Tarih, kültür ve doğa meraklıları için adeta bir cennet olan Adıyaman, M.Ö. 4000’li yıllara uzanan etkileyici tarihiyle her köşesinde farklı bir hazineyi gizliyor. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen görkemli Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer alan Kommagene Krallığı dönemine ait büyüleyici taş heykeller ve yazıtlar için her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Adıyaman’da Nemrut Dağı’nın doğu ve batı teraslarında da güneşin doğuşu ile batışının kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz. Asurlulardan Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlılara kadar pek çok önemli medeniyetten kalan tarihi yapıyı gezme şansı bulabileceğiniz şehirde farklı çağlara unutulmaz yolculuklar yapabilirsiniz.

Şifa arayan insanları kendine çeken Sülüklü Göl ve el değmemiş güzellikleriyle ünlü Besni Sugözü’nün yanı sıra Adıyaman gezinizde mesire alanlarıyla ünlü Gölbaşı Gölü, doğa sporları merkezi haline gelen Akdağ ve yamaç paraşütü yapabileceğiniz Ali Dağı da keşfe çıkarak doğanın içinde yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikler açısından çok zengin şehirlerimizden biri olan Adıyaman’da mutlaka görmeniz gereken 59 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Binlerce yıllık tarihi anıtlardan doğanın bütün renk tonlarını görebileceğiniz göllerine kadar Adıyaman’ın güzelliklerini yazımızı okuyarak hemen keşfe çıkabilirsiniz. İçeriğimize eklediğimiz konum linkleri sayesinde planınızı kolayca yapabilir, Adıyaman uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek şehre hem konforlu hem de hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

1- Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

Büyüleyici güzelliği ve tarihi önemiyle tüm dünyadan her yıl binlerce tarih, arkeoloji, kültür meraklısını kendine çeken 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş keşfedilmeye değer bir yer. 1988 yılında Nemrut Dağı eteklerindeki tarihi hazineler koruma altına alınarak bölge milli parkı ilan edildi. Dağın yamaçlarına yayılan ve efsanevi Kommagene Krallığı döneminden günümüze kalan devasa taş heykelleri, kayalar üstüne yapılmış kabartma yazıtları ve harabeleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Nemrut Dağı, binlerce yıl boyunca pek çok antik efsaneye de konu olmuş.

Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında turizm dergilerinin kapaklarını süsleyen benzersiz manzaralar izleyebileceğiniz ve muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Nemrut Dağı’nda üç farklı alanda yapılmış, boyları 10 metre yüksekliği bulan devasa heykelleri yakından inceleme şansı bulacaksınız. Yılın her mevsimi ülkemizin pek çok şehrinden rehberli turların düzenlendiği Nemrut Dağı Milli Parkı’nın paha biçilmez hazinelerini hem kendi başınıza hem de turlara katılarak yakından görebilirsiniz.Nemrut Dağını gezmeden önce daha fazla bilgi sahibi olmak için Nemrut Dağı gezi rehberi yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 240 TL
 • 0-18 yaş arası ücretsiz
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile serin olan bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız yanınıza hırka almanızı öneriyoruz. Girişten 100 TL’ye şal kiralayıp, alandan çıkarken 50 TL’sini geri alabilirsiniz. Tuvalet için yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

2- Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü

Adıyaman'ın tarihi ilçesi Kahta sınırlarında yer alan ve doğa yürüyüşleri ile tarih gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Cendere Köprüsü, size tablo güzelliğinde çarpıcı manzaralar sunacak. Kahta Çayı üzerinde M.S. 1. yüzyılda Roma döneminde inşa edildiği düşünülen etkileyici köprü, yaklaşık 2000 yıldır sağlam kalan mimarisi ile dünyanın en eski köprülerinden biri.

Tüm dünyadan gelen arkeoloji ve tarih meraklıları tarafından ziyaret edilen kemerli köprü, etkileyici kesme taş mimarisi ve Roma dönemi sütunlarıyla harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Üstünde yürüyüş de yapabileceğiniz binlerce yıllık Cendere Köprüsü’nde hem antik mimariyi inceleyebilir hem de Kahta Çayı’nın büyüleyici doğal güzelliklerini izleyebilirsiniz.

Konum Linki

3- Atatürk Barajı

Atatürk Barajı Adıyaman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin verimli tarım topraklarının sulamak amacıyla GAP projesi kapsamında 1992 yılında Fırat Nehri üzerine inşa edilen Atatürk Barajı, günümüzde Adıyaman'ın en sevilen gezi alanlarından biri. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en büyük barajlarından biri olan Atatürk Barajı’nın devasa gölünün çevresinde sıralanan mesire alanları, her yıl çevre şehirlerden gelen binlerce insanı misafir ediyor. Seyir teraslarından muhteşem doğa fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde hem Atatürk Barajı Gölü hem de Fırat Nehri'nde sandallar ve küçük teknelerle gezilere çıkabilir; balık bolluğuna sahip sularda balık avlama turlarına katılarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

4- Adıyaman Kalesi

Adıyaman Kalesi

Adıyaman’ı gezerken kesinlikle gezmenizi önerdiğimiz simgesel yapılardan biri de şehir merkezine hakim 25 metrelik yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan ve halk arasında Hısn-i Mansur Kalesi olarak da bilinen Adıyaman Kalesi. Bir dönem bölgede hakimiyet kuran Emeviler tarafından Bizans ve çevre ülkelerin saldırılarına karşı savunma amacıyla inşa edilen devasa kalenin sağlam surlarının büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.  

Uzun tarihinde pek çok efsaneye konu olan ve şehri gezen turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Adıyaman Kalesi’ne şehir merkezinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kalenin sularından özellikle gün batımında büyüleyici fotoğraflarını çekebilir; iç kale odaları, tüneller ve geçitler arasında gezerek Emevilerden ülkemizde kalan az sayıda mimari eserden biri olan Adıyaman Kalesi’ni inceleyebilirsiniz. Hem şehir içini hem de şehre yakın seyahat bölgelerini konforlu bir şekilde keşfetmek için araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Konum Linki

5- Alman Köprüsü

Alman Köprüsü

Sultan I. Abdülhamid döneminde Bağdat demiryolu projesinin bir parçası olarak inşa edilen etkileyici Alman Köprüsü, Adıyaman'da hem fotoğrafçılık hem de mimari meraklılarının ilgisini çeken eserlerden biri. Alman mühendisler tarafından 1912 yılında yapılan ve ismini de buradan alan devasa köprü, yük ve yolcu taşımacılığı için onlarca yıldır kullanılmaya devam ediyor.

Göksu viyadüğü üzerinde sarp kayalar arasında uzanan çarpıcı manzarasıyla kartpostalları süsleyen, 280 metre uzunluğa ve 35 metre yüksekliğe sahip köprü, 12 ayaklı ve 7 kemerli tasarımıyla görülmeye değer güzellikte. En güzel fotoğraflarını üzerinden geçen trenlerle birlikte gün batımı zamanlarında çekebileceğiniz Alman Köprüsü’nde 2005 yılında eklenen yürüme yolunda da keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

6- Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)

Karakuş Tümülüsü

Etkileyici tarihi hazineler bakımından çok zengin olan Adıyaman'da arkeoloji, tarih ve kültür meraklılarını büyüleyen başka bir yer de Kommagene Krallığı’nın ailesinin kadın üyelerini için özel olarak yapılan bir anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü. Kadınlar Anıt Mezarı olarak da bilinen, 20 metre yüksekliğe sahip ve kartal sembolleriyle süslenen çarpıcı tümülüsler, 2000 yıldır görülmeye değer tasarımlarıyla ayakta kalmayı başarmış. Rehberli turların mutlaka uğradığı önemli noktalardan olan ve M.Ö. 30 ile 20 yılları arasında yapıldığı düşünülen etkileyici anıtsal yapılar, Nemrut Dağı’nın eteklerinde özellikle gün batımlarında tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Konum Linki

7- Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü

Her köşesi birbirinden etkileyici tarihi köprülerle çevrili olan Adıyaman'da yakından görebileceğiniz ve muhteşem fotoğrafların çekebileceğiniz başka bir antik yapı da Kahta Çayı üzerinde yer alan Şeytan Köprüsü. Devasa sarp kayalar arasında yükselen ve Kahta Çayı’nın büyüleyici mağazaları eşliğinde inceleyebileceğiniz çarpıcı yapı, halk arasında Memlük Köprüsü olarak da biliniyor.

İlk olarak Romalılar döneminde kesme ve moloz taşlarla inşa edilen ve Memlükler döneminde yenilenen Şeytan Köprüsü, uzun tarihinde pek çok efsaneye de konu olmuş. Günümüzde Adıyaman’da düzenlenen fotoğrafçılık gezileri ve doğa yürüyüşlerinin sevilen bir parçası haline gelen tek kemerli etkileyici Roma köprüsünde yürüyüş yapabilir ve özellikle gün batımlarında bu çarpıcı mimari eserin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kahta Çayı kenarında sıralanan mesire alanlarında da Şeytan Köprüsü manzaraları eşliğinde doğayla baş başa keyifli piknikler yapabilir veya balık tutarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

8- Kahta Kalesi (Yeni Kale)

Kahta Kalesi

Halk arasında Yeni Kale olarak da bilinen Kahta Kalesi, Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içinde yer aldığı için tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Özellikle gün doğumu ve gün batımında harika fotoğraflar çekebileceğiz, dağ eteğinde bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer alan Kahta Kalesi, bölgede uzun süre hüküm süren Kommagene Krallığı'nın başkenti Arsemia Antik Kenti'ni savunmak ve korumak amacıyla inşa edilmiş. Bazı kaynaklarda Hitit dönemlerinde inşa edildiği de söylenen, belirli bölümleri günümüzde restore edilen ve turizme kazandırılan devasa Kahta Kalesi’nin iç bölümlerini, kayaların içine oyulan tünelleri, zindanları ve mabetleri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kalenin ve kale çevresinde bulunan kafelerin 6 şubattaki depremden zarar gördüğünü söylememiz gerekiyor.

9- Çat Barajı ve Yüzen Adalar

Çat Barajı

Adıyaman'da hem tertemiz havada yürüyüş yapmak hem de büyüleyici fotoğraflar çekmek için 1985 ile 1996 yılları arasında inşa edilen Çat Barajı Gölü'ne gidebilirsiniz. Serin havasıyla yaz aylarında şehrin en sevilen gezi alanlarından biri olan ve su üstünde yüzen irili ufaklı adalarıyla benzersiz bir manzara sunan Çat Barajı Gölü, bazıları kıyılara çarpıp parçalanarak çoğalan yüzen adalarıyla fotoğrafçıların da en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Baraj gölü çevresini saran yürüyüş parkurları, yorgunluk atabileceğiniz mesire alanları ve hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri gibi imkanlar da bulabileceğiniz Çat Barajı, yılın yorgunluğunu atmak ve muhteşem fotoğraflar çekmek için ideal bir adres.

Konum Linki

10- Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı

Adıyaman'da alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yer olan tarihi Oturakçı Pazarı, Osmanlı döneminde olduğu gibi günümüzde de şehrin en hareketli ticaret noktalarından biri konumunda. Tarihi ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış çarşıda el yapımı kilim ve halılardan yöresel giysilere, Adıyaman’ın ünlü pestillerinden el emeği göz nuru takılara kadar pek çok ürünü bir arada bularak harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Dar sokaklar içinde sıralanan onlarca tarihi dükkanın hizmet verdiği Oturakçı Pazarı’nda güzel fotoğraflar çekebilir veya bir kahvede mola vererek kahvenizi yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

11- Perre Antik Kenti (Pirin Ören Yeri)

Perre Antik Kenti

Dört tarafı birbirinden değerli tarihi hazinelerle çevrili olan Adıyaman'da rehberli tarih ve kültür gezilerine katılarak veya kendi başınıza Perre Antik Kenti’ni de keşfe çıkabilirsiniz. Adıyaman ve çevresinde uzun yıllar hakimiyet kuran Kommagene Krallığı'nın en büyük beş kentinden biri olan Perre Antik Kenti, şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta güzel bir konumda yer aldığı için de çok ziyaret ediliyor.

Tarihi kaynaklarda kutsal şehir olarak geçen ve bölgenin önemli dini merkezlerinden biri olduğu düşünülen Perre Antik Kenti’nde devasa kayalar içine oyulmuş mabetler, tapınaklar ve yaşam alanları arasında gezerek, bu antik dönemin önemli yerleşim yeriyle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bizans dönemine kadar aktif olarak kullanılan Perre Antik Kenti, çevresinde inşa edilmiş etkileyici kaya mezarlarıyla da arkeoloji ve tarih meraklarını kendine çekiyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprüye giden yol deprem nedeniyle zarar görmüş durumda. Köprüyü görmek için belli bir yerden sonra yürümeniz gerekiyor.

12- Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı Gölleri

Adıyaman'ın tarihi güzelliklerini keşfettikten sonra doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirmek için 2008 yılında milli park ilan edilen ve 2080 hektar büyüklüğünde yeşil alanı kapsayan Gölbaşı Göller Tabiat Parkı'na uğrayabilirsiniz. Gaziantep, Malatya ve Adana gibi komşu şehirlerden de yaz ayları hafta sonları yüzlerce kişinin ziyaret ettiği tabiat cenneti, irili ufaklı gölleri ve sazlıklarında yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığı için bölgenin en önemli kuş cennetlerinden de biri.

Göller çevresinde sıralanan piknik yapabileceğiniz mesire alanları, organik ürünlerde kahvaltılar sunan kır bahçeleri ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar gibi çeşitli olanaklar bulabileceğiniz Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’nı iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla keşfe çıkabilir; seyir teraslarından kuşların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Sadece Adıyaman'ın değil Türkiye'nin de en sevilen göl manzaralı kamp alanlarıyla da insanları kendine çeken Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, doğa ve fotoğrafçılık tutkununun keşfetmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Depremde hasar gören kale şu anda tadilat görüyor.

13- Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi

Atatürk Bulvarı üzerinde hem kısa bir yürüyüşle hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Adıyaman Müzesi, binlerce yıllık uzun bir tarihe sahip şehrin paha biçilmez hazinelerini görmek için ilk uğramanız gereken yer. Antik dönemlerden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken müze, 1982 yılından beri hizmet veriyor.

Geniş bahçesinde kil taşından yapılmış Kommagene Krallığı dönemine ait devasa heykelleri, anıt mezarları, lahitleri, hayvan heykellerini ve yazıtları görme şansı bulabileceğiniz müzenin sergilerinde ise taş devrinden kalan baltalar, Bakır ve Tunç çağlarına ait süs eşyaları, farklı dönemlerden gümüş ve bronz sikkeler gibi 22.000’den fazla ürün sergileniyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Adıyaman Müzesi, her tarih ve kültür meraklısının gezmesi gereken yerler arasında.

Konum Linki

14- Gölbaşı Gölü

Gölbaşı Gölü Adıyaman

Adıyaman’ın en bilinen ve ziyaret edilen tabiat cennetlerinden biri olan Gölbaşı Gölü, el değmemiş güzelliklerinin korunması için sit alanı ilan edilen çok sevilen bir gezi alanı. Bölgenin en önemli kuş cenneti olarak her yıl binlerce doğa tutkununu kendine çeken gölün sessiz ortamında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Göl çevresinde büyük bir yeşil alanı kapsayan Gölbaşı Gölü Tabiat Parkı’nın iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında spor yapabileceğiniz ve seyir teraslarından muhteşem doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Gölbaşı Gölü’nün çevresini saran mesire alanlarında ise çocuklarınızla piknik yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında serin sularında yüzebileceğiniz, ballık bolluğuna sahip sularda balık avlama turlarına çıkarak dinlenebileceğiniz Gölbaşı Gölü’nde yılın her mevsimi düzenlenen kuş gözlem, dağ bisikleti, trekking ve kampçılık gibi çeşitli etkinliklere katılarak da unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

15- Göksu Nehri

Göksu Nehri

Üzerinde 8 baraj ve HES projesi bulunan, Türkiye'nin enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılayan Göksu Nehri, aynı zamanda çevresini saran büyüleyici doğal güzellikler ve tarihi hazinelerle Adıyaman’ın en sevilen gezi alanlarından da biri konumunda. Pek çok önemli medeniyetten günümüze kalan tarihi eserleri keşfe çıkabileceğiniz, tertemiz havada doğa yürüyüşleri yaparak keşfedebileceğiniz Göksu Nehri’nin çevresindeki mesire alanlarında da şehrin kalabalığından uzakta doğa ile baş başa keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İlkbahar ve sonbahar aylarında doğanın her tonunu görebileceğiniz, yaz aylarında küçük sandallarla gezilere çıkabileceğiniz veya balık avlama turlarına katılabileceğiniz Göksu Nehri’nin tertemiz sularında yaz aylarında doyasıya yüzerek de güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

16- Mor Petrus ve Mor Paulus Kilisesi (St. Paul Kilisesi)

Mor Petrus Kilisesi

Adıyaman'ı gezen yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Mor Petrus Kilisesi, şehir merkezinde Mara Mahallesi'nde hemen dikkatini çekecek görülmeye değer bir tarihi hazinemiz. M.S. 4. veya 5. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen etkileyici kilise, uzun tarihinde 1800'lü ve 1900'lü yılların başında da yenilenmiş. Adıyaman çevresindeki en önemli Süryani kiliselerinden biri olan ve üç nefli bazilika planlı olarak tasarlanan Mor Petrus Kilisesi; iç bölümünü süsleyen dini motifler, çarpıcı taş işçilikleri ve otantik atmosferiyle günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Şehir merkezinde sizi bekleyen muhteşem keşif rotalarından yalnızca biri olan Mor Petrus Kilisesi, yalnızca bir Adıyaman otobüs bileti uzağınızda.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 08.00-17.00

Konum Linki

17- Kızılin Köprüsü

Kızılin Köprüsü

Adıyaman'da Roma döneminden kalan başka bir etkileyici köprü de bakir güzellikler arasında çarpıcı bir manzara sunan Kızılin Köprüsü. Besni ilçesinin tarih ve doğal güzelliklerini gezerken kolayca ulaşarak yakından görebileceğiniz etkileyici yapının Kommagene Krallığı döneminde M.S. 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. 2020 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve turizme kazandırılan Kızılin Köprüsü, Göksu Nehri’nin her iki yakasını birbirine bağlıyor. Üç Kemerli olarak tasarlanan, 150 metre uzunluğa ve 7,5 metre genişliğe sahip olan etkileyici Kızılin Köprüsü’nün ağırlıkları 1,5 tonu bulan devasa taşları da çok dikkat çekici.

Açık olduğu saatler

 • Pazar günleri 08.30-23.00
 • Diğer günler 08.00-23.00

Konum Linki

Yazar Notu: Mağazadan mağazaya her ürünün fiyatı değişebiliyor. Bir ürün satın alırken birkaç yerden fiyat almanızı öneriyoruz.

18- Adıyaman Roma Çeşmesi

Adıyaman Roma Çeşmesi

Yaklaşık 2000 yıllık olduğu tahmin edilen ve etkileyici taş mimarisi ile günümüze kadar sağlam kalmayı başaran Adıyaman Roma Çeşmesi, hem tarih hem de mimari meraklılarının ilgisini çekebilecek şaheser yapılardan biri. Bölgedeki en önemli tarihi yerleşim yerlerinden olan Perre Antik Kenti gezilerinin sevilen mola noktalarından biri olan tarihi çeşmenin 30 metrelik tünellerini de keşfe çıkarak ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Klasik Roma dönemi çeşme mimarisini yakından inceleme şansı bulabileceğiniz Adıyaman Roma Çeşmesi’nde siz de küçük bir mola verebilir ve binlerce yıllık çeşmenin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Haftanın her günü 06.30-22.00

Konum Linki

19- Arsemeia Antik Kenti

Arsemia Antik Kenti

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli yerleşim yeri de Kommagene Krallığı’nın etkileyici başkenti olan Arsemeia Antik Kenti. Kahta ilçesine oldukça yakın bir konumda Nemrut Dağı eteklerinde kurulan devasa kent; her köşesini süsleyen kil taşından yapılmış heykelleri, sütunlu caddeleri, etkileyici mabetleri, tapınakları ve yaşam alanlarıyla unutulmaz bir tarih gezisi sunuyor.

Devasa kayaların üzerine kabartma biçiminde oyulmuş kitabeleriyle de kültür meraklılarını büyüleyen ve Anadolu'da keşfedilen en büyük Grekçe yazıtı da görme şansı bulabileceğiniz Arsemeia Antik Kenti, gizli tünelleri ve her biri sanat eserini andıran taş heykelleriyle sizi antik dünyaya bir yolculuğa çıkaracak çok özel yerlerden biri.

Konum Linki

20- Altınlı Köprü

Altınlı Köprü

Tarihi yapıları incelemekten hoşlanıyorsanız, Adıyaman Gölbaşı ilçesinde yer alan Altınlı Köprü’ye de mutlaka uğramalısınız. Roma döneminde yapıldığı düşünülen, kesme ve moloz taş mimarisiyle günümüze kadar sağlam kalmayı başaran 83 metre uzunluğundaki antik köprü, günümüzde de hala kullanılmaya devam ediliyor. Bir süre sonra Çetintepe Barajı'nın yapılmasıyla sular altında kalacak olan etkileyici Altınlı Köprü; çevresini saran doğal güzellikler, altından akan buz gibi derisi ve klasik kemerli mimarisiyle fotoğrafçıların sık uğradığı yerler arasında.

Giriş ücreti

 • 70 TL
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

21- Abuzer Gaffari Türbesi

Abuzer Gaffari Türbesi

Adıyaman'ın merkezi köylerinden biri olan ve 10 dakikalık kısa bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz Ziyaret Köyü’nde yer alan Abuzer Gaffari Türbesi, şehrin en çok ziyaret edilen kutsal alanlarından biri konumunda. 4. Murat tarafından Bağdat seferi dönüşü sırasında yaptırıldığı düşünülen asırlık türbe, taş mimarili klasik Osmanlı mimarisiyle dikkat çekiyor. Adıyaman'da savaşırken şehit olan Abuzer Gaffari adına inşa ettirilen türbe, çevresindeki şifalı kaynak suları ve değmemiş doğal güzellikler arasında etkileyici manzarası için de çok ziyaret ediliyor.

Konum Linki

22- Nemrut Dağı Tümülüsü

Nemrut Dağı Tümülüsü

Adıyaman’ın tarihi hazineleri keşfederken mutlaka uğramazı önerdiğimiz etkileyici yerlerden biri de devasa Nemrut Dağı Tümülüsü. İlk yapıldığında 55 metre büyüklüğünde olan ama doğa koşullarından dolayı 50 metre seviyesine kadar düşen etkileyici tümülüs, 31 metre üp kırma taşın yığılması ile oluşturulmuş görülmeye değer bir yer. Pek çok arkeolojik araştırmaya konu olan ve ünlü Kommagene kralı I. Antiokhos’un anıt mezarı olduğu inşa edildiği düşünülen devasa yapıyı hem kendi başınıza hem de rehberde turlarla gezebilir, Nemrut Dağı'nın en gizemli noktalarından biri olarak kabul edilen tümülüsü yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

23- Nemrut Dağı Doğu Terası

Nemrut Dağı Doğu Terası

Nemrut Dağı gezilerinde en sık uğranan yerlerden olan doğu terası, devasa tanrı ve kral heykelleri ile bölgedeki en etkileyici hazinelerin bazılarına ev sahipliği yapıyor. 10 metre yüksekliği bulan devasa taş eserler arasında unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz teras: Kommagene kralları, gökyüzü ile dünyanın koruyucusu olarak kabul edilen aslanlar ve kartalların figürleri ile süslü.

Ünlü Kommagene kralı 1. Antiokhos, Apollon, Mitras ve Herakles heykellerini de yakından görme şansı bulabileceğiniz, taş yazıtlar halinde tasarlanan Antiokhos’un vasiyetini inceleyebileceğiniz Nemrut Dağı doğu terası, özellikle gün doğumlarında sunduğu büyüleyici manzarasıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

24- Nemrut Dağı Batı Terası

Nemrut Dağı Batı Terası

Nemrut'un binlerce yıllık tarihi hazinelerinin gün batımında en güzel fotoğraflarını çekmek için Nemrut Dağı batı terasına da kesinlikle uğramalısınız. Terasta efsanevi Kommagene kralı 1. Antiokhos’un güneş tanrısıyla tokalaştığı devasa heykelin yanı sıra aslan ve kartal taş kabartmaları gibi pek çok etkileyici antik yapıyı bir arada inceleme şansı bulabilirsiniz. Her köşesi ay ve yıldız tasvirleriyle süslü olan Nemrut Dağı batı terası, gün batımı saatlerinde izleyebileceğiniz benzersiz manzaralarıyla Nemrut Dağı’nda hem fotoğrafçılar hem de yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

25- Perre Kaya Mezarları

Perre Kaya Mezarları

Perre Antik Kenti'nin en çok ziyaret edilen bölümü olan kaya mezarları, binlerce yıllık benzersiz bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek. 200'den fazla antik kaya mezarını gezme şansı bulabileceğiniz alanda devasa taşlar üzerine kabartma şeklinde yapılmış hayvan figürleri, birbirinden ilginç heykeller ve yazıtları da yakından inceleyerek bilgiler alabilirsiniz. Küçük odacıklardan oluşan ve Kommagene Krallığı döneminde inşa edildiği tahmin edilen Perre Kaya Mezarları’nın çevresi ise sur duvarları ve antik çeşmelerle çevrelenmiş durumda.

Konum Linki

Yazar Notu: Müze geçici olarak kapalı.

26- Sülüklü Göl

Adıyaman'a yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Gerger ilçesi sınırında yer alan büyüleyici Sülüklü Göl, her yıl şifa bulmak isteyen binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Çevresini saran güzelliklerinin yanı sıra sessiz ve huzurlu ortamıyla da çok sevilen bir doğa yürüyüşü parkuru olan Sülüklü Göl’ün şifa dağıtan sülüklerinin kısırlıktan iltihaplara ve dolaşım sistemi sorunlarına kadar onlarca rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor.

Ankara ve Adana gibi çevre büyük şehirlerden yılın her mevsimi gelen insanlarla oldukça hareketli olan Sülüklü Göl’de bahar ve yaz aylarında rehberli trekking turları ve fotoğraf safarilerine katılarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz, göl manzaralı kamp alanlarında ise çadırınızı kurarak dinlendirici birkaç gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

27- Adıyaman Beştepeler

Adıyaman'da güneşin doğuşu ve batışını izlemek için en özel noktalardan biri olan Beştepeler, Kommagene Krallığı’ndan Hititlere uzanan pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinden yer alan bölgede devasa dikili taşlar, kaya mezarları, kil taşından yapılmış heykeller ve 2000 yıllık pek çok taş kabartma heykeli bir arada görebilirsiniz. Eşsiz konumu ve ev sahipliği yaptığı hazineleriyle milli park gezilerinin değişmez adreslerinde biri haline gelen Beştepeler’de Adıyaman gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 20 TL
 • Müzekart geçerli

Konum Linki

Yazar Notu: Mezarlara ulaşmak için ayağınıza rahat ayakkabılarınızı giymenizi öneriyoruz.

28- Sofraz Tümülüsü Anıt Mezarları

Binlerce yıllık büyüleyici tarihi hazineleri ile tüm dünyadan arkeoloji ve tarih meraklılarını kendine çeken Adıyaman'da görülmeye değer yerlerden biri de Besni ilçesine bağlı Üçgöz Köyü sınırlarında yer alan Sofraz Tümülüsü Anıt Mezarları. Kül Şehri olarak bilinen devasa antik kentten günümüze kadar ulaşmış yüzlerce yıllık tümülüsleri, yapıları ve birbirinden ilginç anıt mezarlarıyla ünlü olan Sofraz, gizemini günümüzde de hala korumayı başarıyor. Yılın her mevsimi düzenlenen tarih, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşlerinde de ana merkezlerinden biri konumundaki anıt mezarlar, bulundukları konumdan sundukları çarpıcı manzaralarla fotoğrafçıları da kendine çekiyor.

Konum Linki

29- Beşpınar Mesire Yeri

Yaz sıcaklarında Adıyaman'dan uzaklaşıp doğanın içinde serin havada keyifli zaman geçirmek için gidebileceğiniz başka bir popüler yer de Beşpınar Mesire Yeri. Yemyeşil doğa güzellikleriyle sarılı mesire alanı, Kahta ilçesi sınırlarında Adıyaman'a yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Dağ eteklerini süsleyen sarı çiçekler, zengin bitki çeşitliliği, el değmemiş büyüleyici güzelliği ve tertemiz havası ile dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz Beşpınar Mesire Yeri’nde yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşlerine katılarak da sarıdan yeşile doğanın her tonunun yakından görebilirsiniz. Organik ürünlerle kahvaltılar ve yöresel Adıyaman lezzetleri sunan kır bahçeleri için de sıkça ziyaret edilen Beşpınar Mesire Yeri, kalabalıklardan uzakta güzel bir yaz günü geçirmek için ideal bir adres.

Konum Linki

30- Zeynel Abidin Türbesi

Adıyaman merkezine sadece 17 kilometre uzaklıktaki Serhatlı Köyü sınırlarında, bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan Zeynel Abidin Türbesi, inanç ve tarih turlarının değişmez adresleri arasında. Hz. Ali'nin torunu olan Zeynel Abidin adına inşa edilen ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen türbe, klasik Osmanlı dönemi mimarisi ve etrafını saran meyve bahçeleriyle huzurlu bir atmosfere sahip. Özellikle kutsal günler ve dini bayramlarda çevre şehirlerden gelen binlerce kişiyi kendine çeken Zeynel Abidin Türbesi’nin sade dekorasyonlu iç bölümlerini de gezme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

31- Adıyaman Çarşı Camii

Adıyaman'ın yüzlerce yıldır hizmet veren tarihi Oturakçı Pazarı’nın içinde hemen dikkatinizi çekecek olan Çarşı Camii, şehirde düzenlenen inanç turlarıyla da yakından görme şansı bulacağınız önemli bir mimari eser. 1557 yılında inşa edilen ve halk arasında Hacı Abdulgani Camii olarak da bilinen tarihi cami; ahşap oymaları, dini motiflerle süslü iç dekorasyonları, kesme taşlarla inşa edilmiş dikdörtgen tasarımı ve günümüze kadar sağlam kalmış mimarisiyle Adıyaman’ın en güzel camilerinden biri olarak ilgi görüyor. Otlukçu Pazarı’nı gezerken yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam eden bu etkileyici camiyi de ziyaret etmeyi unutmayın.

Konum Linki

32- Besni Sugözü

Tarihi zenginliğiyle olduğu kadar doğal güzellikleriyle de turistleri büyüleyen Adıyaman'da sessiz ve huzurlu atmosferde el değmemiş doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için Besni Sugözü’ne de uğrayabilirsiniz. Buz gibi akan dereler kenarında hizmet veren alabalık çiftlikleri, kır bahçeleri ve mesire alanlarıyla sıcak yaz günlerinin en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan Besni Sugözü’nde çocuk oyun alanları, mescitler, tuvaletler ve otopark gibi olanaklar da sağlanıyor.

Dere kenarlarında uzanan trekking parkurlarında tertemiz ve serin havada keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz, ahşap köprüler üzerinden harika fotoğraflar çekebileceğiniz Besni Sugözü, donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla ise Adıyaman’da kamp yapmak için en çok tercih edilen yerler arasında. Her saat bulabileceğiniz Besni minibüsleriyle veya doğa yürüyüşleriyle kolayca ulaşabileceğiniz doğa cennetinde şehrin tarihi hazineleri keşfettikten sonra dinlendirici bir mola verebilirsiniz. 

Konum Linki

33- Keleş Konağı

Adıyaman merkezini gezerken mutlaka görmenizi önerdiğiniz şaheser yapılardan biri olan Keleş Konağı, Adıyaman Kalesi'nin hemen alt bölümünde yer alıyor. Birbirinden güzel pek çok tarihi konağa ev sahipliği yapan Adıyaman'ın en özel konaklarından biri olarak gösterilen ve 2012 yılında aslına uygun olarak restore edilen Keleş Konağı, otantik dekorasyonlu odalarını süsleyen zengin etnografya koleksiyonlarıyla yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor.

Binlerce yıllık el yapımı sanat eserleri, el dokuması yöresel halılar, kilimler, günlük eşyalar, yerel giysiler ve her biri sanat eserini andıran antikaları inceleyebileceğiniz taş mimari odalarda harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yıl boyu fotoğraf ve resim sergilerinden söyleşiler ve seminerlere kadar pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapan Keleş Konağı’nı gezerek hem Adıyaman kültürünü tanıyabilir hem de bu etkileyici yapıyı yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

34- Haydaran Kaya Mezarları

Adıyaman’a sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan, tarih ve inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Haydaran Kaya Mezarları, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Güneş Tanrısı Helios ve Kommagene Kralı I. Antiochos’un el sıkıştığı ünlü heykeli de yakından görme şansı bulabileceğiniz bölgede devasa kayalar içine oyulmuş onlarca antik mezarı keşfe çıkabilir, mezarların bulunduğu konumdan büyüleyici gün batımı ve doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

35- Gerger Kanyonu

Adıyaman'ı gezen her doğa ve fotoğrafçılık meraklısının görmesini önerdiğimiz Gerger Kanyonu, Fırat Nehri ve Atatürk Barajı Gölü’nün büyüleyici manzaralarını size sunacak. Farklı büyüklüklerdeki sarp kanyon duvarlarıyla trekking turlarının en sevilen adreslerinden biri haline gelen ve 2014 yılında turizme açılan Gerger Kanyonu’nda el değmemiş doğal güzellikler arasında yılın yorgunluğunu atabilir ve Fırat Nehri’nin büyülü manzaralarının muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yıl boyu doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktiviteler için binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Gerger Kanyonu'nda yaz aylarında sandallar ve kanolarla Fırat Nehri’ni keşfe çıkabilir veya balık avlama turlarına katılarak modern dünyadan uzakta huzurlu atmosferde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

36- Adıyaman Ulu Camii

Adıyaman'ın görülmeye değer tarihi yapılarından biri olan ve 1506 ile 1515 yılları arasında Dulkadiroğulları Beyliği döneminde inşa edilen Adıyaman Ulu Camii; rehberli tarih, inanç ve kültür turlarıyla da ziyaret edilen simgesel yapılardan biri. Uzun tarihi boyunca pek çok kez onarılan cami; etkileyici kesme taş mimarisi, taş kabartmaları, çarpıcı anıtsal kapısı ve dini motiflerle süslü iç mekanları ile günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. En son 1902 yılında restore edildiği düşünülen Adıyaman Ulu Camii’ni gezerek Beylikler dönemi cami mimarisini yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Seyahat planınız hazırsa Güre otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesis için hemen rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Konum Linki

37- Zipline Samsat

Adıyaman gezinizde heyecan dolu bir gün geçirmek için Samsat ilçesinde hizmete başladığından beri binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken Zipline Samsat eğlence merkezine uğrayabilirsiniz. Atatürk Barajı Gölü üzerinde unutulmaz bir gün yaşama şansı bulabileceğiniz eğlence merkezinde hiçbir eğitim almadan 350 metre uzunluğundaki çelik halatlarla baraj gölünün üzerinde uçabilir ve kuş bakışı büyüleyici manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

1000 dönümlük geniş bir arazi üzerinde yer alan ve çevresinde baraj gölü manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz kır bahçeleri ve seyir tarafları gibi olanaklar da bulabileceğiniz Zipline Samsat’a Adıyaman Otogarı’nda her saat bulabileceğin Samsat minibüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.Bu mükemmel şehri tam anlamıyla gezmek için Adıyaman otelleri linkine tıklayarak kendinize uygun oteli ayırmanızı öneriyoruz.

Konum Linki

38- Palanlı Mağarası

Adıyaman'da mutlaka görmenizi önerdiğiniz etkileyici mağaralardan biri de Anadolu'daki önemli tarih öncesi yerleşim yerlerinden biri olan Palanlı Mağarası. Şehir merkezine sadece 10 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer aldığı için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Palanlı Mağarası’nın duvarlarının süsleyen, taş devrinde çizilmiş resimler de ziyaretçileri çok etkiliyor. Taş kabartmalar ve çizimlerle süslü yaşam odalarının yanı sıra gizli tünellerini de keşfe çıkarak taş devrine unutulmaz bir yolculuk yapabileceğiniz Palanlı Mağarası’ndaki bazı resimlerin ise M.Ö. 4000’li yıllarda çizildiği tahmin ediliyor.

Konum Linki

39- Besni Kalesi

Adıyaman'a 55 kilometre, Besni ilçesine ise sadece 1 kilometre uzaklıkta yer alan Besni Kalesi, bölgedeki ticaret yollarına hakim yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiş görülmeye değer bir tarihi hazine. Adıyaman çevresinde uzun süre hakimiyet kuran ve pek çok etkileyici yapı inşa eden Hititler döneminde yapıldığı tahmin edilen, Osmanlılara kadar onlarca medeniyet tarafından kullanılan Besni Kalesi’nde Osmanlıların tasarladığı cami, hamam ve köprü gibi ek bölümleri de gezebilirsiniz. Bulunduğu konumdan panoramik doğa manzaraları da izleyebileceğiniz kalenin surlarından ise panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

40- Yel Baba Türbesi

Adıyaman merkezinde Kubilay Caddesi üzerinde yer alan ve özellikle dini bayramlar ile kutsal günlerde binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Yel Baba Türbesi, inanç turlarının vazgeçilmez adresleri arasında. Hz. Muhammed ile aynı dönemde yaşadığı düşünülen ve romatizma rahatsızlıklarını tedavi eden bir hekim olan Yel Baba adına inşa edilen tarihi türbe, Osmanlı dönemlerinden beri şifa arayan insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Her çarşamba ve cuma günü romatizma rahatsızlıklarına şifa bulmak isteyenlerin akın ettiği türbenin taş mimarili klasik tasarımı ve sade iç dekorasyonlarını inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu:  Türbe tadilatta olduğu için geçici süreyle kapalı.

41- Saffan Bin Muattal Türbesi

Adıyaman'ın tarihi ilçesi Samsat'ta gezerken ziyaret edebileceğiniz önemli kutsal mekanlardan biri de ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Saffan Bin Muattal Türbesi. Hz. Muhammed döneminde yaşayan önemli evliyalardan biri olan ve Hz. Muhammed ile birlikte pek çok önemli savaşa katılan Saffan Bin Muattal adına inşa ettirilen türbe, her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Samsat’ın fethi sırasında önemli görevler üstlenen ve bölgede çok sevilen Saffan Bin Muattal’ın türbesi, klasik Osmanlı mimarisiyle düz kesme taşlarla inşa edilmiş ve sade iç dekorasyonlarla süslü. Adıyaman inanç ve tarih turlarının ayrılmaz bir parçası haline gelen Saffan Bin Muattal Türbesi’ni bölgedeki diğer tarihi yapılarla birlikte yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

42- Karagöl Kırkpınar Mesire Alanı

Adıyaman'ın Gerger ilçesi sınırlarında yer alan ve 63 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Karagöl Kırkpınar Mesire Alanı, şehrin önemli doğa harikalarından olan Karagöl’ün manzaraları eşliğinde, huzurlu bir atmosferde yorgunluk atmak için ideal bir adres. Karagöz ile Sülüklü Göl arasında düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de sevilen mola noktalarından biri haline gelen ve Adıyaman'a sadece 14 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan mesire alanında sıcak yaz günlerinde serin havada dinlenebilirsiniz.

Karagöl çevresinde çam ormanları içinde ilerleyen doğa yürüyüşü parkurları ve donanımlı kamp alanlarıyla da çok ilgi gören Karagöl Kırkpınar Mesire Alanı’nda ilkbahar ve sonbahar aylarında sarıdan yeşile doğanın her tonunun, kış aylarında ise beyaza bürünen çam ormanlarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

43- Adıyaman Eskisaray Camii

İnanç ve kültür gezilerinin sevilen adreslerinden biri ve Adıyaman’ın görülmeye değer tarihi yapılarından olan Eskisaray Camii, ismini verdiği Eskisaray Mahallesi'nde kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor. 1638 yılında İbrahim Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen etkileyici camiyi çevresindeki tarihi kiliseler ve Osmanlı dönemi yapılarıyla birlikte yakından görebilirsiniz. Uzun tarihinde pek çok kez onarım gören ve kesme taşlarla inşa edilmiş olan Eskisaray Camii’nin dini motiflerle süslü iç mekanlarını da inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu:  Deprem nedeniyle caminin büyük hasar aldığı ve minaresinin yıkıldığını söylememiz gerekiyor.

44- Yenipınar Camii

Adıyaman'da hem kendi başınıza hem de inanç turlarına katılarak ziyaret edebileceğiniz başka bir tarihi cami de şehir merkezinde güzel bir konumda yer alan Yenipınar Camii. 1720 yılı yapımı olan ve Hacı Mahmut isimli bölgede sevilen bir kişi tarafından inşa ettirildiği bilinen tarihi cami, klasik Osmanlı dönemi kubbeli mimarisinin yanı sıra bitki motifleriyle süslü iç mekanlarıyla da dikkat çekiyor. Asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden ve Adıyaman'ın en güzel tarihi yapılarından biri olan Yenipınar Camii, özellikle dini bayramlarda tamamen doluyor.

Konum Linki

Uçak Bileti

45- Derik Kalesi (Heroon Kutsal Alanı)

Tarih, arkeoloji ve kültür meraklıları için adeta bir cennet olan Adıyaman'da yıl boyu düzenlenen turlara katılarak keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli yer de Sincik ilçesi sınırlarında yer alan Derik Kalesi. Deniz seviyesinden yaklaşık 1400 metre yükseklikteki bir tepe üzerine inşa edilen, Roma döneminden günümüze kalan Heroon Kutsal Alanı için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kalede küçük sunakları ve mabetleri de keşfe çıkabilirsiniz.

Roma döneminden çok daha önce inşa edildiği ve pek çok medeniyet tarafından kullanıldığı tahmin edilen etkileyici Derik Kalesi, ilginç mabetleriyle gizemini günümüze kadar korumayı başarmış. Panoramik doğa manzaraları eşliğinde düzenlenen doğa yürüyüşleriyle de yakından görebileceğiniz 2000 yıllık antik kalenin çarpıcı fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

46- Kurdek Yaylası

Yaz aylarında Adıyaman’da doğaya kaçmak için gidebileceğiniz en özel yerlerden biri olan Kurdek Yaylası, Gerger ilçesinde keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Adıyaman, Malatya, Elazığ arasında yer alan ve özellikle yaz aylarında hem aileler hem de doğa tutkunlarını kendine çeken Kurdek Yaylası'nda dağ eteklerinde doğa yürüyüşlerine çıkabilir, sarı ve kırmızıya rengarenk yayla çiçekler arasında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Turizm olanakları açısından da oldukça gelişmiş olan yaylada organik ürünlerle kahvaltılar yapabileceğiniz kır bahçeleri ve tertemiz havada konaklayabileceğiniz ahşap yayla evleri gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Gerger ilçesinin en yüksek yaylası olmasıyla ünlü olan ve yaz aylarında 3 gün boyunca süren yayla şenlikleriyle de çevre şehirlerden gelen binlerce insanı misafir eden Kurdek Yaylası’nın sessiz atmosferinde çadırınızı kurarak kamp da yapabilirsiniz.

Konum Linki

47- Azaplı Gölü

Adıyaman'ın gizli doğal cennetlerinden biri olan Azaplı Gölü, Gölbaşı ilçesi sınırlarında şehir merkezine yaklaşık 72 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Her saat bulabileceğiniz Gölbaşı minibüsleri veya rehberli doğa yürüyüşleri ile güzelliğini yakından görebileceğiniz göl, 72 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. Kış aylarında artan sularının Gölbaşı Gölü ile birleştiği, çevresini saran bakir doğal güzelliklerle çok sevilen trekking parkurlarından biri olan Azaplı Gölü’nde modern dünyanın kalabalığı ve karmaşasından uzakta dinlendirici günübirlik geziler yapabilir veya küçük sandallarla balık avlama turlarına çıkarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

48- Doğanlı Çınarı Tabiat Anıtı

Adıyaman'da hem dinlendirici bir günübirlik gezi yapmak hem de harika fotoğraflar çekmek için ideal bir adres olan Doğanlı Köyü’nü gezerken köyün simgesi haline gelen Doğanlı Çınarı Tabiat Anıtı'na da mutlaka uğramalısınız. Yaklaşık 550 yaşında olduğu düşünülen ve 2006 yılında koruma altına alınan etkileyici çınar ağacı, devasa boyutlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Doğanlı Köyü’ne bakan bir yamaç üzerinde, yer altı su kaynaklarına yakın bir konumda bulunan ve volkanik kumlu topraklar üzerinde büyüyen 40 metre çapındaki çınar ağacı, onlarca metrelik dallarıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor. Asırlık çınar ağacının çevresinde kahvenizi içip yorgunluk atabileceğiniz çay bahçeleri ve piknik yapabileceğiniz mesire alanları da bulabilirsiniz.

Konum Linki

49- Karadağ Kent Ormanı

Sıcak yaz günlerinde doğayla baş başa zaman geçirmek ve serinlemek için gidebileceğiniz çok sevilen bir rekreasyon alanı da Adıyaman merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan Karadağ Kent Ormanı. Halk arasında Karadağ Çamlık Ormanı olarak da bilinen kent ormanı; çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ile özellikle yaz aylarında hafta sonları oldukça hareketli.

57 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Karadağ Kent Ormanı, çocuklarınızla piknik yapmak ve hafta sonu tertemiz havada spor yapmak için ideal bir yer. Seyir teraslarından Fırat Nehri ve Atatürk Barajı Gölü’nün panoramik fotoğraflarını izleyebileceğiniz kent ormanının içerisinde hizmet veren kır bahçelerinde de çayınızı yudumlayarak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

50- Vicne köprüsü( Bizna Köprüsü)

Göksu Nehri üzerine inşa edilmiş başka bir etkileyici yapı olan Vicne Köprüsü, Gölbaşı ilçesi gezilerinin sevilen mola noktalarından biri konumunda. Gölbaşı ile Tut ilçeleri arasında geçiş sağlamak amacıyla kesme ve moloz taşlarla inşa edilen tek kemerli etkileyici köprü, bazı bölümleri yıkılmış olmasına rağmen günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen ve yüzlerce yıldır kullanılan devasa yapı, son yıllarda restore edilerek turizme kazandırıldı.

Konum Linki

51- İnekli (Yeşilova) Gölü

Adıyaman gezinizde muhteşem doğa fotoğrafları çekmek için Gölbaşı ilçesinde deniz seviyesinden yaklaşık 863 metre yükseklikteki İnekli Gölü’ne de gidebilirsiniz. Gölbaşı Gölü ile Azaplı Gölü arasında yer alan küçük göl, çevresindeki sazlık ve kamışlık alanlarında ev sahipliği yaptığı onlarca su kuşuyla görülmeye değer manzaralar sunuyor. Gölbaşı Gölü Gölbaşı Tabiat Parkı’nda düzenlenen trekking turlarının da önemli mola noktalarından biri olan İnekli (Yeşilova) Gölü’nde tertemiz sularda yüzebilir, olta balıkçılığı yapabilir ve kalabalıklardan uzakta sessiz bir atmosferde piknik yaparak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

52- Uzun Mağara

Adıyaman’ın 2019 yılında keşfedilen başka bir tabiat harikası olan Uzun Mağara, onlarca metre boyunca uzanan devasa tünellerinden isimli alıyor. Kahta ilçesi sınırlarında yerleşim ve savunma amacıyla sarp kayaların içi oyularak yapıldığı tahmin edilen mağaranın bir dönem Kommagene Krallığı döneminde kutsal bir alan olarak da kullanıldığı düşünülüyor. Yerleşim alanları, kayalara oyulmuş yazıtlar ve devasa su sarnıçları gibi farklı bölümlerini keşfe çıkabileceğiniz Uzun Mağara’da günümüzden çok farklı bir döneme unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Konum Linki

53- Besni Ulu Camii

Adıyaman'da gezebileceğimiz en çarpıcı tarihi yapılardan biri de bölgede uzun süre hakimiyet kuran Dulkadiroğulları Beyliği döneminde 1565 yılında inşa edildiği tahmin edilen Besni Ulu Camii. Tarih ile inanç turlarının ana mola noktalarından biri olan ve Adıyaman merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan yapı, uzun tarihinde birkaç kez onarım görmüş. Moloz taşlarla inşa edilmiş klasik beylik dönemi mimarisiyle dikkat çeken ve günümüze etkileyici minaresi dışında az bir bölümü sağlam ulaşmayı başaran Besi Ulu Cami'nin sessiz ve huzurlu atmosferde küçük bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

54- Çelikhan İçmesi

Sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil, şifalı kaynak sularıyla da antik çağlardan beri ilgi gören bir şehir olan Adıyaman'da hem gezinizden sonra yorgunluk atmak hem de bağırsak, mide, karaciğer ve böbrek sorunları gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelen şifalı sulardan faydalanmak için Çelikhan içmelerine de uğrayabilirsiniz.

Adıyaman merkezine sadece 25 kilometre uzaklıktaki Çelikhan ilçesinde yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz içmelerin çevresinde hiçbir tesis bulunmuyor, bu nedenle buraya gelirken hazırlıklı olmanızı öneririz. Güzel ve huzurlu konumuyla doğa gezilerinin de sevilen mola noktalarından biri haline gelen Çelikhan içmesinde şifalı suları denedikten sonra oksijen seviyesi yüksek temiz havada yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

55- Malpınarı Kaya Yazıtı

Tarih, arkeoloji ve kültür tutkunlarının ilgisini çeken ilginç hazinelerimizden biri olan Malpınarı Kaya Yazıtı, Adıyaman merkezine sadece 35 kilometre uzaklıkta, Göksu Nehri kenarındaki kayalar üzerinde çarpıcı bir manzara sunuyor. Nehir seviyesinden yaklaşık 150 metre yükseklikteki kayaların üstüne Luvi hiyeroglifi ile yazılmış olan dokuz satırlık yazıt, Geç Hitit döneminden Adıyaman’da kalan en önemli eserlerden biri.

Bir bölümü 2010 yılında su altında kalan ve 2 metre uzunluğunda olan anıtsal yazıtların çevresindeki kayalara oyulmuş Asur dönemini yansıtan uzun saçlı ve sakallı insan tasvirleri de görülmeye değer güzellikte. Günümüzde hala gizemini koruyan ve 1979 yılında keşfedilen Malpınarı Kaya Yazıtı’nı inceledikten sonra Göksu Nehri'nin panoramik fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

56- Akdağ

Deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikteki zirveleriyle Adıyaman'ın sevilen doğa sporu merkezlerinden biri haline gelen Akdağ, özellikle yaz aylarında trekking, dağcılık, kaya tırmanma ve kampçılık gibi etkinlikler yapmak için en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Bulam Çayı ve Abdulharap Çayı’nın süslediği, Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi sınırlarında uzanan görkemli dağın el değmemiş güzelliklerini iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir, doğal seyir teraslarından ise zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında yeşilin her tonuna, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olabileceğiniz Akdağ’da yamaçlar arasında gizlenen ve Roma dönemine kadar uzanan pek çok tarihi hazineyi de keşfetme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

57- Tuz Hanı

Adıyaman merkezinde hem tarih ve kültür hem de mimari meraklılarının görmesi gereken büyüleyici eserlerden biri olan Tuz Hanı, 2019 yılında aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırıldı. Yaklaşık 200 yaşında olan ve Kommagene Krallığı döneminde inşa edilen devasa yapı, uzun yıllar boyuna pek çok medeniyet tarafından ticaret ve konaklama amacıyla kullanılmış. Günümüzde içerisinde hizmet veren 24 tane hediyelik eşya dükkanı, yöresel Adıyaman lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar ve kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kafeleriyle çok sevilen bir turistik merkez olan Tuz Hanı, görülmeye değer güzellikte.

Şehrin en hareketli alışveriş noktası olan tarihi Oturakçı Pazarı içerisinde hemen dikkatinizi çekecek olan Tuz Hanı’nın geniş avlusunda çarpıcı beyaz taş mimarinin harika fotoğraflarını çekebilir, el yapımı yöresel ürünler satın alarak güzel bir tatil alışverişi yapabilir, tarihi atmosferde kahvenizi yudumlayabilir veya otantik dekorasyonlu han odalarında birkaç gün konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

58- Ali Dağı

Adıyaman merkezine yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta Kayseri'nin Talas ilçesi ile Adıyaman arasında yer alan Ali Dağı, bölgenin popüler doğa sporları merkezlerinden biri. Özellikle son yıllarda çok popüler olan yamaç paraşütü etkinlikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken Ali Dağı, bazı dönemler önemli yamaç paraşütü şampiyonalarına da ev sahipliği yapıyor.

5000 metre yükseklikte, büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde uzmanlarla birlikte yamaç paraşütü yaparak unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz Ali Dağı’nı bahar ve yaz aylarında düzenlenen rehberlik trekking turları ve fotoğrafçılık gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz. Yıl boyu düzenlenen kampçılık, dağ bisikleti, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktivitelere katılarak da Ali Dağı’nın panoramik manzaraları eşliğinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

59- Gümüşkaya Mağarası

Adıyaman’ın çevresi birbirinden ilginç binlerce yıllık mağaralarla dolu ve bu mağaralar arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de devasa Gümüşkaya Mağarası. Şehir merkezine sadece 40 kilometre uzaklıkta yer alan ve yıl boyu düzenlenen doğa yürüyüşleri, mağaracılık turları, fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan mağara, M.Ö. 150’li yıllarda yerleşim amacıyla kayalar içine oyulmuş onlarca odadan oluşuyor.

Uzun yıllar boyunca savunma, yerleşim ve koruma amacıyla kullanılan, aynı zamanda Türkiye'nin en eski mağara yerleşimlerinden biri olduğu düşünülen Gümüşkaya Mağaraları’nın uzunlukları 1 metreyi bulan dar geçitleri, tünelleri ve yaşam odaları arasında rehberli gezilere çıkarak ilginç bilgi alabilir ve birbiriyle bağlantılı iç içe girmiş mağara odalarında harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

Adıyaman gezisinin sonuna geldiniz, ama hazır oraya gitmişken yakında bir yerlerden gezmeye devam etmek isterseniz Diyarbakır'da gezilecek yerler yazımıza da bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Otobüs Bileti


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar