Arnavutluk Otelleri Ara

En uygun Arnavutluk otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Arnavutluk otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Arnavutluk Hakkında

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Yunanistan ve Sırbistan ile komşu olan küçük bir ülke. İyon Denizi ve Adriyatik Denizi’ne de kıyısı bulunan ülke geçmişte farklı uygarlıklar tarafından yönetilse de günümüzde parlamenter demokrasi ile yönetilen bağımsız bir ülke. Başkent Tiran ise 500.000’e yaklaşan nüfusu ile hem ülke hem de yakın çevresi için önemli bir çekim merkezi. Genellikle yüksek ve engebeli bir coğrafyaya sahip olan ülkenin yaklaşık %70’i dağlarla çevrili. Ülkenin kıyısında tipik Akdeniz iklimi egemen. Bu bölgede kış ayları genellikle ılıman ve yağışlı geçerken yazlar sıcak ve bunaltıcı olabiliyor.

Ülkenin en önemli turizm merkezleri de kıyı boyunca uzanan şehirlerde yer alıyor. Dağlık alanlarda ise kış aylarında başta kayak olmak üzere çeşitli kış sporları ziyaretçilerin ilgisini çeken başlıca faaliyetler arasında. Ülkenin iç kesimlerinde karasal ve kısmen kurak bir iklim etkili. Özellikle kış aylarında bu bölgeleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınıza soğuktan koruyan giysilerinizi almanızda yarar var.

Arnavutluk’ta en önemli üretim alanlarından biri tarım. Ülkede yetişen tarım ürünleri ise kıyılarda daha çok portakal ve limon gibi Akdeniz iklimine ait turunçgiller, iç kesimlerde kurak iklimde yetişen sebze ve meyvelerden oluşuyor. Ülkede yaşayan halkın önemli bir bölümü Müslüman olsa da Arnavutluk’ta Ortodoks ve Katolik mezheplerine inanan topluluklar da yaşıyor.

Arnavutluk’ta tarih boyunca bölgede hüküm süren çok sayıda uygarlığın da etkisiyle gelişmiş bir mutfak kültürü var. Başta Osmanlı, Yunan ve İtalyan kültürlerinden etkilenen Arnavut mutfağında et yemekleri, zeytinyağlılar ve salatalar son derece lezzetli. Kıyı kesiminde yer alan şehirlerde balıkçılık da önemli bir faaliyet alanı. Buna bağlı olarak Arnavutluk’un kıyı şeridinde yer alan kentlerde leziz balıkları ve başta kalamar, karides ve ahtapot olmak üzere lezzetli deniz ürünlerini de tadabilirsiniz. Ülkenin iç kesimlerinde ve dağlık alanlarda ise kırmızı etle hazırlanan leziz seçenekler ziyaretçileri bekliyor.

Arnavutluk’u her yıl 28 Kasım’da kutlanan Bağımsızlık Günü ve 25 Aralık’ta kutlanan Noel dönemlerinde ziyaret ederseniz renkli görüntülere de tanık olabilirsiniz. Bu tarihler dışında ülkede özellikle başkent Tiran’da yıl boyunca konserler, festivaller ve çeşitli sahne gösterilerini izlemek mümkün. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Tiran Film Festivali ve ülkenin Korça şehrinde Ağustos ayında ziyaretçileri çeken Korça Bira Festivali ülkenin en dikkat çekici organizasyonları arasında.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem havaların ısınmaya başladığı ilkbahar ve yaz ayları. Yaz döneminde çevre ülkelerden gelen ziyaretçilerin de ilgisiyle özellikle sahil şeridinde bulunan şehirler kısmen daha kalabalık.

Ülkeyi dolaşmak için en iyi başlangıç noktası ise başkent Tiran. Şehirde ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken tarihi yerler ve yapılar arasında; Skandenberg Meydanı, Ethem Efendi Camii, Saat Kulesi ve Tiran Opera Binası ilk sıralarda geliyor. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a ve ülkenin diğer şehirlerine gerçekleşen direkt ve aktarmalı seferleri Enuygun.com’dan karşılaştırabilir, biletinizi hızla ve kolayca satın alabilirsiniz.

Arnavutluk Semtleri