• Anasayfa
 • Bilgi
 • National Geographic’in listesine giren Karia Yolu hakkında her şey

National Geographic’in listesine giren Karia Yolu hakkında her şey

setenaygokdag

National Geographic Traveller Birleşik Krallık, 2021’de gezilecek en iyi 35 yerin listesini yaptı. 5 ayrı başlık altında toplanan yerler arasına bu sene Türkiye’den antik Karia Yolu dahil oldu. Macera kategorisindeki rota, Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu. Senin için bu yola dair her şeyi tek yazıya topladım.

İçindekiler

Antik Karia Yolu nerede?

Karia Yolu Harita

Bozburun Yarımadası, Datça, Gökova Körfezi, İç Karia ve Muğla çevresinden oluşan yol 850 km uzunluğunda. 4 ana ve 1 ek bölümden oluşan rotayı yürümek için herhangi bir noktasından başlayabilirsin. Hem Akdeniz hem Ege bölgelerinde yer alan yol çeşitli zorluklar barındırsa da manzara tüm zorluklara değiyor.

Uçak Bileti

Bu yol nasıl bulundu?

Altay Özcan liderliğinde Yunus Özdemir, Dean Livesley ve Volkan Demir 2009 yılında yürüyerek Karia Yolu'nu keşfettiler. Bu ekip ayrıca yol üzerindeki ilk işaretlemeleri de yaptı. Altay Özcan'ın Karia Yolu hakkında iki rehber kitabı bulunuyor.

Buraya yolculuğa çıkacaklara bu kitapları almalarını öneririz. Ayrıca Altay Özcan, her yıl rota üzerinde patika temizliği ve levha düzenlemeleri gibi çalışmalar yürütüyor. 2013 yılında resmi olarak açılan Karia Yolu olup eşsiz bir deneyim vadediyor.

Karia Yolu neden tarihi bir rota?

Antik kent

Antik Karia (Karya) Uygarlığı'ndan ismini alan Karia Yolu rotasında, M.Ö. 7000 yılına kadar uzanan kalıntılara rastlamak mümkün. Bu rota üzerinde Knidos'tan Amos'a, Halikarnassos'tan Alinda'ya kadar birçok bilinen antik şehir ve isimsiz harabe yerleri yer alıyor. Karia Yolu, Likya Yolu'na alternatif olarak gösterilebilir. Likya Yolu ile ilgili okuma yapmak istersen Likya Yolu Seyahati İçin Sorabileceğin 12 Soru ve Cevapları yazımıza da bakabilirsin.

Bu yol tek seferde yürünür mü?

Hem uzunluğu hem de zorlu parkurları sebebiyle bu yol tek seferde yürünemiyor. Sana tavsiyem her bölüm için bir zaman dilimi ayırıp yürüyüşün tadını çıkarman. Rota üzerinde bisiklet ve kano gibi doğa sporlarını da yapabilirsin. 

Rotanın parkurları neler?

Karia Yolu Trekking

Toplam 5 bölüme sahip Karia Yolu’nda 46 etap bulunuyor. Gel bakalım bu etaplar nerelerden geçiyor…

Bozburun Yarımadası:İçmeler'den başlayıp Hisarönü'nde sonlanan 145 km uzunluğundaki yol, yarımadayı sahil boyunca takip ediyor. Turistik kalabalıktan uzak ve ulaşımın zor olmasıyla sakinlik sevenler için ideal.

Datça Yarımadası: Eski Datça'dan başlayıp Knidos Antik Kenti'ne ulaşan bu bölüm, rotadaki favori kısımlardan. Knidos, Akdeniz ve Ege Denizi'nin birleştiği noktada yer alan önemli bir antik kent. Knidos'tan sonra rota yarımadanın üst kıyısından içeri doğru ilerler ve Akyaka'da son bulur.

Gökova Körfezi: Enfes körfez manzaraları, denize girmelik ıssız koylar ve kıvrımlı yollara sahip bu bölümde diğerlerine nazaran daha az sayıda etap bulunuyor. Akyaka’da başlayan rota, yine sahil şeridini takip ederek Bodrum’a ulaşıyor.

İç Karia: Muhteşem körfez manzaraları, ıssız koylar ve kıvrımlı yolların olduğu bu bölümde diğerlerine göre daha az sayıda etap bulunur. Akyaka'dan başlayıp Bodrum'a kadar sahil boyunca ilerler.

Muğla ve Çevresi: Akyaka'dan başlayarak eski bir kervan yolunu izler. Bozburun Yarımadası'na benzer güzergahlara sahip olan bu yol, eski Muğla şehrinden geçer.

Karia Yolu’na nasıl giderim?

Karia Yolu manzara

 • Eğer Bozburun Yarımadası’nı yürümeyi planlıyorsan İçmeler’den yola çıkabilirsin. Marmaris’in bu şirin beldesine ulaşmak için Dalaman uçak bileti alarak transfer ya da toplu taşıma ile Marmaris’e ulaşabilirsin.
 • Datça Yarımadası bölümünü yürüyeceksen yürüyüşe başlamadan önce bir iki gün Datça otellerinde konaklayarak bu şirin ilçenin tadını çıkarmanı öneririm. Dilersen rotaya Akyaka tarafından başlayarak Eski Datça’da da bitirebilirsin.
 • Gökova Körfezi bölümünüyse ister Bodrum ister Akyaka’ya ulaşarak yürümen mümkün. Başlangıç için doğru bir nokta yok. Burada seçim tamamen sana kalıyor kısacası. Her iki yere de bir otobüs bileti uzaklığındasın!
 • İç Karia bölümü ulaşım için en zorlayıcı olabilecek kısım. Bozalan’dan başlayıp Karpuzlu’da biten yolda yürümek için Muğla Belediyesi’nin şehir içi ulaşımına bakabilirsin. Dönem dönem değişen seferlerin yönleri ve saatleri için yol planı yaparken kontrol etmeni öneririm.

Yürüyüş öncesi tavsiyeleri neler?

Trekking

 • Sınırlarını bilmek için önce şehir içinde yürüyüş yaparak deneyim kazanabilirsin.
 • Evine yakın yürüyüş parkurlarında veya ormanlık alanlarda test yaparak günlük kilometre sınırını öğrenebilirsin.
 • Rahat ayakkabı ve nefes alabilen kıyafetler alışveriş listesinde olmalı.
 • Yolculukta beraber olmayı düşündüğün kişilerle daha önce kısa bir tatil yaparak birbirinizi daha iyi tanıyabilirsin.
 • Planlamayı iyi yap, konaklama ve market gibi ihtiyaçlar için işaretlemeler yap. GPS cihazı veya cep telefonunu kullanabilirsin.

Konaklamayı nerelerde yapabilirim?

Karia Yolu üzerinde kamp atabileceğin pek çok nokta bulunuyor. Hem kamp alanlarında hem yol üzerinde bir tesise bağlı olmaksızın çadır kurabilirsin. Tabii ki kamp alanları ve diğer konaklama seçenekleri duş, elektrik gibi ihtiyaçlarını karşılaman için çok daha iyi oluyor. Etap etap yürüyeceğin için konaklama alanlarını işaretleyerek günlük yürüyüş miktarını belirleyebilirsin.

Tek başıma yürüyebilir miyim?

Karia Yolu Pencere

Uzun ve zorlu parkurlarda tek başına trekking yapmak pek akıllıca olmuyor. Oluşabilecek acil durumlarda yanında en az bir kişinin olması önemli. Üstelik yalnızlığı sevsen bile bazı işler için birden çok kişi gerekebiliyor. Bu sebeplerle Karia Yolu’nu tek başına yürümeni tavsiye etmiyorum. Ancak tek başına yürümeye kararlıysan ve ilk trekking yapışın değilse rotanı bir yakınına haber vermeli ve konumunu sıklıkla güncellemelisin.

Bu yolu ne zaman yürüyebilirim?

Akdeniz iklimi etkisinde bulunan bölgede yürüyüşünü zorlaştıracak tek mevsim yaz! Sıcak ve nem hem yürüyüş hızını yavaşlatabilir hem de daha çok su ihtiyacı duyabilirsin. Güneş çarpmaları ise tuzu biberi olur. Benim önerim ilkbahar ayları olacak. Ancak kışın bile gitsen kar görmenin çok zor olduğu bir rota burası.

Bu yüzden hangi zamanı seçersen seç, önemli olan malzemelerini buna göre hazırlaman. Tabii yağmurda trekking yapmanın sevimsizliğini hatırlarsan bahar ayları ile ciddi düşün derim.

Yürüyüş sırasında nelere dikkat etmeli?

Karia trekking işaretler

 • Engebeli arazide dikkatli yürümelisin ve baton kullanman faydalı olabilir.
 • Su, yiyecek ve ilkyardım çantasını yanında bulundurmalısın. Bazı etaplarda su bulmak zor olabilir, bu yüzden suyunu önceden temin etmelisin.
 • Alışverişlerini yol üzerindeki yerleşim yerlerinden yapabilirsin.
 • Çadır kuracaksan uygun bir alan seçmelisin. Ateş yakmak için izin verilmeyen bir alandasın, bu yüzden ateşi unutmalısın.
 • Doğal yaşam alanında olduğun için hayvanlar için önlem almalısın ve çöplerini toplamalısın.
 • Rotada yürürken iz bırakmak istersen sadece ayak izin olsun. İşaretlemelere dokunmamaya özen göstermelisin.
 • Doğal yaşamı korumak için ses kirliliğinden kaçınmalısın.

setenaygokdag
Setenay Gökdağ
41 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN