Avrupa medeniyetinin beşiği, tarihi ve kültürüyle göz kamaştıran İtalya her dönem seyahatin ana merkezi konumunda oluyor. Hem turistler hem de seyahat uzmanları tarafından popülerliğini sürdüren İtalya dünya turizminin 2022 yılı verilerine ilişkin UNWTO verilerine göre en çok turist çeken ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Sanatı, mimarisi, köklü tarihi, yemekleri ve şehirleriyle herkesi büyüleyen İtalya, birbirinden güzel gezilecek yerlere sahip. Sizler için hazırladığımız bu listeyle İtalya yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

1.Kolezyum

roma-kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan bu yapı Flavianus Amfitiyatrosu olarak da biliniyor. Şehrin en çok turist ağırlayan ve sembolü haline gelen Kolezyum, dünyanın en büyük amfitiyatrosu özelliğine sahip. MS 72 yılında yapımı başlanarak yaklaşık 8 yılda tamamlanıyor. Yapılış amacı halkı eğlendirmek için gladyatör dövüşleri, tiyatrolar, hayvan avları gibi etkinlikleri sergilemek iken daha sonrasında barınma yeri, dükkan ve türbe gibi çeşitli amaçlarla kullanılmak için dönüşüme uğruyor. Sayısız kemerli mimarisi ve üst kemerlerdeki gladyatör figürleriyle tam bir tarihi başyapıt. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilerek şehrin en ikonik simgesi olmanın hakkını veriyor.

Giriş ücreti

 • 18 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-16.30

Konum Linki

Yazar Notu: Büyük sırt çantası veya valiz ile ziyaretçi kabul edilmediğinden çanta boyutu konusunda dikkatli olmanızı öneririz. Ayrıca sıra beklemeden girmek için önceden rezervasyon yaptırmanız şart. 72 saatlik Roma Pass 52 Euro, 48 saatlik Roma Pass 32 Euro. Üstelik bu bileti aldığınızda kartın geçerlilik süresi boyunca şehir içi toplu ulaşım da ücretsiz.

2.Vatikan Müzeleri

vatikan-muzeleri

Her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan ve dünyanın en popüler müzelerinde ilk sırada yer alan Vatikan Müzesi, Vatikan’da bulunuyor. 7 kilometre uzunluğunda bulunan bu müze aslında 6 müze, 5 galeri, Sistina Şapeli ve Borgia ve Raphael Odaları’ndan oluşuyor. Herkesin hayran kaldığı heykeller, muhteşem tavan resimleri ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan Vatikan Müzesi, tarih severler ve sanat aşıkları için tam bir cennet.

Güncel fiyatlar

 • 17 Euro

 • Her ayın son pazar günü 14.00’e kadar ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 • 08.30–18.30

 • Pazar günleri kapalı

Konum Linki

Yazar Notu: Her ayın son günü Vatikan Müzeleri ücretsiz oluyor. Bunun için erken saatlerde sıraya girerek ücretsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

3.Pisa Kulesi

pisa-kulesi

İtalya denildiğinde herkesin aklına gelen ilk yer kuşkusuz Pisa Kulesi oluyor. Eğik yapısıyla dikkatleri üstüne çeken bu kule 55 metre yükseklikte olup 294 basamaklı merdiven ile üzerine çıkılıyor. Yapımı bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlayan Pisa Kulesi her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilmeye devam ediyor. Pisa kentinin gücü ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ile Venedik’e rakip olarak yapılan kule, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yerini alıyor. Pisa Kulesi hakkında daha fazla bilgi keşfetmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 18 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-18.00

Konum Linki

4.Aziz Petrus Bazilikası

aziz-petrus-bazilikasi

Dünya’nın en büyük kilisesi, Vatikan’ın göz bebeği. İki bin metre karelik alanı kaplayan bu yapı Roma döneminden kalma mezarlığın üzerine inşa ediliyor. 1506 yılında Donato Bramante tarafından tasarlanan kilise herkesin aşina olduğu Raffaello Sanzio ve sonrasında da Michelangelo adlı mimarlar tarafından devralınıyor. Yapının en gözde yeri, dünyanın en yüksek kubbesi olarak da bilinen bu kubbe Michelangelo’nun da ustalık eseri. Birbirinden güzel heykellere sahip olan bazilikada daha çok Rönesans ve Barok Mimarisi dikkat çekiyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 08.00-12.30 ile 15.00-18.00 (Pazar günleri kapalı)

Konum Linki

5.Venedik

venedik

Lagün sistemi üzerine kurulan, masal şehri olarak anılan İtalya’nın benzersiz şehri Venedik. 118 ada ve bu adalar arasındaki 170 kanaldan oluşan şehir, kanalların üzerindeki 400 adet köprü sayesinde ulaşımı sağlıyor. Tabii ki şehrin simgesi haline gelen gondollar yüzyıllardır ulaşımda tercih edilen araçlardan biri. Mimari estetiğiyle adeta bir marka haline gelen Venedik’i görmeden İtalya gezinizi tamamlamayın. Venedik’te gezilecek yerler için linkteki yazımıza göz atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Venedik’e kadar gelmişken gondol turu yapmadan olmaz. 40 eurodan başlayan yarım saatlik bir gondol kiralayarak şehrin enfes manzarasının tadını çıkartmanızı tavsiye ederiz.

6.Cinque Terre

cinque-terre

İtalyan Rivierası’nın muhteşem beşlisi olarak bilinen ve rengarenk evleriyle büyüleyen Cinque Terre aslında 5 köyden oluşuyor. Sert yamaçlar üzerine kurulmuş evleriyle dikkat çeken bu bölgede ulaşım genellikle patikalar tren ve feribotlar aracılığı ile sağlanıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Koruma Listesine alınan bu yer milli park niteliğinde olduğu için köylerin içerisinde araba ile ulaşım yasak. Kartpostal etkisi yaratan eşsiz manzarası, taş evleri, plajı ve tarihiyle Cinque Terre köyleri arasında kaybolmaya hazır olun. Muhteşem deneyimler için şimdiden favori duraklarınız için İtalya otelleri araştırmasını linke tıklayarak yapmaya başlayabilirsiniz.

Konum Linki

7.Pompei

pompeii-antik-kenti

Pompei, İtalya’nın kısmi özerk bölgesi olan Campania’da bulunan ve hala kısmi gömülü şekilde olan bir kent. Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucuyla gömülerek yok olan kent 1748 yılında tesadüfen keşfediliyor. Yapılan kazılar sonucunda şehrin yapısı ve halk yaşantısı hakkında birçok bilgi elde edilse de henüz tam anlamıyla keşfedilmiş değil. Bu kentte birçok villa, amfitiyatro, dükkanlar ve hamamları görmek mümkün. Ayrıca yanardağı patlaması sonucunda taşlaşmış insan bedenlerini de sergi içerisinde görebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • 18 Euro

Açık olduğu saatler

 • 08.30-19.30

 • Kasım-mart ayı arası kapanış 17.30

Konum Linki

Yazar Notu: Pompei için gitmeniz gereken şehir Napoli olacak. Napoli’den Circumesuviana treni ile direkt ulaşım mümkün. Burası oldukça büyük bir alan olduğu için bir tam gününüzü ayırmanızı öneririz.

8.Panteon Tapınağı

panteon-tapinagi

Anlam olarak ‘’tüm tanrıların tapınağı’’ anlamına gelen Panteon, Antik Roma döneminde tüm tanrılar adına inşa edilen bir tapınak. Roma içinde en iyi biçimde korunup günümüze gelen bu yapı tahminen dünyada da en iyi korunan bina olarak biliniyor. Dönemine göre kusursuz bir şekilde inşa edilen geniş kubbeli çatısı ve bu kubbenin yarım küre şeklinden dolayı mühendislik harikası olarak kabul ediliyor.

Giriş ücreti

 • 5 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-19.00

Konum Linki

9.Como Gölü

como-golu-milano

Eşsiz manzarası ve doğasıyla herkesi büyüleyen Como Gölü, İtalya’nın en büyük 3. gölü. Y şekline sahip olan bu göl Roma Dönemi’nden itibaren aristokrat ailelerin, iş adamlarının ve ünlülerin vazgeçilmez mekanı. Göl kıyısında bulunan kasabaları Roma Tarihine harika bir yolculuk için sizleri bekliyor.

Konum Linki

10.Trevi Çeşmesi

trevi-cesmesi

Aşk çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi her yıl 10 milyondan fazla turistin durak noktası. Üç yol anlamına gelen Trevi sözcüğünün çeşmenin altından 3 yeraltı suyunun birleştiği için buraya verildiği düşünülüyor. Roma’nın en büyük Barok tarzında olan bu çeşme, mimari yapısıyla tam bir şaheser.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

Yazar Notu: Bu yeri ziyarete geldiğinizde çeşmeye para atarak dilek tutmayı unutmayın. Hem Roma’ya ölmeden önce tekrar gelmek hem de gerçek aşkı bulmak için atılan bu parayı, sağ elle sol omuz üstünden çeşmeye sırtınızı dönerek yapabilirsiniz. Bol şans!

11.Toskana

toskana

Toskana, manzarası ve doğasıyla herkesi büyüleyen İtalya’nın kısmi 20 özerk bölgesinden biri. İdari olarak Floransa’ya bağlı olan bu bölge İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak kabul ediliyor. 120’den fazla korunan doğal yeri olan Toskana UNESCO tarafından da 7 yeri koruma altında. Kültürel kimliği ile öne çıkan bölge ‘’ulus içinde ulus’’ olarak da nitelendiriliyor. Yeşil vadileri ve üzüm bağlarıyla ünlü olan bu yerde kendinizi bambaşka bir dünyada gibi hissedeceksiniz.

Konum Linki

12.Duomo Katedrali

duomo-katedrali

İtalya’nın en büyük ve görkemli gotik kompleksi kabul edilen Duomo Katedrali, Milano’da bulunuyor. Dışında toplam 2300 heykele ev sahipliği yapan katedral, iç mekanında da 1000 adet heykele sahip. Yaklaşık 500 yılda tamamlanan bu yapı yüksek mermer sütunları, vitray pencereleri ve tavan süslemeleriyle dikkat çekiyor. Katedralde en çok dikkat çeken eser ise Madonnina yani Altın Heykel adındaki Meryem Ana heykeli. Bu heykel 4 metre yükseklikte ve altın yaldız kaplamadan oluşuyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 08.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu: Katedralin teras katına çıkarak Milano şehrinin enfes manzarasına bakmanızı tavsiye ederiz.

13.Amalfi Sahilleri

italya-amalfi-coast

En doğal ve en güzel kıyı manzarasına sahip Amalfi, içinde birçok kasabayı bulunduruyor. Bunlardan en popüleri Positano ve Ravello olmakla birlikte Capri Adası ve Sorrento da hemen bu ikiliyi takip ediyor. Üstelik kıyıdaki plajlarda denize girmek de mümkün. Eğer Capri Adası’na yolunuz düşerse, ünlü Mavi Mağara’yı ve San Michele Villa’sını ziyaret etmeyi unutmayın. Amalfi’nin en güzel duraklarından olan Positano’yu yakından keşfetmek için Positano’da gezilecek yerler yazımıza da göz atmalısınız.

Konum Linki

Yazar Notu: Limon ağaçları ile ünlü olan Amalfi Kıyılarında ‘’Limoncello’’ adındaki İtalyan likörünü denemeden gitmemenizi öneririz.

14.Dolomit Dağları

dolomit-daglari

Dolomit Dağları, İtalya’nın kuzeydoğusunda dağlık bir yörede bulunuyor. Dağ yapısında dolomit isimli mineralden çokça bulunduğu için bu ismi alıyor. 1000 metre rakıma sahip olan bu yerde ayrıca bir teleferik de mevcut. Bulutların ve dağların birbirine iç içe geçtiği bu doğal yerin gözde yerlerinden biri de St. Johann Kilisesi. Lago Di Braies gölü ve Tre Cime Di Lavaredo isimli üç kaya kütlesi de bölgenin ziyaret çeken yerlerinden.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölge çok yüksek rakıma sahip olduğu için giderken yanınızda kalın giysiler bulundurmanızı tavsiye ederiz.

15.Navona Meydanı

navona-meydani

Roma’da arena amacıyla inşa edilen fakat sonrasında pazar alanı halini alan şehrin en çekici yerlerinden biri. Meydanı popüler hale getiren şey ise tam ortada bulunan Dört Nehir Çeşmesi. Bu çeşme tarihi yapısı ve görüntüsüyle turistler tarafından oldukça beğeniliyor. Onun haricinde çevredeki diğer tarihi iki çeşme ve barok tarzındaki yapılar da meydanın göz alıcı eserlerinden.

Konum Linki

16.San Marco Bazilikası

san-marco-bazilikasi

San Marco Meydanı’nda Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak bilinen bu meşhur katedral, Venedik şehrinde bulunuyor. 11. yüzyıldan bu yana Chiesa d'Oro (Church of gold) yani ‘’Altın kilise’’ takma adıyla anılıyor. Bazilika Yunan haç planı üzerine inşa edilerek 5 kubbeden oluşuyor ve İstanbul’daki Ayasofya örnek alınarak yapıldığı tahmin ediliyor. İçinde altın heykeller, mozaikler, oymalar ve cam işlemeler görmek mümkün.

Dış mimarisinde yer alan kemerli sütunlar üzerinde ise savaşçı aziz heykeli, kardinal heykeli mevcut. Ayrıca romanesk kabartmalar da katedralde dikkat çekici kısımlardan biri. Venedik’in en meşhur kilisesi olarak bilinen San Marco Bazilikası mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Giriş ücreti

 • 10 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.30-17.15

 • 14.00-17.15 (Pazar günü)

Konum Linki

Yazar Notu: Katedralin içine girerken uygun kıyafetle girmenizi öneririz. Ayrıca fotoğraf ve video çekimi, sırt çantası ve büyük çanta ile giriş yasak. Elektronik aletlerinizi ve çantalarınızı dilerseniz girişteki görevlilere teslim edebilirsiniz.

17.Uffizi Galerisi

uffizi

İtalya’nın en önemli ve büyük müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi, dünyanın da en büyük müzelerinden birisi. Floransa şehrinde bulunan bu galeriyi önemli yapan şey ise Rönesans Dönemi öncesi ve sonrasındaki eserlerin zamana göre ve neredeyse tüm sanatçıları ile sergilenmesi. 2 katlı ve U şekline sahip yapı Arno Nehri’ne bağlanacak şekilde tasarlanıp yargıç ve bürokratlar için ofis amacıyla kuruluyor. Bu yüzden ‘’ofisler’’ anlamına gelen ‘’uffizi’’ adını buradan alıyor. Sanat severler için vazgeçilmez bir durak olan Uffizi Galerisinde, Leonarda da Vinci, Botticelli, Michelangelo’nun eserleri ve pek çok Osmanlı Portreleri sizleri bekliyor.

Giriş ücreti

 • 13 euro

Açık olduğu saatler

 • 08.15-18.50 (Pazartesi hariç)

 • 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı

Konum Linki

Yazar Notu: Galeriyi çok fazla kişi ziyaret ettiği için sıra beklememek adına önceden bilet almanızı öneririz. Ek olarak galeri girişindeki kitapçık ile kat düzeni ve eserlerin yerleşimi hakkında önceden bilgi edinip gezinizi kolaylaştırabilirsiniz.

18.Dükler Sarayı

venedik-dukler-sarayi

Avrupa’nın en görkemli belediye ve idari yapılarından kabul edilen Dükler Sarayı, Venedik’te San Marco Bazilikası’nın hemen dibinde yer alıyor. Üç temel fonksiyona sahip olan bina; Dük konutu, hükümet binası ve adalet sarayı görevini görüyor. Saray dükün şahsi dairesi, mahkemeler, idari ofisler ve ek salonlardan oluşuyor. Dış cephesinde birçok heykele sahip olan sarayın en çekici heykelleri Hz. Nuh ve Adem ile Havva heykelleri. Saray içerisindeki geniş ve uzun tavan resimleri ve pek çok tablo da tam bir sanat harikası. Gotik mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan bu sarayın giriş kapısındaki aslan ile Aziz Marcus heykelini görmeden geçmeyin.

Giriş ücreti

 • 25 Euro

Açık olduğu saatler

 • 07.00-23.00

Konum Linki

19. Ahlar Köprüsü

ahlar

Etrafı kireç taşından yapılmış bembeyaz görüntüsüyle Venedik’in en popüler ve turist çeken köprüsü. Eskiden esirlerin Cenova Sarayındaki sorgu odalarına götürmek için kullanılan bu köprü 1602 yılında inşa ediliyor. Mahkumların hücrelerine gitmeden önce gördükleri son manzara bu olduğu için 19. yüzyılda Lord Byron tarafından ‘’Ahlar Köprüsü’’ adını alıyor. Tek kemerden oluşan ve barok mimari tarzına sahip olan köprüde 20 adet yüz figürü yer alıyor. Bu yüz figürlerinden sadece bir tanesinin gülmesi dikkat de köprünün dikkat çekici yerlerinden.

Konum Linki

Yazar Notu: Köprü Dükler Sarayının arka cephesine doğru uzandığı için burayı gezmenin tek yolu Dükler Sarayına giriş yapmak olduğunu belirtmek isteriz.

20.Roma Forumu

roma-forumu

Antik Roma’nın geliştiği merkez bölge olarak kabul edilen ve ticaret, ibadet, tören ve iş gibi pek çok faaliyetin gerçekleştiği yer. İçerisinde büyük anıtlar ve antik harabelere yer veren forumda 7 tapınak, 3 bazilika, rostra, 2 kemer ve birçok kalıntıya sahip. Antik Roma hakkında bilgi almak ve bu döneme zamanda bir yolculuk yapmak için Roma Forumu en doğru yer. İtalya’yı baştan başa keşfetmek için İtalya uçak bileti araştırmasına linke tıklayarak başlayabilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Kolezyum için alınan bilete dahil.

Açık olduğu saatler

 • 08.30-16.30

Konum Linki

21.Sant’Angelo Kalesi

sant-angelo-kalesi

Başkent Roma’da İmparator Hadrianus’un kendisi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa ettirdiği sonrasında ise papalık kalesi olarak kullanılan mimari yapı. Günümüzde ise müze olarak faaliyet gösteren bu yapı Tibet Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Kutsal Melek Kalesi anlamına gelen bu yapının duvarlarında ve girişinde melek heykelleri yer alıyor. Tarihi açıdan oldukça önemli olan kale zamanında hapishane olarak da kullanılarak Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Şehzade Cem Sultan’ın burada 5 yıl esir tutulduğu biliniyor.

Giriş ücreti

 • 14 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-19.30 (Pazartesi hariç)

 • 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı

Konum Linki

22. Rialto Köprüsü

rialto-bridge

Venedik’in en güzel köprüsü olarak nitelendirilen Rialto Köprüsü, büyük kanal üzerinden bulunan dört büyük köprüden birisi. İlk yapımı ağaçtan olan köprü yangın ve çökmeler sonrasında taş haline çevriliyor. 1591 yılında son halini alan köprü şehrin en güzel manzaralarından birine sahip.

Konum Linki

23. İspanyol Merdivenleri

ispanyol-merdivenleri-roma

135 basamaktan oluşan ve enfes manzaraya sahip olan İspanyol Merdivenleri turistlerin Roma’da gezi duraklarından birisi. Merdivenlerin alt kısmında yer alan İspanya elçiliği ile kilisenin birleşimine inşa edilen merdivenler zamanla bu isme dönüşüyor. Kiliseye ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan bu merdivenler Avrupa’nın en geniş basamaklarından oluşuyor. Basamaklara oturduğunuzda şehrin meşhur kayık şeklindeki çeşmesi olan Fontana della Barcaccia Çeşmesi’nin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

24.Galleria Vittorio Emanuele II

galleria-vittorio-emanuele-ii

Milano şehrinde bulunan görkemli yapı, dünyanın hatta antik dönemin en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul görüyor. Camdan dev bir kubbeyle örtülü olan tarihi yapı genellikle fotoğraf çekimleri için vazgeçilmez mekanlardan. İç mekanında yer alan pek çok popüler markaya ev sahipliği yapan mağazaları ziyaret edebilir, tarihi mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

25.Sforzesco Şatosu

sforzesco

Milano şehrinin merkezinde bulunan görkemli yapı, ülkenin en büyük şatolarından birisi olarak kabul görüyor. Rönesans döneminde inşa edilen Sforcesco Şatosu, Avrupa’nın en eski binalarından. Leonardo da Vinci’nin de bir dönem burada çalıştığını iddia edilen şato günümüzde müze ve olarak faaliyet gösteriyor. 18 adet sergi alanı ve müze bulunan binadaki eserler dönemsel farklılıklar gösteriyor.

Giriş ücreti

 • Kale içine giriş ücretsiz

 • Müze ve sergilere giriş ücreti 5 Euro

Açık olduğu saatler

 • 07.00-19.30 (Kale içi)

 • 10.00-17.30(Sergi ve müzeler)

 • Pazartesi, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı

Konum Linki

Yazar Notu: Şatonun bahçesi, Sempione Park’ında piknik yapmak serbest. Dilerseniz piknik çantanızla birlikte giderek piknik yapabilir, voleybol vb gibi sporları yapabilirsiniz.

26.Pitti Sarayı

pitti

Pitti Sarayı, Floransa şehrinin en büyük Rönesans saraylarından biri olarak kabul görüyor. Barok mimarisine de yer veren sarayda ilk başta 7 adet pencere bulunup sonrasında restorasyonlar ve bazı değişimler ile bugünkü halini alıyor. Pencere üzerlerinde yer alan kemerleri, rustik taş işlemeleri ve yarım daire şeklindeki kubbeleri, heykelleri şehrin göz alıcı saraylarından.

Giriş ücreti

 • 10 Euro

Açık olduğu saatler

 • 08.15-18.30 (Pazartesi kapalı)

 • 25 Aralık ve 1 Ocak’ta kapalı

Konum Linki

27.Santa Maria delle Grazie Bazilikası

santa-maria-della-grazie-kilisesi

Milano’nun en çok ziyaret edilen yeri olan bazilika tarihi yapısı ve mimarisiyle herkesi büyülüyor. Bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi ise duvarına çizdiği ‘’Son Akşam Yemeği’’ isimli Leonardo da Vinci’ye ait olan resmi. Da Vinci’nin 4 yılda tamamladığı bu eseri yıllar içinde silinmeye başlasa da restorasyonlar sonucunda günümüze kadar gelerek ilk günkü halini korumaya devam ediyor.

Konum Linki

28. Villa San Michele

villa-san-michele

Axel Munthe isimli İsveçli doktor ve yazar tarafından inşa edilen bu villa Capri’de bulunuyor. Bu villanın bahçesi Vezüv Yanardağı, Sorrentine Yarımadası ve Capri kenti ile limanının panoramik bir manzarasına sahip. Yemyeşil doğaya sahip olan ve içerisinde eski Mısır ile klasik antik çağdan önemli eserler barından bu yer son zamanlarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Giriş ücreti

 • 10 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-18.00 (Kış aylarında kapanış saati 15.30, yaz aylarında 21.00)

Konum Linki

29. Arco della Pace

arco-della-pace-italya

Milano Şehrinin zafer takısı Arco della Pace. 19. yüzyılda inşa edilen neo-klasik tarzda bir yapı olup Napolyon’un zaferini onurlandırmak amacı tasarlanıyor. Ancak inşası bitmeden önce Napolyon düştüğü için tasarımında değişikliğe gidilerek Leipzig Savaş’ı yenilgisinin tasvirleri de ekleniyor. 25 metre yüksekliğinde, mermer ve bronz kullanılarak tasarlanan yapıda birçok heykel ve kabartmalar bulunuyor. Kapı olarak da nitelendirilen bu tarihi yapının en önemli özelliği ise Paris ile Milano’yu birbirine bağlayan bir yolun başlangıcı olması.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 06.30-21.00

Konum Linki

30. La Scala Opera Evi

la-scala-opera-binasi

Milano’da bulunan tarihi ve mimarisiyle büyüleyen bu yapı, dünyanın en ünlü opera binası olarak kabul görüyor. Neo klasik tarzda tasarlanan bu opera binasının 3000 kişilik kapasitesi bulunuyor. Opera ve bale sahnelerinin yer aldığı binada her yıl 7 Aralık’ta açılış yapılıyor. Sahne haricinde binanın içinde bulunan müzede de opera binası ile ilgili eserler, heykeller ve kıyafetler yer alıyor.

Giriş ücreti

 • Gösteri biletleri 15 ila 150 Euro arası değişiklik gösteriyor.

 • 15 Euro müze girişi

Açık olduğu saatler

 • 10.00-17.00 (Tiyatro için)

 • 09.30-17.30 (Müze için)

 • Pazartesi, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı

Konum Linki

Yazar Notu: Sanatseverler tarafından yoğun ilgi gösterilen tiyatroda biletler 2 ay öncesinde satışa sunuluyor. Kısa sürede biten biletlerde mağduriyet yaşamama adına takip etmenizi öneririz. Ayrıca alınan bir bilet başkasına devredilemiyor ve iptal de edilemiyor.

31.Mısır Müzesi

misir-muzesi

Mısır’dan sonra en çok Mısır’a ait eser bulunduran müze, Torino kentinde bulunuyor. Dünyanın en büyük ikinci Mısır antik koleksiyonuna sahip olan bu müze, tarih meraklıları ve Mısır severler için vazgeçilmez bir durak. Müze içerisinde heykeller, mumyalar, lahitler ve pek çok mücevher bulunuyor. 6500’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede en dikkat çekici eser ise Ka’nın mezarı. Onun haricinde Kraliyet Papirüsü ve MÖ 3500 yılından kalan tuzlanmış yiyecek kalıntıları da ilgi odaklarından.

Giriş ücreti

 • 18 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-14.00 (Pazartesi)

 • 09.00-18.30

Konum Linki

32.Puglia

puglia-bolgesi

İtalya’nın güneyinde bulunan ve Trulli evleriyle tanınan bölge. Alberobello kasabasında beyaz renkli gri çatılı konik şeklindeki otantik evler turistlerin ilgi odaklarından biri. Sokaklarında yürürken adeta masaldaymış gibi hissedeceğiniz bu yer görülmeye değer.

Konum Linki

33. Mucizeler Meydanı

mucizeler-meydani

Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan meydan Pisa Kulesi, San Giovanni Vaftizhanesi ve Pisa Kulesini içinde barındırıyor. Bu üç yapının insan yaşamındaki üç önemli aşamayı temsil ettiği rivayet ediliyor ve Vatfizhane doğumu, Katedral yaşamı Pisa Kulesi ise ölümü temsil ediyor. Yaklaşık 55 metre yüksekliğinde olan vaftizhane ülkenin en yüksek vaftizhanesi olup görkemli kubbe yapısı ve işlemeleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda burada Galileo’nun da vaftiz edildiği biliniyor. Meydanda bulunan bir diğer önemli yapı olan katedral ise yapılar arasında en eskisidir. Katedral içinde ortada bulunan avize, yapının ilgi odaklarından.

Giriş ücreti

 • 9 Euro (Vaftizhane için)

 • 7 Euro (Katedral için)

Açık olduğu saatler

 • 08.15-10.15 ve 11.15-.19.30 (Katedral için, her ayın ilk Salı günü kapalı )

 • 08.30-17.30 (Katedral için)

Konum Linki

34.Signora Meydanı

signoria-meydani

Floransa kentinin merkezinde bulunan bu meydan, şehrin en gözde yerlerinden biri. Signora ismini önünde bulunan eski şehir yönetim merkezinden alıyor. Meydanda bulunan Neptün havuzu ve havuzda bulunan Neptün heykeli turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Neptün heykeli haricinde birçok heykeli de bulunduran meydanda Medusa heykeli, Davud heykeli, Sabin Kadınların Kaçırılması heykeli gibi önemli eserler de bir platform üzerinde sergileniyor. Ancak bu heykellerin çoğu koruma altında olup meydanda yer alanlar gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar profesyonelce yapılmış replikalardır. Açık hava müzesi tadındaki bu meydan sanat ve tarih severler için vazgeçilmez bir yer.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

35. Fenice Tiyatrosu

fenice

Küllerinden yeniden doğan tiyatro olarak nitelendirdikleri Fenice Tiyatrosu, İtalya’nın en ünlü ve önemli opera evlerinden. Feniks yani Anka kuşundan adını alan bu yer birden fazla yangın felaketini atlatarak tekrardan yapılıyor. 3 defa yanıp kül olduktan sonra en son 1989 yılında tekrar inşa edilerek son halini alıyor. 2004 yılında La Travita eserinin temsili ile yeniden açılan tiyatro mimarisinde rokoko tarzı ön planda. Görkemli tavanı, kraliyet locası, avizeleri, süslemeleri ve iç dekorasyonuyla Venedik’in baş tiyatrosu olma ünvanını sonuna kadar hak ediyor.

Giriş ücreti

 • 14 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.30-18.00 (Pazartesi hariç)

Konum Linki

36.Baboli Bahçeleri

baboli-bahceleri

Pitti Sarayı’nın arka bahçesinde yer alan muhteşem Rönesans bahçesi. Daire şeklindeki meydanları ve buradan uzanan yollar Barok tarzının öncüsü kabul ediliyor. 300 yılda tamamlanan bahçe, Floransa’nın en büyük açık hava müzesi kabul ediliyor. Çeşmeler, heykeller, asırlık ağaçlar, yapay mağaralar, amfi tiyatro ve birçok bitki çeşidiyle büyüleyici doğaya sahip olan Baboli Bahçeleri herkesin gidip görmesi gereken yerlerden.

Giriş ücreti

 • 7 Euro

Açık olduğu saatler

 • 08.15-18.30 (Her ayın ilk ve son Pazartesi günü kapalı (24 Nisan ve 1 Mayıs 2023 hariç)

 • 25 Aralık’ta kapalı

Konum Linki

37. Campo Meydanı

campo-de-fiori-roma-

Siena şehrinde bulunan Campo Meydanı, Avrupa’nın en büyük Orta Çağ meydanlarından biri olarak kabul görüyor. Dünyaca ünlü olan Polio at yarışı da bu meydanın çevresinde yapılıp her yıl iki kez düzenleniyor. Meydanın ortasında yer alan Palazzo Pubblico yani belediye binası da gotik tarzda inşa edilen ve meydanın gözde yerlerinden birisi.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

Yazar Notu: Meşhur Palio at yarışlarını izlemek için temmuz ve ağustos aylarında şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

38.Napoli Kraliyet Sarayı

napoli-kraliyet-sarayi

Napoli şehrinin önemli mimari yapılarından biri olan Napoli Kraliyet Sarayı 1600 yılında İspanya hükümdarlığı zamanında inşa edilmeye başlıyor. Saray içinde de ekstradan bir müze bulunduruyor. Müzenin içinde birçok sanat eseri ve monarşi döneminden kalan eserleri görmek mümkün.

Giriş ücreti

 • 11 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-19.00 (Çarşamba ve 1 Ocak, 25 Aralık günleri hariç)

Konum Linki

39.Lugano Gölü

Milano’nun tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri de herkesi büyüleyici nitelikte. İtalya ile İsviçre sınırı arasında yer alan bu göl, eşsiz dağ manzarası ve masmavi berrak suya sahip. Ayrıca gölde bot turu ve hiking turu yapmak da mümkün.

Konum Linki

40.Sansevaro Şapeli

Napoli’de yer alan şapel, görkemli yapısıyla şehrin öne çıkan yapılarından biri. Barok ve Rokoko tarzı ağırlık olarak inşa edilen bu yapı yaklaşık 30 esere ev sahipliği yapıyor. İçlerinde en önemli eserler ise ‘’Örtülü İsa’’ heykeli, balık ağına sarılmış heykel ve bodrum katında bulunan iki gerçek insan iskeleti. Gerçeklik algınızı zorlayacak bu sanat eserleri yakından görülmeyi hak ediyor.

Giriş ücreti

 • 10 Euro

Açık olduğu saatler

 • 09.00-19.00 (Salı hariç)

Konum Linki

İtalya’dayken başkent Roma’yı gezmeden olmaz. Roma’da gezilecek yerler için rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
439 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN