Dünyanın en güçlü pasaportları (2017)

Dünyanın en güçlü pasaportları (2017)

Sadece pasaportunuzla dünyanın neredeyse tüm ülkelerine gitmeyi herkes arzular. Bu konuda Türkiye olarak Avrupa ve ABD, Kanada gibi ülkelere maalesef vizesiz gidemiyoruz. Oysa ki bazı ülke pasaportu kullananlar bu konuda çok şanslı. İşte pasaport index’in 2017 verilerine göre dünyanın en güçlü pasaportları.

Vize istemeyen 10 Avrupa ülkesi

Vize istemeyen 10 Avrupa ülkesi

Evraklar, formaliteler derken vize almak bir çok kişi için zor gelebiliyor. En az 100 Euro gibi bir rakamı da gözden çıkarmak gerekiyor. Oysa ki bazı Avrupa ülkeleri Türklerden vize istemiyor. İşte vizesiz de seyahat edebileceğiniz 10 Avrupa ülkesi...

Rusya'nın Vladivostok şehrine vizesiz seyahat

Rusya'nın Vladivostok şehrine vizesiz seyahat

Rusya’nın Uzakdoğu bölgesinde bulunan Çin ve Kuzey Kore sınırındaki liman şehri Vladivostok’a vizesiz seyahat imkanı doğdu. Rusya Başbakanı Medvedev aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülke vatandaşlarının bu şehri vizesiz gezmesine olanak sağlayan kararnameyi imzaladı. Buna göre sadece pasaportunuzla bu Rus liman kentini ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa'da ucuza tatil için 6 vizesiz ülke

Avrupa'da ucuza tatil için 6 vizesiz ülke

Yurt dışında tatil yapmak istiyor ama gitgide artan masraflar nedeniyle bir türlü cesaret edemiyor musunuz? O zaman iyi bir haberimiz var! Avrupa'nın en güzel şehirlerinden bazılarını bütçenizi hiç zorlamadan, vize masrafına girmeden görebilirsiniz.

Vizesiz Ukrayna'yı görmek için 5 neden

Vizesiz Ukrayna'yı görmek için 5 neden

Tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda Türk ziyaretçiyi çeken Ukrayna'ya yakın zamanda pasaport gerekmeksizin sadece nüfus cüzdanımız veya kimlik kartlarımızla seyahat edebileceğiz. Başkent Kiev ve Odessa gibi şehirleriyle gezginleri büyüleyen Ukrayna'yı görmek için geçerli nedenler neler?

Ukrayna'ya pasaportsuz gidilebilecek

Ukrayna'ya pasaportsuz gidilebilecek

Türklerin seyahat etmeyi sevdiği ülkelerden biri olan Ukrayna'ya sadece nüfus cüzdanıyla seyahat edilebilmesi için anlaşmaya varıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki ülke vatandaşlarının sadece kimlik kartlarıyla seyahat edebilmesi için anlaşma yapıldığını açıkladı.

Uçakla Irak'a giden Türk vatandaşlarına vize kaldırıldı

Uçakla Irak'a giden Türk vatandaşlarına vize kaldırıldı

Türkiye ile Irak arasında yapılan anlaşmalar sonrasında vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları, Irak'a havayoluyla gidilmesi koşuluyla 10 gün vizesiz seyahat edebilecek. Türk vatandaşları Bağdat, Musul, Erbil, Süleymaniye ve Basra kentlerine uçak yolculuğu yaparak seyahat etmeleri halinde vizeye tabi tutulmayacak. Dışişleri Bakanlığı bir uyarı yazısı yayımlayarak, Irak'a karayoluyla seyahat edenlerin vize almaları gerektiğini duyurdu.

Sonbaharda vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Sonbaharda vizesiz gezilebilecek 5 ülke

Sonbahar geldi artık yaz tatili havasından çıktık ancak hala tatile doymayanlar ya da yazın tatile çıkamayanlar olabilir. Bir de yurt dışına gitmek isteyen ancak vizeyle uğraşmak istemeyenler de çok. Eğer siz de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında tatile çıkmak istiyor ancak vizesiz gidebileceğiniz bir yurt dışı gezisi arıyorsanız bu önerilerimize göz atmadan seyahat planlarınızı yapmayın.

Vizesiz gidebileceğiniz yerler

Vizesiz gidebileceğiniz yerler

Vizeyle uğraşmak hem maliyet hem de zaman gerektiren bir şey. Pek çok kişi bu prosedürler yüzünden yurt dışı tatiline sıcak bakmıyor. Örneğin Avrupa ülkelerinin birçoğunda geçerli Schengen vizesi için vize alacak şirketin ücretini de eklersek, 100 euro'yu gözden çıkartmak gerekiyor. Tabii bir sürü formalite de cabası. Evraklar, parmak izi, randevu alma vs. gibi uğraşmanız gereken birçok işlem var. Bunlarla uğraşmak istemeyenler için kıta kıta vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri sıraladım. Türk vatandaşlarından, 90 güne kadar olan turistik gezilerinde vize istemeyen pek çok ülke var. Yani sadece pasaportunuzla ya da sınırda basit bir iki işlem yaparak seyahat edebileceğiniz ülkeler bulunuyor. (Bir küçük hatırlatma; bu yazı 29 Mart 2016 tarihinde güncellendi. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.) İşte kıta kıta vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler listesi...

Vizesiz Ucuz Tatil:Üsküp

Vizesiz Ucuz Tatil:Üsküp

Bu hafta tatil rotamızı yurtdışına çevirdik. Memleketim diye söylemiyorum “Vizesiz gidebileceğim aynı zamanda ucuz tatil yapabileceğim bir ülke arıyorum” diyorsanız Makedonya ve Üsküp tercihi tam size göre...

x