Uçakla Irak'a giden Türk vatandaşlarına vize kaldırıldı

Uçakla Irak'a giden Türk vatandaşlarına vize kaldırıldı

Türkiye ile Irak arasında yapılan anlaşmalar sonrasında vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları, Irak'a havayoluyla gidilmesi koşuluyla 10 gün vizesiz seyahat edebilecek. Türk vatandaşları Bağdat, Musul, Erbil, Süleymaniye ve Basra kentlerine uçak yolculuğu yaparak seyahat etmeleri halinde vizeye tabi tutulmayacak. Dışişleri Bakanlığı bir uyarı yazısı yayımlayarak, Irak'a karayoluyla seyahat edenlerin vize almaları gerektiğini duyurdu.

Sonbaharda vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Sonbaharda vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Sonbahar geldi artık yaz tatili havasından çıktık ancak hala tatile doymayanlar ya da yazın tatile çıkamayanlar olabilir. Bir de yurt dışına gitmek isteyen ancak vizeyle uğraşmak istemeyenler de çok. Eğer siz de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında tatile çıkmak istiyor ancak vizesiz gidebileceğiniz bir yurt dışı gezisi arıyorsanız bu önerilerimize göz atmadan seyahat planlarınızı yapmayın.

Vizesiz gidebileceğiniz yerler

Vizesiz gidebileceğiniz yerler

Vizeyle uğraşmak hem maliyet hem de zaman gerektiren bir şey. Pek çok kişi bu prosedürler yüzünden yurt dışı tatiline sıcak bakmıyor. Örneğin Avrupa ülkelerinin birçoğunda geçerli Schengen vizesi için vize alacak şirketin ücretini de eklersek, 100 euro'yu gözden çıkartmak gerekiyor. Tabii bir sürü formalite de cabası. Evraklar, parmak izi, randevu alma vs. gibi uğraşmanız gereken birçok işlem var. Bunlarla uğraşmak istemeyenler için kıta kıta vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri sıraladım. Türk vatandaşlarından, 90 güne kadar olan turistik gezilerinde vize istemeyen pek çok ülke var. Yani sadece pasaportunuzla ya da sınırda basit bir iki işlem yaparak seyahat edebileceğiniz ülkeler bulunuyor. (Bir küçük hatırlatma; bu yazı 29 Mart 2016 tarihinde güncellendi. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.) İşte kıta kıta vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler listesi...

Vizesiz Ucuz Tatil:Üsküp

Vizesiz Ucuz Tatil:Üsküp

Bu hafta tatil rotamızı yurtdışına çevirdik. Memleketim diye söylemiyorum “Vizesiz gidebileceğim aynı zamanda ucuz tatil yapabileceğim bir ülke arıyorum” diyorsanız Makedonya ve Üsküp tercihi tam size göre...

Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler ve şehirler

Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler ve şehirler

Siz de vize almak büyük bir zaman ve para kaybı diye düşünenlerden misiniz? Peki ya pasaport? Bütün bir yıl boyunca birkaç gün geçireceğiniz tatil için bu defa pasaport bile almak veya süresini uzatmak istemiyorsanız, hem Türkiye'ye yakın hem de sadece nüfus cüzdanınızla seyahat edebileceğiniz yerleri keşfetmeye ne dersiniz?

Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Şehirler

Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Şehirler

Sonbahar mevsimini hissetmeye başladığımız bu günlerde deniz tatilleri yerini yavaş yavaş kültür turlarına bırakıyor. Bazı şehirlerde ise denize girmek için ideal zamanlar yeni başladı. Sizin için hala denize girebileceğiniz ve bu mevsimde gezilmesi gereken yerleri listeledik. Bunu yaparken de özellikle vizesiz yurt dışı tatili yapabileceğiniz yerleri seçtik.

Moğolistan'a Vize Kaldırıldı

Moğolistan'a Vize Kaldırıldı

Yapılan çok sayıda araştırmada seyahat edilecek ülke seçilirken ilk olarak vize isteyip istemediğine bakıldığını düşünecek olursak iyi haber; Moğolistan ile vizeler kalktı. İki devlet arasında yapılan anlaşmaya göre Moğolistan ve Türkiye vatandaşları 30 güne kadar yapacakları seyahat için artık vize almak zorunda değil.

Vize muafiyeti ne getirecek?

Vize muafiyeti ne getirecek?

AB ile sürdürdüğümüz uzun maraton koşusu nihayet vize için biraz da olsa şekil almaya başladı. Yurtdışına gidenlerin en büyük kabusudur vize işlemleri. Hele daha önce vize almadıysanız bir sürü evrak istenir, onları halledip konsolosluğa gidersiniz ‘bekleyin’ denir. Sizden yeni evraklar istenir. Hesabınıza para yatırın, biletinizi alın, otel rezervasyonunuzu yapın denir. İsteklerin ardı arkası kesilmez.

Ukrayna'ya vizesiz seyahat 60 güne çıktı

Ukrayna'ya vizesiz seyahat 60 güne çıktı

THY ve Ukrayna hükümeti karşılıklı anlaşarak 30 gün olan vizesiz kalış süresini 60 güne çıkarttı. Türk vatandaşlarına Ukrayna’da 60 gün vizesiz kalmasına imkan tanıyan kanun Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Kuveyt vizesi kalkıyor

Kuveyt vizesi kalkıyor

Vizesiz gidilebilecek ülkelere Kuveyt de eklendi. İki ülke arasında yapılan anlaşmalardan sonra 1 Kasım’dan itibaren Kuveyt vizesi giriş kapısından alınabilecek. İki ülkenin Dışişleri bakanlarının anlaşmasına göre isteyenler sınır kapılarından vize alarak ziyaret edebilecek.

x