İstanbul’daki sosyete pazarları listesi

ipekincir

İstanbul’da bulunan sosyete pazarları her çeşit ürünün en ucuzunu bulmayı vadeden, rengarenk ve kalabalık tezgahlarla dolu. Terliğinden perdesine, kiliminden mayosuna kadar her ihtiyaca hitap eden pazarlarda sebze-meyve alışverişi de yapabilirsiniz. Peki İstanbul'da hangi gün, hangi pazar alanı, nerede kuruluyor? Gelin Avrupa Yakası'ndaki pazarları ve Anadolu Yakasındaki pazarları beraber keşfedelim! 

İçindekiler

1- Kadıköy Salı Pazarı, Salı ve Cuma

Kadıköy salı pazarı

Kadıköy Salı Pazarı, İstanbul’da kurulan en eski pazarlardan biri olduğu için Tarihi Salı Pazarı adıyla da anılıyor. Fikirtepe’de kapalı bir alana kurulan pazarın adı salı pazarı olsa da pazar Salı ve Cuma günleri olmak üzere haftada iki gün açılıyor. Salı günleri daha çok sebze ve meyve satan tezgahların kurulduğu pazar alanında Cuma günleri ise kıyafet, perde, halı, çanta ve kumaş gibi malzemeleri satan tezgahlar bulabilirsiniz. Bu pazara gitmek için Kadıköy’den Fikirtepe yönüne giden araçları kullanabilirsiniz. Eğer Anadolu Yakası’na metrobüs ile gelecekseniz Uzunçayır metrobüs durağında inerek kısa bir yürüyüş sonunda pazara ulaşabilirsiniz.Bu arada alışverişini yaptıktan sonra bir de Kadıköy'ü turlamak istersen Kadıköy'de gezilecek yerler içeriğimize de göz atabilirsin. 

Konum Linki

2- Beşiktaş Cumartesi Pazarı, Cumartesi

Beşiktaş Pazarı

Beşiktaş Cumartesi Pazarı, Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında bulunan 2 katlı yarı kapalı bir alanda kuruluyor. Adında da belirtildiği şekilde pazar, Cumartesi günleri açılıyor. İki katlı yapının ilk katındaki tezgahlarda sebze ve meyve alışverişinizi yapabilir, sosyete pazarı olarak anılan ikinci katta ise kıyafet, parfüm, aksesuar ve ev gereçleri gibi birçok ürünü bulabilirsiniz. Pazar içerisindeki tezgahlar her hafta yeniliyor ve bu sayede ürün çeşitliliği her hafta farklılaşıyor. Beşiktaş Belediyesi, çevre semtlerden pazara gelecekler için ücretsiz servis hizmeti de sunuyor.Ayrıca Beşiktaş’ta bulunan birbirinden güzel yerleri keşfetmek için Beşiktaş’ta gezilecek yerler yazımıza tıklamanızı öneriyoruz.

Konum Linki

3- Erenköy Sosyete Pazarı, Perşembe

pazar

Erenköy ve Suadiye arasındaki minibüs yolunun ara sokakları üzerinde kurulan Erenköy Sosyete Pazarı, İstanbul’daki en popüler pazarlardan biri. Birçok farklı semtten insanın alışveriş yapmaya geldiği pazar, Perşembe günleri kuruluyor. Bu pazarda kurulan tezgahlardan bildiğiniz birçok ünlü markanın orijinal etiketi olan ürünlerini mağazadan kat kat ucuza alabilirsiniz. Parfüm, ev eşyası, tekstil ürünleri ve dekoratif eşyaların yanında burada sebze meyve tezgahları da bulunuyor. Erenköy Sosyete Pazarı’nın bir diğer güzel yanı da pazarla birlikte tezgah açan dönercisi. Bu dönerci öyle meşhur ki günün erken saatlerinde gidip almazsanız döneri bitmiş oluyor. Bu nedenle mutlaka pazar alanına erkenden ve aç gidip döneri denemelisiniz.

Konum Linki

4- Bahçeşehir Pazartürk, Salı ve Cumartesi

Bahçeşehir pazar

Bahçeşehir Pazartürk, sokak arasında kurulan bir pazar değil. Kendine ait 2 katlı yarı kapalı oldukça büyük bir alana sahip olan Pazartürk, Bahçeşehir’de yaşayanların çok sık gitmesiyle kısa sürede popüler hale geldi. Kendine ait bir alanı olmasına rağmen Pazartürk’te tezgahlar Salı ve Cumartesi günleri açılıyor. Alanın giriş katında kıyafet, hediyelik ürünler, perde, ev eşyası satılırken üst katta sebze ve meyve tezgahları bulunuyor. Pazar alanının ilk katında bulacağınız tüm ürünleri oldukça uygun fiyata alabilirsiniz ancak sebze ve meyveler biraz pahalı olabiliyor. Buraya ulaşmak için Bahçeşehir merkezden kalkan servislere binebilirsiniz.

Konum Linki

5- Kozyatağı Cuma Pazarı, Cuma

Pazar

Kozyatağı metro durağına yürüme mesafesinde kurulan pazar, aslında sokak arasında kurulan bir halk pazarı. Ancak bu pazarda satılan kıyafet, takı ve ev eşyalarının oldukça uygun fiyatlı olması insanlar arasında konuşulur hale gelince pazara farklı semtlerden insanlar akın eder oldu. Cuma günleri kurulan pazarın sebze ve meyve satan tezgahları da bulunurken en çok ilginizi çekecek olan tezgahlar uygun fiyatlı giyim alanı olacak.

6- Yeşilköy Sosyete Pazarı, Çarşamba

Takı pazarı

İstanbul’un en meşhur sosyete pazarlarından biri olan Yeşilköy Sosyete Pazarı, İstanbul dışından bile ziyaretçi ağırlıyor. Birbirinden şık kıyafetleri, farklı takıları, ayakkabıları, bebek ürünleri bulabileceğiniz Yeşilköy Pazarı, Çarşamba günleri kuruluyor. Bilindik markaların etiketlerini taşıyan giysileri mağaza fiyatından çok daha ucuza buradan alabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde açılan pazar, çok popüler olduğu için oldukça kalabalık olabiliyor. Bu nedenle erken saatte gitmenizi öneririz. Ayrıca bu pazar alanının gözlemecileri de çok meşhur. Yorgunluğunuzu atmak için gözleme yiyebilirsiniz.

Konum Linki

7- Ulus Sosyete Pazarı, Perşembe ve Pazar

Pazar

Ulus Sosyete Pazarı 2005 yılına kadar Akmerkez’in önünde kuruluyordu. Bu pazarda ünlü markaların ihraç fazlası ürünleri satılıyordu. 2005 yılında bu pazar kapatıldı ve 2011 yılında Ortaköy’e taşındı. Yeri değişse de adı hala halk arasında Ulus Sosyete Pazarı olarak bilinen pazar, Perşembe ve Pazar günleri kuruluyor. Oldukça geniş bir alana yayılan pazarda 950 tezgah aynı anda kurulabiliyor. Buranın en meşhur tezgahları ise “Her şey 1 TL” olarak satılan tezgahlar. Bu tezgahlarda ihtiyacınız olmasa bile bir gün lazım olur diye alacağınız birçok eşya bulacaksınız.

8- Bakırköy Sosyete Pazarı, Cumartesi

Pazar

Bakırköy Sosyete Pazarı, İstanbul’un en meşhur pazarlarından biri. Bu ünü de pazar esnafının eğlenceli sloganlarıyla oluşan renkli atmosferden geliyor. Pazar yenilenmiş konsepti ile eski yerinde yeniden hizmet veriyor. Eskiden sadece cumartesi günleri hizmet veren pazar, perşembe, cumartesi ve pazar günleri olmak üzere üç gün kuruluyor.Ünlü markaların ihraç fazlası ürünlerinin satıldığı pazarda oldukça kaliteli tekstil ürünlerini çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. İncirli metro durağından çok kısa bir süre yürüyerek pazara kolayca ulaşabilirsiniz. Bakırköy’e kadar gelmişken Bakırköy’de gezilecek yerler yazımızı okuyarak pazarı gezdikten sonra semti keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

9- Çekmeköy Ulus Pazarı, Cumartesi

Çekmeköy Ulus Pazarı

Çekmeköy Belediyesi’nin kapalı alanında kurulan Çekmeköy Ulus Pazarı, semt sakinleri tarafından çok seviliyor. 2 katlı olan pazar alanında tezgahlar Cumartesi günleri açılıyor. Kıyafet, mutfak malzemeleri, parfüm, oyuncak gibi birçok ürünü bulabileceğiniz tezgahlar mevcut. Oldukça uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Çekmeköy’e ulaşım sağlayan metro, otobüs ve minibüslerle bu pazarı gezmeye gidebilirsiniz.

Konum Linki

10- Fatih Pazarı, Çarşamba

Fatih pazarı

Kimine göre 300 kimine göreyse 150 yıllık tarihi olan Fatih Çarşamba Pazarı, İstanbul’daki en büyük semt pazarlarından biri. Çarşamba günleri kurulan pazarda kıyafet, ayakkabı ve ev eşyaları bulabileceğiniz gibi sebze ve meyve tezgahlarından da alışveriş yapabilirsiniz. Pazarın öne çıkan bir diğer özelliği ise peynir, zeytin, taze balık ve kuruyemiş satan tezgahlar kurulması. Bu nedenlerle de pazar gün içinde oldukça kalabalık oluyor. Pazar alanına Haliç sahil yolundan yürüyerek ulaşabilir ya da Fevzi Paşa Caddesi’ne giden otobüslere binerek Fatih ya da Yavuz Selim duraklarında inip ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

11- Beylikdüzü Beylik Pazarı, Pazar

Beylikdüzü pazarı

2006 yılından beri Beylikdüzü’nde kurulan Beylik Pazarı, kapalı bir pazar alanında bulunuyor. Pazar günleri açılan tezgahlarda kıyafet, kırtasiye ve çeyiz ürünlerini oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Beylikdüzü halkı tarafından çok sık tercih edilen pazara farklı semtlerden de çok sayıda ziyaretçi geliyor. Özel aracıyla gelenler için pazar alanının hemen yanında bir otopark da bulunuyor. Belediye tarafından pazar alanına ulaşım sağlayan ücretsiz servisler de sunuluyor. Ayrıca bu alanda Cumartesi günleri organik ürünler satan tezgahlar kuruluyor.

12- Feriköy Antika Pazarı, Pazar

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı, bildiğimiz semt pazarlarından oldukça farklı. Bu pazar alanında sebze ve meyve tezgahları bulunmuyor. Pazar günleri kurulan Feriköy Antika Pazarı, Türkiye’nin en büyük antika pazarı. Yaklaşık 400’den fazla tezgaha sahip olan pazarda oldukça eski ve nadir bulunan bir plak, geçmişten kalmış bir kasetçalar, ünlü markaların geçmiş sezonlarına ait gözlükler, vintage çantalar, gramafonlar, yüzük ya da rozet gibi takılar bulabilirsiniz. Eğer farklı ve güzel ürünler bulmak isterseniz erken saatte gitmenizde fayda olduğunu hatırlatalım. Çünkü pazarın müdavimleri erken saatlerde tezgahları arşınlayarak en ilginç ürünleri hızla satın alıyorlar. Ayrıca bu pazar alanı Cumartesi günleri Feriköy Organik Pazar’a ev sahipliği yapıyor. Bu da İstanbul’un en büyük organik pazarlarından biri.

Konum Linki

İstanbul'da birbirinden güzel ve lezzetli kahve durakları bulunuyor. Bu lezzetli yerleri keşfetmek için İstanbul’un en iyi kahvecileri yazımızı okuyarak yorgunluk atamaya gitmenizi öneriyoruz.


ipekincir
İpek İncir
305 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN