Gitmen Gereken 10 Harika Kahve Dükkânı

setenaygokdag
İçindekiler

Üçüncü nesil kahveciliğin moda olmasıyla birlikte hayatımıza hızla konsept kahveciler girdi. Önce İstanbul’u ele geçiren akım, yıllar içerisinde çoğu şehri etkisi altına aldı. Peki hem kahvesi lezzetli hem tasarımı ilgi çekici hem de menüsü güzel kahve dükkanları hangileri? Senin için ziyaret etmekten keyif alacağın 10 kahve dükkanını listeledim. Eğer senin favorin bu listede yoksa bizimle yorumlarda paylaş ki deneyelim!

Petra Roasting Co.

Listenin en ünlü ismini en başa koyuyorum. Petra hem İstanbul’un önemli noktalarında şubeleri olan hem online kahve satışı yapan hem de başka kahvecilere çekirdek sağlayan bir işletme. Özellikle Topağacı şubesinin iç mekân dekorasyonunu çok seviyorum. Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıkları, özel harman kahvesi ve özenle tasarlanmış kutuları ile misafirlerini bağımlısı haline getirebiliyor.

Özel gün toplanmaları için de tercih edilen Petra Roasting Co. mekanlarını İstanbul’da yaşayan veya buraya yolu düşen herkesin ziyaret etmesini şiddetle öneriyorum.

Petra Roasting Co. Instagram

MOC Coffee Roastery

Ministry of Coffee’nin kısaltması olan MOC, Türkiye’deki ilk 3. dalga kahveciliğin örneklerinden biri. İstanbul merkezli kahve zincirinin Bursa, İzmir, Göcek, hatta Leeds, Sdyney ve Los Angeles’ta bile şubesi var. “Şubeleri boş ver de çekirdekleri eve söyleyebilir miyiz?” dersen online satışı da bulunuyor.

Yirgacheffe, Colombia, El Salvador gibi birbirinden lezzetli çekirdek kahveleri dünya standartlarına göre kavuran ve hazırlayan MOC’ta ayrıca birbirinden lezzetli tatlar da yakalayabilirsin. Barista olma hayali kuran herkese kapısını açan mekânda çeşitli eğitimler ve workshoplar düzenleniyor.

MOC Coffee Roastery Instagram

Kronotrop

2012 yılında Galatasaray’da küçük bir dükkanken ilk ziyaretimi gerçekleştirdiğimi hatırlıyorum. Yıllar içerisinde ben büyüdüm, Kronotrop markalaştı ve tanındı. İstanbul, Antalya, Adana, Isparta ve Ankara’da toplam 14 şubesi bulunan kahve zinciri büyürken kalitesini hiç bozmayanlardan.

Sürdürülebilir tarımı destekleyen ve yüzde yüz doğal ürünler üretip satan markanın çekirdekleri de kendisi kadar özel. Benim favorim soğuk havalarda Peru San Ignacio çekirdeğinden demlenmiş kahve. Sıcaktaysa buz gibi bir lavantalı buzlu çay tercih ediyorum. Sen en çok hangi çekirdeği seversin?

Kronotrop Instagram

Coffeeciel

3. dalga kahve söz konusu olunca dikkat etmek gereken belli başlı unsurlar ortaya çıkıyor. Çekirdek, kavurma, demleme ve tabii ki bunların hepsi için bilgili işletmeciler. Eskişehir’de bulunan Coffeeciel bu unsurların hepsini barındırıyor.

Deneyimli işletmecileri ve bilgili baristalarına kahveyi nasıl sevdiğini, hangi tatlardan hoşlandığını bir iki cümleyle anlat ve sonra muhteşem bir kahvenin tadını çıkar. Üstelik benim gibi kahveciliğe meraklıysan saatlerce sohbet de edebilirsin :)

Coffeeciel Instagram

Beaver Coffee

Bu sefer biraz daha yerel bir kahve zincirinde sıra. Antalya merkezli Beaver’ın Kültür, Sahil Antalya ve Olympos’ta şubeleri bulunuyor. Yakın zamanda Çıralı’ya da yeni bir şube açılıyor.

Benim Beaver ile tanışmam Olimpos tatili sırasında gerçekleşti. Cehennem sıcağında serinlemek için denize doğru ilerlerken yol kenarından göz kırpan bu tatlı kahve dükkânı ve önündeki tahta salıncak oldukça cezbedici gözüküyordu. İçeri girince öğrendim ki kahveleri ve samimi servisleri de bir o kadar ilgi çekici. Sahil Antalya’daki şubesi ise hem tatlı bir iç mekâna hem de yeşillikler üzerinde bir bahçe kısmına sahip.

Beaver Coffee Instagram

Poka Coffee Roasters

İzmir’in Alsancak, Bostancı ve Mordoğan bölgelerinde üç şubesi bulunan Poka Coffee, samimi havası ile dikkat çeken bir yerel kahve zinciri.  Kahveye dair atölyeler ve etkinlikler de düzenleyen markanın ikincil alanı kahve danışmanlığı. Alandaki uzmanlığını çekirdeklerinden de anlamak mümkün.

İzmir’de tatil yaparsan veya şehirde yaşıyorsan şubelerinden birini ziyaret edip her hafta farklı çekirdek harmanlarından yaptıkları Cold Brew kahvesini içmeni tavsiye ederim.

Poka Coffee Roasters Instagram

Ayıbedenler

Uzun süre neredeyse ikinci evim gibi kullandığım, sıcak, küçük ve sevimli bir kahveci Ayıbedenler. Beşiktaş’ın göbeğindeki dükkânı nasıl övsem eksik kalacak gibi. Anne eli lezzetine sahip yiyecekleri, eğlenceli dekorasyonu, yaz aylarındaki vazgeçilmezim Espressolu Oreolu Milkshake’i ve muhabbeti keyifli çalışanlarıyla Beşiktaş’a yolu düşenleri müdavim yapabiliyor.

Üstelik burası radyolu bir kahveci! Bilmeyenler için hemen açıklayayım, Ayıbedenler Radyo ismiyle yayın yaptıkları keyifli programların ve güzel müziklerin çalındığı bir radyoları da bulunuyor.

Ayıbedenler Instagram

Mandabatmaz

Listenin tek Türk Kahvecisi burası. Sebebiyse tabii ki İstanbul’un tarihi lezzetlerinden biri olması. 1967’den beri aktif olarak hizmet veren Mandabatmaz, İstiklal Caddesi üzerindeki Olivia Geçidi’nde konumlanmış. Sokağın başına gelir gelmez enfes bir kahve kokusu alıp tıpkı çizgi filmlerdeki gibi kokuya doğru uçarak boş bir masaya konabilirsin.

İlk günden beri tabureler ve küçük masalarla hizmet veren mekânın yaptığı Türk Kahvesi’nin ünü ülke sınırlarını aşmış, yabancı turistler de buraya ilgi gösteriyor. Kahvenin üstündeki köpük o kadar yoğun ki “üzerine manda koysan batmaz” deniyor.

Mandabatmaz Instagram

Kedd Coffee

Eskişehir’in merkezindeki Kedd Coffee henüz çok kişi tarafından keşfedilmemiş, muhteşem kahveler hazırlayan bir yer. Burada kahvenin her aşaması özenle elden geçiyor. Öyle ki kahve demleme aletleri bile kendi üretimleri. Mekân hayvan dostu olduğu için kapı önünde, dükkân içinde sık sık köpek ve kedi görebilirsin. Genellikle oyuncu karakterlere sahip oldukları için sevmekten çekinme :)

Adalar bölgesinde yer alan Kedd’in hemen yan tarafındaysa çok şirin bir sahaf bulunuyor. Kahve-kitap keyfi yapmak için buraya gelmen yeterli oluyor. Üstelik kahve fiyatları da oldukça uygun.

Kedd Coffee Instagram

Kakule Kahve

Ankara’nın kalbi Kızılay’da hizmet veren Kakule, sevimli dekorasyonuyla kalbimi fetheden bir yer. Mekâna girdiğinde bilgisayarlarıyla çalışanları, ders notlarını okurken kahve yudumlayanları görebilirsin. Sakinliği ve huzur verici ortamıyla özellikle tercih edilen kahvecinin fırın ürünleri de kahveleri kadar leziz. Çalışanlarıysa hem ilgili hem de sıcakkanlılar.

Kakule Kahve Instagram

Montag Coffee Roasters

İstanbul’da üç şubesi bulunan Montag da kahve bilgisi ile donanmış işletmecilere sahip. Onu diğerlerinden ayıransa sıra dışı menüsü ve sade ama şık dekore edilmiş mekanları. İlk yeri olan Kadıköy Çarşı’daki şubenin meydana yukarıdan bakan bir balkonu var. Kendini dinleyip gelip geçen insan kalabalığını izlemek için daha güzel bir yer görmedim.

Moda’daki şubesi ise biraz yol üstünde kalsa da ferah bir iç mekâna sahip. Yaz ve kış için ayrı ayrı menülere sahip olan Montag Coffee’de serinlemek için kahve dışı alternatifler de çok lezzetli. Isınmak içinse benim ilk tercihim Orange Mocha.

Montag Coffee Roasters Instagram

 

Not: Yazı içindeki görseller Instagram hesabından alındı.

setenaygokdag
Setenay Gökdağ
55 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Uzman Yazarlar