Ülkemizin en popüler tatil beldeleri arasında yer alan Marmaris, yeşil ve mavi birlikteliğinin en güzel görüntülerini barındırması nedeniyle Türkiye’nin görülmeye değer tatil bölgeleri arasında yerini alıyor. Gökova Körfezi’nde bulunan üç ada grubunun en büyüğü olan Sedir Adası diğer adıyla Kleopatra Adası, Maldivler’e gitmeni gerektirmeyecek turkuaz mavisi denizinin yanı sıra, ‘Türkiye’de sadece bu bölgede görebileceğiniz’ beyaz ince kumlu sahilleri nedeniyle adeta cenneti yeryüzünde yaşattıracak türden güzellikler sunuyor.

İçindekiler

Sedir Adası nerede ve nereye bağlı?

Sedir Adası nerede ve nereye bağlı?

Sedir Adası, Muğla’nın Ula ilçesi sınırlarında yer alıyor fakat Marmaris ve Ula’nın kesişiminde yer aldığı için Marmaris’e bağlı olarak da bilinmekte. Ege’nin en güzel körfezleri arasında yer alan Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alan üç adanın, en büyüğü olan Sedir Adası, Akyaka’ya 27 km, Marmaris’e ise yaklaşık olarak 23 km uzaklıkta yer alıyor. Sedir Adası yol tarifini aşağıdaki başlıklarda detaylı olarak aktaracağım.

Sedir Adası’nın tarihi

Kaynaklarda Cedrae olarak bilinen Sedir Adası, zamanında adada var olan ve boyu uzayan ağaç türü Sedir Ağacı‘ndan (Cedrus) adını alabileceği biliniyor. Yıllar boyunca farklı isimlerle anılan Sedir Adası, günümüzde sadece çam ve zeytin ağaçları ile kaplı bir ada. Helenistik-Roma kalıntılarını görebileceğin Sedir Adası’nın tarihi aslında M.Ö. 405 yılına dayanıyor. Karia kökenli halka sahip olan adada, M.Ö. 405 yılında yaşanan Peleponnesos Savaşı sonrası kent Spartalılar tarafından ele geçirilmiş ve kentin halkı köle tacirlerine satılmış. Yıllar süren savaşlar ve kuşatmalar sonucunda M.Ö. 129 yılında Sedir Adası Romalıların eline geçerek, Roma Eyaleti içerisine alınmış.

Yakın tarihe geldiğimizde Bizans dönemi sonrası Türk kuşatmaları neticesinde Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına girmiş. Günümüze kadar gelen Bizans eserleri ise adada varlığını sürdürüyor.

Sedir Adası nasıl bir yer?

Sedir Adası nasıl bir yer?

Helenistik-Roma döneminden kalan hem tarihi kalıntılara, hem de yeşil ve mavi rengin her tonunu göreceğiniz doğal güzelliklere sahip olan Sedir Adası, zeytin ağaçları ile kaplı ormanları yanı sıra koruma altına alınmış, Anadolu iklim kuşağında yer almayan bembeyaz kumlara ev sahipliği yapan Kleopatra plajı ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Muhteşem berrak bir denizde yüzüp, antik kalıntıları keşfedeceğiniz Sedir Adası’nda son yıllarda artan ilgi nedeniyle ada özellikle yaz mevsiminde biraz kalabalık olabiliyor. Bir kum tanesinin bile alınmasına izin verilmeyen adada, tesis imkanları oldukça kısıtlı. Kleopatra plajı tarafında yer alan bir işletme dışında adada yemek yiyebileceğiniz farklı bir yer bulunmuyor ve tek işletme olması nedeniyle hem çeşitler oldukça sınırlı hem de fiyatlar oldukça yüksek. Buraya kendi imkanlarınızla geliyorsanız yeme ve içme bakımından tedarikli gelmenizi tavsiye ederim.

Sedir Adası gezilecek yerler

‘’Sedir Adası’nda ne yapılır?’’ diye merak ediyorsan kısaca adaya geldiğinde yapabileceğin aktiviteleri sıralayabilirim.

1-Kleopatra Adası ve Plajı

Kleopatra Adası ve Plajı

Sedir Adası Kleopatra Adası olarak da biliniyor. Antalya’da bulunan Kleopatra plajı ile zaman zaman karıştırılsa da Sedir Adası’nda denize girilebilecek en güzel plaj olan Kleopatra Plajı’nı farklı kılan özelliği turkuaz rengi denizi yanı sıra sadece bu plajda görebileceğiniz  fosforlu *oolitik özellikte olan bir beyaz kuma sahip olması. Adeta tropikal ada görünümü ile sizi mest edecek Kleopatra Plajı’nın tarihine de değinmek isteriz. Efsaneye göre Kleopatra ve Antonius burada yüzüp, güneşlenirken Kleopatra burayı çok sevmiş ve Antonius, onun için Kuzey Afrika’dan özel olarak gemilerle bu plaja kum taşıtmış ve plaj adını bu hikayeden almıştır. Kleopatra plajı oldukça güzel, hemen derinleşmeyen ve ılık bir deniz suyu sıcaklığına sahip. Bu nedenle çocuklu aileler için de oldukça ideal olduğunu söylemeliyiz.  Kleopatra plajına giriş ücretsizdir. Sedir Adası’na giriş ücreti ödediğiniz için adada ekstra olarak herhangi bir yere girişte ücret ödemiyorsunuz.

*Oolitik kireçtaşı, dünya çapında popüler bir yapı malzemesidir ve neredeyse tamamen ooid adı verilen milimetre büyüklüğünde karbonat kürelerinden yapılmıştır.

2-Cedrae (Kedrai) Antik Kenti

Cedrae (Kedrai) Antik Kenti

Adanın batı ucunda yer alan, deniz yolu ile ulaşım sağlanan Kedrai Antik kenti Romalılardan kalan kalıntıları günümüzde görebileceğiniz bir antik kent. Kedrai Karia döneminin önemli bir yerleşim merkezi olarak bilinmekte ve M.Ö. 1400’lü yıllarında kurulduğu düşünülüyor. Şehir kale duvarları ve güçlü surlarla çevrili. Turkuaz manzaralı olan Sedir Adası Antik Tiyatro ve Apollon tapınağından kalan kalıntıları ziyaretiniz sırasında görebilirsin.

3-Çamlı Köyü

Çamlı Köyü

Sedir Adası yakınında bulunan yerler içerisinde Muğla-Marmaris yolu üzerinde, Sedir Adası’na geçmek için kullanılan Çamlı Köyü’nü de gelmişken gezebilir, tertemiz ve daha sakin olan denize bu köyden de girebilirsin.

4-Boncuk Koyu

Çamlı Köyü’nden yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan Boncuk koyu daha sakin ve berrak denizi ile tatilciler tarafından tercih edilen alternatif bir koy. Sedir Adası’na geçmek maliyetli görünüyorsa bu koyda da denize girebilir, keyifli bir gün geçirebilirsin.

Sedir Adası giriş ücreti

Sedir Adası ören yeri statüsünde olduğu için çevre koruma kapsamında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda müzekart ile ücretsiz giriş yapılabilen bir ada statüsünde iken son yıllarda adaya giriş ücretli hale getirildi. Sedir Adası giriş ücreti 2022 yılı için 125 TL olarak belirlenmiş ve artık müzekart ile ücretsiz giriş yapmak mümkün değil. 65 yaş üstü, 18 yaş altı olan çocuklar ve engelli vatandaşlar için giriş ücretsiz.

Sedir Adası’na nasıl gidilir?

Sedir Adası

Sedir Adası’na ulaşım sadece deniz yolu ile gerçekleşiyor. Sedir Adası’na gitmek için izleyebileceğin birkaç farklı alternatif yolu senin için sıraladım.

1-Çamlı Köyü Rotası: Aracın varsa Muğla Marmaris yolu üzerinde bulunan Çamlı Köyü tarafına dönerek yaklaşık 6-7 km sonunda, Kleopatra Plajı İskelesi’ne ulaşabilirsin. Burada aracını park ederek, iskeleden kalkan tekneler vasıtasıyla yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk ile Sedir Adası’na ulaşabilirsin. Sedir Adası tekne fiyatı 2022 için gidiş-dönüş olarak kişi başı 100 TL. Sedir Adası koruma altında olduğu için arabayla adaya giriş yapmak mümkün değil. O nedenle sadece bireysel girişlere izin veriliyor. Eğer aracın yoksa Marmaris’ten kalkan Çamlı köyü dolmuşları vasıtasıyla köyde yer alan iskeleye kadar rahatlıkla ulaşabilirsin.

2-Tekne Turları: Sedir Adası’na rahatlıkla ulaşabileceğin bir diğer seçenek ise Akyaka veya Marmaris’ten düzenlenen günübirlik tekne turları. Marmaris’in en popüler tekne turları arasında yer alan Sedir Adası’na, Akyaka üzerinden ulaşman daha kolay olacaktır. Sedir Adası Marmaris merkeze biraz uzak mesafede bulunuyor bu nedenle önce Akyaka’ya gelmeli ve buradan birkaç farklı plaja ve koya uğrayan günübirlik tekne turları ile Sedir Adası’na kolayca ve zahmetsizce ulaşabilirsin.

Önerim Sedir Adası’na günübirlik tekne turları ile gitmeniz yönünde olacaktır. Yeme ve içme dahil olan bu tekne turları hem daha az maliyetli hem de Akyaka’da yer alan İncekum plajına da uğrayan rotaları sayesinde birden fazla plajda yüzme ve vakit geçirme şansını da sunuyor.

Sedir Adası ziyaret saatleri

Sedir Adası

Sedir Adası ören yeri kapsamında sayılmakta ve bu nedenle yaz ve kış mevsimi için farklı ziyaret saat tarifesi mevcut. Eğer yüksek sezon olan yaz aylarında Sedir Adası’na geleceksen erken saatlerde gelmeni ve henüz kalabalık olmadan ve çok sıcak bastırmadan adanın keyfini çıkarmanı öneririm. 12.00 itibariyle oldukça kalabalıklaşmaya başlayan Kleopatra plajında yer bulmak çoğunlukla meşakkatli hale gelebiliyor.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Sedir Adası ziyaret saatleri ise şu şekilde:

Yaz Dönemi:(Nisan-Ekim)

08:30-19.00

Kış Dönemi:(Ekim-Nisan)

08:30-17:30

Sedir Adası konaklama seçenekleri

Sedir Adası

Sedir Adası ören yeri olarak korunan statüsü nedeniyle yapılaşmaya açık değil. Sedir Adası’nda otel seçenekleri bulunmadığı gibi, Sedir Adası’nda kamp yapmak, ateş yakmak gibi eylemlere izin verilmiyor. Bu nedenle Sedir Adası’na yapacağın ziyaretler günübirlik olabiliyor. Marmaris Otelleri veya Akyaka Otelleri içerisinden sana en uygun tesisi tercih ederek Sedir Adası ziyaretini günübirlik tekne turları ile gerçekleştirebilirsin.

Sedir Adası’na gitmeden önce bilinmesi gerekenler

*Adada bulunan kafeteryada yeme ve içme fiyatları oldukça yüksek ve çeşit oldukça sınırlı. Bütçen sınırlı ise ve tüm gün adada  kalmayı planlıyorsan kendi yiyeceğini, portatif soğutma dolabınızı ve içeceklerini getirebilirsin.

*Adanın keyfini çıkarmak için özellikle yaz mevsiminde mutlaka ilk tekne seferi ile gelmeli ve kalabalık olmadan denizin keyfini çıkarmalısın.

*Akyaka üzerinden kalkan yemekli tekne turları ile adaya ulaşmak bütçe olarak daha uyguna geliyor. Sedir Adası’na gelişini planlamadan önce Akyaka’dan kalkan tekne turu firmaları ile görüşebilirsin.

Müze Ada’’ statüsünde yer alan Sedir Adası’nda vakit geçirirken dikkatli olmalı, çevreye zarar vermemeli ve adada çöp bırakmamalısın. 24 saat koruma altında olan Sedir Adası’nda bulunan kumları almak yasal değil.


seyhanahen
Seyhan Ahen
10 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar