Muğla’nın doğa tatilleri için en çok tercih edilen tatil cennetlerinden biri olan Köyceğiz; her köşesini saran büyüleyici göller, dünyaca ünlü plajlar ve tabiat harikalarıyla ruhunuzu dinlendirmek için gidebileceğiniz en özel yerler arasında.

Köyceğiz Gölü’nün mavi ile yeşilin birbirine karıştığı çarpıcı manzaraları eşliğinde gezebileceğiniz ilçe her bütçeye uygun Köyceğiz otelleri ile oldukça ilgi görüyor.

Doğanın içinde zaman geçirmekten ve fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız ilk uğramanız gereken yerlerden olan Köyceğiz’i yazımızı okuyarak hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Uçak Bileti

1- İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Köyceğiz gezinizde Türkiye'nin en ünlü plajlarından biri olan İztuzu Plajı'nı da mutlaka yakından görmeli ve berrak sularının tadını çıkarmalısınız. 4,5 kilometre uzunluğu bulan ince kumlu sahiliyle ve balık sürülerini bile görebileceğiniz cam berraklığındaki deniziyle dünya çapında bir üne kavuşan İztuzu Plajı, aynı zamanda yumurtlamak için sahile gelen nadir denizi kaplumbağalarıyla da çok ilgi görüyor ve halk arasında Kaplumbağa Plajı olarak biliniyor.

Arkası zeytin, çam ve meyve ağaçları, önü ise masmavi denizle çevrili büyüleyici bir doğa cenneti olan İztuzu Plajı, tekne gezileri ve yat turlarının da en sevdiği mola noktalarından biri konumunda. Uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebileceğiniz, sahilde hizmet veren Kaplumbağa Hastanesi’ni ziyaret edebileceğiniz plaj, deniz kaplumbağası yumurtalarının korunması için sabah 08:00 ile 20:00 saatleri arasında halka açılıyor.

Köyceğiz’de her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 45 dakika içinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz; yıl boyu düzenlenen doğa gezileri ve bisiklet turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz İztuzu Plajı’nda tüm gün doyasıya yüzebilir, akşamları ise kilometrelerce uzanan sahilde akşam yürüyüşleri yaparak romantik fotoğraflar çekebilirsiniz. Konforlu bir yolculuk için dilerseniz Dalaman uçak bileti seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. 

Konum Linki

2- Kaunos Kral Mezarları

Kaunos kral mezarları

Sadece Köyceğiz ve Muğla'nın değil Türkiye'nin de en bilinen tarihi hazinelerinden biri olan Kaunos Kral Mezarları, Köyceğiz gezinizde mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz şaheser antik yapılar. M.Ö. 4. yüzyılda Karya uygarlığı döneminde kurulan antik kentin en etkileyici bölümü olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken benzersiz kaya mezarları, 152 metre yükseklikteki sarp kayalar içine oyulmuş ve etkileyici tapınak tasarımlarıyla ünlü.

Zorlu bir tırmanışla iç bölümlerine ulaşarak gezme şansı da bulabileceğiniz Kaunos Kral Mezarları’nın çevresinde tapınak, hamam ve mabet gibi bölümleri inceleyebilirsiniz. Türkiye tanıtımlarında yer alan ve kartpostallara konu olan Kaunos Kral Mezarları’nın en güzel fotoğraflarını gün batımı saatlerinde çekebilir ve Kaunos Antik Kenti’nin doğal güzellikler içinde gizlenmiş diğer tarihi yapılarını keşfe çıkabilirsiniz. Dilerseniz Dalaman havaalanından araç kiralama hizmetinden yararlanarak Kaunos Antik Kenti ve çevresini detaylı bir şekilde gezebilirsiniz.

Konum Linki

3- Kaunos Antik Kenti

Antik Kent

Sarp kaya uçurumlarına oyulmuş görkemli kral mezarları ile dünyanın dört bir köşesinden tarih ve arkeoloji tutkunlarını kendine çeken Kaunos Antik Kenti, Köyceğiz gezinizde mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Karya uygarlığının en önemli yerleşimlerinden biri olan ve Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır mahallesi sınırlarında ilçeye sadece 40 dakika uzaklıkta bulunan Kaunos Antik Kenti, kartpostalları süsleyen büyüleyici manzaralar sunan kaya mezarlarının yanı sıra devasa antik tiyatrosu, çam ormanları arasında gizlenmiş tarihi evleri, tapınakları ve mabetleriyle de unutulmaz bir tarih gezisi deneyimi sunuyor. M.Ö. 6. yüzyıldan günümüze kalan bir tarihi hazine olan Kaunos Antik Kenti’ni hem kendi başınıza hem de rehberli doğa yürüyüşleri ve tarih turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

4- Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Köyceğiz gezinizde Muğla'nın en güzel plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı’na uğrayarak tertemiz sahili ve masmavi deniziyle ünlü olan bu popüler plajın tadını çıkarmayı unutmayın. Köyceğiz merkezine yaklaşık olarak 37 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle kısa sürede ulaşım sağlayabileceğiniz büyüleyici plaj, 7 kilometrelik altın kumlarla süslü sahiliyle Türkiye'nin en uzun plajlarından biri konumunda.

Mavi bayrak ödülü kazanan denizi ve kendine özgü incecik kumlarıyla her yıl binlerce turisti kendine çeken Sarıgerme Plajı, Türkiye'de çok az yerde görebileceğiniz etkileyici kum zambaklarına ev sahipliği yaptığı için de ülkemizin en özel plajlarından biri kabul ediliyor. 5 yıldızlı otellerden her bütçeye uygun butik otel ve apart otellere kadar zengin konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Sarıgerme Plajı’nda tüm gün doyasıya yüzebilir; kano, uçurtma sörfü, yelken ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yaparak eğlenceli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Nadir kum zambakları görmek ve büyüleyici kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yürüyüşlerine çıkmak için de tercih edilen Sarıgerme Plajı, bölgedeki en özel plajlardan biri.

Konum Linki

5- Eski Köyceğiz

eski köyceğiz

Köyceğiz'de hem harika fotoğraflar çekmek hem de huzurlu atmosferin tadını çıkarmak için ilçe merkezine sadece 18 kilometre uzaklıktaki Eski Köyceğiz'e de gidebilirsiniz. Köyceğiz ile Ortaca arasında yer alan ve ilçenin ilk yerleşim alanı olan Eski Köyceğiz; antik çağlardan günümüze kalan tarihi yapıları, yüzlerce yıllık köy evleri, zeytin ve çam ağaçlarıyla süslü doğal güzellikleriyle bölgede düzenlenen doğa yürüyüşlerinin değişmez bir parçası haline gelmiş durumda. Ekoturizm alanı ilan edilen ve bisiklet turlarına katılarak da keşfe çıkabileceğiniz Eski Köyceğiz'in tepelik alanlarından özellikle gün batımlarında Köyceğiz Gölü'nün büyüleyici manzaralarına şahit olacaksınız.

Konum Linki

6- Köyceğiz Sanat Sokağı

Köyceğiz'de alışveriş yapmak için en çok ziyaret edilen yerlerden olan Köyceğiz Sanat Sokağı, rengarenk tezgahlarıyla akşam yürüyüşü yapabileceğiniz en güzel popüler arasında. Turan Emeksiz Caddesi üzerinde, Köyceğiz iskelesine oldukça yakın bir konumda yer alan sanat sokağında kadınların el emeği göz nuru hazırladığı onlarca çeşit hediyelik eşya, ilginç takılar, tekstil ürünleri ve çeşit çeşit süs eşyaları satın alabilirsiniz. Çevresinde geleneksel Ege lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, sahil kafeleri, eğlence mekanları ve oteller de bulabileceğiniz Köyceğiz Sanat Sokağı’nda yaz akşamları düzenlenen etkinliklere katılarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki-

7- Ekincik Köyü

ekincik köyü

Konum Linki

8- Ekincik Koyu

ekincik koyu

Köyceğiz gezinizde Ege Denizi ve Akdeniz’in buluştuğu masmavi sularının tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yer, bölgenin önemli yat ve tekne destinasyonlarından da biri olan yemyeşil Ekincik Koyu. İlçe merkezine sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan yemyeşil koya yıl boyu düzenlenen doğa yürüyüşlerinin yanı sıra minibüslerle de yarım saatte kolayca ulaşabilir, Muğla'nın en temiz ve doğal güzellikleri bozulmamış koylarından birinde unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Çam ormanlarıyla sarılı uzun plajıyla denizin tadını çıkarmak için ideal bir adres olan Ekincik Koyu’nun çakıl kum karışık geniş sahilinde güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik işletmeler, kafeler, balık restoranları, butik oteller ve pansiyonlar hizmet veriyor. Akşamları büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkmak veya taze balıklar tadarak romantik bir akşam geçirmek için de tercih edebileceğiniz Ekincik Koyu’na tekne gezileri sırasında da uğrayabilir, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak rengarenk balıklar arasında harika su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

9- Dalyan Boğazı (Dalyan Kanalı)

dalyan boğazı

Köyceğiz'de katılabileceğiniz tekne gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir büyüleyici rota da Köyceğiz Gölü'nün sularının Ege Denizi'ne ulaşmasını sağlayan Dalyan Boğazı. 10 kilometre uzunluğu bulan ve birbirinden ilginç menderesler oluşturarak ilerleyen Dalyan Boğazı, her köşesinde sunduğu büyüleyici doğal güzelliklerle çok sevilen bir gezi alanı haline gelmiş durumda.

Kaunos Antik Kenti'nin tarihi hazinelerini de görme fırsatı bulabileceğiniz gezinizde Dalyan Boğazı kıyısında sıralanmış balıkçı restoranlarında keyifli bir mola vererek taze balıklar ve yöresel Ege mezeleri tadarak da yorgunluk atabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra sandallarla da gezilere çıkarak büyülü güzelliklerini yakından görebileceğiniz Dalyan Boğazı’nın panoramik manzaralarını ise Çandır Seyir Terası’ndan izleyebilirsiniz.

Konum Linki

10- Palmiye Merkez

palmiye merkez

Köyceğiz'in en çok ziyaret edilen turistik noktalarından olan ve 1993 yılında kurularak çok sevilen bir rekreasyon alanı haline gelen Palmiye Merkezi, doğa meraklılarının mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Rengarenk çiçekler ve birbirinden ilginç onlarca çeşit palmiyeyle süslü olan Palmiye Merkez, çarpıcı süs havuzları ve kır bahçeleriyle de dinlendirici bir gün sunuyor. Köyceğiz merkezinden sadece 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Palmiye Merkez’de ilginç palmiye seraları, kaktüs bahçeleri ve zambaklar arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü

İlçeye ismini veren ve büyüleyici güzellikleriyle ülkemizin görülmeye değer doğa cennetlerinden biri olan Köyceğiz Gölü, her mevsim sunduğu benzersiz tabiat manzaralarıyla gezinizde ilk uğramanız gereken yerler arasında. Göl kıyısında hizmet veren butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla huzurlu tatiller için tercih edebileceğiniz en özel adreslerden biri olan Köyceğiz Gölü, özellikle gün batımlarında taze balıklar ve yöresel mezeler tadabileceğiniz birbirinden güzel balık restoranları için de sıkça ziyaret ediliyor.

2 metre derinliğe sahip olan ve ev sahipliği yaptığı onlarca kuşla doğa fotoğrafçılarını da kendine çeken Köyceğiz Gölü, zengin balık çeşitliliğinden dolayı yıl boyunca sessiz atmosferin tadını çıkarabileceğiniz balık avlama turlarının da değişmez adresleri arasında. Sıcak yaz günlerinde denizin tadını çıkarabileceğiniz ve motorsuz su sporları yaparak eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Köyceğiz Gölü, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında göçmen kuşlarla süslenen çarpıcı manzaralarıyla fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

Konum Linki

12- Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Rafting ve kano gibi su sporları yaparak heyecanlı bir gün geçirmek veya doğal güzellikler arasında yürüyüşlere çıkarak ruhunuzu dinlendirmek için en ideal adreslerden biri de Dalaman Çayı. Köyceğiz merkezine sadece 28 kilometre uzaklıkta yer alan Dalaman Çayı, Yeşilgöl Dağları’ndan doğarak 29 kilometre boyunca her köşesinde büyüleyici doğa manzaraları sunarak ilerliyor ve Akdeniz'e dökülüyor.

Zorluk derecesi 5 olan rafting parkurlarıyla son yıllarda ülkemizde rafting yapmak için en çok tercih edilen yerlerden biri haline gelen Dalaman Çayı, her yıl su sporu yapmak isteyen binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor. Turkuaz renkli serin sularıyla yaz aylarında yüzmek için de gidebileceğiniz çayın çevresinde mesire alanları, taze balıklar ve yöresel Ege mezeleri tadabileceğiniz balık restoranları gibi olanaklar bularak modern dünyada uzakta unutulmaz günler geçirebilirsiniz. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında bakir doğa güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Dalaman Çayı, Köyceğiz’de düzenlenen trekking turlarının da popüler rotaları arasında.

Konum Linki

13- Dalyan Çamur Banyoları

Dalyan Çamur Banyosu

Köyceğiz'de her saat bulabileceğiniz minibüslerle sadece 20 dakikada ulaşarak keyifli bir günübirlik gezi yapabileceğiniz Dalyan, hem tarihi hazineleri hem de her yıl şifa arayan binlerce insanı kendine çeken çamur banyolarıyla keşfedilmeye değer yerler arasında. Güney Ege ile Batı Akdeniz'in kesişme noktasında yer alan ve Türkiye'nin en güzel plajlarından biri olan İztuzu Plajı’na çok yakın bir konumda bulunan Dalyan’da önce antik dönemlerden beri cilt sorunları için kullanılan çamur banyolarından faydalanabilir sonra da kendinizi İztuzu Plajı’nın masmavi sularına bırakarak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bölgenin en önemli tarihi hazineleri olan Kaunos Antik Kenti ve Kaunos Kral Mezarları’nı da yakından görme şansı bulabilir, 1990 yılından itibaren turizmin gelişmeye başladığı Dalyan’ın her bütçeye uygun butik ve apart otellerde güzel bir tatil de yapabilirsiniz.

Konum Linki

14- Topgözü Kanyonu

Dört tarafı birbirinden güzel tabiat harikaları ile çevrili olan Köyceğiz'de doğa gezileri, fotoğrafçılık, kampçılık ve kayak tırmanma gibi aktiviteler için en çok tercih edilen yerlerden biri de Topgözü Kanyonu. 400 metre yüksekliği bulan sarp uçurumları, sıcak yaz günlerinde bile buz gibi akan dereleri, endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginliği ile her doğa tutkununun keşfetmesi gereken yerlerden olan Topgözü Kanyonu, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte Sandras Dağı eteklerinde büyüleyici manzaralar sunuyor.

Donanımlı kamp alanlarında çadırınızı kurabileceğiniz, tertemiz dere sularında yaz aylarında serinleyebileceğiniz veya balığı bol sularda olta balıkçılığı yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Tokgöz Kanyonu'nun kaya uçurumlarından da muhteşem panoramik doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

15- Toparlar Şelalesi

Köyceğiz'de keyifli bir yaz günü geçirmek ve harika fotoğraflar çekmek için ülkemizin gizli tabiat cennetlerinden biri olan Toparlar Şelalesi’ne de gidebilirsiniz. İlçe merkezine sadece 7 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda bulunan ve sarp kayalar arasından 4 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları ve adeta bir havuzu andıran kaya göletiyle görülmeye değer manzaralar sunuyor.

Şelale üstüne kurulmuş salıncaklar ve iplerde fotoğraflar çekebileceğiniz, çam ormanları arasındaki mesire alanlarında ise kalabalıklardan uzakta piknik yaparak dinlenebileceğiniz Toparlar Şelalesi, Köyceğiz’de kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

16- Delikli Ada

Delikli Ada

Köyceğiz ve Muğla’da düzenlenen tekne gezilerinin en sevilen adreslerinden biri de Akiye Burnu’nun hemen alt bölümünde Köyceğiz Limanı’nın doğu girişinde uzanan Delikli Ada. Zeytin ağaçları ile çevrili oldukça küçük bir ada olmasına rağmen büyüleyici güzelliği ve zengin balık çeşitliliği ile dikkat çeken Delikli Ada, uzmanlarla düzenlenen tüplü ve tüpsüz dalış etkinliklerinin de ana merkezlerinden biri konumunda.

Özellikle yaz aylarında sabahtan akşama kadar tekneler ve yatlarla oldukça hareketli olan ada, ismini ise devasa bir kayanın ortasında binlerce yılda doğal yollarla oluşan devasa delikten alıyor. Gün doğumu ve gün batımlarında çarpıcı manzaralara şahit olabileceğiniz Delikli Ada’da masmavi sulara kendinizi bırakarak harika su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

17- Gökbel

Sülüngür Gölü'nün yanı başında yer alan küçük Gökbel beldesi, çam ormanları arasında hizmet veren butik otelleri, villaları, bungalovları ve donanımlı kamp alanlarıyla son yıllarda huzurlu tatillerin tercih edilen adreslerinden biri. Sülüngür Gölü'nün büyüleyici manzaraları eşliğinde keyifli doğa gezilerine çıkabileceğiniz Gökbel’de isterseniz kısa bir yürüyüş mesafesindeki büyüleyici İztuzu Plajı’na da uğrayarak ince kumlu sahilde güneşin tadını çıkarabilir ve masmavi sularda deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebilirsiniz.

Dağ eteklerinde Türkiye'nin en yaşlı kayalarına ev sahipliği yapmasıyla jeoloji meraklılarını da kendine çeken beldede bu ilginç şekilli kayaların muhteşem fotoğraflarını çekme fırsatı da bulacaksınız. Hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak için ideal bir adres olan Gökbel’de günübirlik gezileri veya dinlendirici tatiller yapabilirsiniz.

Konum Linki

18- Sülüngür Gölü

Sülüngür Gölü

Her köşesi birbirinden güzel tabiat harikalarıyla çevrili olan Köyceğiz’de Ege Denizi'ne oldukça yakın bir konumda yer alan Sülüngür Gölü’nü de mutlaka keşfe çıkmalısınız. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında düzenlenen doğa yürüyüşlerinin değişmez rotası olan Sülüngür Gölü; çevresini saran şık butik oteller, bungalovlar, villalar ve kamp alanlarıyla gözlerden uzakta doğanın içinde tatil yapmak isteyenler tarafından da tercih ediliyor.

Dalyan Boğazı’nın bir parçası olan ve 2 kilometre genişlik 1,5 kilometre uzunluğuyla oldukça küçük olan Sülüngür Gölü, çevresini saran yemyeşil sarp kayalar arasındaki masmavi manzaralarıyla tablo güzelliğinde manzaralara sahip. Çupra ve levrek üretilen gölde isterseniz balık avlama turlarına katılabilir veya göl kıyısında hizmet veren balık restoranlarında taze balıklar ve yöresel lezzetler tadarak Köyceğiz gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Yaz aylarında sandal ve tekne gezilerine de yapabileceğini Sülüngür Gölü’nün çevresindeki mesire alanlarında da çocuklarınızla piknik yaparak tertemiz havanın ve büyüleyici güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

19- Çandır

Köyceğiz'e sadece 37 kilometre uzaklıktaki Çandır beldesi, hem ev sahipliği yaptığı tarihi hazineleri hem de doğa güzellikleriyle günübirlik geziler için çok tercih edilen rotalar arasında. Altın kumlarla süslü sahiliyle denize girmek için de uğrayabileceğiniz Çandır’da hizmet veren her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarında güzel bir yaz tatili de yapabilirsiniz.

Her köşesini saran zeytin ve meyve ağaçlarıyla ekoturizm merkezi ilan edilen Çandır, onlarca çeşit organik ürün alabileceğiniz pazarıyla alışveriş yapmak için de çok ziyaret ediliyor. Ege Denizi, Dalyan Boğazı ve İztuzu Plajı’nın kuş bakışı manzaralarını izleyebileceğiniz Çandır Seyir Terası’na mutlaka uğramanızı önerdiğimiz gezinizde Kaunos Antik Kenti’nin etkileyici kaya mezarlarını da yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

20- Köyceğiz Pazarı

Her pazartesi günü ilçe merkezinde kurulan Köyceğiz pazarı; çevre köylerden getirilen onlarca organik sebze, meyve, şifalı Ege otları, organik ballar, tereyağları, peynir çeşitleri ile alışveriş yapmak için ideal bir adres. Rengarenk tezgahlar arasında yürüyüşlere çıkarak harika fotoğraflar da çekebileceğiniz pazarda yöresel kadınların el emeği göz nuru hazırladığı birbirinden ilginç hediyelik eşyaları da satın alabilirsiniz. Çevresinde geleneksel Ege lezzetleri tadabileceğiniz restoranların da hizmet verdiği Köyceğiz pazarına gezinizde uğramayı unutmayın.

Konum Linki

21- Yuvarlakçay

Köyceğiz gezilerinde bölgedeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Yuvarlakçay’a da kesinlikle uğramanızı öneririz. El değmemiş doğal güzellikleri ve gelişmiş turizm olanaklarıyla ruhunuzu dinlendirmek veya çocuklarınızla doğanın içinde dinlendirici zaman geçirmek için ilk uğramanız gereken yer olan Yuvarlakçay, Köyceğiz merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta.

Çay kenarında kurulmuş kır bahçeleri, yöresel mezeler de tadabileceğiniz balık restoranları ve mesire alanları ile yaz aylarında huzur bulmak isteyenler tarafından sıkça ziyaret edilen Yuvarlakçay’da su üstüne kurulmuş salıncaklarda da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yürüyüş parkurlarında tertemiz havada yürüyüşlere çıkabileceğiniz veya sıcak yaz günlerinde soğuk sularında serinleyebileceğiniz Yuvarlakçay, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar yaparak güzel bir hafta sonu geçirmek için de ideal bir adres. Günübirlik gezilerin yanı sıra doğaya uyumlu tasarlanmış butik oteller, bungalovlar ve donanımlı kamp alanlarıyla da çok ilgi gören Yuvarlakçay’da keyifli bir tatil yapmanız da mümkün.

Konum Linki

22- Gedova Adası

İlçeye ismini veren Köyceğiz Gölü'nün ortasında yeşilin her tonunu görebileceğiniz çam ağaçlarıyla kaplı küçücük bir ada olan Gedova Adası, gölde düzenlenen sandal ve tekne gezilerinin değişmez mola noktalarından biri konumunda. Uzun bir tarihe sahip olan ve din savaşları sırasında Yahudilerin kaçıp saklandığı yer olmasıyla üne kavuşan Gedova Adası, el değmemiş doğal güzellikleri ve masmavi Köyceğiz Gölü'nün ortasında sunduğu yemyeşil manzarayla harika fotoğraflar çekmek için ilk gitmeniz gereken yerlerden. Serin göl sularına kendinizi bırakarak kalabalıklardan uzakta keyifle yüzebileceğiniz adada çam ağaçları altında olta balıkçılığı yaparak da gölün ortasındaki bu küçük adanın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

23- Sarsala Koyu

Sarsala Koyu

Köyceğiz'de düzenlenen doğa yürüyüşlerinin yanı sıra tekne turlarının da ana merkezlerinden biri olan büyüleyici Sarsala Koyu, yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz keşfedilmeye değer Ege koylarından biri. Berrak sularıyla bölgenin popüler yat ve tekne destinasyonlarından biri haline gelen Sarsala Koyu, çam ve zeytin ağaçlarının sardığı büyüleyici sahiliyle unutulmaz bir deniz günü sunuyor.

Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik işletmeler, balık restoranları, mesire alanları ve donanımlı kamp alanları gibi olanaklar bulabileceğiniz; huzurlu atmosferini günümüzde de kadar korumayı başaran Sarsala Koyu’nu Lakos Koyu ve Kille Koyu’nu da kapsayan trekking turlarıyla gezerek muhteşem doğa fotoğrafları da çekebilirsiniz.

Konum Linki

24- Sultaniye Kaplıcaları

Sadece el değmemiş doğal güzellikleriyle değil, kaynak sularıyla şifa arayan insanları da yıl boyunca kendine çeken Köyceğiz’de hem rahatsızlıklarınız için tedavi olmak hem de sıcak sularda yılın yorgunluğunu atmak için Sultaniye kaplıcalarında da mutlaka uğramalısınız. Köyceğiz merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta Köyceğiz Gölü kıyısında yer alan Sultaniye kaplıcaları, 39 dereceyi bulan kalsiyum, sülfür, radon ve radyoaktif maddeler çok bakımından zengin şifalı sularıyla yüzlerce yıldır çok ilgi görüyor.

Cilt sorunlarına iyi gelen çamur banyolarında da eğlenceli bir gün geçirip tedavi olabileceğiniz kaplıcalarda Köyceğiz Gölü'nün masmavi manzarası eşliğinde doğa yürüyüşlerine çıkarak da yenilenebilirsiniz. Yemyeşil çam ormanlarıyla sarılı olan Sultaniye kaplıcalarında her bütçeye uygun termal oteller, aile banyoları, açık ve kapalı termal havuzlar gibi olanakların yanı sıra ortopedik masajlar yaptırabileceğiniz sağlık tesisleri de bulabilirsiniz.

Konum Linki

25- Gökçeova Göleti

Gökçeova Göleti

Ülkemizin cennet köşelerinden biri de Sandras Dağı eteklerinde çevresi onlarca çeşitli ağaç ve endemik bitki türü ile çevrili olan büyüleyici Gökçeova Göleti. Fotoğrafçılık ve doğa meraklılarının keşfetmesi gereken çok özel yerlerden olan ve Köyceğiz merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan gölet, deniz seviyesinden yaklaşık 1750 metre yükseklikte yer aldığı için en sıcak yaz günlerinde bile oksijen seviyesi yüksek serin havasını koruyor.

Onlarca kuş türü, vahşi yaşam zenginliği ve bakir doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüyen Gökçeova Göleti, bahar aylarında yeşilin her tonu kış aylarında ise bembeyaz kar manzaralarıyla trekking turlarının da değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Fotoğraf safarileri, yürüyüş, fotoğrafçılık, kampçılık gibi aktivitelere katılarak tadını çıkarabileceğiniz ve tertemiz havasında yenilenebileceğiniz Gökçeova Göleti’nin huzurlu atmosferinde mesire alanlarında piknik yaparak da doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

26- Aşı Koyu

Köyceğiz gezinizde hem el değmemiş bakir güzellikleri keşfetmek hem de masmavi Ege Denizi’nin tadını çıkarmak için Aşı Koyu’na da uğrayabilirsiniz. Muğla'da düzenlenen tekne gezileri ve dalış turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen yemyeşil koy, Köyceğiz merkezine sadece 40 kilometre uzaklıkta.

Sert rüzgarlardan korunduğu için doğal bir liman olan Aşı Koyu, havuzu andıran sularda şnorkelli dalışlar yaparak muhteşem su altı fotoğrafları çekmek için de ideal bir adres. Uzmanlarla tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak balık geçiş noktasında yer alan denizinde rengarenk balıklarla doyasıya yüzebileceğiniz Aşı Koyu’nun tepelik alanlarından ise büyüleyici kızıl gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz. Küçük bir restoran ve teknelerin yanaşabileceği iskelesi bulunan koy, en sıcak günlerde bile serin kalan deniziyle soğuk sularda yüzmeyi sevenlerin de ilk uğraması gereken Ege koylardan biri.

Konum Linki

27- Ağla Yaylası

Köyceğiz'in başka bir büyüleyici doğa cenneti ve çok sevilen bir rekreasyon alanı olan Ağla Yaylası, çam ağaçları içinde gizlenen mesire alanlarıyla hafta sonları ve yaz ayları yüzlerce insanı kendine çekiyor. Küçük göletinin çevresinde inşa edilmiş bungalov oteller ve donanımlı kamp alanlarında konaklayarak dinlendirici bir tatil de yapabileceğiniz yemyeşil yayla, oksijen seviyesi yüksek havasıyla yıl boyunca düzenlenen trekking turları ve fotoğraf safarilerinin de en popüler adresleri arasında.

Modern dünyanın kalabalığı ve büyük şehirlerin gürültüsünden uzakta doğa ile iç içe güzel zamanlar geçirmek için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz Ağla Yaylası; en sıcak yaz aylarında bile serin kalan havası, yöresel yayla lezzetleri tadabileceğiniz kır bahçeleri ve yaz aylarında düzenlenen eğlenceli şenlikleriyle Köyceğiz’in keşfedilmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

28- Kocagöl

Köyceğiz’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan başka bir büyüleyici göl de Lakos Koyu ve Sarsala Koyu doğa yürüyüşlerinin bir parçası olan Kocagöl. Sessiz ve huzurlu atmosferini yıl boyu korumayı başaran göl, çevresini saran yemyeşil tepelerle adeta durgun bir havuzu andırıyor. Tamamen doğal yollarla oluşan Kocagöl, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sunduğu büyüleyici doğa manzaralarından dolayı muhteşem fotoğraflar çekmek için de ilk uğramanız gereken çok özel yerlerden biri. Tertemiz havasında çadırınızı kurarak kamp yapabileceğiniz veya çocuklarınızla piknik yaparak eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Kocagöl’de olta balıkçılığı yaparak veya sandal gezilerine çıkarak da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

29- Killi Koyu

Köyceğiz’de her doğa ve fotoğrafçılık tutkununun mutlaka keşfetmesi gereken başka bir gizli cennet de Killi Koyu. Dalaman'a oldukça yakın bir konumda yer aldığı için yaz aylarında doğa yürüyüşlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelen büyüleyici koy, sert rüzgarlardan korunduğu için masmavi bir havuzu andıran deniziyle tekne gezilerinin de bölgedeki değişmez mola noktalarından biri.

Yemyeşil çam ormanlarının masmavi denizle buluştuğu çok özel bir konumda yer alan Killi Koyu, bölgede kamp yapmak için de en çok tercih edilen koyların başında geliyor. Hiçbir işletmenin bulunmadığı, masmavi denizini yatlar ve teknelerin süslediği Kille Koyu’nda tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak da Ege’nin büyülü su altı zenginliklerini yakından izlemeyi unutmayın.

Konum Linki

30- Döğüşbelen Köyü

Köyceğiz'e sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Döğüşbelen Köyü, Ege'nin huzurlu atmosferi ve doğal güzellikleri bozulmamış en güzel Ege köylerinden biri olarak keşfedilmeye değer. Abhazya Türkleri tarafından kurulan köy; çam ve zeytin ağaçlarının sardığı sakin atmosferi, sahilinde sıralanan salaş balık restoranları, balık bakımından zengin dereleri, tarihi köy evleri ve her köşesine süsleyen meyve bahçeleriyle dinlendirici bir günübirlik gezi yaşatıyor. Organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları yapmak için de sıkça ziyaret edilen Döğüşbelen Köyü’nde onlarca çeşit organik ürün satın alabilir, küçük restoranlarda geleneksel Ege yemekleri tadabilir ve akşamları sahilde taze balıklar tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

31- Sığla Ormanı

Köyceğiz Gölü kıyısında Gürpınar Devlet Ormanı’nın hemen önünde uzanan Sığla Ormanı, arkası yemyeşil doğal güzellikler önü ise masmavi göl sularıyla çevrili gizli kalmış bir doğa cennetimiz. El değmemiş güzelliklerinden dolayı koruma altına alınan Sığla Ormanı, günümüzde 7 hektardan 1 hektara kadar düşmüş olmasına rağmen hala çok ilgi görüyor. Aromatik sığla ağaçları arasında uzanan yürüyüş yollarında unutulmaz doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ormanın her köşesi, ünlü sanatçıların desteği ile hazırlanan birbirinden ilginç sanat eserleriyle süslü. Köyceğiz'de düzenlenen trekking turları ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri olan Sığla Ormanı’nda yılın her mevsimi harika fotoğraflar çekebilir ve doğanın her tonunu görebilirsiniz.

Konum Linki

32- Marmaris Milli Parkı

marmaris milli parkı

Köyceğiz merkezine sadece 1 saat uzaklıkta yer alan Marmaris Milli Parkı, büyük şehirlerin gürültüsü ve kalabalığından uzaktan doğanın içinde zaman geçirmek istiyorsanız ilk uğramanız gereken yerler arasında. 29.000 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan ve el değmemiş güzellikleri ile 1996 yılında koruma altına alınan milli park, sığla ve kızılçam ağaçları arasında büyüleyici doğa manzaraları sunuyor.

Göletlerinde zakkumlar ve rengarenk çiçekler arasında harika fotoğraflar çekmeye fırsatı bulabileceğiniz Marmaris Milli Parkı’nda yürüyüşlere çıkarak arkeolojik sit alanı olarak korunan Physkos Antik Kenti’nin tarihi hazinelerini yakından görebilir ve Amos harabelerini inceleyebilirsiniz. Yıl boyu trekking turları ve bisiklet gezilerinin de düzenlediği milli park; donanımlı kamp alanları, olta balıkçılığı yapabileceğiniz dereleri ve sığla ağaçları arasında sıralanan piknik masalarıyla ruhunuzu dinlendirmek için en güzel adreslerden.

Konum Linki

33- Aksaz Plajı

aksaz plajı

Çevirisi birbirinden güzel plajlar ve koylarla çevrili olan Köyceğiz'de arkasını Marmaris Milli Parkı’nın çam ormanlarına dayamış küçük Aksaz Plajı’nda da keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Sert rüzgarlardan korunan bir koyda yer alan Aksaz Plajı; sahilinde hizmet veren restoranı, şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisleri, donanımlı kamp alanları, teknelerin bağlandığı küçük iskelesi ile görülmeye değer güzellikte. Köyceğiz’e 1 saat gibi oldukça yakın bir konumda yer alan ve hem doğa yürüyüşleri hem de tekne turlarıyla da uğrayabileceğiniz Aksaz Plajı’nın havuzu andıran durgun sularda çocuklarınızla güvenle yüzebilir veya yürüyüşlere çıkarak harika deniz fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

34- Kapıkargın Kükürt Kaplıcası

Köyceğiz’de Sultaniye kaplıcaları ile birlikte çok ilgi gören Kapıkargın kükürt kaplıcalarına da uğrayarak şifalı sularda yenilenebilirsiniz. Dünyanın çok az yerinde bulabileceğiniz 17 minerale sahip kükürtlü sularıyla özellikle cilt sorunları yaşayanları kendine çeken Kapıkargın kükürt kaplıcaları; doğal açık havuzları, kapalı havuzları ve sağlık tesisleri ile yılın her mevsimi çok ilgi görüyor.

Cilt sorunlarının yanı sıra sindirim ve üreme gibi rahatsızlıklara da iyi gelen kalsiyum bakımından çok zengin sularıyla sevilen bir sağlık turizmi merkezi olan Kapıkıran kükürt kaplıcaları, yemyeşil doğal güzelliklerle süslü 42 dönümlük bir arazi üzerinde hizmet veriyor. Kapıkargın minibüsleriyle Köyceğiz’den yarım saat içinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz kaplıcaları ziyaret ettikten sonra Kayacık sahilinde denizin tadını çıkarabilir veya doğa yürüyüşlerini çıkarak Kocagöl, Kille Koyu, Sarsala Koyu ve Lakos Koyu gibi bölgenin en sevilen tabiat cennetlerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

35- Ölemez Dağı

Sultaniye beldesinin eteklerinde kurulduğu, ülkemizin volkanik dağlarından biri olan ve deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğe kadar ulaşan Ölemez Dağı, Köyceğiz'de düzenlenen doğa gezileri, trekking turları, dağ bisikleti, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktivitelerin ana merkezlerinden biri konumunda. Dağ eteklerinden sunduğu büyüleyici gün batımı manzaralarıyla fotoğrafçıların da sıkça uğradığı yerlerden biri olan Ölemez Dağı, Köyceğiz Gölü'nün kuş bakışı manzaralarını izlemek için de gidilecek en güzel yer. Yaz aylarında düzenlenen yamaç paraşütü etkinlikleriyle de yerli ve yabancı turistleri kendine çeken dağda siz de uzmanlarla birlikte Köyceğiz Gölü üzerinde yamaç paraşütü yaparak muhteşem tabiat manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

36- Lakos Koyu

Köyceğiz gezinizde birbirinden güzel koyları keşfetme fırsatı bulacaksınız ve bu koyların en özellerinden biri de Lakos Koyu. Yeşil ile mavinin her tonunu görebileceğiniz bir tabiat cenneti olan gizli koy, sessiz ve huzurlu atmosferiyle ruhunuzu dinlendirmek için ideal bir adres. Sarp kayalarla çevrili olduğu için sert rüzgar ve dalgalardan korunan büyüleyici Lakos Koyu, balık sürülerini bile görebileceğiniz masmavi deniziyle tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor.

Hiçbir yapılaşma ve tesisin bulunmadığı Lakos Koyu’nun berrak sularında gözlerden uzakta doyasıya yüzebilir veya çocuklarınızla piknik yaparak dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Huzurlu atmosferiyle yat ve teknelerin sevdiği mola noktalarından biri haline de gelen Lakos Koyu, her doğa ve deniz tutkununun keşfetmesi gereken çok özel yerlerden.

Konum Linki

37- Çandır Seyir Terası

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Köyceğiz gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Dalyan Boğazı’nın ilginç mendereslerinden Ege Denizi ve İztuzu Plajı’na kadar kilometrelerce uzanan manzarayı gözlerinizin önüne serecek olan Çandır Seyir Terası. İlçe merkezine sadece 44 kilometre uzaklıkta yer alan ve Çandır minibüsleri ile 1 saat içinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz seyir terası, özellikle gün batımında sunduğu büyüleyici manzaralarla ünlü.

Rehberli trekking turları ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Çandır Seyir Terası’ndan kuş bakışı deniz ve doğa manzaraları izledikten sonra İztuzu Plajı'na geçerek kendiniz masmavi suları bırakabilir, gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum linki

38- Kaplumbağa Hastanesi

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarıyla ünlü olan İztuzu Plajı’nda koruma ve tedavi amacıyla açılan Kaplumbağa Plajı, son yıllarda hayvan sevenler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Sevimli deniz kaplumbağalarını yakından görme fırsatı bulabileceğiniz ve onlarla fotoğraf çektirebileceğiniz Kaplumbağa Hastanesi'nde isterseniz gönüllü olarak da çalışabilirsiniz. Hastaneyi ziyaret ettikten sonra İztuzu Plajı’na uğrayarak bölgenin simgesi haline gelen deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarını inceleyebilir ve ülkemizin en kendine özgü plajlarından biri olan İztuzu Plajı'nın masmavi sularına kendinizi bırakarak deniz kaplumbağalarıyla birlikte yüzebilirsiniz.

Konum Linki

39- Kulak Mesire Alanı

kulak mesire alanı

Doğa meraklıları için adeta bir cennet olan Köyceğiz'de büyüleyici göl manzaraları eşliğinde piknik yapmak isteyenlerin çok sevdiği bir diğer adres de Kulak Mesire Alanı. İlçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta olan ve kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz mesire alanı, aynı zamanda donanımlı kamp alanları ve karavan parkları için de çok ilgi görüyor. El değmemiş doğal güzellikler arasında gizlenen piknik masaları, Köyceğiz Gölü'nün tadını çıkarabileceğiniz denize girme alanları, organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz kır restoranları ile turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan Kulak Mesire Alanı, Köyceğiz gezinizde huzurlu bir gün geçirmek ve temiz havada yenilenmek için ilk uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

40- İn Ardı Koyu

Ege’nin başka bir saklı tabiat cenneti olan İn Ardı Koyu, yaz aylarında her gün düzenlenen tekne gezilerinin sevilen mola noktaları arasında. Aşı Koyu ile Sarıgerme Plajı arasında yer alan ve iki tarafı kayalarla çevrili için sert rüzgarlardan korunan İn Ardı Plajı’nın berrak sularında tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Tepelik noktalarından büyüleyici gün batımı fotoğrafları da çekebileceğiniz İn Ardı Koyu’nda çocuklarınızla piknik yaparak da huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki


osmankapusuz
Osman Kapusuz
35 Yazı
İstanbul Kent Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 3. sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Öğrencilik hayatında ilk olarak yabancı bir moda dergisinde stajyer editör olarak çalışmaya başladı. İlerleyen zamanlarda küresel bir marka danışmanlık şirketinde dijital strateji stajyeri olarak çalışma hayatına devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Osman tenise, tiyatroya, seyahat etmeye, kitaplara ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar