“Saklı Cennet” Tisan Adası hakkında 5 soru ve cevap

Mersin’de konumlanan Tisan, ülkemizde hala el değmeden kalabilmiş az sayıda doğal güzellikten biri. Son zamanların gözde noktalarından olan Tisan Adası hakkında aradığın cevapları tek yazıda toparladım. Dört mevsimi birden yaşayan Akdeniz’e bir gün yolun düşerse buraya muhakkak uğramanı tavsiye ederim.

Devamını Gör

İstanbul’un gezilesi 25 müzesi

Müze; “sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapıdır” der Türk Dil Kurumu. Müze kelimesinin kökeni Yunan Mitolojisi’ndeki 9 ilham perisinden gelir. İnsanların ufuklarını genişletmesi, çocuklara toplumsal geçmiş bilincinin aşılanması, toplumların gelişmişlik düzeyinin artması için oluşturulan bu yapılardan İstanbul’da yaklaşık 60 tane bulunuyor. “Mutlaka gezmeli” denilen 25 müze bu listede!

Devamını Gör

Türkiye'nin EN ilgi çekici 14 yer altı şehri

Tarihi olarak oldukça zengin olan Türkiye’de yalnızca yer yüzünde değil, yer altında da yaşam alanları kuruldu. Doğal ve beşerî olaylar sonucu saklanma ve korunma amaçlı kurulan bu yer altı şehirleri, büyüleyici güzelliklere sahip. Ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan bu ilginç yer altı şehirlerini gel, birlikte inceleyelim.

Devamını Gör

National Geographic’in listesine giren Karia Yolu hakkında her şey

National Geographic Traveller Birleşik Krallık, 2021’de gezilecek en iyi 35 yerin listesini yaptı. 5 ayrı başlık altında toplanan yerler arasına bu sene Türkiye’den antik Karia Yolu dahil oldu. Macera kategorisindeki rota, Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu. Senin için bu yola dair her şeyi tek yazıya topladım.

Devamını Gör