve rengarenk dini sahnelerle süslü mabetler arasında unutulmaz bir gün geçireceksiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00

Giriş ücreti

 • 70 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk olan Mazı Yeraltı Şehrini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yanınıza hırkanızı almanızı öneriyoruz.

49- Manastırlar Vadisi

Manastırlar Vadisi

Küçük Ihlara Vadisi olarak da bilinen Manastırlar Vadisi; onlarca kaya oyması kilisesi, manastırı ve gizli geçitleriyle Kapadokya gezilerinin ayrılmaz bir parçası. Ürgüp’e 95 kilometre gibi uzak bir noktada, Ihlara Vadisi’nin yanında yer almasına rağmen vadi; Sivişli Kilise, Kalburlu Kilise, Kömürlü Kilise gibi 28 kilise ve 50’ye yakın mabedi için sıkça ziyaret ediliyor. Haftanın her günü 09:00 ile 07:00 saatleri arasında açık olan ve küçük bir ücretle gezebileceğiniz Manastırlar Vadisi, her yıl 100.000’den fazla turist tarafından ziyaret ediliyor ve vadiyi 5,5 kilometrelik iyi düzenlenmiş yürüyüş parkuruyla kolayca keşfedilebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Vadiyi keşfetmek için çok fazla yürüyüş yapmanız gerekiyor. Çocuklu aileler ve yaşlılar için çok uygun olmayabilir.

50- Mehmet Şakir Paşa Medresesi

Mehmet Şakir Paşa Medresesi

Nevşehir merkezinde 19. yüzyılın başında inşa edilen ve uzun süre dini eğitimlerin verildiği Mehmet Şakir Paşa Medresesi, yüz yıldan fazla zamandır etkileyici mimarisinin korumayı başarmış görülmeye değer bir Osmanlı dönemi yapısı. Günümüzde de okul olarak kullanılan medresenin turizme açılan iç bölümlerini gezebilir; antika eşyalar ve 19. yüzyıl mobilyaları arasında güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Nevşehir’in en eski camilerinden olan 1601 yılı yapımı Camii Kebir ve Sipahi Camii ile birlikte gezebileceğiniz Mehmet Şakir Paşa Medresesi’nin otantik ve huzurlu atmosferinde küçük bir mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

51- Nevşehir Müzesi

Şehrin Osmanlı dönemi şaheserlerinden Damat İbrahim Paşa Külliyesi içerisinde yer alan ve 1967 yılından beri hizmet veren Nevşehir Müzesi, binlerce yıllık uzun tarihinde onlarca medeniyetten izler taşıyan Nevşehir'in tarihi hazinelerini koruyor. Cilalı Taş Devri, Bakır Çağı, Tunç Çağı, Demir Çağı, Mezopotamya, Urartu, Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce paha biçilmez binlerce objeyi yakından görme şansı bulabileceğiniz müze, tarih öncesi fosil sergileriyle ve zengin koleksiyonuyla Türkiye'nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri.

Kapadokya yerleşimleri, Civelek Mağarası ve Zank Höyük kazılarında elde edilen yüzlerce çeşit el sanatı ürünü, pişmiş topraktan yapılmış antik çömlek ve seramikleri de inceleyebileceğiniz Nevşehir Müzesi’nin etnografya bölümünde sergilenen, Nevşehir ve Kapadokya’nın kültürel yapısını yansıtan ürünler ise özellikle yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Milli İrade Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Müze geçici olarak kapalı.

52- Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi

Ürgüp’ü gezerken ilk uğramanız gereken yerlerden biri de Atatürk Bulvarı üzerinde merkezi bir konumda yer alan Ürgüp Müzesi. 1971 yılından beri hizmet veren ve antik çağlardan Osmanlı dönemine uzanan binlerce madalya, sikke, altın para, antika ve silahlarla süslü görülmeye değer bir koleksiyona sahip olan müze, aynı zamanda milyonlarca yıllık mamut dişleri ve fosilleri ile de arkeoloji sevenleri büyülüyor. Etnografya bölümünde bölgenin kültürel yapısını yansıtan yüzlerce eseri de yakından inceleyebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi günleri kapalı
 • Diğer günler 08.00-17.00

Konum Linki

53- Sarıca Kilisesi

Sarıca Kilisesi

Ürgüp’ün en çok ziyaret edilen tarihi kiliselerinden biri de ilçe merkezine sadece 4,5 kilometre gibi yakın bir mesafede bulunan Sarıca Kilisesi. 9. yüzyılda inşa edilen ve üç yapraklı yonca planıyla bölgedeki diğer kiliselerden ayrılan kilise, aynı zamanda Kapadokya’nın en güzel restore edilen tarihi yapılarından biri ve restorasyonuyla pek çok uluslararası ödül kazandı. Pancarlık Vadisi yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Sarıca Kilisesi’nin iç mekanlarını süsleyen dini motifleri de incelemenizi öneririz.

Konum Linki

54- Gaziemir Yeraltı Şehri

Ürgüp'e en uzak yer altı şehirlerinden biri olarak yaklaşık 1 saatlik bir minibüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Gaziemir Yeraltı Şehri, büyüleyici bölümleri ve mistik atmosferiyle bu yolculuğa değecek güzellikte. 2007 yılında iç alanları düzenlenerek halka açılan Gaziemir Yeraltı Şehri’nin en önemli özelliği ise dünyanın ilk yer altı kervansarayı da ev sahipliği yapıyor olması.

Yerin metrelerce altına oyulmuş devasa kervansarayın odalarını gezebilir, mabetler ve kiliselerin çarpıcı dini süslemelerini inceleyebilirsiniz. İpek Yolu’na olan yakın konumuyla dini amaçların yanı sıra ticaret ve günlük konaklamalar için de kullanıldığı tahmin edilen Gaziemir Yeraltı Şehri, bölgenin en ilginç yerleşimlerinden biri.

Konum Linki

55- İshak Kalesi

İshak Kalesi

Kapadokya'nın görülmeye değer yapılarından Ortahisar Kalesi’nin hemen karşısına yer alan İshak Kalesi, devasa bir kaya kütlesi içine oyulmuş ve kaleden çok bir kuş yuvasını andırıyor. Savaş dönemlerinde halkın saklandığı metrelerce uzunluktaki tüneller ve gizli geçitlerinde ilginç bir gün geçirebileceğiniz İshak Kalesi, hem savunma hem de saklanma amacıyla inşa edilmiş. Bölgeye hakim konumundan dolayı panoramik manzaralar izlemek için ideal bir yer olan kalenin eteklerinde sıralanan yüzlerce yıllık taş konakların da özellikle gün bakımında büyüleyici fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

56- Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi

Güvercinlik Vadisi’ne 5 dakika, Ürgüp'e ise sadece 20 dakika uzaklıkta hizmet veren Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi, kâr amacı gütmüyor ve bölgenin kültürel yapısını ziyaretçilerine en iyi şekilde anlatmayı amaçlıyor. Yıl boyu düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerle her yıl binlerce insanı kendine çeken kültür merkezi; tüm dünyadan 20'den fazla sanatçının 100'e yakın eserini kapsayan kalıcı sergilerinin yanı sıra geçici sergiler, Kapadokya üzerine paneller, bilimsel konferanslar, çeşitli ulusal ve uluslararası etkinliklerle her zaman oldukça hareketli. Ürgüp gezinizden önce Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi’nin etkinlik takvimini incelemenizi öneririz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-21.00

Konum Linki

57- Hallaç Manastırı

Ürgüp’e sadece 6 kilometre uzaklıkta yer aldığı için rahatça gidebileceğiniz Hallaç Manastırı, devasa bir kaya kütlesine 11. yüzyılda inşa edilmiş ve bölgenin en önemli sağlık merkezi olarak görülmeye değer. Onlarca yıl boyunca hastaların tedavi edildiği bir şifa merkezi olarak hizmet veren manastır, Hastane Manastırı olarak da tarihi kaynaklarda kendine yer buluyor. Kapadokya’nın diğer kiliselerinden daha farklı mimariye ve süslemeye sahip Hallaç Manastırı, aynı zamanda manzarasını süsleyen küçük güvercin yuvalarıyla da harika fotoğraflar sunan tarihi yapılardan biri.

Konum Linki

58- Kızılçukur Seyir Tepesi

Kızılçukur Seyir terası

Kapadokya'nın büyüleyici manzaralarının kuş bakışı izlemek ve gün batımlarında peribacalarının muhteşem fotoğraflarını çekmek için Kızılçukur Seyir Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Hem fotoğrafçıların hem de yerli ve yabancı turistlerin çok sevdiği seyir tepesi, Ürgüp merkezine sadece 15 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde, Göreme Açık Hava Müzesi’nin girişinde yer alıyor.

Kızılçukur Seyir Tepesi’nde özellikle sıcak hava balon uçuşlarının başladığı sabah saatlerinde kartpostalları süsleyen manzaraları izleyebilir, akşamları ise romantik manzaralar eşliğinde kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atabilirsiniz. Kır bahçesi ve Kapadokya temalı hediyelik eşyalar da bulabileceğiniz Kızılçukur Seyir Tepesi, aynı zamanda çok ilgi gören Kızılçukur yürüyüş parkurunun da en önemli mola noktalarından biri.

Giriş ücreti

 • Araçla giriş 30 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Kızılçukur Seyir Tepesine kamp sandalyenizi  ve kahvenizi getirerek manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

59- Göreme Roma Kalesi ve Mezarı

Göreme şehir merkezine 10 dakika uzakta bulunan Roma Kalesi’de kayanın içine oyularak inşa edilmiş. Kale İpek Yolu’nu kontrol altına alabilmek için inşa edilmiş. İlginç mimarisinden ötürü pek çok fotoğrafçının gözdesi konumunda. Ayrıca kale civarında dönemin Roma askerlerine ait olduğu rivayet edilen antik mezarları da ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

60- Fırkatan Kilisesi

Fırkatan Kilisesi

Aynalı Kilise olarak tanınan Fırkatan Kilisesi Ortahisar’a 10 kilometre uzaklıkta. Kaya içine oyularak inşa edilen kilisenin içinde gizli tüneller ve devasa sütunlar mevcut. Dönemin güçlü ve üst düzey yönetim adamlarının kullandığı düşünülüyor. Haç biçiminde yontulmuş duvarlar ilginç bir mimari örneği

Konum Linki

61- Aziz Basil Şapeli

Aziz Basil Şapeli

Aziz Basil Şapeli 11. yüzyılda inşa edilmiş. Şu an Göreme Açık Hava Müzesi’nin bitişiğinde yer alıyor. Hz. Meryem, Hz. İsa, Aziz George gibi ünlü azizlerin tasvirlerini keşfedip fotoğraflayabileceğiniz bir yer. Gelmişken Açık Hava Müzesi’ne de mutlaka uğrayın.

Konum Linki

62- Vaftizci Yahya Kilisesi

Vaftizci Yahya Kilisesi

Kapadokya’nın en meşhur kiliselerinden Vaftizci Yahya Kilisesi Çavuşin Köyü’nde konumlanıyor. Kilisenin tarihi M.S. 964 ile 965 yıllarına dayanıyor. Civardaki en eski kilise olmasıyla biliniyor. Duvarlardaki tasvirlerde İncil’den sahneler temsil edilmiş. Ayrıca kilisede zamanında Aziz Hieron’un kutsal emanetleri saklanmış.

Konum Linki

Ürgüp'e gitmişken Nevşehir'deki diğer gezilecek yerleri de görmek isterseniz Nevşehir'de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Uçak Bileti


busraguzeller
Büşra Güzeller
167 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar