Avrupa’nın önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Belgrad, hem Sırbistan’ın en büyük şehri hem de en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri. Tuna Nehri ve Sava Nehri arasında uzanan Belgrad, Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Şehir (Novi Grad) olarak iki bölüme ayrılmış durumda. Tarihi Skadarlija ve Zemun bölgelerinde yüzlerce yıllık evler arasında keyifli geziler yapabileceğiniz şehirde Belgrad Kalesi, Belgrad Sarayı, Beyaz Saray, Rakovica Manastırı ve Aziz Mark Kilisesi gibi mimari şaheserlerin de muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Not: Bu içeriğin hazırlandığı tarihte 1 Sırbistan dinarı 0.26 TL

1- Yeni Belgrad (Nova Grad)

Yeni Belgrad (Nova Grad)

Sava Nehri üzerine inşa edilmiş Savski Most Köprüsü ile şehir merkezine bağlanan Yeni Belgrad (Nova Grad); modern binaları, lüks alışveriş merkezleri, onlarca mağazası, restoranı ve kaliteli oteli ile şehrin en önemli cazibe merkezlerinden biri. Belgrad'ın en büyük alışveriş merkezlerini gezerek tatil alışverişleri yapabileceğiniz veya nehir kıyısında uzanan yürüyüş yolları, bahçeler ve seyir alanlarında Belgrad'ın güzelliklerini izleyebileceğiniz Yeni Belgrad, büyüleyici gün batımı ve nehir manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadarak unutulmaz bir akşam geçirmek için de Belgrad gezinizde gidebileceğiniz en özel adresler arasında. Vizesiz seyahat edebileceğiniz bu güzel şehir için linke tıklayarak Belgrad uçak bileti araştırmanızı yapabilirsiniz. 

Konum Linki

Uçak Bileti

2- Zemun Bölgesi

Zemun Bölgesi

Belgrad’ın çok sevilen bir gezi alanı olan tarihi Zemun bölgesi; şehrin simgelerinden biri haline gelen Gardos Kulesi, etkileyici heykelleri, ahşap ve taş mimarili tarihi evlerin süslediği sokaklarıyla Belgrad’ın tarihi kalbi konumunda. Tuna Nehri boyunca ilerleyen ve Kalemegdan Meydanı’nın hemen karşısında yer alan Zemun bölgesi, sunduğu çarpıcı manzaralarla fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız da Belgrad’da ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde kuşatılan Belgrad Kalesi'nin çevresinde inşa edilmiş etkileyici Osmanlı konaklarını da gezmeyi şansı bulabileceğiniz Zemun’da modern tasarımlı Usce Kulesi’nin zirvesine çıkarak Belgrad’ın kuş bakışı manzaralarına şahit olabilirsiniz. Her köşesi Osmanlı döneminde yapılmış türbeler, çeşmeler ve hamamlara sarılı olan tarihi Zemun bölgesinde hizmet veren Tuna Nehri manzaralı restoranları ve kafeleriyle de keyifli bir akşam gezisi yapma fırsatı sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Belgrad ile Zemun arası yarım saat sürüyor. Terazje Meydanı'ndan kalkan otobüslere binerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zemun'dayken Šaran Restoran'a uğrayarak kiremitte balık yemenizi öneririz.

3- Kalemegdan Meydanı

Kalemegdan Meydanı

Belgrad’ın en turistik noktalarından olan ve Belgrad Kalesi’nin büyüleyici manzaralarını sunmasından dolayı Kale Meydanı olarak da bilinen Kalemegdan Meydanı, her yıl dünyanın pek çok yerinden milyonlarca turistin ziyaret ettiği görülmeye değer yerlerden. Şehrin güzelliklerini keşfetmeye başlamak için en ideal başlangıç noktası olan tarihi meydan; Sava Nehri ve Tuna Nehri'nin arasında uzanan yürüyüş yolları, birbirinden ilginç anıtları, yemyeşil parkları, yol üstü kafeleri ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan kaliteli restoranlarıyla günün her saati çok hareketli.

18. yüzyıl ortalarında inşa edilen çarpıcı saat kulesi, Belgrad Kalesi’nin anıtsal kapılardan biri olan Stambol Kapija (İstanbul Kapısı)  ve 1578 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiş taş çeşme gibi eserleri yakından görebileceğiniz meydan, ismini de Türkçe kale kelimesinden alıyor. Sava Nehri ve Tuna Nehri üzerinde tekne turlarına katılabileceğiniz, seyir alanlarından panoramik Belgrad manzaraları izleyebileceğiniz Kalemegdan Meydanı’nda 1. Dünya Savaşı’ndan günümüze kalan tanklar ve silahların sergilendiği askeri müzeyi de gezebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Buradaki çoğu yapıyı ücretsiz gezmek mümkün. Ayrıca Sava ve Tuna nehirlerini panoramik olarak görebileceğiniz en iyi yer.

4- Belgrad Sarayı (Stari Grad)

belgrad-sarayi-stari-grad

I. Aleksandar’ın emriyle 1924 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 5 yılın sonunda tamamlanabilen büyüleyici Belgrad Sarayı (Eski Saray), devasa bir kraliyeti kompleksinden oluşuyor. Sırp ile Bizans mimari tarzının en güzel örneklerinden biri olan ve şehri gezen her turist tarafından mutlaka ziyaret edilen anıtsal yapı, günümüzde Belgrad Şehir Meclisi’ne ev sahipliği yapıyor. Gösterişli çiçekli bahçeleri, kalın taş duvarlı ve dönem mobilyalarıyla süslü odaları arasında rehberli turlarla gezerek ilginç fotoğraflar çekebileceğiniz Belgrad Sarayı'nda toplantı odası ve yemek odası gibi her biri birbirinden etkileyici dekorasyonlara sahip bölümleri keşfe çıkabilirsiniz. Belgrad otelleri arasından bütçenize uygun bir tanesinde kalarak bu güzel sarayı gezebilirsiniz.

Konum Linki

5- Savamala

Savamala

Kalemegdan Meydanı'na kısa bir yürüyüş mesafesinde Sava Nehri kıyısında uzanan Savamala bölgesi, özellikle her tarz müzik dinleyebileceğiniz eğlence mekanları ve sanat merkezleriyle her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Osmanlı yönetimine karşı gerçekleştirilen ayaklanmaları ile ünlü olan Savamala; yüzlerce kaliteli restoranı, kafesi ve barıyla Belgrad'ın en hareketli turistik merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Yüzlerce yıllık tarihi yapılar ve büyüleyici Sava Nehri manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Savamala; yıl boyu düzenlenen festivaller, konserler ve çeşitli organizasyonlarla da eğlenmek için Belgrad’da gidebileceğiniz en güzel yerler arasında.

Konum Linki

6- Kurtuluş İskelesi (Zemunski Kej)

Kurtuluş İskelesi (Zemunski Kej)

Tuna Nehri kıyısı boyunca uzanan Belgrad sahil şeridinde bulunan Kurtuluş İskelesi, şehrin en sevilen yürüyüş ve gezi alanlarından biri. Arkası asırlık çınar ağaçlarıyla sarılı olan, hem Tuna Nehri hem de Avrupa'nın ikinci uzun nehri olan Sava Nehri’nin büyüleyici manzaralarına şahit olabileceğiniz turistik iskelede nehir üzerinde süzülen rengarenk balıkçı sandalları ve teknelerin özellikle gün batımlarında muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz. Seyir terasları ile dinlenme alanlarının yanı sıra kaliteli balık restoranları ve yol üstü kafeleri gibi pek çok turistik olarak bulabileceğiniz 

Konum Linki

Yazar Notu: Kurtuluş İskelesi’nde isterseniz Tuna Nehri üzerinde küçük teknelerle gezilere de çıkarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

7- Skadarlija Bölgesi

Skadarlija Bölgesi

Belgrad'ın tarihi kalbi ve 1800’lü yıllarda yaşayan çingenelerle ünlü olan Skadarlija bölgesi; günümüze kalmış tarihi binaları, otantik atmosferi, kaliteli restoranları ve kafeleriyle çok sevilen bir turistik merkez haline gelmiş durumda. Aslına uygun olarak restore edilmiş yüzlerce yıllık evlerde hizmet veren butik otelleri, eğlence merkezleri ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlarıyla ünlü olan Skadarlija, özellikle geceleri turistlerle doluyor. Canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz meyhaneleriyle de Belgrad’da sosyal hayatın en canlı olduğu yerlerden biri olan Skadarlija, gündüzleri keyifli yürüyüşler yaparak harika fotoğraflar çekmek, akşamları ise doyasıya eğlenmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgenin en ünlü restoranı Dva Jelene'ya uğramanızı ve Sırbistan mutfağını denemenizi öneririz.

8- Belgrad Sahili (Belgrade Waterfront)

Belgrad Sahili (Belgrade Waterfront)

Tuna Nehri kıyısında kilometrelerce uzanan sahil şeridinin yeniden düzenlenmesi ile şehrin en sevilen turistik noktalarından biri haline gelen Belgrad sahili, gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden. Kıyı boyunca sıralanan ultra modern binalar ile tarihi yapıların buluştuğu sahil; beş yıldızlı otelleri, Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezleri, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranları ve şık kafeleriyle Belgrad’ın en hareketli yerler arasında.

Büyüleyici Tuna Nehri manzaraları eşliğinde dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz, seyir alanlarından panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz Belgrad sahilinde yürüyüşlere çıkarak da güzel bir akşam yaşayabilirsiniz. Tekne turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz sahil yıl boyunca düzenlenen konserler, kültürel ve sanatsal etkinliklerle de yüzlerce insanı kendine çekiyor.

Konum Linki

9- Usce Alışveriş Merkezi

usce-alisveris-merkezi

Belgrad’ın popüler ve büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Usce Alışveriş Merkezi, hem alışveriş yapmak ve çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Dünyaca ünlü markalar bulabileceğiniz onlarca mağazası, Sırp mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranları, kafeleri, sinema salonları ve çocuk oyun alanları ile günün her saati oldukça hareketli.

Şehrin en büyük parklarından olan Usce Parkı’na yakın konumundan dolayı da sıkça ziyaret edilen alışveriş merkezinde yıl boyu pek çok eğlenceli kültürel ve sanatsal etkinliğe katılma şansı bulabilirsiniz. Keyifli bir alışveriş yaptıktan sonra Usce Parkı’nın seyir alanlarından büyüleyici Tuna Nehri manzaraları izleyerek yorgunluğunuzu da atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Keyifli bir alışveriş yaptıktan sonra Usce Parkı’nın seyir alanlarından büyüleyici Tuna Nehri manzaraları izleyerek yorgunluğunuzu da atabilirsiniz.

10- Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmeye başlamak için ideal bir adres olan Knez Mihailova Caddesi, hem keyifli bir akşam yürüyüş hem de alışveriş yapmak için ilk gitmeniz gereken yerlerden biri. Şehrin ana yaya caddesi olan ve yaklaşık 1 kilometre boyunca ilerleyen Knez Mihailova Caddesi; özellikle 1800’lü yıllarda inşa edilmiş büyüleyici binaları, anıtsal heykeller ve taş oymalarla süslü havuzlarıyla Belgrad’ın en güzel caddelerinden biri konumunda.

Her iki tarafında uluslararası markaların ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar, Avrupa mutfağından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, eğlence merkezleri ve şık otellerle çevrili olan Knez Mihailova Caddesi, gezi ve alışverişin yanı sıra konaklama için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Cadde boyunca yer alan kafelerde yorgunluk atabilirsiniz. Önerimiz Snezana ve Kafeterija Šećer.

11- Rakovica Manastırı

Rakovica Manastırı

Dikkat çekici beyaz mimarisi ve ikiz kuleleriyle tablo güzelliğinde bir manzara sunan Rakovica Manastırı, Mikail ve Gabriel gibi meleklere adanmış şehrin en önemli kutsal mekanlarından biri. Geniş çiçek bahçeleri arasında uzanan yürüyüş yolundan ulaşabileceğiniz manastır, aynı zamanda 14. yüzyılda inşa edilmesiyle Belgrad’ın en eski yapılarından da biri. Günümüzde rehberli tarih ve inanç turlarıyla sıkça ziyaret edilen yerler arasında bulunan, uzun süre bir manastır okulu olarak hizmet veren Rakovica Manastırı; etkileyici taş oymaları, dini motiflerle süslü salonları ve rengarenk çiçekleriyle harika fotoğraflar çekme şansı sunuyor.

Konum Linki

12- Terazije Meydanı

Terazije Meydanı

Etkileyici tarihi binalar arasında keyifli bir yürüyüş yaparak harika fotoğraflar çekmek için Belgrad’ın en popüler gezi alanlarından biri olan Terazije Meydanı’na da gidebilirsiniz. Her iki tarafı onlarca kaliteli mağaza, kafe, restoran ve otellerle çevrili olan tarihi meydan, 18. ve 19. yüzyıldan en güzel mimari özelliklerini görebileceğiniz etkileyici yapılarıyla akşam yürüyüşlerine çıkmak için de ideal bir adres. Ünlü Aziz Sava Şapeli’ne kadar uzanan ve konaklamak için de şehrin en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Terazije Meydanı, bir asırdır hizmet veren otantik dekorasyonlu otelleri ve şık sinema salonlarıyla da günün her saati oldukça hareketli.

Konum Linki

13- Uvac Kanyonu

Uvac Kanyonu

Belgrad merkezine yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta yer alan görkemli Uvac Kanyonu, her fotoğrafçılık ve doğa meraklısının kesinlikle keşfetmesi gereken tabiat cennetlerinden biri. 75 kilometre boyunca uzanan kanyon, zikzaklar çizerek dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz büyüleyici manzaraları size sunacak.

6 kilometre uzunluğundaki devasa mağaralar, koruma altına alınmış 200'den fazla bitki çeşidi, 24 balık türü ve nesli tükenmekte olan kızıl akrabalar da dahil 130'dan fazla kuş türü ile tam bir doğa cenneti olan Uvac Kanyonu’nun yüzlerce metrelik seyir alanlarında büyüleyici panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Buz gibi sularında rafting ve kano gezilerine de çıkabileceğiniz Uvac Kanyonu; yıl boyu düzenlenen dağcılık, kaya tırmanma ve kampçılık gibi doğa sporlarının da ana merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

14- Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Milenyum Kulesi olarak da bilinen görkemli Gardos Kulesi, tarihi Zemun bölgesinde hemen dikkatinizi çekecek bir mimari şaheser. 20.000 yıllık kültürü kutlamak amacıyla 1896 yılında inşa edilen bu ilginç yapının çevresinde yapılan kazı alanlarında da M.S. 2. ve 3. yüzyıla ait iskelet kalıntıları bulundu.

Kum taşı ve oyuk tuğlalarla inşa edilmiş 36 metre yükseklikteki Gardos Kulesi, büyüleyici tasarımıyla hem tarih ve kültür hem de mimari meraklılarının yakından görmesi gereken anıtsal yapılarından biri. Aslan heykelleri, armalar, Avustralya- Macaristan simgeleri ve küçük kuleleriyle tablo güzelliğinde bir manzaraya sahip olan Gardos Kulesi’nin en güzel fotoğraflarını ise akşam aydınlatıldığında çekebilirsiniz.

Konum Linki

15- Taş Meydan (Tasmajdan)

Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad’ın simgesel yerlerinden ve turistlerin en çok ziyaret ettiği meydanlarından biri olan Taş Meydan, pek çok büyük caddenin kesişme noktasında keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Şehrin en önemli yapılarından biri olan büyüleyici Aziz Mark Kilisesi’ne de ev sahipliği yapan tarihi meydan, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında romantik manzarasıyla tablo güzelliğinde fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Otantik atmosferinde ıhlamur ve çiçek kokuları eşliğinde dinlendirici akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz Taş Meydan, 1940'lı yıllardan beri kullanılmaya devam eden Aziz Mark Kilisesi’nin yanı sıra rengarenk çiçeklerle süslü 80.000 metrekarelik parkı, savaş dönemlerinden kalan sığınakları ve dünya mutfaklarından lezzetler deneyebileceğiniz şık restoranlarıyla Belgrad’ın en popüler meydanları arasında. Osmanlı döneminde bölgede kurulan taş ocaklarından ismini alan Taş Meydan, hem yürüyüş yapmak hem de şehrin tarihi hazinelerini keşfetmek için ideal bir nokta.

Konum Linki

16- Golubac Kalesi (Güvercinlik Kalesi)

Golubac Kalesi (Güvercinlik Kalesi)

Avrupa'nın en güzel kalelerinden biri olarak gösterilen Golubac Kalesi’ni de Belgrad’da gezme fırsatı bulacaksınız. Tuna Nehri kıyısında 14. yüzyılda inşa edilen büyüleyici kale; nehir kıyısındaki sarp kayalar üzerinde yükselen dikdörtgen kuleleri, saldırılara karşı iki kat örülmüş sağlam surları ve Osmanlılar tarafından inşa edilmiş büyüleyici top kulesiyle size benzersiz bir manzara sunacak.

Yılın her mevsimi rehberli tarih turlarının düzenlendiği Golubac Kalesi’nin kulelerinden büyüleyici Tuna Nehri manzaraları izleyebilir ve muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Tekne gezilerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelen ve Avrupa'da günümüze kadar ayakta kalabilmiş en güzel Orta Çağ kalelerinden biri olarak gösterilen Golubac Kalesi, hem mimari ve fotoğrafçılık hem de tarih meraklarının Belgrad gezilerinde kesinlikle görmesini önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

17- Splavovi

Splavovi

Tuna Nehri ve Sava Nehri'nin birleştiği bir konumda yer alan ve sular üzerine inşa edilmiş ahşap restoranlar, kafeler, eğlence mekanlarıyla Belgrad’ın çok sevilen bir turistik yeri olan Splavovi, güzel zaman geçirmek için ilk gitmeniz gereken yerlerden. Canlı müzikler dinleyebileceğiniz gece kulüplerinde haftanın yedi günü partiler, konserler ve etkinliklerin düzenlendiği Splavovi, tekne gezileri sırasında mola vermek veya sıcak yaz aylarında masmavi sularda doyasıya yüzmek için de ideal bir adres.

Konum Linki

18- Belgrad Kalesi

Belgrad Kalesi

Belgrad'ın en önemli simgesel yapılarından ve en çok ziyaret edilen mimari şaheserlerinden biri olan Belgrad Kalesi, Sava Nehri ile Tuna Nehri'nin birleştiği güzel bir konumda inşa edilmiş. M.Ö. 279 yılında Doğu Roma İmparatoru 1. Justinianus tarafından inşa ettirilen ve uzun tarihinde pek çok medeniyet tarafından kullanılarak geliştirilen devasa kale, 1979 yılında kültür anıt da ilan edildi.

Yılda 2 milyondan fazla turisti kendine çeken Belgrad Kalesi; günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış devasa surları, kuleleri ve iç kale bölümleriyle tarihte sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Uzun tarihinde onlarca büyük savaşa ev sahipliği yapan kale, çevresinde uzanan Kalemegdan Parkı'nın yemyeşil doğal güzellikleri arasında özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Belgrad Kalesi’ni gezerken devasa gözlem kulelerinden panoramik Sava Nehri ve Tuna Nehri manzaralarını izlemeyi de unutmayın.

Konum Linki

19- Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad’ı Osmanlı hakimiyetinden çıkaran Prens Mihailo’nun devasa bir heykeline ev sahipliği yapan Cumhuriyet Meydanı, şehrin sevilen turistik gezi alanlarından biri. Sırbistan Ulusal Müzesi ve Ulusal Tiyatro Binası gibi mimari şaheserlere ev sahipliği yapan meydan, tarihi ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış çok ilgi gören yerlerden.

Şehrin en popüler buluşma noktalarından biri de olan Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nda yol üstü kafelerinde güzel bir mola vererek manzaranın tadını çıkarabilir, onlarca mağaza arasında tatil alışverişi yapabilir veya şık restoranlarda romantik akşam yemekleri tadarak büyülü atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Yıl boyu düzenlenen konserler, kültürel ve sanatsal etkinliklerle Belgrad’ın sosyal hayatın kalbinin attığı yerlerden olan Belgrad Cumhuriyet Meydanı, şehri gezmeye başlamak için de güzel bir başlangıç noktası.

Konum Linki

20- Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

Aziz Mark Kilisesi (St. Mark’s Church)

Belgrad’ın en sevilen gezi alanlarından Taş Meydan’da hemen dikkatinizi çekecek olan mimari şaheser Aziz Mark Kilisesi, şehri gezerken yakından görebileceğiniz en güzel yapıtlarından biri olarak ziyaretçilerini büyülüyor. 1931 ile 1940 yılları arasında 9 yılda inşa edilen, Sırp ve Bizans mimari tarzlarının etkileyici bir birleşimini size sunacak olan Aziz Mark Kilisesi, Sırbistan'ın en ünlü azizlerinden Aziz Mark adına inşa ettirilmiş.

2. Dünya Savaşı sırasında bombardımanlarla hasar aldıktan sonra aslına uygun olarak restore edilen anıtsal yapının dini motifler ve resimlerle süslü iç mekanlarında gezebilir, dört kubbesi ile yemyeşil güzellikler arasında tablo güzelliğinde manzaralar sunan Aziz Mark Kilisesi’nin çarpıcı mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

21- Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali

Her köşesinde birbirlerini güzel kiliseler, katedraller ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan Belgrad’da mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden biri de Sırp Ortodoks Kilisesi kurucusu olan Aziz Sava adına inşa edilen büyüleyici Aziz Sava Katedrali. Sadece Sırbistan’ın değil Avrupa’nın da en büyük Ortodoks kilisesi olarak her yıl inanç ve kültür turlarıyla binlerce kişinin ziyaret ettiği Aziz Sava Katedrali, savaşlarda harap olduktan sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş.

Belgrad’ın en önemli simgesel yapılarından olan ve devasa kuleleri ile dini motiflerle süslü 10.000 kişilik iç mekanıyla dikkat çeken katedral, klasik Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Çevresindeki gösterişli süs havuzları ve çiçek bahçeleriyle kartpostalları süsleyen Aziz Sava Katedrali’ne şehri gezerken uğramayı unutmayın.

Konum Linki

22- Avala Kulesi

Avala Kulesi

Belgrad’ın büyüleyici tarihi manzaraları ve doğal güzelliklerini kuş bakışı izlemek için şehri gezen turistlerin ilk gittiği yerlerden olan Avala Kulesi’ne de şehri gezerken mutlaka uğramalısınız. 1999'da yaşanan Yugoslavya bombalamalarında yıkıldıktan sonra 2006 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilen 204 metre yükseklikteki Avala Kulesi, sadece Sırbistan'ın değil Balkanların da en yüksek kulesi konumunda.

Üstündeki seyir terasından sunduğu 360 derecelik panoramik Belgrad manzaralarıyla sizi büyüleyecek olan Avala Kulesi'nden özellikle gün doğumu ve gün batımlarında kartpostal güzelliğinde Belgrad manzaralarının fotoğraflarını çekebilir; kulenin çevresinde hizmet veren kır bahçeleri ve restoranlarda ise keyifli bir mola vererek yöresel Sırp lezzetler tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

23- Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

Sırp kökenli dünya çapında tanınmış bir bilim insanı olan Nikola Tesla anısına 1952 yılında açılan Nikola Tesla Müzesi, bilim ve teknoloji meraklılarının Belgrad’da ilk ziyaret etmesi gereken yerler arasında. İki katlı, taş ve ahşap oymalarıyla dikkat çeken klasik bir konakta hizmete başlayan müzenin koleksiyonlarında alternatif akımın mucidi olmasıyla ünlü olan Nikola Tesla'nın 7000’den fazla kişisel eşyasından 160.000’e yakın orijinal belgeye, Tesla'nın birbirinden ilginç icatlarından teknik çizimlerine kadar pek çok obje arasında unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Açıldığı günden beri her yıl binlerce insanı kendine çeken Nikola Tesla Müzesi, bu efsanevi bilim insanını yakından tanımak için gidebileceğiniz en özel yerler arasında.

Konum Linki

24- Zeleni Venac Pazarı

Zeleni Venac Pazarı

Belgrad’ın en büyük pazarlarından biri olan ve halk arasında pazarların kraliçesi olarak bilinen Zeleni Venac Pazarı, hem alışveriş yapmak hem de rengarenk tezgahlar arasında birbirinden ilginç fotoğraflar çekmek için gidebileceğiniz güzel bir yerlerden biri. 1847 yılından beri Belgrad'da ticaretin kalbinin attığı noktalardan biri olan ve devasa metalik bir kubbe ile örtülen tarihi pazar yeri, Belgrad çevresindeki köyler ve çiftliklerde üretilen organik sebzeler ile meyvelerin yanı sıra yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranları, fırınları ve kafeleriyle de günün her saati çok hareketli.

Konum Linki

25- Belgrad Hayvanat Bahçesi

Belgrad Hayvanat Bahçesi

Avrupa'nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olarak 1936 yılında halka açılan Belgrad Hayvanat Bahçesi, hem hayvan sevenler hem de çocuklu ailelerin keyifle gezebileceği popüler turistik yerlerden biri. Geniş yaşam alanlarında ünlü albino aslan ailesi, dünyanın en yaşlı timsahı ve şempanzesi ile tanışacağınız hayvanat bahçesinde vahşi hayvanlardan egzotik kuşlara ve nesli tükenmekte olan nadir canlılara kadar pek çok tür arasında unutulmaz bir gün geçireceksiniz. 7 hektarlık geniş bir alanı kapsayan ve yaptığı çalışmalarla Sırbistan vahşi yaşamını korumayı da hedefleyen Belgrad Hayvanat Bahçesi, haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

26- Aziz Michael Katedrali

Aziz Michael Katedrali

Bir kültür başkenti ve katedraller şehri olarak bilinen Belgrad gezinizde kesinlikle yakından görmeniz gereken etkileyici anıtsal yapılardan biri de 1837 ile 1840 yılları arasında inşa edilen Aziz Michael Katedrali. Sırbistan’ın en ünlü sanatçıları tarafından tasarlanan heykelleri ve geç Barok dönemi mimarili tasarımıyla Belgrad’ın en güzel katedrallerinden biri olarak kabul edilen etkileyici Aziz Michael Katedrali, üzerinde devasa bir altın haçın bulunduğu kubbesiyle kartpostalları süslüyor. İç salonlarını gezerken altın işlemeli ikonaları, dini motifler ve taş oymalarını inceleyebileceğiniz Aziz Michael Katedrali, aynı zamanda paha biçilmez sanat eserleri ve antikaları için de sanat meraklıları tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

27- Nebojsa Kulesi

Nebojsa Kulesi

Belgrad Kalesi'nin günümüze kadar ulaşmayı başarmış tek Orta Çağ Kulesi olmasıyla ünlü olan Nebojsa Kulesi, hem tarih hem de fotoğrafçılık meraklılarının gezebileceği simgesel yapılar arasında. Sava Nehri ve Tuna Nehri'nin arasında yükselen büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken ve 15. yüzyılda inşa edilen devasa Nebojsa Kulesi, aynı zamanda kalenin en büyük savunma kulesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

Uzun süre zindan olarak kullanıldıktan sonra 2010 yılında restore edilerek müzeye çevrilen Nebojsa Kulesi’nin düz kesme taşlarla inşa edilmiş etkileyici Orta Çağ mimarisini inceledikten sonra dört kata yayılan ve paha biçilmez tarihi eserlerin sergilendiği kule müzesini de keyifle gezebilirsiniz. Topçu kulelerinin ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen Nebojsa Kulesi’nin pencerelerinden büyüleyici Sava Nehri ve Tuna Nehri de manzaralarının fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.

Konum Linki

28- Ciganlija Adası (Ada Ciganlija)

Ciganlija Adası (Ada Ciganlija)

Sava Nehri içerisine uzanan bir yarımada olan 2.7 kilometrekarelik Ciganlija Adası, Belgrad'ın en turistik noktalarından biri. Hem onlarca bitki çeşidi ve büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde günübirlik geziler yapmak hem de tertemiz Sava Nehri sularında keyifle yüzmek için ziyaret edebileceğiniz Ciganlija Adası, ince kumlu güzel plajlarıyla da ünlü.

Yelken, kano ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz Ciganlija Adası’nı karaçam ormanları ile sarılı iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keşfe çıkarak da muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Belgrad’ın güzelliklerini Sava Nehri üzerinden izleyebileceğiniz tekne ve kano gezilerine katılabileceğiniz; seyir alanlarından çarpıcı gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz Ciganlija Adası, hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak için ideal bir gezi alanı.

Konum Linki

29- Kalemegdan Parkı

Kalemegdan Parkı

Belgrad’ın en büyük şehir parkı olan ve hem Tuna Nehri hem de Sava Nehri kıyısı boyunca uzanan Kalemegdan Parkı, ev sahipliği yaptığı pek çok tarihi hazine ve turistik tesisle şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Belgrad Hayvanat Bahçesi, Minyatür Park, ahşap köprüleri ve nehirler kenarında uzanan yürüyüş yollarıyla çevrili olan Kalemegdan Parkı, aynı zamanda her köşesinde yükselen devasa anıtları ve sanat eserleri ile unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

Yılın her mevsimi tarihi ve doğal güzellikler arasında keyifli yürüyüşlere çıkarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Kalemegdan Parkı’nın kafeleri, dinlenme alanları ve kaliteli restoranlarıyla da akşamları güzel zaman geçirmek için Belgrad’da uğrayabileceğiniz en popüler yerler arasında.

Konum Linki

30- Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti)

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti)

Belgrad Kalesi'nin hemen karşısında yükselen modern mimarisiyle dikkatinizi çekecek olan Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi, her sanat ve kültür tutkununun şehirde ilk uğraması gereken yerler arasında. Avrupa'nın ilk çağdaş sanatlar müzesi olmasıyla ünlü olan ve 1958 yılından beri hizmet veren sanat müzesi; 19. ve 20. yüzyılın önemli ressamlarının paha biçilmez binlerce eserine ev sahipliği yapan geniş koleksiyonları, ilginç mimarili binası ve devasa sergi salonlarıyla ziyaretçilerini etkiliyor.

Balkanlar'ın en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olarak gösterilen ve 1987 yılında ulusal öneme sahip kültür varlığı ilan edilen Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi’nin kalıcı ve geçici sergilerini gezebilir; müzenin etkinlik takvimini inceleyerek yıl boyu düzenlenen söyleşiler, seminerler ve eğitimlere katılarak sanatla dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

31- Nikola Pasic Meydanı

Nikola Pasic Meydanı

Yüzlerce yıllık tarihi binalar ve etkileyici anıtlar arasında muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz başka bir ünlü Belgrad meydanı da Nikola Pasic Meydanı. Şehrin sevilen turistik gezi alanlarından biri olan tarihi meydan, üç defa kez Yugoslavya Krallığı başbakanlığının yanı sıra beş defa da Sırbistan başbakanlığı yapan Nikola Pasic’in anısından ismini alıyor. Eski Yugoslavya dönemindeki ismi Marx ve Engels Meydanı olan Nikola Pasic Meydanı; sosyalist anıtlar, süs havuzları, çınar ağaçları altında uzanan yürüyüş yolları, kafeler ve restoranlarıyla otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış.

Konum Linki

32- Belgrad Havacılık Müzesi

Belgrad Havacılık Müzesi

Şehrin en ultra modern binalarından birinde 1957 yılından beri hizmet veren Belgrad Havacılık Müzesi, Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nın hemen yanı başında geniş bir alanı kapsıyor. 1989 yılında yeniden düzenlenen müze; tarihi uçaklar, modern uçaklar, helikopterler ve hava araçlarıyla hem teknoloji meraklıları hem de çocuklu aileleri için keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. F16’lardan dev bombardıman uçaklarına, 2. Dünya Savaşı döneminde kullanılan tarihi uçaklardan helikopterlere kadar pek çok hava aracını yakından görebileceğiniz Belgrad Havacılık Müzesi’nin çarpıcı modern binasını da incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

33- Belgrad Beyaz Saray (Beli Dvor)

Belgrad Beyaz Saray (Beli Dvor)

Belgrad'da gezebileceğiniz en güzel saraylardan biri de Sırbistan Kralı 1. Aleksandar tarafından inşa ettirilen gösterişli Belgrad Beyaz Saray (Beli Dvor). 1937 yılında inşa edildiğinden beri şehrin önemli simgelerinden biri haline gelen saray, günümüzde kraliyet ailesinin kişisel eşyaları, paha biçilmez antikalar ve sanat eserlerinin sergilendiği odalarıyla saray yaşamını gözler önüne seriyor.  

Dönem mobilyaları ve şık dekorasyonlarla süslü odalarında muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Belgrad Beyaz Saray, asırlık çınar ağaçları arasından sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzarasıyla tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra mimari ile fotoğrafçılık tutkunların da yakından görmesini önerdiğimiz turistik yerlerden biri.

Konum Linki

34- Resava Mağarası

Resava Mağarası

Belgrad’da düzenlenen doğa yürüyüşleri ve mağaracılık turlarına katılarak 80 milyon yıllık dünyaca ünlü Resava Mağarası’nı da keşfe çıkabilirsiniz. Sırbistan'ın her büyük ve en eski mağarası olmasıyla da ünlü olan Resava Mağarası’nın 4,5 kilometreyi bulan devasa koridorlarında binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler, göletler ve damlataş havuzları arasında unutulmaz bir gezi yapacaksınız. 8 tane farklı yer altı salonunda dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz benzersiz manzaralara şahit olabileceğiniz Resava Mağarası’nın kalsiyum ve karbonat bakımından zengin suları şifa amacıyla da kullanılıyor.

Konum Linki

35- Yugoslavya Tarih Müzesi

Yugoslavya Tarih Müzesi

Pek çok etkileyici müzeye ev sahipliği yapan Belgrad'da en çok ziyaret edilen müzelerden biri de 1996 yılından beri hizmet veren Yugoslavya Tarih Müzesi. Yaklaşık 3253 metrekarelik geniş bir alanı kaplayan ve üç ana binadan oluşan müzede Eski Müze, 25 Mayıs Müzesi ve Çiçekler Evi gibi farklı bölümleri gezmek fırsatı bulacaksınız.

Paha biçilmez yüzlerce tarihi eser, belge, fotoğraf ve yöresel eşyanın sergilendiği Yugoslavya Tarih Müzesi, etkileyici Yugoslavya mirasını korumaya odaklanmış. Kral taçlarından özel yapım mücevherlere, antikalardan Yugoslavya dönemi sanat eserlerine kadar pek çok objeyi yakından inceleme fırsatı bulabileceğiniz Yugoslavya Tarih Müzesi’ni pazartesi ve salı günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Konum Linki

36- Avala Dağı

Avala Dağı

Belgrad’ın en popüler doğa sporu merkezlerinden biri olan Avala Dağı, şehir merkezine sadece yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Yıl boyu düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti turları ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabileceğiniz dağ, el değmemiş yemyeşil güzellikleriyle doğa tutkunlarını büyülüyor. Dağ otelleri, bungalovlar ve orman köşkleri gibi konaklama olanakları da bulabileceğiniz Avala Dağı’nın doğal seyir teraslarından kilometrelerce uzanan büyülü manzaraların fotoğraflarını çekebilir veya tertemiz dağ havasında gezilere çıkarak Belgrad gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

37- Belgrad Pedagoji Müzesi

Belgrad Pedagoji Müzesi

Çocuklu aileler için hem keyifli hem de öğretici bir gezi deneyimi sunan Belgrad Pedagoji Müzesi, ilginç sergileri ile dikkat çeken başka bir ilginç Belgrad müzesi. Klasik mimarili binasının dönem mobilyalarıyla süslü odalarında 450.000’e yakın kitap, fotoğraf ve eğitim materyalinin sergilendiği müze, Sırbistan Öğretmenler Derneği tarafından kurulduğu 1896 yılından beri çok ilgi görüyor. Ülkenin kültür ve eğitime ne kadar önem verdiğini gözler önüne seren Belgrad Pedagoji Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

38- Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi

Ülkenin en büyük müzesi olarak dikkat çeken ve Belgrad'ın merkezi noktalarından Cumhuriyet Meydanı’nda gezerken hemen dikkatini çekecek tarihi bir bina içerisinde hizmet veren Sırbistan Ulusal Müzesi, şehri gezerken kesinlikle uğramanız gereken önemli müzelerden biri. İlk olarak 1844 yılında kurulan ve zengin koleksiyonlarında Van Gogh, Picasso ve Monet dünyanın en ünlü ressamlarının paha biçilmez eserlerinin sergilendiği Sırbistan Ulusal Müzesi, Avrupa'nın en önemli sanat müzelerinden biri olarak gösteriliyor.

5500’den fazla resim, 8500'e yakın çizim ile toplamda 400.000’den fazla eserin sergilendiği müze, sanat tutkunları için adeta bir cennet. Dönem mobilyaları ile süslü etkileyici odalarında sıralanan koleksiyonlarının yanı sıra etkileyici kubbeli binası, anıtlar ve heykelleriyle de harika fotoğraflar çekme fırsatı sunan Sırbistan Ulusal Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

39- Belgrad Bayraklı Camii (Bajrakli Mosque)

Belgrad Bayraklı Camii (Bajrakli Mosque)

Balkanlarda uzun süre hüküm süren Osmanlılar tarafından inşa edilen ve sağlam mimarisiyle günümüze ulaşmayı başaran Belgrad Bayraklı Camii, 1575 yılından günümüze kalan bir tarihi şaheser. Kimin tarafından ve tam olarak hangi tarihte yapıldığı hala bilinmeyen etkileyici cami, Belgrad merkezinde sunduğu farklı manzarasıyla tarih, kültür ve inanç turlarına da değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Belgrad fethinden sonra şehirde inşa edilen ilk cami olmasıyla da ünlü olan Belgrad Bayraklı Camii, kare planlı olarak tasarlanmış ve 12 metreyi devasa bir kubbe ile örtülmüş. İç bölümlerini süsleyen dini motifler, taş ve ahşap oymalarıyla da çok ilgi gören cami, Osmanlıların bölgeden çekilmesinden sonra Müslümanlar tarafından kullanılmaya devam edilmiş. Belgrad’da günümüzde ibadete açık tek cami olmasıyla da dikkat çeken Bayraklı Camii’ni şehri gezerken kısa bir yürüyüşle uğrayarak inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

40- Zemun Sinagogu

Zemun Sinagogu

Şehrin görülmeye değer önemli kutsal hazinelerinden biri olan Zemun Sinagogu, 2. Dünya Savaşı döneminde çoğu yıkılan Belgrad Yahudi sinagogları arasında günümüze sağlam ulaşabilmiş nadir örneklerden biri olarak dikkat çekiyor. 1850 yılında inşa edilen ve Belgrad’ın en eski sinagogu olmasıyla da ünlü olan Zemun Sinagogu, hem tarihi önemi hem de çarpıcı mimarisi ve süslemeleriyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Belgrad'ın tarihi merkezlerinden biri olan Zemun bölgesinde Yahudi Mahallesi'nde hemen dikkatinizi çekecek olan sinagog, uzun yıllar boyunca Yahudilerin şehirdeki en önemli ibadet merkezleri arasındaydı. Bir süre restoran olarak da hizmet veren Zemun Sinagogu, aslına uygun olarak restore edildikten sonra tekrar ibadete açıldı. Etkileyici taş oymaları, çarpıcı dini motiflerle süslü salonları ve vitray pencereleriyle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunan Zemun Sinagogu, tarihi atmosferini günümüze kadar korumuş görülmeye değer tarihi Belgrad yapıları arasında.

Konum Linki

41- Rajko Mitic Stadyumu (Marakana)

Rajko Mitic Stadyumu (Marakana)

55.000 kişilik ünlü Rajko Mitic Stadyumu, Sırbistan'ın en büyük stadyumu olarak şehri gezen turistler tarafından çok ilgi görüyor. Yıl boyu rehberli turların düzenlendiği ve futbol tutkunlarının Belgrad’ı gezerken mutlaka ziyaret ettiği devasa stadyum, aynı zamanda ülkenin en büyük futbol takımları Partizan ve Kızılyıldız arasındaki derbi maçlarında da ev sahipliği yapıyor. Şampiyonlar Ligi finalleri gibi pek çok önemli mücadeleydi ev sahipliği yapan Rajko Mitic Stadyumu’nun müzesini gezebilir ve çeşitli ürünler de alabilirsiniz. Şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan etkileyici stadyum, her spor meraklısının görmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

42- Büyük Savaş Adası (Great War Island)

Büyük Savaş Adası (Great War Island)

Sava Nehri’nin Tuna Nehri ile birleştiği güzel bir konumda uzanan 2.11 kilometrekare büyüklüğündeki Büyük Savaş Adası (Great War Island), Belgrad’ın en sevilen turistik noktalarından ve gezi alanlarından biri. Kalemegdan Park’a sadece 200 metre uzaklıkta bulunan ada, bahar ile yaz aylarında kano gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Savaşlarda Belgrad savunmaları sırasında önemli bir stratejik görev üstlenen ve devasa tarihi toplarıyla da çok ilgi gören ada, ismini de buradan alıyor. Büyük bir bölümü doğa rezervi olarak korunan ve el değmemiş doğal güzellikler arasında yürüyüşler yapmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri olan Büyük Savaş Adası’nda savaş dönemlerinden kalan sığınaklar ve siperler arasında da benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

43- Belgrad Dino Park (Jura Avantura)

Belgrad Dino Park (Jura Avantura)

Belgrad gezilerinde hem çocuklu aileler hem de fotoğrafçılık meraklılarının keyifle gezebileceği yerlerden biri de tarih öncesi hayvanlara odaklanmış etkileyici koleksiyonuyla dikkat çeken Belgrad Dino Park. Geniş bir yeşil alanlarında onlarca çeşit dinozorun devasa maketleri arasında tarih öncesi dönemlere unutulmaz bir yolculuk yapabileceğiniz dinozor parkı, her yaştan çocuğun ilgisini çeken turistik merkezlerinden biri. Açıldığı günden beri her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen ve içerisindeki geniş yürüyüş parkurlarında ormanlar arasında gizlenmiş dinozorları keşfe çıkabileceğiniz Belgrad Dino Park, tarih öncesi canlıları hakkında ilginç bilgiler de sunuyor.

Konum Linki

44- Pijaca Kalenic Green Market

Pijaca Kalenic Green Market

Sırbistan'ın en büyük üretici pazarı olan Pijaca Kalenic Green Market, haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Belgrad çevresindeki köy ve çiftliklerde yetiştirilen organik sebzeler, meyveler, onlarca çeşit baharat, çiçekler ve Sırp mutfağından geleneksel lezzetler bulabileceğiniz pazarda yüzlerce ürün arasında güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Yürüyüşe çıkarak rengarenk tezgahlar arasında harika fotoğraflar da çekebileceğiniz hareketli pazarın çevresinde hizmet veren restoranlarda ise küçük bir mola vererek Sırp mutfağından en sevilen yemekleri deneyebilirsiniz.

Konum Linki

45- Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Şehri gezerken hem sanat hem de mimari meraklılarının Belgrad Ulusal Tiyatrosu’nda da kesinlikle uğramasını öneririz. 19. yüzyılın ikinci yarısından Belgrad’ın en hareketli noktalarından Cumhuriyet Meydanı üzerinde inşa edilen etkileyici tiyatro binası, 1983 yılında da kültürel bir abide ilan edilerek koruma altına alındı.

Sırbistan'da en ünlü mimarları tarafından tasarlanan ve büyüleyici kubbeli mimarisiyle Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nın çarpıcı manzarasını tamamlayan Belgrad Ulusal Tiyatrosu, yıl boyunca pek çok önemli uluslararası tiyatro oyunu, söyleşiler, seminerler ve sanatsal etkinliklerle oldukça hareketli bir etkinlik takvimine sahip. Dönem mobilyaları, antikalar veya paha biçilmez sanat eserleriyle süslü salonlarını gezebileceğiniz Belgrad Ulusal Tiyatrosu’nda ilginizi çeken etkinliklere katılarak da büyülü atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Belgrad tiyatro ve opera biletleri ücret olarak oldukça makul. Güncel programlara bakmak ve bilet almak için www.narodnopozoriste.rs/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

46- Ruzica Kilisesi

Ruzica Kilisesi

Belgrad Kalesi’nin hemen kuzeydoğu bölümünde inşa edilmiş olan ve dış duvarlarını saran yemyeşil sarmaşıklarla masallardan çıkmış gibi bir manzara sunan Ruzica Kilisesi, Belgrad'ın en eski kiliselerinden biri olarak da ziyaretçilerini büyülüyor. İlk olarak 1400'lü yıllarda inşa edilen ve 19. yüzyılda aslına uygun olarak restore edilen tarihi kilise, dünya savaşlarından kalan mermi ve kovan izleriyle de dikkat çekiyor. Rengarenk çiçek bahçelerinin süslediği çarpıcı manzarasıyla şehri gezen turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Ruzica Kilisesi’nin dini motiflerini inceleyebilir ve ilginç kulelerin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

47- Skadarlija Caddesi

Skadarlija Caddesi

Belgrad’ın tarihi noktalarından Skadarlija Mahallesi’nin en hareketli yeri olan Skadarlija Caddesi; her iki tarafını saran yüzlerce yıllık tarihi evler, kaliteli yol üstü kafeleri, restoranlar ve butik otellerle günün her saati turistlerle doluyor. Kendine özgü bohem atmosferiyle Belgrad’ı gezen turistlerin ilk uğradığı yerlerden olan cadde, hem keyifli bir yürüyüş hem de alışveriş yapmak için ideal bir adres.

Şık kafelerinde kahvenizi yudumlayarak büyülü atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz Skadarlija Caddesi’nin dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarında da romantik bir akşam yaşayabilirsiniz. Geceleri ışıl ışıl aydınlatılan Arnavut kaldırımlı sokaklarda tarihi binalar arasında gezerken muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Skadarlija Caddesi, yöresel ürünler almak için de gidebileceğiniz yerler arasında.

Konum Linki

48- Sırbistan Parlamento Binası

Sırbistan Parlamento Binası

Mimari ve kültür meraklılarının Belgrad gezilerinde kesinlikle görmesini önerdiğimiz yerlerden biri olan ve 1907 yılında yapımına başlanmasına rağmen 1936 yılında ancak bitirilebilen Belgrad Parlamento Binası, şehrin tarihi meydanlarından Nikola Pasic Meydanı’nda hemen dikkatinizi çekecek bir mimari şaheser. Sırbistan tarihine yön veren pek çok önemli olaya sahne olan etkileyici bina; kubbeli tasarımı, Neo Barok mimari tarzı, çevresini saran çeşmeler, süs havuzları ve çiçek bahçeleriyle görülmeye değer güzellikte. Dış cephesini süsleyen tarihi simgeler ve heykelleri de yakından inceleme şansı bulabileceğiniz Belgrad Parlamento Binası’nın etkileyici iç salonlarını ise rehberli turlara katılarak keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

49- Aziz Petka Şapeli

Aziz Petka Şapeli

Binlerce yıllık antik bir yapının üzerine inşa edilmiş olmasıyla dikkat çeken ve Sırbistan'ın önemli kutsal mekanlarından biri olan Aziz Petra Şapeli, devasa Belgrad Kalesi'nin hemen yanı başında ziyaret edebileceğiniz görülmeye değer mimari hazine. İç bölümlerini süsleyen yüzlerce yıllık duvar resimleri, dini motifler, ikonalar, mozaikler ve taş kabartmalarıyla ziyaretçilerini büyüleyen şapel, ikonalarla süslenmiş sığınak şapeliyle de çok ilgi görüyor. Her köşesini ünlü azizlerin resimlerinin süslediği Aziz Petka Şapeli’ni hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla gezerek hem harika fotoğraflar çekebilir, Belgrad’ın en güzel kutsal alanlarından birini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

50- Jevremovac Botanik Bahçesi

Jevremovac Botanik Bahçesi

Doğa ve çiçek meraklılarının Belgrad gezilerinde mutlaka görmesini önerdiğimiz sevilen gezi alanlarından biri de Belgrad Üniversitesi’ne bağlı olan Jevremovac Botanik Bahçesi. 1995 yılında doğal anıt, 2007 yılında ise kültürel anıtı ilan edilen botanik bahçesi, 1874 yılında kurulmuş şehri ülkenin en eski parklarından da biri konumunda.

5 hektarı bulan geniş alanında şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta keyifli bir gezi deneyimi sunan Jevremovac Botanik Bahçesi; 150 yıllık meşe ağaçları, dünyanın pek çok farklı coğrafyasından getirilen endemik bitki türleri, yapay gölleri ve şelaleleriyle muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Japon bahçeleri, İngiliz bahçeleri ve sanat eserini andıran cam teraslarını da mutlaka gezmenizi önerdiğimiz Jevremovac Botanik Bahçesi, Belgrad gezinizden sonra dinlendirici bir mola vermek için de ideal bir adres.

Konum Linki

51- Belgrad Yeni Saray (Novi Dvor)

Belgrad Yeni Saray (Novi Dvor)

Sırbistan Cumhurbaşkanı ikameti olarak da kullanılan Belgrad Yeni Saray (Novi Dvor); çarpıcı klasik mimarisi, gösterişli anıtları ve yemyeşil çiçek bahçeleri ile turistlerin turlarla çok ziyaret ettiği yerler arasında. 1940'lı yıllarda tasarlanan ünlü Sürahili Kız Heykeli gibi pek çok etkileyici eseri yakından görme şansı bulabileceğiniz saray kompleksi, 1921 yılında 10 yıllık bir çalışma ile inşa edildi. Sırbistan’ın 19. yüzyıl en güzel mimari örneklerinden biri olarak kabul edilen Belgrad Yeni Saray; İngiliz ile Japon dekorasyonlarıyla süslü odaları, binlerce kitaplık arşivi, sanat eserleri ve antikalarla süslü salonlarıyla görülmeye değer yerler arasında.

Konum Linki

52- Belgrad Askeri Müze

Belgrad Askeri Müze

Tarihi Kalemegdan bölgesinde 1878 yılında hizmete başlayan Belgrad Askeri Müze, Roma İmparatorluğu döneminden Yugoslavya dönemine kadar uzanan etkileyici bir koleksiyonu size sunacak. Tarihi bir kaleyi andıran ilginç binasının taş odalarında 25.000’den fazla eserin sergilendiği askeri müzede Roma dönemi silahları, zırhları, miğferleri ve savaş araçlarına kadar birçok objeyi inceleyebilirsiniz. Geniş bahçesinde 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan tanklar, uçaklar ve devasa topların da harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Belgrad Askeri Müze, kültür meraklılarının yanı sıra çocukların da çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

53- Kutsal Meryem Ana Kilisesi

Kutsal Meryem Ana Kilisesi

Belgrad’da yıl boyu düzenlenen tarih, kültür ve inanç turlarının başka bir önemli noktası olan Kutsal Meryem Ana Kilisesi, tarihi Zemun bölgesinde ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli tarihi hazine. İlk olarak 1924 yılında inşa edilerek zamanla geliştirilen ve 1988 yılında Belgrad Roma Katolik Başpiskoposluğu Ana Kilisesi ilan edilen kilise, aynı zamanda bir devasa manastır kompleksinin de bir parçası. Ortodoks ve Katolik simgelerinin bir arada kullanıldığı iç mekanları, ilginç mimarisi ve dini süslemeleri ile sanat tutkunlarının da çok ilgisini çeken Kutsal Meryem Ana Kilisesi, Belgrad’ın anıtsal yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Konum Linki

54- Topcider Park

Topcider Park

Belgrad’ın en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan yemyeşil Topcider Park; yürüyüş parkurları, yapay gölleri, ahşap köprüleri ve her köşesinde sıralanan tarihi evleriyle hem doğanın her tonunu görerek muhteşem fotoğraflar çekmek hem de kalabalıklardan uzakta dinlenmek için ideal bir adres. Özellikle bahar ve sonbahar aylarında keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Topcider Park, 19. yüzyılda açıldığı zamandan beri hem Belgrad halkı hem de turistler tarafından çok ilgi görüyor. Asırlık çınar ağaçları altında piknik yapabileceğiniz parkta isterseniz fayton gezilerine çıkarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

55- Belgrad Etnografya Müzesi

Belgrad Etnografya Müzesi

Sadece Sırbistan'ın değil Balkanların da en eski müzelerinden biri olan Belgrad Etnografya Müzesi, bölgenin binlerce yıllık tarihi ve kültürünü anlamak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ülkelerinin kültürlerini yansıtan el yapımı sanat ürünleri, tarihi eserler, köy ve kent yaşamından kareleri görebileceğiniz Belgrad Etnografya Müzesi’nin zengin koleksiyonunda 150.000’den fazla obje sergileniyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veren etnografya müzesini hem kendini başınıza hem de yıl boyunca düzenlenen rehberli kültür turlarıyla gezerek dağılan Yugoslavya ülkeleriyle ilgili ilginç bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

56- Pobednik Victor Anıtı

Pobednik Victor Anıtı

Kalemegdan Parkı’nı gezerken hemen dikkatinizi çekecek olan devasa Pobednik Victor Anıtı, Belgrad’ın en çok fotoğraflanan simgesel eserlerinden biri. Sırbistan’ın en ünlü sanatçıları tarafından tasarlanan ve 1928 yılında parka yerleştirilen anıt, Sırbistan'ın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zaferlerini kutlamak için hazırlanmış. Sava Nehri ve Tuna Nehri'nin birleştiği noktaya bakan anıt, kültürel mirası ilan edilerek koruma altına da alınmış durumda. Bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici nehir manzaralarından dolayı turistlerin çok ziyaret anıtın en güzel fotoğraflarını ise gün batımında çekebilirsiniz.

Konum Linki

57- Kosutnjak Park

Kosutnjak Park

Belgrad merkezine en yakın doğa cennetlerinden biri olan Kosutnjak Park, özellikle bahar ve yaz aylarında sunduğu sarıdan yeşile büyüleyici manzaralarıyla kartpostalları süslüyor. Şehrin oksijen deposu olan ve 1800’lü yıllardan beri sevilen bir gezi alanı olan park, 330 hektar gibi devasa bir yeşil alanı kapsıyor. 250 metre yükseklikteki Kosutnjak Tepesi’nden muhteşem doğa fotoğrafları çekebileceğiniz parkın onlarca ağaç çeşidi içinde uzanan yürüyüş yollarında tertemiz havada spor yapabilir, mesire alanlarında hafta sonu piknikleriyle dinlenebilir veya parkın farklı noktalarında karşınıza çıkacak binlerce yıllık çarpıcı jeolojik kaya oluşumlarını inceleyebilirsiniz. 

Konum Linki

58- Belgrad İllüzyon Müzesi (Muzej iluzija)

Sanat meraklılarının yanı sıra her yaştan çocuğun da keyifle zaman geçirebileceği, birbirinden ilginç bölümlere sahip olan Belgrad İllüzyon Müzesi; bulmacalar, özel dekorasyonlu oyun odaları, ilgi çekici gösterilere katılabileceğiniz interaktif salonları ve eğlenceli etkinlikleriyle Belgrad gezinizde çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Optik efektler ile harika fotoğraflar çekme fırsatı bulabileceğiniz Belgrad İllüzyon Müzesi, haftanın her günü 09:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

59- Rajiceva Alışveriş Merkezi

Belgrad’ın pek çok noktasından toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz ve çok sevilen Knez Mihailova Caddesi üzerinde güzel bir konumda hizmet veren Rajiceva Alışveriş Merkezi, hem güzel bir gün geçirmek hem de alışveriş yapmak için turistlerin ilk uğradığı yerler arasında.

Belgrad Kalesi ve Kalemegdan Parkı gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan devasa Rajiceva Alışveriş Merkezi; onlarca mağazası, restoranları, sinema salonları, kafeleri ve çocuk oyun alanları ile keyifli bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir adres. Pek çok etkileyici organizasyon, alışveriş etkinlikleri ve gece pazarlarının da düzenlendiği Rajiceva Alışveriş Merkezi, eğlenmek için de gidebileceğiniz popüler yerlerden biri.

Konum Linki

60- Belgrad Otomobil Müzesi

Otomobil tutkunlarının yanı sıra her yaştan çocuklar ve gençlerin de Belgrad gezilerinde ilk uğraması gereken yerlerden biri olan Belgrad Otomobil Müzesi, geniş koleksiyonuyla çok ilgi görüyor. Tito'nun özel arabasının yanı sıra yüzlerce yıllık pek çok antika otomobil ile unutulmaz bir gezi deneyimi sunan otomobil müzesi, taş mimarili etkileyici binasıyla da kültürel mirası olarak kabul ediliyor.

Belgrad Grand Prix yarışlarında kullanılan ilk yarış arabalarından 1897 model Fransız ve Amerikan otomobillerine kadar otomobil dünyasının gelişim süreçlerini gözler önüne seren müzenin mağazasında da bu paha biçilmez antika otomobillerin harika oyuncaklarını satın alabilirsiniz. Haftanın her günü saat 09:30 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veren Belgrad Otomobil Müzesi, güzel bir gün geçirmek için ideal bir adres.

Konum Linki

61- Belgrad Uygulamalı Sanat Müzesi

Şehri gezen her sanat tutkununun keyifle gezebileceği müzelerden biri olan Belgrad Uygulamalı Sanat Müzesi, zengin koleksiyonlarıyla olduğu kadar gösterişli binasıyla da çok ilgi görüyor. 37.000’den fazla sanat eserini içeren sergileriyle Belgrad’ın en önemli sanat merkezlerinden biri haline gelen müzede M.Ö. 4. yüzyılda Antik Yunan döneminden günümüze kadar uzanan paha biçilmez eserleri yakından inceleme şansı bulacaksınız.

1950 yılında kurulan Belgrad Uygulamalı Sanat Müzesi; mücevher, tekstil, dönem mobilyaları, fotoğraf, seramik, porselen ve mimarlık gibi pek çok farklı bölümden oluşuyor. Birbirinden güzel eserlerin yanı sıra kendi sanat eserlerinizi de yapabileceğiniz atölyeler ve eğitimlere de katılabileceğiniz müzenin önündeki çarpıcı heykelleri de incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

62- Zemun Park

Tuna Nehri’nin çarpıcı manzaraları eşliğinde keyifli bir gezi ve alışveriş deneyimi sunan Zemun Park, Belgrad’ın en popüler alışveriş noktalarından biri konumunda. Çocuklar için sunulan geniş oyun alanlarıyla da çok ilgi gören park; Sırp mutfağından lezzetler sunan restoranları, kafeleri ve onlarca çeşit mağazasıyla keyifli bir gün yaşatıyor. 23.000 m2 büyüklüğündeki eğlence parkı ve yıl boyunca düzenlenen etkinlikleriyle de turistleri kendine çeken Zemun Park’a şehrin her yerinden toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

63- Delta City Alışveriş Merkezi

Özellikle dünyaca ünlü markalardan tekstil ürünlerinin satıldığı mağazalarıyla çok ilgi gören Delta City Alışveriş Merkezi, Belgrad’ın en popüler alışveriş merkezlerinden bir diğeri. 6 tane sinema salonu, dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranları ve kafeleriyle şehrin sosyal hayatının kalbinin attığı yerlerden biri haline de gelen Delta City Alışveriş Merkezi, 2007 yılında açıldığından beri çok ilgi görüyor. 2009 yılında Avrupa'nın en iyi alışveriş merkezi de seçilen Delta City, hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla güzel zaman geçirmek için Belgrad’da ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

64- Belgrad Çiçekler Evi (Josip Broz Tito Mozolesi)

Her doğa ve çiçek meraklısının şehri gezerken ilk uğradığı yerlerden biri de Yugoslavya Federal Cumhuriyeti lideri Josip Broz Tito’nun anıt mezarına da ev sahipliği yapan Belgrad Çiçekler Evi. Yugoslav Tarih Müzesi bünyesinde gezebileceğiniz alanda etkileyici cam odalarında sergilenen binlerce çeşit bitki ve çiçek bahçelerinde unutulmaz bir gün geçirebilir, birbirinden güzel süs havuzları arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

65- Belgrad Vespa Müzesi

Hem nostalji meraklıları hem de gençlerin keyifle gezebileceği en güzel Belgrad müzelerden biri olan Belgrad Vespa Müzesi, ünlü İtalyan vespa motorlarının geniş bir koleksiyonunu size sunacak. 1940'lı yıllardan günümüze kadar uzanan Vespa motorlarını yakından inceleme şansı bulabileceğiniz müzede harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Klasik motorlarla ilgili pek çok ilginç bilgi de alabileceğiniz Belgrad Vespa Müzesi’nin mağazasında da Vespa oyuncakları ve onlarca çeşit hediyelik eşya bularak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

66- Karlofça

Belgrad merkezine sadece 1 saat uzaklıktaki Karlofça, günümüze kadar koruduğu tarihi ve otantik atmosferi ile günübirlik geziler yapmak için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Ünlü Karlofça Antlaşması'nın imzalandığı yer olmasıyla tarih kitaplarına geçen Karlofça, hem Osmanlıların inşa ettiği birbirinden güzel mimari şaheserleri hem de Avustralya-Macaristan krallığından günümüze kalan kaleleri ve şatolarıyla tarih, kültür, inanç turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Tuna Nehri kıyısında uzanan Karlofça’da her köşede birbirinden güzel yüzlerce yıllık tarihi evler, Osmanlı döneminden günümüze kalan camiler ve çeşmeleri keşfe çıkabilirsiniz. Bazıları restore edilerek sanat galerisi, butik otel ve müze haline gelen tarihi konakların dönem mobilyalarıyla süslü iç mekanlarını da gezme şansı bulacağınız Karlofça’da Tuna Nehri manzaralı restoranlarda geleneksel Türk mutfağından lezzetler tadarak da gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

67- Petar Lubarda'nın Mirası (The Legacy of Petar Lubarda)

Tam bir kültür şehri olan Belgrad’ın en önemli sanat merkezlerinden biri de 20. yüzyılın en önemli Sırp sanatçılarından biri olan Petar Lubarda'nın paha biçilmez eserlerinin sergilendiği Petar Lubarda'nın Mirası. Sanatçının hayatı boyu ürettiği resimler, çizimler, eskizler ve grafik tasarımların yanı sıra sanatçının mektuplar, aile fotoğrafları ve kişisel eşyalarının da sergilendiği sanat müzesi, aynı zamanda çiçek bahçeleri içinde yükselen klasik mimarili etkileyici binasıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Konum Linki

68- Belgrad Sanat Stüdyosu

Klasik mimarili binasıyla olduğu kadar zengin koleksiyonlarıyla da dikkat çeken Belgrad Sanat Stüdyosu, açıldığı günden beri her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yugoslavya'da yetişmiş pek çok ünlü sanatçının eserini yakından görme fırsatı bulabileceğiniz sanat müzesinin geniş koleksiyonlarında pek çok genç sanatçının da eserleri kalıcı ve geçici sergilerle ziyaretçilere tanıtılıyor.

Farklı sanat akımlarına ayrılmış pek çok bölümü bulunan Belgrad Sanat Stüdyosu; yıl boyu düzenlenen seminer, panel, konferans ve kültürel etkinlikleriyle de sanat meraklılarını kendine çekiyor. Cumartesi günleri hariç haftanın her günü 24 saat boyunca gezebileceğiniz Belgrad Sanat Stüdyosu, kültür ve sanat tutkunlarının şehirde gidebileceği en güzel müzelerden biri.

Konum Linki

69- Belgrad Doğa Tarihi Müzesi

Sadece Belgrad'ın değil, Sırbistan'ın da en eski müzesi olan ve ilk olarak 1895 yılında kurulan Belgrad Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın pek çok farklı coğrafyasından getirilen 1,5 milyondan fazla fosile ve tarihi esere sahip zengin koleksiyonlarıyla hem arkeoloji hem de tarih meraklılarını büyüyor.

Müzenin koleksiyonlarında tarih öncesi memeliler, kuşlar ve böceklerden milyonlarca yıllık dinozor fosillerine kadar birçok etkileyici objeyi yakından görme şansı bulacaksınız. Yıl boyu düzenlenen seminerler, eğitimler, konferanslar ve atölyelerle de dikkat çeken Belgrad Doğa Tarihi Müzesi’nin klasik mimarili tarihi binası da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

70- Belgrad Akvaryumu ve Tropicarium

Hem doğa ve hayvan sevenler hem de çocuklu ailelerin unutulmaz bir gün geçirebileceği Belgrad Akvaryumu ve Tropicarium, şehrin en turistik noktalarından biri olarak çok ilgi görüyor. Dünyanın hemen her okyanus ve denizinden getirilen binlerce canlının yanı sıra tropik ormanların vahşi ve nadir görülen hayvanlarını da yakından görme şansı bulabileceğiniz gezinizde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Vahşi piranalardan Asya denizleri ve Afrika göllerinden getirilen nadir türlere, Kızıldeniz mercan resiflerinden Akdeniz ve Adriyatik balıklarına kadar binlerce rengarenk balığı yakından görme şansı bulacağınız devasa akvaryumda çocuklarınızı yunuslarla da tanıştırabilirsiniz. Yağmur ormanları gibi tropikal bölgelerden getirilen kertenkeleler, dev yılanlar ve semenderleri de inceleyebileceğiniz Belgrad Akvaryumu ve Tropicarium, yıl boyu düzenlenen su altı film gösterimleriyle de çok ilgi görüyor.

Konum Linki

71- Belgrad Şehir Müzesi

1903 yılında kurulan ve şehrin en eski müzelerinden biri olan Belgrad Şehir Müzesi, ünlü Sırp ressamlardan Avrupalı ressamlara kadar pek çok ünlü sanatçının paha biçilmez eserlerine ev sahipliği yapıyor. Belgrad tarihini yansıtan fotoğraf ve resim sergilerinin yanı sıra kültür, sanat, bilim, edebiyat ve mimari gibi pek çok farklı alanda verilmiş eserleri de müzede inceleme fırsatı bulacaksınız. Tarih öncesi dönemlerden Orta Çağ ve günümüze uzanan 1000'den fazla objenin sergilendiği koleksiyonlarını her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Belgrad Şehir Müzesi, yıl boyu düzenlenen konferanslar, seminerler ve atölyelerle de çok hareketli.

Konum Linki

72- Belgrad Selfie Müzesi (Selfie Museum Expose)

Özellikle gençlerin çok ilgisini çeken Belgrad müzelerinden biri olan Belgrad Selfie Müzesi, sadece Sırbistan değil Avrupa'nın da en ilginç müzelerinden biri olarak gezilmeye değer. Özel olarak dekore edilmiş 27 farklı odasında birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz müzede top havuzlarından rengarenk banyolara, ilginç oturma odalarından tarihi salonlara ve hapishanelere kadar pek çok farklı bölümü keşfe çıkabilirsiniz. İnteraktif ve modern müzecilik anlayışının en güzel uygulamalarından biri olan Belgrad Selfie Müzesi’nin interaktif odaları, fotoğraf çekmekten hoşlananların şehri gezerken mutlaka uğraması gereken yerler arasında.

Konum Linki

73- Belgrad Afrika Sanatları Müzesi

Önemli bir kültür şehri olan Belgrad, birbirinden güzel pek çok müzeye ev sahipliği yapıyor. Kültü ve sanat tutkunlarının kesinlikle uğraması gereken Belgrad müzelerinden biri de Afrika Sanat Müzesi. Büyükelçilik yapan ünlü bir diplomatın özel koleksiyonu ile kurulan ve sonraki yıllarda geliştirilen müzede Nijerya'dan Kamerun’a, Togo'dan Kenya’ya kadar pek çok farklı ülkeden getirilmiş 2000’a yakın kültürel eşya ve obje paylaşılıyor.

Etkileyici ahşap heykellerinden gösterişli tören maskelerine, el yapımı silahlardan yöresel giysilere kadar Afrika kültürünü yansıtan birçok objeyi yakından inceleyebileceğiniz Belgrad Afrika Sanatları Müzesi, aynı zamanda yıl boyunca resim sergileri, film gösterimleri ve konserler gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

74- Jovan Cvijic Müzesi

Her köşesi birbirinden güzel sanat müzeleri ile çevrili olan Belgrad’da Sırbistan’ın en ünlü akademisyen ve coğrafyacılarından biri olan Jovan Cvijic’in çalıştığı evin yeniden düzenlenmesi ile hizmete açılan Jovan Cvijic Müzesi, bilim meraklılarının keyifle gezebileceği yerler arasında. 1905 yılında inşa edilmiş klasik mimarili evin dönem mobilyalarıyla süslü oralarında ünlü bilim insanının kişisel eşyalarından önemli çalışmalarına, fotoğraflarından el yazması mektuplarına kadar pek çok objeyi yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

75- Karadordev Park

Belgrad’ın etkileyici anıtlar ve heykellerle süslü sevilen parklarından biri olan Karadordev Park’a şehir merkezinden hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçlarıyla ulaşarak güzel bir mola verebilirsiniz. 1950’li yıllarda açılan park; Sırbistan Ulusal Kütüphanesi, Belgrad Kurtarıcıları Anıtı, Alphonse de Lamartine Anıtı ve Karadorde Anıtı gibi farklı bölümleriyle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında yemyeşil doğal güzellikler içinde uzanan yürüyüş, koşu ve bisiklet yollarıyla spor yapmak isteyen insanları kendine çeken parkta çocuk oyun alanları, süs havuzları ve kahvenizi yudumlayarak dinlenebileceğiniz kafeler gibi olanaklar da bulmanız mümkün.

Konum Linki

76- Usce Parkı

Belgrad’ın turist kalabalığından uzakta yemyeşil doğal güzellikler arasında, Sava ve Tuna nehirlerinin büyüleyici manzaraları eşliğinde güzel bir gün geçirmek için Usce Parkı’na gidebilirsiniz. Şehrin en modern ve simgesel binalarından Usce Kulesi'nden ismini alan geniş park, aynı zamanda Belgrad’ın en büyük alışveriş merkezlerinden olan Usce Alışveriş Merkezi’nin hemen yanı başında uzanıyor.

Hem Sava Nehri hem de Tuna Nehri kenarında uzanan yürüyüş, koşu ve bisiklet yollarıyla spor yapmak için de Belgrad’da en çok tercih edilen yerlerden biri olan Usce Parkı’nın kır bahçeleri ve dinlenme alanlarında dinlendirici molalar verebilirsiniz. Yaz aylarında nehirlerde kano ve sandallarla safarilere çıkabileceğiniz Usce Parkı’nda bahar ve sonbahar aylarında ise sararmış yapraklar arasında romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

77- Belgrad Demiryolu Müzesi (Zeleznicki Muzej)

Şehrin başka bir ilginç müzesi olan Belgrad Demiryolu Müzesi, etkileyici koleksiyonları kadar Neo Klasik mimarili binası ve rengarenk çiçeklerle süslü peyzajlı bahçeleriyle de çok ilgi görüyor. Asırlık lokomotifleri ve vagonlarıyla hem antika ve tarih hem de çocuklu aileler için güzel bir gün sunan Belgrad Demiryolu Müzesi’nde ilk buharlı lokomotifleri de yakından görme şansı bulacaksınız. Ölçeklendirilmiş minyatür lokomotifler, fotoğraf sergileri, posterler ve 8500’den fazla kitaba ev sahipliği yapan kütüphanesiyle de dikkat çeken Belgrad Demiryolu Müzesi’ni hafta içi her gün 09:00 ile 15:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

78- Prenses Ljubica'nın İkametgahı

Belgrad'ın en güzel klasik saraylarından biri olarak gösterilen ve 1830 yıllarından günümüze kalan bir tarihi hazine olan Prenses Ljubica'nın İkametgahı, hem mimari hem de tarih ve kültür meraklılarının keyifle gezilebilecek yerler arasında. Günümüzde kraliyet ailesine ait eşyalar, otantik dönem mobilyaları, sanat eserleri ve antikaların sergilendiği bir kraliyet müzesi olarak hizmet veren konak, Osmanlı dönemi eserlerini görebileceğiniz koleksiyonlarıyla da insanları kendine çekiyor. 19. yüzyıl Batı Avrupa dekorasyonlarının en güzel örneklerini inceleyebileceğiniz salonları ve odalarını gezebileceğiniz Prenses Ljubica'nın İkametgahı, kraliyet yaşamını görmek için de iyi bir fırsat.

Konum Linki

79- Belgrad PTT Müzesi

Etkileyici Neo Klasik binasında Sırp posta hizmetlerinin yüzlerce yıllık gelişimini gözler önüne seren Belgrad PTT Müzesi, tarih ve antika meraklılarının keyifle gezebileceği müzeler arasında. İlk telefonlar da dahil birbirinden ilginç telefonlardan telgraflara kadar pek çok teknolojik aleti görme şansı bulabileceğiniz müze, aynı zamanda zengin fotoğraf ve pul koleksiyonlarıyla da ziyaretçilerini büyülüyor. Hem koleksiyonerler hem de tarihçilerin ilgisini çeken Belgrad PTT Müzesi’nin 1800'lü yıllara kadar uzanan ilginç sergilerini gezerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

80- Ada Stonehenge

Belgrad’ın en ilginç açık hava sanat enstalasyonu olan Ada Stonehenge, İngiltere’nin ünlü taş anıtlarının bir benzerini size sunacak. 1992 yılında tasarlanan ve turistik Ada Ciganlija’nın girişinde yer alan Ada Stonehenge, çevresini saran geniş çim alanlar ve nehir manzaraları eşliğinde muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı veriyor. Ada Ciganlija’nın sevilen plajlarında masmavi nehir sularının tadını çıkardıktan sonra küçük bir yürüyüş yaparak bu devasa taş blokları da yakından inceleyerek fotoğraf çekebilirsiniz.

Konum Linki

81- Miljakovac Ormanı

Belgrad şehir merkezinin 15 kilometre kuzeyinde yer alan orman doğal bir alanı temsil ediyor. Miljakovac Ormanı şehir sakinlerine ve şehre gelen turistlere doğal güzellikler arasında yürüyüş imkanı sunuyor. Geniş bitki örtüsü ve çeşitli kuş türlerinin bir arada görüldüğü orman gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Konum Linki

82- Resavska Mağarası

Sırbistan'ın Resava bölgesinde yer alan Resavska Mağarası gelen tüm ziyaretçilerini harika manzarası ile kendine hayran bırakıyor. Sırbistan'ın en güzel ve en ünlü mağaralarından biri olarak bilinen Resavska mağarası, benzersiz sarkıt ve dikit oluşumları ile adını duyuruyor. 80 milyon yıl öncesine dayanan tarihî bir oluşum olan Resavska Mağarası, turistler için görsel bir şölen sunuyor. Mağaranın içinde yer alan büyüleyici damlataş oluşumları, renkli aydınlatmalarla süsleniyor. Mağara aynı zamanda yer altı akarsuları ve göletleriyle de renkli bir şölen sunuyor. Bu özellikler, mağarayı ziyaret edenleri büyüler nitelikte. Resavska Mağarası, doğa severler ve macera arayanlar için vazgeçilmez bir destinasyon olabilir.

Konum Linki

Yazar Notu: Mağarayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ayağınıza rahat spor ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz.

83- Košutnjak Park Hayvanat Bahçesi

Košutnjak Park Hayvanat Bahçesi, Belgrad'ın Košutnjak Parkı içinde yer alan keyifli bir hayvanat bahçesidir. Şehir merkezinin dışında doğal bir çevre içinde bulunan hayvanat bahçesi, çeşitli hayvan türlerini içerisinde barındırıyor. Ziyaretçiler, vahşi doğadan gelen ve çeşitli kıtalardan gelen hayvanları yakından görme fırsatı buluyor. Košutnjak Park Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda doğal yaşamı koruma ve farkındalığı artırma amacıınında taşıdığını belirtmek isteriz. Doğa sevgisiyle dolu bir gün geçirmek isteyenler için mükemmel bir destinasyon olabilir.

Konum Linki

84- Otel Moskova

Belgrad'ın tarihi ve sembolik taşlarından biri olduğunu söylemeliyiz. Şehir merkezinde, Terazije Meydanı'nda bulunan bu otel, 1908 yılında inşa edilmiştir. Otel Moskova, dönemin lüks ve zarafetin simgesi olarak bilinip hem yerel halka hem de ünlülere hizmet vermiştir. Tarihi ve mimari açıdan önem taşıyan bu otel, Belgrad'ın kültürel ve sosyal dokusuna katkıda bulunmaktadır. Otel Moskova, şehri ziyaret edenler için tarihi bir mekanda konaklama imkanı sunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Mimari güzelliği ile etkileyen Hotel Moskva'nın restoran kısmında tatlı ve kahve keyfi yapmanızı öneririz.

85- Kralja Aleksandra Bulvarı

Kralja Aleksandra Bulvarı, Belgrad'ın önemli ana caddelerinden biri olarak biliniyor. Şehir merkezinin ana arterlerinden biri olan bu bulvar, Belgrad'ın tarihini ve çeşitli mekanlarını bir araya getirdiğini söyleyebiliriz. Kralja Aleksandra Bulvarı, alışveriş, tarihi binalar, restoranlar ve kafe seçenekleri ile birçok alternatifi bünyesinde bulunduruyor. Cadde boyunca farklı dönemlere ait mimari yapılar ve kültürel alanlarında bulunduğunu belirtmek isteriz. Günün neredeyse her saati ayakta olan cadde hem turistler hem de yerel halk için cazibe merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Konum Linki

Yazar Notu: Ünlü olan bu caddeyi tam olarak gezmek için bir gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

86- Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın merkezinde yer alan önemli meydanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin tarihi ve kültürel dokusu içinde bulunan bu meydan, çeşitli önemli binalara ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Tarih boyunca farklı adlarla anılmış olan meydan, şehrin canlılığını yansıtan bir merkezi noktalardan biri. Meydanın etrafında tarihi binalar, alışveriş olanakları, restoranlar ve kültürel mekanlarında bulunduğu birçok seçeneğin bir arada olduğunu söyleyebiliriz. Belgrad Cumhuriyet Meydanı şehrin sosyal hayatına renk katan ve tarihini yansıtan önemli mekanları bir arada barındırdığını söyleyebiliriz.

Konum Linki

Otel


busraguzeller
Büşra Güzeller
167 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar