Ülkemizde evleriyle ünlü 9 yer

muratekinay
İçindekiler

Özellikle büyük şehirlerde çeşit çeşit apartmanlardan villalara çok farklı tarzlarda inşa edilen yapıları görmeye alışık olsak da yurdumuzun bazı yerleri kendine has mimarisi ile inşa edilen evleriyle biliniyor. Mardin'den Bodrum'a evleriyle ünlü bu benzersiz yerleri keşfetmeye hazır olun.

Mardin evleri

Güneydoğu Anadolu'nun tarihi çok eskilere uzanan şehri Mardin'e gidenlerin ilk dikkatini çeken şeylerden biri yörenin neredeyse kendisi kadar ünlü evleri. Aynı zamanda bölgenin toplumsal, ekonomik ve kültürel geçmişini yansıtan bu evlerin en önemli özelliklerinden biri birbirinin manzarasına engel olmayacak şekilde inşa edilmeleri. Yapımında kalker taşı kullanılan bu evlerin bir diğer dikkat çeken özelliği ise evi dış dünyadan ayıran geniş duvarları. Ülkemizden ve dünyadan fotoğrafçıların da gözdesi olan Mardin'e hemen en uygun seferleri karşılaştırın.

Amasya evleri

Yeşilırmak kıyısına kurulan Amasya'nın evleri de ülkemizin en dikkat çekici mimari örneklerinden biri. Neredeyse tamamı avlulu ve bahçeli olarak inşa edilen evlerin cumbalı yapıları sayesinde iç mekanları daha fazla genişletilmiş. Günümüzde Emin Efendi Konağı gibi bazıları otel olarak kullanılan bu evler şehirde turistlerin en fazla ilgisini çeken eserler arasında. Amasya'da kalabilecğeiniz ve bazıları bölgenin tarihi konaklarından meydana gelen otellere göz atmak için tıklayın.

Balat evleri

Osmanlı döneminde İspanya'dan gelen Yahudilerin yerleşim yeri olan Balat, gününüzde bu özelliğini bir nebze kaybetmiş olsa da hem mimari hem de kültürel anlamda İstanbul'un en iyi korunan alanlarından biri. Dünyada en renkli semtler gibi farklı sırlamarda kendine yer bulan Balat, tarihi sinagogu ve evleriyle görülmeye değer. Şehri doyasıya keşfetmek isteyenler için İstanbul'da gezilecek diğer harika yerler de galerimizde.

Odunpazarı evleri

Yolu Eskişehir'e düşenleri karşılayan eski yapılardan olan Odunpazarı evlerinin tarihi ise Osmanlı'ya kadar uzanıyor. Şehre yerleşimleirn ilk başladığı yer olarak bilinen Odupazarı'nın hikayesi de hayli ilginç. Anlatılana göre bölgeye yerleşmeyi düşünen halk biri Porsuk Çayı kıyısına biri de bugün Odunpazarı'nın bulunduğu bölgeye iki koyun ciğeri asar. Odunpazarı'na asılan ciğer daha fazla dayandığı için halk buraya yerleşmeye karar verir. Genellikle cumbalı ve bahçeli olarak inşa edilen evleri dolaştıktan sonra Eskişehir'in keyfini daha iyi çıkarmak için mutlaka yapmanız gerekenler de burada.

Bodrum evleri

Ege'nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Bodrum'da inşa edilen evlerin her birinin beyaz renkte olması gerekiyor. Bölgenin imar planında yer alan bu kural nedeniyle bugün Bodrum'da beyaz dışında renkli bir ev görmek zor. Yunan adalarında da genellikle evler beyaza boyanıyor. Bunun en önemli nedeni ise beyaz renkli evler sayesinde sıcak yaz mevsiminde güneş ışınlarının etkisini azaltmak.

Harran evleri

Şanlıurfa'nın tarihi yerleşim yeri Harran'ın evleri şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında. Külah biçiminde konik kubbeleri ile şaşırtan evlerin en önemli özelliği yazın serin kışınsa sıcak tutmaları. Şanlıurfa-Akçakale ve Şanlıurfa Birecik arasında görebileceğiniz evler aynı zamanda şehrin koruma altına alınan eserleri arasında. Harran evlerini görmek için ilk durak olan Şanlıurfa uçak biletlerine göz atmak için acele edin.

Foça evleri

İzmir Foça'da inşa edilen tarihi evler bitişik düzen, tek ev ve kule evler olmak üzere üç farklı tarzda yapılmış. Tıpkı Harran evleri gibi yazın serin kışınsa sıcak tutan bu evlerin bir bölümü yıkılmış olsa da bölgede halen farklı örneklerini görmek mümkün. Foça'da sessiz ve sakin bir tatil yapmak isterseniz İzmir'e uçak biletlerine bir bakın.

Beypazarı evleri

Ankara yakınlarında bulunan Beypazarı'nın evlerinin özelliği ise tatlı kireç adıyla bilinen bir malzemeyle inşa edilmiş olmaları. Bu sayede evlerin içindeki hava ve nem kolayca dışarı çıkabiliyor. Genellikle kendi mahzenleri bulunan bu evler iki veya üç kattan meydana geliyor.Alt katları taş, üst katlar ise ahşaptan yapılan evlerin önemli bölümü geçmiş yıllarda çıkan yangınlarda zarar görmüş. Bu nedenle bölgede inşa edilen evlerin tarihi belirli bir döneme kadar gidiyor. 

Kapadokya evleri

Yağmur sularının ve rüzgarların kayaları aşındırması ile meydana gelen peribacalarının içlerine oyularak inşa edilen evler, Kapadokya'ya gelenleri en çok etkileyen şeylerin başında geliyor. Bugün tıpkı Safranbolu ve Beypazarı gibi evleriyle ünlü turizm bölgelerinin başında gelen Kapadokya'daki yapıların bir kısmı ise taş konaklardan oluşuyor. Peribacalarının dışında, yerin altında inşa edilen şehirler, kayalara oyulan kiliseler ve daha birçok benzersiz eseri barındıran bu coğrafyada dolaşmak bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkmak gibi. Üstelik Kapadokya'da araç kiralayarak Uçhisar, Ürgüp ve Göreme gibi yerleri gezebilir veya sabah güneş doğarken havalanan balonlardan birine atlayıp tüm bölgeyi havadan da görebilirsiniz. Kapadokya'nın büyüleyici dünyasına yolculuk için hemen Nevşehir uçak biletlerini karşılaştırın veya bölgede kalabileceğiniz uygun otellere göz atmak için tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar