İstanbul Anadolu Yakası’nın en hareketli ve turistik ilçelerinden biri olan Kadıköy, aynı zamanda şehrin sanat ve kültür merkezi konumunda. Her köşesi tiyatrolar ve sanat merkezleriyle çevrili olan ilçede her zaman ilginizi çekecek bir etkinlik bulmanız mümkün. İstanbul’un en ünlü alışveriş caddelerinden Bağdat Caddesi’ni keşfe çıkabileceğiniz, Caddebostan Sahili ve Moda Sahili’nin geniş yeşil alanlarında büyüleyici Marmara Denizi manzaralarına şahit olabileceğiniz Kadıköy, her mevsim başka bir güzelliğini gözlerinizin önüne serecek.

Dünya mutfaklarından lezzetler sunan kaliteli restoranları, onlarca mağazası, eğlence mekanları ve kafeleriyle keyifli bir gezi deneyimi sunan ilçede Kadıköy Çarşı, Antikacılar Sokağı ve Salı Pazarı’nda alışveriş yapabilir; Anadolu Yakası’nın en güzel parklarından olan Kalamış Parkı, Özgürlük Parkı ve Moda Parkı’nda yorgunluk atabilirsiniz. Yüzlerce yıllık sanat eseri köşkleri, tarihi camileri ve kiliseleriyle de turistleri büyüleyen Kadıköy’de mutlaka görmeniz gereken 85 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Tarih, kültür ve sanat tutkunları için adeta bir cennet olan Kadıköy’ü keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz. Dilerseniz planınızı yapmak için konum linklerimizden de yararlanabilirsiniz. Bu arada Kadıköy İstanbul'un büyük ilçelerinden biri olduğu için detaylı bir keşif için araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

1- Bağdat Caddesi

Sadece Kadıköy'ün değil, İstanbul'un da en popüler alışveriş caddelerinden biri olan ve dünyanın en ünlü 4. caddesi seçilen Bağdat Caddesi, Anadolu Yakası’nda ilk uğramanız gereken adreslerden biri. 15 kilometre boyunca uzanan ve Göztepe ile Bostancı semtleri arasında ilerleyen caddenin her iki tarafı da dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz mağazalar, kaliteli yol üstü kafeleri ve dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarla çevrili.

Günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli olan Bağdat Caddesi, geniş kaldırımlarıyla keyifli akşam gezilerine çıkmak için en çok tercih edilen yerler arasında. Yıl boyu pek çok etkinlik ve kutlamanın düzenlendiği ünlü caddede kış aylarında kar yağdığında da büyüleyici manzaralara şahit olabilir, güzel bir tatil alışverişi yapabilir veya bir yol üstü kafesinde manzarayı izleyerek mola verebilirsiniz. Ülkemizin en hareketli caddelerinden birini keşfetmek için tek ihtiyacınız İstanbul uçak bileti

Konum Linki

2- Haydarpaşa Garı ve İskelesi

Kadıköy'ün en önemli simgesel yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı, vapurla Kadıköy'e geçerken görkemli mimarisiyle hemen dikkatinizi çekecek bir mimari şaheser. 20. yüzyıl başlarında Alman mühendisler tarafından Berlin-Bağdat hattı olarak inşa edilen tarihi yapının dış süslemeleri ise Türkiye'nin ünlü mimarlarından biri olan Vedat Tek tarafından yapıldı. Uzun yıllar boyunca İstanbul’dan Anadolu şehirlerine tren seferlerinin düzenlendiği Haydarpaşa Garı’nın bazı bölümleri 2011 yılında çıkan büyük yangında hasar gördü. Hemen yanı başındaki Haydarpaşa İskelesi’nden en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz veya feribot seferleriyle yakından görebileceğiniz Haydarpaşa Garı, yakından görmenizi önerdiğimiz tarihi hazinlerimizden biri.

Konum Linki

3- Bostancı Gösteri Merkezi

1991 yılında açıldığından beri çok ilgi gören ve her yıl binlerce sanat tutkununu misafir eden Bostancı Gösteri Merkezi, yıl boyu düzenlenen etkinlikleri ile Kadıköy’de uğramanız gereken yerler arasında. Mehmet Şevki Paşa Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda hizmet veren Bostancı Gösteri Merkezi, dünyaca ünlü müzisyenlerden Türkiye'nin en önemli sanatçılarının konserlerine, tiyatro gösterilerinden komedi şovlarına kadar geniş bir yelpazede düzenlenen etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Kokteyller, toplantılar, seminerler, sergiler, yarışmalar ve fuarlar gibi pek çok farklı organizasyona da katılma şansı bulabileceğiniz Bostancı Gösteri Merkezi’nin etkinlik takvimine göz atmayı unutmayın.

Konum Linki

4- Setur Fenerbahçe Kalamış Marina

İstanbul'un en hareketli limanlarından biri olmasının yanı sıra Kadıköy'ün sevilen gezi alanlarından biri haline de gelen Kalamış Fenerbahçe Marina, onlarca yat ve tekne arasında harika fotoğraflar çekmek ve keyifli bir akşam geçirmek için gidebileceğiniz yerler arasında. 600 metreye kadar tekne ve yatların konaklayabileceği rıhtımlarıyla toplam 1281 yat bağlama kapasitesine sahip olan devasa marina, görülmeye değer güzellikte.

Dünya mutfaklarından lezzetler sunan kaliteli restoranları, canlı müzik dinleyerek eğlenebileceğiniz barları, kahvenizi yudumlayarak manzarayı izleyebileceğiniz kafeleri, ulusal ve uluslararası markalardan ürünler satın alabileceğiniz mağazalarıyla ilgi gören Fenerbahçe Kalamış Marina, hem yerli hem de yabancı turistleri kendine çekiyor. Yaz akşamları serin deniz esintileri eşliğinde yürüyüşler yapabileceğiniz, gün batımlarında tekne ve yatların tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebileceğiniz marinaya toplu taşıma araçlarıyla veya kısa yürüyüşlerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

5- Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi

Kadıköy'de alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri Kozyatağı’nda yer alan Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi. Bağdat Caddesi gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve yüzlerce markanın satıldığı 50’den fazla mağazası olan alışveriş merkezinde dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar, 9 tane sinema salonu, çocuk oyun parkları, çarpıcı sanat eserlerini görebileceğiniz sergi salonları, 400 kişiyi ağırlayabilen Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi de çok ilgi görüyor. Hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veren Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

6- Moda Sahnesi

Tarihi Moda Sineması’nın restore edilerek bir kültür merkezine dönüştürülmesiyle 2013 yılında hizmete başlayan Moda Sahne, ilgi gören etkinlikleriyle sanat meraklılarının kesinlikle uğraması gereken yerler arasında. Dünyanın pek çok ülkesinden tiyatro ekiplerinin sahne aldığı ve pek çok ünlü oyunun sergilendiği Moda Sahne, üç tane farklı büyüklükteki salonunda dans gösterileri ve konserler gibi pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Akustik müzik konserleri, pek çok farklı alanda atölyeler, söyleşiler ve seminerlerle de ilgi gören Moda Sahnesi’nde bazı dönemlerde düzenlenen bağımsız film gösterimlerine de katılabilirsiniz.

Konum Linki

7- Moda Sahili

Kadıköy'ün en ilgi çekici semtlerinden biri olan Moda’nın ünlü sahili, büyüleyici Marmara Denizi ve ada manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapmak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Deniz kıyısı boyunca uzanan yürüyüş parkuru ve bisiklet yollarının yanı sıra kaliteli kafeleri ve dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarıyla özellikle yaz akşamları yüzlerce insanı kendine çeken sahili gezerken Barış Manço Evi ve tarihi köşkleri de yakından görebilirsiniz. Hafta sonları serin deniz esintileri eşliğinde spor yapmak için de uğrayabileceğiniz Moda sahilinde gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğine fotoğraflar çekebilir, romantik bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

8- Yoğurtçu Parkı

Marmara Denizi kıyısında uzanan ve yemyeşil güzellikleriyle ilçenin en popüler rekreasyon alanlarından biri olan Yoğurtçu Parkı, Moda semtinin de en sevilen gezi alanlarından biri konumunda. 800 metrelik koşu parkuru, çiçek bahçeleri üzerinde uzanan yürüyüş ve bisiklet yollarıyla dikkat çeken park, Kurbağalıdere Köprüsü'ne kadar uzanıyor. 1800'lü yıllarda bölgede satış yapan yoğurtçulardan ismi alan ve tarihi 18. yüzyıl Lale Devri’ne kadar uzanan Yoğurtçu Parkı, Kurbağalıdere sahil yolunun 8000 metreküplük toprakla doldurulmasıyla 1925 yılında günümüzdeki halini aldı.

Kadıköy'ün en önemli yeşil alanlarından biri olmasının yanı sıra park; Mustafa Kemal Atatürk, Yunus Emre ve Süreyya İlmen gibi pek çok önemli ismin heykellerine de ev sahipliği yapıyor. Yıl boyu konserler, şenlikler, kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği Yoğurtçu Parkı’nda hem şehrin kalabalığından uzakta yorgunluk atabilir hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

9- Fenerbahçe Parkı

Yeşil alanlar konusunda adeta bir cennet olan Kadıköy'de keyifle gezebileceğiniz başka bir güzel park da Fenerbahçe Adası'nda büyük bir yeşil alanı kapsayan Fenerbahçe Parkı. Muhteşem İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi fotoğrafları çekebileceğiniz park, 1900'lü yıllarda düzenlenerek günümüzdeki halini aldı. 1500’den fazla bitki türü ve rengarenk çiçekler arasında uzanan yürüyüş yolları, hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kafeleri, çayınızı yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri ve dinlenme alanlarıyla İstanbul gibi büyük bir şehirde huzurlu bir gün geçirmek için en ideal noktalardan biri olan Fenerbahçe Parkı’nda 150 yıllık sakız ağaçlarını da yakında görebilirsiniz.

Parkı gezerken ünlü sinema sanatçılarımız Ayhan Işık, Sadri Alışık ve Belgin Doruk gibi isimlerin heykellerini yakından görebilir, seyir teraslarından ise özellikle gün batımlarında İstanbul’un tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz. Karaya yaya ve araç köprüsüyle bağlanan Fenerbahçe Parkı’na kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

10- Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Türkiye'nin en büyük spor komplekslerinden ve Kadıköy’ün simgesel yapılarından biri olan Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nu rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz. 50.530 seyirci kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük 4. stadyumu olan ve hem toplu taşıma araçları hem de kısa yürüyüşler ulaşabileceğiniz güzel bir konumda bulunan etkileyici yapı, ismini ise Fenerbahçe'nin ünlü başkanlarından Şükrü Saraçoğlu'ndan alıyor.

İlk olarak 1908 yılında Papazın Çayırı olarak bilinen alan üzerinde inşa edilen ve uzun tarihi boyunca pek çok kez yenilenen stadyum, şimdiki halini ise 2006 yılında aldı. Tarihinde pek çok önemli ulusal ve uluslararası spor etkinliğine ev sahipliği yapan, dünyanın en iyi 19. stadyumu olarak gösterilen Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün tarihini ve başarılarını görebileceğiniz Fenerbahçe Müzesi'ni de gezebilir veya mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz.

Konum Linki

11- Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi

Kadıköy'ün en popüler ve büyük alışveriş merkezlerinden biri de Acıbadem'de yer alan Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi. 2002 yılında hizmete başlayan ve hem alışveriş yapmak hem de keyifli zaman geçirmek isteyen insanların ilk uğradığı yerlerden olan alışveriş merkezinde ulusal ve uluslararası markaların satıldığı mağazalar, devasa otopark, sinema salonları, kafeler, restoranlar ve çocuk oyun parkları gibi olanaklar bulabilirsiniz.

Yıl boyu ve özel günlerde hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik pek çok etkinliğin düzenlendiği Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi, aynı zamanda engellilere uygun olan tasarımı, engelli asansörleri ve engelli otoparkına da sahip. Bebek bakım odalarından sağlık ve acil yardım odasına kadar pek çok imkan sağlayan alışveriş merkezi, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

12- Caddebostan Sahili

Kadıköy'ün en popüler gezi alanlarından biri de Marmara Denizi kıyısında uzanan ve büyüleyici gün batımı manzaraları ile ünlü Caddebostan sahili. Sıcak yaz aylarında denizin tadını çıkarabileceğiniz Caddebostan Plajı için de yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen ve 3,6 kilometre boyunca uzanan sahilde bisiklet ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra çimlerde arkadaşlarınızla güzel zaman geçirebileceğiniz dinlenme alanları, İstanbul Boğazı ve ada manzaraları izleyebileceğiniz seyir alanları gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Bisiklet kiralayarak da güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Caddebostan sahilinin geniş çocuk oyun alanları da çok ilgi görüyor. Büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik yemekler tadabileceğiniz restoranlar ve kafelerin de hizmet verdiği Caddebostan sahili, özellikle yaz akşamları ve hafta sonları yüzlerce insanı kendine çekiyor. Ayrıca en lüks Kadıköy otelleri de Caddebostan Sahili'ne yakın konumda yer alıyor. 

Konum Linki

13- Süreyya Operası

Kadıköy’ü gezerken mutlaka görmenizi önerdiğimiz simgesel bir tarihi yapı olan Süreyya Operası, 1927 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından inşa ettirilen bir mimari şaheser. Uzun yıllar boyunca opera, tiyatro ve balo salonu olarak hizmet veren Süreyya Operası, aynı zamanda İstanbul Anadolu Yakası’nın ilk, Türkiye'nin ise 6. opera binası olmasıyla özel bir tarihi öneme sahip.

Kadıköy’ün en sevilen gezi alanlarından Bahariye Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan Süreyya Operası; duvarlarını süsleyen etkileyici resimler, şık dekorasyonu, Art Deco mimari tarzıyla sanat ve kültür meraklılarının yanı sıra mimari meraklılarının da çok ilgisini çekiyor. 570 kişi kapasitesine sahip olan ve günümüzde de sanat merkezi olarak hizmet vermeye devam eden Süreyya Operası’nın büyülü atmosferinde ilginizi çeken etkinliklere katılarak unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

14- Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

Kadıköy'ün en hareketli noktalarından biri olan Bahariye Caddesi’nin antikacılar sokağı olan Ali Suavi Sokak üzerinde uğrayabileceğiniz Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, sanat ve kültür meraklılarının ilgisini çekecek pek çok etkinlik bulabileceği zengin takvimiyle dikkat çekiyor. İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Sakarya ve Kocaeli'nde de şubeleri bulunan kültür merkezi; edebiyat, resim, sinema, fotoğraf, tiyatro, müzik, dans ve dil atölyelerinin yanı sıra önemli söyleşiler, seminerler ve müzik dinletilerine de ev sahipliği yapıyor. Hem ilginizi çeken atölye ve workshoplara katılabileceğiniz hem de etkinlik programını inceleyerek keyifli bir akşam geçirebileceğiniz Nazım Hikmet Kültür Merkezi, ilçenin turistik noktalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Konum Linki

15- Bahariye Caddesi

Kadıköy'ün Bağdat Caddesi ile birlikte en hareketli alışveriş caddesi olan Bahariye Caddesi, gezinizde mutlaka keşfe çıkmanız gereken çok popüler yerler arasında. 650 metre uzunluğunda küçük bir cadde olmasına rağmen İstanbul’un başka bir sevilen gezi alanı olan İstiklal Caddesi'ne benzeyen etkileyici manzarası, caddenin ortasından geçen nostaljik tramvayı, her iki tarafını saran onlarca mağazası ile Bahariye Caddesi, yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Kaliteli restoranları, kafeleri ve eğlence mekanlarıyla günün her saati yoğun olan Bahariye Caddesi, Kadıköy’ün Süreyya Operası gibi pek çok tarihi yapısına da ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

16- İstanbul Oyuncak Müzesi

Kadıköy'de hem çocukları aileler hem de nostalji severlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden biri de 23 Nisan 2005 yılında ünlü yazar ve şair Sunay Akın tarafından açılan İstanbul Oyuncak Müzesi. 1700’lü yıllardan günümüze kadar uzanan binlerce oyuncağa ev sahipliği yapan müze, hem etkileyici iç dekorasyonu hem de büyüleyici koleksiyonlarıyla çok ilgi görüyor.

Antalya, Gaziantep, Ataşehir, Kartal ve Samsun’da da benzerlerinin açıldığı İstanbul Oyuncak Müzesi’nde birbirinden güzel antika oyuncaklar arasında çocuklarınızla unutulmaz bir gün geçirerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Yıl boyunca düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerine de katılabileceğiniz müzenin mağazasında ise çocuklarınıza benzersiz oyuncaklar alabilirsiniz. İstanbul Oyuncak Müzesi, hafta içi 10:00 ile 18:00, hafta sonu ise 10.00 ile 18.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

17- Kadife Sokak (Kadıköy Barlar Sokağı)

Kadıköy’ü gezerken kesinlikle uğramanız önerdiğimiz çok popüler gezi alanlarından biri de Caferağa ile Bahariye semtleri arasında uzanan Kadife Sokak. İlçede eğlence hayatının kalbinin attığı yerlerden olan ve Kadıköy Barlar Sokağı olarak da bilinen Kadife Sokak; canlı müzik dinleyebileceğiniz onlarca bar, pub, kafeler ve eğlence mekanlarıyla çevrili durumda.

Osmanlı döneminde Ermeni ailelerin yaşadığı Kadife Sokak, günümüzde tarihi atmosferi ve kaliteli mekanlarıyla özellikle geceleri yüzlerce insanı kendine çekiyor. Eğlence merkezlerinin yanı sıra sanat galerileri, müzik aleti satın alabileceğiniz mağazalar ve dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranların da hizmet verdiği Kadife Sokak’ın tarihi evleri arasında harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

18- Caddebostan Kültür Merkezi

Sadece Kadıköy’ün değil İstanbul'un da en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biri olan Caddebostan Kültür Merkezi, Bağdat Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Tiyatro oyunları ve sinema gösterimlerinden, klasik müzik ve caz konserlerine kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan, aynı zamanda etkileyici iç dekorasyonuyla da dikkat çeken 3000 kişilik kültür merkezi, 1000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor ve farklı büyüklüklerindeki salonlarıyla yıl boyu onlarca etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

8 sinema salonu, 3 fuaye alanı, sergi ve toplantı salonlarının yanında zengin kütüphanesi, sanat galerisi ve dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlarıyla da ilgi gören Caddebostan Kültür Merkezi, yılda ortalama 1 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

19- Kadıköy Çarşı (Timsahlı Mısır Çarşısı)

Yüzlerce yıldır Kadıköy'de ticaret hayatının kalbinin attığı yer olan ve Timsahlı Mısır Çarşısı olarak da bilinen Kadıköy Çarşı, alışveriş yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilçede ilk uğradığı yerler arasında. Ahşap ve taş mimarili iki katlı tarihi evler arasında uzanan çarşı, 18. yüzyıllar Türkler ve Rumların birlikte işlettiği tarihi dükkanlarla sarılı durumda.

Antikacılardan el yapımı sanat eserlerine, yöresel giysilerden yiyeceklere kadar binlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz Kadıköy Çarşı; tarihi camiler, kiliseler ve sanat merkezleriyle de Kadıköy'ün büyüleyici atmosferini hissedebileceğiniz en güzel yerler arasında. Hem keyifli bir yürüyüş yaparak harika fotoğraflar çekebileceğiniz hem de otantik atmosferinde geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağından lezzetler tadabileceğiniz Kadıköy Çarşı’da yol üstü kafelerinde de küçük bir mola vererek hareketli ortamı izleyebilirsiniz.

Konum Linki

20- Moda Caddesi

Moda sahilinden başlayarak Kadıköy Çarşı’ya kadar uzanan Moda Caddesi, hem alışveriş yapmak hem de keyifli bir yürüyüş yapmak için en ideal yerlerden biri. Ulusal ve uluslararası mutfaklardan en sevilen lezzetleri tadabileceğiniz kaliteli restoranları, yol üstü kafeleri, dondurmacılar, mağazalar ve alışveriş merkezleri ile çevrili cadde, günün her saati oldukça hareketli. Özellikle serin yaz akşamları yerli ve yabancı turistlerle dolan Moda Caddesi’nde Kadıköy’de Osmanlı döneminde yapılmış, her biri sanat eserini andıran tarihi köşklerini de yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

21- Kadıköy Boğa Heykeli

Kadıköy'ün simgelerinden biri haline gelen ve ilçenin en popüler buluşma noktalarından biri olan Kadıköy Boğa Heykeli, fotoğraf çektirmek için ilk uğramanız gereken yerler arasında. 1864 yılında tasarlanan tunç heykel, Paris'te sergilenirken Osmanlı Padişahı Abdülaziz’in ilgisini çekmiş ve padişah tarafından satın alınarak önce Beylerbeyi Sarayı, sonra Yıldız Köşkü ve en sonunda da Kadıköy’e yerleştirilmiş. İngiltere, Belçika, İspanya ve Amerika’da da dört tane benzeri olan Kadıköy Boğa Heykeli, ilçenin en çok fotoğraflanan sanat eserlerinden biri konumunda.

Konum Linki

22- Yeldeğirmeni Sanat

Tam bir sanat merkezi olan Kadıköy'ün Rasimpaşa Mahallesi'nde 1895 yılında inşa edilen Notre Dame du Rosaire Kilisesi’nin restore edilmesi ile hizmete başlayan Yeldeğirmeni Sanat, ilçenin ilgi çekici sanat merkezlerinden biri. Etkileyici restorasyonuyla pek çok uluslararası ödül alan tarihi binasını da inceleme şansı bulabileceğiniz sanat merkezi, yıl boyu düzenlenen etkinlikleri ve konserleriyle insanları kendine çekiyor. Hem mimari hem de sanat tutkunlarının uğrayabileceği yerlerden olan Yeldeğirmeni Sanat’ın tarihi salonlarında ilginizi çeken etkinliklere katılarak unutulmaz bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

23- Barış Manço Kültür Merkezi

Kadıköy'ün en hareketli sanat merkezlerinden biri olan Barış Manço Kültür Merkezi, yıl boyu düzenlenen ulusal ve uluslararası etkinliklerle her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Tiyatrolar, konserler, söyleşiler, sergiler ve sanat atölyeleri gibi birçok etkinliğe katılabileceğiniz kültür merkezi, ismini de Kadıköy’ün Moda semti ile özdeşleşen ünlü sanatçı Barış Manço'dan alıyor. 1998 yılından beri hizmet veren, profesyonel veya amatör pek çok sanatçı ve tiyatro grubunun sahne aldığı Barış Manço Kültür Merkezi'nin takvimini inceleyerek siz de ilginizi çekecek etkinliklere katılarak etkileyici atmosferde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24- Kalamış Parkı

İstanbul'un en güzel parklarından biri olarak gösterilen Kalamış Parkı, 3400 metrekarelik geniş bir yeşil alan üzerinde dinlendirici bir gün sunuyor. İçerisinde basketbol ve voleybol sahaları, koşu pisti, yürüyüş yolları, kaykay pisti gibi olanaklardan dolayı gençlerin de sıkça zaman geçirdiği yerlerden biri olan parkı, hafta sonu sporu yapmak için de Kadıköy'de en çok ziyaret edilen yerler arasında. Osmanlı döneminden beri sevgililerin buluşma noktalarından biri olan ve yıl boyu eğlenceli etkinliklerin düzenlendiği Kalamış Parkı’nda çay bahçelerinde mola vererek manzaranın tadını çıkarabilir, yemyeşil güzellikler arasında akşam yürüyüşü yaparak güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

25- Koşuyolu Parkı

Yeşil alanlar bakımından oldukça zengin olan Kadıköy’de serin deniz esintileri eşliğinde spor veya yürüyüş yapabileceğiniz başka bir popüler rekreasyon alanı da Koşuyolu Parkı. Küçük olmasına rağmen çok ilgi gören Koşuyolu Parkı’nın çiçek bahçeleri uzanan yürüyüş yollarında harika fotoğraflar çekebilir, huzurlu dinlenme alanlarında gezinizin yorgunluk atabilir ve özellikle kış aylarında kar yağdığında büyüleyici manzaralara şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

26- Moda İskelesi

Kadıköy'ün görülmeye değer simgesel yapılarından biri de özellikle gün batımında sunduğu kartpostal güzelliğinde manzarasıyla ünlü olan tarihi Moda İskelesi. Ünlü mimar Vedat Tek tarafından 1917 yılında inşa edilen iskele, bir zamanlar paha biçilmez Kütahya çinileri ile süslüydü. Lodos fırtınalarında hasar gördükten sonra aslına uygun olarak tekrar yapılan Moda İskelesi, hafta sonları sunulan açık büfe kahvaltılarıyla da insanları kendine çekiyor. Dinlendirici deniz havası eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz iskelede çayınızı yudumlarken İstanbul Boğazı'nın, seyir halindeki gemilerin ve Moda’nın en güzel fotoğraflarının çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Kadıköy Boa Sahne

Kadıköy’ün önemli etkinlik alanlarından biri olan Kadıköy Boa Sahne, her sanat meraklısının kendine uygun etkinlikler bulabileceği zengin takvimiyle dikkat çekiyor. Dünyanın en ünlü yazarlarının oyunlarının sergilendiği tiyatroda yıl boyu düzenlenen atölyeler, workshoplar, seminerler ve söyleşilere de katılma şansı bulabilirsiniz. Kadıköy Boa Sahne, tiyatro oyunlarının yanı sıra dans gösterileri ve müzik dinletileriyle de güzel bir akşam geçirmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında.

Konum Linki

28- Müze Gazhanesi

İstanbul Anadolu Yakası'nın en etkileyici müzelerinden biri de 1892 yılında inşa edilen Hasanpaşa Gazhanesi’nin restore edilerek bir sanat ve kültür merkezine dönüştürülmesiyle hizmete başlayan Müze Gazhanesi. Benzersiz bir atmosfer ve mimariye sahip sanat merkezi, yılın her dönemi dünyanın pek çok yerinden ünlü müzisyenleri ağlayan açık alanları, yorgunluk atabileceğiniz yeşil alanları, kaliteli kafeleri ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlarıyla çok ilgi görüyor.

32.000 metrekarelik alanında İklim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Çocuk Bilim Merkezi ve Afife Batur Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapan Müze Gazhanesi; geçici ve kalıcı sergi salonları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait tiyatro ve konser salonlarıyla da çok kapsamlı bir sanat merkezi konumunda. Kitapçılarında alışveriş yapabileceğiniz ve atık metallerden yapılan etkileyici heykelleri yakından görme şansı bulabileceğiniz Müze Gazhanesi’nin birbirinden ilginç bölümlerini keşfe çıkabilir ve ilginizi çeken etkinliklere katılarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

29- Entropi Sahne

Kadıköy Osmanağa’da ilgi çeken sanat merkezlerinden biri olan ve 2016 yılından onlarca ünlü tiyatro oyununun sahnelendiği Entropi Sahne, pek çok disiplini bir araya getiren sahne performanslarıyla sanat meraklılarının dikkatini çekiyor. Pek çok farklı alanda atölyeler, workshoplar, seminerler ve söyleşilere de katılma fırsatı bulabileceğiniz Entropi Sahne, çarpıcı dekorasyonlarla süslü salonu ve benzersiz atmosferinde ilginizi çeken etkinliklere katılarak Kadıköy gezinizde güzel bir akşam molası verebilirsiniz.

Konum Linki

30- Kozyatağı Kültür Merkezi

Pek çok önemli kültür ve sanat merkezine ev sahipliği yapan Kadıköy, sanat tutkunları için adeta bir cennet. İlçeyi gezerken uğrayabileceğiniz popüler yerlerden biri de yıl boyu pek çok önemli tiyatro gösterisi ve etkinliğin düzenlendiği Kozyatağı Kültür Merkezi. Buket Sokak üzerinde yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan kültür merkezi, 24 Nisan 2010 yılından beri hizmet veriyor.

Dört katlı olarak inşa edilen Kozyatağı Kültür Merkezi’nin bünyesinde 400 kişilik Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, 200 kişilik konferans salonu, üç tane donanımlı toplantı salonu, kalıcı ve geçici sergilerin düzenlendiği sanat galerileri de bulunuyor. Kültür merkezinin takvimine göz atarak Kadıköy gezinizde ilginizi çeken seminerler ve söyleşilere de katılabilirsiniz.

Konum Linki

31- Kurbağalıdere Parkı

Kadıköy’ün pek semtini kapsayan Kurbağalıdere, 2016 yıllarda yeniden düzenlenerek bölgenin sevilen rekreasyon alanlarından biri haline geldi. 67.000 metreyi aşan uzunluğu ve çevresini saran yürüyüş yollarıyla ilgi gören derenin kıyısında bağlanmış küçük tekneler ve sandalların harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çevresinde Osmanlı döneminde inşa edilmiş paşa ve şehzade konaklarının sıralandığı Kurbağalıdere, 1900'lü yıllarda ilçenin en sevilen mesire alanlarından biri olan konumunu yeniden kazanmaya başladı. Dinlenme alanları, kafeler ve çocuk oyun parkları da bulabileceğiniz Kurbağalıdere’de yaz aylarında sandallarla gezilere de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

32- Barış Manço Evi

Kadıköy’ün Moda semti ile özdeşleşen ünlü sanatçımız Barış Manço’nun evinin restore edilmesi ile hizmete başlayan Barış Manço Evi, her kültür ve sanat tutkununun mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Caferağa’da Yusuf Kamil Paşa Sokak üzerinde, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda bulunan müzede Barış Manço'nun eserleri ve kişisel eşyalarını inceleyebilir; antikalarla süslü odaları gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Kadıköy’ü bir sanat merkezi haline getiren en önemli isimlerden biri olan Barış Manço’nun yaşamından kareler görmek ve çok sevilen sanatçıyı anmak için 2010 yılında açılan Barış Manço Evi’ne haftanın her günü 09:00 ile 16:00 saatleri arasında uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

33- Müjdat Gezen Sanat Merkezi

Kadıköy'ün en ilgi gören sanat merkezlerinden biri de hem sanat eğitimleri hem de yıl boyu düzenlenen önemli etkinlikleri ile binlerce insanı kendine çeken Müjdat Gezen Sanat Merkezi. Ziverbey mevkiinde güzel bir konumda yer alan sanat merkezinde tam burslu tiyatro ve yazarlık eğitimlerinin yanı sıra yetişkinler ve çocuklar için piyano, kamera oyunculuğu gibi onlarca farklı etkinlik düzenleniyor. Tüm gün, yarım gün, yaz ve kış okullarının da bulunduğu Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin takvimi inceleyerek ilginizi çekecek birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe katılabilirsiniz.

Konum Linki

34- İstanbulimpro Sahne

Özellikle doğaçlama tiyatro oyunlarıyla tiyatro meraklılarının ilgisini çeken İstanbulimpro Sahne, 2008 yılından beri hem atölyeleri hem de ünlü tiyatro oyunları ve çeşitli sahne performanslarıyla çok ilgi görüyor. Tiyatro, müzik, dans, sinema ve resim gibi pek çok farklı alanda eğitimlerin de verildiği İstanbulimpro Sahne’de kamera önü oyunculuk ve şirketlere özel pek çok etkinlikler de çok ilgi görüyor. Sahne sanatı meraklılarının Kadıköy’de ziyaret etmesini önerdiğimiz yerlerden biri olan İstanbulimpro Sahne, Halitağa Caddesi’nde Şadırvan Pasajı içerisinde hizmet veriyor. 

Konum Linki

35- Kadıköy Sineması

İlk olarak 1964 yılında tiyatro salonu olarak kurulan ve 2018 yılında restore edilerek tekrar hizmete açılan Kadıköy Sineması, sanat filmlerinden bağımsız sinema örnekleri ve kısa filmlere kadar zengin takvimiyle sinema tutkunlarının sıkça uğradığı yerler arasında. Tiyatro gösterileri, konserler ve resmi sergileri gibi pek çok farklı etkinliğe ve özel gösterimler de ev sahipliği yapan Kadıköy Sineması; adeta bir uzay gemisini andıran benzersiz sahnesi, etkileyici dekorasyonları ve özel ışıklandırmalarıyla İstanbul'un en güzel sinemalarından biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

36- Kadıköy Salı Pazarı

Alışveriş yapmak için gidebileceğiniz en sevilen hareketli yerlerden olan Kadıköy Salı Pazarı, İstanbul'un pek çok yerinden gelen yüzlerce insanı kendine çekiyor. Osmanlı dönemlerinden beri kurulan ve eski zamanlarda şenliklerin de düzenlediği pazar yerinde yüzlerce çeşit meyve ve sebzenin yanı sıra el emeği göz nuru hediyelik eşyalar, rengarenk tekstil ürünleri ve takılar da satın alarak güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Kadıköy Salı Pazarı’nın hareketli atmosferinde harika fotoğraflar çekebilir, pazarın çevresinde hizmet veren restoranlarda mola vererek geleneksel Osmanlı ve Türk lezzetleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

37- Haldun Taner Sahnesi

Kadıköy Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve sadece Kadıköy'de İstanbul'un en sevilen tiyatrolarından biri olan Haldun Taner Sahnesi, ismini ünlü tiyatro ve kabare yazarı Haldun Taner'den alıyor. 1925 ile 1927 yılları arasında inşa edilen ve birinci ulusal mimarlık akımının en önemli yapılarından biri olarak gösterilen binasıyla da dikkat çeken tarihi tiyatro, 1984 yılında kültür merkezine 1989 yılında ise İstanbul Şehir Tiyatroları’na bağlı bir tiyatro sahnesine dönüştürüldü.

Aslına uygun olarak restore edilen görülmeye değer binası, çarpıcı iç dekorasyonları ve otantik atmosferiyle çok ilgi gören 286 kişi kapasiteli Haldun Taner Sahnesi, yıl boyu düzenlenen ulusal ve uluslararası tiyatro oyunlarıyla sanat tutkunlarının Kadıköy’de ilk ziyaret etmesi gereken yerlerden.

Konum Linki

38- Sinematek Sinema Evi

Tarihi bir Kadıköy konağının restore edilmesiyle hizmete başlayan Sinematek Sinema Evi, hem mimarlık ödülleri kazanmış binası hem de ev sahipliği yaptığı sanatsal etkinliklerle insanları kendine çekiyor. Belgeseller ve kısa film gösterimlerinin düzenlendiği sinema evinin etkinlik salonlarında da önemli seminer ve söyleşilere katılabilirsiniz. Zengin sinema kütüphanesi ve özel kişisel film izleme köşeleri de sunan Sinematek’in sergilerinde ise sinema tarihine ilişkin pek çok fotoğraf, afiş ve materyali inceleme şansı bulacaksınız. Sinematek Sinema Evi, pazartesi günleri hariç haftanın her gün 10:00 ile 22:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

39- Akmar Pasajı

Kadıköy'ün simgelerinden biri olan Akmar Pasajı, 2000'li yıllara kadar müzik marketlerin yer aldığı, o tarihten sonra ise daha çok kitapçılar ve sahafların hizmet verdiği bölgenin en hareketli pasajlarından biri. Nadir bulunan pek çok kitabı inceleyebileceğiniz onlarca sahaf, kitapçı, plakçı ve antikacının hizmet verdiği tarihi pasajda keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Öğrenciler kadar yerli ve yabancı turistlerin de çok ilgisini çeken Akmar Pasajı, günün her saati oldukça hareketli. Haftanın her günü 09:00 ile 21:00 saatleri arasında açık olan Akmar Pasajı, Caferağa’da Mühürdar Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

40- Kadıköy Antikacılar Sokağı (Tellalzade Sokak)

Her iki tarafında sıralanan antikacı dükkanlarıyla Kadıköy'ün en sevilen alışveriş noktalarından biri haline gelen Tellalzade Sokak, Kadıköy Antikacılar Sokağı olarak da biliniyor. Çok az yerde bulabileceğiniz antika objeler ve ilginç hediyelik eşyalar satın almak için ilk uğramanız gereken yerlerden olan tarihi sokak, antika ve kültür meraklarının yanı sıra nostalji tutkunlarının da sık uğradığı yerler arasında.

Onlarca müzayede evi, sanat galerisi ve antikacı arasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz Kadıköy Antikacılar Sokağı’ndaki dükkanlar çoğunlukla 09:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Kadıköy'ün en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla da yerli ve yabancı turistleri kendine çeken Tellalzade Sokak, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerler arasında.

Konum Linki

41- Özgürlük Parkı

Kadıköy'ün tarihi semtlerinden Selamiçeşme’nin en sevilen rekreasyon alanlarından biri olan ve 120.000 metrekare gibi geniş bir alan sahip Özgürlük Parkı, hem dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de yıl boyu düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklere katılmak için ideal bir yer. Ortasında yer alan açık hava tiyatrosunda yıl boyu konserler, tiyatrolar ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği park geniş yeşil alanlarıyla da çok ilgi görüyor. İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun parkları ve spor sahaları ile İstanbul'un oksijen depolarından biri olan Özgürlük Parkı, özellikle hafta sonları, İstanbul’un gürültüsü ve kalabalığından uzaklaşıp huzurlu bir atmosferde zaman geçirmek ve spor yapmak isteyen insanları kendine çekiyor.

Konum Linki

42- Kadıköy Emek Tiyatrosu

Tiyatro ve sahne performansları meraklıları için tam bir cennet olan Kadıköy'de ziyaret edebileceğiniz sanat merkezlerinden biri de Kadıköy Emek Tiyatrosu. Zengin bir etkinlik takvimine sahip olan tiyatro, 2012 yılından beri binlerce sanat meraklısını misafir ediyor. Yıl boyu ünlü tiyatro oyununun sergilendiği, workshop ve atölye çalışmalarının düzenlendiği Kadıköy Emek Tiyatrosu, Uzunçayır Caddesi üzerinde Kadıköy’ün tarihi ve turistik noktalarına kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

Konum Linki

43- Fenerbahçe Müzesi

Kadıköy'ün en çok ziyaret edilen müzelerinden biri de Türkiye'nin en büyük spor kulüplerinden biri olan Fenerbahçe'nin zengin koleksiyonları ile dikkat çeken Fenerbahçe Müzesi. 1907 yılında kurulduğundan birçok spor şubesiyle hizmet veren Fenerbahçe Spor Kulübü'nün günümüze kadar kazandığı 6000’den fazla kupa, 500'e yakın şilt ve plaketin bulunduğu müzede basketbol, voleybol, atletizm, boks gibi farklı alanlarda kazanılan kupalar ve önemli olaylar da sergileniyor.

Türk spor tarihine ismini altın harflerle yazdırmış pek çok sporcuya ayrılmış bölümleri de gezme şansı bulabileceğiniz, toplam 13 tane farklı bölümden oluşan Fenerbahçe Müzesi, Bağdat Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor ve müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

44- Moda Parkı

Özellikle gün batımlarında sunduğu kartpostal güzelliğindeki manzaralarıyla ünlü olan Moda Parkı, hem akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta Moda Burnu’ndan İstanbul Boğazı manzaraları izlemek için ideal bir yer. Deniz manzaralı dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yolları bulabileceğiniz parkta kıyı boyunca uzanan kayalar üzerinde de mola vererek büyülü İstanbul manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Kadıköy’de ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Moda Parkı; sevimli kedileri, seyir alanları ve kır bahçeleriyle de çok ilgi görüyor.

Konum Linki

45- Kadıköy İskele Meydanı

Kadıköy Meydanı ve Rıhtım Meydanı olarak da bilinen Kadıköy İskele Meydanı, ilçenin tarihi ve turistik güzelliklerini keşfetmeye başlamak için en güzel başlangıç noktalarından biri. İstanbul Boğazı manzaraları eşliğinde hizmet veren kafeler ve restoranlarıyla çok ilgi gören meydan, Haydarpaşa Tren Garı ile İnciburun Feneri arasında uzanıyor. Kadıköy’de düzenlenen mitingler, gösteriler ve etkinliklerin ana merkezi konumundaki Kadıköy İskele Meydanı’nın çevresi ise Haldun Taner Sahnesi gibi pek çok kültür ve sanat merkezi ile çevrili durumda. Osmanlı döneminden beri bölgenin en sevilen buluşma noktalarından biri konumundaki Kadıköy İskele Meydanı, gezinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında.

Konum Linki

46- Altkat Sanat Tiyatrosu

Kadıköy, onlarca güzel tiyatroya ev sahipliği yapıyor ve bunlar arasında en ilgi çekenlerden biri de yıl boyu düzenlenen tiyatro gösterileri, seminerler, workshoplar ve atölyelerle dikkat çeken Altkat Sanat Tiyatrosu. 2012 yılında Moda Caddesi üzerinde hizmete başlayan tiyatroda günümüze kadar onlarca önemli yapıt sahneledi. Kadıköy gezinizde keyifli bir akşam geçirmek için Altkat Sanat Tiyatrosu’nun etkinlik takvimine de göz atmayı unutmayın.

Konum Linki

47- Halis Kurtça Kültür Çocuk Merkezi

Kadıköy’ü gezen çocuklu ailelerin mutlaka uğramasını önerdiğimiz yerlerden biri de 1999 yılından beri hizmet veren Halis Kurtça Kültür Çocuk Merkezi. Merdivenköy semtinde Ressam Salih Ermez Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan kültür merkezi, hizmet verdiği 16 yıl boyunca yüzlerce kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptı. Özellikle eğlenceli çocuk tiyatrolarıyla çok ilgi gören Halis Kurtça Kültür Çocuk Merkezi’nde atölyeler, workshoplar, sergiler, söyleşiler düzenleniyor, ayrıca çocuklar için tiyatro eğitimleri de veriliyor. Kültür merkezinin etkinlik takvimi inceleyerek ilginizi çeken bir etkinliğe katılabilir ve çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

48- Caddebostan Plajı

Kadıköy'de denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biri de Caddebostan sahilinde uzanan ve üç ayrı bölümden oluşan Caddebostan Plajı. 450 metre, 300 metre ve 250 metre sahil genişliğine sahip üç plajda cankurtaran, soyunma kabinleri, duş, kafeler, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler gibi olanaklar bulabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz bölümleri olan Caddebostan plajlarında aynı zamanda kurtarma botu ve ambulans gibi hizmetler de sağlanıyor. İnce kumlu sahili ve temiz deniziyle çocuklu aileler için de ideal olan Caddebostan plajları; İstanbul Boğazı’nın etkileyici manzaraları eşliğinde çayınızı yudumlayabileceğiniz kafeler, restoranlar, yürüyüş yolları ve çocuk oyun parklarıyla da yaz aylarında oldukça hareketli.

Konum Linki

49- Kriton Curi Parkı

Geniş yeşil alanları ve hareketli sahil yürüyüş yollarıyla ünlü Kadıköy'de şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta dinlendirici zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri de Kozyatağı'nda yer alan Kriton Curi Parkı. İsmini ünlü Prof. Dr. Kriton Curi’den alan park, aynı zamanda pek çok uluslararası ödül alan profesörün bir heykeline de ev sahipliği yapıyor. Rengarenk çiçeklerle süslü bahçeleri, süs havuzları, onlarca bitki çeşidi içinde uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla çok ilgi gören Kriton Curi Parkı’nın kır bahçelerinde ise Kadıköy gezinizden sonra keyifli bir mola vererek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

50- Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi

Çocuklu ailelerin ve karikatür meraklılarının keyifle gezebileceği Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi, 1906 yılından günümüze kalan etkileyici bir ahşap konağın restore edilmesi ile 2016 yılında hizmete açıldı. Kültür ve sanat cenneti olan Kadıköy'ün ilgi gören sanat merkezlerinden biri olan karikatür evi, dünya çapında ünlü onlarca karikatürün sergilendiği kalıcı ve geçici sergileriyle dikkat çekiyor. Osmanlı dönemine kadar uzanan zengin koleksiyonlarında çizgi romanlar, gazete karikatür kupürleri, dergiler ve karikatür kitaplarını da inceleme şansı bulabileceğiniz Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde düzenlenen imza günlerine katılabilir, zengin kütüphane ve arşivden faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

51- Kadıköy Balık Pazarı

Caferağa’da Güneşli Bahçe Sokak üzerinde hizmet veren Kadıköy Balıkçı Pazarı, günün her saati oldukça hareketli. Mevsimlik taze balıklar ve deniz ürünleri alabileceğiniz onlarca dükkanın yanı sıra balık restoranları, meyhaneler, eğlence merkezleri ve kafeleriyle ilçenin önemli sosyal alanlarından biri de olan balık pazarında güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Hem keyifli bir alışveriş yapabileceğiniz hem de harika fotoğraflar çekebileceğiniz Kadıköy Balık Pazarı’na kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

52- Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi

Kadıköy'de özellikle yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan biri de 1899 yılında inşa edilen bir tarihi hazinemiz olan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi. Neo Bizans ve Neo Rönesans tarzı çarpıcı mimarisi, devasa kapısı ve etkileyici taş süslemeleri ile dikkat çeken tarihi yapı, hem mimari hem de tarih ve kültür meraklılarını büyülüyor. İç bölümlerini gezebileceğiniz ve dini motiflerle süslü duvar resimlerini inceleyebileceğiniz Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, İstanbul’da düzenlenen inanç turlarının da ana merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

53- Alan Kadıköy

Kadıköy Belediyesi'nin katkılarıyla açılan 400 kişilik Alan Kadıköy, beş tane sahnesi ve sergi salonları ile pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 360 derece kullanılabilen sahnesi ile dikkat çeken ve pek çok uluslararası gösterinin düzenlendiği sanat merkezinde ilginizi çeken tiyatro oyunları, çeşitli sahne performansları ve konserlere katılabilirsiniz. Muhittin Üstündağ Caddesi üzerinde toplu taşıma araçlarıyla veya kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer Alan Kadıköy, haftanın her günü 09:00 ile 23:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

54- Kadıköy Sanat Parkı

Güzel bir akşam yürüyüşü yapabileceğin ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz Kadıköy Sanat Parkı, yıl boyu düzenlenen pek çok önemli festival ve organizasyonla da insanları kendine çekiyor. Feneryolu üzerinde güzel bir konumda yer alan ve özellikle yaz aylarında düzenlenen gençlik festivalleri ile binlerce insanın akın ettiği Kadıköy Sanat Parkı’nın gezi alanlarında birbirinden ilginç heykelleri de yakında inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

55- All Saints Moda Kilisesi

Birçok tarihi kiliseyi gezme şansı bulabileceğiniz Kadıköy'de Moda sahilinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz başka bir etkileyici yapı da All Saints Moda Kilisesi. 1878 yılında inşa edilen ve Yusuf Kamil Paşa Sokak üzerinde yer alan tarihi kilise, aynı zamanda Barış Manço Evi’nin tam karşısında yer aldığı için de sıkça ziyaret ediliyor. Presbiteryenlik inancı doğrultusunda hizmet veren küçük kilise; Gotik tarzdaki vitray pencereleri, çarpıcı taş süslemeleri ve ilginç dini motiflerin sıralandığı iç mekanlarıyla görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

56- Ragıp Paşa Köşkü

Caddebostan sahilinde gezerken hemen dikkatinizi çekecek etkileyici bir yapı olan Ragıp Paşa Köşkü, halk arasında Perili Köşk olarak da biliniyor. 27 dönümlük geniş bir bahçe içerisinde, meşe ağaçları arasında yükselen bembeyaz ahşap mimarisi ile çarpıcı bir manzara sunan asırlık köşk, 1906 yılında Ragıp Sarıca Paşa tarafından Prusyalı ünlü bir mimara inşa ettirilmiş. Mermerleri İtalya'dan döşeme parkeleri ise Viyana'dan özel olarak getirilerek tasarlanan Ragıp Paşa Köşkü, uzun tarihinde defalarca el değiştirmiş. Uzun zamandır kimsenin kalmadığı terkedilmiş köşk, Caddebostan sahilinde gizemli atmosferi ve etkileyici mimarisiyle hala ilgi görmeye devam ediyor.

Konum Linki

57- Caddebostan Dalyan Parkı

146.000 metrekarelik yeşil alanıyla Kadıköy'ün en büyük parklarından biri olan ve İstanbul'un Central Parkı olarak gösterilen Caddebostan Dalyan Parkı, sakin bir ortamda doğal güzellikler ve büyüleyici deniz manzaraları eşliğinde dinlendirici bir gün geçirmek için ideal bir yer. Sahil boyunca uzanan bisiklet ve koşu yolları, yürüyüş parkurları, egzersiz alanları, Avrupa standartlarına göre tasarlanmış çocuk oyun alanları, tenis ve voleybol sahalarıyla ilgi gören park, hafta sonları spor yapmak için de en çok tercih edilen yerlerden. Çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, deniz havası alarak spor yapabileceğiniz Caddebostan Dalyan Parkı’nın kır bahçelerinde de Kadıköy gezinizde güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

58- Hasan Paşa Camii

Kadıköy’de ziyarete edebileceğiniz en güzel camilerden biri olan ve ismini verdiği Hasan Paşa Mahallesi'nde yer alan 1899 yılı yapımı Hasan Paşa Camii; tarih, kültür ve inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri konumunda. Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa tarafından inşa ettirilen tek minareli ve tek şerefeli cami, etkileyici mimarisi ile günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış. Kurbağalıdere Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Hasan Paşa Camii’nin ahşap ve dini motiflerle süslü iç mekanlarında gezebilir, etkileyici taş oymalarıyla dikkat çeken minaresini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

59- Osman Ağa Camii

Kadıköy'ün görülmeye değer tarihi yapılarından biri olan Osman Ağa Camii; inanç, tarih ve kültür turlarıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Padişah I. Ahmet döneminde 1612 yılında inşa edilen etkileyici yapı, 1811 yılında II. Murat döneminde de yenilenmiş. 1878 yılında çıkan büyük bir yangınla harap olan ve aslına uygun olarak tekrar inşa edilen Osman Ağa Camii, tek minareli ve tek şerefeli olarak tasarlanmış klasik bir Osmanlı dönemini mimari şaheseri olarak çok ilgi görüyor. Çarpıcı dış mimarisinin yanı sıra etkileyici iç süslemeleriyle de görülmeye değer bir yapı olan Osman Ağa Camii, özellikle kutsal günler ve dini bayramlarda tamamen doluyor.

Konum Linki

60- Kalamış Atatürk Parkı

Hem şehrin kalabalığından uzaklaşıp hem de çocuklarınızla eğlence zaman geçirmek veya spor yapmak için Kadıköy'ün oksijen depolarından biri olan Kalamış Atatürk Parkı’na da gidebilirsiniz. Marmara Denizi'ne paralel olarak uzanan ve etkileyici deniz manzaraları eşliğinde ilerleyen yürüyüş ve bisiklet yolları, kaykay pisti, köpek gezdirme ve çocuk oyun alanları bulabileceğiniz parkın seyir alanlarından ise sahil kenarına bağlanmış tekne ve sandalların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Spor aletleri ve basketbol sahaları gibi olanaklar da sunulan, çim bahçelerinde manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Kalamış Atatürk Parkı, Kadıköy gezinizde mola vermek için en güzel noktalardan biri.

Konum Linki

61- Suadiye Plajı (Erenköy Halk Plajı)

Caddebostan sahilinin hemen devamında uzanan ve Erenköy Halk Plajı olarak da bilinen Suadiye Plajı, 8 metre genişlik ve 290 metre uzunluğa sahip oldukça küçük bir plaj olmasına rağmen çok ilgi görüyor. İnce kumlu sahili ve tertemiz deniziyle çocuklu ailelerin de denizin tadını çıkarmak için uğrayabileceği Suadiye Plajı, aynı zamanda rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapmak isteyenlerin de ilk uğradığı yerler arasında. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden atıştırmalıklar alabileceğiniz kafelere kadar pek çok imkan bulabileceğiniz plajda duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi olanaklar da sağlanıyor.

Konum Linki

62- İnciburnu Feneri

Kadıköy'de Fenerbahçe Deniz Feneri ile birlikte harika gün batımı manzaraları sunan başka bir önemli yapı da ilçenin simgelerinden biri haline gelen 9 metre yükseklikteki İnciburun Feneri. Bir mendirek üzerinde yer alan fenerin yürüyüş yolunda büyüleyici İstanbul Boğazı ve Kadıköy manzaralarından şahit olabilirsiniz. Özellikle gün doğumu ve gün batımında zamanlarında sunduğu tablo güzelliğinde manzaralarla hem fotoğrafçıları hem de yerli ve yabancı turistlerin kendine çeken İnceburun Feneri, yaklaşık 13 mil uzaklıktan bile görülebiliyor. Günümüzde de hizmet vermeye devam eden İnciburnu Feneri, aynı zamanda İstanbul Boğazı'nın güney sınırını da belirtiliyor.

Konum Linki

63- Bostancı Vapur İskelesi

Kadıköy’ü gezerken mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz etkileyici bir mimari yapı olan tarihi Bostancı Vapur İskelesi, 1912 ile 1913 yılları arasında inşa edilmiş bir şaheser. Dört oda ile tasarlanan iskele binası, günümüze kadar sağlam kalmış etkileyici taş mimarisi ile dikkat çeken iskele, tarihi ve otantik atmosferini hala koruyor. Ahşap bir kubbeyle örtülü olan tarihi iskeleden hem İstanbul Boğazı'nın büyülü manzaralarını izleyebilir hem de etkileyici yapıyı inceleyebilirsiniz. Bostancı Vapur İskelesi’nden Eminönü ve adalar seferleri de hala yapılmaya devam ediyor.

Konum Linki

64- Bostancı Lunapark

Kadıköy’ü gezen çocuklu ailelerin uğramasını önerdiğimiz popüler yerlerden biri olan Bostancı Lunapark, özellikle yaz akşamları çok hareketli. Mehmet Şevki Paşa Caddesi üzerinde toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda hizmet veren devasa lunaparkta her yaştan çocuk için pek çok farklı eğlence sunuluyor. Korku tüneli, zıpzıp, gondol, çarpışan araba, oyun trenleri, kamikaze ve ahtapot gibi onlarca bölümde çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz lunaparkın kafe ve restoranların da mola vererek dinlenebilirsiniz. Hafta içi 14:00 ile 00:30, hafta sonu ise 12:00 ile 00:30 saatleri arasında hizmet veren Bostancı Lunapark’ın ücretsiz otoparkından da faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

65- Söğütlüçeşme Camii

Farklı dinlerden birçok kutsal mekana ev sahipliği yapan Kadıköy'de tarih ve kültür meraklılarının ilgisini çekecek çarpıcı bir yapı da Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde yer alan ve 1959 ile 1963 yılları arasında inşa edilen Söğütlüçeşme Camii. Klasik Osmanlı mimarisini yansıtacak şekilde yay kenarlar, dört köşeli kurşun kaplı kubbelerle iki minareli ve iki şerefeli olarak inşa edilen tarihi cami, halk arasında Kuşdili Camii olarak da biliniyor. Dini motiflerle süslü iç dekorasyonu, çarpıcı taş ve ahşap mimarileri ile görülmeye değer bir mimari eser olan Söğütlüçeşme Camii, kutsal günler ve dini bayramlarda yüzlerce insanı ağırlıyor.

Konum Linki

66- Aziziye Hamamı

Gezinizde Kadıköy'ün en eski hamamlarından biri olan Aziziye Hamamı’nı da yakından görme şansı bulacaksınız. 1860'lı yıllarda Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan tarihi hamamın mimarisi günümüzde bir miktar değişime uğrarsa da yapı, tarihi atmosferini korumayı hala başarıyor. 19. yüzyıl Osmanlı döneminin etkileyici hamamlarından biri olarak gösterilen Aziziye Hamamı, günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Çarpıcı çinilerle süslü iç mekanlarını yakından görme şansı bulabileceğiniz hamam, haftanın her günü saat 09:00 ile 23:00 saatleri arası erkeklere, 08:00 ile 18.30 arası ise kadınlara hizmet veriyor. Sıcaklık, soğukluk soyunma gibi bölümleri bulunan Aziziye Hamamı’nda Kadıköy gezinizden sonra sıcak sularda yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

67- Mahmut Muhtar Paşa Köşkü

Kadıköy'ün görülmeye değer simgesel tarihi hazinelerinden biri olan ve halk arasında Mermer Konak olarak bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü; tarih, kültür ve mimari meraklılarının yakından görmesi gereken şaheserlerden biri. 1870 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olan, etkileyici mimarisi ve ahşap süslemeleriyle ilgi gören köşk, yapıldığı dönemde Kadıköy'ün en etkileyici mimari yapısıydı. Neo Klasik mimari tarzla dikdörtgen planlı olarak inşa edilen ve Osmanlı dönemi klasik köşk örneklerinin en güzellerinden biri olarak gösterilen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’ne Moda Caddesi’nde yürüyüş yaparken kolayca uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

68- Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Tarih ve kültür meraklılarının Kadıköy'de ziyaret edebileceği etkileyici müzelerden biri de ismini verdiği Kazım Karabekir Paşa Sokak üzerinde yer alan ve zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken Kazım Karabekir Paşa Müzesi. Kurtuluş Savaşı'nın önemli kahramanlarından biri olan Kazım Karabekir'in Erenköy semtindeki tarihi evinin aslına uygun olarak restore edilmesiyle hizmete açılan müze, 2005 yılından beri binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Dört kata yayılan çarpıcı koleksiyonlarda Kazım Karabekir Paşa’nın kişisel eşyalarından madalyalara, antika silahlar ve hatıra fotoğraflarından etkileyici üniformalara kadar 3500’den fazla objeyi yakından görebilirsiniz. Müzeyi, salı ve perşembe günleri saat 09:30 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edebilir ve Kurtuluş Savaşı dönemine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

69- Kadıköy Sanatçılar Sokağı (Ali Suavi Sokağı)

Bahariye Caddesi'nin en ünlü sokaklarından biri olan Ali Suavi Sokağı, yenilenerek ve ismi değiştirilerek Kadıköy Sanatçılar Sokağı olarak hizmete açıldı. Birbirinden güzel el sanatı ürünlerinin sıralandığı onlarca tezgah arasında güzel bir alışveriş yapmak için uğrayabileceğiniz sokağın her iki tarafında 50'den fazla stant bulunuyor. Kara kalem ve yağlı boya tablolardan cam işlemeler, bakır ürünleri, çömlekler ve eğlenceli karikatürlere kadar yüzlerce eseri bir arada bulabileceğiniz Kadıköy Sanatçılar Sokağı, yıl boyu düzenlenen konserler ve sergilerle de çok ilgi görüyor.

Konum Linki

70- Afife Batur Kütüphanesi

Kadıköy'ün en etkileyici mimari yapılarından biri olan Müze Gazhane içerisinde hizmet veren Afife Batur Kütüphanesi, Akademisyen, mimar ve yazar Prof. Dr. Afife Batur’dan ismini alıyor. Bilim, tarih, mimarlık, felsefe ve sosyoloji gibi pek çok farklı alanda 10.000’den fazla kitaba ev sahipliği yapan etkileyici kütüphane, güzel binası ve zengin dijital arşivleriyle de çok ilgi görüyor. Müze Gazhane’nin birbirinden ilginç bölümlerini gezerken 7 gün 24 saat hizmet veren Afife Batur Kütüphanesi’ne de uğramayı unutmayın.

Konum Linki

71- Fenerbahçe Adası

Kadıköy'de kesinlikle gezmenizi önerdiğimiz en popüler yerlerden biri de Fenerbahçe Burnu üzerinde yemyeşil bir alanı kapsayan Fenerbahçe Adası. Marmara Denizi'ne uzanan Fenerbahçe Burnu’nun kara bağlantısı keserek küçük bir ada haline gelmesiyle oluşan adada Fenerbahçe Spor Kulübü'nün dinlenme tesisleri de hizmet veriyor. Küçük adada İstanbul Boğaz manzaraları eşliğinde dinlenebileceğiniz kır bahçeleri, ada boyunca uzanan yürüyüş yolları, Fenerbahçe Parkı'nın çiçekli bahçeleri ve seyir teraslarında güzel zaman geçirebilirsiniz. Kadıköy'ün simgelerinden biri olan 1856 yılı yapımı Fenerbahçe Deniz Feneri’ni de yakından görebileceğiniz Fenerbahçe Adası’nda büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri de tadabilirsiniz.

Konum Linki

72- Akla Kara Tiyatrosu

Kadıköy’ün bilinen tiyatrolarından biri de 2011 yılında Haldun Dormen'in direktörlüğünde hizmete başlayan Akla Kara Tiyatrosu. İlçenin en hareketi caddelerinden Bahariye Caddesi üzerinde yer alan ve 10 yıldır pek çok önemli tiyatro eserinin sahnelendiği tiyatrosunda yıl boyu pek çok farklı alanda workshoplar, atölyeler, seminerler ve söyleşilere de gerçekleştiriliyor. Caferağa’da Akyıldız Pasajı içerisinde hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebileceğiniz güzel bir konumda yer alan Akla Kara Tiyatrosu’nun etkinlik takvimine de Kadıköy gezinizden önce göz atabilirsiniz.

Konum Linki

73- Galip Paşa Camii

Bağdat Caddesi’ni gezerken dikkatinizi çekecek tarihi yapılardan biri olan Galip Paşa Camii, 1899 yılından günümüze kalmış bir tarihi yapı. Hem Abdülaziz hem de II. Abdülhamit'in nazırlığını yapan Galip Paşa tarafından inşa ettirilen ve ismini de buradan alan etkileyici cami, eklektik mimari tarzı ile diğer Osmanlı dönemi klasik camilerinden ayrılıyor. Türk hat sanatı örnekleriyle süslenmiş iç mekanlarını gezebileceğiniz Galip Paşa Camii, kalem işi nakışları ve vaaz kürsüsünün ahşap süslemeleriyle de sanat tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi hazinelerimizden biri.

Konum Linki

74- Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Osmanağa Mühürdar Caddesi üzerinde ziyaret edebileceğiniz başka bir tarihi hazine olan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, 1694 yılından günümüze kalan çarpıcı bir yapı. Kapalı Yunan haçı mimari tarzında inşa edilen Rum Ortodoks kilisesinin avlusunu süsleyen 19. yüzyıl dönemine ait metal stelleriyle de dikkat çekiyor. Çarpıcı dini motifler ve duvar resimleriyle süslü iç mekanlarını da gezebileceğiniz Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, her yıl 16 Eylül'de Yortu Günü kutlamalarına da ev sahipliği yapıyor. Tarihi kilise, pazar günleri 08:30 ile 13:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konum Linki

75- Fenerbahçe Deniz Feneri

Kadıköy’ü gezerken görebileceğiniz simgesel yapılardan biri de Fenerbahçe Burnu üzerinde büyüleyici bir manzara sunan ve semte ismini veren Fenerbahçe Deniz Feneri. İlk olarak Bizans döneminde Tanrıça Hera adına bir tapınak olarak inşa edilen tarihi fener, 1837 yılında II. Mahmut döneminde yenilenerek günümüzdeki halini aldı. 21 metre yükseklikte olan ve iki ayrı kattan oluşan Fenerbahçe Deniz Feneri, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu çarpıcı manzarasıyla kartpostalları süslüyor. Uzun tarihinde pek çok önemli olaya sahne olan deniz feneri, günümüzde de Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerde ışıklandırılarak İstanbul’un etkileyici manzarasını tamamlıyor.

Konum Linki

76- Surp Takavor Kilisesi

Caferağa semtinde Mukadderhane Caddesi üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan Surp Takavor Ermeni Kilisesi, Kadıköy'ün asırlık tarihi hazinelerinden biri. İlk olarak 1700’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen ve 1800'lü yıllarda birkaç kez aslına uygun olarak yenilenen kiliseye 2007 yılında etkileyici bir çan kulesi de eklendi. Tarihi kilise, 2011 yılında yapılan onarımlarla ise günümüzdeki halini aldı. Etkileyici dini motiflerle süslü iç bölümlerini gezme şansı bulabileceğiniz Surp Takavor Kilisesi, güzel dış mimarisi ve ilginç çan kulesiyle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Konum Linki

77- Filizli Köşk

Pek çok tarihi konağı ev sahipliği yapan Kadıköy’ün etkileyici yapılarından biri olan Filizli Köşk, Göztepe semtinde görülmeye değer bir manzara sunuyor. 19. yüzyılda Art Nouveau tarzında inşa edilen köşk; rengarenk çiçek bahçeleri, asırlık meşe ve çam ağaçları arasında tarihi atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış. Padişah Abdülhamid'in sekreteri Tahsin Paşa tarafından inşa ettirilen Filizli Köşk, üç katlı olarak tasarlanmış ve el yapımı ahşap süslemelerle bir sanat eserini andırıyor. Aslına uygun olarak restore de edilen tarihi yapı, günümüzde Türk Parlamenter Birliği'nin sosyal tesisi olarak hizmet veriyor.

Konum Linki

78- Arif Hikmet Paşa Köşkü

Ethem Efendi Caddesi'nde dikkat çeken bir tarihi yapı olan Arif Hikmet Paşa Köşkü, tarih ve mimari meraklarını ziyaret edebileceği Kadıköy hazinelerinden biri. 1900 yılında ünlü bir İtalyan mimar tarafından inşa ettirilen ve ismini Bahriye Nazırı Arif Hikmet Paşa’dan alan etkileyici köşk, geniş bir çiçek bahçesi içerisindeki çarpıcı manzarasıyla ünlü. El yapımı ahşap oymalarla süslü balkonları, günümüze kadar ulaşan selamlık bölümü ve sivri kırma çatısıyla görülmeye değer bir Osmanlı dönemi mimari eseri olan Arif Hikmet Paşa Köşkü’nü Kadıköy'ü keşfe çıkarken yakından görebilir, çiçekler arasında yükselen köşkün güzel fotoğraflarına çekebilirsiniz.

Konum Linki

79- Hemdat İsrael Sinagogu

1899 yılında Haydarpaşa'da inşa edilen ve İstanbul'un en eski sinagoglarından biri olan Hemdat İsrael Sinagogu, Kadıköy gezen yabancı turistlerin sıkça uğradığı yerler arasında. Sultan Abdülhamit'in izniyle inşa ettirilen ve etkileyici mimarisinin yanı sıra çarpıcı dini motifler ve özel aydınlatmalarla süslü iç mekanlarıyla da dikkat çeken Hemdat İsrael Sinagogu, Kadıköy’ün tarihi atmosferine tamamlayan çarpıcı yapılardan biri. Hahambaşının izniyle veya inanç ve tarih turlarıyla Hemdat İsrael Sinagogu’nun iç bölümlerini de gezebilirsiniz.

Konum Linki

80- Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi (TESAK)

Birinci ulusal mimarlık döneminin en güzel eserlerinden biri olarak gösterilen tarihi bir konağın 1995 yılında aslına uygun olarak restore edilmesiyle 2015 yılında hizmete başlayan Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi, zengin koleksiyonlarıyla ilgi çekiyor. Asırlık konağın dönem mobilyalarıyla süslü odalarında Kadıköy’ün tarih, kültür, edebiyat ve sanat dünyasını yansıtan fotoğraf negatifleri arşivi, süreli yayınlar, görsel materyaller ve binlerce kitap sergileniyor. Müze, aynı zamanda pek çok önemli bilimsel toplantı, konferans, seminer ve söyleşiye de ev sahipliği yapıyor. Pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 19:00 saatleri arasında Rıhtım Caddesi üzerinde yer alan Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

81- Tevhide Hanım Köşkü

Caddebostan sahilini süsleyen ünlü Ragıp Paşa Köşkü’nü de yaptıran Ragıp Sarıca Paşa tarafından kızı Tevhide için inşa ettirilen Tevhide Hanım Köşkü, Cemil Topuzlu Caddesi'ne bakan konumda çarpıcı bir manzara sunuyor. 8 dönümlük geniş bir yeşil bahçe içerisinde dört katı olarak tasarlanan asırlık köşk; bembeyaz mimarisi ve etkileyici el yapımı ahşap süslemeleriyle dikkat çekiyor. Sultan II. Abdülhamit döneminde 1906 yılında inşa edilen, 10 odaya sahip olan ve 1500 m2 alana yayılan Tevhide Hanım Köşkü, Caddebostan sahilinin manzarasını süsleyen en güzel tarihi hazinelerimizden biri.

Konum Linki

82- Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi

Ali Suavi Sokak üzerinde hemen dikkatinizi çekecek olan etkileyici bir tarihi yapı da Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi. 1890 yılında ahşap olarak tasarlanan ve 1911 yılında tekrar inşa edilerek ibadete açılan Ermeni kilisesi, etkileyici taş oymalarla süslü dış mekanının yanı sıra özel aydınlatmalar ve dini motiflerle süslü iç bölümleriyle de görülmeye değer güzellikte. İnanç ve kültür turlarının önemli adreslerinden biri olan Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi, Kadıköy’ün önemli tarihi kiliselerinden biri.

Konum Linki

83- Haydarpaşa Protokol Camii

Haydarpaşa Garı'nın hemen yanında 1998 yılında hizmete açılan Haydarpaşa Protokol Camii, Barok ve klasik Osmanlı mimari özelliklerini bir arada görebileceğiniz ilginç tasarımıyla dikkat çekiyor. Kadıköy’ün en yeni mimari eserlerden biri olan ve geleneksel motiflerle süslü iç mekanlarıyla da ilgi gören cami, Sultan 3. Murat dönemimde yaptırılan ve gar binası yapılırken yıkılan tarihi Haydarpaşa Camii’nin bulunduğu alan üzerinde yer alıyor. Bulunduğu konumdan hem Haydarpaşa Garı hem de İstanbul Boğazı’nın en güzel manzaralarına şahit olabileceğiniz Haydarpaşa Protokol Camii’nin huzurlu atmosferinde de küçük bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

84- Assumption Kilisesi

Kadıköy’de gezebileceğiniz en güzel ve bölgenin en büyük kilisesi olan Assumption Kilisesi, Moda semtinde görülmeye değer bir manzara sunuyor. İstanbul'un en dikkat çeken Fransız Katolik kiliselerinden biri de olan ve 1865 yılında inşa edilen asırlık kilise; etkileyici çan kulesi, özel aydınlatmaları, çarpıcı dini motiflerle süslenmiş tavan ve duvarlarıyla sanat tutkunlarının da ilgisini çekecek yapılardan biri. Hafta içi günlerde Türkçe ve Fransızca olarak ayinlerin düzenlendiği Assumption Kilisesi, görkemli mimarisiyle hem tarih ve kültür hem de mimari meraklılarının görmesi gereken eserler arasında.

Konum Linki

85- Kemal Tahir Müzesi

Kadıköy'de tarih, sanat ve kültür meraklılarının sıkça uğradığı yerlerden biri de Suadiye’de güzel bir konumda yer alan Kemal Tahir Müzesi. Ünlü yazar ve senarist Kemal Tahir'in yıllarca yaşadığı evinin aslına uygun olarak restore edilmesiyle ziyarete açılan müzenin dönem mobilyalarıyla süslü etkileyici odalarında yazarın eserleri, bilinmeyen çalışmaları, daktilosu, gözlükleri, piposu, saatleri ve fotoğrafları gibi kişisel eşyalarını yakından görebilirsiniz. Kemal Tahir Müzesi’ni gezerken 9000 el yazması kitapla ziyaretçilerini büyüleyen devasa kütüphaneyi de incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

Kadıköy'de gezilecek yerler listemiz sona erdi. Dilerseniz İstanbul'da gezilecek yerler içeriğimizi de okuyarak şehrin tamamını keşfedebilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
117 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar