Balkan coğrafyasının en güzel ülkelerinden biri olan Sırbistan kültürel zenginlikleri, yemyeşil doğası, Osmanlı izlerini sürebileceğiniz tarihi yapıları ve elbette rengarenk sokaklarıyla turistler için son derece cazip.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan’da başkent Belgrad başta olmak üzere Niş, Novi Sad, Subotica, Uzice ve Zemun gibi turistik şehirlerde keyifli bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Hazırsanız başlıyoruz.

1. Belgrad Kalesi

belgrad-kalesi

Sırbistan’ın başkenti ve en önemli bölgesi olarak kabul edilen Belgrad’a geldiğinizde şehrin sembollerinden biri olan Belgrad Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. İnşa edildiği tarih tam anlamıyla bilinmese de tahminler kalenin M.Ö 1’inci yüzyıldan kaldığı yönünde. Bugüne kadar başarılı bir şekilde korunan devasa kale Yukarı Şehir, Aşağı Şehir ve Kalemegdan Parkı adı verilen 3 ayrı bölümden meydana geliyor.

Belgrad Kalesi çok büyük bir alanda konumlandığı için burada saatler boyunca zaman geçirebilirsiniz. Romalılar tarafından inşa edilen kale, tarihsel süreç içerisinde Gotlar, Hunlar, Slavlar ve Avarlar tarafından zarara uğratılmış. Bu arada çok uzun seneler boyunca bir askeri kamp olarak işlev görmüş. 1521 senesinde Türklerin kontrolüne geçen kale, genel olarak Ortaçağ mimarisinden izler sunuyor. Tarihe yolculuk yapacağınız bu şehri görmek için Belgrad uçak bileti linkine tıklayarak biletinizi alabilirsiniz.

Konum Linki

2. Nikola Tesla Müzesi

nikola-tesla-muzesi

Nikola Tesla için “bilim tarihinin en başarılı insanlarından biri” diyebiliriz. Sırp kökenli bu zeki bilim insanı, değeri ne yazık ki öldükten yıllar sonra anlaşılan kişilerden biri. Tesla’nın fikirlerinin ve çalışmalarının bugün müthiş bir değer kazanması, Sırbistan’da müze fikrini doğurmuş. Belgrad’ın merkezinde konumlanan Nikola Tesla Müzesi’nde bu özel bilim insanının özel yaşamına, çalışmalarına ya da icatlarına dair pek çok bilgi söz konusu. Aynı zamanda müze içerisinde kişisel eşyaların sergilendiği ayrı bir bölümde bulunuyor.

Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaretçiler profesyonel bir rehber eşliğinde keşfedebiliyor. Müze kapsamında toplamda 9 ayrı koleksiyon yer alıyor. Mektuplardan diplomalara, notlardan çizimlere kadar toplamda 160 bin civarında belgeden söz etmek mümkün. Müze içerisinde tanıklık edeceğiniz tüm belgeler, 1856 ila 1943 yılları arasındaki dönemi kapsıyor.

Giriş ücreti

 • 3 Euro

Açık olduğu saatler

 • Hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu 10.00-13.00 arası açık.

Konum Linki

Yazar Notu: Ziyaretçiler içeriye saat başı gruplar halinde alınıyor. Çok beklememek adına gişeden biletinizi alacağınız saate dikkat etmelisiniz.

3. Knez Mihailova Caddesi

knez-mihailova-caddesi

Knez Mihailova Caddesi’ni genel olarak İstanbul’daki İstiklal Caddesi ya da İzmir’deki Kıbrıs Şehitleri Caddesi gibi düşünebilirsiniz. Her daim hareketli ve cıvıl cıvıl olan bu renkli caddenin her bir noktasında mağazalar, alışveriş mekanları ya da kafeler mevcut. Caddeye adını veren kişi ise Belgrad’ın eski prensi. Zaten cadde üzerinde Prens Mihailova’nın büyük bir heykeli de yer alıyor. Oldukça eski bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi; Ulusal Tiyatro ve Sırbistan Ulusal Müzesi gibi 2 önemli yere de ev sahipliği yapıyor. Caddenin trafiğe kapalı olması, geç saatlere kadar yaşayan bir yer olması ve elbette şehrin göbeğinde olması, turistik açıdan burayı daha değerli kılıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Cadde üzerinde yer alan enfes kestaneci ve şekerlemecilere uğramayı ihmal etmeyin.

4. Kalemegdan Parkı

kalemegdan-parki

“Belgrad’ın İncisi” şeklinde tanımlanan Kalemegdan Parkı, Tuna Nehri ve Sava Gölü arasında konumlanıyor. Su düzeyinin 125 metre yüksekliğinde yer alan park, çok farklı etkinliğin de adresi durumunda. Dolayısıyla sevdiklerinizle beraber bu huzur veren parkta dolaşırken aynı zamanda yaratıcı gösteriler ya da etkinliklerle de karşılaşmanız olağan. Genel olarak hafta sonlarında Kalemegdan Parkı oldukça yoğun oluyor. Hayvanat bahçesi, lunapark ve gölet gibi alanlar da çocuklu ailelerin keyifli şekilde vakit geçirmesini sağlıyor. Bu arada Belgrad Kalesi de parkın olduğu alana son derece yakın. Bu arada Osmanlı’nın Sırbistan’ı fethettiği dönemlerde Kalemegdan’ın askeri bir alan olarak işlev gördüğünü belirtelim.

Konum Linki

5. Belgrad Cumhuriyet Meydanı

republic-square

Belgrad şehrinin sembol yerleri arasında sıralayabileceğiniz Belgrad Cumhuriyet Meydanı, hem turistik destinasyonlara yakınlığı hem de tarihsel önemi ile dikkat çekiyor. Her daim kalabalık olan bu popüler meydan; Ulusal Müze, Sırbistan Ulusal Tiyatro gibi yerleri bünyesinde barındırıyor. Tarihi binaların ortasında konumlanan Belgrad Cumhuriyet Meydanı, hem turistler hem de bölge halkı için ideal bir toplanma ya da buluşma yeri. Sene boyunca çok sayıda festival, etkinlik ya da şenliğe ev sahipliği yapan Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nda Prens III. Mihailo Obrenovic’in de etkileyici bir heykeli bulunuyor.

Konum Linki

6. Sırbistan Ulusal Müzesi

sirbistan-ulusal-muzesi

Ülkenin arkeolojik mirasını ziyaretçilerle buluşturan Sırbistan Ulusal Müzesi, 1844 senesinde kurulmuş. Bugün hala ilk kurulduğu yer olan Cumhuriyet Meydanı’nda ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor. Cezanne, Van Gogh, Klimt, Monet gibi üst düzey sanatçılara dair eserlerin müzede büyük ilgi gördüğünü belirtelim. Bu müze aynı zamanda Sırbistan’ın en kapsamlı müzesi.

Tahmin edileceği üzere başkent Belgrad’da yer alan Ulusal Müzede yaklaşık olarak 400 bin civarında eser söz konusu. Sırbistan Ulusal Müzesinin sanatsal koleksiyonu dışında tarihi ve arkeolojik koleksiyon bölümleri de mevcut. Arkeolojik koleksiyon alanında 7 bin yıl öncesine ait heykellere ve altın lahitlere özel bir ilgi söz konusu. Ayrıca Kral Milutin’in mantosunun da burada sergilendiğini belirtelim.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 300 RSD

 • 7 yaşından küçükler ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00-17.00 arası ziyarete açık

Konum Linki

7. Aziz Sava Katedrali

aziz-sava-katedrali

Sadece Sırbistan’ın değil aynı zamanda tüm Balkan coğrafyasının en büyük Ortodoks katedrallerinden biri olan Aziz Sava Katedrali, atmosfer açısından Ayasofya’yı andırıyor. Son derece büyük bir alanda konumlanan bu ihtişamlı katedral özellikle 2. Dünya Savaşı sürecinde çok büyük bir hasarla karşılaşmış. Fakat daha sonraki yıllarda halkın bağışları sayesinde restorasyon çalışmaları tamamlanabilmiş.

Katedrale adı verilen Aziz Sava Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olarak tanımlanıyor. Kilisenin yer aldığı nokta Aziz Sava’nın Sinan Paşa tarafından öldürüldüğü yer. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki toparlanma ve yeniden hizmet verme süreci 1989 yılına tekabül ediyor. Cami mimarisini andıran detayları ile dikkat çeken dev katedral, tek seferde yaklaşık olarak 10 bin civarında ziyaretçiyi ağırlayabiliyor.

Konum Linki

8. Taş Meydan

tas-meydan

Belgrad’ın en turistik caddelerinin arasında yer alan Taş Meydan, bölgeye giden herkesin mutlaka uğraması gereken bir destinasyon. Şehirde yer alan ve taştan inşa edilen pek çok binanın Taş Meydan’dan çıkarıldığını rivayet ediliyor. Roma zamanında Belgrad’ın inşa edildiği dönemde taşların çıkarıldığı bir ocağın varlığından dolayı meydan bu isimle anılıyor.

Meydanın bir diğer özelliği ise Osmanlı’ya karşı bölge halkının özerkliğini burada ilan etmesi. Meydan genel olarak tarihi, ağaçlı yolları ve bünyesinde yer alan Aziz Mark Kilisesi ile ön plana çıkıyor. İsminin Taş Meydan olduğuna aldanmayın, zira meydanın tüm çevresi Belgrad’daki pek çok yer gibi yeşil alanlarla dolu. Meydan ıhlamur ağaçlarının yarattığı kokuyla da meşhur durumda.

Konum Linki

9. İşkodralı (Skadarlija)

skadarlija-bolgesi

İşkodralı, Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ın en eski mahallelerinden biri durumunda. Atmosfer açısından buraya gelen turistler bölgeyi Paris şehrindeki Montmartre’ye benzetiyor. Yaklaşık 500 metre uzunluğa sahip olan Skadarlija, bir diğer popüler cadde olan Dusanova Caddesi’ne de oldukça yakın. Şirin bir görünümü olan cadde; turistik mekanlar, restoranlar ve kafeleri ile dikkat çekiyor. İsmini eski bir Arnavutluk kasabası Skadar’dan alan caddede “kafana” ismi verilen mekânlar oldukça popüler. Türk stili parke taşlarından kaynaklı olarak bazı Sırplar buraya Türk Caddesi de diyor. 19. yüzyılın popüler bölgesi Dardanelli Bistro’nun kapanması ile bu mahallenin ününün arttığını söyleyebiliriz.

Konum Linki

10. Belgrad Ulusal Tiyatrosu

belgrad-ulusal-tiyatrosu

1868 yılında kurulan Belgrad Ulusal Tiyatrosu, Sırbistan’ın en önemli meydanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı’nda konumlanıyor. Belgrad Ulusal Tiyatrosu kapsamında drama dışında bale ve opera gibi topluluklarının etkileyici gösterilerine katılabilirsiniz. Ulusal Tiyatro Sırbistan Cumhuriyeti’nce kültür anıtı olarak ilan edilmiş durumda. Sanat severlerin buluşma noktası olan bu mekan hem etkinlikleri hem de tarihi binası ile büyük bir ilgi görüyor. Tiyatro binasının içerisinde aynı zamanda ziyaret edebileceğiniz bir de müze bulunuyor.

Konum Linki

11. Hotel Moskva

hotel-moskva

Belgrad’ın merkezindeki Terazije Meydanı’nda yer alan Hotel Moskva, hem tarihi kimliği hem de ağırladığı büyük isimlerle oldukça önemli bir konaklama mekanı. Binanın dış yapısını yakından incelemek ya da gülümseten bir selfie çekmek adına uğranan tarihi otel hala aktif bir şekilde hizmet veriyor. Rus İmparatorluğu’nun imzasını taşıyan Hotel Moskva’nın dış cephesindeki Yunan arketipler görülmeye fazlasıyla değer. 1906 senesinden bu yana otel olarak faaliyet gösteren bu çok özel otelde Maxim Gorky, Albert Einstein gibi isimlerin konakladığı biliniyor.

Konum Linki

Otel

12. Niş Kalesi

nis-kalesi

Niş kentinde Nisava kıyılarında bulunan Niş Kalesi 18. yüzyıldan bugüne ulaşan bir yapı. Bir Türk Kalesi olan Niş Kalesi, Balkanlar coğrafyasının tarih boyunca en sağlam korunabilmiş kaleleri arasında. Mimari detayları ile ilgi uyandıran bu görkemli yapı ilk dönemlerde bir kule olarak işlev görmüş. Zamanla pek çok hasar alan yapı, 1730 senesinde Osmanlıların girişimi ile bugünkü formuna ulaşmış. Toplamda 22 dönümlük bir alanı kaplayan Niş Kalesi’nin içerisinde aynı zamanda bir de tarihi hamam bulunuyor. Kale içerisinde eski anıtlara ev sahipliği yapan bir mezar taşları koleksiyonu da söz konusu.

Konum Linki

13. Tuna Nehri

tuna-nehri

Avrupa’nın en büyük iki nehrinden biri olan Tuna Nehri’nin önemli bir kısmı da Sırbistan’dan geçiyor. İlk keşfedilişi Milattan Önce 7. yüzyılda Yunan balıkçılar tarafından olan bu önemli nehir, tarihsel süreç içerisinde farklı amaçlara yönelik olarak kullanılmış. Sulama tesisi, elektrik santrali ya da tekne turları bu işlevlerden sadece bazıları. Üzerine nice şarkının yazıldığı bu çok özel nehir, toplamda 10 ayrı ülkenin topraklarından geçiyor.

Tuna Nehrini gezmek adına en uygun ayların, haziran ve temmuz ayları olduğunu belirtelim. Bölgeye gelen turistler doğrudan nehir turlarına dahil olabiliyor ya da kiraladıkları bisikletlerle nehrin çevresinde dolaşabiliyor. Toplamda 3 bin kilometrelik uzunluğu olan Tuna Nehri; Budapeşte, Viyana, Ruse gibi önemli Avrupa şehirlerinden geçiyor. Keşfedildiği ilk dönemde Yunanlıların Ister adını verdikleri nehir günümüzde UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Sırbistan otelleri ile şimdi bu harika ülkeyi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Konum Linki

14. Çingene Ada (Ada Ciganlija)

ada-ciganlija

“Ada Ciganlija” olarak da bilinen Çingene Ada, Belgrad şehir merkezinin 4 kilometre uzağında yer alıyor. Bölge oldukça geniş plajları dışında spor tesisleri ve macera severlere yönelik aktiviteleriyle de öne çıkıyor. Çingene Ada, esasen Sava Nehri’nin üzerinde oluşturulmuş yapay bir ada. İçerisinde sörf, su bisikleti, yüzme, basketbol, kano, serbest dalış, voleybol, tekerlekli paten ve golf gibi pek çok spor branşına dair tesisler bulmak mümkün. Ada, aynı zamanda kano ya da kürek çekme gibi dallarda profesyonel müsabakalara da ev sahipliği yapıyor. Çingene Ada’da yaz mevsiminde çok sayıda festival ve konser organizasyonu düzenleniyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Çingene Ada’ya gitmek için 12, 13 veya 14 numaralı tramvayı değerlendirebilirsiniz.

15. Avala Kulesi

avala-kulesi

Belgrad şehrini 360 derece görmek istiyorsanız, Avala Kulesine mutlaka uğramalısınız. İnşası 1965 senesinden tamamlanan bu etkileyici kule, turistlerin uğrak noktalarından biri. 1999 senesinde gerçekleşen bombalı saldırılar neticesinde yok olan Avala Kulesi, 2010 senesinde orijinal mimarisine bağlı kalınarak yeniden oluşturuldu. Şu anda Balkanlar özelinde Avala Kulesi’nden daha yüksek bir telekomünikasyon kulesi bulunmuyor. Bölge ayrıca Sırbistan’daki en yüksek 5 yapıdan biri durumunda. Aynı adı taşıyan dağın içerisinde konumlanan kulenin yüksekliği 205 metre civarında. Avala Kulesi’nin olduğu yerde hediyelik eşyaların satıldığı turistik bir yer ve restoranla da karşılaşabilirsiniz.

Konum Linki

16. Belgrad Sarayı

belgrad-sarayi-stari-grad

Belgrad şehrinde Eski Saray ve Yeni Saray adıyla anılan 2 ayrı saray bulunuyor. Yeni Saray, Sırbistan Ulusal Meclisinin karşısında konumlanıyor. Söz konusu bina, bugün Belgrad Belediyesi hizmet binası olarak işlev görüyor. Bu sarayla aynı alanda yer alan Eski Saray’ın yapımına 1882 senesinde başlanmış. Yapımı 2 senede tamamlanan Eski Saray, Andricev Venac Meydanı içerisinde bulunuyor. Sırp Kralı Karadordevic ve ailesinin ikameti adına inşa edilen bina, 19’uncu yüzyıl akademik mimari tarzına sahip.

Konum Linki

17. Aziz Petka Kilisesi

st-mark-s-kilisesi

Ülkenin en çok ziyaretçi çeken kiliselerinden biri durumundaki Aziz Petka Kilisesi, sevilen bir park olan Kalemegdan’da bulunuyor. Esasen bu dini mekanın tarihsel kökeni çok da eski yıllara uzanmıyor ancak mimari güzelliği, Aziz Petka Kilisesinin öne çıkmasını sağlıyor. Aziz Petka Kilisesinin şehirdeki diğer kiliselere kıyasla çok daha ufak olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Dış bölümden mütevazi bir görünüme sahip olmasına rağmen iç mekanda ciddi detaylar söz konusu. Aziz Petka isminin özellikle Ortodoks camia için çok değerli biri olması, buraya olan ilginin bir diğer nedeni. Bir şapel formunda olan bu etkileyici kilisenin inşası 1937 senesine uzanıyor. Burayı ziyaret edenler, kilisenin hemen yan tarafta kesintisiz şekilde akan ve şifalı olduğuna inanılan sudan içiyor.

Konum Linki

18. Sirmium Antik Kenti

sirmium-antik-kenti

Eski Roma’nın izlerini takip etmek adına Sirmium Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Antik ısıtma sistemlerinden mozaik zeminlere kadar pek çok ilginç detaya şahitlik edebilirsiniz. Tarihi bundan 7 bin yıl öncesine uzanan Sirmium Antik Kenti, aynı zamanda “Sremska Mitrovica” adıyla da biliniyor.

Aktif olarak kullanıldığı zamanlarda burası, Pannonia Secunda’nın merkezi olarak kabul edilirmiş. Aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun da en etkili şehirleri arasında gösterilen Sirmium, Keltler ile İliryalılar tarafından oluşturulmuş. Romalılar tarafından keşfedilişi ise M.S. 1’inci yüzyılda gerçekleşmiş. Bölgede gerçekleşen ilk resmi arkeolojik kazılar, 1957 senesinde başlamış.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 150 RSD

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

19. Kelle Kulesi

kelle-kulesi

Adı biraz ürkütücü olsa da Sırbistan’da keşfedilmesi gereken yerlerden biri olan Kelle Kulesi, 1800’lü yıllarda Türkler tarafından inşa edilmiş. Kulenin bir diğer adı ise Cele Kula. Niş şehrine son derece yakın konumda bulunan bu kule, pek çok idama tanıklık etmiş. Özellikle Osmanlıdan ayrılmak isteyen isyancı Sırpların kelleleri burada kesilmiş. En ürkütücü detaylardan biri de kulenin, burada idam edilen insanların kafataslarından inşa edilmesi. Kulenin yapımı için toplamda 952 adet kafatasından yararlanılmış. Dolayısıyla kulenin hemen hemen her tarafında bir kafatası ile karşılaşmanız olağan.

Konum Linki

Yazar Notu: Kelle Kulesi, mimarisindeki bu özel durumdan dolayı çocuklar için pek de uygun bir yer sayılmaz.

20. Kopaonik Ulusal Parkı

kopaonik-ulusal-parki

Ülkenin en büyük dağ silsilesi olarak bilinen Kopaonik, yaklaşık 40 yıl önce ulusal park olarak ilan edilmiş. Bu büyük park içerisinde büyük snowboard ve kayak tesislerine rastlayabilirsiniz. Bölgedeki asıl kayak merkezi Ravni Kopaonik. Burası deniz seviyesinin yaklaşık olarak 1700 metre yukarısında konumlanıyor. Buraya gelen turistler, konaklamak adına yakınlardaki Brzece kasabasına yöneliyor. Brzece içerisinde çok sayıda şirin butik otel yer alıyor. Outdoor tarzı aktivitelerden hoşlanıyorsanız burası sizin için tam anlamıyla bir cennet diyebiliriz. Bölgede genellikle kasımdan mayıs ayına kadar kar bulunuyor.

Konum Linki

21. Mokra Gora

mokra-gora

Sırbistan’ın Uzice şehrinde yer alan Mokra Gora, etkileyici manzaralar sunan bir vadide konumlanıyor. Bu özelliği ile son zamanlarda gerçek bir turizm merkezine dönüşen köy, yakın zaman önce kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiş. Mokra Gora’yı ziyaret eden turistler genellikle vadi içerisinde tren yolculuğunu deneyimliyor. Bu tren yolculuğunu özel kılan en önemli unsur, yolun “8” biçiminde olması ve trenin kesintisiz bir şekilde köye geri dönmesi.

Belgrad’a yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta bulunan Mokra Gora, aynı zamanda Detinja Nehri’ne de oldukça yakın. Burada önemli kayak rotalarının oluşturulması, Mokra Gora’yı kış turizminde popüler bir destinasyon haline getiriyor. Bu arada Mokra Gora’nın Bosna-Hersek sınırına da oldukça yakın olduğunu belirtelim.

Konum Linki

22. Aziz Mark Kilisesi

aziz-mark-kilisesi

Sırbistan’ın en önemli dini mekanlarından biri olarak öne çıkan Aziz Mark Kilisesi, Belgrad’da yer alıyor. Görkemli mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen tarihi Ortodoks kilisesinin inşasına 1931 senesinde başlansa da tamamlanması 9 sene sürmüş. İlgili dönemde gerçekleşen savaşlar, inşa sürecinin tamamlanmasını sürekli geciktirmiş. Aziz Mark Kilisesi’nin tasarımında, o dönem Belgrad Üniversitesi’nde profesör ünvanıyla çalışmalar yürüten Zoran Petrovic’in imzası bulunuyor. Kilisede özellikle “ikonastasisi” adı verilen mozaik tekniği ile öne çıkıyor. 130 metrekarelik büyüklüğe sahip olan mozaik, bu alanda dünyadaki en büyük örnek olarak biliniyor.

Konum Linki

23. Zemun

zemun

Sava ile Tuna nehirlerinin kesiştiği alanda yer alan Zemun, kıtanın en köklü şehirleri arasında gösteriliyor. Zemun bölgesine geldiğiniz zaman Gardos Tepesi’nden Zemun Müzesi’ne Gardos Kulesi’nden Güneş Saat Evi’ne kadar pek çok turistik destinasyona tanıklık edebilirsiniz. Ülkenin en turistik alanlarından biri olan Zemun, bazı kaynaklarda “Semlin” adıyla da geçebiliyor.

Burası çok uzun seneler boyunca Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kilit bir parçası olarak rol almış. Bu süreçte de Zemun’da Barok mimarinin benimsendiği sayısız yapı inşa edilmiş. Günümüzde bu yapıların büyük ölçüde ayakta kalması, Zemun’a apayrı bir güzellik kazandırıyor. Dar sokakları, manzaraları ve kafeleri dışında Lido kumsalı da bu bölgeyi cazip kılıyor.

Konum Linki

24. Genex Kulesi

genex-kulesi

Belgrad’ın en yüksek iki noktasından biri olan Genex Kulesi, garip bir şekilde iki ayrı binanın birleşiminden oluşuyor. Hemen hemen Belgrad’ın her yerinden görülebilen bu etkileyici kulenin tarihi 1960’lı yıllara kadar uzanıyor. Kulenin mimarı olan Mihajlo Mitrovic, bu kulenin projesini o dönem belediyeye sunmuş ancak reddedilmiş. Çok daha sonra belediye tarafından kabul gören proje hayata geçirilmiş.

İnşası 1980 senesinde tamamlanan Genex Kulesi’nin bir diğer adı ise Batı Şehri Kapısı. Binaların daha kısa olanında ilginç bir restoran yer alıyor. Toplam uzunluğu 140 metreyi bulan Genex Kulesi’ni ziyaret etmeseniz bile, şehirde dolaştığınız herhangi bir anda bu görkemli yapı zaten karşınıza çıkacaktır.

Konum Linki

25. Bayraklı Camii

bayrakli-camii

Osmanlı zamanında, 1575 senesinde inşa edilen Bayraklı Camii’nin kim tarafından yaptırıldığı net şekilde bilinmiyor. Yine de bazı kaynaklarda caminin Ali Bey adında biri tarafından inşa edildiği yazıyor. Belgrad’da yer alan tarihi camilerden biri olan Bayraklı Camii, aynı zamanda ibadete açık tek cami durumunda. Bayraklı Camii, Avusturya işgalinden kurtarılmadan önce kısa bir süre de olsa Katolik kilisesine dönüştürülmüş. Tarihte muvakkithane şeklinde de kullanılmasından dolayı bazı saatlerde bayrak çekiliyormuş. Bu durumdan dolayı caminin ismi halk arasında “Bayraklı Cami” olarak anılmaya başlanmış.

Konum Linki

26. Petrovaradin Kalesi

petrovaradin-fortress-s-clock

Petrovaradin Kalesi, Novi Sad sınırları içerisinde yer alıyor. Kalenin dünyaca bir üne sahip olmasının nedeni ise bu alanda her sene muazzam bir festivalin organize edilmesi. Exit Müzik Festivali adıyla düzenlenen festivale yılda 200 binden fazla katılımcı dahil oluyor. Aynı zamanda bu eğlenceli festivale çok önemli müzisyenler davet ediliyor. Petrovaradin Kalesi, yaklaşık 2200 yıl önce Romalılar tarafından yapılan Kuzum Kalesi’nin yerine inşa edilmiş. Kale tam olarak, tarihsel önemiyle de bildiğimiz Karlofça kasabasında konumlanıyor. Tuna Nehri’ne de komşu olan kalede, varlığını koruyan çok sayıda tünel bulunuyor.

Konum Linki

27. Partizan Stadyumu

partizan-stadyumu

Futbola biraz ilgisi olan herkes, Partizan taraftarlarının hem basketbolda hem de futbolda ne denli ateşli olduklarını bilir. Kızılyıldız ile olan rekabetleri, bizdeki Fenerbahçe ve Galatasaray düzeyinde diyebiliriz. Her iki takımın stadyumu da atmosfer olarak etkileyici ancak biz bu listemizde sizin için Partizan’ın kullandığı stadyumu tercih ettik.

Eski adı “JNA Stadyumu” olan tarihi stadyum, 1948’den bu yana kullanılıyor. Yugoslav Halk Ordusunun stadyumun inşa aşamasındaki katkısı büyük. Stadın atletizm müsabakaları için de uygun teknik özelliklere sahip olduğunu da belirtelim. Belgrad’a geldiğinizde ülkenin en önemli 2 takımından biri olan Partizan’ın iç saha maçlarından birini yerinde izlemenizi öneririz. Hatta olanağınız varsa, Partizan’ın basketbol takımının herhangi bir Eurolig maçına da tanıklık edebilirsiniz.

Konum Linki

28. Fruska Gora Ulusal Parkı

fruska-gora-ulusal-parki

“Sırbistan’ın Mücevheri” olarak ifade edilen Fruska Gora Dağı’nın hemen çevresinde oldukça popüler bir ulusal park bulunuyor. Dağla aynı adı taşıyan Fruska Gora Ulusal Parkı, tam olarak Hırvatistan sınır bölgesinde yer alıyor. Fruska Gora Ulusal Parkı’nda çok sayıda şarap imalathanesinin olması burayı turistik anlamda cazip kılıyor. Ülkenin dünyaca meşhur şaraplarının bir kısmı burada üretiliyor. Üzüm bağları ve şarap atölyeleri dışında koruma altında olan manastırları da ziyaret edebilirsiniz. Park bölgesinde toplamda 17 ayrı manastır söz konusu.

Konum Linki

29. Nazi Toplama Kampı Crveni Krst

nazi-toplama-kampi-crveni-krst

İkinci Dünya Savaşı, pek çok ülkede etkileri hala devam eden acılar yarattı. Bu izlere günümüzde Sırbistan topraklarında da şahitlik etmek mümkün. “Nazi Concentration Camp Crveni Krst” adıyla bilinen toplama kampı, malum dönemde Niş kentinde kurulmuş oldukça büyük bir kamp. Bu Nazi toplama kampının bulunduğu alan, günümüzde bir müze olarak kullanılıyor.

Bu kampın İkinci Dünya Savaşı esnasında 4 sene boyunca kullanıldığı biliniyor. O dönemlerde kampta toplamda 30 binden fazla insanın esaret altında kalmış. Aynı zamanda pek çok idama da ev sahipliği yapmış. Nazi Concentration Camp Crveni Krst, hala Avrupa özelinde en sağlam korunan kamplardan biri olarak kabul ediliyor.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 150 RSD

Açık olduğu saatler

 • Hafta içi 10.00-16.00, hafta sonu ise 10.00-15.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

30. Novi Sad Sinagogu

novi-sad-synagogue

Adından da anlaşılacağı gibi Novi şehrinde bulunan Novi Sad Sinagogu, bölgenin kültürel ve tarihi derinliğine yakışan bir mimariye sahip. Novi’nin sembol destinasyonları arasında kabul gören tarihi sinagogun yapımına 1905 senesinde başlanmış. Dini mekanın yapımı, dönemin savaş koşullarından dolayı tam 4 yılda tamamlanabilmiş.

900 kişilik kapasitesi olan Novi Sad Sinagogu’nu dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Sinagog 1944 senesinde, kısa bir süre de olsa Yahudiler için toplanma alanı olarak kullanılmış. Bu arada Novi Sad Sinagogu mimarının Macar kökenli Lipot Baumhorn olduğunun altını çizelim. Kendisi, yaşamı boyunca 20’den fazla sinagogun yapımına imzasını atmış bir isim.

Konum Linki

31. Havacılık Müzesi

havacilik-muzesi

Belgrad şehrinde bulunan Havacılık Müzesi, havaalanına oldukça yakın bir konumda. Yakın tarihte, Sırp ordusunun kontrolünde olan 200 kadar savaş uçağını yakından gözlemleyebilirsiniz. Müzeye ev sahipliği yapan bina ise oldukça ilginç bir jeodezik yapı. Çift kanatlı uçaklar ve avcı uçakları başta olmak üzere pek çok farklı koleksiyon, müzede ziyaretçilerle buluşuyor. 1989 senesinde hizmete açılan etkileyici müzede F-16 gibi ilgi gören savaş uçaklarına dair bazı parçalar da sergileniyor.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 350 RSD

 • Öğrenciler 250 RSD

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 09.00-17.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

32. Uvac Kanyonu

uvac-kanyonu

Sırbistan’ın tabiat güzellikleri içerisinde kendine yer bulan Uvac Kanyonu, bölgedeki barajın tamamlanmasından sonra vadide oluşan mendereslerden meydana gelmiş. Ender biçimde ortaya çıkan kızıl akbabaların bu bölgede yoğun şekilde yaşamaları, Uvac Kanyonunu daha da ilginç kılıyor. Bu bölgeyi ziyaret eden turistler kanyona yakın konumda olan Peşter Yaylasına ve Durmitor Ulusal Parkına da uğruyor. Bu parkın günümüzde UNESCO tarafından koruma altında olduğunu söyleyelim. Bu arada buzul mağaraları ve manzaralarıyla fark yaratan kanyonun ortasında yer alan ve aynı adı taşıyan nehirde düzenli şekilde tekne turları düzenleniyor.

Konum Linki

33. Drvengrad

drvengrad

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir üne sahip olan Sırp sinema yönetmeni Emir Kusturica'nın bu bölgenin yaratılmasında çok önemli bir emeği bulunuyor. Zira burası için set-köy demek mümkün. Kusturica'nın en sevilen filmlerinden biri olan “Mucizedir Yaşamak” filmine ev sahipliği yapan Drvengrad, seyirciden büyük bir ilgi görmüştü. Dolayısıyla film seyirci ile buluştuktan sonra buranın popülerliğinde ciddi bir artış oluştu. Bu bağlamda köy içerisinde yer alan galerilere, kiralık evlere ve dükkanlara da müthiş bir ilginin olduğunu söylemek mümkün. Buraya geldiğiniz zaman dilerseniz köye sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Sarganeight adlı demiryolu ringini de deneyimleyebilirsiniz. Bu yolculuk esnasında toplamda 22 tünelden ve 10 köprüden geçeceksiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kusturica her senenin ilk ayında Kustendorf Film ve Müzik Festivalini köy içerisinde organize ediyor. Dolayısıyla ocak ayında köye gelerek festival eğlencesini yakalayabilirsiniz.

34. Park Bubanj

park-bubanj

Sırbistan’ın Niş kentinde yer alan Park Bubanj, hem tarihi hem de kültürel unsurlarıyla ziyaretçilerden tam not alan bir anıt. Anıt ne yazık ki yakın tarihteki trajik bir sürece odaklanıyor. Anıt, İkinci Dünya Savaşı döneminde Naziler tarafından topluca katledilen Sırpları anmak maksadı ile oluşturulmuş. Bölgede pek çok kişi yakınlarını bu katliam neticesinde yitirdiği için Park Bubanj’a özel bir önem atfediliyor. 1958 senesinde anıt için Niş şehrinde özel bir yarışma organize edilmiş. Yarışmayı kazanan heykeltraşlar ise Park Bubanj’ın yaratıcıları olan Mihajlo Mitrovic ve Ivan Sabolic olmuş. Bu anlamlı anıtı 24 saat boyunca herhangi bir ücret ödemeksizin ziyaret edebiliyorsunuz.

Konum Linki

35. Kutsal Büyük Şehit George Katedral Kilisesi

kutsal-buyuk-sehit-george-katedral-kilisesi

Orijinal adı “Saint George’s Cathedral Novi Sad” olan Kutsal Büyük Şehit George Katedral Kilisesi, bölgenin en çok ziyaret edilen Ortodoks katedrali olarak öne çıkıyor. 1734 senesinde inşa süreci tamamlanan dini yapı, Piskoposluk Sarayı’nın hemen yanında konumlanıyor.

Seneler içerisinde ciddi hasarlarla karşılaşan Kutsal Büyük Şehit George Katedral Kilisesi, tekrar inşa edilmiş. Bu hasarlar özellikle 1849 senesindeki bombardımanlar neticesinde gerçekleşmiş. Kilise bugün itibarıyla şehrin işlek bir caddesi olan Nicola Pasic Caddesi’nde yer alıyor. Yeniden inşa sürecinde mimar Gustav Saib’in oldukça ustalıklı bir iş çıkardığı düşünülüyor. Kiliseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

36. Tara Ulusal Parkı

tara-ulusal-parki

Tara Ulusal Parkı, Bosna Hersek sınırına son derece yakın bir konumda. Drina Nehri’ni de bünyesinde barındıran Tara Ulusal Park, özellikle de rafting aktivitesi için oldukça ideal. Eğer su sporlarından hoşlanıyorsanız bu devasa parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Su sporlarına özel bir ilgisi olmayan kişiler genellikle nehir üstünde tekne turlarına yöneliyor. Öte yandan Tara Ulusal Parkı içerisinde bisiklet kiralamak da oldukça yaygın. Günümüzde Tara Ulusal Park içerisinde 150’den fazla kuş türü bulunuyor.

Konum Linki

37. Subotica

subotica

Sırbistan’ın kuzey bölümünde konumlanan Subotica, sınıra da oldukça yakın. Şehirde genel olarak 19’uncu yüzyıla ait olan ve Art Nouveau Macar olarak bilinen mimari tarzın baskın olduğunu görebilirsiniz. Özellikle de kent merkezindeki eski belediye binasını bu anlamda yakından inceleyebilirsiniz. Subotica’da çoğunlukla Macar ve Hırvat kökenli kişilerin yaşadığını söylemek mümkün. Palic Gölü’ne oldukça yakın olan Palic kasabasına giderek buradaki meşhur Palic Hayvanat Bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Subotica Sinagogu ve Ludas Gölü de aynı şekilde bu alanda uğrayabileceğiniz destinasyonlar.

Konum Linki

38. Bali Bey Camii

bali-bey-camii

Niş’te yer alan Bali Bey Camii, 1521 senesinde inşa edilmiş. Tarihi caminin yapımında dönemin Edirne Yeniçerisi Bali Bey’in imzası söz konusu. Niş Kulesi’nde bulunması, buraya olan ilgiyi daha da artıran önemli bir unsur. Kale içerisinde yer alan camiler arasında bugüne dek korunabilen tek cami olması, burayı ayrıcalıklı kılan bir diğer özellik. Günümüzde özellikle sanat sergilerine ev sahipliği yapan Bali Bey Camii’ni dilediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Konum Linki

39. İstanbul Kapısı

istanbul-kapisi

Adıyla hemen ilginizi çekecek olan İstanbul Kapısı, Türk ziyaretçilerin öncelik verdiği yerlerden biri durumunda. Niş’te bulunan bu önemli kapılar, Belgrad Kalesi’nin kapısı olarak tanınıyor. Yapısı itibarıyla çoğu zaman kalenin bile önüne geçebilen İstanbul Kapısı, “Stambol Gate” adıyla anılıyor. İstanbul Kapısı’nın dış ve iç olmak kaydıyla iki ayrı bölümü yer alıyor. Dış kapıyı hemen kalenin girişinde görmeniz mümkün. Bu ahşap kapı, orijinal halini önemli ölçüde koruyor. İç kapı ise kalenin hasar alan yerlerinin onarımı sırasında yapılmış. 18’inci yüzyılın başlarında Nicolas Doxat de Morez tarafından inşa edilen iç kapı, daha son olarak 2008 senesinde restorasyon sürecinden geçirilmiş.

Konum Linki

40. Cegar Tepesi

cegar-tepesi

Sırbistan’ın tarihi açısından Cegar Tepesinin özel bir değeri bulunuyor. 19’uncu yüzyılda gerçekleşen Cegar Savaşı, tam olarak bu alanda gerçekleşmiş. Niş’te yer alan bu önemli tepede Sırpların Osmanlılarla karşı karşıya geldiği biliniyor. Günümüzde de o önemli savaşın anılarını yaşatmak adına oluşturulan anıtlar, Cegar Tepesi’nde yer alıyor. Sırpların tarihi ayaklanması, Stefan Sindelic’in liderliğinde gerçekleşmiş. Cegar Savaşı her iki taraftan da çok sayıda kişinin ölümü ile sonuçlanmış. Listemizde yer verdiğimiz Cele Kula da bu tepenin içerisinde yer alıyor.

Konum Linki

41. Clock Tower (Saat Kulesi)

clock-tower-saat-kulesi

17’nci yüzyılda Avusturyalılar tarafından inşasına başlanan, ancak yapımı Osmanlılarca tamamlanan Clock Tower, Belgrad’ın en gözde yerleri arasında. Toplamda 28 metrelik bir yüksekliğe sahip olan kuleye çıkmak ve panoramik fotolar çekmek mümkün. Bu arada kulenin hemen giriş bölümünde el işi ürünlerin satıldığı şirin tezgâhlar söz konusu. Yaşlı bir saat kulesi olmasına rağmen düzenli olarak yapılan bakımlar sayesinde Clock Tower hala ilk zamanki gibi sorunsuzca faaliyet gösteriyor.

Konum Linki

42. Usce Alışveriş Merkezi

usce-alisveris-merkezi

Belgrad şehrinde sevdiklerinizle beraber keyifli bir alışveriş yapmak isterseniz, şehir merkezindeki Usce Alışveriş Merkezi’ni size önerebiliriz. Çocuklara yönelik eğlenceli aktivitelerin fazlalığından dolayı Usce Alışveriş Merkezi’ne ilgi her daim epey fazla. Global markaların kendine yer bulduğu alanın restoran katına Sırp mutfağını keşfedebilirsiniz. Bu arada Usce’ye gelmişken en üst katta yer alan seyir terasına uğrayıp şehir manzarasına bakmayı da ihmal etmemelisiniz.

Konum Linki

55. Subotica Raichle Sarayı (Raichle Palace)

subotica-raichle-sarayi-raichle-palace

Geçtiğimiz yüzyılın hemen başında mimar Ferenc Raichle imzasıyla aile sarayı formuyla oluşturulan bu bina, ilginç renk kombinasyonları ile öne çıkıyor. Ayrıca da Art Nouveau adı verilen mimari stilden izler barındırması, zengin iç mekan detaylarına sahip olması ve elbette göz alıcı bahçesi, Subotica Raichle Sarayı’nı daha da özel kılıyor. Yapı içerisinde murano mozaiği, seramik ya da ahşap materyaller ön planda. Burası aynı zamanda yaklaşık olarak 50 seneden bu yana modern bir sanat galerisi olarak da işlev görüyor.

Konum Linki

56. Novi Sad Plajı

novi-sad-plaji

Novi Sad kentinin en önemli plajlarından biri olan Novi Sad Plajı, özellikle de yumuşak kumlarıyla fark yaratıyor. 1911 senesinde halkın kullanımına açılan bu tarihi plaj, tümüyle ücretsiz. Özel deniz oyunları, kulübeler ve kafelerle daha da cazip hale getirilen bu sevimli plaj, özellikle de çocuklu ailelerin öncelikli tercihi durumunda. Fakat yaz döneminde, hafta sonlarında plajın oldukça kalabalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Konum Linki

45. Svetozar Miletic Anıtı

svetozar-miletic-aniti

Svetozar Miletic, Novi Sad kentinde yer alan Özgürlük Meydanı’nın en önemli bölümünü oluşturuyor. Bu önemli anıt, 1800’lü yılların büyük siyasetçisi olan Svetozar Miletic’in anısını yaşatmak adına yapılmış. Anıtın yapımı yaklaşık 90 sene öncesine uzanıyor. O dönemlerde Ivan Mestroviç isimli heykeltraş, 5 metrelik bu heybetli anıtın yapımını üstlenmiş. Anıtın olduğu alanda Miletic hakkında da bilgilendirici yazılar bulunuyor.

Konum Linki

46. Topcider Park

topcider-park

Belgrad’da yer alan Topcider Park, Cukarica belediyesine bağlı. Bir tür orman parkı olarak geçen Topdicer Park’ın kent merkezine yakın olması, özellikle de hafta sonlarında buranın kalabalık olmasına olanak tanıyor. Piknik yapmak, yürüyüş gerçekleştirmek ya da dinlenmek adına yönelebileceğiniz ideal parklardan biri olan Topdicer Park, devasa bir çınar ağacına da ev sahipliği yapıyor. Bu arada 16’ncı yüzyılda, parkın olduğu bölgeyi Türkler, top yapım alanı olarak değerlendirmiş.

Konum Linki

47. Futoski Park

Novi Sad şehrinde yer alan Futoski Park, 1900’lü yılların hemen başında oluşturulmuş. Bölge halkının çok sevdiği bu büyük park, Jodna Banja Tesisleri’ne de ev sahipliği yapıyor. 1986 senesinde koruma altına alınmaya başlanan Futoski Park, aynı zamanda jeotermal bakımdan da son derece zengin. Parka geldiğinizde bu alanda yer alan su kuyularını yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca 8 hektarlık alana yayılan parktaki sevimli sincaplarla fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Konum Linki

48. Aqupark Hollywoodland

Çocuklu aileler için Sırbistan’daki en cazip mekanlardan biri de hiç şüphesiz ki Aqupark Hollywoodland. Aile boyu eğlence vadeden bu çılgın aquapark, Belgrad’ın en büyük su parkı olma özelliğine sahip. Genel havuzu, özel bahçe alanı ve birbirinden yaratıcı kaydırakları ile eğlenceyi doya doya yaşayabilirsiniz. Havuzun hemen kenarında küçük bir bar olduğunu da belirtelim. Toplamda 6 su kaydırağı olan Aqupark Hollywoodland’da çocuklar için ayrılmış özel bir alan söz konusu. Bu alanda özel animasyon figürleri, su parkına özel bir renklilik kazandırmış.

Konum Linki

49. Hidroelektrik Santrali

Sırbistan’a geldiğinizde ilginç şehirlerden biri ola Uzice’ye uğramanızı öneriyoruz. Şehrin sembol yapılarından biri olan Tarihi Hidroelektrik Santrali, Djetinja Nehri ile komşu durumunda. Hidroelektrik santrali, tam 120 senedir aynı yerde varlığını devam ettiriyor. Orijinal dokusunu belli ölçüde de olsa korumayı başaran bu yapının en önemli özelliği, Tesla’nın alternatif akım ilkesini Sırbistan içerisinde benimseyen ilk elektrik tesisi olması. Kentin bütün enerji ihtiyacına yanıt vermeyi başaran Tarihi Hidroelektrik Santrali’ni ve hemen dibindeki Djetinja Nehri’ni gezi listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Konum Linki

50. Damat Ali Paşa Türbesi

Belgrad Kalesi içerisindeki Tarihi Saat Kulesi’nden yürümeye başladığınızda hemen Damat Ali Paşa Türbesi ile karşılaşabilirsiniz. Tarihte “Mora Fatihi” şeklinde anılan Damat Ali Paşa, bilindiği üzere 1716 senesinde Petrovaradin Muharebesi’nde şehit düşmüştü. Şehit düştükten sonra da bu bölgeye defnediliyor. Damat Ali Paşa Türbesi’nin olduğu alanda aynı zamanda Çeşmeli Hasan Paşa ile Tepedelenli Selim Paşanın naaşlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Konum Linki

51. 2 No’lu Tramvay

Belgrad’da turistik destinasyonlara pratik bir şekilde ulaşmak adına “2 No’lu Tramvay” adı verilen meşhur hattı değerlendirebilirsiniz. 2 No’lu Tramvay sadece basit bir ulaşım opsiyonu değil. Aynı zamanda size nostaljik bir tramvay deneyimi de sunan bu hat, Belgrad’la özdeşleşmiş durumda. Özellikle de yabancı turistler için şehrin simge yerlerine kolayca gitme noktasında tam anlamıyla bir kurtarıcı diyebiliriz. Görünüm itibarıyla da oldukça sempatik olan bu özel araçlar, bir tramvayın gözünden neredeyse tüm şehri keşfetmenize olana tanıyor.

Konum Linki

52. Kral Milano Meydanı

Orijinal adı “King Milan Square” olan Kral Milano Meydanı, Niş şehrinde turistler için önemli bir merkezi. Niş Kurtarıcıları Anıtı, bu şehirde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı’nı simgeliyor. Bu anıtın yerinde daha önce Türklerin inşa ettikleri Şair Çeşmesi bulunuyormuş. Anıt, çeşme kaldırıldıktan sonra aynı alana inşa edilmiş. Fakat aradan yıllar geçtikten sonra aynı çeşmenin meydana yeniden getirildiğini de söyleyelim. Geçmiş dönemlerde burası bir ticaret merkezi olarak planlansa da daha sonradan yeme içme mekanlarının yoğunluğu ile beraber turistik bir destinasyona dönüşmüş.

Konum Linki

53. Voyvodina Müzesi

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde yer alan Voyvodina Müzesi yaklaşık 500 bin civarında eseri bünyesinde barındırıyor. Nitekim bu yönü ile müze, Sırbistan’ın da en büyük müzesi olarak öne çıkıyor. Müzede yer alan koleksiyonların yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi bulunuyor. 1947 senesinde resmi açılışı yapılan Voyvodina Müzesi’nde yer alan eserler, Paleolitik Döneme kadar uzanıyor. Müzenin koleksiyonları yeni eserlerin bağışlanması sayesinde hızlı bir şekilde güncelleniyor. Müzeye ait kütüphane kısmında 50 binden fazla kitap ile karşılaşmanız mümkün.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 100 RSD

 • Öğrencilere 50 RSD

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00-18.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

54. Yugoslav Film Arşivi

Başkentte yer alan Yugoslav Film Arşivine ev sahipliği yapan bina, 1846 senesinde inşa edilmiş. Bu ev, Prens Karadjordovic’in kaldığı evlerden biri olarak tanınıyor. Bir dönem belediye binası olarak da değerlendirilen bu görkemli bina geçtiğimiz yüzyılın ortasında arşiv binası olarak hizmete girmiş. Bu kararın alınmasında Yugoslavya Sinema Komitesi’nin ciddi bir rolü söz konusu.

Arşiv binasını gezdiğiniz zaman geniş bir video kütüphanesi, müzik kütüphanesi, 3 adet sinema salonu, film laboratuvarı ve özel müzelerle karşılaşırsınız. Tüm bu popüler bölümlerin dışında sunumlar ya da sergiler için ayrılan özel galeri bölümleri ve konser salonları da mevcut. Toplamda 5 bin metrekarelik alana yayılan Yugoslav Film Arşivi’nin korunması adına İtalya’nın ünlü yönetmeni Bertolucci bir dilekçe oluşturmuş. Arşiv binası içerisinde yüz bin kadar film baskısı ve 2 yüz 50 bin civarında görüntü yer alıyor. Görsel materyaller dışında birçok klasik filmin orijinal senaryosunu da bu alanda bulmak mümkün.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 200 RSD

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00-18.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

55. Belgrad Bit Pazarı

Belgrad şehrinin genelinde ikinci el eşyaların satıldığı bit pazarları kültürel bir unsur olarak kendine sıklıkla yer bulabiliyor. Ülkedeki en popüler bit pazarlarından biri de Belgrad şehrinde kurulan ve ağırlıklı olarak vintage eşyaların bulunduğu pazar.

Belgrad Bit Pazarı içerisinde çok çeşitli antika materyallere, iyi durumda elektronik ürünlere, kolay kolay başka yerde bulamayacağınız plaklara, takılara, kitaplara ya da kıyafetlere ulaşabilirsiniz. Belgrad şehri içerisinde birden fazla bit pazarı kurulsa da bunların en popülerleri Zemun Bit Pazarı ve Nis Bit Pazarı. Bu iki pazar, sadece pazar günleri açık durumda. Kalenic Bit Pazarı ise haftanın 7 günü aktif durumda.

Konum Linki

56. Aziz Mihail Katedrali

Görkemli yapısından dolayı Aziz Mihail Katedrali, Belgrad şehrinin birçok noktasından kolayca seçilebiliyor. 1830’lu yıllarda inşa edilen katedralin tasarımında Sırp sanatçı Dimitrije Avramovic’in rolü büyük. Stefan Uros ve Vuk Karadzic gibi önemli kahramanların mezarları burada yer alıyor. Bir Ortodoks ibadethanesi olarak tasarlanmış olan Aziz Mihail Katedrali, 4 melekten biri olan Mikail’e adanmış. Her akşam “mass” ismiyle bilinen bir ayine ev sahipliği yapan katedral, yalnızca söz konusu zaman aralığında ziyarete açık oluyor. Dolayısıyla bu tarihi mekanı akşam 17.00’den sonra ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

57. Manasija Manastırı

Morava Okuluna ait manastırlardan biri olan Manasija Manastırı, geniş kule ve duvarlarıyla dikkat çekiyor. Toplamda 11 ayrı kuleye sahip olan manastır, tarihsel süreç içerisinde epey zarar görmüş. Bu durumun temel nedeni, Osmanlı Egemenliği sırasında aktif şekilde kullanılmaması. Daha sonradan koruma altına alınan tarihi manastırın 1400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülüyor. Manastırın mimarisinde genel olarak Bizans etkilerine tanıklık edebilirsiniz.

Konum Linki

58. Ivo Andric Müzesi

Sırbistan’ın dünyaca ünlü yazarı Ivo Andric’in onuruna açılan Ivo Andric Müzesi başkent Belgrad’da yer alıyor. Sırpların Nobel Ödüllü bu büyük yazarı bir zamanlar diplomatik görevlerde de rol almış. Her sene binlerce ziyaretçi ağırlayan Ivo Andric Müzesi, 1976 senesinde hizmete açılmış. Yazarın ölümünden sadece 1 sene sonra açılan müzeye uzun yıllar beraber yaşamış olduğu evi ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretçiler Ivo Andric’in çalışma notlarını ve pek çok kişisel eşyasını müze içinde bulabiliyor. Büyük bir fotoğraf koleksiyonunun da bulunduğu müze, toplamda 8 ayrı odadan oluşuyor. Özellikle Andric’in kitaplarının orijinallerinin yer aldığı bölüm, ziyaretçilerden daha fazla ilgi görüyor.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 200 RSD

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 10.00-17.00 arası ziyarete açık

Konum Linki

59. Sava Gölü

Sene boyunca pek çok spor etkinliğine ev sahipliği yapan Sava Gölü, şehir merkezinden uzaklaşmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir tabiat güzelliği. Belgrad’ın küçük bir kasabasında konumlanan Sava Gölü, tam anlamıyla bir oksijen deposu. Bölgenin yeşil alan ihtiyacı, gölün hemen etrafında sıralanan ağaçlarla karşılanıyor. Göl çevresinde huzur veren yürüyüşler gerçekleştirebilir, manzaranın keyfini çıkarabilir ya da gölde gerçekleşen spor aktivitelerini izleyebilirsiniz. Sava Nehri’nin de bir parçası olan bu harika göl, 1957 senesinde bölünmüş. Sava Gölü, bölge halkı tarafından “Belgrad Denizi” olarak da adlandırılıyor.

Konum Linki

60. Klasik Otomobil Müzesi

Eğer klasik otomobillere özel bir ilginiz varsa Belgrad şehir merkezinde yer alan ve turistlerden büyük ilgi gören Klasik Otomobil Müzesini keşfedebilirsiniz. Trafikte karşılaşmanın neredeyse olanaksız olduğu pek çok klasik araç müze içerisinde kendine yer buluyor. Müze içerisinde toplamda 50 klasik otomobil ziyaretçilerle buluşuyor. Müzeyi dolaşarak otomobil üretimindeki teknolojik gelişimi çarpıcı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Müze içerisindeki koleksiyonda en eski araç 120 yıllık geçmişi olan Marot Gardon. Öte yandan 1950’lerin Mercedes modelleri, dönemin en lüks araçlarından biri olan Jaguar ve Cadillac, kullanıcıların biraz daha ilgi gösterdiği araçlar arasında yer alıyor. Bu arada müze içerisinde eski devlet başkanı Tito’nun 2 klasik aracı da ziyaretçilerle buluşuyor. Klasik Otomobil Müzesi yaklaşık 30 seneden bu yana klasik otomobil tutkunlarının uğrak yeri olmayı sürdürüyor.

Giriş ücreti

 • Giriş bileti 200 RSD

Açık olduğu saatler

 • Salı ve pazar günleri arası 10.00-20.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

Sırbistan’ın en güzel kenti Belgrad’ı tamamen keşfetmek isterseniz Belgrad’ta gezilecek yerler yazısına tıklayarak keşfetmeniz gereken yerleri öğrenebilirsiniz.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar