Muğla’nın Ula ilçesine sadece 20 dakika uzaklıktaki büyüleyici Akyaka beldesi, gelişmiş turizm olanaklarına rağmen sessiz ve huzurlu atmosferi bozulmamış Türkiye’nin cennet köşelerinden biri. Son yıllarda doğa tatillerinin en popüler adreslerinden biri haline gelen ve Gökova Körfezi’nin en özel yerlerinden olan Akyaka; Azmak Nehri kıyısında hizmet veren balık restoranları, kır bahçeleri, bungalov ve doğa otelleriyle ruhunuzu dinlendirmek için gidebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Çevresi el değmemiş güzellikleriyle ünlü koylar ve doğa koruma alanlarıyla çevrili beldede hem masmavi denizin hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gökova Körfezi’nde düzenlenen tekne ve yat gezilerinin de en sevilen destinasyonlarından biri olan Akyaka’da Azmak Nehri ve Kadın Azmağı Deresi’ni kanolarla keşfe çıkabilir; Akyaka Plajı, Akbük Koyu, Çınar Plajı ve Akçapınar Plajı’nın akvaryumu andıran berrak sularına kendinizi bırakarak balık sürüleriyle birlikte keyifle yüzebilirsiniz. Hem günübirlik geziler hem de dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz Akyaka’da antik çağlardan kalan binlerce yıllık tarihi hazineleri görebilir veya körfez üzerinde yamaç paraşütü yaparak da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Akyaka'ya uçak ile seyahat etmek isterseniz yek ihtiyacınız bir Dalaman uçak bileti. Dalaman Havaalanı ile Akyaka arasında yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir mesafe var. Bu mesafeyi konforlu bir şekilde gitmek için araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Akyaka’da mutlaka görmeniz gereken 40 yeri belirlerken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Her bütçeye uygun otelleriyle büyük şehirlerden doğaya kaçmak isteyenler için ideal bir adres olan Akyaka’nın güzelliklerini yazımızı okuyarak hemen keşfe çıkabilirsiniz. Seyahat planınızı yaparken eklediğimiz konum linklerinden de faydalanabilirsiniz. 

1- Sedir Adası (Kleopatra Adası)

Gökova Körfezi’nin en çok ziyaret edilen doğa cennetlerinden olan Sedir Adası, ince kumlu uzun sahiliyle ünlü Kleopatra Plajı ve çam ormanları arasında gizlenmiş Kedrai Antik Kenti’nin tarihi hazineleriyle unutulmaz bir günübirlik gezi deneyimi sunuyor. Romantik manzaralarıyla Aşk Adası olarak da bilinen ve antik dönemlerden beri büyüleyici güzelliğiyle ilgi gören Sedir Adası’nda çam, sedir ve zeytin ağaçları arasında huzurlu atmosferde yürüyüşler yapabilir, ıssız koylarda gözlerden uzakta akvaryumu andıran masmavi denizde doyasıya yüzebilirsiniz.

Kedrai Antik Kenti’nin 2500 kişilik devasa tiyatrosu, Apollon kutsal alanı, kesme taşlarla inşa edilmiş çarpıcı kuleleri ile 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Sedir Adası’nı Akyaka iskelesinde yaz aylarında kolayca bulabileceğiniz teknelerle veya dalış turlarıyla keşfe çıkabilir, hem tarihi hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

2- Akbük Koyu

Gökova Körfezi'nin en güzel koylarından biri olarak gösterilen ve 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen Akbük Koyu, Akyaka’nın en popüler gezi adreslerinden biri. Yeşil ve mavinin birleştiği el değmemiş güzellikleriyle ünlü doğa cenneti, çevirisi binlerce yıllık antik kentlerle çevrili olduğu için tarih meraklıları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Turizm olanakları açısından gelişmiş olmasına rağmen sessiz ve huzurlu atmosferini günümüzde de korumayı başaran Akbük Koyu’nun küçük limanı, körfezin en sevilen yat ve tekne mola noktalarından biri haline gelmiş durumda.

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleriyle çam ve sakız ağaçları arasında keşfe çıkabileceğiniz Akbük Koyu’nda muhteşem fotoğraflar çekebilir, mola verdiğinizde ise kendinizi kristal berraklığındaki turkuaz sulara kendinizi bırakarak keyifle yüzebilirsiniz. Donanımlı kamp alanlarında dinlendirici bir doğa tatili de yapabileceğiniz Akbük Koyu’nda şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak ise Gökova Körfezi'nin benzersiz su altı zenginliğini yakından görebilirsiniz. Akyaka otelleri arasından bütçenize uygun bir tanesini seçerek bu koyun keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. 

Konum Linki

3- Azmak Nehri

Akyaka'nın simgesi ve en çok ziyaret edilen yeri olan Azmak Nehri, benzersiz güzelliği ve gelişmiş turizm olanaklarıyla her yıl büyük şehirlerden doğaya kaçan binlerce kişiyi ağırlıyor. Her köşesinden fışkıran şifalı kaynak suları, nehir kenarını süsleyen endemik bitki türleri, vahşi yaşam zenginliği ve balık bolluğu ile ünlü olan Azmak Nehri, her doğa tutkununun keşfetmesi gereken çok özel yerlerden.

Nehir kıyısında sıralanan balık restoranlarında taze mevsimlik balıklar ve yöresel mezeler tadabileceğiniz, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılarla güne başlayabileceğiniz Azmak Nehri’nde yaz aylarında sandallar ve kanolarla tropik ormanları andıran güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Çevresini saran yürüyüş yollarında spor yapabileceğiniz ve seyir alanlarından muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Azmak Nehri’nin kıyısındaki bungalovlar ve doğaya uyumlu tasarlanmış butik otellerde de dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

4- Gökova Aşıklar Yolu (Sevgi Yolu)

Sevgi Yolu ve Okaliptüs Yolu olarak da bilinen Gökova Aşıklar Yolu, Akyaka gezinizde kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz görülmeye değer yerler arasında. Tüm Türkiye'den doğa ve fotoğrafçılık tutkunlarını kendine çeken, çevresi yüzlerce okaliptüs ağacıyla çevrili yol, kartpostalları süsleyen çarpıcı manzarasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

1938 yılında hastalık yayan sivrisineklerden kurtulmak için Avustralya’dan getirilen yüzlerce okaliptüs fidanının dikilmesiyle oluşturulan yemyeşil yol, sessiz ve huzurlu atmosferde yürüyüşleri çıkmak veya bisiklet sürerek bölgeyi keşfetmek için en ideal rotalardan biri. Romantik manzarasıyla pek çok ünlü filme de sahne olan Gökova Aşıklar Yolu’nda Akyaka gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

5- Kadın Azmağı Deresi

Azmak Nehri ile birlikte Akyaka'nın en çok ziyaret edilen tabiat harikası olan Kadın Azmağı Deresi; sevimli su samurları, kazları, ördekleri, balık çeşitliliği ve onlarca su kuşuyla görülmeye değer cennetlerimizden biri. 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınan ve çevresindeki sazlıklarda büyüleyici vahşi yaşam manzaralarına şahit olabileceğiniz derede yaz aylarında düzenlenen kano gezilerine katılarak da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Çam ağaçları arasında dere kenarında olta balıkçılığı yaparak dinlenebileceğiniz veya akvaryumu andıran serin sularında yüzebileceğiniz Kadın Azmağı Deresi’nin güzelliklerini her mevsim düzenlenen rehberli doğa gezileri, bisiklet turları ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabilir; büyüleyici doğal güzellikler içinde çocuklarınızla piknik yaparak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

6- Akyaka Orman Kampı

Sadece Türkiye'den değil, dünyanın her yerinden kampçıları kendine çeken ve ülkemizin en güzel kamp alanlarından biri olarak gösterilen Akyaka Orman Kampı’nda hem çadırımızı kurarak birkaç gün konaklayabilir hem de günübirlik bir gezi yaparak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Çam ormanları arasında denize sıfır konumda uzanan kamp alanı, 300 çadır kapasitesi ile oldukça büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

8 tane birbirinden güzel koyu keşfetme ve masmavi sularda doyasıya yüzme şansı bulabileceğiniz Akyaka Orman Kampı’nda yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltılar tadabileceğiniz kır bahçelerinden kafeteryalara kadar pek çok turistik tesis de hizmet veriyor. Banyo, tuvalet, bulaşıkhane, çamaşırhane, otopark ve elektrik gibi olanaklar bulabileceğiniz; çam ağaçları arasında modern dünyadan uzakta denizin ve doğanın birleştiği büyüleyici ortamın tadını çıkarabileceğiniz Akyaka Orman Kampı, bölgenin görülmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

7- Sakartepe Seyir Terası

Akyaka’yı gezen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı çok popüler bir yer olan Sakartepe, deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte büyüleyici bir Gökova Körfezi manzarası sunuyor. Yılın her mevsimi rehberli trekking turları ve fotoğrafçılık gezilerinin ana merkezi haline gelen tepenin çevresi ise doğal seyir terasları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve mesire alanlarıyla çevrili.

Sakar Geçidi, Azmak Nehri, Gökova, Ege Denizi ve Akyaka’yı kuş bakışı izleyerek muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Sakartepe, yamaç paraşütü etkinlikleriyle de son yıllarda yüzlerce insanı kendine çekiyor. Siz de kısa bir eğitim alarak uzmanlarla birlikte dağ eteklerinde yamaç paraşütü yapabilir, yeşil ve mavinin birleştiği benzersiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada hizmet veren kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel lezzetler tadarak da yorgunluk atabileceğiniz Sakartepe Seyir Terası, Akyaka gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

Konum Linki

8- İncekum Plajı

Akyaka merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan ve ismini ince kumlu sahilinden alan İncekum Plajı, bölgenin en güzel plajlarından biri olarak hem acemi yüzücüler hem de çocuklu aileler için ideal bir denize girme alanı. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden geleneksel Ege lezzetleri ve köy kahvaltıları tadabileceğiniz kır bahçelerine kadar çeşitli turistik tesisler bulabileceğiniz plaj, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Tekne turları ve doğa yürüyüşleriyle de güzelliklerini yakından görebileceğiniz İncekum Plajı’nın berrak sularında tüm gün Gökova Körfezi'nin tadını çıkarabilirsiniz

Konum Linki

9- Değirmenbükü Koyu (İngiliz Limanı)

I. Dünya Savaşı sırasında bölgeye demir atan İngiliz gemilerinden dolayı halk arasında İngiliz Limanı olarak bilinen Değirmenbükü Koyu, Gökova Körfezi'nin en büyük ve en güzel koyu olarak keşfedilmeye değer. Akyaka merkezine sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan ve yeşil ile mavinin birleştiği tablo güzelliğinde manzarasıyla ünlü olan koyda hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmuyor.

Her mevsim katılabileceğiniz rehberli trekking turları veya tekne gezileriyle el değmemiş güzelliklerini keşke çıkabileceğiniz, berrak turkuaz denizinde çam ormanlarına karşı keyifle yüzebileceğiniz Değirmenbükü Koyu, zengin balık çeşitliliğinden dolayı balık avlama ve dalış etkinlikleri için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

10- Akyaka Plajı

Masmavi ve tertemiz denizi ile mavi bayrak ödülü kazanan Akyaka Plajı, doyasıya yüzmek için ilk uğramanız gereken yer. Belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz 250 metre uzunluğundaki küçük plaj; çevresini saran kafeler, restoranlar ve butik oteller ile turizm olanakları açısından oldukça gelişmiş durumda.

Sıcak yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan Akyaka Plajı, ince kumlu sahili ve sığ deniziyle çocuklu aileler için de ideal, ayrıca plajda engelliler için özel bölümler de sunuyor. Rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, yelken ve kano gibi su sporları yaparak eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz Akyaka Plajı’nda tüm gün denizin tadını çıkardıktan sonra akşamları da sahilde sıralanan balık restoranları ve kafelerde romantik gün batımı manzaraları eşliğinde güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

11- Ören Plajı

Akyaka'ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer almasına rağmen hem tertemiz denizi hem de gelişmiş turizm olanaklarıyla çok ilgi gören Ören Plajı’na da minibüslerle her saat kolayca gidebilirsiniz. Çakıl kum karışımı uzun bir sahile sahip olan ve çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarının hizmet verdiği plaj, günübirlik deniz keyfi yaşamak veya yaz tatili yapmak için ideal yerler arasında.

Çevresini saran antik hazinelerden dolayı da çok sevilen bir gezi alanı olan Ören Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden soyunma kabini, duş ve engelliler için özel rampalara kadar pek çok imkan sunuluyor. Rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü yapabileceğiniz su sporları merkezlerinin de hizmet verdiği plajda eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

12- Çınar Plajı

Akyaka Plajı ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yer olan Çınar Plajı, beldeye sadece 3 kilometre uzaklıkta güzel bir konumda yer alıyor. Hem yürüyerek hem de bisikletle Akyaka merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz plaj; çakıl taşlı sahili, çevirisini saran el değmemiş doğal güzellikleri ve balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığındaki deniziyle mutlaka tadını çıkarmanızı önerdiğimiz yerler arasında.

Azmak Nehri'nin ılık sularının karıştığı masmavi ve sığ deniziyle acemi yüzücüler ile çocuklu ailelerin de güzel zaman geçirebileceği Çınar Plajı’nın çevresindeki zakkum ve çam ağaçları altında piknik yaparak da yorgunluk atabilirsiniz. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden atıştırmalıklar alabileceğiniz kafelere ve balık restoranlarına kadar pek çok işletmenin hizmet verdiği Çınar Plajı’nda çocuklarınızla birlikte keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

13- Akçapınar Köyü

Tertemiz plajıyla Akyaka'nın su sporları merkezi haline gelen Akçapınar Köyü, beldeye sadece 7 kilometre uzaklıkta eğlenceli bir günübirlik gezi sunuyor. Sessiz ve huzurlu atmosferinde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz, çam ormanları arasında gizlenmiş kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltıları ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz Akçapınar Köyü, modern dünyanın karmaşasından uzaklaşmak için gidebileceğiniz en özel noktalardan biri.

Her bütçeye uygun butik otellerden aile pansiyonlarına kadar çok çeşitli konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Akçapınar Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde Akçapınar Plajı’nda ise rüzgâr sörfünden uçurtma sörfü ve kano gezilerine kadar onlarca su sporu yaparak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

14- Akyaka Evleri

Ünlü mimar, sanatçı ve ressam Nail Çakırhan tarafından çizilen projeler ile tek tip olarak inşa edilen büyüleyici Akyaka evleri, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız mutlaka görmeniz gereken etkileyici yapılar. Benzersiz ahşap işçilikleriyle dikkat çeken ve iki katlı olarak tasarlanan Akyaka evleri, beldenin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Ula ve Akyaka çevresinde binlerce yıl hüküm sürmüş antik medeniyetlerden de izler taşıyan Akyaka evleri, begonviller ve rengarenk çiçeklerle sarılmış muhteşem manzaralarıyla beldenin en çok fotoğraflanan simgesel yapıları haline gelmiş durumda. Günümüzde bazıları düzenlenerek butik otel, sanat galerisi, müze, kafe ve restoran olarak hizmet veren Akyaka'nın tarihi evlerinin otantik mobilyalarla süslü iç bölümlerini de keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

15- Ula Göleti

Akyaka'da keyifle gezebileceğiniz ve doğanın içinde yılın yorgunluğunu atabileceğiniz başka bir sevilen gezi alanı da belde merkezine sadece 18 kilometre uzaklıkta yer alan Ula Göleti. Doğa yürüyüşleriyle, bisiklet kiralayarak veya minibüslerle yarım saat içinde ulaşabileceğiniz gölet, bölgenin en güzel doğa koruma alanlarından biri.

Zeytin ve çam ağaçları ile sarılı göletin çevresindeki sessiz mesire alanlarında piknik yapabilir veya doğa yürüyüşleriyle göletin çevresindeki bakir doğal güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Balık bolluğuna sahip Ula Göleti’nde yılın her mevsimi sandal ve kayıklarla düzenlenen balık avlama turlarına katılarak da yenilenebilirsiniz. Ula ve köylerinin su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan gölet, ev sahipliği yaptığı onlarca su kuşundan dolayı doğa fotoğrafçılarının da sıkça uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

16- Bördübet Koyu

İsmini İngiliz gemicilerin bölgedeki kuş zenginliğinden dolayı Bird The Bed demesinden alan Bördübet Koyu, bölgenin en ünlü ve güzel koylarından biri olarak çok ilgi görüyor. Bakir doğal güzelliği ve ev sahipliği yaptığı onlarca kuş türüyle tropikal bir cenneti andıran Bördübet Koyu, günümüzde tekne gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri haline gelmiş durumda. Ormanlar içinde gizlenmiş bungalov evler, doğa otelleri ve kamp alanları da bulabileceğiniz yemyeşil koyda tertemiz havada yürüyüşlere çıkarak yüzlerce kuşun harika fotoğraflarını çekebilir, kendinizi mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak denize bırakarak keyifle yüzebilir veya dalışlar yapabilirsiniz.

Konum Linki

17- Kleopatra Plajı

Gökova Körfezi tekne gezilerinin vazgeçilmez adresi olan Sedir Adası’nın en güzel bölümü olan Kleopatra Plajı, her deniz ve doğa tutkununun mutlaka görmesini önerdiğimiz çok özel yerlerden. Çevresi binlerce yıllık Kedrai Antik Kenti’nden günümüze kalan tarihi hazinelerde çevrili küçük plaj, altın kumlu sahili ve turkuaz deniziyle bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor.

Antik çağlardan beri ilgi gören ve pek çok efsaneye de konu olan Kleopatra Plajı, günümüzde 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda. Tüm gün sessiz ve huzurlu bir atmosferde akvaryumu andıran berrak denizinin tadını çıkarabileceğiniz Kleopatra Plajı’nda kısa yürüyüşlere çıkarak adanın binlerce yıllık etkileyici tarihi hazinlerini de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

18- Geyik Kanyonu

20 kilometreyi aşan uzunluğuyla bölgenin en sevilen trekking parkuru ve doğa sporları alanı olan Geyik Kanyonu, fotoğraf çekmekten ve doğanın içinde zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle uğramanız gereken popüler gezi alanlarından biri. Akyaka merkezine sadece 39 kilometre uzaklıkta yer alan ve yılın her mevsimi rehberli turların düzenlendiği devasa kanyon, 650 metre derinliğe sahip devasa kaya duvarlarıyla benzersiz fotoğraflar çekmeye fırsatı sunuyor. Zengin bitki çeşitliliğinin yanı sıra vahşi yaşam canlılığıyla da dikkat çeken Geyik Kanyon'unda bisikleti turları, kaya tırmanma, kampçılık ve dağcılık gibi onlarca aktivite yaparak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

19- Alatepe Ören Paraşüt Tepesi

Hareketli Ören Plajı’nın hemen arka bölümünde yükselen Alatepe’nin zirvesinde bulunan paraşüt tepesi, hem Gökova Körfezi’nin muhteşem fotoğraflarını çekmek hem de yamaç paraşütü yapmak için çok ziyaret ediliyor. Deniz seviyesinden 620 metre yükseklikteki Alatepe, son yıllarda çok popüler olan yamaç paraşütü etkinlikleri ile yaz aylarında yüzlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor.

Alatepe Ören Paraşüt Tepesi’nde uzmanlardan kısa bir eğitim alarak masmavi Gökova Körfezi manzaraları üzerinde yamaç paraşütü yapabilir, yeşil ve mavinin birleştiği büyülü manzaraları kuş bakışı izleyebilirsiniz. Trekking turlarının da sevilen mola noktalarından biri haline gelen Alatepe Ören Paraşüt Tepesi’nde tem oksijen seviyesi yüksek havada yenilenebilir hem de Akyaya gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

20- Küfre Koyu

Çevresi birbirinden güzel yemyeşil koylarla çevrili Akyaka'da hem tekne turları hem de doğa yürüyüşleriyle keşfedebileceğiniz başka bir sevilen tabiat cenneti de Küfre Koyu. El değmemiş güzellikleriyle dikkat çeken ve Azmak Nehri'nin ılık sularıyla birleşen masmavi deniziyle ünlü Küfre Koyu’nda çam ormanları önünde berrak suların tadını çıkarabilir veya piknik yaparak huzurlu atmosferde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Sert rüzgârlardan korunduğu için antik çağlardan beri tekneler tarafından doğal liman olarak kullanılan ve sunduğu büyüleyici gün batımından dolayı yılın her mevsimi doğa fotoğrafçılarını kendine çeken Küfre Koyu’na Akyaka iskelesinde bulabileceğiniz gezi tekneleriyle uğrayabilir, tüm gün tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak büyüleyici su altı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

21- Ayın Koyu

Kristal berraklığındaki denizi ve su altı zenginlikleri ile Gökova Körfezi’nin en güzel köşelerinden biri olan Ayın Koyu, Akyaka'ya sadece 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hem tekne gezileri hem de doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan yemyeşil koyda hiçbir yapılaşma ve tesisin olmadığı için el değmemiş doğal güzelliklerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Çevresini saran çam ormanları arasında çadır kurup kamp yapabileceğiniz, mavi sularında şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak muhteşem su altı fotoğrafları çekebileceğiniz Ayın Koyu’nu Çaçate Koyu ve Sarıdana Koyu’yla birlikte rehberli trekking turlarıyla da keşfe çıkabilir, doğayla baş başa dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

22- Kedrai Antik Kenti

Akyaka tekne gezilerinin en önemli adreslerinden biri olan ve Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası üzerinde yer alan Kedrai Antik Kenti, adaya yayılmış binlerce yıllık tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. M.Ö. 6. yüzyılda tarihi başlayan ve M.Ö. 4. yüzyıllara kadar uzun süre aktif olarak yerleşim yeri olarak kullanılan antik kent; zeytin ve çam ağaçları arasında saklanmış antik tiyatrosu, etkileyici mabetleri, sütunlu caddeleri, yerleşim alanlarıyla keyifli bir tarih ve doğa gezisi sunuyor. Antik limanın kalıntıları arasında masmavi denizin tadını da çıkarabileceğiniz Kedrai Antik Kenti’nde tarihte bir yolculuğa çıkarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

23- Nisan Bükü

Kargı Koyu’nun yanı başında küçük bir yarımada üzerinde yer alan Nisan Bükü, balık geçiş noktasında olduğu için özellikle balık avlama ve dalış turlarıyla ziyaret edilen el değmemiş tabiat cennetlerimizden biri. Akyaka iskelesinde yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla veya çevresindeki koylarla birlikte doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Nisan Bükü’nde akvaryumu andıran kristal berraklığındaki sularında balık sürüleriyle yüzebilir, ruhunuzu dinlendirecek balık avlama turlarına katılabilir veya çam ormanları altında olta balıkçılığı yaparak modern dünyadan uzakta keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24- Turnalı Boncuk Koyu

Akyaka merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta Gökova Körfezi kıyısında uzanan Turnalı Boncuk Koyu, bahar ve yaz aylarında düzenlenen trekking turlarının ana merkezlerinden biri konumunda. Çakıl taşlı küçük sahili, tertemiz denizi ve balık çeşitliliği ile hem yüzmek hem de dalışlar yapmak için ideal olan yemyeşil koy, kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir deniz günü geçirmek için gidebileceğiniz en özel noktalar arasında. Gökova Körfezi’nde düzenlenen tekne ve yat gezilerinin en popüler duraklarından biri haline gelen Turnalı Boncuk Koyu’nda büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde turkuaz sulara kendiniz bırakarak romantik bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

25- Nefes Adası

Akyaka’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden Gökova Aşıklar Yolu ve Akçapınar Köyü’ne oldukça yakınında bir konumda yer alan Nefes Adası, bölgenin gizli kalmış tabiat cennetlerinden biri olarak keşfedilmeye değer. Çam ormanları arasında gizlenen kamp alanlarıyla Akyaka’da çadır kurmak için en ideal noktalardan olan ve az bilindiği için yılın her dönemi oldukça sessiz kalan Nefes Adası’nda büyüleyici doğal güzellikler arasında trekking turlarına ve fotoğrafçılık gezilerine katılabilir; çevreyi saran buz gibi dereler kenarında piknik yaparak veya balık avlayarak el değmemiş doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

26- Thera Antik Kenti

Akyaka tarih ve doğa gezilerinin yanı sıra kendi başınıza da keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli tarihi yerleşim yeri olan Thera Antik Kenti, aynı zamanda 3 kilometrelik trekking parkurunun da sevilen bir mola noktası konumunda. Akyaka merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta, deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte kurulan antik kentte günümüze kadar ulaşmış tiyatro, yerleşim alanları, caddeler ve iki tane devasa kaya mezarını yakından görme şansı bulabilirsiniz.

Uzun zamandır arkeolojik kazı çalışmalarının gerçekleştirildiği ve açık hava müzesi olarak düzenlenerek ziyarete açılan Thera Antik Kenti’nin M.Ö. 400’lü yıllarda Karia uygarlığının ilk dönem yerleşimlerinden biri olarak kurulduğu tahmin ediliyor. Hem doğa hem de tarih meraklıları için keyifli bir gezi deneyimi sunan Thera Antik Kenti, Akyaka gezinizde yakından görebileceğiniz tarihi hazinlerimizden biri.

Konum Linki

27- Akyaka iskelesi

Akyaka’da tüm gün tertemiz denizin ve doğal güzelliklerin tadını çıkardıktan sonra keyifli akşam yürüyüşleri yapmak için ilk uğramanız gereken yer Akyaka iskelesi. Çevresi salaş balık restoranları, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları ile çevirili iskele, rengarenk balıkçı sandallarının sıralandığı sahiliyle tablo güzelliğinde bir manzaraya sahip. Yaz aylarında tekne ve sandal gezilerine çıkarak Gökova Körfezi koyları, Azmak Nehri, Kadın Azmağı Deresi gibi bölgenin güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Akyaka iskelesinde gün batımlarında da harika romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

28- Karacasöğüt Koyu

15 tekne kapasiteli küçük limanıyla Gökova Körfezi’nde gezen tekne ve yatların uğrak yeri haline gelen huzurlu Karacasöğüt Koyu, yaz aylarında turist kalabalığından uzakta denizin tadını çıkarmak ve dinlendirici bir gün geçirmek için de tercih edebileceğiniz yerler arasında. Akyaka’ya yaklaşık olarak 30 km uzaklıktaki koya minibüslerle, doğa gezileriyle ve teknelerle kolayca ulaşmanız mümkün.

Arkası yemyeşil çam ormanları, önü ise Gökova Körfezi’nin masmavi sularıyla çevrili koy, Ege'nin bozulmamış kalmış çok özel noktalarından biri. Karacasöğüt Koyu’nun limanı kenarında sıralanan salaş balıkçı restoranlarında körfezin ünlü yengeçlerinin yan sıra taze deniz ürünleri ve yöresel mezeler tadarak keyifli bir akşam geçirebilir; küçük sandal ve teknelerle çevre koyları keşfe çıkabilirsiniz. Her bütçeye uygun aile pansiyonları ve küçük butik otellerin de hizmet verdiği Karacasöğüt Koyu’nda hem günübirlik doğa yürüyüşleri hem de tatil yaparak doğanın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

29- Akyaka Albay Koyu (72 Merdiven Koyu)

Akyaka Orman Kampı sınırları içerisinde yer alan gizli bir cennet olan küçük Albay Koyu, kalabalıklardan uzakta turkuaz denizin tadını çıkarmak için en ideal yerlerden biri. Çevresi sarp kayalar ve yemyeşil doğal güzelliklerle çevrili koyun kayalık alanlarında havlunuzu sererek güneşlenebilir ve en sıcak yaz aylarında bile soğuk kalan sularıyla ünlü Albay Koyu’nun akvaryum berraklığını denizinde balık sürüleriyle birlikte doyasıya yüzebilirsiniz. 72 tane merdivenle inildiği için halk arasında 72 Merdiven Koyu olarak da bilinen Akyaka Albay Koyu’na Akyaka merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

30- Sarıdana Koyu

Akyaka'da düzenlenen tekne gezileriyle keşke çıkabileceğiniz başka bir büyüleyici koy da Marmaris'in en güzel koylarından biri olarak gösterilen ve ücretsiz kamp alanları ile her yıl yüzlerce insanı kendine çeken Sarıdana Koyu. Akyaka doğa yürüyüşleri ve Fotoğrafçılık gezileriyle de keşfe çıkabileceğiniz, belde merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan yemyeşil koy, sert rüzgârlardan korunan konumu ve zengin balık çeşitliliğine sahip akvaryumu andıran deniziyle gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

İsterseniz Sarıdana Koyu’ndan kısa bir yürüyüş mesafesindeki Sarıdana Köyü’nde hizmet veren her bütçeye uygun aile pansiyonları, butik oteller ve apart otellerde keyifli bir yaz tatili yapabilir; çam ormanları arasındaki mesire alanları ve kır bahçelerinde ise büyüleyici Gökova Körfezi manzaraları eşliğinde yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

31- Idyma Antik Kenti

Akyaka’dan kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz ve binlerce yıllık yapıları keşfe çıkabileceğiniz başka bir antik yerleşim yeri de devasa kalesiyle ünlü Idyma Antik Kenti. Bölgedeki en önemli tarihi yerleşim yerlerinden biri olan ve Gökova Körfezi'ne hakim bir konumda yer alan antik kentinin M.Ö. 4. yüzyıldan günümüze kaldığı tahmin ediliyor. Idyma Kalesi’nin yanı sıra devasa antik tiyatro, agora, yerleşim alanları ve etkileyici kaya mezarları gibi farklı bölümlerini de yakından göre şansı bulabileceğiniz keşfe çıkabileceğiniz antik kentte binlerce yıl öncesine keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

32- Nail Çakırhan ve Halet Çambel Sanat Evi

Tek tip olarak tasarlanan Akyaka evlerinin yaratıcısı olan gazeteci, ressam, şair ve mimar Nail Çakırhan’ın Akyaka’da ilk yaptığı ev, günümüzde çok ilgi gören bir sanat merkezi olarak hizmet veriyor. Dünyanın en saygın mimarlık ödüllerini kazanan ve beldenin en güzel yapılarından biri olan Nail Çakırhan ve Halet Çambel Sanat Evi’nin antikalarla süslü odalarında keyifli bir gezi yapabilir; el yapımı sanat eserlerinden etkileyici tablolara kadar pek çok objeyi inceleyebilirsiniz. El yapımı ahşap işçilikleri ve rengarenk çiçek bahçesiyle de ilgi gören sanat evinde yıl boyu düzenlenen pek çok farklı alandaki atölyelere de katılabilirsiniz.

Konum Linki

33- Idyma Kalesi (Akyaka Kalesi)

Akyaka'nın en çok ziyaret edilen tarihi gezi alanı olan Idyma Antik Kenti’nden günümüze kalan en önemli parça olan Idyma Kalesi, halk arasında Akyaka Kalesi olarak da biliniyor. M.Ö. 7. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ve sağlam surlarıyla günümüze kadar ayakta kalmayı başaran etkileyici kale, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de onarılarak kullanılmaya devam edilmiş.

Bulunduğu konumdan izleyeceğiniz büyüleyici Gökova Körfezi manzaralarıyla da çok ilgi çeken Idyma Kalesi’nin 600 metre uzunluğundaki kale surlarından muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Onlarca yıldır yapılan kazı çalışmalarında pek çok paha biçilmez tarihi eserin bulunduğu Idyma Kalesi, bahar ile yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşleri ve tarih gezilerinin de değişmez adreslerinden biri.

Konum Linki

34- Akçapınar Plajı

Akyaka’nın sessiz tatil cennetlerinden Akçapınar Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Akçapınar Plajı, su sporları yapmaktan hoşlanıyorsanız ilk uğramanız gereken yer. Sörf okulları ve su sporu merkezlerinin hizmet verdiği plajda tüm gün uçurtma sörfü, rüzgâr sörfü, kano, yelken gibi onlarca spor yapabilir; uzman dalgıçlarla birlikte tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak Gökova Körfezi’nin su altı dünyasını keşfe çıkabilirsiniz. İnce kumlu sahiliyle çocuklu ailelerin de ilgisini çeken Akçapınar Plajı’nda denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra Akçapınar Köyü'ne uğrayarak organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetleri tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

35- Azmak Kaya Mezarları

Akyaka merkezinden sadece 15 dakikalık kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz ve büyüleyici antik manzaralara şahit olabileceğiniz Azmak Kaya Mezarları, her yıl binlerce tarih ve arkeoloji meraklısını kendine çekiyor. M.Ö. 4. yüzyılda Karia medeniyeti döneminde yapıldığı tahmin edilen ve devasa kayaların el ile oyulmasıyla tasarlanan antik yapıların kimin için yapıldığı hala tam olarak bilinmiyor. Çevrelerini saran el değmemiş doğal güzellikler arasında etkileyici taş oymalarıyla görülmeye değer güzellikte manzaralar sunan Azmak Kaya Mezarları’nın özellikle gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

36- Çaçate Koyu

Akyaka merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan ve kampçıların çok sevdiği Sarıdana Koyu’nun hemen yanı başında uzanan Çaçate Koyu, tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz keşfedilmeye değer bir doğa cenneti. Çevresi çam ormanları ve sarp kayalarla çevrili olduğu için rüzgârlardan korunan doğal bir liman olan koyda hiçbir yapılaşma ve tesis de bulunmuyor.

Çakıl taşlı kumsalında mavinin her tonunu görebileceğiniz denizin tadını çıkarabileceğiniz Çaçate Koyu, balık çeşitliğinden dolayı zıpkınla balık avcılığı, olta balıkçılığı ve dalışlar yapmak için de bölgedeki en ideal noktalardan biri. El değmemiş huzurlu ortamında modern dünyadan uzaktan yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Çaçate Koyu’nu Sarıdana Koyu ile birlikte rehberli doğa yürüyüşleriyle de gezebilirsiniz.

Konum Linki

37- Keramos Antik Kenti

Akyaka ile Bodrum yolu arasında yer alan Milas ilçesinde, çok ziyaret edilen Milas Ören Yeri’nin en eski yerleşimi olan Keramos Antik Kenti; tarih, kültür ve arkeoloji meraklılarının mutlaka keşfetmesi gereken yerler arasında. Uzun tarihi 3000 yıl önce başlayan ve her mevsim rehberli tarih gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz etkileyici antik kent; günümüze kadar sağlam kalmış görkemli Zeus Tapınağı, birbirinden güzel Roma tapınakları ve anıt mezarları ile görülmeye değer bir manzara sunuyor. Her köşesi binlerce yıllık tarihi hazinelerle sarılı olan Keramos Antik Kenti’nin kurulduğu alandan panoramik doğa manzaralarına da şahit olacaksınız.

Konum Linki

38- Fundabükü Plajı

Akyaka Orman Kampı’nın hemen ilerisinde, Gökova Körfezi’nin benzersiz manzaraları eşliğinde gözlerden uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir gizli plaj da Fundabükü Plajı. Akyaka merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem yürüyerek hem bisiklet kiralayarak veya teknelerle kolayca ulaşabileceğiniz Fundabükü Plajı, bölgenin en sakin ve sessiz koylarından biri olduğu için en kalabalık yaz aylarında bile oldukça sakin. Arkasındaki çam ormanlarında çadırınızı kurup kamp yapabileceğiniz, çocuklarınızla piknik yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz plajın kristal berraklığındaki sularında da şnorkelli dalışlar yaparak da unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

39- Ufuk Plajı

Akyaka'nın en huzurlu plajlarından biri olan ve çakıl taşlı uzun sahili ile bölgedeki kum plajlardan farklı bir alternatif sunan Ufuk Plajı, tüm gün denizin ve doğanın tadını çıkarmak için ideal bir yer. Akbük yolu üzerinde kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan sessiz plaja hem minibüslerle hem de teknelerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmadığı için huzurlu atmosferini yıl boyu korumayı başaran Ufuk Plajı’nda yaz aylarının turist kalabalığından uzakta unutulmaz bir deniz günü yaşayabilir, dalışlar yaparak veya yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

40- Sevgililer Koyu

Akyaka ile Ören beldeleri arasında Gökova Körfezi kıyısında uzanan Sevgililer Koyu, gün batımlarında sunduğu büyüleyici romantik manzaralardan ismini alıyor. Önü masmavi deniz, arkası ise gür çam ormanlarıyla çevrili tabiat cenneti, gözlerden uzakta keyifli bir deniz bir yaşamak için tercih edebileceğiniz en güzel yerler arasında.  Akyaka merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta olan ve doğa yürüyüşlerinin yanı sıra bisiklet kiralayarak da kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz yemyeşil Sevgililer Koyu’nun çevresini saran çam ormanlarında kamp ve piknik yapabilir, doğal seyir alanlarından ise gün batımlarında körfezin en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

Akyaka'da gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Dilerseniz Bodrum'da gezilecek yerler içeriğimizi de keşfedebilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
123 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar