Her biri sanat eserini andıran yüzlerce yıllık konakları ve tarihi atmosferiyle UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Safranbolu; tarih, kültür ve fotoğrafçılık gezilerinin en sevilen adreslerinden biri. Her köşesi konaklar ve yüzlerce yıllık tarihi yapılarla süslü sokakları adeta açık hava müzesini andıran ilçe, dünyanın her yerinden gelen binlerce insanı misafir ediyor. Rengarenk yöresel ürünlerle süslü Safranbolu Eski Çarşıda keyifli alışverişi yapabileceğin gezinde Osmanlı dönemi mimari özelliklerini günümüze kadar koruyan camileri ziyaret edebilir ve dar sokaklarda sıralanan restoranlarda geleneksel Anadolu lezzetleri tadarak güzel bir gün geçirebilirsin.

Türkiye’nin en kendine özgü ilçelerinden biri olan ve büyülü atmosferini günümüzde de koruyan Safranbolu’da gezilecek yerlere geçmeden önce ilçeye gideceklerin bize en çok sorduğu soruları cevaplayarak yazıya başlıyoruz.

Safranbolu’da ne yenir?

Safranbolu seyahatin sırasında uzun fasulye, dilme fasulye, perohi, ekşili kelle, bükme, delioğlan sarığı, oklava dolması, çingene baklavası ve un helvasının mutlaka tadına bakamlasın.

Safranbolu kaç günde gezilir?

Safranbolu’yu tam olarak keşfetmek için 2-3 gününü ayırmalısın.

Safranbolu’ya hangi ayda gidilir?

Safranbolu kış aylarında  oldukça soğuk ve yağışlı. İlçeyi tam olarak gezmek ve keyfini çıkarmak için bahar ve yaz aylarını tercih etmelisin.

1. Tokatlı Kanyon

Tokatlı Kanyonu havadan görünümü

Sadece Safranbolu'nun değil Türkiye'nin de en özel tabiat harikalarından biri olan Tokatlı Kanyonu, Safranbolu merkezine 6 kilometre uzaklıkta. Her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan ve 9 kilometre boyunca uzanan devasa Tokatlı Kanyonu; ev sahipliği yaptığı endemik bitki türleri, vahşi yaşam zenginliği ve büyüleyici doğa güzellikleriyle görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Kanyon yamaçlarında uzanan yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğin, dağ eteklerindeki kamp alanlarında tatil yapabileceğin Tokatlı Kanyonunu çevresindeki kır bahçeleri ve piknik yapabileceğin alanlarıyla da çok ilgi görüyor. Dağcılık, kaya tırmanma, trekking ve dağ bisikleti gibi doğa sporları yapmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri olan Tokatlı Kanyonunun en güzel panoramik manzaralarını izlemek için ise Kristal Cam Terasa mutlaka uğramalısın.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Yetişkin 50 TL

 • Öğrenci 40 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.30-20.30

Yazar Notu: Kanyona ulaşmak için merdiven inmen gerekiyor. Çocuklu aileler ve yaşlılar için yorucu olabilir.

2. Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi görünümü

Safranbolu'nun panoramik manzaralarını izlemek için ilk uğraman gereken yerlerden biri de ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıktaki Hıdırlık Tepesi. Özellikle bahar ile yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan, büyüleyici Safranbolu sokaklarının ve konakların en güzel manzaralarını gözler önüne seren Hıdırlık Tepesi, sıcak yaz akşamlarında serin havada yürüyüşlere çıkmak için de en ideal noktalardan biri.

Dar sokaklarda sıralanan Safranbolu’nun tarihi evlerinin kuş bakışı manzaralarının fotoğraflarını çekebileceğin tepe, aynı zamanda Orhan Gazi'nin ünlü komutanlarından Hıdır Bey’in türbesi, Kurtuluş Savaşı kahramanı Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarı ve Hasan Paşa'nın türbesi için de sıkça ziyaret ediliyor. Mola verebileceğin çay bahçeleri, yürüyüş parkurları ve dinlenme alanları da bulabileceğin Hıdırlık Tepesi’nde özellikle gün batımında Safranbolu'nun en güzel fotoğraflarını çekebilir ve kahveni yudumlayarak atmosferin tadını çıkarabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 30 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-00.00

Yazar Notu: Tuvalet için bozuk para aldığından emin ol.

3. Safranbolu Tarihi Saat Kulesi

Safranbolu Saat Kulesi görünümü

Her köşesi büyüleyici tarihi hazinelerle süslü Safranbolu'da hemen dikkatini çekecek yapılardan biri de Osmanlı padişahı 3. Selim'in sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Safranbolu Tarihi Saat Kulesi. 12 metre yükseklikteki etkileyici kulenin alt bölümü sağlam kesme taşlar, üst bölümü ise ahşap süslemelerle tasarlanmış.

Safranbolu’nun ünlü konaklarını andıran bir mimari tarzla inşa edilen saat kulesi, 1700’lü yıllardan beri ayakta duran ve asırlardır çalışmaya devam eden simgesel yapılardan biri. İlçenin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri de olan Safranbolu Tarihi Saat Kulesi’ni Gümüş Sokak üzerinde ziyarete ederek sen de bu çarpıcı şaheseri yakından görebilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 09.00-17.30

4. Safranbolu Kent Ormanı

Safranbolu Kent Ormanı içinde ahşap yürüyüş yolu

 

İlçe merkezinden 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğin en güzel yeşil olanlardan biri olan Safranbolu Kent Ormanı, bölgenin zengin doğal güzelliklerini görmek için ideal bir gezi alanı. Temiz havada doğa yürüyüşlerine çıkabileceğin veya bisiklet kiralayarak keşfe çıkabileceğin kent ormanı, özellikle sıcak yaz günlerinde çam ormanları arasında sıralanan mesire alanlarıyla çok ilgi görüyor. Hafta sonu kahvaltıları yapabileceğin kır bahçeleri, çardaklar, dinlenme ve çocuk oyun alanları gibi imkanlar da sağlanan Safranbolu Kent Ormanına ilçenin tarihi hazinelerini gezdikten sonra yorgunluk atmak için uğrayabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 35 TL

 • Araç 70 TL

5. Baklabostan Şelalesi

Baklabostan şelalesi görünümü

Safranbolu'nun gizli doğa harikalarından biri olan Baklabostan Şelalesi, Baklabostan Tabiat Parkının en özel köşelerinden biri. Endemik bitki türleri içinde akan bembeyaz suları ve yaz aylarında bile buz gibi kalan kaya göletleriyle hafta sonu gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Baklabostan Şelalesinin çevresinde sevdiklerinle piknik yapabilir, olta balıkçılığı yaparak yorgunluk atabilir veya yaz aylarında serin suların tadını çıkararak kalabalıklardan uzakta güzel bir gün geçirebilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Şelalede telefon çekmiyor.

6. Kristal Cam Teras

Safranbolu İncekaya (Tokatlı) Kanyonundaki 80 metre yüksekliğinde bulunan Kristal Cam Teras.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsan, panoramik doğa fotoğrafları çekmek ve Tokatlı Kanyonu’nun devasa kaya duvarlarını görmek için Safranbolu Kristal Cam Terasa uğrayabilirsin. 80 metre yükseklikteki bir tepede yer alan etkileyici cam teras, el değmemiş doğal güzellikleriyle ünlü Tokatlı Kanyonunun en özel noktalarından birinde bulunuyor ve her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Çevresinde oksijen seviyesi yüksek tertemiz havanın tadını çıkarabileceğin kır bahçeleri ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları bulabileceğin cam terasta sıcak yaz aylarında serinleyebilir, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 50 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-22.00

7. Bulak Mencilis Mağarası

Bulak Mencilis Mağarası iç görünümü

Safranbolu’da her doğa tutkununun görmesini önerdiğimiz tabiat harikalarından biri de 3 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Bulak Mencilis Mağarası. Safranbolu'ya yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer alan ve geniş bir vadinin doğal güzellikleri arasında gizlenen mağara, 6 kilometre gibi devasa bir uzunluğa sahip. 400 metrelik kısmını özel ışıklandırmalar ve yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabileceğin Bulak Mencilis Mağarası’nın içinde milyonlarca yılda oluşmuş ve her biri sanat eserini andıran devasa sarkıtları, dikitler, büyüleyici damlataş havuzları arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsin.

Türkiye'de düzenlenen mağaracık turlarında da önemli adreslerinden biri haline gelen Bulak Mencilis Mağarası’nın bulunduğu konumdan etkileyici doğa manzaralarına şahit olabilir, dev mağaranın içindeki şelale ve göletlerin de harika fotoğraflarını çekebilirsin. Kendine özgü temiz havasıyla da ünlü olan mağara, solunum sorunları yaşayanlar tarafından da sağlık amacıyla sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 100 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

8. Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşı terli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer

Yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yer olan Safranbolu Eski Çarşı, Arnavut kaldırımlı dar sokakları saran rengarenk yöresel ürünleriyle mutlaka uğraman gereken yerler arasında. Tarihi ve otantik atmosferini korumayı başaran ve tarihin her döneminde ilçede ticaretin kalbinin attığı en önemli yerlerden biri olan Safranbolu Eski Çarşının yüzlerce yıllık dükkanlarında Safranbolu konaklarının maketleri, safran çiçekleriyle yapılan kozmetik ürünler, yöresel baharatlar, çeşit çeşit giysiler ve el yapımı hediyelik eşyalar gibi binlerce ürünü bir arada bulabilirsin.

Tarih kahvehanelerde keyifli bir mola vererek kahveni yudumlayabileceğin, küçük restoranlarda geleneksel Osmanlı yemekleri tadabileceğin Safranbolu Eski Çarşı, ilçe merkezinde Cami Sokak üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için en çok tercih edilen yerlerden olan Safranbolu Eski Çarşı, fotoğraf çekmekten hoşlananlarında ilk görmesini önerdiğimiz yerlerden.

Konum Linki

Yazar Notu: Eski çarşıdan bir şey alırken pazarlık yapmanı öneriyoruz. Gördüğünüz ürünler şehir çarşısında daha ucuz olabilir, karşılaştırmadan almamalısın.

9. Yörük Köyü

Yörük Köyü sokak görünümü

Büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak günümüze kadar bozulmadan kalmış büyüleyici bir Anadolu köyünü keşfe çıkmak için Safranbolu Yörük Köyüne uğrayabilirsin. Hem rehberli turlar hem de sık aralıklarla bulabileceğin minibüslerle gidebileceğin Yörük Köyü, koruma altına alınan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği 93 tane tarihi konağıyla Safranbolu’nun küçük bir örneğini sunuyor.

Bir açık hava müzesi olarak gezebileceğin ve her köşesinde büyüleyici bir manzarayla karşılaşabileceğin Yörük Köyü, 450 yıllık bozulmamış güzelliğiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması beklenen ender köylerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Dar ve labirent köy sokaklarında yüzlerce yıllık tarihi konaklar arasında keyifle gezebileceğin ve muhteşem fotoğraflar çekebileceğini gezinde asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren çay bahçelerinde küçük bir mola verebilir veya tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan geleneksel köy yemeklerinin tadına bakabilirsin.

Konum Linki

10. Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu yeşil doğa manzarası

Tokatlı ve İncekaya Kanyonları ile birlikte doğa tutkunları ve fotoğraf meraklılarının keşfe çıkabileceği en güzel yerlerden biri de Safranbolu'ya sadece 38 kilometre uzaklıktaki Şeker Kanyonu. Devasa kanyon, 150 metre yüksekliği bulan devasa kaya duvarlarıyla dağcılık ve kaya tırmanma gibi doğa sporları yapmak isteyen Türkiye'nin dört bir yanından insanı kendine çekiyor. Zorlu trekking parkurlarında rehberli yürüyüşlerle keşfe çıkabileceğin veya dağ eteklerinde bisiklet turlarına katılabileceğin Şeker Kanyonunun oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla yılın yorgunluğunu atıp yenilenmek için de uğrayabilirsin.

Konum Linki

11. Safranbolu Çikolata Müzesi

çikolata görseli

Çocuklu ailelerin ve tatlı sevenlerin keyifle gezebileceği çok ziyaret edilen Safranbolu müzelerinden biri olan Çikolata Müzesi, ilçenin ünlü çikolata ustalarından Mesut Kırımlı tarafından açıldı. Tarihi bir konağın odalarında rengarenk çikolatalardan yapılmış Safranbolu konakları, camileri, köprüleri, çeşmeleri ve bölgenin ünlü safran çiçeklerine kadar birçok büyüleyici eseri görme şansı bulabilirsin.

Benzersiz koleksiyonuyla çok ilgi gören Safranbolu Çikolata Müzesindeki çikolata çeşmeleri de çocukların çok ilgisini çekiyor. Pek çok ünlü siyasetçi ve sanatçının çikolatadan yapılmış portrelerini de yakından görme şansı bulabileceğin müzenin mağazasında ise Safranbolu'nun lezzetli çikolatalarını satın alabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 75 TL

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.30-19.30

12. Yazıköy

Yazıköy tarihi yapı evi kış mevsiminde

Safranbolu'da günübirlik geziler yapabileceğin ve yüzlerce yıldır bozulmamış tarihi dokusunu yakından görebileceğin sevilen gezi alanlarından biri de Yazıköy. Yüzlerce yıldır bozulmamış eski bir Rum Köyü olan Yazıköy’de uzun süre Türkler ve Rumlar bir arada yaşamını sürdürmüş. Her köşesi taş ve ahşap mimari konaklarla çevrili olan ve Safranbolu'nun küçük bir örneğini andıran Yazıköy’ün sessiz ve huzurlu atmosferinde güzel bir yürüyüş yaparak dağ eteklerinde sıralanan konakların harika fotoğraflar çekebilir, köy kahvelerinde çayını yudumlayarak dinlenebilir, köyde yetiştirilen organik ürünleri satın alabilir veya geleneksel Anadolu yemeklerini tadabilirsin.

Konum Linki

13. İncekaya Su Kemeri

Su kemeri İncekaya, Safranbolu, Karabük

Hem rehberli tarih ve doğa gezileri hem de fotoğrafçılık turlarıyla keşfe çıkabileceğin büyüleyici bir yapı olan İncekaya Su Kemeri, Tokatlı Kanyonunun en çok ziyaret edilen parçalarından biri. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen devasa su kemeri, sarp kayalar ve el değmemiş doğal güzellikler arasında kartpostal güzelliğinde bir manzara sunuyor.

60 metre yüksekliğe sahip ve 5 tane gözlü olan İncekaya Su Kemeri, kesme taşlar ile Horasan harcı kullanılarak inşa edilen sağlam mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Safranbolu’ya su taşıması için inşa edildiği düşünülen ve fotoğrafçıların da sıkça uğradığı tarihi yapılardan biri olan İncekaya Su Kemerinin özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 09.00-19.00

14. Tarihi Cinci Hamamı

Tarihi Cinci Hamamı havadan görünümü

Halk arasında Yeni Hamam olarak da bilinen ve ilçenin tarihi yapıları arasında en çok ziyaret edilenlerden biri olan Cinci Hamamı, hemen yanı başında yer alan Cinci Hanı ile birlikte 17. yüzyılın ortasında inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Safranbolu Kazaskeri Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında inşa ettirilen, kadınlara ve erkeklere özel iki farklı bölümü bulunan tarihi hamam, Osmanlı döneminin en güzel hamam örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Kubbeli mimarisi ve kesme taşlarla inşa edilmiş tasarımıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Safranbolu gezilerinden sonra tarihi hamama uğrayarak hem çarpıcı Osmanlı dönemi hamam mimarisini inceleyebilir hem de sıcak sularda yorgunluğunu atabilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 10.00-22.00

Yazar Notu: Hamama gitmeden önce telefonla fiyat sormanı öneriyoruz.

15. Havuzlu Asmazlar Konağı

Havuzlu Asmazlar Konağı dış görünümü

Her köşesi birbirinden güzel konaklarla çevrili Safranbolu'da görmeni önerdiğimiz etkileyici yapılardan biri de 19. yüzyıl başlarında inşa edilen ve Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Havuzlu Asmazlar Konağı. 3 tane etkileyici konağın birleşiminden oluşan, rengarenk çiçekler ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü geniş bir bahçe içinde yer alan konak, 1989 yılında restore edilerek otele dönüştürüldü.

Türkiye'nin ilk otele dönüştürülen tarihi konağı olduğu için de ayrı bir tarihi öneme sahip olan Havuzlu Asmazlar Konağı’nın 19. yüzyıl dekorasyonları ve antikalarla süslü odalarını gezebilir, konağın restoranında geleneksel Anadolu mutfaklarından ulusal ve uluslararası lezzetlerin tadına bakabilirsin.

Konum Linki

16. Sorgun Yaylası

Sorgun yaylası havadan görünümü

Sıcak yaz günlerinin değişmez adreslerinden biri de deniz seviyesinden yaklaşık 1650 metre yükseklikte uzanan yemyeşil Sorgun Yaylası. Bahar ve yaz aylarında açan sarı yayla çiçekleri, dağ eteklerinde gizlenmiş ahşap yayla evleri, mesire alanları ve kır bahçeleriyle turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan yayla, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla sağlık amaçlı da çok ziyaret ediliyor.

Yaz aylarında doğa gezileri ve yayla turlarıyla keşfedebileceğin, Safranbolu’ya yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Sorgun Yaylası, Ankara ve Bolu gibi şehirlere de yakın bir konumda yer aldığı için özellikle yaz aylarında oldukça hareketli.

Konum Linki

17. Cinci Hanı

Cinci Hanı avludan görünümü

Safranbolu'nun görülmeye değer tarihi eserlerinden biri de Kazasker Hüseyin Efendi tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilen Cinci Hanı. Kesme ve moloz taşlarla inşa edilen ve Osmanlı döneminden Safranbolu'da kalan en etkileyici yapılardan biri olarak kabul edilen tarihi han, 2 katlı ve 63 odaya sahip.

Benzersiz taş ve ahşap el işçilikleriyle dikkat çeken, günümüzde bir bölümü otel ve restoran olarak kullanılan Cinci Hanı’nın otantik atmosferinde keyifli bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebilir, restoranda ise geleneksel Safranbolu ve Anadolu lezzetleri tadabilirsiniz. Taş mimarili ve yöresel dekorasyonlarla süslü otel odalarında büyüleyici atmosferde birkaç gün konaklayarak tatil de yapabilirsin.

Konum Linki

18. Keltepe Kayak Merkezi

Keltepe kar merkezi görünümü

Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek noktalarından biri olan Keptepe’nin eteklerinde hizmet veren Keltepe Kayak Merkezi, kış aylarında bembeyaz manzaralar eşliğinde gezilere çıkmak ve kayak yapmak için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

1250, 869 ve 607 metrelik uluslararası standartlarda pistlere sahip olan kayak merkezinde her yaş için kayak eğitimleri de veriliyor. 2200 kişilik 873 metre telesiyej, 690 metre uzunluğunda bir teleski ve bayblift gibi imkanlar bulabileceğin Keltepe Kayak Merkezi’nde kayak ekipmanları da kiralayabilirsin. Kar üstünde mangal yapabileceğin ve sevdiklerinle eğlenceli bir kış günü geçirebileceğin kayak merkezi, bembeyaz çam ormanları arasında uzanan yürüyüş yollarıyla kar yürüyüşlerinin de ana merkezlerinden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk olan bölgeye giderken yanınıza hırka almanızı öneriyoruz.

19. İncekaya Kanyonu

İncekaya kanyonunun Kristal Teras'tan görünümü

Safranbolu'da doğa sporları yapmak için Tokatlı Kanyonu’yla birlikte en çok ziyaret edilen yerlerden biri de İncekaya Kanyonu. İlçe merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan devasa kanyon, Osmanlı döneminden kalan bir mimari şaheser olan İncekaya Su Kemeri ve kısa bir yürüyüş mesafesindeki Kristal Cam Terasla da her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra tarih gezileri ve fotoğraf safarilerinin de değişmez adreslerinden biri olan İncekaya Kanyonunun kar sularıyla dolan buz gibi derelerinde yaz aylarında serinleyebilir, olta balıkçılığı yapabilir veya metrelerce yükseklikteki kaya duvarlar arasında yürüyüşlere çıkarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsin.

Konum Linki

20. Sipahioğlu Konağı

Sipahioğlu Konağı iç görünümü

Sokaklarında sanat eserini andıran çarpıcı konakların sıralandığı Safranbolu'da en dikkat çeken konaklardan biri de günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden olan Yörük Köyü’nde bulunan büyüleyici Sipahioğlu Konağı. 300 yıllık taş ahşap ve mimari konak; Safranbolu'nun klasik mimarisini yansıtan dış cephesi, yöresel dekorasyonlar ve antikalarla süslü iç mekanlarıyla sizi büyüleyecek güzellikte. 3 kata yayılan odalarında Safranbolu'nun geleneksel kültürünü ve yaşam tarzını yakından görebileceğin Sipahioğlu Konağı’nda yöreye özgü en güzel ahşap işçiliklerini de yakından görme şansı bulacaksın.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 20 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.00

21. Sarıçiçek Yaylası ve Göleti

Sarıçiçek yaylası görünümü

Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve turist kalabalıklarından uzakta dinlendirici bir gün yaşamak için Safranbolu'ya yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Sarıçiçek Yaylası ve Göletine uğrayabilirsin. İsmini vadileri ve dağ eteklerini saran sapsarı yayla çiçeklerinden alan, Safranbolu'nun en popüler kamp alanlarına ev sahipliği yapan Sarıçiçek Yaylası, ortasında tablo güzelliğinde bir manzara sunan Sarıçiçek Göleti ile her mevsim doğa tutkunları ve fotoğrafçıları kendine çekiyor.

Yayla turları ve doğa gezileriyle güzelliklerini yakından görebileceğin Sarıçiçek Yaylası; dağ eteklerinde sıralanan kır bahçeleri, mesire alanları, çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları ve kamp alanları ile turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda. Her doğa severin görmesi gereken tabiat cennetlerimizden olan Sarıçiçek Yaylası, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Hafta içi her gün kapalı

 • Hafta sonu 09.00-17.00

Yazar Notu: Yaylaya giden yolda çok fazla çukur bulunuyor. Mümkünse yerden yüksek bir araç tercih etmelisin.

22. Safranbolu Kahve Müzesi

Safranbolu Kahve Müzesi iç görünümü

Safranbolu'nun en ilgi çeken ve çok ziyaret edilen müzelerinden biri de UNESCO Kültürel Miras Listesine alınan Türk kahvesinin tarihi süreçlerini gözlerinizin önüne serecek olan Safranbolu Kahvesi Müzesi. Etkileyici taş ve ahşap mimarili bir Safranbolu konağı içerisinde hizmet veren müzenin sergilerinde Mustafa Kemal Atatürk'ün kahve içtiği fincan da dahil olmak üzere yüzlerce yıllık kahve değirmenleri, dibekler, el yapımı cezbeler ve fincanlar gibi pek çok obje bulunuyor.

Türkiye'nin ilk kahve müzesi olmasıyla dikkat çeken Safranbolu Kahve Müzesi'nde çarpıcı koleksiyonlarını gezdikten sonra otantik atmosferde lezzetli Türk kahveni yudumlayarak yorgunluk da atabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 20 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 09.00-20.30

Yazar Notu: İlçe merkezinden kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsin. kahvesinin her çeşidine sahip olan müzede mutlaka kahvelerin tadına bakmalısın.

23. Eğriova Göleti

Eğriova Göleti yeşil çam ağaçları arasında güneşin göle yansıması

Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek alanlarından birinde 1 kilometrelik geniş bir alanı kapsayan Eğriova Göleti, yemyeşil çam ormanlarının sardığı büyüleyici manzarasıyla yılın her döneminde fotoğrafçılar tarafından ziyaret ediliyor. Alabalık bakımından çok zengin olan gölette ilkbahar ve sonbahar aylarının büyüleyici doğal güzellikleri eşliğinde olta balıkçılığı yaparak huzurlu atmosferde yılın bütün yorgunluğunu atman mümkün.

Çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurları, sevdiklerinle temiz havanın tadını çıkarabileceğin mesire alanları ve onlarca kuş türünü izleyebileceğin seyir terasları gibi olanaklar bulabileceğin Eğriova Göleti, Safranbolu'ya sadece 30 kilometre uzaklıkta.

Konum Linki

24. Yeniyapı Orman Park

Yenikapı orman park iç görünümü

Safranbolu merkezinden 15-20 dakikalık kısa bir yolculukla kolaylıkla ulaşabileceğin başka bir sevilen dinlenme alanı da Yenikapı Orman Park. Sık çam ormanları içinde akan dereler üstüne inşa edilmiş ahşap köprüleri, iyi düzenlenmiş trekking parkurları, mesire alanları ve donanımlı kamp alanları ile dikkat çeken orman parkı, özellikle yaz aylarında serin havadan doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. İçerisinde organik kahvaltılar ve yöresel yemekler tadabileceğin kır bahçeleri gibi imkanlar da bulabileceğin Yenikapı Orman Park, Safranbolu’nun tarihi hazinelerini gezdikten sonra doğada yorgunluk atmak için en yakın yeşil alanlardan biri.

Konum Linki

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Safranbolu otobüs bileti almak için tıkla!

 

Otobüs Bileti

25. Baklabostan Şelalesi

Baklabostan Şelalesi görünümü

Safranbolu'nun gizli doğa harikalarından biri olan Baklabostan Şelalesi, Baklabostan Tabiat Parkının en özel köşelerinden biri. Endemik bitki türleri içinde akan bembeyaz suları ve yaz aylarında bile buz gibi kalan kaya göletleriyle hafta sonu gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Baklabostan Şelalesinin çevresinde sevdiklerinle piknik yapabilir, olta balıkçılığı yaparak yorgunluk atabilir veya yaz aylarında serin suların tadını çıkararak kalabalıklardan uzakta güzel bir gün geçirebilirsin.

Konum Linki

26. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi girişi

Binlerce yıllık uzun tarihinde pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu'nun bu zenginliğini görmek için Kale Altı Sokak üzerinde yer alan Safranbolu Kent Tarihi Müzesine uğrayabilirsin. Müze, ilçenin en özel yapılarından biri olan Hükümet Konağı’nın 2000 yılında 6 yıl boyunca restore edilmesiyle hizmete açıldı.

Müzenin 3 kata yayılan zengin koleksiyonlarında Safranbolu tarihinin yanı sıra Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar uzanan büyüleyici Safranbolu konakları hakkında bilgiler, konaklarda kullanılan yöresel eşyalar, giysiler ve geleneksel el sanatı ürünleri gibi pek çok objeyi inceleyebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 60 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Pazartesi günleri kapalı

 • Diğer günler 09.00-17.30

Yazar Notu: Navigasyon seni ana yoldan çıkarabilir. Tabelaları takip etmeni öneriyoruz.

27. Evlilik Ormanı

Safranbolu Evlilik Ormanı yeşil uzun ağaçlar

Safranbolu'da tarih gezilerinden sonra doğal güzellikler ve tertemiz havada yorgunluk atabileceğin başka bir sevilen yer de 20 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğin Evlilik Ormanı. Çam ve meşe ormanlarıyla süslü büyüleyici güzelliği ile dikkat çeken ve bahar aylarında sunduğu romantik manzaralarıyla ünlü Evlilik Ormanı’nın mesire alanları ve yürüyüş parkurları da çok ilgi görüyor. Kış aylarında bembeyaz manzaralar arasında kar yürüyüşlerine çıkabileceğin Evlilik Ormanı, hem Safranbolu hem de Karabük merkezinden kolay ulaşılabilir olduğu için özellikle yaz ayları ve hafta sonları oldukça hareketli.

Konum Linki

28. Safranbolu Yemeniciler Arastası (Lonca Çarşısı)

Safranbolu Yemeniciler Arastası

Birbirinden güzel yöresel ürünler satın almak için tarihi atmosferini günümüzde de koruyan ve şehrin önemli ticaret noktalarından biri olan Safranbolu Yemeniciler Arastasına uğrayabilirsin. Osmanlı döneminden beri ilçedeki önemli ticaretin noktalarından biri olan tarihi çarşının 50’den fazla dükkanında el dokuması kilimler, yorgan, yastık ve ayakkabılar gibi pek çok ürünü bulabilirsin.

Safranbolu’ya özgü el yapımı sanat eserleri satan dükkanlarının yanı sıra yöresel ürünler tadabileceğin restoranları ve kahveni yudumlayabileceğin yüzlerce yıllık kahvehaneleri için de sıkça ziyaret edilen Safranbolu Yemeniciler Arastası’nda hem güzel bir gezi hem de tatil alışverişi yapabilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 09.00-19.00

29. Köprülü Mehmet Paşa Camii

Köprülü Mehmet Paşa Camii görünümü

Safranbolu Eski Çarşıda etkileyici bir manzara sunan ve Osmanlı döneminden Safranbolu'da kalan en önemli tarihi yapılardan biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii, hem tarih hem de kültür meraklılarının görmesi gereken yapılardan biri. 1661 yılında inşa edilen ve 2,5 yıllık restorasyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yenilenen tarihi cami, çarpıcı taş mimarisi ile günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Safranbolu Eski Çarşı gezilerinin değişmez mola noktalarından biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii; bitkisel motiflerle süslü sade iç dekorasyonları, el yapımı ahşap ve taş işçilikleri ile Safranbolu inanç ve kültür turlarının da önemli adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

30. Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi iç görünümü

Safranbolu'nun geleneksel kültürel yapısını anlamak için ziyaret edebileceğin başka bir önemli yer de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kaymakamlar Gezi Evi. İlçenin en ilgi çekici konaklarından biri olan Hacı Mehmet Efendi Evi’nin restore edilmesiyle 1981 yılında ziyarete açılan Kaymakamlar Gezi Evi’nin 8 odasında Safranbolu'nun yüzlerce yıllık günlük yaşamından örnekler sunan balmumu heykeller, yöresel dekorasyonlu şark köşeleri, günlük eşyalar ve antikalar arasında zamanda bir yolculuğa çıkaracaksın. Safranbolu kadınları, çocukları ve yöresel mutfağı gibi pek çok farklı bölümünü gezebileceğin müze evinde harika fotoğraflar çekebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 75 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 09.00-17.30

Yazar Notu: Giriş için sadece nakit para kabul ediliyor.

31. Çetiören Mesire Alanı

Çetiören mesire yeri görünümü

Safranbolu'nun tarihi güzelliklerini keşfettikten sonra yorgunluk atmak için ilçeye 55 kilometre uzaklıktaki Çetiören Mesire Alanına da uğrayabilirsin. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan ve yaz aylarında etkinlik alanlarında yağlı güreş müsabakalarına ev sahipliği yapan Çetiören’de mangal yapabileceğiniz mesire alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve lezzetler tadabileceğiniz kır bahçeleri gibi pek çok olanak sağlanıyor. Şifalı kaynak suları, irili ufaklı dereleri ve çarpıcı güzelliğiyle yaz günlerinde turistlerle dolan Çetiören Mesire Alanı, ilkbahar ve sonbahar aylarında en güzel doğa manzaralarını size sunacak.

Konum Linki

32. Safranbolu Demirciler Çarşısı

Safranbolu Demirciler Çarşısı satılan ürünler

Yöresel ve otantik ürünler açısından adeta bir cennet olan Safranbolu'da mutlaka uğraman gereken alışveriş noktalarından biri de Safranbolu Demirciler Çarşısı. İlçenin tarihi hazinelerinden İzzet Mehmet Paşa Camii'nin hemen yanı başında yer alan ve Akçasu Deresi'nin büyüleyici manzaraları eşliğinde gezebileceğin tarihi çarşıda demir ustalarını iş başında izleyebilir, Arnavut kaldırımlı sokaklarda sıralanan atölyelerde ise el yapımı bakır ve demir ürünleri satın alabilirsin. El yapımı kahve cezvelerinden sinilere ve çeşit çeşit süs eşyalarına kadar pek çok seçenek bulabileceğin Safranbolu Demirciler Çarşısının yüzlerce yıllık dükkanları arasında keyifli akşam gezileri yaparak harika fotoğraflar da çekebilirsin.

Konum Linki

33. Safranbolu Safran Tarlaları

Safranbolu Safran Tarlaları çalışan insanlar

Mucize bitki olarak adlandırılan kozmetik, ilaç, gıda, boya gibi pek çok alanda kullanılan safran çiçekleriyle ünlü olan ve ismini de buradan alan safran tarlaları, 40 hektardan geniş bir alana yayılıyor. Kilometrelerce uzanan safran çiçekleri arasında hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla gezerek büyüleyici manzaralara şahit olabilirsin. Ağustos ayında ekilen, ekim ve kasım aylarında hasat edilen safran çiçeklerinin en güzel fotoğraflarını çektikten sonra safranla yapılan yüzlerce çeşit ürünü inceleyerek güzel bir tatil alışverişi de yapabilirsin.

Konum Linki

34. Baklabostan Tabiat Parkı

Baklabostan Tabiat Parkı iç görünümü

Sıcak yaz günlerinde serin havada doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğin başka bir sevilen dinlenme alanı olan Baklabostan Tabiat Parkı, Safranbolu'ya yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgenin sevilen trekking parkurlarından biri olan ve Bulak Mencilis Mağarası yürüyüşlerinin de sevilen adresleri arasında yer alan tabiat park, 37 hektarlık büyük bir yeşil alana yayılıyor.

El değmemiş ormanlar arasında uzanan parkurlarının yanı sıra doğanın her tonunu görebileceğin seyir teraslarıyla da çok ilgi gören Baklabostan Tabiat Parkının huzurlu atmosferinde mesire alanlarında piknik yapabilir, kır bahçelerinde tertemiz havada hafta sonu kahvaltıları yapabilir; irili ufaklı şelaleler, buz gibi akan dereler ve endemik bitki türleri arasında dinlendirici bir gün geçirebilirsin.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Safranbolu otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

35. Safranbolu Lütfiye Camii

Lütfiye Cami dış görünümü

Halk arasında Kaçak Camii olarak da bilinen Lütfiye Camii, 130 yıldan fazla zamandır hizmet veren etkileyici tarihi hazinelerimizden biri. Çarpıcı taş mimarisi ile dikkat çeken tarihi caminin ilginç bir de hikayesi var. Halk arasında anlatılan hikayeleri göre caminin inşaatı bittikten sonra ilçenin önemli su kaynaklarından biri kesilir ve cami halk tarafından Kaçak Camii olarak anılmaya başlar. Safranbolu'nun diğer tarihi camilerinden farklı bir mimari tarzla tasarlanan ve mimari güzelliğini günümüzde de korumayı Safranbolu Lütfiye Camii’ne kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsin.

Konum Linki

36. Çamtarla Mesire Alan

Çamtarla Mesire Alanı

Çevresi doğal güzelliklerle çevrili Safranbolu'da çok sevilen doğaya kaçış alanlarından biri de özellikle hafta sonları ve yaz sıcaklarında ailelerle dolan Çamtarla Mesire Alanı. İsmini aldığı yemyeşil çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, yürüyüş parkurları, koşu yolları ve tertemiz havada kahvaltı yapabileceğin kır bahçeleriyle çok ilgi gören Çamtarla Mesire Alanı’nda modern dünyanın karmaşasından uzakta çocuklarınızla doğayla iç içe keyifli zamanlar geçirebilirsin. Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğinden dolayı doğa koruma alanı olarak da korunan Çamtarla’nın seyir teraslarında harika fotoğraflar çekebilir ve sessiz ortamda kamp alanlarında çadırınızı kurarak birkaç gün dinlenebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 30 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 08.00-01.30

37. Karabük Kent Ormanı

Karabük Kent Ormanı araba yolu

Karabük ve Safranbolu’nun en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Karabük Kent Ormanı'na minibüslerle yaklaşık 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşım sağlayabilirsiniz. El değmemiş bakir doğal güzellikler içinde keyifli zaman geçirebileceğiniz çok özel noktalardan biri olan ve turizm olanaklarının geliştiği kent ormanında yürüyüş, koşu ve bisiklet yollarının yanı sıra donanımlı mesire ve kamp alanları da bulabilirsiniz. Organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri ve restoranlarında yorgunluk atarak yöresel lezzetler tadabileceğiniz Karabük Kent Ormanı, yaz aylarında hafta sonları hem Karabük halkı hem de turistlerle oldukça hareketli.

Konum Linki

38. Çamlık Tabiat Parkı

Çamlık Tabiat Parkı görünümü

Günümüze kadar bozulmadan kalmış tarihi atmosferi ve etkileyici konaklarıyla ünlü Safranbolu'nun çevresi yemyeşil tabiat cennetleri ile sarılı. Yaz günlerinde ve hafta sonları doğa ile baş başa zaman geçirebileceğin Çamlık Tabiat Parkı ise ilçe merkezine 9 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

15 hektardan daha geniş bir alana yayılan tabiat parkının gürgen, kestane, meşe, kızılçam ve karaçam ağaçları arasında uzanan düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında tertemiz havada spor yapabilir, çam ormanları içinde uzanan mesire alanlarımda ise hafta sonları piknik yaparak yenilenebilirsin. Kış aylarında sunduğu büyüleyici kar manzaraları için de çok ziyaret edilen Çamlık Tabiat Parkı'nda ilkbahar ve sonbahar aylarında ise yeşilin her tonunu görebilirsin.

Konum Linki

39. Kazdağlı Camii

Kazdağlı Camisi dış görünümü

Büyüleyici konaklarının yanı sıra tarihi camileriyle de tarih, kültür ve inanç turlarının ana merkezlerinden biri olan Safranbolu’da Eski Çarşı girişinde yer alan Kazdağlı Camii’ne de mutlaka uğramalısın. 1779 yılında Kazdağlı Mehmet Ağa tarafından inşa ettirilen ve ismini de buraları etkileyici yapı, kare planlı olarak inşa edilmiş. Etkileyici kubbesi, aynalı tonozlarla örtülü mihrap ve minberiyle dikkat çeken tek şerefeli Kazdağlı Camii, asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Aslına uygun olarak 2004 yılında restore edilen caminin dini motiflerle süslü iç mekanlarını inceleyebilir ve huzurlu bahçesinde güzel bir mola verebilirsin.

Konum Linki

40. Safranbolu Ulu Camii

Safranbolu Ulu Camii

Safranbolu'nun en ilginç ve günümüze kadar gizemini koruyan tarihi yapılarından biri olan Safranbolu Ulu Camii, Cumhuriyet Caddesi üzerinde hemen dikkatini çekecek bir yapı. Eski bir Rum mahallesinde yer alan 1872 yılı yapımı Aziz Stefan Kilisesinin camiye çevrilmesiyle hizmete başlayan Safranbolu Ulu Camii, ilçedeki kiliseden camiye çevrilmiş iki yapıdan biri olmasıyla da dikkat çekiyor. 1956 yılında camiye çevrilen ve hem kilise hem de Osmanlı cami mimari özelliklerini bir arada görebileceğin etkileyici yapı, 2014 yılında aslına uygun olarak restore de edildi.

Konum Linki

41. Karabük Şehir Parkı

Karabük Şehir Parkı havadan görünümü

Safranbolu'da her saat bulabileceğin minibüslerle kolayca ulaşabileceğin Karabük Şehir Parkı, kalabalık ve gürültüden uzakta dinlendirici bir mola vermek için gidebileceğin ideal yerlerden biri. 21 metrekarelik bir yeşil alan üzerine inşa edilen şehir parkında 30 metrekarelik biyolojik gölet, 6 metre yükseklikten dökülen şelaleler, dinlenme alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve mesire alanları gibi pek çok bölüm bulunuyor. 3500’den fazla bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapan, 2,5 kilometre yürüyüş parkurlarında hafta sonu sporları yapabileceğin Karabük Şehir Parkının 80 kamelyasında da özellikle bahar ve kış aylarında büyüleyici kar manzaraları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsin.

Konum Linki

42. Safranbolu Tabakhane Müzesi

Safranbolu Tabakhane Müzesi

Uzun tarihinde 200’e yakın tabakhaneye ev sahipliği yapan Safranbolu’da müze haline getirilen 800 yıllık bir tabakhaneyi de gezme şansı bulabilirsin. Otantik atmosferini koruyan deri atölyesinin yöresel dekorasyonlarla süslü odalarında keyifli bir mola verebilir ve deri üretiminde kullanılan yüzlerce yıllık aletleri inceleyebilirsin. Yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapan Safranbolu Tabakhane Müzesine ismini verdiği Aşağı Tabakhane Sokak üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabiliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • 25 TL

Açık Olduğu Saatler

 • Hafta içi 10.00-23.00

 • Hafta sonu 09.30-23.00

43. Tepetaklak Konak

Tepetaklak Konak görünümü

Hem mimari meraklıları hem de çocuklu ailelerin kesinlikle görmesini önerdiğimiz etkileyici Safranbolu yapılarından biri olan Tepetaklak Konak, ilçeye yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta Aşağıdana Köyü yolu üzerinde yer alıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği benzersiz yapı, iki katlı klasik bir Safranbolu konağının ters çevrilmesi ile tasarlanmış.

2018 yılında açıldığından beri çok ilgi çeken ve tamamen ters tasarlanmış iç odalarında antikalar ve yöreye özgü mobilyalar arasında ilginç bir gezi yaparak harika fotoğraflar çekebilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe 10.30-20.00

 • Cuma, cumartesi, Pazar 10.00-21.00

44. Safranbolu Kalesi

safranbolu kalesi panoramik görünümü

Günümüze az bir bölümü sağlam kalmayı başaran Safranbolu Kalesi, Bizans döneminde ilçeye hakim yüksek bir tepeye inşa edilmiş bir tarihi hazine. Hükümet Konağı ve Safranbolu Tarihi Saat Kulesi'ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan halk arasında Dadybra Kalesi olarak da bilinen Safranbolu Kalesi, 20 metre yükseklikten sunduğu panoramik Safranbolu manzaraları ve yeni keşfedilen gizli tünelleri için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

45. Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Hem tarih ve kültür meraklıları hem de doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Safranbolu'dan 1 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğin Çitdere Tabiat Koruma Alanı, 721 hektarlık devasa bir alanı yayılıyor. Bakir doğal güzelliği ile Türkiye'nin en önemli yeşil alanlarından biri olan ve nadir yaban kedileri gibi onlarca vahşi hayvana ev sahipliği yapan Çitrede’yi karaçam, selvi ve ıhlamur gibi ağaçlar altında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla keşfe çıkabilirsin. Seyir terasları ve mesire alanları gibi olanaklarla da bulabileceğin Çitdere Tabiat Koruma Alanı, bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle doğa fotoğrafları çekmek için sadece Safranbolu'nun değil, Türkiye'nin de en özel noktalardan.

Konum Linki

İpucu: Bu rota için araç kiralamak iyi bir fikir! Ekonomik, lüks, aile boyu araçları günlük, haftalık, aylık veya uzun dönem kiralayabilirsin. ENUYGUN’un avantajlı araç kiralama seçenekleri için tıkla!

46. Yazıköy Su Değirmeni

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ile keşfedebileceğin Yazıköy Su Değirmeni, 200 yıl önce inşa edilmiş ve günümüze kadar kalan kalmayı başarmış bir Rum mimari eseri. 1820 yılında satın alınan ve 2010 yılında restore edilerek turizme kazandırılan tarihi değirmen, buz gibi suların aktığı ve endemik bitki türleriyle çevrelenmiş derenin yanında kartpostal güzelliğinde bir manzara sunuyor.

Günümüzde taze balıklar ve geleneksel Safranbolu lezzetleri tadabileceğin bir restoran olarak hizmet veren Yazıköy Su Değirmeninde bölgenin el değmemiş doğal güzelliklerini gezdikten sonra keyifli bir mola verebilir, hem ahşap mimarili değirmenin hem de altında akan derenin harika fotoğraflarını çekebilirsin.

Konum Linki

47. Anadolu Minyatür Saat Kuleleri Müzesi

Hem tarih ve kültür meraklıları hem de çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken Safranbolu açık hava müzelerinden biri de Anadolu Minyatür Saat Kuleleri Müzesi. Safranbolu, Balıkesir, Erzurum, Saraybosna, Adana, Samsun, Dolmabahçe, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, İzmit ve Göynük gibi yerlerin simgesel saat kulelerinin minyatür örneklerini bir arada görebileceğin sergi alanıyla dikkat çeken müzede birbirinden güzel saat kuleleri arasında harika fotoğraflar çekebilirsin. 1 veya 3 metre arasında yüksekliklerde tasarlanmış saat kulelerinin manzaralarını sunan kır bahçelerinde de çayını yudumlayarak keyifli bir mola verebilirsin.

Konum Linki

48. Sırçalı Kanyonu

Yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altına alınan Sırçalı Kanyonu, doğa fotoğrafları çekmek için Safranbolu'da gidebileceğin en özel yerlerin başında geliyor. İlçeye yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan ve devasa kaya seyir teraslarından dolayı her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği kanyon, ev sahipliği yaptığı yüzlerce kuş türü ve vahşi yaşam zenginliğiyle tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Binlerce yıldır rüzgarlar ve yağmurlarla şekillenmiş kaya oluşumlarının yanı sıra benzersiz taş seyir teraslarıyla da ünlü olan Sırçalı Kanyonu, Türkiye'nin gizli kalmış tabiat cennetlerinden biri olarak keşfedilmeye değer. Kanyonu hem kendi başınıza hem de Safranbolu’da bahar ile yaz aylarında düzenlenen doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarıyla keşfe çıkabilir, gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsin.

Konum Linki

49. Safranpark AVM

Açık ve kapalı alanlarında hem keyifli bir gün geçirmek hem de alışveriş yapmak için popüler yerlerden olan Safranpark AVM’ye uğrayabilirsin. Açık etkinlik alanlarında yıl boyu onlarca kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan alışveriş merkezinde ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağazayı gezebilir, Safranbolu’ya özgü yöresel halı ve kilimlerden el yapımı süs eşyalarına kadar pek çok ürünü bir arada bulabilirsin.

Konum Linki

Açık Olduğu Saatler

 • Haftanın her günü 10.00-22.00

Sana bir sonraki rota önerimiz Safranbolu’nun da bağlı olduğu Karabük. Karabük'te gezilecek yerler yazısına tıklayarak keşfetmen gereken yerlere rota oluşturabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
492 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN