Uçak bileti aldıktan sonra yapman gerekenler

nihanbayram

Seyahat hayallerinin gerçeği dönüştüğü an uçak biletini satın aldıktan sonra gelen e-postaya heyecanla baktığın an bence. Tam da bu anda senin için hummalı bir çalışmanın başlıyor aslında. Yolculuk tarihi yaklaşana kadar yapman gerekenleri bir liste haline getirerek senin için işleri biraz kolaylaştırmak istedim. Hadi gel uçak bileti aldıktan sonra yapman gerekenlere beraber bakalım.

İçindekiler

Araştırma yapmakla başla

seyahat planı

Uçak biletini almadan önce gitmek istediğin yerle ilgili araştırma yapmışsındır ama şimdi gideceğin yerle ilgili her şeyi didik didik edip öğrenme zamanı. Kendine güzel bir seyahat not defteri almanı öneririm. Telefonuna ya da tabletine de not alabilirsin tabii ama ben biraz daha nostaljik davranıyorum bu konuda. Seyahatimle ilgili notları, bir seyahat defterine yazıyorum. Sonrasında bu defter de benim için bir anı haline geliyor. Sen de benim gibi düşünüyorsan defterini eline al ve araştırmalara başla.

İlk olarak ineceğin havalimanının şehir merkezine uzaklığını ve havalimanından şehir merkezine nasıl gidileceğini öğren. Özellikle yurt dışı seyahatleri için bunun en önemli nokta olduğunu söyleyebilirim. İkinci olarak gideceğin şehrin toplu ulaşım haritasını araştır ve hatta çıktı alarak yanında bulundur. Yurt dışı seyahatlerinde bu ulaşım haritası seni kaybolmaktan kurtaracak bana güven. Yurt dışına çıkacaksan o ülkenin acil durum numaralarını da mutlaka öğrenmelisin. Birkaç farklı kâğıda bu numaraları not alıp montunun cebine, cüzdanının bir köşesine ve sırt çantana koy.

Uçak Bileti

İyi bir plan yap

seyahat planı2

İyi bir tatil, özenli bir planlama gerektiriyor. Gideceğin yeri en iyi şekilde araştırıp tatilini ana hatlarıyla planlamalısın çünkü gittiğin zaman nereyi gezeceğine ya da nerede akşam yemeği yiyeceğine karar vermekle uğraşırsan tatilin için harcayacağın zamandan kaybedersin. Gideceğin yerde mutlaka görmen gereken yerlerin listesini çıkarmakla işe başla. Sonra bu destinasyonların birbiriyle arasındaki mesafeleri araştır. Aynı gün içinde gezebileceklerini iyi ayarlayarak zaman kazanabilirsin. Özellikle şehir merkezinden uzak olan yerlere gideceksen iyi bir zaman planlaması senin kurtarıcın olacak.

Gideceğin yerin meşhur yemeklerini ve bunları en lezzetli nerede yiyebileceğini de araştırmalısın. Ne yiyeceğine ve nerede yiyeceğine karar vermek, hiç bilgin olmadığında gerçekten vakit kaybettiren bir şey. Eğer tatilin 7 gün sürecekse en az 4 akşam için gideceğin restoranları belirlemek sana zaman kazandıracak emin ol. 3 günü boş bırak ki eğer yolda yürürken gördüğün bir restoranı beğenirsen planlamalarında ufak değişiklikler yaparsın. Belki de gittiğin restoranlardan birini çok beğenirsin ve tekrar gitmek istersin belli mi olur?

Ayrıca konaklayacağın otelde resepsiyon görevlilerinden de tavsiye alabilirsin. Sonuçta o şehirde çalışan ve yaşayan kişi, senin yaptığın araştırmalardan çok farklı yerler önerebilir. Gittiğin yerin çok da bilinmeyen bir yerini görmek ya da restoranında yemek yemek de oldukça keyifli olacaktır. Özellikle yurt dışı tatillerinde mutlaka tavsiye iste. Ben her ne kadar araştırma yapmış olursam olayım yine de soruyorum ve her seferinde aldığım tavsiyeler beni harika yerlere yönlendiriyor.

Pasaport ve vizeni hazırla

seyahat planı3

Evet şu aralar yurt dışı seyahatlerimiz kısıtlı ama yurt dışına seyahat edebileceğimiz günler tekrar gelecek. Yurt dışı uçak biletini aldıktan sonra seni bekleyen en önemli adım pasaport ve vize adımı. Pasaportunu yenilemen gerekiyorsa ya da pasaportun yoksa ilk iş bunu aradan çıkarmalısın. Bu adım için seni Pasaport nasıl alınır yazımıza davet ediyorum.

Pasaportun adresine geldikten sonra da vize işlemlerine başlaman gerekiyor. Vize işlemleri için en doğru bilgileri gideceğin ülkenin konsolosluğundan alabileceğini unutma. Konsolosluğun istediği belgeleri eksiksiz hazırlaman gerekiyor. Ayrıca vize işlemleri için tüm seyahat planını yapmış olmalısın. Dönüş uçak biletini almayı ve konaklama bilgilerini tamamlamayı unutma. Bir de başka bir ülkeye daha gideceksen o ülkeye gidişin için biletini ve o ülkede konaklayacağın yerin bilgilerini de vize bilgilerinin arasına dahil etmelisin.

Valizini akıllıca hazırla

valiz hazırlama

Valiz hazırlamak, tatile çıkmadan önce en keyifli adımlardan biri. Valizini hazırlarken dikkat etmen gereken en önemli nokta, gideceğin yerin hava durumu. Valizini hazırlamaya başlamadan önce mutlaka gideceğin tarihlerdeki hava durumunu kontrol etmelisin ve hava sıcaklığını göz önünde bulundurarak valiz hazırlamalısın.

Gideceğin yer soğuk olacaksa kalın kazaklarını, montlarını ve sıcak tutan çoraplarını çıkar. Kalın kıyafetler valizde çok yer kapladığı için başka eşyalara yer kalmayabiliyor. Bu noktada da vakumlu poşetler işine yarar. Kendi valizine uygun boyutta bir vakumlu poşet alabilirsin.

Yaz için seyahat planları yapıyorsan zaten kıyafetlerin ince olacağından çok yer kaplamayacak. Denize ya da havuza girmeyi planlamıyor olsan bile mayonu yanına almanı öneririm. Belki karşına harika bir plaj çıkar ve mayon işine yarar. Ayrıca hava sıcaklıkları çok yüksek olsa da yanına mevsimlik bir ceket de alman en mantıklısı olur. Havanın ne zaman soğuyacağını bilemezsin. Bunlar valiz hazırlarken dikkate alman gereken en temel noktalar, daha detaylı bir valiz hazırlama rehberi için seni Tatile çıkarken valizinde olması gerekenler yazımıza davet ediyorum. Kabin bagajı hazırlama konusunda yardım istersen de Kabin bagajın hafiflesin başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Online check-in yap

online check-in

Uçak biletini aldıktan sonra iyi bir araştırma yapıp planlarını hazırladın, valizine son dakika eşyalarını da koydun, sıra geldi check-in yapmaya. Online check-in gerçekten büyük bir kolaylık. Havalimanına gittiğinde sonu gelmeyecek gibi görünen sıralardan seni kurtarıyor ve istediğin koltuğu kendin seçebiliyorsun. Hele ki yaşadığımız pandemi dönemi ile havalimanında mümkün olduğunca az temas ve az vakit anlamına da geliyor. Bu nedenle havalimanına gitmeden önce online check-in işlemini hallet. Hem trafik ya da yoğunluk gibi aksilikler yaşaman durumunda da avantajlı olursun.

Güvenlikten geçmeye hazırlan

havaalanı güvenlik

Havalimanına gittiğinde güvenlik kontrolünden geçmen gerektiğini biliyorsun. Bu kontrole havalimanına gitmeden önce hazırlanmaya başlarsan hem senin işin kolaylaşır hem de kapıda çok uzun bir sıra oluşmaz. Saat, kolye, küpe ve yüzük gibi sürekli taktığın aksesuarların varsa bunları havalimanına gitmeden önce el çantana ya da kabin bagajının uygun bir gözüne koy ki x-ray cihazından geçmeden önce çıkartmakla uğraşmak zorunda kalma.

Kabin bagajınla uçağa alacağın parfüm, lens sıvısı, krem gibi kişisel bakım malzemeleri nedeniyle güvenlikten geçerken sorun yaşamak istemiyorsan bu eşyalarını ağzı kilitli şeffaf buzdolabı poşetlerine koy. Böylece çok sevdiğin bakım malzemelerini havalimanında bırakmak zorunda kalmazsın ve güvenlikten daha hızlı geçersin.

Tüm bu hazırlıkları önceden yaptıktan sonra tek bir adım kalıyor. O da havalimanının giriş kapısına geldiğinde kemerini, telefonunu ve anahtarlarını çıkarıp el çantana koymak. Montun varsa onu da çıkaracağın için bu eşyaları montunun cebinde de tutabilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
413 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN