Marmaris, Türkiye'nin en popüler tatil beldeleri arasında yer alır ve yeşil ve mavi doğanın muhteşem birlikteliğini sunmasıyla dikkat çeker. Gökova Körfezi'nde bulunan Sedir Adası, diğer adıyla Kleopatra Adası, turkuaz mavisi denizi ve beyaz ince kumlu plajlarıyla dikkat çeken özellikleriyle Maldivleri aratmayacak türden. Bu sebeplerle Marmaris, Türkiye'nin görülmeye değer tatil destinasyonlarından.

İçindekiler

Sedir Adası nerede ve nereye bağlı?

Sedir Adası nerede ve nereye bağlı?

Sedir Adası Marmaris'e yakın olsa da aslında Muğla'nın Ula ilçesinde bulunur. Gökova Körfezi ise Ege Bölgesi'nde yer alıyor. Sedir Adası, Gökova Körfezi'nin doğusundaki üç adadan en büyüğü. Adaya ulaşmak için Akyaka'ya 27 km ve Marmaris'e yaklaşık 23 km mesafe katetmek gerekiyor.

Uçak Bileti

Sedir Adası’nın tarihi

Sedir Adası, Cedrae olarak da bilinir ve adını Sedir Ağacından (Cedrus) alır. Bugün adada sadece çam ve zeytin ağaçları bulunuyor. Adada Helenistik-Roma dönemine ait kalıntıları görebilirsiniz. Adanın tarihi, Peleponnesos Savaşı sonrasında Spartalılar tarafından ele geçirilmesi ve halkının köle tacirlerine satılmasıyla başlar.

Daha sonra Roma Eyaleti'ne dahil edilen ada, birçok savaş ve kuşatma sonucunda M.Ö. 129 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiş. Sonraki dönemlerde ise Bizans dönemi ve Türk kuşatmalarıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altına girmiş. Bugün hala adada Bizans dönemine ait eserler mevcut.

Sedir Adası nasıl bir yer?

Sedir Adası nasıl bir yer?

Sedir Adası tarihi kalıntılar ve doğal güzelliklerle dolu. Zeytin ağaçları, beyaz kumlu plajlar ve koruma altındaki ormanlarla turistler için çekici bir yer. Özellikle Kleopatra plajı popüler. Ancak, yaz aylarında çok kalabalık olabiliyor. Ada'da çok fazla tesis yok ve yeme içme bakımından tedarik sınırlı. Adaya giderken yeme ve içme için tedarikli olmanda fayda var.

Sedir Adası gezilecek yerler

"Sedir Adası’nda ne yapılır?’’ diye merak ediyorsan kısaca adaya geldiğinde yapabileceğin aktiviteleri sıralayabilirim.

1-Kleopatra Adası ve Plajı

Kleopatra Adası ve Plajı

Kleopatra Plajı, Sedir Adası’nda bulunan bir plajdır. Turkuaz denizi ve fosforlu oolittik* özelliğe sahip beyaz kumlarla kaplı. Ayrıca, Kleopatra ve Mark Antonius'un burada güneşlenerek yüzdüğü rivayet ediliyor. Plaj derinleşmeyen ve ılık deniz suyu ile çocuklu aileler için de uygun.

Kleopatra Plajı'na giriş ücretsiz ve Sedir Adası'na girdiğin için ada içinde ekstra ücret ödemenize gerek yok.

*Oolitik kireçtaşı, dünya çapında popüler bir yapı malzemesidir ve neredeyse tamamen ooid adı verilen milimetre büyüklüğünde karbonat kürelerinden yapılmıştır.

2-Cedrae (Kedrai) Antik Kenti

Cedrae (Kedrai) Antik Kenti

Kedrai Antik Kenti Adanın batı ucunda yer alan ve deniz yoluyla ulaşılabilen bir antik kent. Romalılar tarafından kurulan bu kent, Karia döneminin önemli bir yerleşim merkezi olarak biliniyor ve M.Ö. 1400'lü yıllarda kurulduğu düşünülüyor. Kale duvarları ve güçlü surlarla çevrili, turkuaz manzaralı Sedir Adası'ndaki Antik Tiyatro ve Apollon Tapınağı gibi kalıntılar halen ziyaret edilebiliyor.

3-Çamlı Köyü

Çamlı Köyü

Sedir Adası yakınında bulunan yerler içerisinde Muğla-Marmaris yolu üzerinde, Sedir Adası’na geçmek için kullanılan Çamlı Köyü’nü de gelmişken gezebilir, tertemiz ve daha sakin olan denize bu köyden de girebilirsin.

4-Boncuk Koyu

Çamlı Köyü’ne yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan Boncuk Koyu, sakin ve berrak deniziyle tatilciler tarafından tercih edilen bir alternatif koy. Sedir Adası giriş ücretli olduğu için, bu koydaki denize girerek keyifli bir gün geçirmek mümkün.

Sedir Adası giriş ücreti

Sedir Adası, ören yeri statüsünde ve çevre koruma kapsamında olduğundan, giriş ücretli hale getirilmiş.

2023 yılı için giriş ücreti 150 TL olarak belirlenmiş ve müzekart ile ücretsiz giriş yapmak mümkün değil. Ancak 65 yaş üstü ziyaretçiler,18 yaş altı çocuklar ve engelli vatandaşlar için giriş ücretsiz. 

Sedir Adası’na nasıl gidilir?

Sedir Adası

Sedir Adası’na ulaşım sadece deniz yoluyla gerçekleşiyor. Sedir Adası’na ulaşabileceğin birkaç farklı alternatif yolu senin için sıraladım.

  • Çamlı Köyü Rotası: Muğla-Marmaris yolundaki Çamlı Köyü'ne aracınla gidip Kleopatra Plajı İskelesi'ne ulaştıktan sonra arabanı park etmelisin. Ardından iskeleden tekneyle yaklaşık 20 dakikada Sedir Adası'na ulaşabilirsin.  2023 yılı için gidiş-dönüş tekne fiyatı kişi başı 270 TL. Adaya arabayla giriş yapmak mümkün değil, sadece yürüyerek girebilirsin. Araban yoksa Marmaris'ten Çamlı Köyü'ne dolmuşla gidebilirsin.
  • Tekne Turları: Sedir Adası'na iki yolla ulaşabilirsin. İlki, Marmaris veya Akyaka'dan düzenlenen günübirlik tekne turları. Akyaka üzerinden gitmek daha kolay olacaktır. İkincisi, aracın yoksa Marmaris'ten Çamlı Köyü'ne dolmuşla gidip iskeleye ulaşmak.

Öneri: En iyisi Sedir Adası'na günübirlik tekne turuyla gitmek. Yeme-içme dahil olan bu turlar daha ucuz ve İncekum Plajına da gitme şansı sunuyor.

Sedir Adası ziyaret saatleri

Sedir Adası

Yaz aylarında adaya gitmek istiyorsan erken saatlerde gidip adanın keyfini çıkarman daha kolay olur.  Ancak, 12.00 itibariyle kalabalıklaşan Kleopatra Plajı’nda yer bulmak zor, mümkünse erken saatlerde gitmeni öneriyorum.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Sedir Adası ziyaret saatleri ise şu şekilde:

Yaz Dönemi:(Nisan-Ekim)

08:30-19.00

Kış Dönemi:(Ekim-Nisan)

08:30-17:30

Sedir Adası konaklama seçenekleri

Sedir Adası

Sedir Adası ören yeri olarak korunan statüsü nedeniyle yapılaşmaya açık değil. Bu sebeple otel seçenekleri bulunmuyor. Sedir Adası’nda kamp yapmak, ateş yakmak da yasak. Bu nedenle Sedir Adası’na yapacağın ziyaretler günübirlik olmalı. Marmaris Otelleri veya Akyaka Otelleri içerisinden sana en uygun tesisi tercih ederek Sedir Adası ziyaretini günübirlik tekne turlarıyla gerçekleştirebilirsin.

Sedir Adası’na gitmeden önce bilinmesi gerekenler

  • Adadaki kafeteryalarda fiyatlar yüksek ve çeşit sınırlı. Bütçen sınırlıysa ve tüm gün adada kalmayı planlıyorsan kendi yiyeceğini ve içeceğini getirebilirsin.
  • Adanın keyfini çıkarmak için özellikle yaz mevsiminde mutlaka ilk tekne seferiyle çok kalabalık olmadan gelmelisin.
  • Akyaka’dan kalkan yemekli tekne turlarıyla adaya ulaşmak daha hesaplı. Plan yapmadan önce Akyaka’dan kalkan tekne turu firmalarıyla görüşebilirsin.
  • "Müze Ada’’ statüsünde yer alan Sedir Adası’nda çevreye zarar vermemeli ve adada çöp bırakmamalısın. 24 saat koruma altında olan Sedir Adası’ndan kum almak yasak değil.

 


seyhanahen
Seyhan Ahen
6 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli kurumsal firmaların Dış Ticaret departmanlarında 15 yıl boyunca satış ve operasyon süreçlerinde yer aldı. Bu süreçte çok sevdiği seyahat yazarlığını hobi olarak yaptı ve çeşitli turizm oluşumlarına gönüllü olarak içerik üretti. Şu an seyahat üzerine çeşitli firmalara freelance yazar olarak tam zamanlı içerik üretiyor. Profesyonel olarak fotoğrafçılık yapmayı, el işi çanta ve dekor tasarlayıp üretmeyi, doğa yürüyüşlerini ve dünyanın dört bir yanına yolculuk yapmayı seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar