İzmir'de yapılacak en güzel 48 aktivite

ipekincir

Ege’nin İncisi olarak anılan ve tarih boyunca önemli bir liman kenti olmayı başarmış İzmir, bugün hem kültürel mirası hem de doğal güzellikleri ile milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Bugüne kadar birçok imparatorluğun ve en sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetimi altında yaşamayı başaran kent, ilk günden bu yana biriktirdiği önemli eserleri ile öne çıkıyor.

İzmir’in bugününe bakacak olursak modern bir kent görebiliriz. Dünyadaki diğer büyük şehirlerde olan birçok aktivite ve özelliğin İzmir’de de olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kenti ziyaret eden ve burada nasıl aktiviteler yapacağını düşünen misafirlere uygun olacak rehber niteliğinde bir listeyi hazırladık. Bu yazıyı ve içerikteki listeyi oluştururken de popülerlik sıralaması yapmayı ihmal etmedik. İzmir’de yapılacak aktiviteler sıralamamızı en çok kullanılan sosyal medya ağlarından birisi olan Instagram’da yapılan etiketlemeler üzerinden yaptık. Böylece hem kenti detaylı bir şekilde keşfedebilir, hem de en popüler yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz. İşte yalnızca bir İzmir uçak bileti alarak yapabileceğiniz keyifli aktiviteler. Keyifli okumalar.

1- Alaçatı’da Sörf Yapın

Alaçatı

İzmir’in belki de en popüler mekanlarından birisi olan Alaçatı aynı zamanda rüzgarlı olması ile de biliniyor. Bu durumu avantaja çeviren Alaçatı, rüzgar sörfü konusunda da ülkenin en iyi lokasyonları arasında yer almayı başardı. Alaçatı, rüzgar sörfü konusunda Avrupa’nın en bilinen noktalarından birisi olması dolayısıyla “Alaçatı Sörf Paradise” olarak isimlendiriliyor. Birçok ünlü sörf okulunun bulunduğu bir yer olan Alaçatı, deniz sığlığı ve yıl boyunca rüzgarlı olması dolayısıyla sık sık rüzgar sörfü yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Alaçatı’da yer alan ünlü sörf okullarında kısa bir eğitim alınarak, amatör de olsa rüzgar sörfü yapabilmek mümkün.

Tatilinizi Alaçatı ve civarında geçiriyorsanız ve farklı bir etkinlik yapmayı hedefliyorsanız, Alaçatı’da rüzgar sörfü yapmak size göre olabilir. Alaçatı’da Çark Plajı bu iş için en fazla kullanılan alanlar arasında yer alıyor. Ayrıca Yumrukoy ve Seaside da rüzgar sörfü için tercih edilen alanların arasında bulunuyor. İzmir’de yapılacak aktiviteler arasına mutlaka bu etkinliği almalısınız.

2- Kent Merkezindeki Tarihi Agora’yı Ziyaret Edin

İzmir Tarihi Agora

İzmir kent merkezinde yer alan Agora, görenleri adeta büyülüyor. Yunan site devletleri döneminde yapılan bu yerde devlet işleri, siyasal tartışmalar ve ticaret işleri görüşülüyordu. Böylesine kapsamlı bir yerin yapılan kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkartılması ve günümüz dünyasına kazandırılması oldukça önemli. İzmir’de bulunan Agora milattan önce 4. yüzyılda inşa edilmiş ve uzun yıllar kullanıldı. Milattan sonra 178 yılında meydana gelen depremle zarar gören Agora, kullanılamayacak duruma geldi. Ancak Roma İmparatoru Marcus Aurelius tarafından bu yer yeniden inşa edildi ve kullanıma açıldı. 1932 yılından bu yana aralıklarla devam eden kazılar sonucunda ortaya çıkartılan İzmir Agora’sı Çankaya bölgesinde konuklarını bekliyor. 2020 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen bu yer, kent tarihi için oldukça önemli bir yerde konumlanıyor.

İzmir merkezinde dolaşırken tarihi bir mekan görmek istiyorsanız mutlaka İzmir Agorası’nı görmelisiniz. Kentte yapılacak aktiviteler arasında yer alabilecek Agora ziyareti, size yeni ufuklar açabilir ve Antik Yunan’ın yaşam tarzı konusunda fikir verebilir.

Yazar Notu: Kişi başı giriş ücreti: 100 TL. Ayrıca 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık.

3- Bostanlı Kafeler Sokağı’nda Dinlenin

İzmir Bostanlı

İzmir denilince akla gelen yerlerden birisi olan ve “35 buçuk” tabiri ile akıllarda yer eden Karşıyaka’nın semti olan Bostanlı’da kafeler sokağı yılın her dönemi ilgi çekiyor. Birçok ünlü kahve zincirinin bulunduğu bir yer olan bu sokak, bölgeyi dolaşırken dinlenebileceğiniz bir yer olması açısından önem kazanıyor. Sokağın içerisinden tramvay hattının geçmesi dolayısıyla kolay ulaşım imkanı da sunuluyor. Bostanlı sahilinin karşısından başlayarak iç kesimlere doğru devam eden kafelerde her tür içeceği bulabilmeniz mümkün.

İzmir’in en gözde mekanlarının bulunduğu bu yerde hem gündüz hem de akşam eğlenebilirsiniz. Ayrıca kendinizi aç hissediyorsanız yine kafeler sokağında bulunan restoranlarda yemek yeme şansına da sahipsiniz. Bunun yanı sıra bölgede yer alan gece çeşitli eğlence mekanlarında günü sonlandırabilir ve yeni güne kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bostanlı’ya gelebilmek için mahallede yer alan iskeleyi, tramvay hattını ve taksi gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.  

4- Kordon’da Yürüyün ve Çimlerde Vakit Geçirin

İzmir Kordon

İzmir’e henüz gitmeden adını duyduğunuz meşhur sahil şeridi Kordon’da yer alan parkta yürüyüş yapmak ve çimlerinde vakit geçirmek kentte yapılacak en güzel etkinlikler arasında yer alıyor. Birçok organizasyonun yapıldığı bir yer olan Kordon’da vakit geçirilecek birçok mekan da bulunuyor. İçerisinde Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskelesi gibi önemli yerler barındıran Kordon’da çok sevilen midyecileri de bulabilirsiniz. 

Geçmişi 1850’lere kadar uzanan Kordon, eskiden küçük bir kıyıyken, 1999 yılında yapılan dolgu çalışmaları ile birlikte bugünkü halini aldı. Özellikle yaz aylarında birçok kişinin çimlerinde oturduğu, sohbet ettiği, müzik dinlediği ya da yaptığı bir yer olan bu mekan, kozmopolit yapısı ile öne çıkıyor. Kordon, İzmir’in önemli eğlence yerlerinden birisi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yakın olması sayesinde de çokça tercih ediliyor. İzmir’de yapılacak aktiviteler arasına mutlaka Kordon’da turlamayı almalısınız.

Yazar Notu: İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait BİSİM aracılığıyla bisiklet kiralayabilir ve Kordon Boyunca sürebilir ve hatta Karşıyaka'ya geçiş yapabilirsiniz.

5- Mavişehir ile İnciraltı Arasında Bisiklet Sürün

İzmir Mavişehir

Mavişehir ve İnciraltı kentin iki farklı noktasında yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sahil şeridi boyunca yaptığı bisiklet yolunu kullanarak hem kentin farklı noktalarını görebilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Karşıyaka’ya bağlı olan Mavişehir’deki sahil yolundan başlayıp, Karşıyaka İskelesi’ne kadar bisikletinizi sürebilirsiniz. Ardından buradan vapur ile Alsancak’a geçebilirsiniz.

Ayrıca yine Karşıyaka’dan devam ederek Bayraklı Sahili boyunca da bisikletinizi sürerek, Alsancak’a ulaşmanız mümkün. Alsancak’a geldiğinizde Kordon’da kısa bir mola verip, ardından yeniden sahilden devam ederek, Pasaport, Konak, Karataş, Küçükyalı sahillerinin güzergahından devam ederek Üçkuyular İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra yolunuza kara yolu üzerinde bisikletli sürücüler için ayrılan bölümden devam ederek İnciraltı’na ulaşıp, kent turunuza son verebilirsiniz.

Bisikletiniz yoksa ve kiralama istiyorsanız çıkış noktanızda yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait BİSİM istasyonlarından bisiklet kiralayabilirsiniz. BİSİM’den yapacağınız kiralama ile İnciraltı’nda yer alan istasyonda bisikletinizi bırakarak konaklama tesisinize herhangi bir araç ile dönebilirsiniz. İzmir’de yapılacak aktiviteler listenizde Mavişehir – İnciraltı bisiklet turu mutlaka olsun.

6- Şirince’de Şarap Evlerinde Tadım Yapın

İzmir Şirince

Şirince hem tarihi hem kültürü hem de doğası ile öne çıkan, İzmir’in efsane yerleşim birimlerinden birisi. İzmir’in güneyinde yer alan Selçuk ilçesine bağlı bulunan Şirince, oldukça köklü bir geçmişe sahip. İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alan ve birçok aracın servis imkanı sunduğu bu yer Osmanlı döneminde Rumlar tarafından kurulmuş. Cumhuriyet döneminde nüfus mübadelesi ile Türklerin yaşamaya başladığı köy, yaşayanlar değişse de özünden çok fazla bir şey kaybetmediğini misafirlerine gösteriyor. Halen daha Rumlardan kalma kiliselerin varlığını gözlemleyebildiğimiz Şirince, yılın her dönemi turistler tarafından mutlaka ziyaret ediliyor. 2012 yılında Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı ve bu durumdan etkilenmeyecek birkaç yerden birisi olarak gösterilen köy, bu dönemde popülaritesini ciddi anlamda artırdı.

Şirince denilince akla gelen ilk özelliklerden birisi olan şaraplarını hemen her noktada bulabilirsiniz. Gittiğiniz her şarap evinde farklı meyvelerin aromalarına sahip birçok içeceği tadım yapma şansına sahip olabilirsiniz. Böylece dünyaca ünlü Şirince şaraplarının birbirinden farklı aromasını tadarak içlerinden damak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Şirince’ye gittiğinizde Aziz Nesin tarafından kurulan Matematik Köyü’nü mutlaka ziyaret edin. Ayrıca Meryem Ana Evi de ziyaret listenizde yer almalı. Şirince'yi günübirlik ziyaret edebileceğiniz gibi konaklama da gerçekleştirebilirsiniz. Butik Şirince otelleri her bütçe ve zevke uygun alternatiflere ev sahipliği yapıyor.

 

7- Bornova’yı Keşfederken Küçükpark’ta Mola Verin

Ege Üniversitesi kampüsünün varlığı sebebi ile 24 saat boyunca aktif kalabilen Küçükpark, Bornova’nın en canlı noktaları arasında yer alıyor. Gece mekanları, kafeleri, barları ve yemek salonları ile öne çıkan Küçükpark, Bornova geziniz sırasında mutlaka uğranılması gereken yerler arasında bulunmalı.

Birbiri ile karşılıklı kafelerden oluşan Küçükpark’ın merkezi, arka sokaklarında açılan mekanlarla büyüdü ve bugünkü halini aldı. Merkezinde trafiğe kapalı alan olması birçok misafirin rahat hareket etmesini sağlıyor. Burada bulunan mekanlardan dilediğinizde Bornova gezisi molasını başlatabilirsiniz. Dilerseniz gecenin ilerleyen saatlerinde eğlence yerlerine gidip farklı bir şekilde günü tamamlayabilirsiniz. Küçükpark’ı gördükten sonra biraz ilerisinde yer alan Büyükpark’ta da vakit geçirebilirsiniz. Böylece Bornova aklınızda hep canlı ve hareketli görüntüsü ile kalabilir.

Yazar Notu: Bornova'da bulunan Ege Üniversitesi Kampüsü'nü ziyaret edebilir, yeşil alanlarda yürüyüş yapabilir veya kampüs içindeki müzeleri keşfedebilirsiniz.

8- Sığacık Kaleiçi Pazarı’ndan Alışveriş Yapın

Sığacık Pazarı

Seferihisar’a bağlı olan Sığacık, özellikle hafta sonları birçok kişiden ilgi görüyor. Sığacık Kalesi içerisinde yer alan yerleşim biriminin dar sokaklarında Pazar günleri kurulan pazara binlerce turist akın ediyor. Sığacık Üretici Pazarı ya da Sığacık Kaleiçi Pazarı olarak isimlendirilen organizasyonda kadınlar ön plana çıkıyor. Her hafta yaptıkları ürünlerle tüketiciye hitap etmeye çalışan satıcılar, birçok ziyaretçinin ilgisi ile karşılaşıyor.  Pazar içerisinde el işi ürünler ve hamur işi yiyecekler bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra ev yapımı reçeller, doğadan toplanmış ve tüketici için kurutulmuş otlar ve yerli üretici tarafından yetiştirilmiş sebze pazarda satışa sunuluyor.

Sığacık pazarına gittiğinizde hem tarihi gözlemleyip, hem de alışverişinizi yapabilirsiniz. Seferihisar’a gittiğinizde uğramalısınız. Bunun yanı sıra yerleşim biriminin yakınında yer alan Teos Antik Kenti’ni dolaşabilir, Sığacık’ın ünlü plajlarında denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Seferihisar ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Sığacık Kaleiçi Pazarı, İzmir’de yapılacak aktiviteler listenizin başlarında yer almalı.

Yazar Notu: Kaleiçi'nde gezerken, tarihi taş evleri ve sokakları keşfedebilir, küçük butikleri ziyaret edebilir ve yerel el sanatları ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Sığacık Kalesi'ni ziyaret edebilir ve kaleye çıkarak çevredeki manzarayı seyredebilirsiniz.

9- Karagöl Milli Parkı’nda Kamp Yapın

İzmir Karagöl Milli Parkı

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı olan Karagöl Milli Parkı, yazın özellikle ferahlamak ve sıcağın bunaltıcı etkisinden kurtulmak isteyenlerin uğrak noktası oluyor. Karagöl, her ne kadar kilometre olarak kent merkezine yakın gözükse de yolunun dolambaçlı olması dolayısıyla gidiş ve geri dönüş oldukça uzun sürüyor. Bu nedenle gidiş saatinizi ona göre ayarlamanızda fayda var. Yaklaşık olarak 19 hektar alana kurulu olan park 2011 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Milli Park” statüsü içerisine alındı. Burada ister günübirlik ziyaret edebilir, isterseniz de çadır ile konaklama yapabilirsiniz. Karagöl yüksek konumda yer aldığı için genellikle serin bir havaya sahip. Bu nedenle yazın dahi gitseniz yanınıza uzun kollu giyecek almanız gerekiyor.

Karagöl, Milli Park statüsünde olduğu için giriş ücretli. Araç ile gittiğinizde büyüklüğüne göre belirlenen ücreti ödeyerek içeri girebilirsiniz. Ancak içeriye araç ile giriş yapmayacaksanız kişi başı ücret tarifesinden yararlanabilirsiniz. İçeride belirlenen alanlar dışında ateş yakmak kesinlikle yasak. Elektrik misafirlerin kullanımına sunulsa da çadırlara bu hizmet verilmiyor. İzmir’e geldiğinizde Karagöl Milli Parkı’nda kamp yapma deneyimini kesinlikle ihmal etmeyin.

Yazar Notu: Göl kenarında piknik yapabilir ve çevredeki ormanlık alanlarda kuş gözlemi yapabilirsiniz. Ayrıca kamp yapma imkanı da bulunuyor.

10- Saat Kulesi’nde Fotoğraf Çektir ve Güvercinleri Besle

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in en ikonik mekanı neresi? diye sorulsa hiç kuşkusuz herkesin aklına Saat Kulesi gelir. Bu yer aynı zamanda kentin merkez noktası olarak da biliniyor. Hem İzmir Valiliği hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin merkez binaları burada yer alıyor. Saat Kulesi, Kurtuluş Savaşı’nın da başlangıcı olarak kabul edilen Hasan Tahsin’in İlk Kurşun’u attığı yer olması açısından da önemli. Konak Meydanı’na gittiğinizde hem Hasan Tahsin’in İlk Kurşun Anıtı’nın hem de Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Saat Kulesi’nin bir diğer özelliği ise önünde yer alan güvercinler. Bu güvercinler özellikle çocuklar tarafından çok seviliyor. Burada yaz kış satış yapan yem satıcılarından alacağınız yemleri güvercinlere vererek eşsiz bir görüntü oluşturabilirsiniz. İzmir’in en önemli yerlerinden birisi olan Saat Kulesi’ne uğradığınızda mutlaka bu aktiviteleri yapmalısınız. Ayrıca meydanda yer alan Yalı Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

11- Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Kalabalığa Karışın

İzmir Kemeraltı Çarşısı

1600’lerden bu yana İzmir’in alışveriş noktası olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak Meydanı’nda yer alan Saat Kulesi ziyareti sonrasında görülebilecek yerler arasında bulunuyor. Kemeraltı Çarşısı üzeri açık Kapalıçarşı olarak da nitelendirilebilir. Dar sokaklarında karşılıklı bulunan dükkanları ile birçok kişiyi kendisine çeken bu yerde, kendinize ve sevdiklerinize göre birçok ürünü bulabilirsiniz. Çarşı Konak ile Çankaya semti arasında yer alıyor. Bu alan içerisinde yaklaşık olarak 15 bin dükkan bulunuyor. Dolayısıyla burası yılın hemen her günü kalabalığı ile de dikkat çekiyor. Her hanı her dükkanı ve her sokağı burayı keşfetmek isteyen kişilerle dolup taşıyor.

Kemeraltı Çarşısı içerisinde hem yüz yılı aşkın dükkanları hem de uluslararası mağazaları bulabilirsiniz. Burada baharatçılar, kuruyemişçiler, kahve dükkanları, ayakkabıcılar, gelinlikçiler, nevresimciler ve daha birçok çeşit dükkan ve mağaza bulunuyor. Kemeraltı içerisinde yer alan tarihi ve turistik mekanlardan Kızlarağası Hanı’nı da mutlaka ziyaret edin. İçerisinde gümüş ve hediyelik eşya satan dükkanların olduğu bu yer yapısı itibari ile Kapalıçarşı’yı andırıyor. İzmir’e geldiğinizde mutlaka Kemeraltı’ndaki kalabalığa karışın.

Yazar Notu: Ayrıca gitmişken Kızlarağası Hanı ve Hisar Camii gibi tarihi yapıları da ziyaret edebilirsiniz.

12- İnciraltı’ndaki Deniz Müzesi’ni Gezin

Kent Ormanı bitiminde yer alan İnciraltı, kafe ve restoranları, alışveriş merkezi ile cazibe merkezleri arasında bulunuyor. Birçok kişi İnciraltı’nı hem deniz havası almak hem de sakinliği hissetmek için tercih ediyor. Ancak İnciraltı yalnızca bu özellikleri ile değil, sınırları içerisinde barındırdığı müzesi ile de ilgi odağı olabiliyor. 2007 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında Deniz Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı ve bir savaş gemisi burada sergileniyor. Yılın her dönemi kapıları açık olan iki deniz müzesi, ziyaretçilerinin merakını gideriyor.

TCG Ege Fırkateyni ve TCG Pirireis Denizaltısı, İnciraltı Sahili’nde Türk denizcilik tarihine merak salan kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle denizaltının ziyaretçiler tarafından merak edildiği müzede, gemilerin içerisinde yer alan cansız mankenlerle görev sırasında yaşananlar canlandırılmış oluyor. Oldukça zor koşullar altında görev yapan denizcilerin mesailerini nasıl geçirdiği, hangi ekipmanları kullandığı rahatlıkla gözlemleniyor. Müzeye iki geminin yanı sıra daha sonraları bir hücumbot ve bir helikopter de eklendi. Ziyaretçiler bu iki aracı da gezip görebiliyorlar. İzmir’e gittiğinizde mutlaka İnciraltı’ndaki Deniz Müzesi’ni ziyaret edin.

13- Kültürpark’taki İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Vakit Geçirin

İzmir Enternasyonel Fuarı

İzmir’in en merkezi yerlerinden birisi olan Kültürpark, 1936 yılından bu yana hem kentin nefes alacağı bir alan hem de etkinlikleri için mekan oluyor. İçerisinde bulunan fuar alanları ile her yıl düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’na da ev sahipliği yapan bu alan, geri kalan günlerde kültür-sanat ve diğer faaliyetler için kullanılıyor. İçerisinde evlendirme dairesi, açık hava tiyatrosu, yapay göl, tenis kortları, sanat merkezi, lunapark, müze ve daha birçok etkinliğe ortak olan binayı bulunduran Kültürpark, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kültürpark’a gittiğinizde eğer sezonuna denk gelirseniz İzmir Sanat binası içerisinde yapılan “Yeniden Sinematek” aktivitesine ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yılın belli dönemlerinde yapılan sanatsal aktiviteler de sizleri bekliyor. Atatürk Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen konser ve oyunları da kesinlikle kaçırmayın. Kültürpark’ta dilerseniz çimlerde oturup, yeşilin ve huzurun da keyfini çıkarabilirsiniz. İzmir’e gittiğinizde yapılacak aktiviteler arasına mutlaka Kültürpark ziyaretini ve orada yapılan faaliyetleri almalısınız.

14- Boyozun Tadına Bakın

Boyoz

İzmir denilince akla gelen ilk maddelerden birisi boyoz oluyor. Gerçi son zamanlarda bomba tatlısı boyozun tahtını biraz sarstı ancak yine de ondan vazgeçemeyen birçok insan var. 1500’lerin başından bu yana İzmir’de yapılan ve tüketilen boyoz, buraya Sefarad Yahudileri tarafından getirilmiş. O dönemden bu yana yapıldığı için de İzmir’e gittiğinizde boyozu hemen her fırında bulabilmeniz mümkün. İçerisinde şeker, tuz, un, sıvı yağ ve suyun bulunduğu basit gibi görünen ancak maharetli ellerde bir sanat eserine dönüşen boyozun özellikle kahvaltılarda çayın yanında vazgeçilmez bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir’de boyoz öylesine seviliyor ki onun için festival dahi düzenleniyor. İzmir Boyoz Festivali her yıl binlerce kişinin katıldığı geniş bir etkinlik. Burada birçok farklı formatta yapılan boyozun tadına bakan tüketiciler, sevdikleri besinin başka versiyonlarına erişme imkanına sahip oluyorlar. İzmir’i keşfetmek için gittiğinizde mutlaka boyozun tadına mutlaka bakın. Siz de bu eşsiz lezzeti yerinde tatmak istiyorsanız İzmir otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

15- Sahilevleri’nde Huzurlu Bir Gün

İzmir’in sakin köşelerinden birisi olan Sahilevleri, huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için iyi bir alternatif sunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere kendisine ait bir sahil şeridi ve bu şerit boyunca uzanan parkı ile İzmir’in önemli alternatifleri arasında yer alıyor. Sahilevleri’nde yalnızca parkında değil, etrafında bulunan kafe ve restoranlarda da vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Bu yerler balıktan tatlıya kadar birçok seçeneği bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra salaş bir yer istiyorsanız burada bulunan balıkçı barınağı da iyi bir alternatif olabilir. Barınak içerisinde yer alan mekanda balık ekmeğin lezzetine varabilir, yerel içecekleri tadabilirsiniz.

Sahilevleri, İzmir’in gün batımını izleyebileceğiniz en nadide noktalar arasında bulunuyor. Karşıyaka Bostanlı’da yer alan gün batımı terasına benzer bir yapının da burada kurulu olması bu imkanı daha mümkün kılıyor. Güneş kenti ve denizi terk ederken sizler de bu anda ortaya çıkan eşsiz görüntünün tadını çıkartabilirsiniz. İzmir’de yapılacak aktiviteler arasında Sahilevleri’nde geçireceğiniz bir günü ve güneşin batışını izleme etkinliğini eklemeyi unutmayın.

16- Gül Sokak’ta Kafelerde Vakit Geçirin

İzmir’in eğlence duraklarından birisi olan Alsancak’ta yer alan Gül Sokağı, içerisinde barındırdığı kafeleri ve restoranları ile kentin gözde duraklarından birisi olmayı başarıyor. İzmir’de sokaklara isim yerine numara verilmesine karşın Gül Sokak gibi ender bazı noktalar kendi ismi ile anılıyor. Sokak öylesine popüler bir nokta ki her an bir ünlü ile karşılaşabilirsiniz. Dünyaca ünlü kafe zincirlerinin yer aldığı bu sokakta yerel mekanlarda da vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla İzmir’in ve Alsancak’ın en ünlü ve uğrak noktalarından birisi olması da buradaki kafelerin sayısını açıklıyor.

Alsancak, Pasaport veya Konak’ta vakit geçirdiyseniz. Sahilden ya da ara yolları keşfederek Gül Sokağa ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir’e gelindiğinde en azından bir kahve içmek için mutlak buraya gitmelisiniz.

17- Sevgi Yolu Kitapçılarına Uğrayın

İzmir Sevgiyolu Kitapçıları

Alsancak veya Çankaya’da dolaşıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Sevgi Yolu. Burası edebiyatın ve onu takip edenlerin mekanı olarak biliniyor. Trafiğe kapalı olan ve tamamen kitapseverlerin buluştuğu bir alan olan Sevgi Yolu’nda karşılıklı birçok kitapçıyı bulabilir, dükkanların sahipleri ile edebiyat sohbeti yapabilirsiniz. Merkezi konumda olması ve yakınında yer alan diğer gezilecek alanlar ile dikkat çeken Sevgi Yolu’ndaki kitapçılar genellikle akşam 8’e kadar açık kalıyorlar.

Sevgi Yolu’nda hem sıfır hem de ikinci el kitap bulabilirsiniz. Bu da uzun zaman aradığınız ve basımı olmayan eserleri burada bulabilme şansını size sunuyor. Ayrıca buraya kadar gelip de hemen 10 metre ötesindeki Karaca Sineması’nda bağımsız film izlemeden gitmek olmaz. İzmir’in en nadide köşelerinden birisi olan Alsancak Sevgi Yolu’nda kısa bir gezinti ve sinema keyfi ile günü noktalamak kentte yapılabilecek aktiviteler arasında kendisine yer bulabilir.  Sevgi Yolu’na İzmir Metro ve Tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ve Tramvay’ın Çankaya duraklarında inmeniz buraya gelmeniz için yeterli.

18- İzmir Bombasını Yerinde Keşfedin

İzmir Bomba

İzmir’in son dönemlerde belki de boyozdan daha fazla tüketilen ürünü olan İzmir Bomba Tatlısı, içerisinde akışkan çikolata barındıran bir hamur işi tatlısı olarak biliniyor. İnce bir kurabiyenin içerisinde bulunan akışkan çikolata şekerden dolayı yiyenlerin enerjisini ciddi anlamda yükseltiyor. Bu nedenle, “Bomba” olarak isimlendirilen tatlı için Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yer alan ve bu tatlıyı icat eden mekanın önünde birçok kişi uzun kuyruklar oluşturuyor. Pek çok kişinin üçten fazla tüketemediği bir tatlı olması aslında içerisinde bulunan çikolatanın ne kadar tatmin edici boyutta olduğunu gösteriyor.

Bomba tatlısı son dönemlerde öylesine popüler oldu ki ünü artık İzmir sınırlarını aştı. Bugün İstanbul’da ve diğer büyük kentlerde dahi bomba tatlısını bulabilmek mümkün. Ancak bu tatlının ilk çıktığı yer olan Alsancak’taki unlu mamullerden bunu yemenin keyfi kesinlikle başka bir duruma değişilmez. O nedenle İzmir’e geldiğinizde mutlaka bomba tatlısı tadımını yapılacaklar listenize ekleyin. Böylece boyozdan sonra bir başka İzmir yemeği olan ve son dönemlerde ciddi anlamda popüler olan bomba tatlısını da keşfetme şansını elde edin.

19- Bozdağ’da Kayak Yapın

İzmir Bozdağ

İzmir denildiğinde akla ilk gelen öğeler deniz, kum ve güneş oluyor. Ancak son zamanlarda İzmir denilince akla hiç gelmeyen etkinlikler de artık kentte yapılabilir hale geldi. İzmir’in merkez dışında yer alan ilçelerinden Ödemiş’te bulunan Bozdağ kışları ciddi anlamda kar yağışı alıyor. Bozdağ’ın bu kadar çok kar yağışı alması sonucunda 1998 yılında buraya tesis yapıldı ve o günden beri kayak yapılıyor. Bu da Bozdağ’ı bir süredir kayak severlerin ve kış sporları ile ilgilenenlerin gözdesi haline getirdi.  Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’e en yakın kayak alanlarından birisi, bu nedenle daha çok kent merkezinden gelen misafirler tarafından kullanılıyor. Bunun yanı sıra şehre gelen turistler de burayı keşfetmek ve kayak yapabilmek için Ödemiş, Bozdağ’a geliyor. Burada bulunan tesiste aynı anda 15 binin üzerinde kişiye hizmet verilebiliyor. Konaklamak isterseniz de 60 adet odadan birisini kendiniz için rezerve ettirmeniz gerekiyor.

Bozdağ’da kayak yapmanın yanı sıra çevresinde bulunan tarihi ve turistik yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle her turistin merak ettiği yerler Ödemiş’in Birgi ve yüksek rakımda bulunan Gölcük oluyor. Bunun yanı sıra Salihli Kaplıcaları, Sart gibi yerleri de ziyaret listeniz içerisine dahil edebilirsiniz.

20- Tarihi Asansör Balkonundan İzmir’i Seyredin

İzmir Tarihi Asansör

Karataş bölgesinde yer alan Tarihi Asansör, İzmir Körfezi’nin izlenebileceği en güzel noktaları arasında bulunuyor. Bu asansör, Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfat Paşa Caddesi’nin tam ortasında yer alan uçurum eskiden yalnızca merdivenlerle aşılabiliyordu. Ancak 1900’lerin başında iş insanı Nesim Levi tarafından yaptırılan o dönem için son derece modern olan asansör 1940’lı yıllara kadar bu ailenin elinde kalan Tarihi Asansör daha sonra 1985 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi ve o günden bu yana işletmeci olarak belediye görev yapıyor.

Tarihi Asansör’ün balkonunda yer alan iki adet dürbün ile İzmir Körfezi’ni ve kenti detaylı bir şekilde seyretmek mümkün. Bunun yanı sıra dürbün kullanmadan da İzmir’i ve gün batımını izleyebilir, eşsiz anlara tanıklık edebilirsiniz. Bu etkinlik sonrasında Asansör’de bulunan restoranda vakit geçirebilir ya da asansörü kullanarak Dario Moreno’nun da bir dönem yaşadığı ve onun adını verdiği sokaktaki kafelere gidebilirsiniz.

Yazar Notu: İzmir Tarihi Asansör'ü artık ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Tarihi Asansör’den İzmir’i ve günbatımını seyretmeden dönmeyin derim.

21- Alaçatı’daki Ot Festivali’nde Tadım Yapın

Alaçatı Ot Festivali

Her yıl bahar aylarında yapılan ve bölgede büyük ses getiren Alaçatı Ot Festivali, İzmir’de yapılacak aktiviteler listesine eklenecek bir etkinlik. İzmir’i’n cazibe ve tatil merkezlerinden birisi olan Alaçatı’da yapılan bu etkinlikte birbirinden farklı ve lezzetli otları keşfedebilir, bu malzemeler ile yapılan ürünlerin tadına bakabilirsiniz. Festival kapsamında her yıl farklı konularda uzmanlaşmış olan konukların katıldığı etkinlikler ve konser de veriliyor. Bu yıl 24-27 Mart tarihlerinde gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali, geçtiğimiz iki yıl boyunca pandemi dolayısıyla sanal ortamda yapılmaz zorunda kalınmıştı. İki yılın ardından yeniden fiziksel ortamda yapılma kararı alındı.

Alaçatı Ot Festivali’ne gelip, tadım yaptıktan sonra etrafı dolaşmak isteyebilirsiniz. Alaçatı’nın o eşsiz güzellikteki taş evlerini dolaşabilir, birbirinden farklı plajlarında gününüzü sonlandırabilirsiniz. İzmir’de yapılacak aktiviteler listesine mutlaka bu etkinliği eklemeli ve Alaçatı’yı keşfetme şansını kaçırmamalısınız.

Yazar Notu: Bu sene 27-30 Nisan 2023 tarihlerinde gerçekleşen festivale katılım ücretsiz ve güncel tarihler her sene değişiyor.

22- Kent Ormanı’nında Yürüyüş Yapın

İzmir Kent Ormanı

İzmir’in önemli ormanlık alanlarından olan Kent Ormanı, kentte yaşayan kişilerin uğrak mekanı haline geldi. Özellikle yaz aylarında deniz kıyısında ve iç kesimlerde bulunan piknik ve yürüyüş alanları birçok kişiyi cezbediyor. Şehrin keşmekeşinden yorulanların tercihi olan İzmir Kent Ormanı, tatiliniz sırasında gidilip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Burada yer alan ve belediyeye ait kafede yürüyüş sonrası dinlenerek deniz kıyısında içeceğinizi yudumlayabilir ya da yine denize sıfır konumda bulunan masalarda piknik yapabilirsiniz. Buna ek olarak ağaçların arasında eşsiz bir gezinti yapabilir, güneşi burada batırabilirsiniz.

Kent Ormanı yürüyüşünüzü parkurun sonuna dek yapmanız halinde İnciraltı’na varabilirsiniz. Ormanın bitiminde başlayan İnciraltı Sahili ve çevresinde de birçok güzelliği keşfedebilirsiniz. En önemlisi de TCG Pirireis ve TCG Ege Fırkateyn müzelerini dolaşabilir yürüyüşe ek farklı aktiviteleri de yapmış olursunuz. Kent Ormanı’nı mutlaka ajandanıza kaydetmeli ve görmelisiniz.

23- Çiçekli Köyde Kahvaltı

Ege’nin İncisi İzmir’in şirin köyleri arasında yer alan Çiçekli köy, meşhur kahvaltıcıları ile de dikkat çeken bir yaşam birimi haline geldi. İzmir’de kahvaltı mekanı denilince son yıllarda akla ilk gelen yerlerden birisi olmayı başaran Çiçekli köyde otantik köy kahvaltısını bulabilirsiniz. Birbirinden harika mekanlar barındıran köyde hemen her noktada kahvaltı yapılacak mekan bulabilirsiniz. Ancak buraya yalnızca kahvaltı için gelirseniz eksik bir gezi olur. Köy içerisinde mesire alanı olarak kullanılan, içerisinde çam ormanının olduğu Çiçekli Tabiat Parkı da görülüp, keşfedilmeye değer alanlar arasında yer alıyor. Burada ister mangalınızı alıp etinizi pişirebilir, isterseniz de sandalyenizi atıp kuş sesleri arasında gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Çiçekli köy yalnızca kahvaltı mekanı değil demiştik. Burada akşamları profesyonel hizmet veren restoranlar da faaliyete geçiyor. Köy havasını hissederek Çiçekli akşamlarını kurulacak enfes sofralarda yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda Çiçekli köy mutlaka gezilip, görülmeli ve keşfedilmeli.

24- Varyant’tan İzmir’i Seyredin

Varyant İzmir

Varyant, İzmir’in en ikonik yerlerinden birisi olarak biliniyor. Varyant’ı genellikle İzmir’de çekilmiş eski Türk filmlerinde sıklıkla gördük. Birçok jön ve aktris oradan İzmir’e baktılar ve büyüleyici şehir belki hiç bu kadar güzel görünmedi. Bugün halen daha eski formundan hiçbir şey kaybetmeyen bu yerden İzmir’i ve günbatımını seyretmek paha biçilemez zevklerden birisi. 1949 yılında yapımına başlanan ve aynı yıl içerisinde tamamlanan Varyant, ulaşımı sağlamak ve Konak ile iç bölgeleri birbirine bağlamak amacıyla yapıldı. Dolambaçlı yolları ile dikkat çeken bu yer, İzmir’in en güzel göründüğü alanlar arasında yer almaya devam ediyor. Yokuşun aşağısında yapıldığı dönemlerden kalma taşlar yolları süslemeye devam etse de yukarısında 2012 yılında yapılan yenileme çalışmaları sonrasında asfalt uygulaması yapıldı.

Varyant’tan İzmir’i seyrettikten sonra aşağıya doğru yürüyerek İzmir Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilir, gününüzü kültürel aktivitelere de ayırabilirsiniz. Bunun haricinde Konak’taki Saat Kulesi ve Tarihi Kemeraltı Çarşısı da bu bölge içerisinde kalan diğer yerler arasında bulunuyor.

25- Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde Kalabalıklara Karışın

İzmir Kıbrıs Şehitleri

İzmir’in gözde mekanlarından birisi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, kent turunda mutlaka uğranması gereken yerler arasında bulunuyor. Şehrin hemen her gün en canlı bölgelerinden birisi olan bu yerde her türden eğlence mekanı, restoran, kafe ve dünyaca ünlü zincir markaları bulabilirsiniz. Buraya gündüz ya da gece fark etmeksizin gittiğinizde birçok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Her daim kalabalık olan bu yer İstanbul’daki İstiklal Caddesi benzeri trafiğe kapalı olması ile öne çıkıyor. Karşılıklı birçok mekanın bulunduğu bu yerde esas eğlenceyi arıyorsanız mutlaka ara sokaklara bakmalısınız. Dar ve kalabalık sokaklarda birbirinden farklı eğlence mekanlarını bulabileceğiniz caddede, dans etmek diskoları, canlı müziğin keyfine varabilmek için barları ve kafeleri, sohbet edebilmek için şarap evlerini tercih edebilirsiniz.

Alsancak’ta yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde ve çevresinde özellikle akşamları eşsiz anlar geçirebilirsiniz. Kordon Boyu ve Gündoğdu Meydanı caddenin çok yakının da yer aldığı için, buralarda da vakit geçirebilirsiniz. İzmir’de yapılacak aktiviteler arasına Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni ve mekanlarını mutlaka eklemelisiniz.

26- Balıklıova Kurabiyelerinin Tadına Bakın

İzmir’in önemli tatil yerlerinden birisi Karaburun’a giderken yol üzerinde bulunan Balıklıova, yöreye has meşhur kurabiyesi ile öne çıkıyor. Deniz kıyısında yer alan bu küçük ve şirin köyde yer alan birçok pastanede bu lezzetli kurabiyeler yapılıyor. Yörede üretilen tereyağından yapılan leziz yiyecek, ağzınıza attığınız anda dağılıp, damağınızda hoş bir tat bırakıyor.

Balıklıova’ya geldiğinizde herhangi bir fırına girin o an çıkan kurabiyelerden mutlaka alın. İçeriğinde tereyağı, sıvı yağ, nişasta ve tarçın bulunan kurabiyeler, özellikle çayın yanında harika gidiyor. Eğer Balıklıova’ya kurabiyeler için uğradıysanız ve kendiniz cidden aç hissediyorsanız eski yol olarak bilinen asfalttan devam ederek Balıklıova’yı Karaburun yönüne doğru ilerleyerek ardınızda bıraktığınızda kıyı şeridi üzerinde birbirinden güzel restoranlara rastlayabilirsiniz. Salaş olarak tabir edilen bu restoranlarda Ege’nin en lezzetli mezelerini bulabilirsiniz. İzmir’e dönüyorsanız da yine sahilden giderek Gülbahçe köyünü de mutlaka görün. İzmir’de Karaburun’a gidiyorsanız Balıklıova’ya uğramayı ve kendine has kurabiyelerinden tatmayı sakın unutmayın.

27- Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu İzle

İzmir Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

İzmir kendine has bir kent ve bu özelliğini her seferinde göstermeyi seviyor. Şehirde etkinliklerin bazıları da oldukça ilginç ve bir o kadar da ilgi çekici olabiliyor. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu da bu etkinliklerden birisi. İzmir’de ilk olarak 2013 yılında yapılan ve o zamandan bu yana aralıksız olarak devam eden Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, her yıl Eylül ayının üçüncü Pazar günü düzenleniyor. Genellikle sportif kıyafetle binilen bisiklete farklı bir yorum getiren İzmirli kadınlar alışılmışın dışına çıkıyor ve makyajlı ve gündelik kıyafetleri ile biniyor. Bu da ortaya oldukça enteresan ve hoş görüntü ortaya çıkartıyor. Kadınların toplum içerisinde daha görünür olması amacıyla başlatılan etkinlik, daha fazla kadının bisiklet ile tanışmasını amaçlıyor. Tüm bunlara ek olarak kentlerin daha az otomobilsiz hale gelmesini de amaçlıyor.

İzmir’de en dikkat çekici etkinliklerden birisi olan bu turu ise geçiş güzergahlarından rahatlıkla izleyebilirsiniz. İzmir’de Eylül ayı içerisinde bahsedilen tarihler içerisinde bulunacaksınız mutlaka Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu izlemelisiniz. Bu etkinlik mutlaka İzmir’de yapılacak etkinlikler listesinde yer almalı.

28- Arkas Sanat Merkezi’ndeki Eserleri İnceleyin

Arkas Sanat Merkezi

İzmir’de sanat denilince akla gelen ilk yerlerden birisi olan Arkas Sanat Merkezi, kentin kültür ve sanat ihtiyacını 2011 yılından bu yana karşılıyor. Alsancak, Kordon Boyu üzerinde yer alan sanat merkezi, 1906 yılında yapılan ve günümüzde Fransa Fahri Konsolosluğu olarak kullanılan binanın denize bakan kısmının Arkas şirketinin sanatsal faaliyetlerine verilmesi sonucunda oluşturuldu. Toplam iki kattan oluşan bina içerisinde 10 adet sergi salonu yer alıyor. Yerleşik eserlerin yer aldığı ve yılın her dönemi görülebilir. Bunun yanı sıra yıl içerisinde ulusal ve uluslararası birçok eser de dönemsel olarak Arkas Sanat Merkezi’ne getiriliyor ve sergileniyor. Arkas Sanat Merkezi,  bugüne kadar Pablo Picasso’dan Salvador Dali’ye, Van Gogh’dan Ara Güler’e kadar pek çok sanatçının eserleri sergilendi. Dolayısıyla hem koleksiyonu hem de zaman zaman düzenlenen bu sergileri görme şansı her zaman bulunuyor.

Yazar Notu: Pazartesi dışındaki tüm günler 10.00-18.00 tarihleri arasında ziyarete açık. Sanat merkezine girişler ücretsiz.

29- Aşıklar Şelalesi’nde Ferahlayın

İzmir’in kuzeyinde yer alan tatil noktalarından birisi olan Dikili’nin Nebiler Köyü sınırlarında yer alan Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi olarak da biliniyor), yazın kenti ziyaret edenler için vazgeçilmez durak noktalarından birisi haline geldi. Doğası, manzarası ve suların o eşsiz sesi ile sizi dinlendirecek ve yazın o bunaltıcı sıcağını üzerinizden atmanızı sağlayacak olan Aşıklar Şelalesi, kısa bir doğa yürüyüşü sonrası ulaşılacak noktada yer alıyor. Bugüne kadar birçok turist tarafından keşfedilen bu doğal güzelliğe, ormanın içerisinden yapacağınız yarım saatlik yürüyüş ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şelalenin olduğu yere vardığınızda 86 basamaklı ahşap merdivenden iniş yaparak tam konumuna varabilirsiniz.

Aşıklar Şelalesi’nin döküldüğü gölette yüzerek kendinizi buz gibi sulara bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra şelalenin yakınında yer alan ve bugün birçok kişi tarafından ziyaret edilen Ece Çağlayanı, Ağlayan Mağara ve Sümeyra Şelalesi’ni de görme şansına sahip olabilirsiniz. İzmir’de yapılacak listesinde Aşıklar Şelalesi yol güzergahındaysa yer almalı.

30- Bademler Köy Tiyatrosu’nda Oyun İzleyin

İzmir Bademler Köyü

Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü’nü diğer yerleşim birimlerinden ayıran en önemli özellikle köy tiyatrosunun bulunması. Bademler Köy Tiyatrosu, o kadar eski bir kurum ki, henüz İzmir’de Devlet Tiyatrosu yokken burada tiyatro sahnesi vardı. Dolayısıyla burada çıkan oyunlar her daim kıymetli ve burada sergilenen performanslar bir o kadar değerli. 1927 yılında Bademler’e atanan öğretmen Mustafa Anarat tarafından kurulan tiyatro bugüne kadar hep köylüler tarafından çıkartılan oyunlar ile ayakta kaldı. Halen daha köylülerin bu geleneği sürdürdüğü ve yılın belirli dönemlerinde tiyatro oyunlarını sahnelediklerini söyleyebiliriz. Bademler’deki tiyatro aynı zamanda Türkiye’nin ilk köy tiyatrosu olma özelliğini de taşıyor.

Her yıl Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel oyunlar çıkan Bademler Köy Tiyatrosu’nda oyun izlemeden önce köyü dolaşabilirsiniz. Eğer Pazar günü gittiyseniz Bademler Köyü pazarına uğrayabilir, organik ot, sebze ve meyve satın alabilirsiniz. Köyde Hıdırellez ve Nevruz büyük bir coşku ile kutlanıyor dolayısıyla bu etkinlikler zamanında köydeyseniz katılma şansınız bulunuyor. İzmir’e gittiğinizde Bademler Köy Tiyatrosu’nda mutlaka bir oyun izleyin.

31- Homeros Vadisi’nde Duraklayın

Homeros Vadisi

İzmir’de hem merkeze yakın olsun hem de doğa ile baş başa kalalım diyorsanız Homeros Vadisi tam aradığınız yer olabilir. Adını Truva Savaşı’nı şiirsel bir dille ele alan İlyada ve savaşın ardından evine varmaya çalışan Odysseia destanlarını yazan Homeros’tan alan vadi, 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete açıldı. Vadi içerisinde Homeros’un yaşadığı varsayılan bir mağaranın da olması burayı ufak çaplı cazibe merkezi haline getirdi. Yaklaşık olarak 7 kilometre uzunluğunda olan Homeros Vadisi, kentin gürültüsü ve keşmekeşinden uzaklaşmak isteyenlere eşsiz bir fırsat sunuyor. Piknik alanları, su kenarları ile serin bir zaman geçirmenizi sağlayan vadide restoran hizmeti de alabilirsiniz.

Bornova’ya bağlı Kayadibi Köyü ile Çamiçi Köyü’nin arasında bulunan Homeros Vadisi, araçla yaklaşık 10 dakikada ulaşılabilecek mesafede yer alıyor. Homeros Vadisi’nde toplamda 103 kuş türünün yaşadığı biliniyor. Bölgede çınar ve akasya ağaçlarının yoğun olduğu görülse de iğne yapraklı çam ağaçları da vadi çevresinde sık görülüyor. Homeros Vadisi, kentte duraklamak ve nefes almak isteyenlerin ilk adresi oluyor ve burayı İzmir’e geldiğinizde mutlaka keşfetmelisiniz.

Yazar Notu: Piknik için burayı ziyaret ediyorsanız kendi piknik masanızı ve sandalyenizi götürmelisiniz.

32- Balçova’daki Teleferikten İzmir’i Seyredin

Balçova Teleferik

Uzun yıllar kapalı kalan ve geçtiğimiz senelerde yeniden hizmete başlayan İzmir’in en güzel noktalarından birisi olan teleferik, kenti izlemek isteyenler için eşsiz bir yer haline geldi. İlk olarak 1974 yılında İzmirlilerin hizmetine sunulan teleferik, 2007 yılında yenileme çalışmaları için kapatılmıştı. Yaklaşık olarak sekiz yıllık bir aranın ardından 2015 yılında yenilenmiş şekli ile tekrar hizmete açıldı. 418 metre yükseklikteki Dededağı’nın zirvesine çıkartan araç, buradan tüm İzmir’i ayaklarınızın altına serebilir. Teleferik ile dağın zirvesine çıktığınızda manzara sizi acıktırabilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen kendin pişir kendin ye konsepti ile mangal ürünleri satın alabilir ve piknik yapabilirsiniz. Bunu tercih etmiyorsanız tesislerin içerisinde yer alan kafelerde hazır yiyecekleri de deneyimleyebilirsiniz.

Balçova ilçesinde yer alan ve neredeyse 50 yıla yaklaşan teleferik, İzmirlilerin ve turistlerin en büyük eğlence kaynaklarından birisi olmaya devam ediyor. Hem kenti izlemek hem de doğanın içerisinde güzel bir gün geçirmek istiyorsanız burası tam aradığınız yer olabilir. Tüm İzmir’i alabildiğine görmenin keyfine varabilmek için burayı yapılacaklar listenizden kesinlikle çıkartmayın.

33- Karaburun’da Dalış Yapın

İzmir Karaburun

Karaburun, İzmir’in henüz keşfedilmemiş noktalarını barındıran, bakir koyları ile ünlü bir noktası. Açık deniz olması sebebiyle birçok kişinin dalış yapmak için tercih ettiği Karaburun, aynı zamanda sakin olması ve deniz altındaki yaşam çeşitliliği de dikkat çekiyor. Yerleşim biriminin çevresindeki kıyılarda Karaburun Kaymakamlığı tarafından belirlenmiş dalış noktaları bulunuyor. Bunlar arasında Büyük Ada, Küçük Ada, Domuzburnu, Aslan Kayası gibi yerler bulunuyor. Büyük Ada mevkiinde 50 metreye, Küçük Ada mevkiinde 35 metreye, Domuzburnu’nda 20 metreye ve Aslan Kayası’nda ise 30 metre derine kadar dalma imkanı bulunuyor.  

Profesyonel dalgıçlarla birlikte denizin altını keşfedip, Ege’nin sularındaki canlı yaşamı gözlemleyerek yeni bir deneyim elde etmek isteyenleri bekliyor. Karaburun’a kadar gitmişken yarımadanın arka kısmına yolculuk yaparak Küçükbahçe Köyü’ne uğramalısınız. Burada özellikle Ekim ayında yapılan Mandalina Festivali ilgi çekici bir etkinlik olması dolayısıyla defterinizin bir köşesinde dursun.

34- Uzay Kampı’nda Eşsiz Bir Gün Geçirin

İzmir Uzay Kampı

Uzay her zaman insanlığın ilgisini çeken bir yer olarak kaldı. Sonunda 1960’lı yıllarda uzaya çıkmayı insanoğlu başardı ve ardı arkası kesilmeyen nefis serüvenler başladı. Ancak halen daha seçili bilim insanları uzayı görüp, keşfetme şansına sahip oluyorlar. İzmir’e çocuklarınız ile geldiyseniz, onların uzaya olan meraklarını gidermek istiyor ve özel bir gün yaşatmayı hedefliyorsanız Uzay Kampı tam da aradığınız yer olabilir. Gaziemir’de bulunan Serbest Bölge içerisine kurulan Uzay Kampı bu hasreti biraz olsun azaltıyor. Çocuklara yönelik geliştirilen bir projenin sonucunda ortaya çıkan bu kamp içerisinde bilimi, teknolojiyi ve uzayın tüm sırlarını rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Uzay Kampı’nda günlük gezinti yapabileceğiniz gibi uzun süreli kamp macerası da yaşayabilirsiniz. Genellikle çocuklar için olan Uzay Kampı, yetişkinler için de program geliştirdi ve bu sistem dahilinde onlara da uzayı tanıtıyor. Yetişkin programlarında etkin problem çözme ve takım çalışması becerileri gibi konulara eğilen kampta eğlenceli etkinlikler ile eşsiz zaman geçirebilirsiniz. İzmir’e geldiğinizde çocuklarınızla ya da tek başınıza mutlaka Uzay Kampı’na gitmeli, buradaki bilgi ve birikimi deneyimlemelisiniz.

Yazar Notu: Hem çocuklar hem de yetişkinler için hazırlanan deneyimlere katılmak için 160-610 TL arasında değişen bir tutar ödemeniz yeterli.

35- Ödemiş’teki Gölcük’ü Keşfedin

Ödemiş Gölcük Gölü

İzmir’in tepe noktalarından birisi olan Bozdağ mevkiinde yer alan Gölcük, yerleşim birimi olarak Ödemiş sınırlarında yer alıyor. Gölcük Yaylası olarak da geçen bu yere özellikle yazın su kenarında serinlemek için gelen turistler aradıklarını buluyorlar. Yaklaşık olarak 5 kilometrelik bir çapa sahip olan Gölcük, tamamen doğal yolla oluşmuş. Daha çok hafta sonları mesire alanlarının dolu olduğu gözlemlenen Gölcük Yaylası dağların arasında bulunması sebebiyle Trabzon’daki Uzungöl’e benzetenlerin sayısı da oldukça fazla. Yaklaşık olarak 900 metre yükseklikte bulunan bu eşsiz yer adeta cennetten bir köşeyi andırıyor. Ödemiş merkezi ile arasındaki bu yükseklik farkından dolayı 8 ila 9 derecelik ısı farkı oluşuyor. Bu da Ödemişlilerin yazın buraya akın etmesine neden oluyor.

Ödemiş’te bulunan Gölcük Yaylası’na özel araçla çıkabileceğiniz gibi turlarla da gelebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Ödemiş’e gelerek otogardan kalkan Gölcük minibüslerini de ulaşım için kullanabilirsiniz. Gölcük’te aynı zamanda yerleşim de olması dolayısıyla burada bulunan pastanelerde yapılan töngül pidesinin de tadına bakabilir yeni tatlar deneyimleme şansını elde edebilirsiniz.

36- İzmir’in Uç Noktası Sarpıncık Fenerinde Gün Batımını İzleyin

Sarpıncık Feneri

Ege Denizi’nden İzmir Körfezi’ne giriş yapacaksanız mutlaka Karaburun’da bulunan Sarpıncık Feneri’nin önünden geçeceksiniz. İzmir’e giriş yaptığınızı belli eden fener, aynı zamanda kent sınırlarının en uç kısmında yer alması ve gün batımının en keyifli izlendiği yer olması ile öne çıkıyor. 1938 yılında yapılan Sarpıncık Feneri bugün daha teknolojik sistemi ile gemilere yol göstermeye devam ediyor. Batıya doğru Karaburun’u arkanızda bıraktığınızda ilk ulaşacağınız duraklardan birisi Sarpıncık Köyü’nde yer alan fener, araçla patika yolda yavaş bir şekilde ilerlenerek ulaşılacak noktada yer alıyor. Sarpıncık Feneri, 12 metre yüksekliğe sahip ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan bir yapı olması ile öne çıkıyor.

Sarpıncık Feneri’ne ulaştığınızda Midilli ve Sakız Adaları’nı rahatlıkla görebilirsiniz. Akşamüzeri giderseniz gün batımını ve alev topu görünümü alan güneşi izleyebilirsiniz. Kaldı ki birçok kişi sadece bu sebeple fenere gidiyor. Sarpıncık ve çevresine gittiğinizde Hamzabükü ve Kumbükü mutlaka görülmeli. Bunun yanı sıra Karaburun’un girintili çıkıntılı yerlerinde bulunan irili ufaklı birçok koyunu keşfedebilir, berrak sularında serinleme şansını elde edebilirsiniz.

37- Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Açık Hava Sineması Keyfini Yaşayın

Eskiden yaz günlerinde açık hava sinemaları olurdu ve burada gösterilen filmler hep izleyenler için unutulmaz oldu. İzmir’de yazın sıcak günlerinde film izlemek isteyenler sinema salonlarına kapanmasın diye İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarihi Havagazı Fabrikası’nda (Yeni adıyla Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi) açık hava sinema keyfi sunuluyor. “Yeniden Sinematek” olarak isimlendirilen etkinlik kışın kapalı salonda yapılırken yazın açık ortamda yapılarak o eski sinema izlediğimiz günlere götürüyor. İzleyenler çimlerin üzerine yerleştirilmiş armut koltuklarda yere uzanarak film izliyor ve eşsiz bir gece yaşıyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki Yeniden Sinematek gösterimleri her hafta Çarşamba günü yapılıyor. Her ayın bir konusunun olduğu ve bu doğrultuda film gösterimlerinin yapıldığını da hatırlatmakta fayda var. Filmler tamamen ücret alınmadan gösteriliyor. Ayrıca belediyenin sosyal tesisinin de bulunduğunu ve ihtiyaçlarınız varsa buradan karşılayabileceğinizi belirtelim. İzmir’de yapılacak aktiviteler arasına Tarihi Havagazı Fabrikası’nda açık hava sinemasını mutlaka eklemelisiniz.

38- Balçova Termal’de Rahatlayın

Tarihi çok eskilere dayanan Balçova Termal, 2 bin 500 yıldan bu yana varlığını sürdürüyor. Son derece modern bir tesis olan bu yerin bir diğer adı ise Agamemnon Kaplıcaları olarak geçiyor. Bu ismi almasının sebebine gelecek olursak, Truva Savaşı’nda kumandan Agamemnon yaralanan askerlerini savaş alanına en yakın yer olan Balçova’daki kaplıcalara gönderir. Askerlerin hızlı bir şekilde iyileştiğini gören ve o günlerde bu mucizeyi yaşayan kumandan, buradaki suların şifalı olduğunu, bölgenin ise çok özel söyler. Kaplıcalar o zamanlardan bugünlere kadar da bu özelliği sebebiyle Agamemnon ismi ile anılmaya devam eder. Büyük bir kampüs alanı içerisinde konaklama tesisi, kaplıca, havuz gibi birçok yeri bir arada barındıran komplekste tesisler günübirlik olarak da kullanılabiliyor.

Balçova Termal içerisinde konaklamalı ve konaklamasız tedavi seçenekleri bulunuyor. Balneoterapi, hidroterapi, elektroterapi, kineziterapi, masaj gibi birçok yöntem tesis içerisindeki uzmanlar tarafından misafirlere veriliyor. İzmir’e gelip şifalı sularının keyfini sürmek ve rahatlamak istiyorsanız Balçova Termal Tesisleri size bu imkanı sunabilir. Bunu mutlaka deneyimlemelisiniz.

39- Bostanlı Gün Batımı Terası’nda Güneşi Batırın

Bostanlı İzmir

İzmir’de güneşi çok farklı noktalarda batırabilir ve eşsiz görüntülerle günü noktalayabilirsiniz. Kent Ormanı, Karaburun’daki Sarpıncık Feneri seçenekler içerisinde olabilir. Ancak hem kentin canlı noktalarından uzaklaşmamak hem de bu zevki tatmak isteyenler için harika bir yer bulunuyor. Karşıyaka ilçe sınırları içerisinde bulunan Bostanlı Sahili’nde yer alan Gün Batımı Terası’nda uzanıp, güneşin kenti terk etme saatini bekleyerek arkadaşlarınızla sohbet edebilir ve günün artık son bulduğu noktada güneşin yaydığı o kızıllıkları ve tonlarını hafızanıza kazıyabilirsiniz. O an eşsiz görüntüler sunan Gün Batımı Terası’na gelen bu renkler telefonunuz ile çekerek sonsuza dek sizinle gelecek bir ânı yakalayabilirsiniz.

Büyük kentlerde griliklerin arasından sıyrılıp, doğanın bu güzelliğini keşfetmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Gün Batımı Terası projesi, kentte yaşayanlar ve şehri keşfetmek için gelenler tarafından ilgi ile karşılanıyor. İzmir’e gidip de Gün Batımı Terası’ndan güneşin gökyüzündeki dansını izlememek olmaz. Dolayısıyla mutlaka İzmir’de yapılacak aktiviteler listenize burayı eklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu eşsiz gösteriyi izledikten sonra hemen caddenin karşısında yer alan Bostanlı Kafeler Sokağı’na uğrayarak günü burada noktalayabilirsiniz.

40- Çeşme Tekne Turları ile Koyları Keşfedin

Çeşme Tekne Turu

Çeşme, hem İzmir’in hem de Türkiye’nin önemli tatil merkezlerinden birisi. Berrak denizi ve muhteşem kumsalları ile birçok insanı kendisine hayran bırakan ilçede bazı kumsallar ve koylar yalnızca deniz yoluyla ulaşılabilir durumda. Bu da tekne turlarını ciddi anlamda cazip hale getiriyor. Çeşme’de tekne turları ile yeni koylara yelken açabilir, daha önce birçok kişinin görmediği yerlerde denize girebilirsiniz. Çeşme’de tekne turları genellikle aynı yerden Çeşme Limanı’ndan hareket ediyor. Bazı turlar sabah 10:30 bir kısmı ise 11:00 gibi yolcuları ile birlikte tura başlıyor. Bütün tekneler aynı rota üzerinden ilerliyor ve gittikleri yerler birbiri ile benzer oluyor. Tur kapsamında Eşek Adası, Akvaryum Koyu (Mavi Koy), Makri Adası, Kış Limanı ve Mercan Koyu’na gidiliyor. Birçok tekne ücretin içerisine öğlen yemeğini de dahil edip, misafirlerine ona göre bir ücret çıkartıyor. Akşam dönüş yolunda ise çay ve bisküvi ikram ediliyor. Buna ek olarak bir kısım teknede animasyon gösterileri de yapılıyor.

İzmir’e gelip de Çeşme’de tekne turu yapmamak olmaz. Dolayısıyla yapılacak etkinlikler listenize bunu mutlaka ekleyin. Tekneye giderken yanınıza havlu, güneş gözlüğü ve krem almayı sakın unutmayın.

41- Balçova Terapi Ormanı’nda Doğa ile Baş Başa Kalın

Balçova Terapi Ormanı

Balçova’da yer alan Terapi Ormanı isminin hakkını kesinlikle veriyor. Kent merkezinde yer alan ancak yürüdükçe doğanın içindeymiş gibi bir his uyandıran Terapi Ormanı, gerçekten şehrin tüm stresini ve yorgunluğunu alıyor. Önce bir yokuş çıkıyorsunuz ardından düzlük bir yolda yürüyüşünüze devam ediyorsunuz. Eğer yorulduysanız belediyenin yapmış olduğu teraslarda dinlenmek isteyebilirsiniz. Burada dinlenirken İzmir’i tepeden rahatlıkla görebilirsiniz. Önce Balçova’yı hemen körfezin karşısındaki Çiğli’yi çok net bir şekilde tepeden süzebilirsiniz. Balçova Terapi Ormanı’nda yürüyüş yaparken bir süre sonra tarihi manastır kalıntılarının olduğu alana ulaşacaksınız. Dilerseniz ekipmanınız da varsa burada kamp yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine yola devam ettiğinizde karşınıza şelale çıkacak. Burada durup dinlenebilir, kendinizi doğanın kollarına atabilirsiniz.

İzmir’deki tatilinizde şehirden bunaldıysanız ve bir kaçış rotası arıyorsanız Balçova Terapi Ormanı tam da doğru adres olabilir. Doğanın huzuru, kuşların cıvıltısı ve harika manzarası ile burası doğaseverlerin mutlaka uğramak isteyeceği bir yer. Balçova Terapi Ormanı’na araç veya otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ormanın girişi Balçova Termal Tesisi içerisinde yapılıyor.

42- Bostanlı Balıkçı Barınağı’nda Balık Ekmek Ziyafeti ve Gün Batımı

İstanbul’da balık ekmek denildiği zaman akla ilk gelen yer Eminönü oluyor. İzmir’de ise bu güzel ve salaş yiyecek için mekanınız mutlaka Bostanlı Mahallesi sınırlarında yer alan Balıkçı Barınağı olmalı. Bu mekan hem salaş olması hem de akşam vaktinde eşsiz manzaralar sunması dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Denizde martıların o hoş uçuşlarını izlemek, açıklardan gelen hoş tuzlu havayı solumak o an yorgunsanız dahi bunu unutturuyor. Balık ekmek ve daha birçok seçeneğin bulunduğu tek bir mekanda deniz kıyısındaki masaya oturup balık ekmeğinizi, dalgaların sesini dinlemek adeta hoş bir şarkının notaları gibi geliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında yenilenen Balıkçı Barınağı, o dönemden bu yana birçok kişi tarafından sıklıkla ziyaret edilen duraklar arasında yer alıyor. Kafede balık ekmeğinizi yedikten sonra söyleyeceğiniz yorgunluk kahvesi ile günü ağır ağır batırabilirsiniz. Bu sayede tüm gün kenti keşfetmenin verdiği o tatlı yorgunluğu da bir kenara bırakabilirsiniz. Balıkçı Barınağı’na ulaşım ise oldukça kolay. Otobüs ile barınak ile aynı isme sahip durakta inerek buraya ulaşabilirsiniz.

43- Konak Sahnesi’nde Oyun İzleyin

İzmir’in kültür dünyasında önemli bir yere sahip olan Konak Sahnesi, hem tarihi binası hem de eşsiz güzellikteki salonu ile oyun izleyenlerin üzerinde önemli etkiler bırakıyor. Mimar Necmettin Emre tarafından tasarlanan ve 1927 yılında açılan bu sahne 1957 yılında Devlet Tiyatroları’na bırakıldı ve o günden bu yana da burada her yıl sezon içerisinde oyun çıktı. Devlet Tiyatroları sahneyi aldıktan sonra ciddi restorasyon çalışmaları gerçekleştirdi ve bugünkü sahne ortaya çıktı. Sahne, Konak’ta ulaşılabilir bir konumda bulunması dolayısıyla birçok kişinin gelip oyun izleyebilmesine önemli katkı sağladı, bu da İzmir’in bu anlamda gelişmesine vesile oldu. Eğer sezonu içerisinde İzmir’e gelirseniz mutlaka bu sahnede oyun izlemelisiniz.

Konak Sahnesi’nde hem yerli hem de yabancı birçok oyun çıkartılıyor ve sezonun belirli dönemlerinde bu oyunlar izleyici ile buluşuyor. Tarihi bir sahne olması ve İzmir’in ilk tiyatro yuvalarından birisi kabul edilmesi açısından önemli bir yere sahip olan sahnede kesinlikle eşsiz bir deneyim yaşayacaksınız.

Yazar Notu: Güncel oyun ve gösterilere erişmek için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı devlet tiyatroları sitesinden ulaşabilirsiniz.
 

44- Dünya Barış Anıtı’nı Ziyaret Edin

Dünya Barış Anıtı

İzmir’de inşa edilen ve 1993’te Sivas’ta yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için yapılan Dünya Barış Anıtı kentin en görülesi alanları arasında yer alıyor. Sivas’ta Madımak Oteli’nde yaşamını yitiren 33 aydın, müzisyen ve düşünür adına yapılan anıt bugün halen daha o günlerin izlerini taşıyor. Bayraklı ilçe sınırları içerisinde kalan Dünya Barış Anıtı, İzmir’in hakim tepelerinden birisinde yer alıyor. Bu açıdan da değerli bir konuma sahip olan anıt, ziyaret edildiğinde kişilere aynı zamanda manzara da sunuyor. İzmir Körfezi’nin ve kentin net bir fotoğrafı çekilebiliyor.

Dünya Barış Anıtı, aynı zamanda restoran bölümü de bulunan bir yer. Buraya normal şartlarda giriş ücretli ancak restoran bölümüne geldiyseniz bu ücret alınmıyor. Anıtta bulunan bu dinlence yerinde çay veya kahve içerek İzmir manzarası seyredebilir, günü burada sonlandırabilirsiniz. Dünya Barış Anıtı’na özel araçla gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra İzmir Metro’nun Halkapınar Durağı’ndan kalkan 477 ve 77 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

45- Alaş Kazak Vadisi’nde Kımız İçin

Kemalpaşa’da yer alan Alaş Kazak Vadisi, Doğu Türkistan’dan gelen Kazak Türkleri tarafından kuruldu. Buraya gelen Kazakların öyküsü oldukça ilginç, 1949 yılında başlayan Büyük Kazak Yürüyüşü iki yılın ardından Taklamakan Çölü ve Himalayaları aşarak Hindistan’a kadar sürdü. Bu yürüyüş iki yılın sonunda tamamlandı. En sonunda 1954 yılında Türkiye’ye ulaştılar ve burada eski Türk kültürünü yeniden canlandırma çalışmalarına başladı. Bugün Kemalpaşa’da yer alan bu yeri Altay Dağları’nı andırdığı için satın alan Kazak Türkleri burada bir kımız çiftliği kurdu ve o günden bu yana birçok insan tarafından ilgi ile karşılandı.

Kemalpaşa’da eski Türk geleneklerine göre yaşayan Kazaklar, halen daha burada birçok misafire çeşitli hizmetler sunmaya devam ediyor. Özellikle Orta Asya’da yaşayan Türkler arasında yaygın olan kımızı el değmeden üreten Kazaklar, buna ek olarak restoranda yine kök kültüre uygun yiyecekler sunuyorlar. Alaş Kazak Vadisi hem eski Türk geleneklerini keşfetmek hem de kendi kültürümüz ile ilgili bilgi alabilmek için ideal bir yer. İzmir’de yapılacak etkinlikler arasına kımız içmeyi kesinlikle almalısınız. 

46- Kavacık Üzüm Festivali’nde Tadım Yapın

Karabağlar Belediyesi tarafından kırsal kalkınmanın daha sağlıklı bir şekilde yapılması ve İzmir üzümünün tanıtılması amacıyla yapılan Kavacık Üzüm Festivali, kent ziyaretleriniz sırasında katılmanız gereken etkinlikler arasında yer alıyor. Her yıl Eylül ayında düzenlenen festivalde birçok katılımcı üzüm ile ilgili bilinmeyen bilgiye ulaşıyor. Festival yörenin aynı zamanda kültür sanat alanında da gelişmesine de katkı sağlıyor. Kavacık Üzüm Festivali’nde yarışmalar, panel konuşmaları, konserler ve çeşitli gösteriler düzenleniyor. Köy ve çevresinde üretilen yörenin en meşhur üzümü olan Kavacık Karası da festival boyunca stantlarda tadıma sunuluyor.

Kavacık Üzüm Festivali dolayısıyla köye geldiğinizde çevrenizde mutlaka turlayın. Çam ağaçlarının yeşilliğinde kaybolup, kendinizi doğanın kucağına atabilirsiniz. Yine köyün yakınlarında bulunan Efemçukuru’nu da görebilirsiniz. Eylül ayında İzmir’deyseniz mutlaka Kavacık Üzüm Festivali için zaman ayırın.

47- İzmir Atatürk Evi Müzesi’ni Ziyaret Edin

İzmir Atatürk Evi Müzesi

Kordon Boyu’nda yer alan Atatürk’ün bir dönem çalışma evi olarak kullandığı ve bugünlerde müze olarak bilinen bu yerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyaları ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Kent tarihinde önemli bir yere sahip olan bu mekan İzmir Atatürk Evi ve Müzesi olarak biliniyor. Aslında 1880 yılında inşa edilen ve bir Ermeni tüccara ait olan bu ev, İzmir’in kurtuluşu sonrası terk edilmiş ve devletin himayesine geçmiş. Genç Cumhuriyetin ekonomi alanında önemli kararların alınacağı İzmir İktisat Kongresi sırasında Atatürk tarafından kullanılan ev, 1941 yılında müze olarak tekrar düzenlenmiş ve o zamanlardan bugüne kadar gelmiş.  

Atatürk Evi ve Müzesi, oda oda düzenlemiş yer. Dolayısıyla her odada farklı bir düzen ve anlatı bulunuyor. İki katlı olarak dizayn edilen müzede üst katta Atatürk’ün kaldığı odalar düzenlenmiş ve eşyaları birebir korunmuş. Kordon’da dolaşırken gitmeniz gereken bir yer olan bu eşsiz yerde, Kurtuluş Savaşı ve İzmir’in kurtuluşu ile ilgili bilgi ve belgelere de ulaşabilirsiniz. Eğer şehri en konforlu bir şekilde keşfetmek istiyorsanız araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Yazar Notu: 08:30-19.00 saatleri arasında hizmet veren müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Gişe kapanışının 18.30 olduğunu belirtmek lazım.

48- Buca’daki Rum Evlerini Görün

Buca Rum Evleri

Buca, bugün İzmir’in en kalabalık ilçeleri arasında yer alıyor. Eski tarihlerde Rumların yaşadığı bir köy olarak bilinen bu yerde halen daha o günlerden izler taşınmaya devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Kampüsü karşısında yer alan bu evler, Buca’nın kalbi denilebilecek noktada yer alıyor. Bir mahalle olarak bazı binaların restore edildiğini bazıları ise birbirinden farklı yapıda ve rengarenk olması ile öne çıkıyor. Rum evi denilince akla gelen cumba bu evlerin bazılarında bulunuyor. Sokaklarda dolaşırken kendinizi sanki o günlere gitmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Sokaklarında bulunan Arnavut kaldırımları sizi çocukluğunuza ve ilk gençlik yıllarına götürebilir.

Buca’daki Rum Evleri’ni dolaşmaya Barış Manço Sokağı’ndan başlayabilirsiniz. Kaldırımlarda yürürken daha önce bu sokaklarda yaşanılanları ve tarihi derinliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Evler arasında yer alan şarap evini, sahaf dükkanına da uğrayabilir, Barış Manço Sokağı’ndaki dükkanlardan burayı hatırlatacak hediyeliklerden alabilirsiniz. İzmir’de yapılacaklar listenize Buca’daki Rum Evleri’ni kesinlikle eklemelisiniz. 

Şehirde yapılacak en güzel 48 aktiviteyi sizler için listeledik. Eğer İzmir'de daha detaylı bir seyahat planı yapmak isterseniz İzmir'de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


ipekincir
İpek İncir
293 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar