• Anasayfa
  • Bilgi
  • “Saklı Cennet” Tisan Adası hakkında 5 soru ve cevap

“Saklı Cennet” Tisan Adası hakkında 5 soru ve cevap

setenaygokdag
Setenay Gökdağ
7 Nisan 2021
I
2 dk
I
2742
I
Güncellenme: 25 Mayıs 2022
İçindekiler

Mersin’de konumlanan Tisan, ülkemizde hala el değmeden kalabilmiş az sayıda doğal güzellikten biri. Son zamanların gözde noktalarından olan Tisan Adası hakkında aradığın cevapları tek yazıda toparladım. Dört mevsimi birden yaşayan Akdeniz’e bir gün yolun düşerse buraya muhakkak uğramanı tavsiye ederim.

Tisan Adası nerede?

Mersin’in Silifke ilçesinde konumlanan Tisan, Yeşilovacık beldesine bağlı. Saklı bir koy, yarımada ve adacıktan oluşan belde; sakin tatil yapmak isteyenlerin tercihi. Tisan Adası, Tisan Yarımadası ve Tisan Koyu isimleriyle de bilinen bölge Antalya-Mersin yolunun yanında bulunuyor.

Tisan Adası’na nasıl gidilir?

Hava yolu ile Tisan’a ulaşım sağlamak için Adana uçak bileti alman gerekiyor. Hava alanından Silifke araçlarına binerek veya transfer aracı kullanarak beldeye ulaşabilirsin. Silifke’ye yaklaşık 40 dakika uzaklıkta olan beldeye özel aracınla ulaşmak istersen koya inen yolun başlangıcındaki nefes kesici manzaraya karşı kısa bir mola verebilirsin.

Türkiye’nin neredeyse her yerinden Mersin otobüs bileti bulabilirsin. Otogardan kalkan Silifke araçlarına binerek veya otobüsün Silifke Otogarı’nda inmeyi tercih ederek de Tisan’a ulaşman mümkün.

Tisan Adası’nda nerede kalınır?

Tisan’da konaklamak için pansiyon ve butik işletmeler bulunuyor. Koy tarafından alan az olduğu için sezon içerisinde yer bulmak zorlaşabiliyor. Tisan Adası’na yakın konaklama yeri ararsan Silifke otelleri bunun için doğru adres! Burada konaklarken hem Silifke’yi hem Mersin’i hem de Tisan’ı ziyaret etmen mümkün.

Tisan Adası’nda neler yapılır?

Mavi ile yeşilin birbirini tamamladığı Tisan’da güneşlenmek ve denize girmek için şahane koylar ve plajlar bulunuyor. Akdeniz’in tadını çıkarabileceğin masmavi sulara hem koy ve plajlardan hem de teknelerden atlayabilirsin. Bunun için Silifke’den veya beldeden tekne turlarına katılman ya da tekne kiralaman mümkün. Özel bir gün geçirmek istersen tekne turuna katılmanın yanı sıra dalış da yapabilirsin.

Tisan Adası’na yakın gezilecek yerler nereler?

Akdeniz’in “Saklı Cenneti” Tisan’da deniz-kum-güneş üçgeninden sıkılırsan görülecek çok sayıda tarihi ve doğal güzellik de bulunuyor. Helenistik dönemden kalma Uzuncaburç, gizli bir ibadet merkezi olan Aya Tekla Kilisesi, Tisan’ın burun kısmında konumlanan Aphrodisias Antik Kenti ve Silifke ilçe merkezindeki Jupiter Tapınağı tarihi bir gezinti yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden.

Tisan Adası olarak da bilinen Tisan Koyu’ndaki Dana Adası hem doğal bir güzellik hem de ada üzerinde antik Pithyussa kentinden kalıntılar mevcut. Tisan’da konaklarken yakındaki başka doğal güzellikleri görmek istersen Cennet-Cehennem, Boğsak Koyu ve Astım Mağarası popüler noktalardan birkaçı.


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
53 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar