Euro kullanmadan gezebileceğin Avrupa ülkeleri

bengisarihan

Uzun zamandır ertelediğin Avrupa seyahatine çıkmaya ne dersin? Eğer yurt dışı seyahatlerini özlediysen ancak kur farkından dolayı bir türlü bütçeni ayarlayamıyorsan hiç üzülme. Çünkü senin için hazırladığım alternatif Avrupa ülkelerinde uzun zamandır hayalini kurduğun o seyahate çıkabilirsin. İşte kur farkının az olduğu, dolayısıyla ekonomik seyahat imkanı sunan, Euro kullanmadan gezebileceğin o Avrupa ülkeleri.

İçindekiler

1 – Ukrayna

ukrayna kiev

Lviv, Odessa ve Kiev gibi şehirleri ile çok sevilen tatil destinasyonlarından biri olan Ukrayna, ziyaretçilerine uygun fiyatlı bir Avrupa seyahati vadediyor. Tarihi rotaları, parkları ve eğlence dolu gece hayatı ile çok keyifli bir tatil imkanı sunan Ukrayna’yı avantajlı konuma getiren şeylerden biri de T.C. vatandaşlarından vize istemiyor oluşu. Hatta ülkeye pasaport ya da vize olmadan çipli yeni kimlik kartın ile giriş yapabiliyorsun. Ukrayna’da para birimi olarak Grivna kullanılıyor ve kasım 2021 itibarıyla 1 TL 2,58 Ukrayna Grivnası ediyor. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti Kiev çoğu Avrupa şehrine göre ekonomik oluşu ile dikkat çekiyor. Eğer sen de bir Ukrayna seyahati planlıyorsan Kiev, Odessa, Harkov ya da Lviv’e uçak bileti alman yeterli.

Seni etkileyici meydanların karşılayacağı başkent Kiev’de Aziz Sofya Katedrali, Bağımsızlık Meydanı, Ukrayna Ulusal Çernobil Müzesi, Andrevski Yokuşu ve Ukrayna Tarihi Müzesi’ni mutlaka görmelisin. Opera House, Lviv High Castle, Lviv Museum of Folk Architecture, Lychakiv Mezarlığı ve Rynok Meydanı ise Lviv seyahatinde görmen gereken yerlerden bazıları. Odessa’da ise Potemkin Zırhlısı filmi ile ünü dünyaya yayılan Potemkin Merdivenleri, Deribasovskaya Caddesi, Odessa Opera Binası ve ilgi çekici müzeler seni bekliyor. Ülke hakkında daha detaylı bilgi için Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmen gereken 6 şey yazıma göz atmayı unutma.

2 – Bosna Hersek

saraybosna

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Bosna Hersek, vizesiz seyahat edebileceğin bir diğer ülke. Özellikle Balkan turlarının favori rotalarından olan Bosna Hersek, tarihi, kültürel değerleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Bosna Hersek ziyaretlerinin büyük bir kısmı başkent Saraybosna ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Mostar’a yapılıyor. Ülkemizin pek çok şehrinden başkent Saraybosna’ya direkt uçuş gerçekleştiriliyor.  Ülkenin para birimi olan Bosna Hersek Markı’nın sembolü BAM ve KM olarak gösteriliyor. 2021 kasım ayında 1 TL 0,16 Bosna Hersek Markı ediyor. Hal böyle olunca Bosna Hersek Euro kullanılan ülkelere kıyasla daha avantajlı bir seyahat imkanı sunuyor. Sen de uygun fiyatlı bir Saraybosna uçak bileti ile ülkeye vizesiz ve bütçe dostu bir seyahat gerçekleştirebilirsin.

Seyahatinde Saraybosna’nın yanı sıra Mostar şehrini de ziyaret etmelisin. Saraybosna’da Başçarşı’yı, Latin Köprüsü’nü, Ulusal Kütüphane’yi; Mostar da ise Mostar Köprüsü’nü, Eski Köprü Müzesi’ni, Savaş Fotoğraf Sergisi’ni ve Zrinjevac Parkı’nı mutlaka görmelisin.

3 – Sırbistan

belgrad

Vizesiz uygun fiyatlı Avrupa seyahatinden bahsedince ilk akla gelen yer hiç şüphesiz Sırbistan oluyor. Her yıl yaz, kış fark etmeden ülkemizden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Sırbistan, lezzetli mutfağı, tarihi yapıları ve kültürel çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Çoğunlukla Sırbistan gezileri başkenti Belgrad şehrine yapılıyor. Para birimi Sırp Dinarı olan Sırbistan’da 2021 kasımda 1 TL 9,61 Sırp Dinarı ediyor. Sen de Euro kullanma ya da vize alma zorunluluğu olmadan keyifli bir Avrupa tatili yapmak istersen hemen şimdi Belgrad uçak bileti alabilirsin.

Eski ve yeni olmak üzere iki ayrılan Belgrad’da tarihi rotalar eski şehir sınırlarında yer alıyor. Doğal Bilim Müzesi, Ulusal Müze, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi gibi gezi rotaları ile Belgrad sana hayallerinin ötesinde bir seyahat tecrübesi vadediyor.

4 – Makedonya

ohrid

Balkan yemekleri ve gelenekleri ile Türk kültürüne çok yakın ülkelerden biri olan Makedonya’ya, Euro kullanmadan uygun fiyatlı bir seyahat gerçekleştirebilirsin. Ülke özellikle de ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında çok keyifli bir tatil adresi haline geliyor. Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı. Kasım 2021 itibarıyla 1 TL 5,16 Makedonya Dinarı’na eş değer. Ayrıca ülkeye herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan pasaportunla giriş yapabiliyorsun. Covid-19 döneminde aşı pasaportu ile seyahat edebildiğin ülkelerden biri olması da büyük kolaylık sağlıyor. Dilersen Aşı pasaportu ile gidebileceğin vizesiz Avrupa ülkeleri yazımdan aşı pasaportu ile seyahat edebileceğin ülkeler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin.

Başkent Üsküp başta olmak üzere Ohrid, Bitola ve Tetovo gibi şehirler Makedonya’da turistlerin en sık ziyaret ettiği destinasyonlar arasında. Üstelik ülkeye yalnızca kültür turu değil birbirinden lezzetli yemeklerini denemek üzere gastronomi seyahati de gerçekleştirebilirsin. Bahar aylarında bambaşka bir güzelliğe bürünen Ohrid Gölü ve Matka Kanyonu ise gezi listende mutlaka yer almalı.

5 – Gürcistan

tiflis

Artvin ile sınır komşusu olan Gürcistan, hava ve kara yolu ile seyahat edilebileceğin ülkelerden biri. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından yıl boyunca sık sık ziyaret edilen ülkeye, otobüs, uçak ya da özel aracınla ulaşım sağlayabiliyorsun. Kara yolunu kullanacaklar genellikle Türkiye sınıra en yakın şehir olan Batum’u tercih ediyor. Uçak yolculukları ise hem Batum hem de Tiflis havalimanlarına yapılabiliyor. Gürcistan’ın para birimi Lari. Kasım 2021’de 1 TL 0,30 Gürcistan Larisi ediyor. Ülkenin T.C. vatandaşlarından vize hatta pasaport dahi istememesi Gürcistan seyahatini çok daha kolay hale getiriyor. Gürcistan’a giriş yapabilmen için çipli kimlik kartına sahip olman yeterli.

Çok sayıda medeniyetin izine rastlayacağın Tiflis’te Narika Kalesi, Barış Köprüsü, Rike Park, Meidan Bazaar’ı seyahat planına dahil edebilirsin. Batum ziyaretinde ise Piazza’yı, St. Nicholas Kilisesi’ni, Astronomik Saat’i ve Avrupa Meydanı’nı görmeden tatilini bitirmemeni tavsiye ederim.

6 -  Belarus

minsk

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Belarus diğer bir ismi ile Beyaz Rusya, suç oranının düşüklüğü ile dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olma özelliğine sahip. Bu sayede kentlerinden kırsalına kadar sokak ya da parklarında günün her saati herhangi bir güvenlik kaygısı olmadan dolaşabiliyorsun. Ülke ziyaretleri çoğunlukla başkent, aynı zamanda en gelişmiş şehirlerinden biri olan Minsk’e yapılıyor. Belarus’a girişte T.C. vatandaşlarından vize talep edilmiyor. Yalnızca Belarus’ta geçerli olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırman yeterli oluyor. Para birimi Belarus Rublesi ve 2021 kasım ayında 1 TL 0,23 Belarus Rublesi yapıyor.

Tarihi kiliseleri, katedralleri, parkları ve müzeleri ile başkent Minsk’te seni dolu dolu bir gezi planı bekliyor. Minsk gezilecek yerler ve daha fazlası için Minsk hakkında bilmen gereken 12 şey yazıma bir göz atabilirsin. Turistler tarafından en sık ziyaret edilen şehri Minsk olmakla birlikte diğer gelişmiş şehirleri olan Brest ve Gomel de seyahat için tercih edilebiliyor. Özellikle de kaleleri ve müzeleri ile bir hayli dikkat çeken Brest, ülkenin Minsk’ten sonra en fazla ziyaretçi ağırlayan şehri.

7 – Arnavutluk

durres

Ekonomik bir seyahat rotası olan Arnavutluk, yaz aylarında Durres ve Saranda gibi birbirinden keyifli sahil kentleri deniz tatili imkanı sunarken, sonbahar ve bahar aylarında ziyaretçilerine başkenti Tiran’da tarihi bir deneyim yaşatıyor. Para birimi Arnavutluk Leki olan ülke, girişlerde T.C. vatandaşlarından vize talep etmiyor ve pandemi süresince aşı pasaportu ile seyahat imkanı sunuyor. Kasım 2021’de 1 TL 10,14 Arnavutluk Leki ediyor. Dolayısıyla ülkede bütçeni sarsmayacak bir tatil yapabiliyorsun. Turistler çoğunlukla seyahatlerini başkent Tiran’a gerçekleştiriyor.

Tiran’da İskender Bey Meydanı, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi tarihi rotaları ziyaret ederek unutulmaz bir kültür turuna çıkabilirsin. İyonya ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülke yaz aylarında ise misafirlerini daha çok Durres, Ksamil, Saranda, Vlore ve Dhermi gibi destinasyonlarda ağırlıyor. Başkent Tiran’a en yakın plaj ise Durres şehrinde yer alıyor. Bu sebeple de Durres sezon boyunca çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

8 – Azerbaycan

bakü

Yıl boyunca Türkiye’den iş ya da seyahat amaçlı ziyaretçi ağırlayan Azerbaycan, bize yakın gelen kültürü ile yıllardır sevilen bir seyahat rotası. Azerbaycan’a ülkemizden vize ya da pasaport olmadan yalnızca çipli kimlik kartı ile ziyaret edilebiliyor. Bu da ülkeyi hem ekonomik hem de kolay ulaşılabilir konuma getiriyor. Ülkede para birimi olarak Azerbaycan Manatı kullanılıyor ve kasım 2021’de 1 TL 0,16 Azerbaycan Manatı ile eş değer durumda.

Kültür ve sanatın oldukça geliştiği başkent Bakü ülkenin en önemli cazibe merkezlerinden biri. Turistik gezilerin büyük bir kısmı da Bakü’ye gerçekleştiriliyor. Modern mimariye sahip Bakü’de seni Şirvanşahlar Sarayı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve İçerişehir gibi turistik duraklar bekliyor. Unutmadan hemen ekleyeyim pandemi boyunca ülkeyi ziyaret etmek istiyorsan aşı sertifikasına sahip olman gerekiyor.

9 – Romanya

bükreş

Son yıllarda popüler seyahat rotası olma yolunda hızla ilerleyen Romanya, ihtişamlı tarihi yapılara ve göz alıcı bir doğal güzelliğe sahip olması ile dikkat çekiyor. Ülkede para birimi olarak Rumen Leyi kullanılıyor. Kasım 2021 itibarıyla ise 1 TL 0,41 Rumen Leyi yapıyor. Euro kullanılan Avrupa ülkelerine kıyasla uygun fiyatlı bir gezi olanağı sunan ülkeye talep daha çok artmadan hemen bir tatil planı yapabilirsin. Yalnız şunu da belirtelim Romanya’ya girişlerde T.C. vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunuyor. Peki Romanya’da nereye gitmeli? Tabii ki ülkenin başkenti ve aynı zamanda en hareketli şehri olan Bükreş’e!

Eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Bükreş, aynı zamanda sarayları, müzeleri, parkları ve meydanları ile ünlü. Özellikle gezilecek yerlerin büyük bir bölümü Eski Şehir (Old Town) olarak geçen bölümde yer alıyor. Şehirde olabildiğince fazla saray, park ve müze gezmeni tavsiye ederim. Eğer vaktin varsa turlara katılarak Transilvanya’da yer alan meşhur Drakula’nın Şatosu’nu ziyaret edebilir, seyahatine farklı bir deneyim katabilirsin.

10 - Macaristan

budapeşte

Schengen Vizesi ile seyahat edebileceğin ülkelerden biri olan Macaristan, Avrupa Birliği’nde yer almasına rağmen kendi para birimini kullanıyor. Para birimi Macar Forinti olan ülkede 1 TL 29,73 Macar Forinti (kasım 2021) ediyor. Sen de eğer bir Schengen Vizesi’ne sahipsen ve uygun fiyatlı bir tatil hayali kuruyorsan bu kez tercihini Macaristan’dan yana kullanabilirsin. Ülkenin en fazla ziyaret edilen şehri aynı zamanda başkenti olan Budapeşte oluyor. Budapeşte gezilecek yerleri, mimari dokusu ve sıcacık atmosferi ile ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor.

Tuna Nehri’nin bir kısmında Buda, diğer kısmında ise Peşte bölümlerinin yer aldığı büyüleyici bir şehir Budapeşte. Şehrin Buda bölümündeki barok ve gotik mimari dikkati üzerine çekerken, Peşte kısmında yüzyıllara meydan okuyan yapılar seni karşılayacak. Meydanları, köprüsü, parlamento binası ve daha nicesi ile Tuna Nehri’nin çevresinde kurulu bu güzel şehir yalnızca bir uçak bileti uzağında.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar