Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler

nihanbayram

Yurt dışı seyahati planlamak birçok detayı gerektiriyor. Özellikle belirli bir bütçeyle seyahat etmeyi düşünüyorsan gideceğin ülkeyi seçerken dikkatli olman gerekiyor. Türk Lirası'nın alım gücünün yüksek olduğu ülkelerde ekonomik koşullarda tatil yapmak daha uzun süre veya daha sık seyahat etmek anlamına gelir. Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler hakkında bilgi sahibi olarak seyahatini planlayabilirsin.

Not: Türk Lirası’nın aşağıdaki ülkelerin para birimleriyle kıyaslamaları 2023 yılı Nisan ayında güncellendi. Ülkeler için belirtilen yemek ve toplu taşıma bileti fiyatları için veriler 2023 yılı Nisan ayında alındı.

İçindekiler

Makedonya

üsküp

Makedonya, Balkanlar'ın güzel ülkelerinden ve Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler arasında yer alması nedeniyle sık tercih edilir. Makedonya'nın para birimi Makedonya Dinarı. 2023 Nisan ayında 1 TL, 2.90 Makedonya Dinarı'na denk geliyor. Bu sayede Makedonya'da uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak kolay. Ayrıca uygun fiyatlarla yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsin. Türk turistlerden vize istenmediği için seyahat bütçenden vize ücretini düşebilirsin.

Makedonya’da Osmanlı kültürünün izlerinin halen görülebildiği Üsküp ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ohri mutlaka görmen gereken şehirler arasında. Özellikle ilkbaharda çiçeklerin açmasıyla güzel bir görünüme bürünen Ohri Gölü ve Matka Kanyonu’na da gitmeni öneririm. Tam şu an Üsküp uçak bileti almanın tam zamanı yani.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 400 MKD – 137,97 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 40 MKD – 13,80 TL

Makedonya'dan bahsetmişken Vizesiz ucuz tatil: Üsküp yazımızı da okumanı öneririm. 

Sırbistan

belgrad

 Sırbistan'ın para birimi Sırp Dinarı. 2023 Nisan ayında 1 TL, 5.52 Sırp Dinarı'na denk gelir. Türk Lirası değerli olduğu için Sırbistan, Türk turistler tarafından sıkça tercih edilir.

Başkent Belgrad, ülkenin en turistik şehirlerinden. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada konumlanan Belgrad, muhteşem manzaralara sahip olmasıyla ünlü. Belgrad'a seyahat ettiğinde Belgrad Kalesi, Novi Sad, Saat Kulesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi ve Knez Mihailova Caddesi gibi yerleri ziyaret etmeyi unutmamalısın.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 600 RSD – 108,77 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 80 RSD – 14,50 TL

Arnavutluk

Tirana

Ekonomik anlamda turistleri mutlu eden bir ülke olan Arnavutluk para birimi LEK olarak kısaltılan Arnavutluk Leki. 2023 yılının Nisan ayında 1 TL, 5,52 Arnavutluk Leki ediyor. Türk turistler ülkeye ziyaret ederken vize almak zorunda değil. Bu nedenle ülkede sadece uygun bir fiyatlı bir tatil yaparak bütçeni korumakla kalmıyor vize ücretinden de kurtulmuş oluyorsun.

Ülkenin başkenti Tiran, turistlerin en sık tercih ettiği şehir. Şehirde kültür turu yapmak istersen İskender Bey Meydanı, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi noktalar tam sana göre. Eğer yaz mevsimi için Tiran uçak bileti alırsan şehre en yakın plaj Durres adlı şehirde.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 350 LEK – 65,52 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 40 LEK – 7,49 TL

Laos

Laos

Laos, Güneydoğu Asya'da konumlanmış bir ülke. Resmi adı Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ülkenin para birimi Laos Kipi'dir. 2023 Nisan ayı itibarıyla 1 TL, 890.08 Laos Kipi'ne denk. Türk vatandaşları, Laos'a gitmek istediklerinde ülke sınırında vize alabilirler ve vize ücreti oldukça düşük.

Laos'un en popüler şehri Luang Prabang. Güney Asya ziyaretlerinde genellikle ilk sıralarda yer alan bu şehir, mis gibi kahve kokan sokaklarıyla ünlü.  Siyen Kong Tapınağı, Phou Si Tepesi ve Kuang Si Şelalesi gibi yerleri mutlaka ziyaret etmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 47,56 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 9,98 TL

Tayland

Phuket Adalar

Tayland'ın para birimi Tayland Bahtı'dır (THB) ve 2023 Nisan itibarıyla 1 TL, 1.76 Tayland Bahtı'na eşit. Türk vatandaşları için vize gereksinimi olmayan bir ülke olması da Tayland'ı cazip kılıyor. Bu şekilde vize ücreti ödemeden seyahat edebilirsin. Tayland'da ekonomik bir tatil yapmak oldukça mümkün.

Tayland'da tropikal iklim etkisini gösterdiği için her mevsimde ziyaret edilebilir. Özellikle ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Tayland'ın sıcak kollarına kendini atabilirsin. Bangkok, Phuket ve Koh Phi Phi gibi yerler Tayland'da en çok tercih edilen noktalardan.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 100 THB – 56,46 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 44 THB – 24,96 TL

Tayland ilgini çektiyse Tayland'a gitmek için 7 cezbedici neden yazımızı da okumalısın. 

Endonezya

Bali

Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmasıyla çok renkli bir ülke olan Endonezya’da Türk Lirası değerli. Ülkenin para birimi IDR olarak kısaltılan Endonezya Rupisi. 2023 yılının Nisan ayında 1 TL, 761,49 Endonezya Rupisi ediyor. Türk vatandaşları, Endonezya’ya turistik amaçlarla 30 gün boyunca vizesiz giriş yapabiliyorlar. 1 TL’nin bu kadar değerli olması sayesinde ülkede oldukça ekonomik koşullarda tatil yapman mümkün.

Bali, Endonezya'nın en ünlü adası ve dünyanın en popüler adalarından biri olarak bilinir. Bu ada, balayı çiftleri için bir cennet niteliğinde. Bali, muhteşem masmavi denizleri ve benzersiz yeşil doğasıyla büyüleyici bir manzara sunar. Adada yeşil pirinç tarlaları, volkanik yamaçlar ve sörfe uygun kıyılar bulunur, burada unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsin.

Endonezya'da kesinlikle görmeni önerdiğim bir diğer yer ise Yogyakarta. Burada dünyanın en güzel manzaralarını izleme fırsatın olacak. Özellikle Kalibiru Ulusal Parkı'nda muhteşem fotoğraflar çekebilirsin. Ayrıca Yogyakarta, alışveriş için ideal noktalardan.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 30.000 IDR – 39,36 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 5.000 IDR – 6,57 TL

Filipinler

Manila

Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanan bir ada ülkesi olan Filipinler de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Resmi para birimi PHP olarak kısaltılan Filipin Pezosu. 2023 Nisan ayında 1 TL, 2,86 Filipin Pezosu değerinde. Ülkeye giriş yapacak Türk vatandaşlarına vize zorunluluğu bulunmuyor.

Ülkenin en popüler seyahat noktası Siquijor Adası. Adanın kiliseleri, plajları, mağaraları ve şelaleleri büyüleyici güzelliklere sahip. Bu nedenle tropikal bir tatil yapmak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen bir ada haline gelmiş. Boracay Adası ve El Nido Palawan Adası da plajlarıyla ünlüdür. Filipinler'in büyüleyici adalarında masmavi denizin tadını çıkarabileceğin harika bir tatil için mutlaka ziyaret etmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 150 PHP – 52,46 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 11 PHP – 3,85 TL

Vietnam

Ho chi minh city

Dünyanın en etkileyici coğrafyalarından birine sahip olan Vietnam, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerden biri. Vietnam’ın para birimi VND kısaltmasıyla bilinen Vietnam Dongu. 2023 yılının Nisan ayında 1 TL, 1.212 Vietnam Dongu ediyor. Vietnam’a gitmek için vize almak gerekiyor. Bu nedenle Vietnam seyahatini planlarken vize işlemleri için ödenecek ücretleri de aklında bulundurarak bütçeni belirlemeni öneririm.

Vietnam'ın başkenti ve politik merkezi olan Hanoi seyahatinizin ilk durağı olabilir. Burada Konfüçyüs Tapınağı ve Literature Tapınağı gibi ülkenin ilk ulusal üniversitesi ve üniversitesini görebilirsin. Ayrıca Hoan Kiem Gölü de şehirdeki doğal güzelliklerden. Vietnam'ın en canlı şehri olan Ho Chi Minh City'ye de gitmek, ülkedeki gezinizi tamamlamak için önemli. Bu popüler turistik destinasyonda sömürge dönemine ait izleri ve Vietnam kültürünü bir arada gözlemleyebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 50.000 VND – 41,07 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 7000 VND – 5,67 TL

Güney Kore

Seul

Asya kıtasındaki en gelişmiş ülkelerden biri olan Güney Kore’de Türk Lirası değerli. Güney Kore’nin para birimi KRW kısaltmasıyla bilinen Güney Kore Wonu. 2023 Nisan itibarıyla 1 TL, 67,74 Güney Kore Wonu değerinde. Güney Kore’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Seyahat bütçesinde vize kalemi olmayınca ülkede gezmek için daha çok bütçe ayırabilirsin.

Ülkenin başkenti Seul, oldukça renkli ve canlı ortamıyla tüm turistlerin odak noktası halinde. Seul’a gittiğinde şehri yukarıdan izlemek istersen N Seul Kulesi’ne çıkmanı öneririm. Buradan tüm şehri panoramik olarak izlemek çok keyifli. Sen de vize alma zorunluluğunun bulunmadığı Güney Kore'ye yolculuk etmek istersen Güney Kore'yi keşfetmek için 5 neden yazımıza göz atabilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 8.250 KRW – 121 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 1300 KRW – 19,19 TL

Güney Kore ile ilgili daha detaylı bilgi Güney Kore'yi keşfetmen için 5 neden yazımızda seni bekliyor. 

Arjantin

Iguazu şelaleri

Güney Amerika’da konumlanan Arjantin, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerden biri. Arjantin’in resmi para birimi Arjantin Pezosu ve ARS olarak kısaltılıyor. 2023’ün Nisan ayında 1 TL, 11,08 Arjantin Pezosu değerinde. Arjantin’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almasına da gerek yok.

Özellikle ülkenin en güzel alışveriş merkezleri başkentte konumlandığı için alışveriş severler için çok seçenek bulunuyor. Arjantin’in Brezilya ile sınırında konumlanan Iguazu Şelalesi de Arjantin’e gelmişken mutlaka görmen gereken yerlerden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan şelaleyi en iyi şekilde izlemek ve en güzel manzara fotoğraflarını çekmek için de Şeytan Boğazı adı verilen noktaya gitmeni öneririm.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 135 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 2,90 TL

Hindistan

Hindistan

Asya kıtasının büyük ve nüfuslu ülkelerinden Hindistan Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler arasında. Hindistan'ın para birimi Hint Rupisi (INR) ve 2023 Nisan itibariyle 1 TL, 4,23 Hint Rupisi ediyor. Türk vatandaşları Hindistan'a seyahat etmek için e-vize başvurusu yaparak kolayca vize alabilirler.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkıyor. Humayun Türbesi, Kızıl Kale, Kutub Minar ve Jama Mescidi gibi önemli yapıları ziyaret ederek Hindistan'ın tarihine dair bilgi edinebilirsin. Ayrıca, geleneksel pazarlarında alışveriş yaparak renkli ve farklı kültüre tanık olmak da epey cazip olabilir.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 200 INR – 47,24 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 20 INR – 4,72 TL

Rusya

Rusya

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkelerden. Rusya'nın para birimi Ruble (RUB) ve 2023 Nisan itibariyle 1 TL, 4,22 Rus Rublesi değerindedir. Türk vatandaşları Rusya'ya seyahat etmek için vize alma zorunluluğuna tabi.

Başkent Moskova’da Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Basil Katedrali ve Bolşoy Tiyatrosu gibi önemli yapıları ziyaret ederek Rusya'nın tarihine ve kültürüne yakından tanıklık edebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 500 RUB – 118,69 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 55 RUB – 13,06 TL


nihanbayram
Nihan Bayram
507 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar