Küresel ısınma, doğal kaynakların azalması ve çevre kirliliği gibi sorunlar nedeniyle dünyamızda yaşam gitgide daha zor hale geliyor. Ancak tüm bunlara karşın doğaya duyarlı ve saygılı alanlar bir taraftan yükselişini sürdürüyor. İşte, bunlardan biri de ekoturizm. Yaşadığımız gezegenin kaynaklarına zarar vermeden gezip keşfetmek isteyenler sayesinde her geçen gün yükselen bir trend haline gelen ekoturizm konusunda ülkemizden öne çıkan yerler nereler dersiniz?

1- Bozcaada

Rüzgarlı koyları, başta Ayazma olmak üzere benzersiz plajları ve sakin ada yaşamıyla bugün Bozcaada ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak anılıyor. Ada özellikle yaz aylarında denize girmek ve huzurlu bir ortamda tatil yapmak isteyen gezginleri çekiyor. Ancak tüm bunlar Bozcaada'nın sadece bilinen yüzü. Bir de çok bilinmeyen ancak gitgide yükselen bir diğer tarafı var ki o da ekoturizmin ülkemizdeki en önemli bölgelerinden biri olması. Bozcaada'ya geldiğinizde ilk anda dikkatinizi fazla çekmese de adanın farklı bölgelerinde organik tarım yaparak kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirebileceğiniz çiftliklere rastlayabilirsiniz. Buralarda ayrıca ev yapımı peynirlerin, yoğurtların ve daha birçok lezzetin tadına bakabilirsiniz. Bozcaada'ya ulaşmak içinse Çanakkale'ye uçarak buradan bir araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama adanın farklı bölgelerini rahatlıkla dolaşmak için en iyi yöntemlerden biri. Şehre uçmak isteyenler için Çanakkale uçak bileti fırsatları burada!

2- Küçükkuyu

Çanakkale'nin bir diğer kaçış noktası Küçükkuyu da Bozcaada'ya alternatif olarak değerlendirilebilir. Bölgenin yeşil doğası, alabildiğine sakin yaşamı ve bahçelerden taze taze toplanan meyve ve sebzeleriyle kendinizi bir anda çok farklı bir dünyada bulabilirsiniz. Küçükkuyu'da Kaz Dağı eteklerine kurulan çiftliklerde işler gezginler tarafından bir arada yürütülüyor. Bu sayede yemek ve konaklama gibi giderler çok daha düşük tutuluyor. Yani ekolojik yaşam veya en azından doğanın içinde kısa bir kaçamak için Küçükkuyu'da her şey var. Bölgeye ulaşım genellikle otobüslerle sağlanıyor. Diğer bir alternatif ise deniz otobüsleri ile Bandırma'ya geldikten sonra buradan Küçükkuyu otobüslerine aktarma yapmak.

Ekoturizm için ülkemizden 5 harika yer

3- Silivri

Ekolojik yaşamı deneyimlemek için İstanbul'a yakın bir yer arayanlar için en iyi seçeneklerden biri de Silivri. Şehrin birçok bölgesinden 1-2 saat içinde ulaşabileceğiniz Sİlivri'de hizmet veren çiftlikler Ege ve Akdeniz'de bulunan benzerlerini aratmayacak kadar iddialı. Buralarda günlük sütünüz, peyniriniz ve daha birçok ürün önünüze kadar geliyor veya gidip kendiniz tüm bunların üretiminde çalışabiliyorsunuz. Çiftlik sahiplerine hayvanların bakımında yardım edebilir, bu arada belki kendi açacağınız çiftlik için çalışmalara başlayabilirsiniz. Silivri'ye ulaşmak için İstanbul Atatürk veya Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçarak buralardan araç kiralayabilirsiniz. Bölgede bir hafta sonu geçirip daha fazla yer görmek isterseniz de Silivri otellerine göz atmak için tıklayın.

Ekoturizm için ülkemizden 5 harika yer

4- Çeşme

Çeşme denince birçok kişinin aklına ekolojik tatilden çok geniş plajlar, kumsallar ve tabii nefis kumrular geliyor. Şimdi tüm bunların yanına doğal yaşam ve ekolojik tatili de eklemeye hazır olun. Sakızlıköy, Alaçatı ve Ovacık gibi yerlerde ekolojik tatilin başarılı örneklerine rastlayabilirsiniz. Türkiye'nin en turistik tatil bölgelerinden biri olmasının da etkisiyle Çeşme'de ekolojik yaşam biraz daha turistik bir şekilde sürdürülüyor ancak bu durum yemyeşil bahçelerde kendi sebze ve meyvenizi yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çeşme'de ekolojik bir tatile çıkmak için gelin, İzmir'e uçak biletlerini karşılaştıralım.

Ekoturizm için ülkemizden 5 harika yer

5- Bağlarözü

Bozcaada, Çeşme ve Silivri'nin adını muhtelemen daha önce duydunuz. Ancak şimdi buralardan çok daha farklı ancak bir o kadar görülmeye değer bir yerden söz edeceğiz: Bağlarözü. Datça'nın doğal yaşamıyla bilinen köylerinden olan Bağlarözü, organik ürünler satın almak isteyenler için de ülkemizde görülmeye değer bir yer. Köyde yerel halk tarafından yapılan gözlemeler, peynirler ve reçeller midenize, karşınıza çıkacak manzaralar ise gözlerinize iyi gelecek. Datça, hiç şüphesiz ülkemizin en güzel yerlerinden biri. Ancak aynı zamanda ulaşımı biraz zor ve zahmetli. Marmaris Yarımadası'nın ucunda bulunan bölgeye ulaşmak 2 saat kadar sürüyor. Liman, Ilıca Göleti ve Eski Datça gibi görülecek benzersiz yerlere de sahip olan Datça'da tatil yapmak için Dalaman Havalimanı'na uçuşları karşılaştırabilirsiniz. Datça'da tatil yapmak için henüz ikna olmadıysanız da bir de bu nedenlere göz atabilirsiniz.

 

Ekoturizm için ülkemizden 5 harika yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.