Türk lirasının değerli olduğu ülkeler

busraguzeller

Yurt dışı seyahati planlamak birçok detayı gerektiriyor. Özellikle belirli bir bütçeyle seyahat etmeyi düşünüyorsan gideceğin ülkeyi seçerken dikkatli olman gerekiyor. Türk Lirası'nın alım gücünün yüksek olduğu ülkelerde ekonomik koşullarda tatil yapmak daha uzun süre veya daha sık seyahat etmek anlamına gelir. Türk Lirası'nın değerli olduğu ülkeler hakkında bilgi sahibi olarak seyahatini planlayabilirsin.

Not: Türk Lirası’nın aşağıdaki ülkelerin para birimleriyle kıyaslamaları 2024 yılı şubat ayında güncellendi. Ülkeler için belirtilen yemek ve toplu taşıma bileti fiyatları için veriler 2024 yılı şubat ayında alındı.

Makedonya

Üsküp'teki Sanat Köprüsü

Vizesiz gidilecek yerlerden Makedonya, Balkanlar'ın güzel ülkelerinden ve Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında yer alması nedeniyle sık tercih edilir. Makedonya'nın para birimi Makedonya dinarı. 1 Makedonya dinarı 0,55 TL'ye denk geliyor. Bu sayede Makedonya'da uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak kolay. 

Makedonya’da Osmanlı kültürünün izlerinin halen görülebildiği Üsküp ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ohri mutlaka görmen gereken şehirler arasında. Özellikle ilkbaharda çiçeklerin açmasıyla güzel bir görünüme bürünen Ohri Gölü ve Matka Kanyonu’na da gitmeni öneririm.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:400 MKD – 218, 49 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 40MKD – 21,85 TL 

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Üsküp uçak bileti almak için tıkla.

Sırbistan

Güzel bir yaz gününde Sırbistan'daki Sava nehrinden Belgrad şehir manzarası

Sırbistan'ın para birimi Sırp dinarı. 2024 şubat ayında 1 Sırp dinarı 0,29 TL'ye denk geliyor. Türk Lirası değerli olduğu için Sırbistan, Türk turistler tarafından sıkça tercih edilir.

Başkent Belgrad, ülkenin en turistik şehirlerinden. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada konumlanan Belgrad, muhteşem manzaralara sahip olmasıyla ünlü. Belgrad'a seyahat ettiğinde Belgrad Kalesi, Novi Sad, Saat Kulesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi ve Knez Mihailova Caddesi gibi yerleri ziyaret etmeyi unutmamalısın.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 600 RSD – 224,93 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 80 RSD – 30 TL 

Arnavutluk

Arnavutluk'un Tiran şehrinin merkezinde bayraklı Skanderbeg meydanı, Skanderbeg anıtı ve Et'hem Bey Camii.

Ekonomik anlamda turistleri mutlu eden bir ülke olan Arnavutluk para birimi LEK olarak kısaltılan Arnavutluk leki. 2024 yılının şubat ayında 1 Arnavutluk leki 0,32 TL ediyor. Vizesiz gidilecek ülkeler arasında yer alan Arnavutluk uygun bir fiyatlı bir tatil yaparak bütçeni korumakla kalmıyor vize ücretinden de kurtulmuş oluyorsun.

Ülkenin başkenti Tiran, turistlerin en sık tercih ettiği şehir. Şehirde kültür turu yapmak istersen İskender Bey Meydanı, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi noktalar tam sana göre.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:350 LEK – 113,68 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 40 LEK – 13 TL

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Arnavutluk otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Laos

Vang Vieng Nan Song Nehri boyunca köy ve bungalovlar, Laos.

Laos, Güneydoğu Asya'da konumlanmış bir ülke. Resmi adı Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ülkenin para birimi Laos kipi. 2024 şubat ayı itibarıyla 1 Laos kipi 0,0015 TL. Ayrıca Laos'a gitmek için ülke sınırında vize alınması ve vize ücretinin düşük olması da cabası.

Laos'un en popüler şehri Luang Prabang. Güney Asya ziyaretlerinde genellikle ilk sıralarda yer alan bu şehir, mis gibi kahve kokan sokaklarıyla ünlü. Siyen Kong Tapınağı, Phou Si Tepesi ve Kuang Si Şelalesi gibi yerleri mutlaka ziyaret etmelisin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:47,56 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 9,98 TL

Tayland

Ormanlarla kaplı sarp kayalıkların bulunduğu turkuaz lagün. Tayland

Tayland'ın para birimi Tayland bahtı (THB) ve 2024 şubat itibarıyla 1 Tayland bahtı 0, 86 TL. Vize gereksinimi olmayan bir ülke olması da Tayland'ı cazip kılıyor. Bu şekilde vize ücreti ödemeden seyahat edebilirsin. Tayland'da ekonomik bir tatil yapmak oldukça mümkün.

Tayland'da tropikal iklim etkisini gösterdiği için her mevsimde ziyaret edilebilir. Özellikle ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Tayland'ın sıcak kollarına kendini atabilirsin. Bangkok, Phuket ve Koh Phi Phi gibi yerler Tayland'da en çok tercih edilen noktalardan.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:100 THB – 86,20 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 44THB – 37,93 TL

İpucu: Uçak bileti satın alırken sadece ENUYGUN'da bulabileceğin Akıllı Aktarma seçeneğinin olduğunu hatırlatırız. ENUYGUN teknolojisi ile geliştirilen Akıllı Aktarma ile daha hızlı ve ucuza seyahat edebilirsin.

Endonezya

Pura Ulun Danu Bratan, Bratan göl manzarası üzerinde Hindu tapınağı, Bali, Endonezya

Birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmasıyla çok renkli bir ülke olan Endonezya’da Türk lirası değerli. Ülkenin para birimi IDR olarak kısaltılan Endonezya rupisi. 2024 yılının şubat ayında 1 Endonezya rupisi 0,0020 TL ediyor. Endonezya’ya turistik amaçlarla 30 gün boyunca vizesiz giriş yapabilirsin. 1 TL’nin bu kadar değerli olması sayesinde ülkede oldukça ekonomik koşullarda tatil yapman mümkün.

Bali, Endonezya'nın en ünlü adası ve dünyanın en popüler adalarından biri olarak bilinir. Bu ada, balayı çiftleri için bir cennet niteliğinde. Bali, muhteşem masmavi denizleri ve benzersiz yeşil doğasıyla büyüleyici bir manzara sunar. Adada yeşil pirinç tarlaları, volkanik yamaçlar ve sörfe uygun kıyılar bulunur, burada unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsin.

Endonezya'da kesinlikle görmeni önerdiğim bir diğer yer ise Yogyakarta. Burada dünyanın en güzel manzaralarını izleme fırsatın olacak. Özellikle Kalibiru Ulusal Parkı'nda muhteşem fotoğraflar çekebilirsin. Ayrıca Yogyakarta, alışveriş için ideal noktalardan.

 Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:30.000 IDR – 59,72 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 5.000 IDR – 9,95 TL

Filipinler

Saint Lorenzo Ruiz Manila Küçük Bazilikası

Pasifik Okyanusu’nun batısında konumlanan bir ada ülkesi ve vizesiz gidilecek yerlerden olan Filipinler de Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Resmi para birimi PHP olarak kısaltılan Filipin pezosu. 2024 şubat ayında 1 Filipin pezosu 0,56 TL değerinde. 

Ülkenin en popüler seyahat noktası Siquijor Adası. Adanın kiliseleri, plajları, mağaraları ve şelaleleri büyüleyici güzelliklere sahip. Bu nedenle tropikal bir tatil yapmak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen bir ada haline gelmiş. Boracay Adası ve El Nido Palawan Adası da plajlarıyla ünlüdür. Filipinler'in büyüleyici adalarında masmavi denizin tadını çıkarabileceğin harika bir tatil için mutlaka ziyaret etmelisin.

 Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 150 PHP – 27,77 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 11 PHP – 6,11 TL

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Filipinler otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

Vietnam

Notre Dame Katedrali ho chi minhşehir

Dünyanın en etkileyici coğrafyalarından birine sahip olan Vietnam, Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden biri. Vietnam’ın para birimi VND kısaltmasıyla bilinen Vietnam dongu. 2024 yılının şubat ayında 1 Vietnam dongu 0,0013 TL ediyor. Vietnam’a gitmek için vize almak gerekiyor. Bu nedenle Vietnam seyahatini planlarken vize işlemleri için ödenecek ücretleri de aklında bulundurarak bütçeni belirlemeni öneririm.

Vietnam'ın başkenti ve politik merkezi olan Hanoi seyahatinizin ilk durağı olabilir. Burada Konfüçyüs Tapınağı ve Literature Tapınağı gibi ülkenin ilk ulusal üniversitesi ve üniversitesini görebilirsin. Ayrıca Hoan Kiem Gölü de şehirdeki doğal güzelliklerden. Vietnam'ın en canlı şehri olan Ho Chi Minh City'ye de gitmek, ülkedeki gezinizi tamamlamak için önemli. Bu popüler turistik destinasyonda sömürge dönemine ait izleri ve Vietnam kültürünü bir arada gözlemleyebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 50.000 VND – 63, 09 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 7000 VND – 8,83 TL

Güney Kore

Seul

Asya kıtasındaki en gelişmiş ülkelerden biri olan Güney Kore’de Türk lirası değerli. Güney Kore’nin para birimi KRW kısaltmasıyla bilinen Güney Kore wonu. 2024 şubat itibarıyla 1 Güney Kore wonu 0,023 TL değerinde. Güney Kore’ye seyahat etmek için vize gerekmiyor. Seyahat bütçesinde vize kalemi olmayınca ülkede gezmek için daha çok bütçe ayırabilirsin.

Ülkenin başkenti Seul, oldukça renkli ve canlı ortamıyla tüm turistlerin odak noktası halinde. Seul’a gittiğinde şehri yukarıdan izlemek istersen N Seul Kulesi’ne çıkmanı öneririm. Buradan tüm şehri panoramik olarak izlemek çok keyifli. 

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 8.250 KRW – 192,57 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 1300 KRW – 30,35 TL

Arjantin

Iguazu Falls, dünyanın 7 harikası - Arjantin

Güney Amerika’da konumlanan Arjantin, Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden biri. Arjantin’in resmi para birimi Arjantin pezosu ve ARS olarak kısaltılıyor. 2024’ün şubat ayında 1 Arjantin pezosu 0,037 TL değerinde. Arjantin’e seyahat etmek için vize almasına da gerek yok.

Özellikle ülkenin en güzel alışveriş merkezleri başkentte konumlandığı için alışveriş severler için çok seçenek bulunuyor. Arjantin’in Brezilya ile sınırında konumlanan Iguazu Şelalesi de Arjantin’e gelmişken mutlaka görmen gereken yerlerden. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan şelaleyi en iyi şekilde izlemek ve en güzel manzara fotoğraflarını çekmek için de Şeytan Boğazı adı verilen noktaya gitmeni öneririm.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek:135 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 2,90 TL

İpucu: ENUYGUN’da erken alınan biletler için özel fiyatlar bulunuyor. Bir sonraki sene için tatilini ocak ayı sonuna kadar planlarsan uçak biletini çok daha uygun alabileceğini unutma! Seyahatinin ilk adımı olan Arjantin uçak bileti almak için tıkla.

Hindistan

Hindistan Nepal Holi kutlama

Asya kıtasının büyük ve nüfuslu ülkelerinden Hindistan Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında. Hindistan'ın para birimi Hint rupisi (INR) ve 2024 şubat itibariyle 1 Hint rupisi 0,37 TL ediyor. Hindistan'a seyahat etmek için e-vize başvurusu yaparak kolayca vize almak mümkün.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkıyor. Humayun Türbesi, Kızıl Kale, Kutub Minar ve Jama Mescidi gibi önemli yapıları ziyaret ederek Hindistan'ın tarihine dair bilgi edinebilirsin. Ayrıca, geleneksel pazarlarında alışveriş yaparak renkli ve farklı kültüre tanık olmak da epey cazip olabilir.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 200 INR – 74,97 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 20 INR – 7,50 TL

Rusya

Rusya Hava görünümü Kurtarıcı Dökülmüş Kan ve kanal Saint Petersburg, Rusya

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden. Rusya'nın para birimi ruble (RUB) ve 2024 şubat ayında 1 Rus rublesi 0,33 TL. Rusya'ya seyahat etmek için vize alma zorunluluğu bulunuyor.

Başkent Moskova’da Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Basil Katedrali ve Bolşoy Tiyatrosu gibi önemli yapıları ziyaret ederek Rusya'nın tarihine ve kültürüne yakından tanıklık edebilirsin.

Uygun fiyatlı bir restoranda yemek: 500 RUB – 163,22 TL

Tek yön toplu taşıma bileti: 55 RUB – 17,95 TL

2024 pasaport ücretleri ve güncel bilgilere de yazımızdan ulaşabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN