Euro kullanmadan gezebileceğin Avrupa ülkeleri

busraguzeller

Uzun zamandır ertelediğin Avrupa seyahatine çıkmaya ne dersin? Eğer yurt dışı seyahatlerini özlediysen ancak kur farkından dolayı bir türlü bütçeni ayarlayamıyorsan hiç üzülme. Çünkü senin için hazırladığım alternatif Avrupa ülkelerinde uzun zamandır hayalini kurduğun o seyahate çıkabilirsin. İşte kur farkının az olduğu, dolayısıyla ekonomik seyahat imkanı sunan, Euro kullanmadan gezebileceğin o Avrupa ülkeleri.

İçindekiler

1 – Bosna Hersek

saraybosna

Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan Bosna Hersek, vizesiz seyahat edebileceğin ülkelerden biri. Özellikle Balkan turlarının favori rotalarından olan Bosna Hersek, tarihi, kültürel değerleri ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Bosna Hersek ziyaretlerinin büyük bir kısmı başkent Saraybosna ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Mostar’a yapılıyor. Ülkemizin pek çok şehrinden başkent Saraybosna’ya direkt uçuş gerçekleştiriliyor.  Ülkenin para birimi olan Bosna Hersek Markı’nın sembolü BAM ve KM olarak gösteriliyor. 2023 ağustos ayında 1 TL 0,066 Bosna Hersek Markı ediyor. Hal böyle olunca Bosna Hersek Euro kullanılan ülkelere kıyasla daha avantajlı bir seyahat imkanı sunuyor. Sen de uygun fiyatlı bir Saraybosna uçak bileti ile ülkeye vizesiz ve bütçe dostu bir seyahat gerçekleştirebilirsin.

Seyahatinde Saraybosna’nın yanı sıra Mostar şehrini de ziyaret etmelisin. Saraybosna’da Başçarşı’yı, Latin Köprüsü’nü, Ulusal Kütüphane’yi; Mostar da ise Mostar Köprüsü’nü, Eski Köprü Müzesi’ni, Savaş Fotoğraf Sergisi’ni ve Zrinjevac Parkı’nı mutlaka görmelisin.

Mostar Köprüsü ile ilgili detaylı bilgileri keşfetmek istersen Mostar Köprüsü hakkında merak edilen her şey içeriğimizi okuyabilirsin. 

Bosna Hersek pahalılık endeksi

Kapuçino: 40 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 750 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 150 TL

2 – Sırbistan

belgrad

Vizesiz uygun fiyatlı Avrupa seyahatinden bahsedince ilk akla gelen yerlerden biri de hiç şüphesiz Sırbistan oluyor. Her yıl yaz, kış fark etmeden ülkemizden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Sırbistan, lezzetli mutfağı, tarihi yapıları ve kültürel çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Çoğunlukla Sırbistan gezileri başkent Belgrad şehrine yapılıyor. Para birimi Sırp Dinarı olan Sırbistan’da 2023 ağustosta 1 TL 3,96 Sırp Dinarı ediyor. Sen de Euro kullanma ya da vize alma zorunluluğu olmadan keyifli bir Avrupa tatili yapmak istersen hemen şimdi Belgrad uçak bileti alabilirsin.

Eski ve yeni olmak üzere iki ayrılan Belgrad’da tarihi rotalar eski şehir sınırlarında yer alıyor. Doğal Bilim Müzesi, Ulusal Müze, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi gibi gezi rotaları ile Belgrad sana hayallerinin ötesinde bir seyahat tecrübesi vadediyor.

Sırbistan Hersek pahalılık endeksi

Kapuçino: 55 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.000 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 250 TL

3 – Makedonya

ohrid

Balkan yemekleri ve gelenekleri ile Türk kültürüne çok yakın ülkelerden biri olan Makedonya’ya, Euro kullanmadan uygun fiyatlı bir seyahat gerçekleştirebilirsin. Ülke özellikle de ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında çok keyifli bir tatil adresi haline geliyor. Makedonya’nın para birimi Makedonya Dinarı. Ağustos 2023 itibarıyla 1 TL 2,08 Makedonya Dinarı’na eş değer. Ayrıca ülkeye herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan pasaportunla giriş yapabiliyorsun. 

Başkent Üsküp başta olmak üzere Ohrid, Bitola ve Tetovo gibi şehirler Makedonya’da turistlerin en sık ziyaret ettiği destinasyonlar arasında. Üstelik ülkeye yalnızca kültür turu değil birbirinden lezzetli yemeklerini denemek üzere gastronomi seyahati de gerçekleştirebilirsin. Bahar aylarında bambaşka bir güzelliğe bürünen Ohrid Gölü ve Matka Kanyonu ise gezi listende mutlaka yer almalı.

Makedonya pahalılık endeksi

Kapuçino: 45 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 740 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 170 TL

4 – Gürcistan

tiflis

Artvin ile sınır komşusu olan Gürcistan, hava ve kara yolu ile seyahat edilebileceğin ülkelerden biri. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından yıl boyunca sık sık ziyaret edilen ülkeye, otobüs, uçak ya da özel aracınla ulaşım sağlayabiliyorsun. Kara yolunu kullanacaklar genellikle Türkiye sınıra en yakın şehir olan Batum’u tercih ediyor. Uçak yolculukları ise hem Batum hem de Tiflis havalimanlarına yapılabiliyor.

Uçak Bileti

Gürcistan’ın para birimi Lari. Ağustos 2023'te 1 TL 0,096 Gürcistan Larisi ediyor. Ülkenin T.C. vatandaşlarından vize hatta pasaport dahi istememesi Gürcistan seyahatini çok daha kolay hale getiriyor. Gürcistan’a giriş yapabilmen için çipli kimlik kartına sahip olman yeterli.

Çok sayıda medeniyetin izine rastlayacağın Tiflis’te Narika Kalesi, Barış Köprüsü, Rike Park, Meidan Bazaar’ı seyahat planına dahil edebilirsin. Batum ziyaretinde ise Piazza’yı, St. Nicholas Kilisesi’ni, Astronomik Saat’i ve Avrupa Meydanı’nı görmeden tatilini bitirmemeni tavsiye ederim.

Gürcistan pahalılık endeksi

Kapuçino: 80 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.000 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 300 TL

5 – Arnavutluk

durres

Ekonomik bir seyahat rotası olan Arnavutluk, yaz aylarında Durres ve Saranda gibi birbirinden keyifli sahil kentleriyle deniz tatili imkanı sunarken, sonbahar ve bahar aylarında ziyaretçilerine başkenti Tiran’da tarihi bir deneyim yaşatıyor. Para birimi Arnavutluk Leki olan ülke, girişlerde T.C. vatandaşlarından vize talep etmiyor ve pandemi süresince aşı pasaportu ile seyahat imkanı sunuyor. Temmuz 2023'te 1 TL 3,47 Arnavutluk Leki ediyor. Dolayısıyla ülkede bütçeni sarsmayacak bir tatil yapabiliyorsun. Turistler çoğunlukla seyahatlerini başkent Tiran’a gerçekleştiriyor.

Tiran’da İskender Bey Meydanı, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi gibi tarihi rotaları ziyaret ederek unutulmaz bir kültür turuna çıkabilirsin. İyonya ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülke yaz aylarında ise misafirlerini daha çok Durres, Ksamil, Saranda, Vlore ve Dhermi gibi destinasyonlarda ağırlıyor. Başkent Tiran’a en yakın plaj ise Durres şehrinde yer alıyor. Bu sebeple de Durres sezon boyunca çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

Arnavutluk pahalılık endeksi

Kapuçino: 45 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.150 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 230 TL

6 – Azerbaycan

bakü

Yıl boyunca Türkiye’den iş ya da seyahat amaçlı ziyaretçi ağırlayan Azerbaycan, bize yakın gelen kültürü ile yıllardır sevilen bir seyahat rotası. Azerbaycan’a ülkemizden vize ya da pasaport olmadan yalnızca çipli kimlik kartı ile ziyaret edilebiliyor. Bu da ülkeyi hem ekonomik hem de kolay ulaşılabilir konuma getiriyor. Ülkede para birimi olarak Azerbaycan Manatı kullanılıyor ve kasım 2023'te 1 TL 0,063 Azerbaycan Manatı ile eş değer durumda.

Kültür ve sanatın oldukça geliştiği başkent Bakü ülkenin en önemli cazibe merkezlerinden biri. Turistik gezilerin büyük bir kısmı da Bakü’ye gerçekleştiriliyor. Modern mimariye sahip Bakü’de seni Şirvanşahlar Sarayı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi ve İçerişehir gibi turistik duraklar bekliyor. 

Azerbaycan pahalılık endeksi

Kapuçino: 80 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 800 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 235 TL

7 – Romanya

bükreş

Son yıllarda popüler seyahat rotası olma yolunda hızla ilerleyen Romanya, ihtişamlı tarihi yapılara ve göz alıcı bir doğal güzelliğe sahip olması ile dikkat çekiyor. Ülkede para birimi olarak Rumen Leyi kullanılıyor. Ağustos 2023 itibarıyla ise 1 TL 0,17 Rumen Leyi yapıyor. Euro kullanılan Avrupa ülkelerine kıyasla uygun fiyatlı bir gezi olanağı sunan ülkeye talep daha çok artmadan hemen bir tatil planı yapabilirsin. Yalnız şunu da belirtelim Romanya’ya girişlerde T.C. vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunuyor. Peki Romanya’da nereye gitmeli? Tabii ki ülkenin başkenti ve aynı zamanda en hareketli şehri olan Bükreş’e!

Eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Bükreş, aynı zamanda sarayları, müzeleri, parkları ve meydanları ile ünlü. Özellikle gezilecek yerlerin büyük bir bölümü Eski Şehir (Old Town) olarak geçen bölümde yer alıyor. Şehirde olabildiğince fazla saray, park ve müze gezmeni tavsiye ederim. Eğer vaktin varsa turlara katılarak Transilvanya’da yer alan meşhur Drakula’nın Şatosu’nu ziyaret edebilir, seyahatine farklı bir deneyim katabilirsin.

Romanya pahalılık endeksi

Kapuçino: 75 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.300 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 300 TL

8 - Macaristan

budapeşte

Schengen Vizesi ile seyahat edebileceğin ülkelerden biri olan Macaristan, Avrupa Birliği’nde yer almasına rağmen kendi para birimini kullanıyor. Para birimi Macar Forinti olan ülkede 1 TL 13,07 Macar Forinti (ağustos 2023) ediyor. Sen de eğer bir Schengen Vizesi’ne sahipsen ve uygun fiyatlı bir tatil hayali kuruyorsan bu kez tercihini Macaristan’dan yana kullanabilirsin. Ülkenin en fazla ziyaret edilen şehri aynı zamanda başkenti olan Budapeşte oluyor. Budapeşte gezilecek yerleri, mimari dokusu ve sıcacık atmosferi ile ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor.

Tuna Nehri’nin bir kısmında Buda, diğer kısmında ise Peşte bölümlerinin yer aldığı büyüleyici bir şehir Budapeşte. Şehrin Buda bölümündeki barok ve gotik mimari dikkati üzerine çekerken, Peşte kısmında yüzyıllara meydan okuyan yapılar seni karşılayacak. Meydanları, köprüsü, parlamento binası ve daha nicesi ile Tuna Nehri’nin çevresinde kurulu bu güzel şehir yalnızca bir uçak bileti uzağında.

Macaristan pahalılık endeksi

Kapuçino: 55 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.500 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 300 TL

9 – Bulgaristan

Sofya

Para birimi eurodan farklı olduğu için uygun fiyatlı bir tatil yapmanın mümkün olduğu ülkeler listemde sıra Bulgaristan’da. Her mevsim ziyaret edilebilecek bir iklime sahip Bulgaristan’a gitmeyi tercih eden ziyaretçilerin büyük çoğunluğu Avrupa kültür başkentlerinden Sofya’ya gidiyor. Sen de bu ülkeye gitmek istiyorsan Sofya otelleri arasından bütçene uygun bir tanesini seçerek kültürel mozaiğiyle dikkat çeken şehrin ritmini yaşayabilirsin.

Otel

Bulgaristan’da para birimi olarak Bulgar levası kullanılıyor ve 2023 yılı ağustos ayında 1 Bulgar levası 15,07 TL. Yani ülkeye bir seyahat planlamak euro kullanılan ülkelere göre daha uygun fiyatlı.

Sen de Avrupa seyahatin için Bulgaristan’a gidersen Aleksandr Nevski Katedrali, Boyana Kilisesi, Ulusal Kültür Sarayı ve Ulusal Tarihi Müzesi gezilecek yerler listende yer almalı. Ülkedeki diğer popüler şehir Varna’ya gideceksen Aladzha Monastery, Primorski Park, Varna Arkeoloji Müzesi ve Roma Hamamları’nı da görmelisin.

Sırbistan pahalılık endeksi

Kapuçino: 61 TL

2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren akşam yemeği: 1.350 TL

Tek kişilik uygun fiyatlı yemek: 300 TL


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN