Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler

nihanbayram
İçindekiler

Yurt dışı seyahati planlaması, birçok farklı detaya dikkat edilmesi gereken bir aktivite. Özellikle belirli bir bütçe ile yurt dışına seyahat edeceksen gideceğin ülkeyi seçerken bile detaylı düşünmen gerekiyor. Seyahat bütçesini az tutarak yurt dışı seyahati yapmak isteyenlerin ilk aklına gelen soru “1 TL en çok hangi ülkede değerli?” oluyor. Paramızın alım gücünün yüksek olduğu ülkelerde ekonomik koşullarda tatil yapınca daha uzun süre ya da daha sık seyahat edebiliyoruz. Sen de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler hakkında bilgi sahibi olup tatilini planlamak istiyorsan doğru yerdesin. Hadi seyahatini planlayalım.

Not: Türk Lirası’nın aşağıdaki ülkelerin para birimleriyle kıyaslamaları 2022 yılı Nisan ayında güncellendi. Ülkeler için belirtilen yemek ve toplu taşıma bileti fiyatları için veriler 2022 yılı Nisan ayında alındı.

Makedonya

Balkanlar’ın en güzel ülkelerinden biri olan Makedonya, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler arasında yer aldığı için çok sık tercih ediliyor. Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı. 2022 yılı Nisan ayında 1 TL, 3,83 Makedonya Dinarı ediyor. Türk Lirası’nın MKD olarak kısaltılan Makedonya Dinarı karşısında değerli olması sayesinde uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak çok kolay. Makedonya’da geçirdiğin süre boyunca uygun fiyatlı yemekler yiyebilir, alışverişlerini oldukça ucuza yapabilirsin. Ayrıca Türk turistlerden Makedonya girişlerinde vize istenmediği için seyahat bütçenden vize ücretini de düşebilirsin.

Makedonya’da Osmanlı kültürünün izlerinin halen görülebildiği Üsküp ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ohri mutlaka görmen gereken şehirler arasında. Özellikle ilkbaharda çiçeklerin açmasıyla güzel bir görünüme bürünen Ohri Gölü ve Matka Kanyonu’na da gitmeni öneririm. Tam şu an Üsküp uçak bileti almanın tam zamanı yani.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 220 MKD – 57,29 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 35 MKD – 9,11 TL

Sırbistan

Vizesiz Avrupa seyahat denilince ilk akla gelen ülkelerden olan Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı. Türk Lirası, RSD kısaltmasıyla bilinen Sırp Dinarı karşısında daha değerli. 2022 yılının Nisan ayında 1 TL, 7,32 Sırp Dinarı’na denk geliyor. Türk Lirası’nın değerli olduğu bir ülke olduğu için Sırbistan, Türk turistler tarafından çok sık tercih ediliyor. Ülkeye ziyaret ettiğinde konaklama masrafların oldukça az olacağı gibi Sırbistan’da harcamalarını da bütçe dostu olacak şekilde yapabilirsin.

Başkent Belgrad, ülkenin en turistik şehirlerinden. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada konumlanması nedeniyle harika manzaralara sahne olan Belgrad, renkli gece hayatıyla da eğlenceye düşkün turistleri mutlu eden Avrupa şehirleri arasında yer alıyor. Belgrad’a gittiğinde Belgrad Kalesi, Novi Sad, Saat Kulesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi ve Knez Mihailova Caddesi gibi noktaları mutlaka görmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 700 RSD – 95,59 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 90 RSD – 12,29 TL

Arnavutluk

Ekonomik anlamda turistleri mutlu eden bir ülke olan Arnavutluk, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin para birimi LEK olarak kısaltılan Arnavutluk Leki. 2022 yılının Nisan ayında 1 TL, 7,58 Arnavutluk Leki ediyor. Türk turistler ülkeye ziyaret ederken vize almak zorunda değil. Bu nedenle ülkede sadece uygun bir fiyatlı bir tatil yaparak bütçeni korumakla kalmıyor vize ücretinden de kurtulmuş oluyorsun.

Ülkenin başkenti Tiran, turistlerin en sık tercih ettiği şehir. Şehirde kültür turu yapmak istersen İskender Bey Meydanı, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi noktalar tam sana göre. Eğer yaz mevsimi için Tiran uçak bileti alırsan şehre en yakın plaj Durres adlı şehirde. Bu nedenle de burası yazın çok kalabalık olabiliyor. Eğer biraz daha sakin bir yerde Arnavutluk denizinin tadını çıkarmak istersen Ksamil, Saranda, Vlore ve Dhermi’yi tercih edebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 600 LEK – 79,11 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 40 LEK – 5,28 TL

Laos

Güneydoğu Asya’da konumlanan bir ülke olan Laos, ulaşımı zor olsa da gezmesi çok keyifli bir ülke. Resmi adı Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ülkenin para birimi Laos Kipi. 2022 yılı Nisan ayı itibarıyla 1 TL, 805,67 Laos Kipi’ne denk geliyor. LAK kısaltmasıyla bilinen para biriminin karşısında Türk Lirası’nın çok değerli olması sayesinde ülke oldukça ekonomik bir tatilin adresi oluyor. Laos’a gitmek isteyen Türk vatandaşları ülke sınırında vize alabiliyor. Vize için oldukça cüzi bir miktar ödeniyor. Laos’un ucuz olduğunu düşündüğünde bu vize ücreti seyahat bütçen için sıkıntı yaratmıyor.

Laos’taki en popüler şehir Luang Prabang. Öyle ki Güney Asya ziyaretlerinde gidilecek şehirler listesinde hep ilk sırada yer alıyor. Sokakları mis gibi kahve kokan şehirde Siyen Kong Tapınağı, Phou Si Tepesi, Kuang Si Şelalesi gibi noktaları mutlaka görmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 38.256,63 LAK – 47,50 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 8.039,54 LAK – 9,98 TL

Tayland

Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerden biri olan Tayland, Türk turistlerin en sık tercih ettiği Asya ülkesi. Ülkenin para birimi THB kısaltması ile tanınan Tayland Bahtı ve 2022 Nisan itibarıyla 1 TL, 2,28 Tayland Bahtı ediyor. Ayrıca Tayland, Türk vatandaşlarının vizesiz kabul edildiği bir ülke. Bu sayede ülkeye giderken vize ücreti ödemen gerekmiyor. Oraya gittiğinde de çok para harcamadan oldukça keyifli bir tatil geçirmen mümkün.

Tayland’da tropikal iklimin etkileri görüldüğü için her mevsim ziyaret edebilirsin. Özellikle ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Tayland’ın sıcacık kollarına kendini atabilirsin. Ülkede Bangkok, Phuket, Koh Phi Phi en çok tercih edilen noktalar arasında. Özellikle de Phuket, balayı otelleri açısından çok sayıda seçenek sunduğu için tam bir balayı destinasyonu.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 65 THB – 28,52 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 30 THB – 13,16 TL

Endonezya

Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmasıyla çok renkli bir ülke olan Endonezya’da Türk Lirası değerli. Ülkenin para birimi IDR olarak kısaltılan Endonezya Rupisi. 2022 yılının Nisan ayında 1 TL, 973,55 Endonezya Rupisi ediyor. Türk vatandaşları, Endonezya’ya turistik amaçlarla 30 gün boyunca vizesiz giriş yapabiliyorlar. 1 TL’nin bu kadar değerli olması sayesinde ülkede oldukça ekonomik koşullarda tatil yapman mümkün.

Endonezya’nın en çok tercih edilen noktası tabii ki de Bali. Sadece Endonezya’nın en meşhur adası değil, dünyanın en popüler adlarından biri olan Bali, balayı cenneti olarak anılıyor. Bali’de masmavi deniz ve yemyeşil doğa eşi benzeri olmayan bir tabloya imza atıyor. Adanın yeşil pirinç tarlaları, volkanik yamaçları ve sörfe uygun kıyılarında hiç unutamayacağın bir tatil yapacaksın. Endonezya’da mutlaka görmeni önerdiğim bir diğer nokta ise Yogyakarta. Burada dünyanın en güzel manzaralarını izlemek mümkün. Özellikle Kalibiru Ulusal Parkı’nda harika fotoğraflar çekilebiliyor. Ayrıca Yogyakarta, ülkenin alışveriş için en ideal noktalarından da biri. Türk Lirası da ülkenin para birimine kıyasla değerli olduğu için burada alışveriş yapmaya bayılacaksın.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 25.000 IDR – 25,68 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 5000 IDR – 5,14 TL

Filipinler

Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanan bir ada ülkesi olan Filipinler de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Resmi para birimi PHP olarak kısaltılan Filipin Pezosu. 2022 Nisan ayında 1 TL, 3,50 Filipin Pezosu değerinde. Ülkeye giriş yapacak Türk vatandaşlarına vize zorunluluğu bulunmuyor.

Ülkenin başkenti Manila. Filipinler gezine başkentten başlayabilirsin. Ancak ülkenin en popüler seyahat noktası Siquijor Adası. Adanın kiliseleri, plajları, mağara ve şelaleleri büyüleyici güzelliklere sahipler. Bu nedenle de unutulmaz bir tropikal tatil yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ada haline geliyor. Boracay Adası ve El Nido Palawan Adası da plajlarıyla meşhur. Masmavi denizin tadını çıkaracağın harika bir tatil için Filipinler’in büyüleyici adalarına mutlaka gitmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 169,22 PHP – 48,39 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 15 PHP – 4,29 TL

Vietnam

Dünyanın en etkileyici coğrafyalarından birine sahip olan Vietnam, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerden biri. Vietnam’ın para birimi VND kısaltmasıyla bilinen Vietnam Dongu. 2022 yılının Nisan ayında 1 TL, 1.549,51 Vietnam Dongu ediyor. Vietnam’a gitmek için vize almak gerekiyor. Bu nedenle Vietnam seyahatini planlarken vize işlemleri için ödenecek ücretleri de aklında bulundurarak bütçeni belirlemeni öneririm.

Vietnam’ın politik ve kültürel başkenti olan Hanoi, ülkeye yapacağın seyahatin ilk durağı olabilir. Şehre gittiğinde ülkenin ilk ulusal üniversitesi olan Konfüçyüs Tapınağı ve ilk üniversitesi olan Literature Tapınağı’nı görmelisin. Hoan Klem Gölü de şehrin doğal güzelliğiyle büyüleyen noktası olarak karşına çıkacak. Vietnam’ın en canlı şehri olan Ho Chi Minh City’ye de gitmeden ülkedeki gezini tamamlamamalısın. Dünya genelinde popüler bir turist destinasyonu olarak gösterilen şehirde sömürge döneminin izlerini ve Vietnam kültürünü bir arada gözlemleyebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 50.000 VND – 32,27 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 7000 VND – 4,52 TL

Güney Kore

Asya kıtasındaki en gelişmiş ülkelerden biri olan Güney Kore’de Türk Lirası değerli. Güney Kore’nin para birimi KRW kısaltmasıyla bilinen Güney Kore Wonu. 2022 Nisan itibarıyla 1 TL, 83,32 Güney Kore Wonu değerinde. Güney Kore’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Seyahat bütçesinde vize kalemi olmayınca ülkede gezmek için daha çok bütçe ayırabilirsin.

Ülkenin başkenti Seul, oldukça renkli ve canlı ortamıyla tüm turistlerin odak noktası halinde. Ülkenin geçmişi ve kültürünün modern teknolojik gelişmelerle harmanlanmasıyla Güney Kore seyahati bütçe dostu olmasının yanında oldukça farklı bir deneyim haline de dönüşüyor. Seul’a gittiğinde şehri yukarıdan izlemek istersen N Seul Kulesi’ne çıkmanı öneririm. Buradan tüm şehri panoramik olarak izlemek çok keyifli.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 8000 KRW – 95,98 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 1300 KRW – 15,58 TL

Arjantin

Güney Amerika’da konumlanan Arjantin, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerden biri. Arjantin’in resmi para birimi Arjantin Pezosu ve ARS olarak kısaltılıyor. 2022’nin Nisan ayında 1 TL, 7,60 Arjantin Pezosu değerinde. Arjantin’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almasına da gerek yok.

Başkent Buenos Aires çok renkli ve canlı bir şehir. Herkesin seyahat anlayışına uygun bir gezi imkanı sunan şehirde alışveriş için de çok sayıda seçenek bulabilirsin. Özellikle ülkenin en güzel alışveriş merkezleri başkentte konumlandığı için alışveriş severler için çok seçenek bulunuyor. Ülkenin ekonomik olması da alışverişi kolaylaştırıyor. Arjantin’in Brezilya ile sınırında konumlanan Iguazu Şelalesi de Arjantin’e gelmişken mutlaka görmen gereken yerlerden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan şelaleyi en iyi şekilde izlemek ve en güzel manzara fotoğraflarını çekmek için de Şeytan Boğazı adı verilen noktaya gitmeni öneririm.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 670 ARS – 88,19 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 33 ARS – 4,34 TL

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar