Muğla’ya 65 kilometre uzaklıktaki Marmaris, ülkemizin dünya çapında en çok bilinen ve sevilen tatil cennetlerinden biri. Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu güzel bir konumda yer alan ilçe, Datça Yarımadası ve Bozburun Yarımadası kıyıları boyunca sıralanan büyüleyici koylarıyla da Türkiye’nin en önemli tekne ve yat destinasyonları arasında. Hem Marmaris merkezi hem de İçmeler, Turunç, Orhaniye, Hisarönü ve Selimiye gibi turistik beldelerinde turizm olanakları oldukça gelişmiş durumda. Marmaris’te her bütçeye uygun yüzlerce otel, sahil kenarlarında hizmet veren balık restoranları, çeşit çeşit eğlence mekanları, su sporları ve dalış olanakları bulmanız mümkün.

Sadece mavi bayraklı plajları ve el değmemiş yemyeşil koylarıyla değil, milattan önceki dönemlere uzanan etkileyici tarihi hazineleriyle de görülmeye değer pek çok güzelliğe sahip olan Marmaris; doğa yürüyüşleri, kamp yapmak ve fotoğraf gezilerine çıkmak için de sıkça ziyaret edilen ülkemizin en özel yerlerinden biri. Marmaris’te mutlaka görmeniz gereken 75 yeri hazırlarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. Her mevsim keyifli tatiller ve geziler yapabileceğiniz Marmaris’i yazımızı okuyarak hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz. Tüm lokasyonları kolayca keşfetmeniz için konum linklerini de ekledik. 

1- Akyaka

 

Doğa tatilleri için sadece Ege’nin değil, Türkiye’nin de en popüler destinasyonlarından biri olan Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı ve Marmaris’e sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. El değmemiş güzelliğinden dolayı 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen beldeye hem günübirlik geziler hem de doğa turları ile kolayca ulaşabilir ve güzelliğini keşfe çıkabilirsiniz. Huzurlu atmosferiyle ünlü Akyaya; oksijen seviyesi yüksek tertemiz havası, Gökova Körfezi'nin büyüleyici manzaraları, dere kenarında sıralanan alabalık çiftlikleri ve doğaya uyumlu tasarlanmış otelleri ile yılın her dönemi ilgi görüyor.

Mavi bayraklı Akyaka Plajı’nda tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz beldede Azmak Nehri'nin çevresindeki mesire alanlarında piknik yapabilir, taze balıklar tadabilir veya sazlıklarda onlarca kuş türünün harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Akyaka, rüzgârlı ve dalgalı denizinden dolayı rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapmak için de bölgede en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Konum Linki

2- Köyceğiz

Köyceğiz Gölü'nün doğal güzellikleri eşliğinde tertemiz havada keyifli bir günübirlik gezi yapabileceğiniz Köyceğiz, Marmaris'e sadece 60 kilometre uzaklıkta. Yılın her mevsimi termal kaplıcalarından dolayı ziyaret edilen Köyceğiz, Marmaris’in sağlık turizmi açısından en gelişmiş beldesi konumunda. Çam ormanları ve meyve bahçelerinin sardığı doğal güzellikleri, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan tertemiz sahillerinin yanı sıra klorür, radyon, kalsiyum ve sülfat bakımından zengin şifalı sularıyla da ünlü Köyceğiz, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Göl manzaralı apart ve butik otellerden termal oteller ve sağlık merkezlerine kadar pek çok alternatif konaklama olanağı bulabileceğiniz beldenin şifalı sularında hem yorgunluk atabilir hem de rahatsızlıklarınız için tedavi olabilirsiniz. M.Ö. 3400 yılına kadar uzanan tarihi hazineleri de keşfe çıkabileceğiniz Köyceğiz’de yaz aylarında Köyceğiz Gölü, Gökçeova Göleti, Ölemez Dağı ve Yuvarlakçay’da yapılan rehberli doğa yürüyüşleri de çok seviliyor.

Konum Linki

3- Selimiye

Marmaris’e yaklaşık 40 kilometre uzakta yer alan, sessiz ve huzurlu tatillerin değişmez adreslerinden Selimiye, ilçenin en popüler tatil beldelerinden biri. Her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz bu yemyeşil belde, yüzlerce yıl bir balıkçı köyü olarak yaşamına devam etmiş ve günümüzde de sahilinde sıralanan kaliteli balık restoranlarından dolayı insanları kendine çekmeye devam ediyor.

Rüzgârlar ve sert dalgalardan korunan koyu, Rodos Adası ve Simi Adası’na tekne turlarının düzenlendiği küçük yat limanı, yöresel ürünler alabileceğiniz çarşıları, meyve bahçeleri ve çam ormanları arasında sıralanan otelleriyle bilinen Selimiye’de dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Akkum Koyu, Cennet Koyu ve Kamelya Adası’nın masmavi sularında keyifle yüzebileceğiniz Selimiye, zengin balık çeşitliliğinden dolayı balık avlama turlarının da önemli merkezlerinden biri.

Konum Linki

4- İçmeler

Marmaris'in en turistik tatil beldelerinden olan ve ilçeye sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan İçmeler, mavi bayraklı İçmeler Plajı’nın yanı sıra kaliteli otelleri, balık restoranları, hareketli çarşıları ve eğlence mekanlarıyla yaz tatillerini değişmez adreslerinden biri. Küçük bir balıkçı köyü olan ve keşfedildikten sonra bölgenin en sevilen tatil beldelerinden biri haline gelen İçmeler, rüzgârlı havasından dolayı uçurtma sörfü, rüzgâr sörfü ve yelken gibi su sporları yapmak için de Marmaris’in en çok tercih edilen yerleri arasında.

İçmeler Yat Limanı’nda her saat bulabileceğiniz tekne turlarına katılarak Ege ve Akdeniz koylarını keşfe çıkabilir, mavi bayraklı İçmeler Plajı’nda ise tüm gün yüzdükten sonra büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşleri yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. İçmeler’e Marmaris Otogarı’nda her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 10-15 dakika içinde ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

5- Bozburun Yarımadası

Daraçya Yarımadası olarak da bilinen Bozburun Yarımadası, ülkemizin el değmemiş doğal güzelliklerini korumayı başarmış çok özel yerlerinden biri. Marmaris merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan yarımada; yeşil ile mavinin buluştuğu gizli koyları, binlerce yıllık tarihi hazineleri, Turgut Köyü ve Söğüt Köyü gibi huzurlu gezi alanlarıyla yılın her mevsimi doğa severleri misafir ediyor. Türkiye'nin dünya çapında ünlü yürüyüş parkurlarından biri olan 850 kilometrelik Karia Yolu’nun da bir parçası olan Bozburun Yarımadası; M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan tarihi hazineler, antik kentler ve limanlarıyla doğa severleri olduğu kadar tarih meraklılarını da büyüyor.

Yarımadanın koylarını tekne ve yat gezileriyle keşfe çıkabilir; Akvaryum Koyu, Bozukkale Koyu, Ada Boğazı, Serçe Limanı gibi berrak denizleri ile ünlü noktalarda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Turizm olanaklarının oldukça geliştiği Bozburun Yarımadası'nda çam ormanları arasında sıralanan bungalov otellerden ahşap mimarili butik otellere ve doğa otellerine kadar pek çok seçenek bulmanız mümkün.

Konum Linki

6- Hisarönü

Marmaris'in el değmemiş doğal güzellikleri, sessiz ve huzurlu atmosferi ile ünlü başka bir turistik beldesi olan Hisarönü, ilçeye sadece 20 kilometre uzaklıkta, Datça Yarımadası ve Bozburun Yarımadası arasında yer alıyor. Hem Hisarönü Körfezi hem de Gökova Körfezi'nin büyüleyici manzaralarına şahit olabileceğiniz beldede ince kumlu uzun sahilin ve masmavi denizin tadını çıkarabilir; oksijen seviyesi yüksek dağ eteklerinde rehberli doğa yürüyüşlerine katılarak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Rüzgâr sörfünden deniz paraşütü ve dalışlara kadar onlarca su sporu yapabileceğiniz merkezlerin hizmet verdiği Hisarönü, aynı zamanda hareketli yat limanıyla Ege’nin sevilen yat ve tekne destinasyonları arasında. Beldede hizmet veren at çiftliklerinde ise her yaş grubu için binicilik eğitimleri alabilir, Bybassos Antik Kenti ve çam ormanları arasında at safarilerine çıkarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

7- Turunç

Marmaris’e sadece 20 kilometre uzaklıktaki en yakın turistik beldelerden olan Turunç, mavi bayraklı Turunç Plajı’nın yanı sıra her bütçeye uygun otelleriyle de her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Su sporları merkezleri ve dalış okullarıyla ünlü beldede her saat bulabileceğiniz turlarla Kumlubük, Amos Koyu ve Çiftlik Koyu gibi yakın koyları keşfe çıkarak dalışlar yapabilirsiniz.

İnce kumlu uzun sahilinin çevresinde sıralanan butik otelleri, Ege ile Akdeniz mutfaklarından lezzetler sunan restoranları, plaj kulüpleri ve eğlence merkezleriyle hem eğlenceli hem de dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz Turunç, yıl boyu ılık kalan sularıyla sadece yaz aylarında değil, ilkbahar ve sonbahar aylarında da daha sakin bir ortamda masmavi denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz özel yerler arasında.

Konum Linki

8- Saklıgöl

Marmaris merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta, Kleopatra Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesindeki Çamlı beldesinde yer alan Saklıgöl, ismi gibi çam ormanları arasında gizlenmiş bir tabiat cenneti. Yaz aylarının turist kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile baş başa zaman geçirmek için ideal bir gezi alanı olan Saklıgöl; etkileyici su kanalları, onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan sazlıkları ve küçük adacıkları ile büyüleyici doğa manzaraları sunuyor.

Göl kenarında uzanan iskelelerde hizmet veren balık restoranları ve kafelerin çok popüler olduğu Saklıgöl’de tertemiz suların tadını çıkarabileceğiniz plajlar, piknik yapabileceğiniz mesire alanları, çocuk oyun alanları ve göl çevresinde yürüyüşler yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz yürüyüş parkurları da bulabilirsiniz.

Donanımlı çadır ve karavan alanlarının yanında yaz aylarında yoga kamplarının da düzenlendiği Saklıgöl, zengin balık çeşitliliğinden dolayı yılın her mevsimi balık avlama turlarına ev sahipliği yapıyor. Saklıgöl’e günübirlik geziler yapabilir veya göl manzaralı bungalov otellerde birkaç gün konaklayabilirsiniz. Otel servisleriyle veya minibüslerle Marmaris merkezinden 20-25 dakikalık kısa bir yolculukta göle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

9- Yuvarlakçay

Marmaris merkezine ortalama 70 kilometre uzaklıkta yer alan Yuvarlakçay, doğayla zaman geçirmek veya günübirlik geziler yapmak için Azmak Nehri ile birlikte en popüler kaçış noktalardan biri. Dere kenarında kurulmuş alabalık çiftlikleri ile ünlü Yuvarlakçay; yemyeşil doğal güzellikleri, sessiz ortamı ve temiz havasıyla ülkemizin her yerinden insanları kendine çekiyor. Dere manzaralı mesire alanları ve kır bahçelerinin yanı sıra endemik bitki türleri arasında uzanan yürüyüş parkurları da bulabileceğiniz Yuvarlakçay, donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da ilgi görüyor. Marmaris gezinizden sonra taze alabalıklar ve yöresel yemekler tadarak yorgunluk atmak için Yuvarlakçay’a mutlaka uğramalısınız.

Konum Linki

10- Marmaris Eski Çarşı

Marmaris merkezinde yer alan rengarenk Marmaris Eski Çarşı, yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilçede ilk uğradığı yer. Tarihi Bedesten olarak bilinen ve onlarca yıldır ticaretin kalbinin attığı yer olan Eski Çarşı’da hediyelik eşya ve el sanatı ürünleri satan dükkanlar hizmet veriyor.

Hem gündüzleri hem de geceleri alışveriş yapmak isteyen insanlarla dolan tarihi çarşıda Marmaris'in ünlü balları, turunç reçelleri, el dokuması halı ve kilimler, yöre kadınlarının el işleri, rengarenk giysiler, Marmaris temalı magnetler ve bakır ürünleri gibi yüzlerce ürünü bir arada bulabilirsiniz. İki katlı taş mimarisini incelemek ve avlusunun otantik atmosferinde Türk kahvesi içerek keyifli yorgunluk atmak için de Eski Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

11- Kleopatra Adası (Sedir Adası)

Sadece Muğla ve Marmaris'in değil, Ege'nin de en sevilen yat ve tekne duraklarından biri olan Kleopatra Adası (Sedir Adası), pek çok antik efsaneye konu olmuş büyüleyici bir güzelliğe sahip. Balık sürülerini bile görebileceğiniz berrak denizi, Roma döneminde inşa edilen Kedrai Antik Kenti'nin devasa tiyatrosu ve altın renkli kumsalıyla unutulmaz bir gün yaşayabileceğiniz Kleopatra Adası, ülkemizin mutlaka görmeniz gereken cennetlerinden biri.

Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ziyaret ettiği, çok sevdiği ve masmavi sularında yüzdüğü söylenen, ismini de buradan alan Kleopatra Adası’nı Marmaris Yat Limanı’ndan hareket eden saatlik veya günübirlik tekne turları ile keşfe çıkabilir; adanın berrak sularında şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak benzersiz su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

12- Orhaniye

Turizm olanaklarının geliştiği başka bir turistik tatil cenneti olan Orhaniye, ünlü Kızkumu Plajı’nın yanı sıra bakir doğal güzellikleri, deniz manzaralı kaliteli otelleri, çam ormanları arasında gizlenmiş bungalov ve villaları ile hem balayı tatilleri hem de yaz tatili için tercih edebileceğiniz çok sevilen bir belde.

El sanatları konusunda oldukça gelişmiş olan Orhaniye’nin huzurlu sokaklarında dolaşırken yüzlerce yöresel ürünü inceleyebilir, sahil kenarında sıralanan balık restoranlarında ise taze mevsim balıklarının yanında Ege ve Girit mezeleri tadabilirsiniz. Antik efsanelere konu olan Kızkumu Plajı’nda tüm gün denizin tadını çıkarabileceğiniz Orhaniye, aynı zamanda dalgasız deniziyle Hisarönü Körfezi'nin en popüler tekne duraklarından da biri. 

Konum Linki

13- Akkum Koyu

Marmaris merkezine 45 kilometre uzaklıktaki sevilen tatil huzurlu tatil cenneti Selimiye'nin ünlü Akbük Koyu, gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir tabiat harikası. Üç tarafını saran dağlarla bir gölü andıran, dalgasız ve rüzgârsız deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu aileleri için ideal olan koy, Selimiye'nin huzurlu atmosferinde keyifli bir gün geçirmek için uğrayabileceğiniz en güzel yerler arasında.

Çevresi butik ve apart oteller, turistlerin çok sevdiği balık restoranları, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları ile sarılı Akkum Koyu’nun ince kumlu sahilinde havlunuzu sererek yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Selimiye’den kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz koya Marmaris'ten ise her yarım saatte bir hareket eden minibüslerle veya tekne turlarıyla uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

14- Netsel Marina

Marmaris'in en büyük yat limanı olan ve ilçe merkezinde M. Münir Elgin Bulvarı üzerinde yer alan Netsel Marina, hem saatlik ve günübirlik tekne turları hem de içerisindeki kaliteli restoranları, kafeleri ve hediyelik eşya dükkanları ile sevilen bir gezi alanı. Onlarca yat ve teknenin manzarası eşliğinde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz marinanın restoranlarında ise Ege ve Akdeniz mutfaklarından en sevilen lezzetleri romantik manzaralar eşliğinde tadabilirsiniz. Yat limanında yaz aylarında her sabah düzenlenen tekne turlarıyla Ege koylarını keşfedebilir, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilirsiniz.

Konum Linki

15- Söğüt Köyü

Marmaris'in hem huzurlu atmosferini koruyan hem de turizm olanakları bakımından gelişmiş en çok ziyaret edilen köylerinden biri olan Söğüt Köyü, yat ve tekne gezilerinin de en sevdiği duraklardan biri. Yemyeşil dağ yamaçlarında sıralanan butik otelleri ve villaları, sahil kenarındaki salaş balık restoranları, onlarca yöresel ürün bulabileceğiniz çarşısı ve sessiz ortamıyla Ege ruhunu yaşayabileceğiniz köy, organik ürünlerle ve köyün ünlü çam ballarıyla hazırlanan lezzetli kahvaltıları için de sıkça ziyaret ediliyor.

Yunanistan’ın turistik Simi ve Mykonos adalarının hemen karşısında yer aldığı için günübirlik tekne turlarının da düzenlendiği Söğüt Köyü’ne doğa yürüyüşleri ve tekne gezilerinin yanı sıra Marmaris’te her saat bulabileceğiniz minibüslerle de 30-40 dakika içinde gidebilirsiniz.

Konum Linki

16- Köyceğiz Gölü

Marmaris merkezine sadece 74 kilometre uzaklıkta yer alan Köyceğiz Gölü, sakin ve huzurlu atmosferi ile hem günübirlik geziler yapmak hem de doğayla iç içe tatil yapmak için tercih edebileceğiniz sevilen yerler arasında. 52 kilometrelik geniş alanıyla ülkemizin 16. büyük gölü olan Köyceğiz Gölü, sazlıklarında ev sahipliği yaptığı onlarca kuş türünün yanı sıra binlerce yıllık antik hazineleriyle bölgenin ziyaret edilmeye değer yerlerinden biri.

Turizm olanaklarının geliştiği bölgede doğaya uyumlu tasarlanmış butik otellerden bungalovlara kadar pek çok konaklama alternatifi bulabilirsiniz. Köyceğiz Gölü çevresinde taze göl balıkları tadabileceğiniz balık restoranları, piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve göl boyunca doğa yürüyüşleri yaparak harika doğa fotoğrafları çekebileceğiniz yürüyüş parkurları da bulabilirsiniz.

Konum Linki

17- Knidos Antik Kenti

Datça Yarımadası’nın en batı ucunda inşa edilmiş bir kıyı kenti olan Knidos Antik Kenti, Marmaris merkezine yaklaşık 93 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Antik dönemin en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biri olan antik kent, Tekir Burnu üzerinde Ege Denizi ile Akdeniz'in birleştiği eşsiz bir konumda keyifli bir tarih gezisi sunuyor.

Deniz kenarında uzanan devasa antik tiyatrosu, çarpıcı tapınakları, limanı ve sütunlu caddeleri ile büyüleyici bir manzaraya sahip antik kent, Datça Yarımadası’nda düzenlenen doğa gezileri ve tarih turlarının yanı sıra tekne gezilerinin de sevilen adreslerinden. Yapılan kazılarda bulunan pek çok tarihi eserin Türkiye'nin önemli arkeoloji müzelerinde sergilendiği Knidos Antik Kenti’nin masmavi koyunda antik manzaralar karşısında doyasıya yüzerek gezinizin yorgunluğunu atmayı unutmayın.

Konum Linki

18- Kumlubük Koyu

Marmaris en önemli tarihi hazinelerinden Amos Antik Kenti’nin yanı başında uzanan Kumlubük Koyu, bölgenin turizm olanakları en fazla gelişen koylarından biri. Her bütçeye uygun butik oteller, villalar ve doğa otellerinin hizmet verdiği koy, aynı zamanda balık restoranları, kafeleri, eğlence merkezleri, su sporu olanakları ve dalgıçlık okullarıyla da çok popüler.

İnce kumlu uzun sahilinde tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz Kumlubük Koyu’nu tekne gezileri ve dalış turlarıyla keşfe çıkabilir veya doğa yürüyüşlerine katılarak dağ yamaçlarından masmavi denizin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Amos Antik Kenti'nin tarihi hazineleri ile birlikte gezebileceğiniz Kumlubük Koyu’na Marmaris Otogarı’nda her yarım saatte bir bulabileceğin Turunç ve Çiftlik minibüsleri ile 25 dakikalık kısa bir yolculukta kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

19- Marmaris Barlar Sokağı

Marmaris; mavi bayraklı plajları, gizli koyları, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlence olanaklarıyla da popüler bir turistik cennet. Her zevke uygun eğlence mekanlarının sıralandığı Marmaris Barlar Sokağı ise bölgede eğlenmek için gidebileceğiniz en popüler yer. Onlarca çeşit disko, bar, kafe ve canlı müzik dinleyebileceğiniz gece kulübünün sıralandığı dar sokakta eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor. Sadece Marmaris merkezinden değil, çevre ilçe ve beldelerden de eğlenmek isteyen tatilcilerin akın ettiği Marmaris Barlar Sokağı, özellikle yaz aylarında tamamen doluyor.

Konum Linki

20- Turgut Şelalesi

Marmaris'te mutlaka görmenizi önerdiğimiz doğa harikalarından bir diğeri de bölgenin en çok ziyaret edilen gezi alanlarından biri olan Turgut Şelalesi. Orhaniye beldesinde yer alan ve Marmaris’e sadece 25 kilometre uzaklıkta bulunan Turgut Şelalesi, endemik bitki türleri arasından 4 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularının yanı sıra çam, çınar ve meşe ağaçlarıyla sarılı yürüyüş yolları, büyüleyici şelale manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve seyir teraslarıyla özellikle yaz aylarında çok hareketli.

Turizm olanaklarının geliştiği şelalenin çevresinde balık restoranlarından kır bahçeleri ve donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok imkan bulabilirsiniz. El değmemiş güzelliklerinin korunması amacıyla sit alanı ilan edilen Turgut Şelalesi, Marmaris doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin de en sevilen rotaları arasında.

Konum Linki

21- Azmak Nehri

Marmaris'e sadece 30 kilometre uzakta yer aldığı için hem hafta sonları hem de yaz aylarında sıkça ziyaret edilen Azmak Nehri, doğa tatilleri ile ünlü Akyaka ilçesi sınırında alıyor. Tertemiz havası, el değmemiş doğal güzelliği, endemik bitki türleri, zengin balık çeşitliliği ve vahşi yaşam güzelliği ile doğa gezileri ve kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Azmak Nehri, aynı zamanda nehir kenarında kurulmuş alabalık restoranlarıyla da sadece Marmaris ve Muğla'dan değil, tüm Türkiye'den insanları kendine çekiyor.

Bahar ve yaz aylarında küçük tekne ve sandallarla nehirde keyifli gezilere çıkabilir, balık bolluğuna sahip sularda olta balıkçılığı yaparak veya balık avlama turlarına katılarak sessiz atmosferde huzur bulabilirsiniz. Marmaris'ten her yarım saatte bir Akyaka minibüsleriyle ulaşabileceğiniz Azmak Nehri’nin soğuk sularında yaz aylarında serinleyebilir, yemyeşil güzellikler arasında hizmet veren doğa otellerinde ise dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

22- Cennet Adası

Tunç Çağı’nın ilk yerleşim alanlarından biri olduğu düşünülen Cennet Adası, doğal güzelliği ve tarihi öneminden dolayı 1999 yılında arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altına alındı. Marmaris Yat Liman’ında her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla keşke çıkabileceğiniz Cennet Adası, hem kristal berraklığındaki denizi hem de el değmemiş doğası ve tarihi hazineleri için her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Hiçbir yapılaşmanın olmadığı adanın doğal bir liman olarak rüzgârlardan korunan Cennet Adası Koyu’nda ise yeşil ve mavinin her tonuna şahit olabilir; rengarenk balıklarla akvaryumu andıran sularda şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilirsiniz.

Konum Linki

23- Kaunos Kral Mezarları

Marmaris doğa yürüyüşleri, tarih ve kültür gezilerinin en önemli rotalarından biri olan Kaunos Kral Mezarları, ülkemizin dünyaca ünlü tarihi güzelliklerinden biri. Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti sınırlarında devasa kayalar üzerine oyularak inşa edilen etkileyici kral mezarları, özellikle gün doğumu ve gün batımında sundukları benzersiz manzaralarından dolayı tüm dünyadan insanların ilgisini çekiyor.

Tapınak cepheli olarak tasarlanmış antik mezarların iç bölümlerine taş merdivenlerle ulaşarak gezebilir; mezar odaları, mabet ve sunakların da harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kaunos Kral Mezarları’nı inceledikten sonra Kaunos Antik Kenti'nin günümüze kadar ulaşmayı başarmış antik tiyatrosu ve tapınaklarını da görmeyi unutmayın.

Konum Linki

25- Çiftlik Koyu

Marmaris'e sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve her saat minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz Çiftlik Koyu, aynı zamanda doğa gezilerinin de popüler adresleri arasında yer alıyor. M.Ö. 1200 yıllarına kadar uzanan zengin tarihi ve büyüleyici güzelliği ile antik çağlardan beri çok sevilen bir tatil cenneti olan Çiftlik Koyu, masmavi denizinin yanı sıra Makedonya, Roma, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine kadar uzanan, onlarca medeniyetten izler taşıyan tarihi hazinelerinden dolayı da sıkça ziyaret ediliyor.

Günümüzde turizm olanaklarının oldukça geliştiği koyda teknelerin yanaştığı iskeleler, doğaya uyumlu tasarlanmış oteller, deniz manzaralı balık restoranlarının yanı sıra şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, su sporları merkezleri ve dalış okulları da hizmet veriyor. Çiftlik Koyu’nun tertemiz denizinin tadını çıkardıktan sonra romantik gün batımı manzaraları eşliğinde taze deniz ürünleri tadabilir veya doğa yürüyüşlerine çıkarak yeşil ve mavinin buluştuğu manzarayı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

26- Marmaris Kalesi ve Müzesi

Marmaris'in simgesel yapılarından ve önemli tarihi hazinelerinden biri olan Marmaris Kalesi, M.Ö. 1400 yıllarda bölgede pek çok antik kent kuran İyonlar tarafından inşa edilmiş. Kanuni Sultan Süleyman'ın ünlü Rodos seferleri sırasında 1522 yılında genişlettiği ve günümüzdeki halini alan etkileyici kale, devasa sularıyla Marmaris gezinizde hemen dikkatinizi çekecek bir şaheser.

1800'lü yıllarda restore edilerek Marmaris Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlayan kalenin iç bölümlerini gezebilir ve müzenin Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan paha biçilmez tarihi eserlerini yakından görebilirsiniz. Bölgedeki antik kentlerde yapılan kazılarda çıkarılan eserlerin yanı sıra Osmanlı dönemine ait el sanatı ürünlerinin de sergilendiği müze, yaz aylarında 09:00 ile 19:00, kış aylarında ise 08.30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Marmaris Kalesi, ilçe merkezinde güzel bir konumda yer aldığı için tarihi yapıya kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ve surlardan hem Marmaris'in hem de Ege Denizi’nin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Kızkumu Plajı

Marmaris'e sadece 25 kilometre uzaklıkta yer alan huzurlu tatil beldesi Orhaniye’nin ünlü Kızkumu Plajı, gezinizde mutlaka uğramanız gereken bölgedeki en özel plajlardan biri. Doğal bir liman olan ve çam ormanları ile çevrelenen küçük bir koyun içinde uzanan Kızkumu Plajı, denizin içine kadar uzanan kum yürüyüş yoluyla pek çok antik efsaneye de konu olmuş.

Dalgasız denizinden dolayı acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin çok sevdiği plaj, yemyeşil çam ormanlarının masmavi denizle birleştirdiği berrak sularıyla yat ve tekne gezilerinin de önemli mola noktalarından biri haline gelmiş durumda. Kızkumu Plajı’nın etkileyici yürüyüş yolunda masmavi denizin içlerine kadar yürüyerek harika fotoğraflar çekebilir veya çam ormanı manzaraları eşliğinde tertemiz sularda doyasıya yüzebilirsiniz. Marmaris’te her saat bulabileceğiniz Orhaniye minibüsleriyle veya doğa yürüyüşleri ve tekne turları ile Kızkumu Plajı’na rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

28- Yalancı Boğaz

Ege'nin en bilinen yat ve tekne destinasyonlarından biri olan Yalancı Boğaz, hem masmavi denizin tadını çıkarmak hem de doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için en doğru adreslerden biri. Boğaz çevresini saran villalar ve butik otellerde keyifli bir tatil yapabilir, su sporları merkezleri ve dalış okullarıyla ünlü bölgede dalış turlarına katılarak uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Çam ormanlarının sardığı el değmemiş güzelliği ile doğa yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri haline gelen Yalancı Boğaz, balık restoranları ve eğlence merkezleriyle de yaz aylarında çok hareketli. Marmaris'te gün batımını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri olan Yalancı Boğaz’ın güzelliklerini keşfettikten sonra romantik gün batımı manzaraları eşliğinde taze balıklar tatmak için sahildeki balık restoranlarında mola vermeyi de unutmayın.

Konum Linki

29- Dirsekbükü Koyu

Bölgenin başka bir doğal limanı da Hisarönü Körfezi’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde tekne gezilerinin düzenlendiği Dirsekbükü Koyu. El değmemiş bakir güzelliğinden dolayı yılın her mevsimi doğa yürüyüşlerinin düzenlendiği koy, mavi yolculuk yapan teknelerinde de en sevilen mola noktalar arasında.

Kuzey rüzgârlarından korunduğu için sakin ve ılık kalan denizi ile ünlü koy, aynı zamanda donanımlı kamp alanları ve mesire alanlarından dolayı da tatilciler tarafından yaz aylarında sıkça ziyaret ediliyor. Balık çeşitlerinden dolayı balıkçılık turlarının da düzenlendiği Dirsekbükü Koyu, Ege'nin keşfedilmeye değer cennetlerinden biri.

Konum Linki

30- Datça Yarımadası

Marmaris'in hemen yanı başındaki Datça Yarımadası; Gökova Körfezi ve Hisarönü Körfezi arasındaki eşsiz konumu, gizli koyları, doğal güzellikleri ve M.Ö. 2000 yılına kadar uzanan tarihi hazineleri ile Marmaris'te keşfe çıkmanız gereken yerler arasında. Romalılardan Osmanlılara kadar pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalan ve her köşesinde tarihi hazineler saklanan yarımada; kaliteli otelleri, restoranları ve eğlence merkezleriyle ünlü turistik beldeleriyle de her yıl binlerce tatilciyi misafir ediyor.

Tarihi evleriyle ünlü Datça'nın yanı sıra Karaincir Plajı, Kargı Koyu, Akvaryum Koyu, Palamutbükü Koyu, Değirmenbükü Koyu, Gereme Koyu gibi birbirinden güzel koylar ve dalış noktalarına da ev sahipliği yapan Datça Yarımadası’nı hem rehberli yürüyüşler hem de tekne turlarıyla keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

31- Turgut Köyü

Marmaris merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Turgut Köyü, hem Turgut Şelalesi gibi büyüleyici doğal güzellikleri hem de gelişmiş turizm olanaklarıyla günübirlik geziler yapmak için ideal noktalardan biri. Yemyeşil doğal güzellikler arasında sıralanan butik oteller, tatil köyleri ve bungalov otelleri ile doğanın içinde dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz köy; sahil kenarında sıralanan balıkçı restoranlarıyla da çok popüler.

El dokuması halı ve kilimleriyle ünlü köyün huzurlu atmosferinde keyifli tatil alışverişleri yapabilir, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve geleneksel Ege mutfağından yöresel lezzetler tadarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen büyüleyici Piramit Mezarlığı ve Turgut Kalesi için tarih ve kültür meraklıları tarafından sıkça ziyaret edilen Turgut Köyü’nde donanımlı kamp alanlarından iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarına kadar pek çok olanak da bulabilirsiniz.

Konum Linki

32- Bozukkale Koyu

Hem tarih gezileri ve doğa yürüyüşleri hem de tekne turlarının en sevilen adreslerinden biri olan Bozukkale Koyu, ismini Loryma Antik Kenti’nin etkileyici kalesi ve sularından alıyor. İki tarafını çevreleyen sarp kaya duvarlarıyla rüzgârlardan korunan koy, yüzlerce yıl boyunca teknelerin mola noktalarından biri olmuş.

Bozukkale Koyu, günümüzde Ege’nin en popüler yat ve tekne destinasyonlarından biri, aynı zamanda balık çeşitliliği ile çok sevilen bir dalış noktası. Loryma Antik Kenti’nin tarihi hazineleri arasında yürüyüşlere çıkabileceğiniz koyun çevresini saran çam ormanları ve masmavi denizin fotoğraflarını çekebilir, tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak ise büyüleyici su altı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

33- İncekum Plajı

Marmaris'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Boncuk Koyu ile Kleopatra Plajı arasında yer alan İncekum Plajı, çam ormanlarının sardığı ince kumlu sahiliyle güneşin ve denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan İncekum Plajı, hemen karşısındaki Kleopatra Adası’nın etkileyici manzaraları eşliğinde yüzmek veya su sporları yapmak için ideal bir yer.

Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesislerin hizmet verdiği plajın arkasındaki çam ormanları ise donanımlı kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor. Sığ denizi ve ismini aldığı inci kumlarıyla çocuklarınızla eğlenceli bir deniz günü yaşayacağınız plaja Marmaris merkezinde her saat bulabileceğiniz minibüslerle 20-25 dakikalık kısa bir yolculuk ulaşabilir veya komşu beldelerden teknelerle geçebilirsiniz.

Konum Linki

34- Uzunyalı Plajı

İsmini 10 kilometrelik uzun sahil şeridinden alan Uzunyalı Plajı, Marmaris Halk Plajı'nın hemen sonundan başlıyor ve İçmeler beldesine kadar büyüleyici güzellikler eşliğinde devam ediyor. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan plajın çevresinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra su spor merkezleri, kafeler, restoranlar ve her bütçeye uygun oteller bulabilirsiniz. Tertemiz denizinde tüm gün yüzebileceğiniz Uzunyalı Plajı, aynı zamanda kilometrelerce uzanan yürüyüş yoluyla akşam yürüyüşlerine çıkmak için de Marmaris'te en çok tercih edilen yerlerden biri.

Konum Linki

35- Amos Koyu

Büyüleyici antik manzaralar eşliğinde denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir özel yer de Amos Koyu. Marmaris'e oldukça yakın bir konumda, ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan koy, Roma döneminin en önemli antik kentlerinden biri olan Amos Antik Kenti’ne ev sahipliği yaptığı için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Ormanlar arasına gizlenmiş antik hazinelerini keşfe çıkabileceğiniz Amos Koyu, aynı zamanda kaliteli otelleri ve kristal berraklığındaki denizinden dolayı da çok ilgi görüyor. Amos Antik Kenti'nin antik tiyatroları ve tapınakları arasında gezdikten sonra kendinizi masmavi sulara bırakabilir veya balık sürüleriyle birlikte dalışlar yaparak Amos Koyu’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

36- İnbükü Koyu

Marmaris ile Datça Yarımadası arasında yer alan İnbükü Koyu, çam ormanları içinde uzanan mesire alanlarıyla özellikle yaz aylarında hem Marmaris halkı hem de yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Ünlü ses sanatçılarımızdan Emel Sayın’ın çok sevdiği ve burada denize girdiği için halk arasında Emel Sayın Koyu olarak da bilinen İnbükü Koyu, büyüleyici deniz manzaralarını izleyerek piknik yapmak ve donanımlı kamp alanında çadır kurmak için Marmaris'teki en popüler yerler arasında. Doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin de rotaları arasında bulunan İnbükü Koyu’nu Marmaris tekne gezileriyle de keşfe çıkabilir; masmavi sularda şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte yüzebilirsiniz.

Konum Linki

37- İztuzu Plajı

Marmaris'e 90 kilometre uzaklıkta yer almasına rağmen çok ziyaret edilen İztuzu Plajı, Türkiye'nin en güzel 10 plajından biri olarak gösteriliyor. 4,5 kilometrelik ince kumlu uzun sahili nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının son yuva alanlarından biri olan plaj, 1988 yılından beri özel koruma statüsüne sahip.

Dalgasız ve sığ denizi ile çocuk ailelerin de keyifli zaman geçirebileceği İztuzu Plajı, hem büyüleyici gün batımları manzaraları hem de sevimli deniz kaplumbağalarıyla uluslararası turizm dergilerinin kapaklarını süslüyor. 2011 yılında Avrupa'nın en iyi plajı da seçilen İztuzu Plajı’nın berrak sularında dalışlar yaparak deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebilir, akşamlar ise romantik manzaralar eşliğinde kilometrelerce uzanan plajda yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Tekne turları ve doğa gezileriyle uğrayabileceğiniz plaja her saat bulabileceğiniz Dalyan minibüsleri ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

38- Dalaman Çayı

Marmaris gezinizde hem rafting yapmak hem de doğa gezilerine çıkmak için gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri de Marmaris merkezine yaklaşık 85 kilometre uzaklıktaki Dalaman Çayı. 229 kilometre boyunca büyüleyici doğal güzellikler arasında uzanan çayın çevresinde iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, balık restoranları ve mesire alanları sıralanıyor.

Son yıllarda rafting yapmak için en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelen Dalaman Çayı’nın her zorluk derecesine göre ayarlanmış parkurlarında uzmanlarla birlikte rafting yaparak heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz. Kampçılık, bisiklet gezileri ve doğa yürüyüşleriyle her mevsim ziyaret edebileceğiniz Dalaman Çayı’nın çevresindeki alabalık çiftliklerinde ise taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Marmaris Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz minibüslerle veya turlarla Dalaman Çayı’na kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

39- Bayır Köyü

Marmaris'in huzurlu atmosferini koruyan ve Ege ruhunu yaşayabileceğinizi en güzel köylerinden biri olan Bayır Köyü, günübirlik gezi yapmak için en doğru adresler arasında. Marmaris merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle veya doğa gezileri ile kolayca ulaşabileceğiniz Bayır Köyü; yöreye özgü el sanatı ürünleri ve organik yiyecekler satılan otantik çarşıları, Arnavut kaldırımlı sokakları, klasik Ege evleri, tarihi kahvehaneleri ve Ege otlarıyla hazırlanan geleneksel yemekler tadabileceğiniz restoranları ile keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Bayır Köyü, aynı zamanda tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan kahvaltıları, lezzetli balları ve şifalı kaynak sularıyla da her mevsim insanları kendine çekiyor.

Konum Linki

40- Fosforlu Mağara

Marmaris merkezine sadece 14 kilometre uzaklıktaki küçük bir yarımadanın en güney ucunda yer alan Fosforlu Mağara, sadece Marmaris'in değil Türkiye’nin de en güzel ve ünlü mağaralarından biri olarak görülmeye değer. Su altındaki dehlizlerden ve kayalar arasından sızan ışıktan dolayı fosforlu bir renk alan sularından ismini alan mağara, büyüleyici güzelliği ile tekne ve yatların ilk uğradığı yerler arasında. Mağaranın rengarenk sularında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için dünyanın her yerinden dalgıçlar bölgeyi ziyaret ediyor.

Uzmanlarla şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak zengin balık çeşitliliğini yakından görebileceğiniz mağaranın geniş girişinden sandal ve botlarla geçerek iç bölümleri gezebilir, binlerce yılda şekillenmiş sarkıt ve dikitlerin benzersiz fotoğraflarını çekebilirsiniz. Su altı fotoğrafları çekmek için Marmaris’te gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Fosforlu Mağara’yı mutlaka keşfetmenizi öneririz.

Konum Linki

41- Dişlice Adası

Marmaris'e sadece 30 kilometre uzaklıkta, Datça Yarımadası kıyısında uzanan Dişlice Adası, binlerce yıl boyunca dalgalar ve rüzgârlarla şekillenmiş devasa dişleri andıran kayalarıyla ünlü ve ismini de buradan alıyor. El değmemiş doğal güzellikleri ve turkuaz renkli denizi ile Aşk Adası olarak da bilinen bu ilginç adanın başka bir önemli özelliği de okyanuslardan gelen gemilerden bırakılan balıkların burada hala yaşamaya devam ediyor olması. Benzersiz balık çeşitliliğinden dolayı bölgede düzenlenen dalış turlarının en önemli merkezlerinden biri haline gelen Dişlice Adası’nda yürüyüşlere çıkabilir, tertemiz sularda keyifle yüzebilir ve özellikle gün batımlarında benzersiz kayaların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

42- Serçe Limanı

Serçe Koyu olarak da bilinen ve Marmaris merkezine yaklaşık 53 kilometre uzaklıkta yer alan Serçe Limanı, bölgenin en popüler yat ve tekne destinasyonlarından biri. Renkli balıkçı sandallarıyla kartpostalları konu olan büyüleyici manzaralar izleyeceğiniz korunaklı liman; sahil kenarındaki salaş balık restoranları, kır bahçeleri, küçük butik otel ve pansiyonlarıyla Marmaris’in en güzel yerlerinden biri.

Akvaryumu andıran berrak sularında doyasıya yüzebileceğiniz veya dalışlar yaparak su altındaki tarihi hazinelerini yakında görebileceğiniz Serçe Limanı, sessiz ve huzurlu atmosferiyle hem doğa yürüyüşlerine çıkmak hem de günübirlik geziler yapmak için tercih ediliyor. Dağ yamaçlarından küçük limanın panoramik fotoğraflarını çekebilir veya balık restoranlarında mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

43- Bördübet Koyu

Marmaris'in Hisarönü beldesi sınırlarında yer alan, bölgenin en ilginç ve güzel koylarından biri olan Bördübet Koyu, hem zengin bitki çeşitliliği hem de ev sahipliği yaptığı yüzlerce kuş türü ile görülmeye değer bir tabiatı cenneti. 1. Dünya Savaşı sırasında İngiliz gemilerinin koyun kuş çeşitliliğine hayran olması ve buraya Bird The Bed yani kuş yatağı demesinden ismini alan büyüleyici koy, günümüzde 50'ye yakın farklı kuş türü ile kuş gözlem turları, fotoğraf gezileri ve doğa yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri konumunda.

Çarpıcı bitki ve vahşi yaşam zenginliğinden dolayı Amazon Koyu olarak da bilinen Bördübet Koyu’na Marmaris’ten minibüslerle yaklaşık 30 dakikalık kısa bir yolculukta ulaşabilir, kuş gözlem terasları ve yürüyüş parkurlarında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Rüzgârlardan korunan doğal liman olan koy, 1 kilometre uzunluğunda plajında denizin tadını çıkarmak ve dalışlar yapmak için de bölgedeki en ideal yerlerden.

Konum Linki

44- Kamelya Adası

Marmaris tekne turları ile keşfedebileceğiniz doğal güzelliklerinden biri olan Kamelya Adası, Selimiye ilçesine oldukça yakın bir konumda. Deniz kenarındaki dağ yamacına M.Ö. 1. yüzyılda inşa edildiği düşünülen antik kilisesi ile ünlü ada, tarihi ve doğal güzelliklerinden dolayı 1. derece sit alanı olarak korunuyor. Hiçbir yerleşim ve yapılaşmanın bulunmadığı adada yürüyüşler yapabilir, tarihi manastırı gezebilir ve berrak denizde zengin balık çeşitlerini görmek için tüplü veya tüpsüz dalışlar yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

45- Nimara Mağarası

Marmaris’te düzenlenen doğa gezileri ve mağaracılık turlarının sevilen adreslerinden biri olan Cennet Adası üzerinde yer alan Nimana Mağarası, binlerce yıllık kaya oluşumlarıyla görülmeye değer güzellikte. Etkileyici mağara, yumuşak kireç kayaların doğal yollarla aşınmasından oluşmuş devasa sarkıtları ve dikitleri ile ziyaretçilerini büyülüyor.

12.000 yıl öncesinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen Nimara Mağarası’nda yapılan kazılarda taş ve kemiklerden tarih öncesi dönemlere ait delici ve kesici aletlere kadar pek çok paha biçilmez obje bulundu. Mağarada bulunan Roma ve Bizans dönemleri sikkelerinden dolayı ise yakın dönemlere kadar insanların burada yaşadığı düşünülüyor. Nimara Mağarası, hem tarihi hem de doğal güzelliğiyle görülmeye değer tabiat harikalarımızdan biri. 

Konum Linki

46- Değirmenbükü Koyu

Marmaris'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve Ege'nin en güzel koylarından biri olarak gösterilen Değirmenbükü Koyu, aynı zamanda bölgenin en büyük koyu konumunda. Yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz büyüleyici koy, Marmaris'e hem de Datça'ya yakın olduğu için özellikle yaz aylarında tatilcilerle doluyor.

Zengin balık çeşitliliğinden dolayı balık avlama ve dalış turları düzenlenen Değirmenbükü Koyu, donanımlı kamp alanlarıyla da Marmaris'in en çok tercih edilen kamp bölgeleri arasında. Tarihi değirmenleri, balık restoranları, yürüyüş yolları ve mesire alanları ile keyifli bir gün geçirebileceğiniz Değirmenbükü Koyu’nu tekne turlarıyla da keşfedebilir ve masmavi denize kendinizi bırakarak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

47- Hurmalı Bük

Marmaris’in hiçbir yapılaşmanın olmadığı, doğal güzelliğini koruyan büyüleyici koylarından biri olan Hurmalı Koyu, çevresindeki yamaçları saran hurma ağaçlarından ismini alıyor. Bencik Koyu ile Günlücek Bükü arasında yer alan koy, kristal berraklığındaki denizinden dolayı günübirlik tekne turlarının mola noktalarından biri. Bölgenin sakin ve sessiz koylarından Hurmalı Bük, kalabalıklardan uzak denizin tadını çıkarmak ve dalışlar yapmak için Marmaris’te tercih edebileceğiniz en özel koylardan biri. İlçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Hurmalı Bük’e tekne gezilerinin yanı sıra doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarıyla da ulaşabilir, palmiye ve hurma ağaçları altında çadırınızı kurarak modern dünyadan uzakta birkaç gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

48- Marmaris Milli Parkı

Marmaris merkezinin hemen yanında, yemyeşil doğal güzelliklerin masmavi denizle buluştuğu Marmaris Milli Parkı yer alıyor. 29.000 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kaplayan ve 1996 yılında koruma altına alınan Marmaris Milli Parkı; hem kızılçam, zakkum, maki ve endemik bitki türleri hem de zengin kuş çeşitliliği ile doğa severlerin mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden biri.

İçerisinde çam ormanları arasında uzanan mesire alanları, paintball sahası, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, dağ bisikleti parkurları, doğal yaşamı gözlemleyebileceğiniz seyir terasları ve kaya tırmanma alanları bulunan Marmaris Milli Parkı’nın gizli koyları, dalış ve balık avlama turlarına da ev sahipliği yapıyor. Marmaris merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz ve her mevsim rehberli doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz milli parkın büyüleyici doğasında huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

49- Albatros Marina

Marmaris merkezinde Mustafa Münir Nermin Bulvarı üzerinde hizmet veren başka bir önemli yat limanı da Albatros Marina. 1982 yılından beri binlerce yat ve tekneye hizmet veren, bölgenin en köklü yat limanlarından biri olan Albatros Marina, 30.000 m2 gibi büyük bir alana sahip. Tekne turlarına katılabileceğiniz ve mavi yolculuklara çıkabileceğiniz yat limanının kaliteli restoranları ve kafelerinde güzel zaman geçirebilir, hediyelik eşya dükkanlarında alışveriş yapabilir ve akşam yürüyüşlerine çıkarak birbirinden güzel yat ve teknelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

50- Marmaris Taşlıca Köyü

Marmaris merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan Taşlıca Köyü, Bozburun Yarımadası’nın en kendine özgü yerlerinden biri. Devasa harnup ve incir ağaçlarıyla sizi Afrika’da gibi hissettirecek köy, antik dönemlerde inşa edilen Apollon Tapınağı ve Helenistik dönem kuleleri ile de etkileyici manzaralara sahip. Doğa yürüyüşleri ve tarih turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Taşlıca Köyü; huzurlu atmosferi, organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetleri, kır bahçeleri ve ilginç ağaçlarla sarılı yürüyüş parkurlarıyla günübirlik geziler yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel yerler arasında.

Konum Linki

51- Marmaris Burunucu Macera Parkı

2018 yılında ziyareti açıldığından beri çok ilgi gören ve deniz kenarında 20.000 m2 yeşil alan üzerinde hizmet veren Marmaris Burunucu Macera Parkı, hem doğa içinde dinlenmek hem de eğlenceli parkurlarında çocuklarınızla keyifli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz popüler yerler arasında.

1,5 metrelik etkinlik kulesi, 13 metrelik düşüş platformu, kaya tırmanma duvarları, file zıplama alanları, devasa salıncaklar ve 14 farklı denge parkuru gibi pek çok farklı bölüme sahip macera parkında doyasıya eğlendikten özel plajda denizin de tadını çıkarabilirsiniz. 0-6 ve 6-12 yaş arası çocuk oyun alanlarıyla da ilgi gören Marmaris Burunucu Macera Parkı, Mustafa Münir Elgin Bulvarı üzerinde yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

52- Gebekum Tabiat Parkı

Yaz aylarının turist kalabalığından uzaklaşıp çam ormanları, endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginlikleri arasında keyifli bir gün geçirmek için çok sevilen bir gezi alan olan Gebekum Tabiat Parkı’na uğrayabilirsiniz. Marmaris ile Datça arasında, ilçe merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan tabiat parkı, her iki turistik ilçeye de yakın olduğu için özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından çok ziyaret ediliyor.

7 kilometreden uzun sahil şeridinde kalabalıklardan uzak masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz veya çadırımızı kurarak kamp yapabileceğiniz Gebekum Tabiat Parkı, ince kumlu büyüleyici sahilinin yanı sıra ev sahipliği onlarca kuş türü için de doğa fotoğrafçılarını kendine çekiyor. Koylarında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabileceğiz tabiat parkını rehberli doğa yürüyüşleri ile keşfe çıkabilir veya irili ufaklı adacıkların süslediği büyüleyici denizin panoramik manzaraları eşliğinde piknik yaparak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

53- Ayın Koyu

Doğa severlerin mutlaka keşfedilmesi önerdiğimiz Marmaris'in cennet köşelerinden bir diğeri de Ayın Koyu. Küçük çakıl taşlı uzun sahili, el değmemiş çam ormanları ve kristal berraklığındaki surlarıyla bölgenin en özel yerlerinden biri olan koyda teknelerin yanaştı küçük bir iskele de bulunuyor. Tekne ve yat gezilerinin yanı sıra Marmaris doğa yürüyüşlerinin de sevilen adreslerinden biri olan Ayın Koyu’nda büyüleyici doğa ve deniz manzaraları eşliğinde mevsim balıkları tadabileceğiniz küçük balık restoranları da hizmet veriyor. Kalabalıklardan uzakta tertemiz denizin tadını çıkarmak için uğrayabileceğiniz Ayın Koyu, kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak için bölgedeki en güzel koylardan biri.

Konum Linki

54 - Aqua Dream Water Park

Sıcak yaz günlerinde Marmaris'te çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz başka bir sevilen su parkı da 2006 yılından beri hizmet veren Aqua Dream Water Park. 44.000 m2 gibi büyük bir alan üzerine kurulan ve Marmaris'in en uzun su kaydırağına sahip olan park; rafting parkuru, dalga havuzları ve animasyon şovlarıyla da ilgi çekiyor. Deniz ürünlerinin yanı sıra Ege ve Akdeniz mutfaklarından lezzetler de sunan restoranı ve kafeleriyle hizmet veren su parkına ücretsiz servislerle veya toplu taşıma araçlarıyla ilçe merkezinden 10-15 dakika içinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz

Konum Linki

55- Gebekse Koyu

Marmaris'in Osmaniye beldesi sınırlarında yer alan ve küçük bir yarımadanın en ucunda korunaklı bir konumda bulunan Gebekse Koyu, ilçenin başka bir ünlü doğal güzelliği. Turizm olanaklarının çok geliştiği Çiftlik Koyu’nun hemen yanı başında yer aldığı için iki koyu birlikte keşfe çıkabilirsiniz. Kristal berraklığındaki denizinin yanı sıra binlerce yılda oluşmuş etkileyici kaya oluşumlarıyla da çok ilgi gören koy, dağ eteklerinde denize hakim bir konumda inşa edilmiş antik Gebe Kilisesi için de sıkça ziyaret ediliyor. Her saat bulabileceğiniz saatlik ve günübirlik tekne turları ile ulaşabileceğiniz Gebekse Koyu’na çevre beldelerden sandal ve teknelerle de kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

56- Gökçeova Göleti

Marmaris'te hem balık tutmak hem de kamp yapmak için yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Gökova Göleti sıcak yaz günlerinin değişmez adreslerinden biri olan Ağla Yaylası üzerinde büyüleyici bir manzara sunuyor çam ormanları arasında gizlenen küçük Gölet zengin balık çeşitliliğinden dolayı yılan her Mevsimi aklıma turlarına daha ev sahipliği yapıyor göbek çevresindeki doğal otellerinde düzenlenen bir tas yemeği ve kurslarını da çok sevildiği mesire alanları yürüyüş parkurları ilet çevresi süslenen Gölet kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak tertemiz Yayla havasında büyüyecek göl manzaraları eşliğinde keyifli gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz yerler arasında

Konum Linki

57- Marmaris Dolphinarium

Bölgenin en büyük yunus parklarından biri olan ve Avrupa'nın ilk yunus gösteri merkezine sahip Marmaris Dolphinarium, hem çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek hem de yunuslarla düzenlenen terapilere katılmak için gidebileceğiniz çok popüler bir yer.

2010 yılında ziyarete açılan merkezde 3 tane eğitimli yunusla birlikte yüzebileceğiniz özel havuzlar ve yunus gösterilerinin düzenlendiği gösteri havuzları, çocukların yanı sıra yetişkinlerin de çok ilgisini çekiyor. Çocuklar için yunuslarla tanışma programlarının düzenlendiği Marmaris Dolphinarium, Marmaris merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta ve toplu taşıma araçlarıyla yunus parkına kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum Linki

58- İçmeler Kanyonu

Marmaris'te doğa sporları yapmak için en ideal yerlerden biri olan İçmeler Kanyonu; büyüleyici şelaleleri, turkuaz renkli buz gibi sularla dolu kaya göletleri, iyi işaretlenmiş yürüyüş parkurları, mesire alanlarıyla yılın her mevsimi doğa severleri ve fotoğrafçıları kendine çekiyor. Serin ve oksijen seviyesi yüksek havasıyla sıcak yaz aylarının serinlemek için de ziyaret edebileceğiniz kanyonun iple iniş gerektiren zorlu bir yürüyüş parkuru var. Yüzlerce metrelik sarp kayalar ve buz gibi sular arasında ilerleyen rehberli yürüyüşlerle hem benzersiz doğa manzaralarına şahit olabilir hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

59- Marmaris Amfi Tiyatro

Marmaris'i kuş bakışı izleyebileceğiniz yüksek bir konumda, ilçe merkezinde Hatipirimi Mahallesi’nde İnönü Caddesi üzerinde yer alan Marmaris Amfi Tiyatrosu, sadece yaz aylarında değil yılın her dönem düzenlenen tiyatrolar, dans gösterileri, konserler, uluslararası kültürel ve sanatsal etkinliklerle her zaman hareketli. 6000 kişi kapasiteli etkileyici amfi tiyatro, son yıllarda restore edilerek modern bir görünüm de kazandı. Marmaris’in her noktasından kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabileceğiniz Marmaris Amfi Tiyatrosu’nun etkinlik takvimini gezinizden önce inceleyebilir ve ilginizi çeken etkinliklere katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

60- Turunç Plajı

Marmaris'e 20 kilometre uzaklıktaki Turunç beldesinin büyüleyici plajı, bölgede masmavi denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Amos Antik Kenti’nin yanı başında yer alan, arkası çam ormanları önü ise akvaryum berraklığında deniz ile çevrili Turunç Plajı, sığ denizi ve sakin sularıyla çocuklu aileler için de eğlenceli bir deniz günü sunuyor.

Berrak suları ve zengin balık çeşitliliği ile bölgede düzenlenen dalış turlarının merkezlerinden biri haline gelen Turunç Plajı’nın çevresinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, şık balık restoranları, kafeler, butik ve apart oteller gibi pek çok turistik tesis hizmet veriyor. Dalış okulları ve su spor merkezleri de bulabileceğiniz plaja Turunç minibüsleriyle 15-20 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

61- Marmaris Halk Plajı

Marmaris merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşılabildiği için özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan mavi bayraklı Marmaris Halk Plajı, ilçenin en popüler ve güzel plajlarından biri. Çabuk derinleşen bir denize sahip olduğu için çocuklu ailelerin ve acemi yüzücülerin dikkatli olması gereken plajda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler, restoranlar, kafeler, eğlence merkezleri ve her bütçeye uygun oteller sıralanıyor. Akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz veya romantik gün batımı manzaraları eşliğinde sahil restoranlarında romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz Marmaris Halk Plajı, ilçeyi gezerken ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

62- İnbükü Orman Kampı (Çubucak Tabiat Parkı)

Çubucak Orman Kampı olarak da bilinen ve Marmaris'e sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alan İnbükü Orman Kampı, bölgenin en büyük kamp alanlarından biri. Hem günübirlik gezilere çıkmak hem de doğa ile iç içe kamp yapmak için sadece Marmaris'in değil, Ege Bölgesi’nin de en popüler noktalarından biri olan orman kampının içerisinde bungalov oteller, ahşap köşkler, kamp alanları ve karavan alanları bulabilirsiniz. Orman kampı, 400'den fazla çadır ve 35'ten fazla karavan kapasitesine sahip.

Çam ormanlarının sardığı sahilinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik işletmeler bulunan kamp alanı, balık çiftlikleri için de yerli ve yabancı tatilciler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. 20 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan İnbükü Orman Kampı içerisindeki yürüyüş ve koşu parkurlarında tertemiz havada spor yapabilir, küçük derelerin ve şelalelerin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

63- Sarı Ana Türbesi

Marmaris'in en çok ziyaret edilen türbelerin biri olan Sarı Ana Türbesi, yüzlerce yıl önce ilçede yaşayan ve evliya olduğuna inanılan Sarı Ana’nın adına inşa edilmiş. Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında öncesi yol gösteren ve savaşın kazanılmasında önemli bir etkisi olan, ilçe halkı tarafından çok sevilen Sarı Ana’nın klasik Osmanlı mimarisi ile tasarlanmış türbesi, özellikle dini bayramlar ve kutsal günlerce yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Dilek dilemek ve dua etmek için de sıkça gidilen Sarı Ana Türbesi, ilçe merkezinde Mustafa Münir Elgin Bulvarı üzerinde kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

64- Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Marmaris'te gezebileceğiniz ilginç müzelerden biri de 2005 yılında ziyarete açılan, milattan önceki dönemlere uzanan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, ismini kurucusundan alan ve Marmaris merkezinde yer alan müzede Osmanlı dönemine ait kılıçlar, antika saatler ve müzik aletlerinin yanı sıra antik dönemlerden kalan bronz ve taş eserler de sergileniyor.

Müzenin etnografya bölümünde ise Marmaris ve Muğla’nın yöresel el sanatı ürünleri, giysileri, takılar ve bakır mutfak aletleri gibi pek çok objeyi inceleyebilirsiniz. Hediyelik eşya mağazasında güzel bir alışveriş yapabileceğiniz müze, açık ve kapalı alanlarındaki zengin koleksiyonları için ziyaret edilmeye değer. Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

65- Loryma Antik Kenti

Bozburun Yarımadası’nda denize hakim bir konumda inşa edilen Loryma Antik Kenti'nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Hem savunma hem de gözetleme amacıyla inşa edildiği düşünülen ve 220 metrelik surlarla çevrili etkileyici kalesiyle ünlü antik kentte devasa sarnıçlar ve Apollon’a adanmış kutsal alanları gezebilir, surlardan ise panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Loryma Antik Kenti’nde 1995 yılından beri yapılan kazı çalışmalarında pek çok paha biçilmez tarihi eser bulundu ve bu eserler Türkiye’nin önemli arkeoloji müzelerinde sergileniyor. Rehberli doğa yürüyüşleri, tarih ve kültür gezilerinin yanı sıra tekne turlarıyla da ulaşabileceğiniz antik kentin tarihi hazinelerini gezdikten sonra ıssız koylarında keyifle yüzerek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

66- Eski İbrahim Ağa Camii

Marmaris'in görülmesi gereken tarihi yapılarından biri de 1789 yılında bölgenin önde gelen isimlerinden İbrahim Ağa tarafından yaptırılan Eski İbrahim Ağa Camii. Etkileyici mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çeken cami, büyüleyici kubbesi ile ünlü. Marmaris’in en güzel camilerinden biri olarak gösterilen ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden cami, dini bayramlar ve kutsal günlerde tamamen doluyor.

67- İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı

Marmaris merkezinden Kemeraltı Mahallesi’nde yer alan ve kısa bir yürüyüşle ulaşarak tarih gezileri yapabileceğiniz İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı, 8000 m2 gibi büyük bir alanda hizmet veriyor. Marmaris, Datça Yarımadası ve Bozburun Yarımadası’nda yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan, tarihleri milattan önceki dönemlere kadar uzanan yüzlerce tarihi eserin sergilendiği parkta çarpıcı lahitlerden devasa taş eserlere, antik paralardan silahlara kadar pek çok objeyi yakından görme şansı bulacaksınız. Hem tarih meraklıları hem de yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı’nı pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 24:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Konum Linki

68- Hafsa Sultan Kervansarayı

1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi düzenlediği sırada annesi Hafsa Sultan adına inşa ettirdiği etkileyici Hafsa Sultan Kervansarayı, tarih ve kültür meraklılarının Marmaris’te sık ziyaret ettiği yerler arasında. İlçe merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve çevresi tarihi kale evleri ile çevrelenmiş kervansaray, klasik Osmanlı mimarisini yansıtacak şekilde kesme taşlarla inşa edilmiş bir şaheser. Günümüzde bazı bölümleri müzeye çevrilen kervansarayın içerisinde kafeler ver restoranlar da hizmet veriyor. Marmaris’i gezerken hem çarpıcı mimarisini incelemek hem de tarihi avlusunda mola vererek çayınızı yudumlamak için Hafsa Sultan Kervansarayı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

69- Baca Mağarası

Marmaris'in en ünlü ve en çok ziyaret edilen biri olan Baca Mağarası, Turunç beldesi sınırlarında yer alıyor. Devasa su altı kaya oluşumları arasında 5 metreden 50 metreye kadar dalışlar yapabileceğiniz mağara, çizgili kardinal balık sürüleri ile de büyüleyici manzaralar sunuyor.

Zengin balık çeşitliliği ve su altı güzelliklerinden dolayı tüm dünyadan fotoğrafçıların ilgisini çeken Baca Mağarası, ismini ise 4 metre boyutlarında baca benzeri kayalarından alıyor. Marmaris Yat Limanı’nda hareket eden tekne ve dalış turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz doğa harikası mağaranın turkuaz denizinde rengarenk balıklarla unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

70- Saksılı Koyu

Marmaris'in gizli cennetlerinden biri olan ve Akdeniz ile Ege denizin birleştiği büyüleyici bir konumda yer alan Saksılı Koyu, cam berraklığındaki denizde balıklarla birlikte yüzmek ve bakir doğal güzellikler arasında dinlendirici bir gün geçirmek için gidebileceğiniz özel yerlerden biri. Taşlıca beldesi sınırlarında yer alan ve büyüleyici güzelliğinden dolayı koruma alanı ilan edilen Saksılı Koyu, bölgenin yeni popüler olmaya başlayan koylarından biri olarak yılın her dönemi oldukça sakin. Tekne gezileri ve doğa yürüyüşleriyle ulaşabileceğiniz koy, kamp yapmak veya dalışlar yapmak için de ideal noktalar arasında.  

Konum Linki

71- Ölemez Dağı

Eteklerinde Sultaniye Kaplıcası olan ve 940 metre yükseklikte bulunan Ölemez Dağı’nda tek başınıza ya da bir doğa yürüyüşü ekibiyle zirveye çıkabilirsiniz. Tepede sizi Sandras Dağları, Sazlık Labirenti ve İztuzu Plajı manzarası karşılayacak. Biraz dikkatli bakarsan karşında serilen Likya Mezarları’nı da görebilirsin. Zirveye ulaştığınızda yangın gözetleme kulesi de bulunan dağın eteklerinde bolca arı kovanı ve zeytin ağacı mevcut. Arı alerjin varsa özellikle arılara dikkat etmende fayda var.

Konum Linki

72- Bybassos Antik Kenti

Erine- Bozburun yönünde seyahat ederseniz Bybassos Antik Kenti ile karşılaşacaksınız. Orhaniye Köyü’nde bulunan antik şehrin kalıntıları tepe yamacında konumlanmış. Kentin surlarının kalıntıları da ormanlık alana yayılmış. Bizans dönemine ait olan bu surlara bakılarak o dönemlerde liman olarak kullanıldığı düşünülüyor. Ayrıca antik kentin kilisesinin kalıntıları da 2005 senesinde başlayıp 6 sene süren bir kazıyla ortaya çıkmış. Kilisenin de M.S. 5. yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor.

Konum Linki

73- Kargı Koyu

Datça merkeze 3 kilometrelik bir mesafede bulunan Kargı Koyu dağlarla örülü bir çeperin içinde kalıyor adeta. O nedenle rüzgarlı günlerde dağların korumasında kaldığı için deniz dingin ve suyu da ılık oluyor. Bu nedenle de oldukça popüler bir tatil noktası. Fakat deniz taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Plajda soyunma kabini mevcut.

Konum Linki

74- Piramit Mezarlığı

Piramit Mezarlığı

Hydas Antik Kenti içinde yer alan Piramit Mezarlığı ulaşımı zorlu tepelik bir alanda kalıyor. Piramidin üstünde oturur vaziyette olan dört aslan kalıntısı bulunuyor. Bu aslanların mezarı koruduğu rivayet ediliyor. Mezarın girişinde bulunan Yunanca yazı da buna işaret ediyor. Ülkemizde günümüze ulaşabilen tek piramit mezar örneğini insanlar eksiden türbe sanıp dualar ediyorlarmış.

Konum Linki

75- Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti

Antik Yunan dilinde Ana Tanrıçanın tapınağı anlamına gelen Amos şehrinin baş tanrısının Apollon olduğuna inanılıyormuş. Tepelik alana yayılan antik şehir 3.5 metre yükseklikteki surlarla çevrili. Şehrin amfitiyatrosu günümüze ulaşabilmiş. Antik şehrin dört bir yanında seyir terasları mevcut. Yanınızda fotoğraf makinesi ya da iyi bir kamerası olan telefon bulundurursanız harika panoramik kareler yakalayabilirsiniz.

Konum Linki

Marmaris'i gezdikten sonra Bodrum seyahati planlamak isterseniz Bodrum'da gezilecek yerler yazımızı inceleyin. 


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar